ZEEUWSCH DAGBLAD Bevin en Pandit Nehroe voelen niet veel voor Stille Oceaan Verdrag Italië door stakingsgolf bedreigd Magazünbrand te Zierikzee V. S. I. vraagt Amerika om hulp NEGEN JAAR VOOR HIPPCHEN De mannen van de „Groote Beer" thuis NIEUWS Jaar der beslissingen. „Het is geen Noord Atlantisch Pact" „Engeland komt er weer bovenop" Vijf arbeiders gedood en 46 gewond bij gerechten tussen stakers en politie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „We vragen niet om de maan" zei Soemitro Een jaar voorwaardelijk voor Wolfaart uit Biervliet Koningin Juliana sprak een welkom SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P", Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1456 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 10 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.45 u., onder 16.51 u.; Maan op 0.45 u., onder 11.47 u. Laatste kwartier 11.31 u. Hoogwater op Woensdag 11 Jan.t Vlissingen: 6.44 u 1.65 m., 19.16 u. 1.76 m.; Terneuzen: 7.14 u. 1.88 m„ 19.42 u. 2.00 m.; Wemeldinge: 8.23 u. 1.42 m., 20.49 u. 1.62 m.; Zierikzee: 8.00 u. 1.22 m., 20.32 u. 1.42 m. L," lseviers Weekblad" noemde jjL-- het jaar 1949 „het jaar van teleurstellingen". Men zal op zichzelf de juistheid van deze ty pering moeilijk kunnen ontkennen. Maar geldt zulk een typering niet van ieder jaar? Er gaat geen jaar voorbij of er zijn dingen die pas seren waarover men, al naar de subjectieve instelling is, verheugd •f teleurgesteld is. Er was in '49 veel teleurstellends, maar dat geeft toch het typische van dit jaar niet aan. Waar zoeken we het typische dan wel? Wie zijn gedachten terug laat gaan en wie de lange lijst van feiten n-.gaat, haakt vast aan 2 punten die beslissend zijn voor de gang van zaken in dit jaar binnen lands en aan één punt dat buiten lands de beslissing brengt. Het is binnenlands de Indonesische kwestie, die haar beslissing kreeg en het is de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Buitenlands is het de voortgezette politiek en de start van de Raad van Europa. In het licht van deze grote pun ten vallen alle andere zaken weg. Wij hebben met deze stelling aan andere belangrijke zaken geen onrecht gedaan. Niemand zal kunnen ontkennen dat de ge noemde punten van beslissende betekenis zijn voor de koers die Nederland lange jaren zal moeten gaan. Welke democratisch tot stand gekomen regering er ook op dit moment kan optreden, zij zit vast aan de onherroepelijke over dracht van de souvereiniteit aan Indonesië, aan de geleidelijk aan totaal veranderende structuur van het maatschappelijk leven door de wet op de P.B.O. en aan een actieve buitenlandse politiek, die ons een plaats deed vinden in de Raad van Europa. Indien we willen typeren, dan is het jaar 1949 veeleer een jaar van geweldige beslissingen. Het zal later wel blijken in hoeverre we teleurgesteld zijn en van ons zal voor een deel afhangen wat we van de dingen maken zullen. Het is van belang dit bij de aan vang van 1950 te zien. T aten we maar niet twisten ■L' over de vraag of we de vorige week de nieuwe halve eeuw zijn ingegaan of niet. Vast staat dat tussen 1 Januari 1900 en 1 Januari 1950 een halve eeuw ligt. Dit kan voor ons aanleiding zjjn eens even terug te zien, al weten we wel dat dit elk jaar met een halve eeuw kan ge schieden. De beslissingen die in het jaar 1949 zijn gevallen, waren aan het begin van deze eeuw nog niet te zien. De koloniale poli tiek stond toen nog op het stand punt van de batige sloten en het was bij verre na niet te voorzien dat, eer we 50 jaar ver der zouden zijn, de souvereini teit onvoorwaardelijk en onher roepelijk in handen van de In donesiërs zou overgaan. In deze halve eeuw is de beslissing daarover gevallen. De sociale wetgeving, die tot een ingrijpende structuurwijzi ging als de P.B.O. zou leiden, stond 1 Jhnuari 1900 nog voor de eerste beginselen van haar ontwikkeling. De socialistische beweging van Troelstra en Scha per etc. was nog nauwelijks ge boren. Een socialistisch dagblad kwam eerst 1 April 1900. De Christelijk sociale beweging kende slechts een zwak werkend „Patrimonium" en het C.N.V. werd eerst negen jaar later op gericht. Alle sociale hervormin gen zijn practisch na 1900 tot stand gekomen en wie bij de in trede van deze eeuw beweerd zou hebben dat een reeks so ciale wetten als we nu hebben tot stand zou komen voor we de halve eeuw zouden sluiten, hij zou voor een fantast gehouden zijn. Laat staan dat men over een P.B.O. had kunnen spreken. Heel de ontwikkeling naar dit beslissende punt viel in dezé halve eeuw. In 1.949 viel de be- sh'ss'ing-generaal. TSJor sneller is de ontwikkeling in de buitenlandse politiek. In 1900 was het nog mogelijk conflicten, die door de wapenen werden beslecht, te localiseren. Bij de intrede van de eeuw was juist de boerenoorlog uitgebro ken. Doch van interventie, van welke ziide dan ook, was geen sprake. Evenmin heeft de enige jaren later woedende Balkan- krijg de wereld in vuur en vlam gezet. Doch daarna is het snel ge gaan. 1914 en 1940 zijn de ge weldige data. Twee wereld oorlogen hebben de volkeren voortgejaagd, uiteengerukt, ver schoven. Tronen wankelden en constituties werden onderste boven gelopen. De wereld keerde binnenstbuiten. Europa heeft in die halve eeuw in het brandpunt gelegen van de wereldpolitiek. Zij bleek een gevaar voor de wereldvrede De drang om de vuurhaard van de wereldkrijg te doven, deed het streven naar een federaal verbonden Europa opkomen. In 1949 viel de beslissing daartoe in de stichting van de Raad van Europa. Deze punten beheersen 't jaar 1949. Inderdaad een jaar van beslissingen. Randolph Churchill candidaat. Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, zal te Devon- port door de Conservatieve en Nationale kieskringen ter plaatse gezamenlijk candidaat worden ge steld bij de komende algemene verkiezingen. DE CONFERENTIE TE COLOMBO BEGON MET GESLOTEN DEUREN. Welke bijdragen kan het Britse Gemenebest leveren tot het voorkomen van een derde wereldoorlog en op welke wijze kunnen de staten-leden van het Britse Gemenebest samenwerken om een halt toe te roepen aan de uitbreiding van het communisme in Zuid- Oost-Azië. Dat zün de twee belangrijke kwesties die worden aangesneden op de gisteren te Colombo begonnen conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van het Gemenebest. De zittingen zijn geheim. Alle toegangen tot het Senaats gebouw, waar de ministers bijeen komen, waren afgezet. Van vroeg in de morgen af bevonden zich politiepatrouilles op belangrijke punten van de stad. Nadat de conferentie geopend was, werd Stephen Senanayake, minister-president van Ceylon, tot voorzitter voor de gehete zitting gekozen. HET STILLE OCEAAN PACT. Bevin en Pandit Nehroe hebben zich beide uitgesproken tegen het sluiten van een verdrag voor het Stafford Cripps: Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, heeft gisteren in een persconferentie verklaard, dat de laatste twee jaar een fundamentele gedaante verandering van Engelands econo mische sit-atie hebben gebracht, en dat de economische positie van Engeland krachtiger is geworden als resultaat van de snelle stijging van de Industriële productie ge durende 1949. Het is nog te vroeg om te kun nen voorspellen, of het voor het belastingjaar 1949/'50 geraamde begrotingsoverschot van 449 mil- lioen pond sterling zal worden be reikt, zo zeide Cripps, doch de cijfers over de eerste negen maan den geven geen aanleiding om het tegendeel te veronderstellen. Ook is liet nog te vroeg om te kunnen vaststellen, of de in de afgelopen herfst aangekondigde beperkin gen van de staatsuitgaven en van de investeringen voldoende zullen zijn om de noodzakelijke mate va.i desinflatie te kunnen hand haven, doch tot dusverre zijn er nog geen tekenen, die op het tegendeel wijzen. Hevige aardschok schudde Calais. Gisteravond werd in de Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier secondenAiuurde. Binnen enkele ogenblikken -a- ren de straten bevolkt met ang stige mensen. Er werd geen ernstige schade aangericht en niemand heeft let sel opgelopen. De aardschok werd ook te Duinkerken waargenomen. Aan de beving ging een diep ge rommel vooraf. Brandweer had het getij tegen Gistermiddag brak brand uit in de opslagplaats van onderdelen van de firma Timmerman en Ver beek, handel in landbouwmachi nes te Zierikzee. De brand liet zich ernstig aanzien, daar de be bouwing in deze omgeving zeer dioht is. Verschillende belendende percelen werden dan ook uit voor zorg ontruimd, terwijl uit cfe ma chinewerkplaats der firma de aanwezige landbouwmachines werden verwijderd. De brandweer moest van de waterleiding gebruik maken, daar er geen water in de niet veraf ge legen tijhaven aanwezig was, doordat de eb was ingetreden. Ook de brandspuit van de N.V. „Zeelandia verleende daadwerke lijke hulp. Na een uur blussen was het gevaar voor uitbreiding geweken. Voor de firma Timmer man en Verbeek betekent deze brand een groot financieel nadeel, want in de opslagplaats lagen ma chineonderdelen ter waarde van tienduizend gulden opgeborgen, waaronder veel onvervangbaar materiaal. Vorige week nog was de voor raad aanzienlijk aangevuld door aankopen krachtens deviezentoe- vvijzigingen. Over de oorzaak kon den nog geen definitieve mede delingen worden verstrekt. Nationale Bondsdag C.J.B.T.O. en C.B.P.B. dit jaar te Middelburg. De nationale Bondsdag van de C.J.B.T.O. en de C.B.P.B., die vo rig jaar te Ede in Gelderland ge houden is, zal dit jaar in Middel burg worden gehouden. Het zul len hoogtijdagen worden voor de Chr. plattelandsjeugd van geheel Nederland, en van Zeeland in 't bijzonder. Op 10 Mei zal de begroetings avond plaats vinden. De volgende dag zal dan de Bondsdag plaats hebben en wel in het nieuwe vei lingsgebouw. Waarschijnlijk zal 11 Mei nog een excursie georganiseerd wor den. Stille Oceaan-gebied, volgens de richtlijnen, die golden voor de sluiting van het Noord-Atlantisch Fact. Bevin was van mening, dat in Azië een andere werkwijze diende te worden gevolgd. Hij vroeg: „Waarom zou de Sowjet-Unie po gen zich te bemoeien met de gang van zaken in Azië of elders, waar de betrokken mogendheden hun vraagstukken op hun eigen wijze traohten op te lossen?" De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson verklaarde, dat de Canadese bui tenlandse politiek is gebaseerd op een erkenning van de gevaren, welke voortspruiten uit het „Nieuwe Sowjet-Russisehe impe rialisme". PANDIT NEHROE. Pandit Nehroe zeide dat de Sowjet-Unie, alhoewel zij zegt de wereld vooruit te kunnen helpen, door haar te laten profiteren van de Russische ervaringen, blijkbaar niet in staat is deze zegeningen met die van de vrijheid te com bineren. Slechts de Nieuw-Zeelandse mi nister van buitenlandse zaken Dolidge brak een lans voor het sluiten van een verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. De besprekingen verliepen in uitstekende geest. De Indiase pre mier Pandit Nehroe en de afge- vaagdigde van Pakistan verlieten gistermiddag arm in arm de ver gaderzaal. Antwoord Finse regering deze week verwacht. In kringen, die in nauwe betrek king staan tot het Finse ministe rie van buitenlandse zaken werd gisteren verklaard, da* Finland aan het eind van deze week een voorlopig antwoord aan de Sow jet-Unie zal zenden op de Russi sche eis tot uitlevering van 300 Sowjet-Russische „oorlogsmisda digers". Het antwoord zal door het mi nisterie van buitenlandse zaken worden geformuleerd op basis van een regeringsonderzoek in deze kwestie, dat thans beëindigd is. BELGISCHE TEXTIEL vrij naar Nederland. Volgens de „Nieuwe Gids" zal België met ingang van 16 Januari a.s. onder meer de volgende tex- tielgoederen en grondstoffen vrij naar Nederland kunnen uitvoe ren: diverse garens, wol, haar en haarafvai, ruwe katoen en ka- toenafval, gezuiverde katoen, vlas hennep, lompen en vodden. Tot de afgewerkte producten, die vrij naar Nederland zullen kunnen worden uitgevoerd, behoren: lint, fluweel en pluche, tulle- en filet weefsels, katoenen weefsels, vilt, wollen, boven- en onder kleding (voor zover niet vallend onder de op 1 April a.s. vrij te geven ar tikelen), shawls en handdoeken. Tapijten en breigoederen beho ren tot de goederen, die nog niet vrij naar Nederland zullen mogen wordm uitgevoerd. DE EERSTE MEIKEVER? Heden heeft de heer N. S. te Heel (bij Roermond) tijdens werkzaamheden in zijn tuin een Meikever gevangen. Zonder officieel vertoon is gis teren het electriseh net in het ge deelte Wilhelminapolder, beoosten het kanaal van Goes, in gebruik gesteld. Hieronder vallen de hoe- ve's. „Rotterdam" en „Mossel- bank". Reuter meldt uit Washington, dat dr Soemitro, do zaakgelastigde van de Ver. Staten van Indonesië in Amerika gisteren, nadat hij zijn geloofsbrieven aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, had overhandigd, heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten van Indonesië aan de Export-Import Bank te Washington een lening hebben gevraagd. De onderhandelingen met de bank zijn reeds begonnen. Er is geen bedrag genoemd. Het is de bedoeling, dat de le ning zal worden besteed om de voedselproductie van Indonesië te herstellen tot het vooroorlogse ni veau, de electriciteitsproductie voor industriële doeleinden te ver hogen en het Indonesische trans portsysteem te herstellen en te moderniseren. De regering van de V.S.I. ver wacht niet, dat zij een lening zal ontvangen, die groot genoeg zal zijn om in al haar behoeften te voorzien. „Wij zouden gaarne vol doende ontvangen om een begin te kunnen maken", zo zeide dr Soemitro. „Wij willen de produc tie weer op gang brengen en het is niet onze bedoeling om de maan te vragen". Op de vraag, of de Indonesische regering moeilijkheden vreesde van communistische elementen in Indonesië, antwoordde ds Soemi- Algemene vergadering Zeeuwse C.B.T.B. Op 27 Januari a.s. zal te Goes in de „Prins van Oranje" een al gemene ledenvergadering gehou den worden van de afdeling Zee land van de Chr. Boeren en Tuin- dersbond. De morgen zal gewijd zijn aan huishoudelijke zaken, terwijl 's middags -Ir. H. H. Smeenk, secretaris van de akker bouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw zal spreken over „Akkerbouwproblemen". tro, dat de Republiek op het ogen blik niet voornemens was om mi litaire steun aan de V.S. te vra gen. Wat de binnenlandse toestand betrof beheerste het leger de si tuatie. Op de lange duur echter, zou het er van afhangen wat de regering voor het volk zou kun nen doen. Provinciale Bondsdag Chr. Landbouwjongeren OP 28 JANUARI TE AXEL. De provinciale bondsdag van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders- Organisatie en de Chr. Boerinnen en Plattelandsmeisjes Bond, zal op 28 Januari a.s. te Axel gehou den worden. 's Morgens zullen de jongeren afzonderlijk in huishoudelijke ver gadering bijeenkomen. Voor de C.J.B.T.O. zal dan spreken Ir. H. Sfeur, directeur van de Chr. Landbouwwinterschool te Middel burg, over het onderwerp „pro blemen rond organische bemes ting". Het hoofd van de Chr. La gere Landbouwschool te Oost- kapelle, de heer A. Haandrikman, zal voor de meisjes spréken. 's Middags zal de Bondsdag ge combineerd voortgezet worden en zal de heer H. Pieters, van de Prov. Bibliotheek te Middelburg een causerie houden over de historie van Zeeland. Verder zal er declamatie en zang zijn. In de afgelopen week heeft de regering van de Verenigde Staten van Indonesië voor de eerste maal ver gaderd. Ter gelegen heid van één der zittingen, u'aarbij wegens ongesteld heid de Sultan van Djokja niet aanwe zig was, werd de eerste foto van het voltallige kabinet met de President van de V.S.I. ge maakt. Van links naar rechts: Moh. Roem, mr Dj oeanda, mr Kosasih, prof. dr mr Soepomo, Kiai Wa- chid Hasjim, Dr Lei- mena, Sultan Hamid II, dr Soeparmo, Mr Safroeddin Prawiranegara, Presiden Dr Aboe Hanifah Soekarno, en Sultan Mononoetoe, Ir Laoh, Moh. Hatta, Anak Agoeng Gde Agaeng. Wilopo, De Bijz. Strafkamer by de Ar rondissementsrechtbank te Mid delburg, heeft gisteren weer een aantal zaken afgedaan, hoofdza kelijk bestaande uit vrijwillige dienstnemingen by het Duitse leger of marine. Twee van deze verdachten werden by verstek veroordeeld. Eveneens bij verstek werd de Duitser Paul Hippchen veroordeeld. Hippchen heeft in 1940 ge tracht om van de facteur bij de Veldpost van de Nederlandse Landmacht te Middelburg, D. I, Hage, gegevens los te krijgen over de nummering van de veldpost kantoren in Nederland en de lig ging van de staven. Hage echter, die wanneer hij deze gegevens zou verstrekken, hiervoor goed be taald zou worden, gaf een en an der door aan zijn superieuren. Er werd een bijeenkomst in café Suisse op de markt te Middelburg belegd, waar Hippchen de ge wenste inlichtingen van Hage zou krijgen. Hierbij werd de Duit ser ingerekend en opgesloten. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat verd. in Duitsland woonachtig is en niet meer naar Nederland wil terug keren. Spr. was van mening, dat het beter was, dat verd. nimmer m-er in ons land terugkeerde. Jhr Verspeyck eiste dan ook 9 jaar gevangenisstraf. Via Kriegsmarine naar illegaliteit. Vervolgens stond terecht de 26- jari-ge Isaac Jacob Wolfaart, af komstig uit Biervliet. Verd. had eerst dienst genomen bij de Kriegsmarine en later bij de N.S. K.K. Hij wilde naar Engeland en ging daarom bq de Kriegsmarine, aldus een der getuigen. Verd. be weerde na een week weggelopen te zijn bij de Kriegsmarine. Hij keerde terug naar Zeeuwsch- Vlaanderen, doch kreeg korte tijd later, volgens zijn verklaring, een oproep om bij de S.D. te Den Haag te verschijnen. Hier werd verd. voor de keus gesteld: con centratiekamp of N.S.K.K. Verd. koos het laatste, doch deserteerde later. Hij kwam bij de illigaliteit en heeft als zodanig goed werk verricht. Na de bevrijding" ging hij als O.V.W.-er naar Engeland en later naar de tropen. De officier van Justitie was in zijn requisi toir van mening, dat verd. niet is gedeserteerd bij de Kriegsmarine, zoals werd beweerd. Rekening houdend met alle om standigheden, requireerde spreker 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger van verd. pleitte voor ontslag van rechtsvervolging subsidiair een geldboete. Hü achtte het niet juist, dat iemand, die zich de afgelopen jaren ver dienstelijk heeft gemaakt voor ons land, nu nog wordt veroor deeld. Verraad onder dwang. Op 31 Mei 1941 vervoegde zich bij de wachtmeester der Kon. Marechaussee J. Caliaars te Axel de thans 78-jarige Johannes Leo- poldus de Waei, die tezamen met de N.S.B.-er M. Schieman aan- POrjTIE BEZETTE FABRIEKEN. Vyf arbeiders werden gedood en 46 gewond by gevechten tussen politie en tienduizend stakers in Modena (Italië), die tydens een algemene staking van acht uur enkele yzergieteryen probeerden te bezetten. Tydens de onderhandelingen over afgewezen looneisen tussen af gevaardigden van de vakverenigingen, de directies en de Kamer van Koophandel werden pcéitieagenten in een gieterij en vier fabrieken geplaatst. Dit beviel de stakers niet waarop de gevechten begon nen. Volgens Reuter dreigt een algemene staking in geheel Italië. Omtrent de botsing tussen po litie en stakers wordt nog van de zijde der politie medegedeeld, dat de stakers het eerste salvo af vuurden, waardoor twee onder officieren van de politie-troepen en een politie-agent werden ge wond. Hierop loste de politie een salvo in de aanstormende menigte stakers. Deze aarzelden en trok ken vervolgens terug, hun doden en dodelijk gewonden achter latend. Pantserauto's in de straten. Pantserauto's doorkruisen de straten. De troepen mogen de ka zernes niet veriaten, om op iedere gebeurtenis voorbereid te zijn. De telefonische verbindingen zijn ge durende vijf uur verbroken ge weest door stakende telefonisten. Reuter meldt nog, dat aan po litie en politie-troepen („Carabi nieri") te Rome opdracht is gege ven „zich voor alle eventualiteiten gereed te houden". De politie heeft volgens officiële mededeling de toestand „onder controle". In Modena en ook in de zeer ge- industrialiseerde „rode" provincie van Italië, Emilia, is voor 24 uur een algemene staking afgekon digd. De onder communistische lei ding staande Italiaanse federatie van vakverenigingen, die deze stakingen heeft afgekondigd, heeft aan de plaatselijke vakver enigingen in de rest van Italië de beslissing overgelaten of ook an dere dan metaal-arbeiders sym pathie-stakingen zullen organise ren. Vittorio, secretaris-generaal van de Italiaanse federatie van vak verenigingen, verklaarde dat nie mand moest aannemen dat de Ita liaanse arbeiders „zich door ge weid en moord zullen laten neer slaan". Clirlsteiyk vakvereniging waar. huwt. De Christelijke federatie van vakverenigingen heeft al zijn af delingen telegrafisch opgedragen „de arbeiders er nadrukkelijk op te wijzen dat zij de eerbied voor de democratische wettige instel lingen ongeschokt moeten bewa ren en hen uit te leggen dat de rechten van de arbeiders niet als een instrument mogen worden be schouwd ten dienste van hen, die ernaar streven politieke oogmer ken te verwezenlijken door het veroorzaken van wanorde". gifte kwamen doen van belediging van Hitler, Mussolini en Seis In- quart. - De belediging was geuit door Joh. Schoonakker. Schieman was bij de S.D. in Terneuzen ge weest en drong er op aan, dat er van deze zaak proces-verbaal werd opgemaakt, zoals get. Cal iaars verklaarde. Schoonakker werd voor deze belediging veroor deeld tot 4 maanden gevangenis- traf. Verd. verklaarde tijdens het verhoor, dat hq door Schieman was gedwongen om mee te gaan, hetgeen de president erg onwaar schijnlijk vond. Verd. hing verder een erg onsamenhangend verhaal op, waarbq hij beweerde ook on der dwang lid van dè N.S.B. te zqn geworden en de Zeeuwsche Stroom te hebben verspreid. In zijn requisitoir noemde de officier van Justitie de daad van verd. ernstig en laf. Spr. eiste tegen de Wael een gevangenisstraf van 8 maanden, door te brengen in de Bijz. Strafgevangenis en ontzet ting uit de rechten voor 10 jaar. Uitspraken. In do middagvergadering deed de Bijz. Strafkamer uitspraak in ai deze zaken. Paul Hippchen werd overeenkomstig de eis tot 9 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Wolfaart kwam er af met 1 jaar voorwaardeiyk met een proeftijd van twee jaar, aangezien de Rechtbank wel de vrijwillige dienstname bij de Kriegsmarine bewezen achtte, doch niet de vry- willige dienstname by de N.S.K.K. J. L. de Wael werd overeenkom stig de eis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, die hy moet doorbrengen in de Bijzon dere Strafgevangenis, terwyl hy verder voor 10 jaar uit de rechten werd ontzet. Tevens werden nog veroordeeld Jacobus Jacob Kooman te Mid delburg, die dienst nam bij de N.S.K.K. tot 1 jaar voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Pieter van 't Hof te Oud- Vossemeer werd wegens dienst neming bij de Landstorm Neder land veroordeeld tot één jaar en acht maanden met aftrek van het voorarrest van 24 Mei 1945 tot 27 Januari 1947. Tenslotte wer den nog bij verstek veroordeeld Jacobus Theofilus Blondeel te Goes wegens dienstname bij de Nederlandse S.S. Hq kreeg drie jaar en ontzetting uit de rechten voor 15 jaar. Petrus Johannes Marie de Bruijn te St. Jansteen werd, omdat hq in diensth is ge weest bij de Landstorm Neder land, bij verstek veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Gistermorgen heeft Koningin Juliana aan de Javakade by de Maatschappij Nederland de meer dan 1000 militairen, hoofdzakelijk van liet 3 11 R.I. en het sub. bat., die met de „Groote Beer" uit In donesië in ons land aankwamen, persoonlyk verwelkomd. Om 9 uur werd de Koningin, die vergezeld werd door haar secretaresse, mevr. SmitAvis, aan de kade ontvangen, waar on der meer minister Schokking, de generaals Dürst Britt, oud-com mandant van de 7 December-divi- sie, mr H. J. Kruis en dr T. S. Wilkens aanwezig waren. Het trompettercorps van de Huzaren van Boreel speelde bq aankomst het volkslied. Hierna begaf de Vorstin zich naar het spreekgestoelte, waar zU een korte rede hield. Hierin wek te zij de militairen op te beseffen, dat de souvereiniteitsoverdracht de vernieuwing in zich draagt en eerste steen gezien moet worden om te komen tot een betere saam horigheid. Zq hoopte, dat de mi litairen met deze overtuiging de vaderlandse bodem zullen betre den en dat ln de toekomst de ge brachte offers in hen mogen leven als een kracht, welke strijdt, doch alleen strqdt om het ideaal: Ne derland en Indonesië te zien en te eerbiedigen als verzoende naties. De politie te Maastricht heeft gisteren in de Maas vergeefs ge dregd naar een geldkistje met f 6000.Een snoodaard, die het geld in Roosterend had gestolen, zou dat daarin hebben geworpen. Met 1000 Nederlandse ambte naren aan boord is het Italiaan se s.s, „Surriënto" uit Indonesië in Napels aangekomen. De on langs opgerichte vereniging Ver enigd Verzet 1940'45 heeft te Amsterdam vergaderd. Besloten werd in Mei een demonstratief congres te organiseren. „Nol" (de Brabander) komt 2 Februari „op de rol" in 's-Hertogenbosch. Te Den Helder is het Iqk aan gespoeld van G. de Heyer uit V orburg, opvarende van de op 11 December vergane „Toornvliet". In de Italiaanse alpen zqn twee skiërs gedood toen de kabel brak van een skilift hen 600 meter omhoog'moest trekken. De 48- jarige Oswald Palmer, wiens „Tiger-Moth"Adiegtuig op een pleziertocht verongelukte, is met zqn 21-jarige zoon na een tocht van tien dagen door dichte bossen van het Noord-Eiland (Nieuw Zeeland) in de bewoonde wereld aangekomen. Zes dagen hadden zij alleen op bessen geleefd, die zij langs een stroompje vonden. Na een warm bad en een maaltijd voelden zij zich weer kiplekker. En dan tenslotte: De Russen heb ben de film uitgevonden, 't Is dat U het maar weet, ziet U? Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck las vervolgens een brief voor van Prins Bern- hard, waarin deze de Nederlan ders op hun plicht wijst de gede- mobiliseerden opnieuw een plaats in ons maatschappelijk leven te verzekeren. Namens de regering sprak mi nister Schokking woorden van dank en herdacht hij degenen, die niet zqn teruggekeerd. Vervolgens begaf de Koningin zich aan boord van de „Groote Beer", Zij maakte een langdurige rondgang over het schip en on derhield zich met vele zieken er waren er driehonderd aan boord en gezonde militairen. Een van de patiënten bood haar een negerpop aan voor het jong ste prinsesje, welke pop hij ge durende de terugreis had ver vaardigd. Om kwart over tien verliet de Koningin, na ook een rondgang door de ontschepingsloods ge maakt te hebben, het terrein van de Nederland. Dadelqk daarna werd een aanvang gemaakt met de debarkatie, zodat alle militai ren hun woonplaatsen dezelfde dag nog konden bereiken. Luit. Kol. J. F. Bastiaanse keerde terug uit de tropen. Met het troepentransportschip „Grote Beer" keerde gisteren o.m. uit Indonesië terug de uit Middelburg afkomstige luit. kol. J. F. Bastiaanse. De buurtver eniging Nieuwe Oostersestraat en omgeving, in welke straat de heer Bastiaanse woont, had het plan opgevat om hem hartelqk te ont vangen. Voor het huis van de ge repatrieerde was een erepoort op gesteld, die werd geïllumineerd, terwijl de buurtbewoners de vlag hadden uitgestoken. Het plan be staat om alle terugkerende mili tairen, die in deze buurt wonen een dergelijke ontvangst te be reiden. Landbouwhuishoudschool van de C.B.T.B. te Middelburg heden in gebruik. Vandaag zullen drie lokalen van de landbouwhuishoudschool van de C.B.T.B., die gevestigd wordt in het voormalige paviljoen aan het Noordbolwerk te Middelburg, in gebruik worden genomen. De'inventaris uit de school aan de Nieuwe Haven, waar de land bouwhuishoudschool voordien ge vestigd was, is geheel overge bracht naar het nieuwe schoolge bouw. Het zal nog wel enkele we ken duren voor het gebouw defi nitief is ingericht en als zodanig in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Men is thans begonnen met 37 leerlingen. tot DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig vanavond. Half tot zwaar bewolkt, over- 'wegend droog weer. Weinig wind. Koude ochtend met hier en daar mist. In de middag temperaturen oplopend tot drie a zeven graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1