ZEEUWSCH DAGBLAD Amerika laat China aan haar lot over. KIEUWS Britten erkennen vandaag communis tische regiem. loonsverhoging in de Zeeuwse land en tuinbouw. Prachtig geslaagde N. C. R. V.-ster- avond te Goes. S uipscluitters in Mtöflelburg's straten Nieuwe veilingsdirecteur te Krabben dijke geïnstalleerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Strijd om de macht. Voor Nederlanders in Indonesië nog jarenlang een taak. Tekort aan kolen momenteel sterk verminderd. SNIPPER Een moeilijke, doch belangrijke taak. Bon 544: goed voor één gulden. Griekse regering afgetreden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P"*, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009,n Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1453 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 6 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.47 u., onder 16.46 m. Maan op 20.32 u., onder 10.57 u. Hoogwater op Zaterdag 7 Jan.: Vlissingen: 3.45 u. 1.96 m., 16.11 u. 2.01 m. Terneuzen: 4.14 u. 1.20 ju., 16.38 u. 2.19 m. Wemeldinge: 5.36 u. 1.63 m., 17.56 u. 1.79 m. Zierikzee: 5.19 u. 1.37 ra., 17.44 u. 1.53 m. TA e ogen van allen die in de politieke geschiedenis van Oost-Europa de bekende po litieke vuurhaard belang stel len, zijn nog steeds gericht op Joegoslavië, het vroegere Servië. Dit communistisch geregeerde land, waar maarschalk Tito als dictator de scepter zwaait, staat op de grens tussen Oost en West. En het speelt bij de nog altijd voortdurende strijd om de hege monie over de Middellandse Zee een belangrijke, zij 't vooralsnog negatieve rol. Tito het is bekend stond aanvankelijk te Moskou hoog aangeschreven als een voorbeel dig strijder voor het Russische communisme. jV/Taar, zoals dat meer gaat, de liefde verkeerde in haat. Tito beging de fout, dat hij wei bereid was alle middelen aan te wenden om het commu nisme te doen zegevieren, maar dat hij weigerde evenals andere buurlanden, zijn zelfstandigheid tegenover Rusland prijs te ge ven. Samenwerking met Rus land, gaarne, mits op voet van gelijkheid met volkomen be houd van de onafhankelijkheid Dit werd hem door Stalin, die alleen slaafse volgelingen en vrienden kan gebruiken, gewel dig kwalijk genomen. En toen Tito weigerde te b u 1 g e n, werd eenvoudig getracht hem door economische maatregelen te breken. Deze vlieger ging echter niet op, dank zij de krachtige hulp van Engeland en Amerika, wel ke landen er op hun beurt weer het hoogste belang bij hebben, dat Belgrado in zijn huidige po sitie volhardt. TA aarom worden alle krach- •L-/ ten ingespannen om te voorkomen dat Tito voor Stalin zou moeten capituleren. Alle economische hulp welke Joego slavië door de breuk met Rus- tand moet missen, en zelfs meer dan dat, wordt in overvloedige mate geschonken. Hierbij heeft men uit de aard der zaak de stille hoop, dat de economische banden die nu gelegd worden, er tenslotte toe zullen leiden, dat ook op politiek gebied een overeenkomst kan worden be reikt. Het doel, dat in de eerste plaats wordt nagestreefd is Joe goslavië uit het Oostelijk blok te houden. Dit betekent niet alleen een verzwakking van het Russische prestige, maar het heeft ook strategische betekenis. Joegoslavië zou toch voor Rusland de toegangspoort tot de Middellandse Zee kunnen zijn. Dit zo vurig begeerde doel is thans alleen te bereiken via het kleine Albanië, dat geheel in de machtssfeer van Joegoslavië ligt en bovendien alleen door het al tijd onbetrouwbare Bulgarije is te bereiken. Ook strategisch betekent de houding van Tito dus een be langrijke verzwakking van Rus land. AJatuurlijk zou, wanneer het tussen Rusland en Joego slavië tot een openlijke strijd kwam, Tito het onderspit moe ten delven. En het is met het oog daarop, dat Truman onlangs openlijk verklaarde, dat het de Verenig de Staten n'et onverschillig zou laten, als op Joegoslavië een aanval werd gedaan. Wij weten niet wat uit al deze spanningen tenslotte groeien zal. Maar d i t is wel duidelijk, dat de strijd om de macht nog altijd in volle gang is. Ondanks alle van vrede en eensgezindheid druipende woor den, die van alle kanten gehoord worden. De strijd om de macht. Als het moet, ten koste van het recht. HET EINDE VAN EEN REGIEM NABIJ. Het einde van het regiem van Tsjang Kai Sjek en van de Kwo- mintang in China schijnt thans nabij te zijn. Reeds bijna geheel China Is in handen der communisten en de nationalistische rege ring, die zich op Formosa heeft teruggetrokken, zag blijkbaar geen mogelijkheden om dit eiland alleen succesvol tegen de opdringen de communisten te verdedigen, daar zij bij de verdediging daar van om Amerikaanse steun verzocht. President Truman heeft thans verklaard dat Amerika geen sfeun zal verlenen bij de ver dediging van Formosa. Waarschijnlijk is deze beslissing mede be ïnvloed door de houding der Engelse regering, die gisteren de diplomatieke betrekkingen met de nationalisten heeft verbroken en naar in Ronden verluidt vandaag de communistische regering in China zou erkennen. Uit de ontwikkeling van de situatie in China bljjkt wel dat de dagen van het Chinese nationalistische regiem thans geteld zijn. TRUMAN's VERKLARING Truman legde zijn verklaring op zijn wekelijkse persconferentie af. Hij zei dat de V.S. geen militaire hulp naar Formosa zullen zenden, terwijl ook geen advies zou wor den gegeven aan de Chinese strijd krachten betreffende de verdedi ging van Formosa. De V.S. waren, aldus Truman, niet voornemens om gebruik te maken van hun ge wapende macht om zich in de huidige situatie te mengen en zou den geen weg volgen, die lijdt tot liet betrokken worden bij de bur- gerstrijd in China. Ter aanvulling op Truman's verklaring zeide Acheson dat het eiland Formosa dient te worden beschouwd als een deel van het Chinese grondgebied. Erkenning van de Chinese communistische regering zou op dit tijdstip voor barig zijn, volgens de minister, daar de kwestie eerst de instem ming behoefde van het congres. Philip C. Jessup, de reizende ambassadeur van de V.S., is in Japan aangekomen om, zoals hij Reservering uit de winsten voor herstel. De heer R. Hoegen, directeur van cultuurondernemingen op Java, heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat indien uitslui tend de beste mensen, die een open oog hebben voor de moeilijk heden en de nieuwe verhoudingen, hun krachten aan het herstel van Indonesië wijden, er voor de Ne derlanders als ondernemers nog jarenlang een taak zal zijn weg gelegd. Aan deskundige Nederlanders zal de nieuwe staat ongetwijfeld grote behoefte hebben, en hij meende te kunnen vaststellen, dat de Republiek de hulp van buiten landse experts en werkkrachten bij voorkeur zal zoeken bij de Ne derlanders. Voorts vertelde hij, dat vooral op Java nog veel oorlogsschade niet hersteld is. Vele bedrijven draaien slechts primitief en uit de winsten zal nog veel geld moeten Worden gereserveerd om de reha bilitatie te voltooien. De komende jaren vooral zal een belangrijk deel van de winsten gebruikt moeten worden om de onderne mingen in vooroorlogse toestand te herstellen. Loonsverhoging voor administratief personeel. Ook verhoging voor bouw- en nevenbedrijvcn. Een bespreking tussen het centraal sociaal werkgeversver bond en de bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden heeft er toe geleid, dat aan het administratief personeel, werk zaam in de groenten en fruit verwerkende industrie en in de vleeswarenindustrie de 5 loonsverhoging per 1 Jan. zal worden verstrekt. Voor de bouw-, schilder-, stu- eadoors-, steenhouwers- en gra- nitobedrijven is nu ook overeen stemming bereikt. Ook hier gaat de verhoging met terugwerken de kracht op 1 Jan. 1950 in. Hetzelfde geldt voor de loons verhoging voor timmerfabrieks arbeiders, steenzetters, de arbei ders werkzaam in de wegen bouw, de heiers, de rietdekkers en de straatmakers. zeide, met generaal Mac Arthur „de dreiging van een invasie der Chinese communisten op Formo sa" te bespreken. Jessup verklaarde o.nt. aan de pers: de Verenigde Staten hebben China en de overige Aziatische streken en het Verre Oosten niet prijsgegeven en zullen deze ook niet prijsgeven. Welke ook de uiteenlopende meningen zijn over de voor- en nadelen van elke actie in het bijzonder, toch mag nie mand daaraan twijfelen. CRITIEK IN DE SENAAT. Bij het Amerikaanse senaats debat van gisteren is het tot felle critiek gekomen op de door Tru man aangekondigde politiek ten opzichte van China. Senator Knowiand (republikein, Califor- nië), die kortelings een reis door het Verre Oosten heeft gemaakt, gaf de regering Truman de schuld voor het „debacle in China". De republikeinse senaatsleider Kenneth Wherry beschreef de verklaring van president Truman over China en Formosa als „een uitnodiging aan de onder leiding van Moskou staande Chinese com munisten om naar Formosa te komen en het te bezetten." Tegenover verslaggevers ver klaarde senator Wherry nog, „misschien zal de dag, waarop Truman deze verklaring aflegde, in de geschiedenis nog eens wor den beschreven als de smadelijke dag van München voor de Ver enigde Staten. De Britse onder-staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mayhew, heeft verklaard, dat de erkenning .van het communistische China niet zou inhouden, dat men zich eens verklaarde met de wijze van heersen der communistische rege ring. Men zou de communistische regering slechts erkènnen, omdat z(j een feitelijke regering in China was geworden en niet omdat men- het eens was met haar methoden of politieke inzichten. De heer S. J. Nooteboom, de nieuw benoemde veilingdirec teur te Krabbendijke, die gisteren werd geïnstalleerd. Belgische export naar Nederland groter dan Import, De Belgische uitvoer naar Ne derland had in November 1949 een waarde van f1021 millioen tegenover fr. 935 millioen in Oc tober en fr. 884 millioen in Sep tember. De invoer uit Nederland be droeg in Noveber fr. 921 millioen, tegenover 892 millioen in October en fr. 750 millioen in September. Ruim 25 procent van de Belgische uitvoer naar Nederland wordt ge vormd door textielgoederen. Communisten te Kanton vorderen rivierschepen. Volgens uit Honkong ontvangen berichten, zijn de communistische autoriteiten te Kanton overge gaan tot het vorderen ven een groot aantal rivierschepen. Naar verluidt, zouden de vaartuigen ge bruikt worden voor de invasie van het eiland Hainan. De kolensituatie in Europa. van 1950 ongeveer 4,2 millioen ton bedragen, tegen 3.8 millioen ton het vorig jaar. Men verwacht overigens, dat de Poolse leveranties aan de 17 importerende landen, waartoe niet de Sowjet-Unie behoort, zullen dalen tot 3,7 millioen ton tegen een totaal van ongeveer 4,4 millioen ton voor het eerste kwartaal van 1949. Voorts zal Engeland ongeveer gedeelte bijdragen in de kolenvoorziening, tegen 1/6 ge deelte in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Dit betekent, dat Engeland 1 milli oen ton kolen meer aan het con tinent zal leveren. Als grootste continentale im porteurs van Europese kolen in het eerste kwartaal van 1950 noemt de commissie Frankrijk met naar raming 2,9 millioen ton, Italië met 2.1 millioen ton, Zweden met 1,6 millioen ton, Denemarken met 1,3 millioen ton en Nederland met 1,2 millioen ton. GROTE BESPARING VAN DOLLARS. De economische commissie voor Europa van de Ver. Naties raamt dat het Europese tekort aan harde kolen in het eerste kwar taal van 1950 nog slechts 1,6 millioen ton zal bedragen of 68 pCt minder dan het tekort van 5,3 millioen ton een jaar geleden. In het laatste kwartaal van 1949 bedroeg het tekort 3,4 millioen ton. Deze belangrijke vordering in de richting van het punt, waar op Europa in eigen behoeften zal kunnen voorzien, betekent een grote besparing van dollars, daar het grootste gedeelte van het Europese kolentekort wordt aangevuld door de Ver. Staten. De verkleining van het tekort komt tevens voor een groot ge deelte voor rekening van de Westduitse productie. De Duitse export naar de andere Europese landen zal in het eerste kwartaal In de sociale commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland is gisteren overeenstem ming bereikt over het advies van de regering t.a.v. de loonsverho ging. Dit houdt in, dat voor de lonen in de land- en tuinbouw het volgende is bepaald. LANDBOUW. De knechtslonen in de land bouw zijn gestegen van f 37.25 op f 40.25. Het uurloon voor de ove rige arbeiders is van f0.70° op f 0.76" gebracht. Hierin is de Joe- kesgulden verdisconteerd. Deze lonen gelden voor de arbeiders van 23 jaar en ouder. Voor de arbeiders paarde- knechts van 17 tot 23 jaar is een nieuwe regeling getroffen. De 22- jarigen verdienen f 39.25 per week, de 21-jarigen f 38.25, de 20- jarigen f 35.75, de 19-jarigen t 33.75, de 18-jarigen f 30.en de '7-jarigen f25.75. Het uurloon bedraagt dan res pectievelijk voor de 22-jarigen t' 0.74'; 21 jaar 72s ct.; 20 jaar 68 ct.; 19 jaar 64 ct.; 18 jaar 57 ct. en 17 jaar 49 ct. De vaste toeslagen ondergaan geen verhoging. TUINBOUW. Hier wordt onderscheid ge maakt tussen vakarbeiders en on geschoolde arbeiders. De lonen van de vakarbeiders stijgen van f 35.25 op f 38.25 per week, die van de ongeschoolden van f33.75 op f 36.75 en die van de knechts van f 37.25 op f 40.25. De uurlonen zijn evenais in de landbouw ver hoogd tot 76° ct. In al deze lonen is het werk nemersdeel van de pensioenpre mie opgenomen. VAKARBEIDERS. De jeugdige vakarbeiders ont vangen de volgende weeklonen: 22 j-ar f37.25 21 jaar f36.50; 20 jaar f32.25; 19 jaar f28.75; 18 jaar f25.en 17 jaar f21.25. De jeugdige ongeschoolde ar beiders verdienen dan per week: 22 jaar f36.21 jaar f35.20 jaar f31.19 jaar f27.50; 18 jaar f24.en 17 jaar f20.50. De uurlonen van de jeugdige vakarbeiders worden: 22 jaar 74' ct.; 21 jaar 73 ct.; 20 jaar 64' ct.; 19 jaar 57' ct.; 18 jaar 50 ct. en 17 jaar 42° ct. Het uurloon van de jeugdige ongeschoolden is op 22 jaar 71 ct. 21 jaar 69 ct.; 20 jaar 64' ct.; 19 jaar 54' ct.; 18 jaar 47* ct. en 17 jaar 40° ct. Deze regeling is ter goedkeu ring aan het college van Rijks bemiddelaars opgezonden en per 1 Januari bindend verklaard. Ook tussen de landarbeidersbonden en de bond van loondorsers is over eenstemming bereikt. Een avond van hoogstaande ontspanning. Een stampvolle zaal heeft gis teravond in de „Prins van Oranje' te Goes genoten van het program ma, dat de N.C.R.V. haar leden op do daar gehouden Jubileum Steravond bood. Do ontspanning, die geboden werd, stond op een bijzonder hoog peil en heeft de talrijke aanwezigen ten volle be vredigd. De avond werd geopend door de voorzitter van het comité Goes, de heer J. J. Duvekot. In zijn openingswoord deelde hij mede dat er een mogelijkheid be staat, dat nog een tweede avond zal worden gegeven, om de velen, die nu teleurgesteld moesten wor den, alsnog in de gelegenheid te stellen een Jubileum Steravond mee te maken. Hij memoreerde het 25-jarig jubileum en wees ver. der op de grote zegen, die de N.C, R'.V. op geestelijk gebied ver spreidt; terwijl wat zij biedt op cultureel en ontspannin-gsgebied steeds alleszins acceptabel is voor iedereen. De heer van Weerden, propa gandist van de N.C.R.V. nam daarop de leiding van de avond in handen. O.l.v. Meindert Boekei werden door het N.C.R.V. kwar tet, begeleid door een strijkkwar tet, een aantal negro-spirituals ten gehore gebracht. De liederen werden toegelicht en aangekon digd door Kees Deenick. Dit optreden viel bijzonder in de smaak van het publiek. De familiecompetitie bracht de fami lies Duvekot en Valk tegen elkaar in het strijdperk. Het bleek dat de familie Duvekot over de beste geestelijke wapens beschikte; met een overwinning van 402348 en de gewonnen taart verliet zij het strijdveld van dit geestelijke tour- nooi; dit keer het podium. In zijn tweede optreden bracht het N.C.R.V. kwartet een aantal Oostenrijkse, Italiaanse en Neder landse volksliederen. Ook dit op- VIJF EEUWEN KAL VERSTRAAT. In de loop van 1950 zal het 5 eeuwen geleden zijn, dat de Kal- verstraat de belangrijke en in middels wereldbekende winkel straat is geworden. Een speciaal comité is gevormd om dit vijfde eeuwfeest „op grootse wijze" te vieren. Bond van Gepenslonneerden vraagt voorschot. De Alg. Ned. Bond van' Gepen- sionneerden zond de minister van Binnenlandse Zaken een tele gram, waarin verzocht werd een voorschot te verlenen op de ver hoging pensioentoeslag voor ge- pensionneerden, voor wie reeds grote achterstand bestaat ais ge volg van bekende jarenlange ver traging in afdoende toesiagrege- ling. Infanteristen uit Harderwijk met speciale opdracht naar Walcheren. Sluipschutters, die er in hun camouflage uniform vrij krijgs haftig uitzagen, liepen gistermid dag door de straten van de Zeeuwse hoofdstad. Gewapend met geweren en kaarten wandel den zo allen meer, dan dat ze slopen. Het waren ongeveer 35 Infan teristen van de Infanteriesehool uit Harderwijk, die met speciale opdrachten naar Walcheren zijn gekomen. Per trein werden zij uit Har derwijk naar Breda vervoerd, maar van daaruit moesten ze maar zien, dat ze in Zeeland kwa men. Al liftend met personen- en vrachtauto's kwamen ze tenslotte omstreeks het middaguur aan, waar ze in de kazerne hun brood maaltijd gebruikten. In de mid daguren liepen de infanteristen door de stad en verkenden de zaak zo'n beetje, 's Avonds gebruikten ze opnieuw de maaltijd in de ka zerne en toen begon de pret eerst goed. Een groot blik met biscuits de populaire van na de be vrijding - vormt hun ontbijt voor hedenochtend, want ze moesten de nacht in de duinen doorbrengen. Het leven van een infanterist, en zeker van een sluipschutter, gaat niet over rozen! Ben Goerion wil Jeruzalem als hoofdstad houden. Tijdens het debat in het Israë lische parlement over de buiten landse politiek heeft de minister president, Ben Goerion, verklaard, dat „van heden af Jeruzalem de facto en de jure de hoofdstad van Israël is". Het parlement verwierp een door de oppositie ingediende mo tie van wantrouwen en een motie waarin het heengaan van de re gering werd verzocht. OVER WALCHEREN. Vandaag zuilen enkele speciale opdrachten op Walcheren worden uitgevoerd. Voor de infanteristen is Walcheren een geheel onbekend gebied en daarom "is dit eiland uitgekozen voor deze oefening. Door middel van kaarten moeten ze trachten hun weg te vinden. Her enige vervoermiddel, dat ze bij zich hebben is een jeep, doch deze rijdt slechts mee voor con trole. De jongens moeten de weg lopend of liftend afleggen. Zater dagmorgen gaan de manschappen weer terug naar Harderwijk. FRANKRIJK WIL EEN GROTE LUCHTMACHT BOUWEN. De Franse regering zal aan het eind van deze maand een wets ontwerp bij de nationale verga dering indienen dat voorziet in het stichten van een uit 3650 vliegtuigen bestaande Franse luchtmacht, waaronder 1800 straaljagers. „Een nooteboom in Zeeuwse grond". Gisterenmiddag vond ln het gebouw van de Veilingsvereniging Krabbendijke e.o. de Installatie plaats van de nieuwe directeur de heer S. G. Nooteboom. Een belangrijke dag voor deze jonge veiling want met deze in stallatie is een mijlpaal bereikt op de weg naar grote bloei, die men reeds tijdens het bewind van de vorige directeur, de heer Schipper, thans directeur te Zaltbommel mocht inslaan. De heer Nooteboom krijgt geen zei hij o.m. Gistermiddag is de Haarlem mer G. de P. bij het vissen op de pier te IJmuiden te water ge raakt en verdronken. gemakkelijke taak. Want, zoals de heer W. C. v. d. Werff, voor zitter van het veilingsbestuur in zijn installatie-rede zeide, om als vroeger ambtenaar op een hoge post in Indonesië de taak van commercieel leider in een coöpe ratieve vereniging in Nederland op zich te nemen is een hele stap. Het bestuur heeft echter de be noeming met algemene stemmen genomen en de heer v. d. Werff sprak dan ook zijn vertrouwen uit in de capaciteiten van de nieuwe directeur. „Uw succes zal bepaald worden door de mate waarin ge het ver trouwen weet te winnen van de leden, de handelaren, uw mede werkers en de officiële instanties" Hij hoopte, dat de heer Noote boom, de door de heer Schipper bereikte omzet van 2 millioen zou verdubbelen en overhandigde hem hierna de sleutels van het gebouw ais teken zijner waardigheid. „EEN NOOTEBOOM IN ZEEUWSE GROND." „Als een college van fruittelers het besluit neemt om een noote boom in de Zeeuwse bodem over te planten dan geeft dit reden tot vertrouwen", zei de nieuwe direc teur, die vervolgens het woord voerde. En dat vertouwen achtte hij onmisbaar bij de vervulling van de hem toegedachte taak, temeer omdat spreker zich nog niet kon beroemen op een gedegen kennis van het veilingwezen. Toch had hij de post aanvaard. Want in de thans door hem afge sloten loopbaan was het steeds zijn taak geweest iedereen met raad en daad bij te staan en ook in deze positie had hij deze taak zien liggen. Niet alleen de belan gen van de veiling en haar leden, ook de kopers mogen volgens hem niet teleurgesteld worden in de coulante behandeling waarop zij menen aanspraak te mogen ma ken. Sprekend over het economische leven zei de heer Nooteboom dat het hem een voorrecht zou zijn om samen met het personeel de telers bij te staan en van advies te dienen in de strijd tegen de buitenlandse concurrentie. Nadat hij tenslotte zijn mede werkers hartelijk had toegespro ken, -aanvaardde spreker met een dankwoord tot de voorzitter zijn functie. Nadat de aanwezigen een ver versing was aangeboden volgde een rij van sprekers, w.o. vele vooraanstaande personen uit tuln- bouwkringen. Allereerst sprak Mr van Reenen, die namens het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen met Ir P. ten Hof stede aanwezig was. Hij felici teerde het bestuur met de keuze en zegde de heer Nooteboom zijn volle medewerking toe. „De belangen van de veiling zijn automatisch ook de belangen van de gemeente", zei Burgemees ter Vader van Krabbendijke, die vervolgens het woord voerde. Hij hoopte dan óok op een prettige samenwerking en wenste hem Gods onmisbare zegen toe. Ir van Soest, de Rijkstulnbouw- consulent voor de Zeeuwse eilan den, die ook als ambtenaar en geboren Rotterdammer de heer Nooteboom toesprak, wenste deze geluk met de benoeming want, zoals hij zei, „de veiling K.E.O. is het neusje van de zalm." Hij hoopte lange tijd samen met de heer Nooteboom de belangen van de fruittelers te mogen die nen. Tenslotte voerden nog het woord: de heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van de afd. Zeeland van de N.F.O., deze sprak te vens als secretaris van de Prov. commissie v. d. Veilingen en als voorzitter van de „Veilingsver eniging Zuid-Beveland" te Goes de heer Kostense namens de Z.L.M., Burgemeester de Goffau van Rilland Bath, de heer Dees namens de Boerenleenbank te Krabbendijke en de heer Maas, bestuurslid van de nieuwe tuin- bouwverenlging. Hierna werd de bijeenkomst door de heer v. d. Werff gesloten. Een deurwaarder te Deventer wilde gistermorgen een winkel ontruimen ten bate van een ex- politiek delinquent. Toen echter bleek dat een persfotograaf aan wezig was om een foto voor de bladen van de uitzetting te ma ken, weigerde het personeel van de deurwaarder en kon de uitzet ting geen doorgang vinden. 10 Januari wordt in Utrecht een merkwaardige gouden bruiloft ge vierd. Het betreft de echtparen de RijkJongerius en Jongejrius— de Rijk, die broers en zusters van elkaar zijn en 50 jaar geleden te gelijk in het huwelijk traden. Ook in de kruideniersbranche zal het personeel 5 pet. loonsverho ging krijgen. Een anderhaif- jarig meisje in Apeldoorn raakte gisteren in een onbewaakt ogen blik in een gevulde wasketel en verdronk. Gisteren werden in Den Haag 3 firmanten van een Haagse aannemersfirma berecht, die in de oorlog voor de Duitsers had gewerkt. Van de winst, die naar schatting 4 mill, had bedra gen, was volgens de beklaagden geen cent meer over. Oorzaak: Lieftinck! Voor de tweede keer deze week behaalde de Franse re gering gisteren ln de nationale vergadering een overwinning, met 331 tegen 185 stemmen werd het wetsontwerp tot wederinstelling van vrije collectieve onderhande lingen over de lonen goedgekeurd. Het Amerikaanse bijbelgenoot schap wil in 1950 400.000 bijbels naar de Oostelijke zone van Duitsland zenden; naar de Wes telijke zone zullen er 200.000 wor den gezonden. In het grootste gedeelte van Amerika worstelt men momenteel met een grote koude, die gepaard met regen en sneeuw gaat. Verschillende rivie ren in West-Kentucky zijn buiten hun oevers getreden. Egypte heeft geweigerd tankboten door het Suez-kanaal te iaten varen, die bestemd waren voor Haifa. Gisteren werd de eerste kabinets vergadering van de R.I.S. gehou den. Medegedeeld werd dat op 10 Januari een beslissing zal worden genomen over de benoeming van een Hoge Commissaris in Neder land. treden werd een groot succes. De spraakwaterval bracht 4 paren voor de microfoon. Elk paar moest trachten samen 2 minuten te spreken over het onderwerp: Wie heeft in het huisgezin het laatste woord, de man of de vrouw? Uit de speeches een con clusie trekkend, kan gezegd wor den, dat alle paren liet daarover eens waren, dat de man het laat ste woord heeft, althans behoort te hebben. De eerste prijs werd gewonnen door de heer H. Wolzak met Mej. Leeflang, de 2de prijs kreeg de heer J. J. Knibbe met Mej. de Looze, 3de waren de heer cn Mej. Laport en 4de de heer en Mej. Dekker. Na de pauze werd nog vertoond de Jubo-film. De heer van Weerden bracht dank voor alle medewerking, terwijl de heer Duvekot op zijn beurt de N.C.R.V. dank bracht voor de prachtige avond. Hij ging tenslotte voor in dankgebed. Uitreiking geschiedt op postkantoren. Als compensatie voor de ver hoogde kosten voor huisbrand en gas voor het lopend stookseizoen zal zoals men weet een bedrag van f 1.— per persoon worden uitgekeerd. Bij beschikking van de minister van economische za ken, zal gedurende het tijdvak van 9 Jan. tot en met 16 Febr. 1950 bon 544 van de thans gel dige levensmiddelenkaart 909 recht geven op het in ontvangst nemen van een geldbedrag van één gulden. De uitreiking zal ge schieden aan de postkantoren. Nadere gegevens zullen in een off. publicatie vermeld worden. Griekse opperbevelhebber gaf het voorbeeld. De Griekse coalitie-regering van Diomedes is afgetreden, zo f» officieel te Athene bekend ge maakt. Dit aftreden is gevolgd op dat van Veldmaarschalk Alexan der Papagos, de Griekse opperbe velhebber. Het Kabinet-Diomede» werd 1 Juli na de dood van dé voormalige liberale premier So- phoelis, samengesteld. Jaarvergadering Z.L.M. De jaarvergadering van df Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal einde Juni a.s. in Oostburg worden gehouden. Na afloop volgt des middags de traditionele rij toer, die dit jaar door West- Zeeuws Vlaanderen zal lelden. Bijzondere Strafkamer te Middelburg zal weer een oude zaak berechten, Iu Januari 1940 trachtte d» Duitse koopman Paul Hippchefl van de Nederlandse sergeant bfl de Veldpost D. I. Hage gegeven» los te krijgen over de nummering, aantallen en vestigingen van Nq- derlandse veldpostkantoren ejl betreffende de ligging van 10 Staven. Hage werd een som geld» aangeboden, wanneer hij de ge wenste inlichtingen zou verstrek* ken. De Nederlander tippelde et echter niet in en deed bij zijn su perieuren aangifte van deze po* ging tot omkoping. De Duitse? werd daarop door de Kon. Mare chaussee gearresteerd, doch ver der werd de zaak niet vervolgd, Hippchen, die onvindbaar is, zal thans bij verstek worden bereché, Verder zuilen nog een zestal per» sonen worden berecht in verbanijl met dienstneming bij de Waffeil SS en de N.S.K.K. e.d. De zitting van de Bijzondere Strafkamer, die al deze zaken zal behandelen, wordt Maandagmor gen om 10 uur ln het Gerechts hof te Middelburg gehouden. Walcherse burgemeesters en secretarissen bijeen. Gistermiddag werd in het ge meentelijk vergaderingslokaal t» St. Laurens de maandelijkse ver gadering van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren gehouden, o.l.v. burge meester J. L. Dregmans van Kon- dekerke. N?. de officiële vergade ring heette de voorzitter een aan tal genodigden welkom, t.w. de heer G. Houtekamer, secr. van de Prov. V.V.V., de heer Boersma van de Rotterdamse Lloyd, als mede de wethouder van de Wal cherse gemeenten. Daarna werden 2 films vdrtoond, de eerste over de Willem Ruys, de tweede geti teld „Terug naar het eiland", handelend over Walcheren, voor, tijdens en na de inundatie. Na een dankwoord tot het gemeentebe stuur van St. Laurens te hebben gericht, sloot burgemeester Dreg mans de vergadering. De aanwe zigen ontvingen een folder over de Willem Ruys. DE BILT ZEGT Minder zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen West en Zuidwest. Iet» minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1