ZEEUWSCH DAGBLAD In Finland werden reeds arrestaties verricht NIEUWS Rusland blijft uitlevering eisen DRIE EN DERTIG TROUWEN GEDOOD bjj ziekenbuisbrand te Davenport (V.8.) Zeeuwse vereniging „Zeelandia" te Rotterdam vierde feestelijk zesde lustrum DE KOMENDE STATENVERKIEZINGEN Provinciaal Zeeweriiigenfonds voor Zeeland INVASIE OP FORMOSA KIEZER MOET OP LIJST ALS GEHEEL KONNEN STEMMEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HULPGEROEP BLEEF ONBEANTWOORD Zeeuwen en niet-Zeeuwen betuigden hun hulde Ontwerp nieuwe kieswet Binnenpolders dienen by te dragen Candidatenlijsten vastgesteld SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VTissmgen, Walstraat P">, Tel. 2754: Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009. Telefoon redactie 2347: Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1455 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA MAANDAG 9 JAN. 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.46 u., onder 16.50 u. Maan op u., onder 11.35 u. Hoogwater op Dinsdag 10 Jan.: Vlissingen: 5.54 u. 1.75 m., 18.26 u. 1.83 m. Terneuzen: 6.26 u. 1.94 m., 18.55 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.37 u. 1.48 m., 20.03 u. 1.67 m. Zierikzee: 7.14 u. 1.26 m., 19.47 u. 1.46 m. SPANNING IN HELSINKI NEEMT TOE. DE SPANNING IN FINLAND STIJGT. Onder de driehonderd „oorlogsmisdadigers" die de Sowjet-L'nie Finland verzocht heeft uit te leveren bevindt zich nameiyk een aantal Finse onderdanen, Onder hen vluchtelingen uit een gebied tussen Leningrad en de huidige Finse grens. Zij namen destijds dienst in het Finse leger en streden tegen de Russen. Het Kremlin wenst echter deze Finse nationaliteit niet te erkennen. Nu staat de Finse grondwet niet toe, dat Finse onderdanen naar andere landen worden gedepor teerd. De huidige gematigd socialistische Finse regering zag zich daarom voor de keus ge steld he. Sowjetverzoek in te wil ligen en dus ongrondwettig te handelen öf het verzoek (lees „eis"' van de Sowjets aan de uit spraak van een scheidsrechter lijke commissie te onderwerpen, welke krachtens het vredesver drag, bij meningsverschil, over uitlevering moet beslissen. Deze commissie bestaat uit een Fin, een Rus en een neutraal persoon. Wordt er geen overeenkomst be reikt dan wordt het geschil aan de Alg. Vergadering der V.N. voorgelegd. Arrestaties verricht. Inmiddels heeft de Finse politie reeds een aantal personen, dat op de lijst voorkwam, in arrest ge nomen. Vijf werden er vastgehou den, de anderen na een verhoor ontslagen. Een 26-jarige vrouw heelt, na het vernemen, dat arrestaties werden verricht, zelfmoord ge pleegd. Een andere vrouw pleegde zelfmoord na het bekendmaken van het memorandum. De overhandiging van het me morandum wordt te Helsinki be schouwd als een poging om druk op de presidentsverkiezing uit te oefenen, teneinde een communist aan het hoofd van de staat te doen plaatsen. In kringen van de ministeries van binnen- en buitenlandse za ken wordt men overigens steeds ongeruster, daar men van mening is, dat het memorandum onvoor ziene gevolgen kan hebben. De Britse legatie volgt de zaak nauwlettend. Men acht het niet uitgesloten, dat de Britse rege ring (Engeland was mede-onder- tekenaar van het vredesverdrag) stappen zal doen teneinde ver zachting van de eisen te verkrij gen. Moe kocht een ballonnetje Ramen uit de sponningen. Een hevige ontploffing in een woning aan de Wierwin- denstraat te Amsterdam rukte de ramen uit de sponningen, terwijl in vrijwel alle vertrek ken de glasscherven rond sprongen. Buren snelden toe en vonden de bewoonster, een tweejarig zoontje en een wat ouder zusje bleek van de schrik en licht gewond door het glas, in de keuken. Tegen de politie vertelde de moeder, dat ze voor haar zoon tje 'n ballonnetje op de Haar lemmerdijk had gekocht en dat ding was ontploft MENINGSVERSCHIL OVER BOUW J AARBEURS. Onder-voorzitter Raad van beheer bedankt. Een meningsverschil over de bouw van de machinehal op het jaarbeursterrein aan de Croese- laan is oorzaak dat de onder voorzitter van de Raad van Be heer van de Kon. Nederl. Jaar beurs, jhr ir. A. H. op ten Noort, als lid van dit college bedankt heeft. Sinds de oprichting, in 1917, maakte hij deel uit van dit college. In Maart verwacht. DE NATIONALISTEN op For mosa werken koortsachtig aan de verdediging van het eiland tegen een gevreesde communistische in vasie. Er is een gedeeltelijke ver duistering Ingesteld, terwijl de marine en luchtmacht dagelijks de straat tussen Formosa en het vasteland verkennen. Sowjet-Russische landingsvaar tuigen varen in grote getale van Wladiwostok naar de Chinese communistische haven Foetsjou, waar thans voorbereidingen wor den getroffen voor de komende invasie. Krachtige eenheden van het Chinese rode leger worden in het gebied rondom Foetsjou sa mengetrokken. In Maart wordt de uiteindelijke invasie der Chinese communisten of Formosa verwacht. Lampenfabriek te Tilburg uitgebrand. Door onbekende oorzaak is gis teren de Lumax Gloeilampenfa briek te Tilburg voor tweederde uitgebrand. Kostbare machines werden zwaar beschadigden grote voorraden lampen en grondstof fen gingen verloren. De verzeke ring dekt de schade. Twee en dertig vrouwelijke pa tiënten en een verpleegster wer den gedood toen Zaterdag de krankzinnigen afdeling van een ziekenhuis te Davenport in de Amerikaanse staat Iowa door brand werd verwoest. De psychiatrische afdeling was gevestigd in een vleugel van het ziekenhuis. Toen de brand uitbrak maakten de zieken alarm, doch een hulpverpleegster die aan het raam van haar kamer ging kij ken, bemerkte niets en meende, dat de patiënten een gewone cri sis hadden. Ze begaf zich daarna te bed. Toen ze voor de tweede maal door het angstgeroep werd gewekt en zij ging kijken sloeg de rook in de gangen haar al te gemoet. Direct kwamen toen ook andere verpleegsters en doktoren toegesneld, die vele patiënten hielpen ontkomen. Het reddingswerk werd ten- zeerste bemoeilijkt door de krach tige wind en felle vorst. Voor alle ramen van het gebouw waren ijzeren staven aangebracht, die eerst doorgezaagd moesten wor den aleer men de vrouwen kon redden. Op de vierde verdieping van het gebouw, verbrandden dan ook vele vrouwen levend. Andere kwamen om, doordat het gebouw instortte. De verpleegster werd C.N.V. KRIJGT SPECIALE PKOPAGANDADIENST. De lieer Bensen naar Utrecht. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft besloten de heer A. C. Bensen te Eindhoven, tot dusver districtsbestuurder voor het Zuiden van ons land, te belasten met de algemene propa ganda. Hem werd Utrecht als stand plaats toegewezen. Als gevolg daarvan zal ook de indeling van de rayons der overige districtsbe stuurders gewijzigd worden. SLAGER HAD PARA- TYPHUS. Ziekte door leverworst overgebracht. Zes personen zijn te Delfzijl door paratyphus aangetast, door het eten van besmette lever worst. De worst was afkomstig van een varken dat door een huis slachter was geslacht. Het vlees was goedgekeurd en verdeeld over enkele families. Tenslotte ontdek te men, dat de slager drager van paratyphusbacillen was. gedood toen ze probeerde te pa tiënten te redden. Er bevonden zich 64 patiënten op de afdeling. Men zoekt thans nog tussen de ruïnes naar vermisten. De aange richte schade wordt op 200.000 dollars geschat. ALS ZEEUWEN ELKAAR ONTMOETEN. (Van onze speciale verslaggever). „'t Jonge, 't jonge, jjj ook in Rotterdam!" „Hé, dat is leuk U hier te ontmoeten!" Beide uitroepen waren niet van de lucht in de bovenzaal van „Palace" te Rotterdam, waar Zaterdagmiddag het bestuur van de Zeeuwse Vereniging „Zeelandia", recipieerde ter gelegenheid van het 80 jarig bestaan. Zeeuwen uit geheel Neder land waren daarheen getrokken om het bestuur van „Zeelandia" te huldigen en in de bloemetjes te zetten. En waarijjk, het is een groots feest geworden. Souburg's burgemeester deelde medailles uit. Zeeland zelf was waardig ver tegenwoordigd door de burge meester van Souburg de heer A. H. S. Stemerding, van Oostburg de heer K. Hoekzema en van Yer- seke de heer A. C. Willemsen, als mede enkele dames uit West- kapelle en een aantal inwoners van Souburg, goede bekenden van de Rotterdamse Zeeuwen. Drukke receptie. In de eerste plaats vond er des middags de zeer druk bezochte receptie plaats. Aan het aantal sprekers kwam schier geen einde, zodat tijdens het diner, dat daar op volgde opnieuw de tongen los kwamen. Van de sprekers ter re ceptie willen we in de eerste plaats noemen de burgemeester van Rotterdam mr P. J. Oud, die in zijn rede o.m. de nadruk legde op de betekenis van „Zeelandia" in het Rotterdamse verenigings leven. Vele goede woorden werden gesproken door bestuursleden van andere Zeeuwse verenigingen in ons land. We hoorden de voorzit ters van de Zeeuwse verenigingen Gouverneur van Nieuw-Guinea. De heer S. L. J. van Waarden burg, gewezen gedelegeerde van de H.V.K. voor Zuid-Sumatra is benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Invloed op aanwijzing der gekozenen. Het Centraal Stembureau heeft de minister van Binnenlandse Za ken een ontwerp aangeboden voor een nieuwe Kieswet. Aan de toe lichting daarop is het volgende ontleend: De grondtrek van ons kiesstel sel, de evenredige vertegenwoor diging, blijft ongewijzigd. Het stelsel van enkelvoudige voorkeur zoals dat thans bjj alle verkiezin gen geldt, wordt echter vervan gen door dat van facultatieve meervoudige voorkeur. Dit bete kent, dat de kiezer, volgens het ontwerp, zal knnen stemmen op een ljjst in zijn geheel, waardoor hij de volgorde van de candidaten, zoals die op de ljjst is aangegeven aanvaardt, of die volgorde zelf zal kunnen bepalen door nummering van de candidaten. Het Centraal Stembureau meent namelijk, dat het niet ge heel juist is de invloed van de partü tot de uitsluitend beslissen de te maken. Daarom acht het het stelsel van de gebonden lijst niet aanvaardbaar. Aan de kie zers moet bij de stemming ook in vloed ten aanzien van de aanwij zing der gekozenen worden toege kend. Men moge het betreuren, het is nu eenmaal een feit, dat de grote massa der kiezers geen lid is van een politieke partij-organi satie en daardoor uitgesloten is van invloed op de opstelling der candidatenlijsten. Weliswaar bestaat de mogelijk heid een voorkeurstem uit te brengen, maar in de practjjk leidt deze enkelvoudige voorkeur er toe, dat men meestal in arren moede toch maar op nummer 1 omdat het van een lijst stemt, toch niet helpt". De kleine gemeenteraden. Bij verkiezingen voor kleine ge meenteraden, namelijk die van ze ven of elf leden dient naar de me ning van het Centraal Stembu reau zelfs nog een stap verder ge gaan" te worden. Daar zal de kie zer de mogelijkheid moeten heb ben voorkeur tot uitdrukking te brengen door nummering van candidaten van verschillende lijs ten. In het samenstellen van de kie zerslijst is een belangrijke wijzi ging aangebracht. Dit zal volgens het ontwerp, niet meer jaarlijks dienen te geschieden. Er zal een kiesregister dienen te worden in gesteld, dat blijft gelden en waar in de wijzigingen voortdurend worden bijgehouden, evenals in het bevolkingsregister. Het kies recht zal voorts moeten worden toegekend aan degene, die op de dag der candidaatstelling, het be gin van iedere verkiezing, aan de geldende eisen voldoet. Voorts is in het ontwerp verbetering aange bracht in de mogelijkheden elders te stemmen en het stemmen bij volmacht. Zwart potlood? Tenslotte wordt voorgesteld het stemmen niet meer met rood pot lood te doen geschieden, doch met zwart, omdat dit minder vlug sljjt. uit Amsterdam, Breda, Den Haag e.a., de voorzitter van Utrecht de heer de Mey, kon niet nalaten zjjn toespraak in het Zeeuws te houden. Allen lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemen of een ander stoffelijk blijk van waardering. In de huldiging van de vereniging werd bovendien be trokken de voorzitter de heer A. F. J. Kraak, die tevens zijn zilve ren jubileum als bestuurslid vier de. Burgemeester Willemsen van Yerseke hield een geestige speech, waarin hjj de leden van „Zeelandia" uitnodigde om eens naar zijn gemeente te komen. Hij beloofde er voor te zullen zorgen, dat zij dan op de hoogte zuilen worden gesteld van de oestercul tuur. Aan tafel. Tijdens het diner werd het woord gevoerd door de burge meesters van Souburg en Oost burg, die beiden wezen op de ban den, die hun gemeentenaren bin den aan de Rotterdamse Zeeuwen. Verder sprak de heer G. A. Bal- lintijn namens de Zeeuwse pers, terwijl de heer P. C. v. d. Heuvel Sr. een overzicht gaf van de ge schiedenis van „Zeelandia". Nieuwe banier. Op de feestavond vond, nadat men gezamenlijk het Zeeuwse volkslied had gezongen, de aan bieding plaats van een nieuwe ba nier. De vorige was met de ramp in 1940 verloren gegaan en een damescomité met de heer P. C. van de Heuvel had zich beijverd om „Zeelandia" weer een nieuwe te schenken. Deze fraaie banier werd door mevr. Kraak aan het bestuur overgedragen. Vervolgens bood" de voorzitter van de reis- club der vereniging de heer W. Jager een Zeeuwse vlag aan. Souburgs burgemeester, die zowel ai-, zijn echtgenote uit Rot terdam afkomstig is nam daar na opnieuw het woord om thans aan alle leden van „Zeelandia" dank te betuigen voor hetgeen zij hebben gedaan om een deel van de herbeplanting van Souburg mogelijk te maken. De heer Kraak ontving destijds uit handen van de burgemeester reeds een herinneringsmedaille. Deze avond ontvingen de heren H. J. Ph. Nelisse, Willemsen, Vis ser en P. C. v. d. Heuvel Sr., die bekend is geworden door de actie Scheldemonden, dit geschenk uit handen van de burgemeester. Tenslotte werd een aantal ere leden benoemd, Zij ontvingen een zilveren insigne. Hierbij sprak ook de oprichter de heer K. Koets, bekend om zijn Zeeuwse schetsen, die door de Zeeuwse verenigingen in het land overal met succes worden opgevoerd. Feestprogramma. Het programma van de feest avond bestond uit een revue, waarin een overzicht werd gege ven van de dertig jaren „Zee landia". Hieraan werkten mee de gemengde zangvereniging „Zee landia", de toneelgroep „Luctor et Emergo" en de reisclub van de vereniging. Mevr. C. Mens—v. d. Klooster en de heer J. Kort, zorg den, gekleed in hoerendracht, als Leune en Jaap voor de verbinden de tekst tussen de bedrijven. Op gevoerd werd o.m. „Naer de Goese Mart", terwijl ook de Scheldemondactie en de boom planting op Souburg ten tonele werden gevoerd. Dat de Zeeu wen in Rotterdam ook de boeren dansen nog niet zijn verleerd werd bewezen door een groepje, in Zeeuws eostuum. Op deze wijze hebben de Zeeu wen in Rotterdam met hun gas ten het 6e lustrum van hun ver eniging gevierd. Het was goed te ervaren, dat ook buiten Zeeland de gemeenschapszin van de Zeeuwse bevolking niet teloor gaat. Onder de schriftelijke geluk wensen, die waren binnengeko men was een brief van de Com missaris der Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot, als:-.ede van zijn ambtgenoot in Zuid-Holland. De burgemeester van Schoondijke en de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maat schappelijk werk zonden telegra fische gelukwensen. C.B.T.B. VERGADERDE TE BIGGEKERKE. Voor de afd. Biggekerke van de C.B.T.B. heeft de prov. secretaris drs Knibbe uit Goes het woord gevoerd over de principiële zijde van de eigendom. Gezien meerdere tendenzen in wetgeving en andere maatregelen, leven we in een ernstige crisis wat de eigendom betreft, al dus zette spr. uiteen. Aan de hand van enkele practische geval len weïxl dit verduidelijkt o.a. de Herverkavelingswet Walcheren, Wetsontwerp vervreemding land bouwgronden, voorgenomen wijzi gingen in de ruilverkavelingswet en Pachtbesluit, vestigingseisen enz. Op deze causerie volgde een zeer geanimeerde bespreking. Als algemene conclusie werd getrok ken, dat, als we als christenen in de juiste verhouding staan t.o.v. onze eig ndom, we niet te gauw moeten menen dat ons onrecht wordt aangedaan. Verder werd niet dankbaarheid geconstateerd het rijke bezit van onze Chr. standsorganisatie, waarin we deze principiële kwesties mogen over denken en bespreken. De vergadering was zeer goed bezocht. HUISHOUDELIJKE CURSUS TE MELISKERKE. Voor meisjes boven 15 jaar. Te Meliskerke zal op 1 April een huishoudelijke cursus voor meisjes ouder dan 15 j. geopend worden. Het cursusgebouw zal dan tevens gebruikt kunnen wor den voor het V.G.L O. Aldus is medegedeeld op een vergadering van de afd. Meliskerke der Z.L.M. welke Vrijdag is gehouden. Op deze vergadering heeft de Z.L.M. voorzitter Ir. M. A. Geuze, ge sproken over de toekomst en de taak van de landbouw. We komen op zijn rede nader terug. Te Woodward (Oklahoma) zijn drie kleine kinderen levend ver brand, doordat brand ontstond in het houten woonhuis, terwijl de moeder buiten naar de postbode uitkeek. Prof. Chr. Ziekenhuis te T erneuzen. Een directrice nam afscheid; een directrice-kwam. Zaterdagmiddag heeft mevr. J. SlotboomWitzand afscheid ge nomen als directrice van het Prot. Ziekenhuis te Terneuzen en werd zr. G. v. d. Ree als haar opvol ster geïnstalleerd. Burgemeester Tellegen, doktoren, predikanten en het verplegend personeel wa ren aanwezig toen Ds v. d. Vlugt deze korte plechtigheid opende en met dankbaarheid memoreerde wat door mevr. Slotboom is ver richt. Hij wenste haar Gods onmis bare zegen toe en overhandigde haar namens het bestuur als aan denken een étui met zilveren theelepeltjes. Hierna vond de in stallatie plaats van zr. v. d. Ree, waarbij de voorzitter de hoop uit sprak, dat dit jaar nog met de bouw van een nieuw ziekenhuis 'n aanvang zal worden gemaakt. Nadat de oud-voorzitter van de Stichting Ds Talma, het woord had gevoerd, bood hoofdzuster de Kier., namens het personeel de scheidende directrice een siervaas aan en ontving zr v. d. Ree als welkom een bloemenmand. Ten slotte voerde de geneesheer direc teur dr Boland het woord, waar na directrice v. d. Ree met enkele woorden voor het in haar gestelde vertrouwen dankte. Zoals wjj reeds geruime tijd geleden berichtten, heeft een com missie op verzoek van Ged. Staten van Zeeland een rapport uitge bracht over de mogelijkheid van oprichting van z-g. dijkringen in Zeeland, teneinde de zeer hoog gestegen kosten van zeewerende polders en waterschappen over een groter vlak te verdelen. y Dit rapport mocht niet voor publicatie worden vrijgegeven. Aangezien in het de vorige week verschenen rapport van de Commissie Waterschapslasten van de Unie van Waterschapsbon den en de Stichting voor de Landbouw over het Zeeuwse rapport vele en belangrijke gegevens staan vermeld, znllen wij hieronder de voornaamste overwegingen en conclusies van dit rapport weer geven. De Zeeuwse commissie is tot de conclusie gekomen, dat tengevol ge van de bijzondere omstandig heden in Zeeland, met zijn cala- miteuze waterschappen, oprich ting van dijkringen niet in aan merking komt voor het aanbren gen van verbetering in de toe stand, d.w.z. verdeling der lasten. De calamiteuze polders zullen, al dus de commissie, in het complex der Zeeuwse oeververdediging hun bijzondere, afzonderlijke po sitie moeten blijven innemen. De commissie heeft de oplos sing van het vraagstuk gezocht in de richting van een Provinciaal Zeeweringfonds, waarbij met de calamiteuze polders zijn betrok ken. Men gaat daarbij uit van de gedachte, dat de gehele polderge meenschap belang heeft bij een betrouwbare verdediging van de bodem tegen het buitenwater en dat mitsdien de kosten daarvan niet uitsluitend behoren te druk ken op de polders, die deze ver dediging hebben te verzorgen. Het systeem moet dan zijn, dat de niet-zeewerende polders een bijdrage verlenen in de, tengevol ge van de wisseling der conjunc tuur, zo zeer verhoogde kosten van de vrije zeewerende polders. Welke bijdragen? Daartoe wordt onderscheid ge maakt tussen de vrije zeewerende polders en de daarachter liggende polders van de le, 2e en 3e linie. Indien aangenomen wordt, dat naar vooroorlogse verhouding de bijdrage van de polders per ha. zou kunnen worden bepaald op f 3 voor polders van de eerste linie, f2.voor polders van de tweede linie en f 1.voor polders van de derde linie zou dit ongeveer neer komen op 15 van de kosten der vrije 7°ewerende polders. Indien men voor het heden dit percen tage aanhoudt, kan uit de werke lijke kosten berekend worden hoe hoog de bijdragen van de achter liggende polders zou moeten zijn. De Commissie voor de Water schapslasten tekent bij dit plan aan, dat zij niet wil treden in de vraag, welke voor Zeeland van groot belang is, nl. of de cala miteuze waterschappen in een dergelijk zeeweringenfonds zou den moeten participeren of niet. Ook een verdere uitwerking van een systeem voor een fonds zou te ver voeren, terwijl bovendien de omstandigheden in de provincie Zeeland zover afwijken van die in een ander gewest, dat een een voudige schema toch een betrek kelijk geringe waarde zou hebben. Historisch en principieel gezien. Dat de Commissie de aandacht vestigde op bovengenoemde pun ten betekent dit, dat dringend ge wenst is om in gezamenlijk overleg na te gaan welke verbeteringen in een concrete situatie mogelijk zijn. Dat hiervan het gevolg zou zijn, dat meerdere polders in de bestrijding der uitgaven voor de zeeweringen betrokken worden, kan niet ontkend worden, doch is h.i. zowel historisch als princi pieel te verdedigen. Historisch omdat reeds in de vroege middel eeuwen de achterliggende gron den belast werden ten behoeve van de voorpolders. Nadat hier aan een einde was gekomen, werd in 1763 wederom bepaald, dat één schelling per gemet van alle gron den in Zeeland zou worden gehe ven voor het vormen van een fonds voor de noodlijdende pol ders. Principieel, omdat naar de mening der Commissie niet vol gehouden kan worden, dat de achterliggende polders geen be lang hebben bij het op een be hoorlijk peii houden van de oever- verdediging. Neersuizende vuurbol alarmeerde Voorburg. Voorburg werd Zaterdagmiddag gealarmeerd ,door een neersui zende vuurbol, die ergens op een nog niet vastgestelde plaats neer geslagen zou zijn en ontplofte. Of het een meteoor, dan wel een samenballing van electrisch geladen lucht was, zoals na een onweer kan ontstaan (volgens deskundigen) heeft men niet vast kunnen stellen. De bol suisde omlaag en liet een witte rookpluim na, die zich vrijwel over het gehele waar neembare gedeelte van de baan handhaafde. BOUW VOLUME SCHOLEN BOUW 1950 TOEGEWEZEN. De urgentie voor de bouw van l.o.-scholen voor 1950 is thans vastgesteld. Zeeland heeft hier van het volgende volume gekre gen. Middelburg, lagere school 't Zand 7 lokalen; Middelburg uit breiding Chr. school voor b.z.o. 3 lokalen; R.K. Jongenschool Hulst 9 lokalen; Lagere school Goes 7 lokalen; O.L.-school Stavenisse 7 lokalen; O.L.-school Westkapelle 5 lokalen; O.L.-school Haamstede 4 lokalen; O.L.-school Waterland kerkje 3 lokalen; O.L.-schooi Nieuwdorp 3 lokalen; O.L.-school Ouwerkerk 2 lokalen; Uitbr. R.K. school Sluiskil 2 lokalen; Uitbr. O.L.-school O.-Souburg 2 lokalen; P.C.-sehool Schoondijke 2 lokalen; Uitbr. P.C.-school Oostkapelle 1 lokaal. Prov. Comité A.R.- Kiesverenigingen. Zaterdag vergaderde te Goes het Prov. Comité van A.R.-Kies- verenigingen, onder leiding van dr K. Huizenga. Deze sprak in verband met het voorgelezen Schriftgedeelte uit 2 Thess. 4, bij de aanvang van de middagvergadering een openings woord, waarin hij er op wees, dat we in onze tijd de wetteloosheid, de vormloosheid naar alle kanten zien toenemen. Dit geldt zowel voor het godsdienstig als voor het staatkundige en het maatschap pelijke leven. God heeft voor al deze terrei nen normen gesteld. Voor het godsdienstige leven geldt, dat wij leven van genade en dat wij de genademiddelen hebben te gebruiken, waarvoor zo als met voorbeelden werd verdui delijkt, in vele kringen grote min achting is. Voor het staatkundige leven geldt de norm, dat de overheid het, recht handhaaft. Ook hier, denk aan het Indische vraagstuk en de terzijdestelling van de Grondwet, toenemende normloos heid. Wat betreft het maatschappe lijke leven werd gewezen op het miskennen van Gods Woord en het propageren van het recht van AMBACHTSSCHOOL GOES. Naar wij vernemen zijn reeds diverse liefhebbers komen opda gen voor de verkoop van het Am bachtsschoolgebouw aan de West- wal te Goes, dat, zoals bekend, eerst verkocht moet worden, al eer een nieuwe school in Oost kan worden gebouwd. Een plaatselijke industrie deed reeds een bod van één ton, waar mee bijkans de gehele op het ge bouw rustende hypotheek is af te lossen. Er is nog geen beslissing gevallen. VACANTIES BOUWBEDRIJF. De Zeeuwse bouwvakarbeiders gaan, naar de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf mededeelde, van 14 tot 19 Augustus met vacantie. Wie nu goedkoop brood wil eten moet naar Haarlem gaan. Tegelijk met de verhoging van de landelijke broodprijs op 36 ets, heeft dezelfde bakkerij, die vorig jaar Februari een broodoorlog deed ontstaan, de prijs verlaagd tot op 32 cent. Een heer uit Soest liep zijn wegwaaiend hoofd deksel achterna zonder op het verkeer te letten. Hij werd door een auto gegrepen en gedood. Morgen herdenkt het district Haarlem van de P.T.T. op feeste lijke wijze hoe op 10 Januari 1925 de eerste telefoon-automaat in Nederland daar in dienst werd gesteld. De 91-jarige Zweedse Koning is ernstig ziek. Men heeft de hulp van een specialist inge roepen. „Volhouden maar", zei Garry Davis en hij kwam er. Hij mag West-Duitsland binnen ko men. Fox is in Djakarta aange komen, om, naar hij mededeelde, besprekingen met de R.I.S. te voeren over zijn contract. De Amerikaanse ambassade te Dja karta stond onverschillig tegen over zijn komst. „Voor ons bete kent hij Zoveel als een zwervend Amerikaans zakenman", zei men daar. Na een afschuwelijke be schrijving over de uitwerking van atoomwapens, beveelt het Ameri kaanse ministerie van landsver dediging de bevolking aan om, „ter vermijding van brandwonden, te zorgen voor een stel ruimzit- tende witte kledingstukken". Een Duitse vluchteling uit Oost- Europa had uit de talrijke brieven op een huwelijksadvertentie er een uitgekozen, die hem het mees te aantrok. Na zijn antwoord bleek, dat dit zijn zuster was, van wie hij in jaren niets meer ge hoord had. iemand heeft een stuk van 3714 meter van „Het ijzeren gordijn" gestolen een 2.4 meter hoge ijzeren omheining van het Sowjet-Russische ont spanningsoord te Glen Coce, Long Island. de mens om te leven naar eigen inzicht in volle vrijheid, het mis bruik van de atoomkracht en de ontaarding van de kunst, terwijl wat het economische leven be treft, het eigen recht van het be drijfsleven niet wordt erkend en de staatsmacht bevorderd. Uit deze toeneming van de wet teloosheid, waartoe de Christe lijke belijdenis in de hoek wordt gedrukt, volgt voor ons de plicht om te werken voor de handhaving van de goddelijke normen, o.a. door trouw medeleven en een strijden voor de A.R.-beginselen. In de morgenvergadering werd na brede bespreking de candida- tenlijst voor de komende Staten verkiezingen vastgesteld. Op de eerste 7 plaatsen werden gesteld no. 1 de heer A. Schout en verder in verschillende volgorde de he ren Boudeling, van Eeten, Hom mes, Meliefste, de Putter en Cats- man. Voor no. 8 werd, aange zien de heer Vingerling geen can- didatuur wenste te aanvaarden geadviseerd de heer J. Bouterse te Kamperland. De staart van de Hjst is voor elke kieskring anders. In de midagvergadering werd door de heer Schout breedvoerig geantwoord op, met betrekking tot het werk van de Statenfractie gestelde vragen. Allerlei onder werpen, meest van practische aard, als het woningvraagstuk, bevordering van de oesterteelt, samenvoeging van gemeenten, wegen en veerdiensten en de Bon zijbrug kwamen daarbij aan de orde. De drukbezochte vergadering had een uitstekend verloop. CANDIDATENLIJST S.G.P. Ook de S.G.P. heeft Zaterdag de candidatenlijst vastgesteld. Deze luidt ais volgt: I. D. Kod de, Zoutelande; 2. C. Boender, Tholen; 3. A. S. Wisse, Waarde; 4. H. Flikweert, Nieuwerkerk; 5. W. de Feyter Wzn., Axel; 6. A. J. Schot, Middelburg; 7. dhr v. Ast; 8. dhr v. Velzen, Krabbendijke; 9. dhr Dieleman, Terneuzen; 10 J. v. Klinken; 11. dhr Kurvink, Tholen; 12. ds J. C. v. Ravenswaay, Zaam- slag; 13. Joh. Breure, Cohjnsplaat 14. C. de Nood, Waterlandkerkje; 15. dhr Slotboom, 's-Gravenpol- der; 16. H. Cysouw, Westkapelle; 17. de heer Coolmans; 18. L. Hage Lz., Stavenisse; 19. M. J. Bustraan, Kamperland; 20. "dhr Geluk, Tholen. GROSLIJST P. v. d. A. Onder leiding van de heer L. P. Van Oorschot heeft het gewest Zeeland van de P. v. d. A. te Goes vergaderd, ter vaststelling van de ontwerp-groslijst. De kopgroep bestaat uit de volgende personen: 1. L. P. v. Oorschot, Vlissingen; 2. Mr A. J. v. d. Weel, M'burg; 3. C. Hamelink, Axel; 4. Mr H. B. Bouwman, Goes; 5. mevr. v. d. Broeckede Man, Aardenburg; 6. A. H. Vermeulen. Dreischor; 7. D. Immig, M'burg; 8. L. T. Du bois, Terneuzen; 9. Mr T. A. J. W. Schorer, M'burg; 10. J. S. Vis- scher, Goes; 11. A. P. Bil, St. An- naland; 12. H. v. d. Meer, Vlis singen. 's Middags heeft de gewestelijk secretaris, de heer Berenpas uit Middelburg de komende verkie zingsactie besproken. Deze zal vanaf half Maart gevoerd worden. DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. In de ochtend tempe ratuur om het vriespunt, in de middag oplopend tot 6 a 9 graden Celsius.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1