„Planologie omvat het gehele maat schappelijke leven". Er valt nog iieel wat te bouwen in Emmeloord. Koningin danste vrolijk poionnaise mee. Wetsontwerp vergoeding Materiële Oorlogsschaden. Kiezen 4 Delen Voor alle Zeeuwse eilanden zijn streekplannen in voorbereiding. Drie kerken, 19 scholen en prachtige spartterreiasa. Originele afscheidsreceptie van inej. Barger. Voorl. Verslag Eerste Kamer. - Pleidooi voor Walcheren Nieuwe geldlening tot een bedrag van 1.5 milliard. V 6 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Ir. M. DE VINK, directeur van de Prov. Planologische Dienst: Ir M. de Vink is directeur van de Provinciale Planologische Dienst te Middelburg en hij heeft een massa interessante dingen over zijn dienst verteld. Wat planologie precies inhoudt, is niet in twee woorden te zeggen. „Een ander woord voor planologie is ruimtelijke ordening, dus orde scheppen iu de ruimte", zegt ir de Vink en hij voegt er on middellijk aan toe: „De planologie omvat eigenlijk het gehele maatschappelijke leven. Dat is de moeilijkheid, maar tegelijk ook de charme van dit werk. Wij moeten zo'n beetje overal onze neus ln steken. U moet natuurlijk niet denken, dat wij overal verstand van hebben; voor allerlei zaken hebben wij onze deskundige adviseurs." Het werk is eindeloos. Js er altijd aan deze opzette lijke ruimtelijke ordening aan dacht besteed?" „Nee, dat zeker niet. De be hoefte aan planologie werd noodzakelijk, omdat er steeds meer mensen op een klein stuk je grond kwamen te wonen. Eerst werden in de Woningwet bepalingen opgenomen over de bouw van huizen, de tracering van wegen enz. Deze wet legde ook het maken van gemeente lijke uitbreidingsplannen vast en u begrijpt, dat hierbij zeer sterk het accent moest worden gelegd op de bestemming van agrarische gronden. Naar schat ting gaat jaarlijks in ons land 2400 ha. cultuurgrond verloren. Er komt wel iets bij door in polderingen, maar er gaat meer af voor bouwgrond, vliegvelden, sportterreinen, enz. Wanneer wij het platteland zo gaaf mogelijk willen houden, dan moeten wij waken tegen elke niet strikt noodzakelijke bebouwing en dan zullen nieuwe wegen zo efficiënt mogelijk moeten worden aan gelegd. Na een aantal jaren moet men niet opnieuw voor de nood zaak van aanleg van b.v. paral lelwegen komen te staan. Een schrikwekkend voorbeeld daar van is op Walcheren de Noord- weg en een ander sprekend voorbeeld van verkeerde plano logie is het oude vliegveld bij Vlis3ingen. Daardoor kon Vlis- singen zich in de juiste richting niet uitbreiden, maar moest het in de richting van Koudekerke zoeken." Streekplannen volgens de Woningwet. „U sprak over gemeentelijke uitbreidingsplannen. Lijkt u ech ter gezien de genoemde exces sen, samenwerking tussen de ge meenten niet geboden?" „Inderdaad. De Woningwet kent dan ook het streekplan. Maar daaruit voortvloeiend is slechts Één zo'n plan gemaakt. En daarvan komt Zeeland de eer toe. Dit was n.l. een streek plan in W.-Z.-Vlaanderen voor het gebied tussen Breskens en Retranchement." „Hoe zijn eigenlijk de Provin ciale Planologische Diensten ont staan?" „Ik vertelde al, dat de Wo- ningwotbepalingen omtrent de streekplannen niet tot gewenste resultaten leidden. Een nieuwe wetgeving over deze materie ontstond. Pas in de oorlog kon met de uitwerking worden be gonnen. Er kwam 'n basisbesluit en een drietal uitvoerings beschikkingen, waarbij de Prov. Plan. Diensten in het leven wer den geroepen, alsmede de Rijks dienst voor het Nationale Plan. De Rijksdienst geeft voorschrif ten voor een vlot verloop van het werk Een nieuw wets ontwerp betreffende de ruimte lijke ordening is ingediend, dat niet anders dan genoemd besluit en de beschikkingen bevat." Volledig baas in eigen huis. „De Prov. Plan-Dienst is dus leen verlengstuk van deze Rijks dienst?" „De P.P.D. is een zuiver pro vinciale dienst. Wij blijven vol ledig baas in eigen huis en dat Is iets, wat Ik thans van groot belang vind met het oog ook op Se zich steeds uitbreidende taak van de provincie." „Wat is nu de voornaamste taak van Uw dienst?" „Het maken van streekplan- len. Daarnaast het toezicht op 'emeentelijke uitbreidingsplan- hen. Een speciale commissie voor deze uitbreidingsplannen advi seert Ged. Staten. Zij bestaat uit vertegenwoordigers van provin ciale- en rijksdiensten. De heer' Hamelink van Ged. Staten voorzitter. Er is verder de vaste commis sie, die de streekplannen voor bereidt en die aan het hoofd ...elk plan dynamisch... j„ jvr, de streek wonen, wat ze doen, ïïïïmri. «elke behoeften ze hebben! dfw? Klink kortom, wij moeten komen tot zitter en de heer Hamelink vice voorzitter, terwijl leden zijn ver een volledige analyse der bevol- tegenwoordigers van Rijks- enlking' w»fbiJ z,el"ie£ v,erge" Prgov. Waterstaat, afd. Leiand Ver. v. Ned. Gem., Staatsbos beheer, enige agrariërs en ver tegenwoordigers van de diverse Zeeuwse eilanden, alsmede een stedebouwkundige en de direc teur van de prov. wederopbouw- dienst. Agrarische commissie doet belangrijk werk. Zeer belangrijk is voorts de agrarische commissie, waarin de verschillende Zeeuwse consulen ten zitting hebben, de secretaris van de Stichting voor de Land bouw en voor elk gebied een grondeigenaar en enige land bouwers. Ook hiervan is de heer Hamelink voorzitter, terwijl het secretariaat van alle commissies berust bij de directeur van het bureau van de Planologische Dienst. Dit bureau bestaat uit drie sociaal-economen, een stede- bouwkundige en een landbouw kundige. Voorts is er een teken kamer en een administratieve afdeling. In totaal werken er tien personen." Hoe een streekplan tot stand komt. aan de geest, de mentaliteit en de gebreken der bevolking. Naast het onderzoek van de huidige toestanden is het maken van prognose noodzakelijk. Is er een vermeerdering of een ver mindering der bevolking te ver wachten? In welke beroepen zal de bevolking hoofdzakelijk moe ten worden ondergebracht? Uiteraard leert de ontwikke ling der laatste tientallen jaren hier heel wat. Al deze gegevens worden neergelegd in een z.g. survey, een streekplan-voor onderzoek, waarin dus alle fa cetten van het maatschappelijke leven, welke de bestaans-, ver- keers-, vervoers-, woning-, indu strie-, recreatiemogelijkheden en behoeften raken. U voelt, dat dit werk eindeloos is. Vooral, omdat geen plan dynamisch is, omdat de ontwikkeling iedere dag door gaat." Ieder stukje grond heeft zijn bestemming. „Wat gaat er gebeuren, wan neer dit vooronderzoek gereed is?" „Dan worden de conclusies getrokken, die in het plan, d.w.z. ,Kunt U ook iets vertellen op eon grote kaart van de streek, worden neergelegd. Dit plan moet zijn uitdrukking vinden in een juridische formulering. Dan heeft ieder stukje grond zijn over de wijze, waarop een streekplan tot stand komt?" „Allereerst wordt het gebied zeer nauwkeurig bestudeerd. Wij bekijken hoeveel mensen er in bestemming op papier gekregen. DE HOOFDPLAATS VAN DE N.O.P. (II.) By het ontwerpen van het voeringen en nog enkele hotels, bouwplan Emmeloord is aan-j restaurants, logementen en café's. dacht besteed aan de openbare en Ook wordt op een modelboerderij bjjzondare bouwwerken, die naar! (melkbedrijf) annex theeschenke- venvacht wordt, ln do toekomstrij met kinderspeeltuin ed. gere- zullen verrijzen. Zo biedt het plan j kend. In een nabij aan te leggen ruimte voor drie grote kerkge-1 bos zal een openluchttheater ver bouwen met wijkgebouw (Ned. rijzen. Herv. Gereformeerd en Rooms Katholiek) en vier of meer klei nere kerkgebouwen. Voor de overheid is gerekend op een raadhuis annex politie bureau een domeinkantoor, een polderhuis en een poldertoren. Deze laatste is in de eerste plaats bedoeld als monument. Daaren boven zal de toren nog als water toren kunnen worden gebruikt. Verder biedt het plan ruimte voor een kazerne der Rijkspolitie, di rectiegebouwen (deze zullen in de toekomst plaats kunnen maken voor een ander openbaar of bij zonder gebouw), een kantonge recht, een gebouw voor Rijks diensten (inspectie en ontvanger belastingen, bijkantoor Gew. Ar beidsbureau enz.), gemeentewer ken, brandweercentrale, post- en telegraafkantoor, slachthuis en rioolzuiveringsinstallatie. DE SCHOLENBOUW. Gerekend wordt op 19 school gebouwen, nl. een Lyceum, vier U.L.O. -scholen, zeven lagere SPORTBEOEFENIN G. Voorts is in het plan rekening gehouden met de sportbeoefening, waartoe over de volgende gele genheden kan worden beschikt: jeugdherberg, met kampeerter rein aan de rand van het bos, ha ventje voor de watersport met clubhuis en botenhuis, openlucht zwembad met strand en een ijs baan van plm. 6 ha. Voor de paar densport zijn wellicht brede lanen bruikbaar in en beoosten het bos. De sportvelden, waaronder een wedstrijdveld met sinteibaan en twee tribunes, twee óefenvel- den, een korfbalveld en zes ten nisbanen, zullen een oppervlakte van 11.5 ha. beslaan. Aan de noordzijde van Emmel oord zal een terrein van 52 ha. worden bebost. Voorts zijn de hoofdverkeersaders en langs de randen van de stad groenprofielen ontworpen. Het industrieterrein is gedacht aan de zuidzijde van de Urker- vaart. Een beweegbare brug zal voor de verbinding van de stad Dat betekent, dat na de uiteinde lijke goedkeuring ieder er aan gebonden is en dat b.v. iemand op een stuk grond, dat voor weg bestemd is, niet mag gaan bou wen." „Maar voordat het plan gerea liseerd kan worden, moet liet toch zeker worden goedge keurd?" „En of. Als het streekplan ge reed is, is ons werk afgelopen. Het wordt dan ter visie op de Prov. Griffie gelegd en de be langhebbenden kunnen hun be zwaren indienen. Na eventuele wijziging gaat het weer ter visie. Zijn er dan nog bezwaren, dan beslist de Kroon. Is ook dat ge schied, dan wordt het vastgesteld en heeft het plan rechtskracht gekregen. U ziet: het gaat niet zomaar ineens, want de rechts zekerheid van alle betrokkenen moet volkomen vaststaan." Voor alle Zeeuwse eilanden zijn streekplannen in voor bereiding. „Een volgende vraag. Hoeveel streekplannen zijn er nu reeds in voorbereiding verklaard?" „Van alle Zeeuwse eilanden. Zeeland is voor dit doel verdeeld in de eilanden Walcheren, ge heel Z.-Vlaandercn, Schouwen en Duiveland, Zuid- en Noord- Beveland en Tholen en St.-Phi- lipsland. Het streekplan voor Walcheren is bijna gereed en zal binnenkort aan Ged. Staten worden aangeboden. Met Z.-Vlaanderen is al een flink begin gemaakt en op Schouwen is eerst het duingedeel te bekeken." Het plan voor Walcheren. „Kunt U over het streekplan van Walcheren nog wat vertel len?" „U herinnert zich misschien, dat reeds voor de oorlog met een streekplan voor dit eiland is begonnen. Dit werk kon niet worden afgemaakt en is later door de Planologische Dienst overgenomen. Kort na de inun datie heeft de z.g. Snelcommis- sie een plan voor Walcheren opgesteld en het nieuwe plan volgt dit in grote lijnen. Lag de kwestie hier enerzijds met de herverkavelingsproblemen wat moeilijk, anderzijds hebben we de unieke kans, dat het plan direct kan worden gerealiseerd. Voor recreatie en bebossing is 1 van het indertijd geïnun deerde gebied bestemd, n.l. 150 ha. Alleen met weg- en erf- beplantingen zou het landschap zeer arm blijven. Meer bebos sing is echter ook uit practisch landbouwoogpunt zeer noodzake lijk. De helft van die 150 ha. wordt op duin- en vroongebied van beplanting voorzien, de an dere helft hoofdzakelijk rond de kreken op de minst produc tieve agrarische gronden." Wat dunkt U van de nieuwe Rijksweg door de Zuidwatering?' „Bij de indeling der percelen wordt met de aanleg rekening gehouden. Die weg komt er dus, alleen is het nog niet bekend wanneer. Ik wil nog even uw aandacht op iets anders vesti gen. In het nieuwe plan van Walcheren is het complex zomer woningen van Koudekerke naar het Zuiden geprojecteerd, bij de Galgeweg, tussen Viissingen en Dishoeck." Ir de Vink besloot dit gesprek (Van onze Utrechtse correspondent). Groot is het aantal dergenen, die H. M. de Koningin by ernstige omstandigheden hebben gehoord of gezien. Veel geringer in getal z(jn z(j dte Haar in vrolijkheid hebben aanschouwd. Dat ligt voor de hand. In de korte tijd van Ko ningin Juliana's regering rijn er nog maar weinig prettige dingen gebeurd. O. Steenbeek, voorzitter van de Ned. Jeugdgemeenschap en van de Herv. Jeugdraad; mevr. mr. A. Honnef-Bender, presidente van van Onderwijs afdeling vorming vim POLITIEKE ZORGEN. In 't afgelopen jaar werd de politiek voor een belangrijk deel Met het einde raj 1949 is dut hoofdstuk afgesloten. De kies is getrokken. Maar nu is er nog de napijn. De zaak staat toch zo. dat de buiten schoolverband; mevr. A. Knoppers-Valckenier, presidente van de Ned. Christenvrouwen bond; ds G. J. Waardenburg, Her vormd predikant te Haarlem en een massa andere figuren uit de bo"d.!"0 VV' de dwerse kamer- jeugdbeweging. fracties volstrekt met algemeen De Landsvrouwe deed met °.or de ki?zers wordt ioege- „zingen ende spelen" niet onder En is dientengevolge in voor de andere gasten. Dat Piet I verschillende partijen een zekeie gelegenheid waarbij de VorstinHein naam klejn werd onrust, die nog wel enige tijd zal zich thans dansend en springend fjaar even vroliik uit«e- nawerken en waarvan de gevol- liet zien, ook niet bepaald vrolyk.I sXld aIs het verhaal van de Sen nog niet zijn te bezien. Op het eerste gezicht was de De Chr. Jonge Vrouwen Federatie nam afscheid van haar secreta resse mej. M. W. Barger. Vanaf 1930, het jaar der oprichting van de C.J.V.F., heeft deze dame met haar veelzijdige talenten de fede ratie gediend, korte tijd als presi dente, het langst als bezoldigd secretaresse. Nu zij als zodanig aftrad, zou een statige receptie met roerende afscheidswoorden kunnen bewij zen hoezeer de federatie het heen haan van mej. Barger betreurt. Maar voor zulke dingen moet men bij de verdwijnende secreta resse, die zich altijd vrolijk door het leven heeft bewogen, niet aankomen. Zij zou dat niet waar deren. Daarom had de Federatie besloten om van dit afscheid iets aparts te maken. Welnu, dat is gelukt. De tal rijke aanwezigen hebben al dan send afscheid van mej. Barger ge nomen! En het aardige was dat ook Koningin Juliana, die als Be schermvrouwe van de C.J.V.F dit gebeuren kwam bijwonen, naar hartelust meedanste. In de eetzaal van de Ernst Sil- lemhoeve te Lage Vuursche, het buitencentrum van het C.J.M.V., stelden de paren zich op voor de poionnaise. Prof. dr G. van der Leeuw, hoogleraar te Groningen, die met mej. mr. A. Bakker, di rectrice van de school voor maat schappelijk werk te Amsterdam, aan de kop van de stoet ging, sprak vooraf mej. Barger toe na mens haar vele vrienden. Mary, zei hij, wij houden hier geen receptie met glacé hand schoenen en veel plichtplegingen. Jij bent altijd licht geweest naar geest en lichaam, een waar ver tegenwoordigster niet van het jolige maar van het blije christen dom. Daarom huppelen wij voor je. In de dans zegt men niet al leen wat, maar geeft men zich geheel zoals men is. PIET HEIN. Twee meisjes met harmonica's zetten de poionnaise in. En daar huppelde het gezelschap van een paar honderd mensen. Achter het eerstgenoemde paar kwam Ko ningin Juliana aan de arm van mej. J. Aalbers, de nieuwe secre taresse van de C.J.V.F. Daarna vele andere bekenden: freule mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwe gen, het C.H.-Tweede Kamerlid; prof. dr M. van Rhijn, professor in de theologie te Utrecht, ds N. torenspits van Bommel, die te- ,e'1 ander punt dat de aan- midden van veel rommel rond- dacht vraagt heeft betrekking dreef. En zonder iets op de andere 00 samenwerking van rooms gewesten tegen te hebben, zong cn zij dapper het volkslied van Lim-1 Officieel is alles in orde. burg mee. I d'ir van "er Goes van Naters Zó gezellig werd het festijn der j heeft nog pas prof. Romme een dansende en draaiende paren, dat prachtige rode pluim op zijn mej. Barger niet bleef stilzitten. 'loed 9ezet. omdat hij zich bij de Zij mengde zich onder de huppe- afbraak van het Koninkrijk zo lende schare en was wellicht het braaf had gedragen. vrolijkst van allen. Aan het eind Maar in de P. v. d. A. begint van de dans moest zij echter haarhet een beetje te rommelen. Nu officiële plaats weer innemen om de Indiëzaak achter de rug ts, de handen te schudden van allen, gaan de ontwapenaars zich weer die dansend langs haar defileer- roeren. En daar naast zijn er nog den! J andere vraagstukken die tot itt- Dat mevr. C. Quarles van Uf- terne wrijvingen aanleiding ge- ford, presidente van de C.J.V.F. ren. haar later een cheque van f 20001 Niet zo weinigen zouden maar aanbood namens de federatie met liever in de oppositie gaan, wat de mededeling. „Mary, voor dit j bij rolgende verkiezingen veel geld mag je nu eens iets gaangemak zou kunnen geven. doen wat je prettig vind" en dat Natuurlijk behandel ik in dit zfj verderop nog diverse toespra- j hoekje niet de politiek. Ik wijs ken had aan te horen, was voor zo in 't voorbijgaan alleen op mej. Barger stellig minder be- enkele punten om de leden van langrijk dan die feestelijke dans, de Prot. Chr. partijen te porren waaraan zelfs de Koningin had en ze aan te sporen tot waak- meegedaan! zaamheid en werkzaamheid. „Zuiderkruis" naar Indonesië. Met 200 militairen en een orkest. Een detachement van de Kon. Marine, bestemd voor normale scholen, vier bewaarscholen, een i met het industrieterrein zorg dra- landbouwwinterschool, een land-1 gen. In het plan is rekening ge- bouvvhuishoud- en industrieschoolhouden met een spoorwegaanslui- en een ambachtsschool. j ting van het industrieterrein. Ook is er plaats gemaakt voor Ja, er valt nog heel wat te bou- een badhuis annex consultatie- wen daar in Emmeloord, alleen met de volgende woorden: „De j aflossingsdoeleinden, een groep grote moeilijkheid van ons werkspecialisten en enkele individu- is alle belangen zó tegen elkaarele militairen van de Kon. Land- af te wegen, dat ieder het zijne macht, in totaal ruim 200 mili- krijgt. Wij trachten dit doel j tairen scheepten zich eergister- echter te bereiken met zoveel morgen in aan boord van het mogelijk liefde voor volk entroepentransportschip „Zuider- land. Aan de weg timmeren wijkruis", -dat hen naar Indonesië niet, maar ieder, die inlichtingenzal brengen. Ook gaat mede een wenst, is te allen tijde hartelijk Niwingezelschap, n.l. het orkest welkom." van Joop Termeulen. Aan de Tweede Kamer is aan- zoveel mogelijk langlopende lenin- geboden een wetsontwerp tot het geri aan te gaan, alsmede aan de i een algemeen geallieerd oorlogs- aangaan van geldleningen ten J wenselijkheid, over te gaan tot I doel dienende, ten volle voor rijks Aan het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer over bovenge noemd wetsontwerp, ontlenen wij: Verschillende leden waren van oordeel, dat een vergoeding, be rekend naar de prijzen van Mei 1940, kennelijk lot grote onbillijk heid aanleiding zou hebben gege ven. Hiertegenover staat vast, dat een integrale vergoeding op basis van de thans geldende prijzen eco nomisch onmogelijk en ook niet geheel rechtvaardig zou zijn. Het is billijk, dat bij de vergoeding van schade mede met de economi sche welstand van de betrokkenen wordt rekening gehouden. Ook andere leden meenden, dat de individuele aanspraken op oor- logsschadevergoeding noodge dwongen haar beperking zouden moeten vinden in wat het volk als geheel financieel en econo misch zou kunnen dragen. Uit gaande van de eis van recht en billijkheid, zagen ook deze leden geen andere mogelijkheid, dan het standpunt der Regering te aan vaarden, dat een zekere differen tiatie tussen de economisch-ster- keren en de zwakkeren onder de oorlogsslachtoffers met het oog op 's lands economische toestand onvermijdelijk is. Enkele leden achtten de beper king van de schadevergoeding naar welgesteldheid en vermogen minder gelukkig. Anderzijds konden zfj zich ver enigen met de gedachte, dat in het algemeen een recht op ver goeding van geleden oorlogsscha de niet te verdedigen is, in zover re het Rijk niet aansprakelijk te stellen is voor deze soort van schade. Wel meenden zij, dat een scha de, als door Walcheren geleden, I met toestemming van de Neder landse Regering aangebracht en geen zin had, in verband met het op handen zijn van de nieuwe wettelijke regeling. Naar bekend was, hadden de betrokkenen in sommige gevallen geen uitvoering gegeven aan hun voornemen tot het indienen van 'n beroepschrift binnen de daarvoor in het Besluit op de Materiële Oorlogsschaden gestelde termijn, aangezien de verwachting was gewekt, dat zij hiertoe alsnog zouden kunnen overgaan na liet in werking tre den van deze wet. Thans sluit artikel 104 van het ontwerp deze mogelijkheid uit. Volgens dit arti kel zullen schadegevallen, welk» zijn afgehandeld op grond van het Besluit op de Materiële Oorlogs schaden, niet opnieuw in behan deling worden genomen. Tegen de vroegere afhandeling staat gee* beroep open. Deze bepaling zou wel tot zeer grove onbillijkheid leiden, indien het Commissariaat voor Oorlogsschade of de Schade- Enquête-Commissies inderdaad door een circulaire of door mon delinge mededelingen oorlogsge troffenen van het indienen va* beroepschriften zouden hebbe* weerhouden. bureau, een ziekenhuis, een pol dermuseum, een openbare lees zaal, een hotel-café-restaurant met zalen voor de beurs, voor uit- het tempo van uitvoering zal na tuurlijk belangrijk worden beïn vloed door de financieringsmoge lijkheden en de bouwnijverheid. laste van het Rijk. Daarin wordt machtiging gevraagd tot het slui ten van binnenlandse leningen tot een gezamenljjk beloop van an derhalf milliard gulden. In de memorie van toelichting zegt de minister van Financiën, dat hy het nodig acht te kunnen beschikken over een wettelyke machtiging tot het aangaan van één of meer geldleningen, welke voldoende ruimte geeft om op gunstige tijdstippen aan de le ningbehoefte van het Ryk te kun nen voldoen. Hq denkt hier aan de wense- ïykheid, ter financiering van de kapitaaldienst der Rijksbegroting het aangaan leningen ter consolidatie van thans in verschillende vormen ten laste van het Ryk uitstaande vlottende schuld. Wel is van de machtiging, ver vat in de Leningwet 1946 nog niet ten volle gebruik gemaakt, doch de ingevolge die wet nog beschik bare machtiging tot het opnemen van rond 225 millioen biedt voor dr naaste toekomst niet voldoen de armslag. Daarom wordt een nieuwe machtiging gevraagd, door J. Z. J. Hazebroek 33) „Hoezo?".Bep is eerlijk benieuwd. „Ja.... zie je.... 'k zie 'm de laatste tijd zo dikwyls samen inet die juffrouw van de eerste klas.... ik weet niet, maar lk zeg al tegen m'n man; 't kon best wezen, dat dat noges wat Wordt, zeg ik. Soort zoekt soort, reg ik altijd maar. Ze komt hier wel es in huis óók, hè?" „Ja, dikwijls!" overdrijft Bep. „Nou, dikwijls. XVI. Maar toch Ondanks alles waardoor Bep in een steeds moeilijker positie komt te verkeren, zyn er dagen dat ze 't echt goed naar d'r zin heeft onder Wim z'n dak. De kamers, helder en opge ruimd nu, zijn een beetje haar eigen kamers geworden als het ware. Alle voorwerpen erin heeft ze nu al zó dikwijls on derhanden gehad, dat ze haar vertrouwd geworden zijn. 's Middags, als met brede banen van licht de zon in de woon kamer schijnt, geniet ze van de gezelligheid binnen.... Voor een niet gering deel is die gezelligheid aan haar te dan ken. Hoe zag het er uit, toen ze voor 't eerst hier kwam? Geen aasje glans ergens.niets dan noodzaken de boontjes doorbreken die ik „Tante Bep, gaan we weer schoongemaakt heb. En wat zul- tempert de buurvrouw, ,,'k heb het drie vlekken en stof "én'vèrwaarlo- keer gezien.drie keer in drie zing. TXfpVr An tiirlc TT n r> n i-I'-nO" T~i weken tijds. 1-Ioe vindt u d'r? „Aardig, heel aardig!" be weert Bep. „Mm.... de fleur is "er an ders al wel een beetje af hoor. Nu schijnt buurvrouw ineens op t« schrikken. „Kom zeg, ik moet podig naar huis. 't Lijkt wel of lk niks te doen heb. En je zou es moeten kommen kijken De kinderen zijn van haar gaan houden. Bep is niet langer een vreemde tante voor ze. Bijna d'r moeder D'r zijn genoeg ogenblikken waarin Bep er ernstig over denkt haar spulletjes weer bij elkaar te pakken, en heen te gaan. Maar ze weet, dat ze zich daartoe met geweld uit deze kring zou moeten losscheuren., en waarheen dan? Alleen iets héél ingrijpends zal haar kunnen naar de wei vanmiddag?" bedelt Loesje, met 'r grote ogen naar Bep opkijkend. „Kan niet, liefje, 'kheb het te druk. Ga toch een beetje met je pop spelen, buiten in 't zon netje", stelt Bep voor. Loes heeft blijkbaar geen zin. „Dan krijgt m'n pop 't zo warm, en dan gaat ze zweten", be weert ze. Nog niet lang geleden heeft ze haar pop van Bep ge kregen, en Loesje is er zo voor zichtig mee, of 't een echt kind was. „Ga dan in de schaduw „Nee, daar tocht het voor 't poppekind Loesje is voor geen enkel voorstel te winnen. Tineke doet haar middagslaapje, en Loesje, aan zichzelf overgelaten, ver veelt zich. len we eens zingen daarbij Van de goede Herder?" „Ja. Dat ken ik." Bep heeft het kind al een heleboel versjes geleerd Het serviesje is 't eerste waar Bep aan denkt, als ze die avond bij d'r ouders thuis komt. Die avonden thuis beginnen alweer gewoon te worden. Thuis weten ze, dat haar verkering afgebro- organen De zes minerale zouten. (Ingezonden med., Advert.) Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Maar zovelen worden er niet oud bjj Tot op hoge leeftyd fit en levens lustig blyven, rheumatische pynen alleen maar kennen van horen zeggen; deze rykdom bleek voor duizenden onder ons weggelegd, sinds ze de Kruschen-kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maak ten. Waarom zoudt ook gij niet die ondragelijke slopende pijnen uit Uw leden drijven Het is im mers niet anders dan het aanspo ren van de eigen bloedzuiverende ken is; voor Wim Zwart echter moet ze de schijn ophouden, cn doen, of ze iedere week twee of drie avonden naar d'r vrijer gaat. „Hoe is 't bij jullie?' infor meert haar moeder als altijd. „O, goed...." Bep gooit een pakje op tafel. „Naaiwerk voor u", verklaart ze slechts. Ze neemt echter niet plaats op de stoel die haar werd toegescho- „Weet je wat", zo probeertven, maar duikt in het lage Bep haar te animeren, „van- kastje naast de zoldertrap. avond als jullie slapen, ga ik naar pa, en die heeft een leuk, klein serviesje, waar tante Bep vroeger zélf óók nog mee ge speeld heeft. Dat breng ik dan voor je méé. Morgen, als je weer .wakker wordt, krijg je het „Maar dat is morgen pas. Wat moet ik dan nou doen?" „Nou moét jy me helpen.... Kijk, onze Bep is weer thuis", zegt Jaap, haar broer. Alle drie laten ze haar begaan, maar alle drie kijken ze nieuwsgierig en geamuseerd. Bep is altijd net een stormwinddie ergens henen jaagt, en je weet nooit waar heenVraag maar niks. Ze zal nooit méér loslaten dan ze nodig acht (Wordt vervolgd.) in de vorm van Kruschen toege voerd aan Uw lever, nieren en ingewanden, geven deze een sti mulans tot jeugdig-krachtige werking, waardoor alle onrein heden die nu Uw pijnen veroor zaken, langs natuurlijke weg worden afgevoerd en zo onschade lijk gemaakt. Gezond zijn, levens lustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die jaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige dagelijkse - zy het kleine - dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bij Apothe kers en Drogisten. langlopende 1 rekening behoorde te komen. Enige leden verklaarden, dat het hun inziens niet aangaat, by schadevergoeding met de economi sche welstand van de getroffenen rekening te houden en deze dan ook nog eens als grond aan te voeren voor een progressieve be lasting om voor liet Ryk uit deze wet voortvloeiende kosten te dek ken. Zij zouden daarom meer van de dekkingsplannen der Regering willen vernemen. Door sommige leden werd er met grote nadruk op gewezen, dat by de oorlogsslachtoffers het ver trouwen moet bestaan, dat hun belangen worden behartigd door competente ambtenaren. De inge wikkeldheid van de toe te passen berekeningen maakt het voor de oorlogsslachtoffers zo al niet on mogelijk, dan toch uiterst moei lijk, te beoordelen, of hun bydra- ge op de juiste wyze is vastge steld en of een beroep er tegen al dan niet als rechtvaardig moet worden beschouwd. Dit bezwaar is te ernstiger, doordat op het be roep zal beslissen de Minister van Financiën, geadviseerd door het Commissariaat voor Oorlogsscha de. In de praotijk toch zal dit zeer waarschijnlijk hierop neerkomen, dat de ambtenaren, die het geval ln eersten aanleg hebben behan deld, ook het advies van de Mi nister, dat meestal van doorslag gevende betekenis voor de beslis sing zal zijn, opstellen, althans voorbereiden. Zo zal liet licht kun nen gebeuren, dat „lichtvaardig" wordt bevonden het beroep, dat oorlogsslachtoffers op goede gron den meenden te kunnen Instellen. De vakbond vaji arbeiders in de communicatie-bedryven in de V. S. heeft heden gedreigd een tele foonstaking in het gehele land uit te roepen, als de looneisen niet Worden ingewilligd. By de behandeling der artike len, werd van verschillende zijden de vraag gesteld, of het waar is, dat het Commissariaat voor Oor logsschade en/of de Schade-Enqu- ete-Commissie gedurende enige tyd by circulaire of op andere wyze aan oorlogsslachtoffers heb ben bericht, dat het indienen van beroepschriften tegen vastgestel de bydragen of tegen afwijzing van een verzoek om een bijdrage Korte Berichten. Het wereldvakverbond (W.F.T. U.) heeft een verklaring uitge geven, waarin de nieuwe interna tionale vakorganisatie, welke te Londen werd opgericht, „onder kruipers-internationale" wordt genoemd. Terwijl het kwik tot 45 grade* onder nul is gedaald in West- Canada, waar een der hevigste koudegolven uit de geschiedenis van de streek heerst, is het sedert drie dagen te Montreal zo warm, dat de thermometer 15 graden aanwyst, hetgeen voor deze pe riode van het jaar een record is. Drie personen kwamen om het leven en meer dan dertig werden gewond, doordat een volle bus 300 km ten Noord-Westen van Tokio van een dertig meter hoge rots stortte. Een staking van havenarbeiders te Sydney is uitgebreid tot 22 schepen. Er staken thans 3000 ar beiders wegens een geschil over niet-tewerkstelling van door de vakbond aangestelde personen, die eerste hulp bij ongelukken verlenen. Het blad „New York World Te legram", met een oplage van 385.000, een van de negentien bladen van de Scripps-Howard groep, heeft medegedeeld, dat het de „New York Sun" met een op lage van ongeveer 300.000, heeft opgekocht. De nieuwe naam zal zijn „The World Telegram and the Sun". De vissersvaartuigen „U.K. 22" en „U.K. 162" zyn door de Belgi sche zeevaartpolitie naar de ha ven van Oostende opgebracht, daar zy in de Belgische wateren visten. De lading, 1500 kg. haring en de netten werden in beslag ge nomen. Mr dr A. A. van Rhijn, secr.- generaal van het ministerie van sociale zaken en voorzitter van de interdepartementale loon- en prijscommissie zal vanavond, om kwart over zeven voor Hilversum I (301 M.) vragen beantwoorden over de 5 loonsverhoging. De kans is niet groot, dat het s.s. „Berkel", dat ter hoogte van Soederhamn, aan de Zweedse Oostkust aan de grond gelopen is, geborgen wordt. Men acht de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat de „Berkel" niet voor het voorjaar geborgen wordt. Het is mogelijk, dat het schip in tweeën zal bre ken. In Tsjecho-Slowakye worden de schroeven' steeds verder aange draaid. Dinsdag bevatte het blad „Prude Pravo" het bericht, dat alle kerkelijke archieven ingevol ge de „Kerkwet" tot eigendom van de Staat zyn geworden en in geleverd moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2