ZEEUWSCH DAGBLAD Truman wil hulpprogramma's voortzetten NIEUWS Hjj heeft vertrouwen in de Amerikaanse economie. Ruim 4 millioen voor herbouw van verwoeste stadskernen in Zeeland. Ontwikkelingsdag bracht bonderden fruitkwekers naar Goes. Luikse valse muntersaffaire thans opgelost. Brief van eenKerkeraad De melk duurder. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voor Middelburg en Vlissin gen is f 1.855.000 bestemd. Drie sprekers zochten oplossing roor afzetprobleem. In 4 jaar werden 36 werkplaatsen ontdekt. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VTissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009;, Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1454 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 7 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en Ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.47 u., onder 16.47 u. Maan op 21.57 u., onder 11.12 u. Hoogwater op Zondag 8 Jan.: Vlissingen: 4.24 u. 1.92 m., 16.56 u. 2.00 m. Terneuzen: 4.55 u. 2.09 ju, 17.23 u. 2.17 m. Wemeldinge: H6.15 u. 1.60 m, 18.38 u. 1.77 m. Zierikzee: 5.56 u. 1.36 m., 18.26 u. 1.53 m. Er is volgens de deskundigen op dit gebied slechts één middel om aan de economische en sociale moeilijkheden, die de toekomst van ons volksleven benauwen, een einde te maken, n.l. verhoging van de productie. Ons volk bevindt zich thans in een gevaarlijke positie. Ogenschijnlijk ziet het er nog niet zo slecht uit. Er is schijn bare welvaart. Maar de werke lijkheid is deze, dat we als volk op de pof leven. Dat hier grote gevaren schui len is voor iedereen duidelijk. Wanneer een particulier in deze positie verkeert, is het dui delijk wat hem te doen staat. Hij moet drastisch bezuinigen en soberder gaan leven. En daarnaast, indien mogelijk, har der werken om op deze wijze het inkomen te vergroten. Welnu, wat voor een particu lier geldt is ook van toepassing op de volkshuishouding. Soberder leven en harder werken. Op het eerste wordt over het algemeen weinig nadruk gelegd, misschien ook omdat een soberheidsprofeet weinig in tel is. De tering naar de nering zet ten is een ouderwetse en in de practijk nuttig gebleken leef regel, maar men wil er liever niet aan. Daarvoor is nodig een innerlijke geestelijke kracht, die deze tijd naar het schijnt niet kan opbrengen. Het is een uit stekend geneesmiddel, maar met een bittere smaak. En daar houdt men nu eenmaal niet van. En de regering, die anders voor geen kleintje vervaard is en er zelfs niet tegenop ziet aan de verscheuring van het Koninkrijk mee te werken, durft het blijk baar niet a-n, dit bittere drankje voor te schrijven. Zodat dus alleen maar over blijft, verhoging van de pro ductie. Zulk een verhoging is temeer nodig, nu als gevolg van de gevraagde en toegestane loons verhoging, een prijzenverhoging op grote schaal niet uit kan blijven wat weer oorzaak kan zijn, dat de productie wordt ge schaad en de export bemoeilijkt. Om hieraan te ontkomen, wordt nu overleg gepleegd over verlenging van de werktijd in die zin, dat overuren niet als zodanig worden betaald en dat voor daarvoor in, aanmerking komende industrieën het drie- ploegenstelsel wordt ingevoerd. Op deze wijze is het mogelijk te komen tot een meer econo mische werkwijze, die de produc tie ten goede kan komen en de kosten kan drukken. Maar hier zijn ook nadelen. Zeer ernstige gevaren en be zwaren. Immers, het gaat hier maar niet om machines, maar om mensen, beelddragers Gods, Om mensen, voor een groot deel al thans, die aan het hoofd staan van een gezin, die verantwoor delijk zijn voor de opvoeding van hun kinderen. Om mensen ook die geroepen zijn mee hun krachten te geven voor het wel zijn van kerk en staat en maat schappij. En nu kan niet worden ont kend, dat zo gezien, aan het drieploegenstelsel zeer ernstige gevaren kleven. Daarvan bleek ook de Kerke- raad van de Nederl. Herv. ge meente te Almelo overtuigd te zijn. \7 andaar, dat de.ze Kerkeraad v zich tot 17 directies te Alme- in hoofdzaak textielfabrikanten, heeft gericht met een brief, waarin uiting wordt gegeven aan zijn bezorgdheid, gewekt door het bericht, dat in enkele bedrijven te Almelo en omstre ken is overgegaan tot vervanging van het tweeploegenstelsel door het drieploegenstelsel en dat in andere ernstig wordt overwogen dit binnenkort te doen. 11 c overgang naar het drie ploegenstelsel noemt de Kerkeraad ernstig. In zijn persoonlijke leven leeft de huis vader of volwassen zoon door lopend tegen de regelmaat van zijn gezin m. Het vergt van hem een overmaat aan geestkracht en opoffering (die door velen niet kan worden opgebracht) om zijn harmonische plaats in het gezins leven te bewaren en niet in meerdere of mindere mate te verworden tot een ongeregelde gast in zijn eigen huis. Tegelijk wordt van de huis moeders een grotere zelfstandig heid in huishouding en opvoe ding gevraagd, waartoe zeer velen niet in staat blijken te zijn. Het resultaat is dan niet zelden, dat de kinderen het cen trale huiselijke gezag missen, wat een blijvende schade voor hun leven betekent. Ook de maatschappij sluit de ploegarbeider automatisch bui ten, doordat hij uit hoofde van zijn werk onmogelijk kan deel nemen aan de gemeenschap van studiekring, vakvereniging, ge zelligheidsclubs, noch enige ver antwoording kan dragen in be- stuurs- of andere leidinggevende posities. Voorts wordt de gehele kerke lijke en niet-kerkelijke samen leving door het uitvallen van waardevolle krachten ernstig be nadeeld. TA e bezwaren hier aangegeven, zijn inderdaad van grote be tekenis. En het is dan ook te hopen, dat aan deze kerkeraads- brief niet alleen te Almelo, ern stig aandacht zal worden ge schonken. Hier staan grote belangen van President Truman heeft in zijn jaarlijkse economische rapport, dat h(j gisteren in het congres heeft ingediend, aangedrongen op voortzetting van de uitvoering der Amerikaanse programma's voor hulpverlening aan het buitenland op een zodanige schaal, dat de doeleinden, waarvoor zjj zijn begonnen, kunnen worden verwezen lijkt. De vorderingen, die reeds gemaakt zijn by het nastreven van de doeleinden van het Europese horstelprogramma en van an dere programma's voor hulpverlening op korte termijn dienen aanleiding te zyn voor voortzetting van do uitvoering dezer pro gramma's op een basis, die aan do behoeften beantwoordt, zo zeide hij. Hij voegde hieraan toe, dat de vooruitgang, die reeds bereikt is, gevaar zou lopen, en de reeds uit gegeven bedragen wellicht ver spild zouden zijn, wanneer deze programma's thans te veel zou den worden besnoeid. Truman verklaarde, dat de Ver. Staten in de komende jaren in toenemende mate de nadruk zullen moeten leggen op internationale economi sche programma's op lange ter mijn, teneinde hierdoor op krach tige wijze te streven naar een de gehele wereld omvattende uit breiding van de internationale handel. Het resultaat zou zijn een grotere invoer in de Ver. Staten, terwijl andere landen hierdoor bovendien zouden worden gehol pen bij het verdienen van de dol lars, die ztj nodig hebben. Tezelf- der tijd zou hierdoor Amerika's eigen levensstandaard stijgen. De president drong er voorts o.a. bij het congres op aan mede werking te verlenen aan de ver betering van de St. Laurens ri vier en deze waterweg te benut ten voor de opwekking van elec- triciteit. Verder wilde hij de so ciale voorzieningen verbeteren. VERTROUWEN. President Truman merkte Door het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning wordt medegedeeld: „Met ingang van 8 Januari 1950 wordt de prijs van gepasteuri seerde flessenmelk met één cent per liter verhoogd als gevolg van nader en hoger berekende kosten van pasteurisatie. Deze verhoging zal gedurende het eerste halfjaar gelden. Daarna wordt de prijs ge durende het tweede halfjaar in het gehele land weer met één cent per liter verlaagd. In verband met de te kleine winstmarges van de melkslijters wordt in verschillende delen van ons land ook de prijs van de con- sumptiemelk met 1 cent per liter verhoogd. Deze prijsstijging zal ook In Zeeland plaats hebben. De ze verhoging zal echter slechts gedurende 4 maanden van het jaar nodig zijn. Twee spoorwegarbeiders voor de Rechtbank i.v.m. trein ongeval bij Kruiningen. In de Vrijdagmiddag te houden zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg zullen terecht staan de spoorwegarbei der A. C. S. te Hansweert en de rangeerder G. W. te Kruiningen. Beiden hebben op 1 October 1949 de gesloten bomen van de overweg bij het station te Krui ningen geopend om een autobus van de N.V. Stoomtram Walche ren te laten passeren, ondanks, dat de trein nog niet was gepas seerd. Een en ander had, zoals bekend ten gevolge, dat de bus door de trein werd aangereden, waarbij F. Nieuwenhuize uit Yer- seke werd gedood, terwijl de lo comotief en enkele wagons ont spoorden. nomie overheerste, een vertrou wen, dat door de feiten gerecht vaardigd werd. Het land, zo zeide hij, heeft de proef doorstaan van de periode van aanpassing, die te gen het einde van 1948 intrad, toen de inflatoire hoogconjunc tuur haar toppunt had bereikt. Belangrijker was, dat de werk gelegenheid en de productie, die in de eerste maanden van het af gelopen jaar een achteruitgang te zien gaven, zich de laatste maan den wederom in stijgende richting hebben bewogen. Wij moeten volledig gebruik maken van alle hulpbronnen van de Amerikaanse economie, aldus Truman. Het afgelopen jaar heb ben wij dit niet gedaan. Het suc ces, dat wij tot dusver hadden bij het tegengaan van de economi sche teruggang, kan de hoge prijs niet vergoeden, die wij voor de economische instabiliteit hebben betaald. In 1949 waren er gemiddeld De werkloosheid in Zeeland. Eind December j.l. telde Neder land in totaal 83187 werklozen, dit zijn op elke 1000 mal. inwo ners 18 werklozen. Zeeland telde 1966 (15 per 1000), terwijl het er eind November slechts 562 telde (4 per 1000). Gemiddeld is in Drente de werkloosheid het grootst, men heeft er 49 werklozen op 1000 mnl. inwoners. Het aantal werk loze vrouwen daalde in ons land in December van 5.176 tot 4.897. Zeeuwen op de terugreis. Met het troepentransportschip „Asturiss", dat op 20 Dec. 1949 uit Batavia vertrok en op 12 Jan. a.s. te Rotterdam hoopt te arri veren, komen de volgende Zeeu wen mede: J. J. Dankaart, Vogelwaarde; J. F. Geleyn, Vlissingen; D. J. P. Knop, Bruinisse; P. G. Vader, Vlissingen; J. Verhulst, Terneu zen; J. de Rijke, Nieuwerkerk; M. H. Bakker, Rilland-Bath; J. Verlare, Kruiningen; J. M. Go- vers, Goes; C. van Nijnatten, B. op Zoom; L. C. de Rijk, Baarland; K. W. Torenvliet, Vlissingen; F. Adriaansen en gezin, B. o. Zoom; C. Houmes en gezin, Souburg; J. H. de Baat en gezin, B. o. Zoom; A. Bruinooge en gezin. Kapelle- Biezelinge; A. Ovaa en gezin, Zoutelande; P. M, Geelhoed en gezin, Zonnemaire. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd KON. LANDMACHT: Gesn. 13 Juli, na vermissing: Sold. P. J. VAAS, afk. uit Nederweert. Gesn. 20 December Sold. Ie kl. J. F. OLIVIER, afk. uit Amsterdam. Overleden 23 September tenge volge van een verwonding: Korp. J. J. LINSSEN, afk. uit Eind hoven. K.N.I.L.: Gesn. 13 December Sergt. Vlieger waarnemer mil. luchtvrt. H. B. TOMASSEN, afk. uit Indonesië. voorts in zijn rapport op, dat bij het begin van 1950 hernieuwd ver trouwen ln de Amerikaanse eco- 58,7 millioen personen in het ar beidsproces in de V.S. ingescha keld, hetgeen een lichte daling be tekende ten opzichte van het ge middelde van 1948, dat 59,4 mil lioen bedroeg. De vorige maand was het gemiddelde 58,6 millioen. Over het gehele jaar genomen be droeg het aantal werklozen ge middeld 3,4 millioen personen of ongeveer 5 pet. van het aantal beschikbare arbeidskrachten. In de eerste helft van 1949 ga ven de prijzen een algemene, doch gematigde daling te zien, die in de tweede helft gevolgd werd door betrekkelijke stabiliteit. Loonsverhoging in het kappersbedrijf. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Vakraad voor het Kappersbedrijf is tussen de vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers over eenstemming bereikt over loons verhoging van f2.per week voor de eerste bedienden van 23 jaar en ouder en van. f 1.per week voor de tweede bedienden van 22 jaar en ouder. De kappers- bedrijfsunie heeft zich het recht voorbehouden alsnog een aanpas sende loonsverhoging voor de per soneelsgroep van 18 tot 23 jaar bij het college van Rijksbemidde laars te bepleiten. Krijgt Hervormde Gemeente te Middelburg er een noodkerk bij? Naar wij vernemen heeft de wijkpredikant ds F. Don gedaan weten te krijgen, dat de ontspan ningsbarak van het Wederop- bouwkamp aan het Middelburgs wegje bij de Seisweg te Middel burg des Zondags mag worden gebruikt door de Ned. Herv. Ge meente. Voorlopig zal het zaaltje gebruikt worden voor het Zondag schoolwerk. Ds Don heeft echter het plan opgevat om nu de stad zich meer en meer gaat uitbreiden en steeds meer bewoners de mid denstandswijk aan de Griffioen komen bevolken, ook kerkdiensten te houden in deze lokaliteit. Dit plan zal echter eerst door de Ker keraad dienen te worden goedge keurd. Tevens zal de Kerkeraad in de komende weken dienen te beslis sen over het verlengen van de overeenkomst met de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Zoals bekend is des tijds een overeenkomst gesloten, waarbij ds Metz als predikant met bijzondere opdracht de gees telijke verzorging van de Vrijzin nig Hervormden werd beroepen. Het college van Kerkvoogden tenslotte heeft dezer dagen tot Notabelen benoemd de heren J. Allewijn en L. Corstanje, die bei den deze benoeming hebben aan vaard. Tot leraar in vioolspel aan het Kon. Conservatorium voor mu ziek te 's-Gravenhage is benoemd de heer Jo Juda te Amsterdam. Teneinde de besturen van ge troffen gemeenten, waar meer dan 10 van de stadskern, dan wel meer dan 100 panden zijn verwoest, in de gelegenheid te stellen hun stadskern te herbou wen, heeft de minister van wederopbouw en volkshuisves ting bouwvolumen voor dat doel beschikbaar gesteld. Dit volumen wordt geput uit de sector „be drijfsgebouwen voor handel en verkeer" van het bouwplan 1950. Daar in de getroffen kernen, behalve zakenpanden, ook woon huizen zijn verwoest, zullen de betrokken gemeentebesturen 'n deel van het hun onlangs toe gewezen wonin^ontingent moe ten combineren met het hun thans beschikbaar gestelde bouwvolumen. Het op deze wijze samen gestelde bouwvolumen mag dan worden besteed voor woningen al dan niet met bedrijfsruimten en voor bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer. Ten aanzien van de behoefte aan bedrijfsgebouwen voor de nijverheid, kerken, scholen en ziekenhuizen gelden afzonder lijke regelingen. RECHTSTREEKS EN VIA G.S. Een aantal gemeenten in de provincie Zeeland, Noord-Bra bant, Gelderland, Groningen, Limburg, Zuid-Holland, Noord- Holland en Overijssel ontvangen het thans toegewezen bouwvolu men rechtstreeks van het depar tement, terwijl voor verdeling over enige andere aangewezen gemeenten een gezamenlijk bouwvolumen aan Ged. Staten der provincies is beschikbaar gesteld. Onderstaande twee Zeeuwse gemeenten ontvangen recht streeks de bouwvolumina als in het eerstgenoemde bedrag is aangegeven. Tezamen met het tweede bedrag, dat uit het reeds toegewezen woningbouwvolumen moet worden geput, wordt het derde bedrag gevonden, dat het jaarlijks bouwvolumen voor de herbouw van de stadskern zal zijn. Middelburg f 910.000, 420.00, 1330.000. Vlissingen 350.000, 175.000, 525.000. Daarnaast zullen Ged. van de hieronder genoemde provinciën een volumen geput uit de sec tor „handel en verkeer" ver delen: Zeeland 2.205.000 over de gemeenten: Aardenburg, Bier vliet, Breskens, Cadzand, Oost burg, Schoondijke, Sluis, Sou burg, Westkapelle, Zuidzande en T.Tzendijke. Noord-Brabant ƒ908.000, Gel- derland ƒ2.100.000, Limburg 2.800.000, Zuid-Holland 310.000 en Noord-Holland 523.000. A. R. propagandavergadering te Terneuzen. Gisteravond hield Prof. Mr L. W. G. Schoiten uit Utrecht voor de A. R. Kiesvereniging te Ter neuzen een rede over het onder werp: „Nederland te midden van de problemen in onze tijd". Spr. begon met er zijn spijt over uit te drukken dat in A. R. kringen de buitenlandse politiek stief moederlijk wordt bedeeld. Breed voerig behandelde hij de vraag hoe wij ons te stellen hebben te genover Benelux, W. E. Unie, enz. Op deze rede volg^ een zeer geanimeerde bespreking. De voor zitter betoonde zich dan ook bui tengewoon dankbaar voor het weislagen van deze eerste buiten gewone propaganda-avond der kiesvereniging. De fruitteelt zit met vele vraagstukken. De laatste jaren zijn de oogstopbrengsten steeds groter geworden en de afzet wordt een niet te onderschatten probleem. Het was dan ook geen wonder, dat honderden fruitkwekers gisteren in Goes hijeen waren gekomen, om op de door de afd. Zeeland van de Ned. Fruittelers Organi satie (N.F.O.) belegde ontwikkelingsdag te luisteren naar een mogeiyko oplossing voor hiui moeilijkheden. En die oplossing ligt er; alleen: het kost energie. Drie sprekers hebben dat aangetoond. Een Zeeuws merk voor verpakt fruit? Aan de ontwikkelingsdag ging een algemene vergadering voor af. Na een kort openingswoord van de heer J. Q. C. Lenshoek, de voorzitter van de Zeeuwse afdeling, werd bij acclamatie besloten de heer I. Ph. F. v. d. Plassche ook dit jaar weer als afgevaardigde naar de algemene ledenvergadering te Utrecht te zenden. De balans over 1948 sloot met een totaal van f7682,01; de materiële en van zedelijke aard op het spel. Er is de laatste weken door overheidsorganen en stands- en vakorganisaties langdurig over leg gepleegd over de mogelijk heid van loonsverhoging. Tenslotte is men, hoewel nie mand gelooft, dat we op deze manier uit de brand geraken, overeenstemming bereikt. Zou het niet nog meer nodig zijn diepgaand overleg te plegen omtrent de mogelijkheid van versobering over heel de linie? winst- en verliesrekening op f4926,10; met een voordelig saldo van f 181,29. Na dit huishoudelijk gedeelte ging men er maar eens gemak kelijk bij zitten om te-luisteren naar het tweede openingswoord van de heer Lenshoek. Al behoort de afzet niet tot de werkzaamheden van de N.F.O, zo zei deze, toch is het probleem belangrijk genoeg ora er aandacht aan te schenken, want dank zij de goede export mogelijkheden was het doenlijk de grote oogst netjes op te van gen. In de ochtendvergadering sprak de heer C. Boudewijn, al gemeen voorzitter van de N.F.O., over de moeilijkheden en moge lijkheden rondom de Nederland se fruitteelt. Men vindt zijn rede op pag. 3 kolom 1 en 2. 's Middags was het woord aan de heer N. A. Laarman, direc teur Economische afdeling Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, die en kele aspecten i.v.m. de'afzet van fruit besprak. Hij vroeg allereerst aandacht voor het werk, dat door het Centraal Bureau i.v.m. de afzet is verricht en wees erop, dat wil men de tuinbouwbelangen tot het uiterste verdedigen, het toch zeker zaak is, dat de telers ach ter de veiling staan. Wijzend op het grote belang van de export kwam hij met een kleine cijfer- regen, waaraan we ontlenen, dat in 1949 niet minder dan 212.090 ton de grens over ging met een waarde van 60 millioen gulden. De Nederlandse tuinbouw, wel ke in het verleden bij de export een kleine rol speelde, heeft een geweldige vlucht genomen dit afgelopen jaar en het is nood zaak de markten te behouden. Met interesse luisterden de aanwezigen naar de perspectie ven, die hij ontvouwde, daarbij de mogelijkheden, die West- Duitsland en Engeland bieden, uitvoerig belichtend. Voor de oorlog ging er 8600 ton appelen over onze oostgrens. In 1949 125.000 ton, waarvan 45.000 ton fabrieksfruit. Engeland nam heel wat peren af. Voor appelen bleef de markt echter, door een Amerikaans - Engelse overeenkomst, gesloten. Toch zal men alsnog ernstige pogingen doen en wel door een individuele handel in appelen te bewerkstelligen. De kansen voor peren liggen goed, alleen Engeland vraagt vooral verpakt en gewikkeld fruit. In de komende weken zal de stijd om de markt weer begin nen. Als men in ons land be grip wil tonen voor wat het buitenland van ons vraagt zal Nederland zeker de boventoon kunnen voeren, al zitten de Belgen dan ook niet stil. Een belangrijk vraagstuk noemde spreker de liberalisatie, de vrijhandel, waar hij een sterk voorstander van bleek te zijn. Deze opheffing van beperken de importbepalingen stelt echter eisen aan de telers, want dan staat de concurrentie open en zal het land met het beste pro duct de strijd winnen. Spreker drong er daarom op aan, het contact met de orga nisaties, die de exportbelangen van de teler voorstaan, niet te verliezen. Immers ook de rege ring krijgt steeds meer besef voor het belang van de kwekers dank zij deze organisaties. De kwekers echter hebben de verantwoording voor hun pro ducten en omdat juist die pro ducten de beste ambassadeurs zijn, was hier een krachtige op wekking om de handen ineen te slaan zeker op zijn plaats, be sloot hij. Ir v. SOEST. Ir van Soest, die een samen vatting van het besprokene gaf en ook zjjn eigen visie weergaf, kwam in zijn geestige speech met een aardige suggestie. Deze Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, is een groot voorstander van verpakt fruit en stak dat niet onder stoe len of banken. Waarom niet een Zeeuws merk in de handel ge bracht? was zijn _yraag. Zoiets behoeft heus geen theorie te zijn als men het gezamenlijk aarr- pakt. Ook de rassen kunnen nog verbeterd worden. „Hak de oude bomen met de niet gangbare rassen er uit", adviseerde hij, „en herstel het evenwicht". Hierna werd de goed geslaag de dag door de heer Lenshoek gesloten. Het onderzoek in de Luikse valse muntersaffaire loopt ten einde. Er is een grote buit aan valse bankbiljetten, andere waar depapieren en drukpersen en 55 personen zijn gearresteerd. Zo is de grootste valse munterszaak na do bevrijding geëindigd. Het onderzoek in de zaak van de valse bankbiljetten van hon derd gulden begon in Augustus j.l. Er werden toen in verschil lende steden van ons land valse honderd gulden biljetten ontdekt. Op 10 September kwam de eer ste belangrijke aanwijzing binnen, Op die dag berichtte de Neder landse consul-generaal te Dussel- dorf dat er in Krefeld een Duit ser was aangehouden, die bij zijn arrestatie 70 valse honderd gul den biljetten bij zich had. Deze man sloeg door en daar door kwamen 2 Belgen, directeu ren van een in Königswinter in aanbouw zijnd casino, eveneens in verdenking. Zij wisten echter door de vlucht te ontsnappen aan ar restatie. BILJETTEN WERDEN VERBRAND. Op 26 September werd in Den Haag een Belg gearresteerd toen hij trachtte een vals biljet aan de man te brengen. In Utrecht bleek hij er al meerdere besteed te heb ben. Twee van zijn landgenoten, die ook in het complot zaten vluchtten met 375 andere valse bankbiljetten naar een oom in Eysden. De biljetten werden daar uit angst verbrand. Beide Belgen werden later in België gearres teerd. Inmiddels was in België de gehele bende gealarmeerd;, ruim 2500 biljetten werden toen ver brand. Via een spoor dat over Leeuwarden en Groningen liep, kwam de recherche daarop te recht in Bonn. Daar werden ook verschillende biljetten achter haald en vandaar kwam men weer terecht in Königswinter, waar de e casinodirecteur gearresteerd kon worden. De andere is nog voortvluchtig. Intussen had men ook te Luik ontdekkingen gedaan, hoewel men de drukkerij nog niet had kunnen vinden. Toen echter in Charleroi een gesprek werd afgeluisterd, had men ook de bron gevonden. Dat was midden October. DE MOTIEVEN. De motieven zijn bijna uitslui ten geldzucht geweest, al beweert een der gearresteerden, de uit voerder de K. wel, dat het ver diende geld diende om valse pese ta's te drukken en daardoor het Franco-regiem omver te werpen. Een vertakking van de bende exploiteerde een fictief reisbureau „Voyages Gulliver", dat allerlei beseheiden vervalste. Hiermede zouden 25 mill. Franse francs zijn verdiend. Later werd ontdekt dat de cli chémaker een dubbel cliché had vervaardigd. Dit tweede cliché had hij iemand anders ter be- In Den Bosch vierde men gis teren Drie Koningen. Verschei dene groepjes kinderen trokken, vermomd als de drie wijzen uit het Oosten, door de stad. Te paard trokken de drie „grote ko ningen, Melchior, Caspar en Bal- thasar" naar de grote kerstkribbe op de markt. Zij zamelden giften in voor de stille armen in Den Bosch. Het korps Rijkspolitie heeft het plan om #een eigen mu ziekkapel op te richten. Men hoopt a.s. najaar nog te kunnen optreden. Wie zeepost wil ver zenden, dient de volgende data in acht te nemen. Post voor Indo nesië dient uiterlijk 10 Januari, post voor Curacao uiterlijk 14 Ja nuari en post voor Suriname uiterlijk 18 Januari ter post te zijn bezorgd. De Jehova's ge tuigen hebben zich tot H. M. Ko ningin Juliana gewend om ver zachting van de maatregelen te gen principiële dienstweigeraars te verzoeken. Gisteren kwamen weer 80 Italiaanse mijnwerkers in ons land aan. In totaal werken nu 500 Italianen in onze mijnen. Volgens sommige berichten zou de Sovjet Unie vannacht om 12 uur een atoombom tot ontplof fing brengen. Het heengaan van de persoonlijke afgezant van Pre sident Truman bij het Vaticaan heeft een grote groep protestan ten in Amerika de president doen verzoeken de Amerikaanse mis sie bij het Vaticaan op te heffen. De regeringen van Ceylon en Noorwegen hebben de Chinese communistische regering erkend. Van Belgische socialistische zij de wordt ontkend, dat de socia listische parlementsleden zouden aftreden indien het voorstel tot het houden van een volksraadple ging over de koningskwestie zou worden aangenomen. Naar ver luidt zouden aan de verkiezings agenten der Labourpartij instruc ties zijn gegeven om zich gereed te houden voor algemene verkie zingen tegen eind Februari. Garry Davis, wereldburger no. 1, heeft een hongerstaking aange kondigd. In Sydney is een ha venstaking uitgebroken, die het havenverkeer volledig heeft lam gelegd. Men vreest dat deze sta king zal overslaan naar de andere Australische havens. schikking gesteld, die echter ook reeds met verschillende mede plichtigen achter de tralies zit. Tenslotte verklaarde commis saris Kallenborn, die het onder zoek leidde, dat het bureau cri minele voorlichting, in samenwer king met de gehele Nederlandse politie, in de afgelopen vier jaar 36 werkplaatsen heeft ontdekt, waarvan 10 in het buitenland. En waar het in de meeste gevallen ging om zeer grote aantallen na gemaakte distributie-bescheiden en grote hoeveelhedeb vals bank papier, is dit een resultaat, waar mee de Nederlandse politie tevre den kan zijn. Dr A, H. Oussoren naar Amerika. Naar wij ernemen zal dr A. H. Oussoren', Geref. predikant te Middelburg, dit jaar in de maan den Juli en Augustus in de Ver. Staten van Amerika vertoeven. Dr Oussoren is voorzitter van de National Association of Evan gelicals (de Nationale Associatie van Evangelischen) in Nederland en was in Augustus 1948 voorzit ter van de internationale confe rentie van deze organisatie, die te Ciarens in Zwitserland werd ge houden. Genoemde organisatie richtte een schrijven aan de Kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg met het verzoek dr Oussoren toe stemming te verlenen in de maan den Juli en Augustus naar Ame rika te komen, teneinde daar in de eerste plaats een conferentie van de Evangelicals bij te wonen te Chicago en in de tweede plaats om in verschillende Amerikaanse plaatsen lezingen te houden. In zijn laatste vergadering heeft de Kerkeraad dit verzoek ingewilligd, zodat dr Oussoren D.V. begin Juli naar de V.S. zal vertrekken. Nog geen vonnis in de zaak tegen Tribunaallid uit Axel. De Arrondissements Rechtbank te Middelburg, die gistermorgen vonnis zou wijzen in de zaak te gen de landbouwer G. W. uit Axel, die ais lid van het Tribunaal zich met ongeoorloofde praktijken had bezig gehouden evenals tegen zijn handlanger de commissionair L, D. te Terneuzen, heeft beide za ken verwezen naar de Rechter commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. Eind Januari wachthuisje op Parkeerterrein te Goes. Men is momenteel bezig met de bouw van de abri voor de bus passagiers op de vluchtheuvel bij het Parkeerterrein aan de Rijks weg te Goes. ^Het ligt in het voornemen het wachthuisje eind Januari inge- bruik te stellen. Goesenaren geslaagd voor brandwacht 2e klasse. Voor het te Goes gehouden examen brandwacht 2e klasse zijn alle candidaten geslaagd. Het zijn de heren J. Harinck Pzn., J. den Boer, J. Stokmans, H. Reyerse, L. J. Polfliet, E. de Dreu, M. Hol lemans, J. Adriaanse, D. Korstan- je, T. Geense, G. Bruel, H. Ber- revoet, J. Sehrier, Harinck Szn. en P. Hogenhout, allen uit Goes. De examencommissie bestond uit de heren B. Meenhorst en Kortes, districts-inspecteurs van de Brandweerinspectie te Breda en de heer A. J. W. Matthijssen, brandweercommandant te Mid delburg. GOES. Veiling van Vrijdag 6 Januari 1950. Groenten: Bloemkool I 40; idem II 16—25; idem III 8—14; alles per 100 stuks. Spruiten I 39—50; idem II 20—32; Witlof II 25—36; Prei 42; Veldsla 10—11;, Andijvie 2545; Peen II 5.508; Waspeen 24; Kroten 67; Uien (sterk en afw.) 2.508; Kool rapen 4; Boerekool 1216: Groene kool 2324; Rode kool 612; alles per 100 kg. Selderij 9; per 100 bos. DE BILT ZEGT: j Aanhoudend zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. NAGEK. ADVERTENTIE Heden overleed, tot on ze grote droefheid, op het alleronverwachtst, onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder, Oom en Oudoom, WILLEM DE VISSER, in de leeftijd van 64 jaar. Namens de bedroef de familie, J. H. DE VISSER. Gapinge, 6 Januari 1950.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1