ZEEUWSCH DAGBLAD Grondige zuivering in West-Duitse communistische party. NIEUWS Beknotten of stopzetten van Marshall hulp betekent buis bonwen zonder dak. Belangrijke stijging van Britse goud en doiiarreserves na devaluatie. Bakkei'spersoneel krijgt 5 pCt loonsverhoging. Vandaag wordt bjj Rilland de eerste hoogspanningsmast geplaatst. Waarom dit uitstel? Russische politiek veroorzaakte ongeoorloofde critiek. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND S.s. „Berkel" liep op Zweedse kust aan de grond. Oud-burgemeester Visser tot half jaar veroordeeld. „Communistische gevaar in Europa is verminderd." Reserves zijn echter nog veel te klein. SNIPPER Misschien het 50.000 volt koppelnet dit jaar nog in gebruik fl. C. H. V. ontspannings- avond te Krabbendyke. Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ïtr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1452 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DONDERDAG 5 JAN. 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.44 u. Maan op 19.06 u„ onder 10.39 u. Hoogwater op Vrijdag 6 Jan.: Vlissingen: 3.07 u. 1.90 m., 15.30 u.1.98 m. Terneuzen: 3.34 u. 2.10 m., 15.57 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.56 u. 1.63 m„ 17.15 u. 1.76 m. Zierikzee: 4.41 u. 1.37 m„ 17.04 u. 1.50 m. De vorige week is in ons blad de vraag gesteld of het nog wel enige zin heeft, dat Neder landse troepen en Nederlandse onderdanen naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Soekarno heeft toch openlijken met nadruk verklaard, dat Nieuw-Guinea nog voor het einde van 1950 bij de Indonesi sche republiek zal zijn onder gebracht „Eer de zon voor de laatste maal in dit jaar ondergaat zal Nieuw-Guinea tot het onafhan kelijke Indonesië behoren", zo verklaarde hij ten overstaan van duizend personen die in het pre sidentiële paleis waren samen gekomen om de 1380ste verja ring van Mohammeds geboorte dag te herdenken. Een wel zeer duidelijke uit spraak. En tot nu toe is de laatste ja ren de gang van zaken deze ge weest, dat de Nederlandse rege ring en de meerderheid van onze Volksvertegenwoordiging, bereid waren de leiding van de repu bliek te volgen. Aan alle eisen werd prompt voldaan. Maar welke reden kan er dan zijn, te verwachten dat met be trekking tot Nieuw-Guinea een andere koers zal worden ge volgd? I I et Vrije Volk", het orgaan 55* 1 van de Partij van de Ar beid, dringt er op aan deze kwestie nuchter en zakelijk te behandelen, de nationale of ko loniale sentimenten geen vrij spel te geven en de belangen van Nieuw-Guinea op de voorgrond te plaatsen. Maar onmiddellijk wordt er aan toegevoegd, dat tot nu toe de belangstelling voor dit gebied van Nederlandse zijde betrekke lijk gering is geweest en dat aan handhaving van het koloniaal gezag niet de minste behoefte wordt gevoeld. Met andere woorden: tot toe geven bereid. Dat zal ook wel het standpunt zijn van de K.V.P. en van de regering. Maar waarom dan dit uitstel en deze kostbare troepenzendin gen? IJdel vlagvertoon zonder meer? Of zit er iets anders achter? De zaak is n.l., dat Australië dat zich zo bijzonder be ijverde om aan de koloniale druk in Indonesië een einde te ma ken, nu het tot Nieuw Guinea komt, waarbij de Australische belangen betrokken kunnen zijn, plotseling uit een ander vaatje tapt. „Australië, zo schreef de „Mel bourne Herald'' verlangt van daag volledige medezeggenschap bij het vaststellen van de toe komstige status van Nederlands - Nieuw-Guinea". En het blad voegt er aan toe, dat de agitatie voor territoriale expansie, ds nieuwe republiek in dit stadium niet zal helpen. Ook Amerika staat naar het schijnt in verband met zijn ver dedigingsstelsel, niet onverscnil- lig tegenover de toekomst van Nieuw-Guinea. Zo komt de vraag aan de orde of de Nederlandse regering misschien een opdracht heeft van andere mogendheden om voorlopig tot zij met hun plannen gereed zijn het ge zag over Nieuw-Guinea niet uit handen te geven. .Nadere opheldering schijnt hier gewenst. Maar ja, wij leven nu eenmaal in een tijd dat het volk onwe tend en onmondig wordt gehou den. De leiders der West-Duitse communistische party hebben alle party-afdelingen opdracht gegeven in de komende weken voor komend „Titoïsme" volledig uit te roeien. West-Duitse party-commissie heeft besloten de partymachine in geheel West-Duitsland aan een onderzoek te onderwerpen, dat zal worden uitgevoerd aan de hand van algemeen geldende richt lenen. Het doel is de West-Duitse communistische party te be schermen tegen „Titoïsme" en tegen andere afwykingen van de „party-iyn". 29 opvarenden konden worden gered. Op de Hallgrundet-rotsen by Soederliamn in Zweden, Is gister morgen liet 2130 brt. ton metende stoomschip „Berkel", dat vaart voor N.V. Vlnke's Houtvaart te Rotterdam, vastgelopen. De „Berkel" was op weg naar Ljusne aan de Zweedse Oostkust om hout te halen en liep gister morgen omstreeks vier uur in een zware sneeuwstorm en bij 15 gra den vorst aan de grond. Toen het schip vast liep maakte de bemanning op het dek een vuur aan, dat werd waargenomen door het station van het Loods- t azen. Er voeren twee loodsboten uit, waarvan één de 29 koppen tellen de bemanning aan boord nam. Ook twee honden konden gered worden. „e bemanning van de „Berkel" werd naar Soederhamn gebracht. De eerste machinist heeft een ze nuwstoornis gekregen maar is herstellende. Alle anderen maken het goed. De opvarenden waren bfj hun redding dun gekleed, som migen alleen in nachtkleding. Hun kleren waren doornat of be vroren. De loodsboot moest ver scheidene uren wachten voor hy op de ruwe zee langszy kon ko men. Het is nog niet te zeggen of de „Berkel" als verloren moet wor den beschouwd maar naar men meent is de toestand van het schip vrü slecht. Mosselen naar Frankrijk. De levering van mosselen naar Frankryk is weer volop aan de gang. Dagelyks gaan enige dui zenden tonnen de grens o—>r. Er is voor Januari nog p80.000 tr importquantum over. KADER VERNIEUWIN G. Als eerste maatregel zullen de besturen der communistische par tijen in alle West-Duitse staten in het komende weekeinde spe ciale „oefeningscursussen" moe ten meemaken. Uit de gelederen der gewone partyleden zullen nieuwe partij-commissies worden gekozen. Het is de bedoeling dat' vooral fabrieksarbeiders candi- daat zullen worden gesteld. Uit de nieuw gekozen partycommis sies zullen de hoge districts functionarissen en de leden van de centrale party-commissie wor den gekozen. Verklaard wordt, dat er „jongere mensen" naar voren moeten komen. Uit de resolutie van de uitvoe rende partij-commissie biykt ten duidelijkste dat de leiding van elke districtsafdeling der West-Duitse communistische partij op losse schroeven is komen te staan. Communistische leiders worden afgezet en uit de party gezet in districten van de Deense tot de Zwitserse grens en van het Roer gebied tot in Beieren. „TITOISME". In de Rijnpalts en in Beieren zqn leden van de staatscommis sies der West-Duitse corfimunis- tische party als „Titoïstische agenten" afgezet en uit de party gestoten. In het Roergebied onder hield een lid van het party-secre tariaat, dat tevens redacteur was van het in dit gebied verschijnen- de communistische party-orgaan, in het geheim contact met leiders der Joegoslavische communisti sche party, die hy in Hitler's con centratiekampen had leren ken nen. Het schijnt, dat het de zuiver aars er vooral om te doen is een met Tito's houding overeenko mende neiging van de Duitse com munistische party, om de belan gen van deze party en niet die van de Sowjet-Russische zuster organisatie op de voorgrond te plaatsen, de kop in te drukken. Er wordt door de Duitse commu nisten algemeen over geklaagd, dat de in West-Duitsland geleden verkiezingsnederlagen zijn ver oorzaakt door uitvloeisels van de Russische politiek, zoals het plei ten voor een handhaving van de uiterst onpopulaire Oder-Neisse- grens met Polen en het steeds op nieuw vertragen ''oor de Sowjet- Russische autoriteiten van de re patriëring der Duitse krijgsgevan genen voor het aan de macht ko men der nationaal-socialisten. Vijftig apen vliegen naar Moskou. Komen er communistisch- gezinde dieren terug? Maandag a.s. zullen een vijftig- tal Rhesusaapjes per K.L.M. een vliegtocht maken naar Kopenha gen en dan worden overgeladen met als eindbestemming Moskou. Deze aapjes zijn afkomstig van diergaarde „Blydorp" te Rotter dam en worden geruild tegen enige fraaie Aziatische dieren o.a. Siberische antilopen en gebergte schapen. Als die nu maar geen commu nisme gaan prediken in de Blij- dorpse dierenwereld Belgische socialisten willen uit het Belgische parlement treden. De socialistische leden van het Belgische parlement overwegen en bloc af te treden, indien de wet tot het houden van een volks stemming over de terugkeer van Koning Leopold wordt aangeno men, aldus wordt uit betrouw bare bron vernomen. Het door de Christelijke Volkspartij ingediende wetsontwerp is reeds door de Senaat aangenomen. 10 Januari begint het debat in de Kamer van Afgevaardigden. Het ontslag van de socialisti sche parlementsleden zou op de dag na het aannemen van de wet door de Kamer geschieden en zou leiden tot onmiddellijke ontbinding van het parlement en nieuwe ver kiezingen. De economische politierechter te Den Haag heeft de oud-burge meester van Den Haag, mi W. A. J. Visser, wegens overtreding van het devie/.enfaesluit, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 20.000 gulden boete, eventueel te vervangen door 3 maanden hechtenis. Zyn ex-secretaris, drs W. Bos, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van 5 maanden voorarrest en f 25.000 boete, eventueel te vervangen door 2 maanden hechtenis. Voorts werden een in Zwitserland ge kocht horloge en een bankbiljet van 5 francs verbeurd verklaard. De derde betrokkene, W. C. van der Kooy, heeft van drs Bos uit het Zwitserse en niet onder be heer vallende, vermogen van een Nederlandse politieke delinquent met diens medeweten gelden op genomen. Een gedeelte van dit geld is na omwisseling in Zwitser land naar Nederland gesmokkeld. Een ander gedeelte is in Zwitser land door beide heren gebruikt, daarvoor zyn verschillende rede nen hebben opgegeven. De politierechter heeft schrif- teiyk vonnis gewezen. VOOR DE TWEEDE KEER. Velen der thans gezuiverden zyn reeds eerder wegens het uiten van critiek, uit de Duitse commu nistische party gezet. Zy werden in 1945, toen er nijpend tekort aan geoefende communistische politieke waarnemers bestond, wederom in de party toegelaten. Deze veteranen-critici hebben thans opnieuw de kernen gevormd van de plaatselijke oppositie groepen. Westelyke waarnemers zyn van mening dat hun bedrijvigheid, te zamen met de verkiezingsneder lagen der West-Duitse communis tische party, een aanhoudend ver lies van aanhangers voor de par ty zulL.i betekenen. Filmavond „Oost en West" te Middelburg. Gisteravond werd in het Schut tershof te Middelburg een film avond gehouden, die was georga niseerd door de plaatselijke afde ling van „Oost en West". De voorzitter, dr A. Snethlage heette de vrij talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Spr. herinner de aan de recente gebeurtenissen t.a.v. Indonesië en wees erop dat het bestaansrecht van de vereni ging onaangetast blijft. Dank werd gebracht aan de My „Ne derland", voor de beschikbaar stelling van de film „Java's pracht en praal" en aan de heer L. A. Stofkoper, door wiens be middeling deze filmavond moge lijk was gemaakt. Ook Drs K. L. Tan werd dank gebracht voor zijn toelichting. De rolprent, die daar op werd vertoond, behandelt een reis met' het m.s. „Oranje" van Amsterdam naar Batavia en gaat daarna over in een reis over Java. De film was in kleuren opgeno men. Luimige papegaai. Een vogelhandelaar uit Ber lijn, die een papegaai had ver kocht onder de verzekering dat het beest best kon praten, was door de koper voor het gerecht gedaagd omdat deze er bij de papegaai geen woord uit had kunnen krygen. Ter rechtszit ting deden ook de aanklager, de rechter, de verdediger en een zoölogisch deskundige ver geefse pogingen om het cor pus delicti aan de babbel te brengen. Doch nauwelijks had de aan klager twee maanden gevan genisstraf tegen de handelaar geëist toen hy zich door de papegaai hoorde toevoegen: „Absoluut niet, absoluut niet, halve gare. Ik zal het aan mama zeggen." Daarop trok de luimige vo gel zich weer in stilzwijgen te rug en nam het geding voor de beschuldigde een gelukkig einde. BOODSCHAP VAN TRUMAN AAN HET CONGRES. In zyn jaarlijkse boodschap over „de toestand van de natie", die ter gelegenheid van de opening der tweede zitting van het 81ste Congres der Ver. Staten is voorgelezen, hoeft President Truman in het bijzonder de aandacht van de leden der beide ka mers gevestigd op de „dwaasheid, welke iedere besnoeiing van de begroting zou vormen, daar hierdoor de vooruitzichten op de vrede in gevaar zouden worden gebracht of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zyn, verminkt zouden worden". Truman gaf te kennen, dat het zyn oprechte wens is, de Ver. Staten hun hulp aan de vreemde naties te zien voortzetten, terwijl zy op binnenlands terrein hun in spanning voor een verbetering van de levensstandaard van het Amerikaanse volk eveneens moe ten doen voortduren. Hij voorspelde, dat het gemid- Lijk opgehaald uit de Middelburgse vest. Gistermiddag heeft de gemeen tepolitie, nadat zy door een voor bijganger was gewaarschuwd, uit de vest bij de Poelendalebrug te Middelburg het lijk opgehaald van de 75-jarige W. F. R., die sinds Dinsdag werd vermist. Hoe de man tewater is geraakt zal waarschijnlijk steeds een onopge helderde zaak blijven. Schipper redde jongetje uit Yerseke. Het 4-jarig zoontje van de heer Jac. Verlare te Yerseke geraakte Dinsdagmiddag al spelende in de Oosterschelde. Hij dreef voor de boeg van de Ye. 144, toen de schipper Jan S. Sinke het kind met het water zag worstelen. Di rect dook hij in het diepe water en wist het kind van een wisse dood te redden. Een compliment voor de moedige redder. Naar Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën heeft medegedeeld, zijn de Britse goud- en dollarreserves in iiet laatste kwartaal van 1949 gestegen met 94 millioen pond sterling. Op 31 December j.l. bedroegen deze reserves 603 millioen pond sterling tegen 509 millioen pond sterling op 30 September 1949. Beide be dragen waren berekend in pond sterling na de devaluatie. Stafford verklaarde Regeringsbrood blijft gelijk in prijs, maar wittebrood wordt 2 cent duurder. Oude man te Rotterdam bij brand gewond. Op een zolderkamertje te Rotterdam heeft een binnen brandje gewoed, waardoor de 82-jarige H. Krukkert, die het kamertje bewoonde, brandwon den opliep. De huisgenoten had den niets gemerkt. Men ver moedt, dat de brand is ontstaan door het vlam vatten van een slang van het gascomfoor. De organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkers bedrijf hebben zich naar aanlei ding van de 5 procent loonsver hoging, gewend tot het college van rijksbemiddelaars en de mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. In de besprekingen die het re sultaat ervan waren, is besloten de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met fl.04 per honderd kilogram, ter wyl daarentegen de prijs van de bloem voor het witte brood met f 1.15 zou worden verhoogd. De werkgevers zien deze rege ling slechts als een tijdelijke op lossing, in afwachting van het re sultaat van een hernieuwd onder zoek. Met genoegen hebben de orga nisaties daarbij kennis genomen van de mededeling van de minis ter, dat onmiddellijk de kwaliteit van het witte brood zal worden verbeterd. Met terugwerkende kracht van 1 Januari zal aan het personeel thans een loonsverhoging van 5 pet. worden toegekend. Deze maatregel betekent, dat thans de pry's van het regerings brood ongewijzigd blyft, terwijl daarentegen de prijs van het wit te brood met twee cent zal wor den verhoogd. Woudenberg tot 20 jaar veroordeeld. De raad van cassatie veroor deelde gistermorgen de voor malige leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. De raad was, evenals het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam, hetwelk hem tot levens lange gevangenisstraf had ver oordeeld, van mening, dat hij zich ernstig tegen land en volk heeft misdragen, maar was van mening dat met een straf van 20 jaar volstaan kon worden. Naar Sir waren er drie hoofdfactoren ge weest, welke hebben bijgedragen tot het klein blyven van het defi cit in het vierde kwartaal van 1949 n.l.: Het toevloeien van dollars na de devaluatie, voortspruitende uit uitgestelde betalingen voor goe deren en diensten uit het ster- linggebied, waarvoor de contrac ten eerder waren gesloten. Deze bron van inkomsten zal zich niet herhalen. Een hervatting van aankopen door Amerikaanse importeurs op vry omvangrijke schaal en de ver betering in de basis betalingsba lans van het sterlinggebied. De belangrijkste factor voor deze verbetering van de betalings balans met het dollargebied zijn geweest de verminderde uitgaven voor met dollars te betalen im port als gevolg van het besluit, dat in de zomer van 1949 geno men werd door het Verenigd Ko ninkrijk en andere landen van liet Gemenebest, die tot het sterling gebied behoren. In het vierde kwartaal van 1949 is het netto goud- en dollartekort gedaald tot het lage bedrag van 31 millioen dollars. Sir Stafford Cripps wees er verder op, dat nog zeer veel moet worden gedaan, wanneer men het werkelijke tekort zo spoedig mo gelijk wil doen verdwijnen, het geen in elk geval dient te ge schieden voor de Marshallhulp een einde neemt. Ook door de jongste toenemingen van de goud en dollarreserves zijn de vermin deringen, die ontstonden in de periode van de Marshallhulp nog niet goedgemaakt. De reserves zijn nog altijd 500 millioen dollar kleiner dan zij waren toen in April 1948 het Europese herstel programma in werking trad. „Wij hebben van de devaluatie enig voordeel gehad, ten dele tij delijk ten dele van blijvende aard", zo vervolgde de minister. „Het succes ervan als genees middel voor onze economische kwalen moet nog altyd verzekerd worden door de pogingen, die wij doen, om voldoende goederen te exporteren naar het dollargebied en de gebieden met harde valuta's. De Christelijk© Oratorium Ver eniging te Haarlem, die in haar bijna 40-jarig bestaan reeds meer dan 20 maal de Mattheus Passion uitvoerde, zal ook dit jaar deze traditie voortzetten door een uit voering op 6 en 7 April in onver korte vorm in de oorspronkelijke zetting. Varkensvlees thans vrij in prijs. Met ingang van heden zullen varkensvlees en vleeswaren, be reid uit varkensvlees, niet langer aan maximum prysvoorschriften gebonden zyn. Bij het voldoende aanbod, mede als gevolg van toenemende con currentie behoeft niet voor prijs stijging gevreesd te worden, aldus de regering. Ergernis voor automobilisten wordt opgeruimd. De verkeersweg bjj Wouw. De gemeenteraad van Wouw heeft het door de Brabantse pro vinciale planologische dienst op gestelde uitbreidingsplan voor de gemeente goedgekeurd. Het plan voorziet o.m. in sane ring van de bestaande bebouwing en houdt rekening met de ver keersweg, die rond het dorp zal komen te liggen ten gerieve en ter beveiliging van het snelver keer Moerdyk-Roosendaal-Bergen op Zoom-Zeeland. Een opluchting voor vele automobilisten. Groot onderstation ten Westen van Goes. Er begint tekening te komen ln de aanleg van de 50.000 volt kop- pelljjii welke het Zeeuwse electri- clteitsnet met dat van Brabant gaat verbinden. Vandaag begint men nameljjk in Rilland met het plaatsen van de eerste steunmast van deze hoogspanningslijn en men hoopt zelfs, zo vernamen wij, dit jaar het koppelnet nog in gebruik te kunnen nemen. De practyk zal moeten uitwij zen of dit een vrome wens is. Ais dit werk werkelijk zo vlot wil gaan als het bouwen van de fun damenten, dan ziet het er wel gunstig uit. Vanaf Goes tot aan de Brabantse grens ziet men deze forse steenklompen staan. Het gunstige zomerweer werkte aan de snelle bouw van deze funda menten wel mede. Vanaf Rilland begint men te werken in de richting Brabant. Allereerst worden de zgn. „steun- masten" geplaatst. Dit zyn de masten van het gewone type, zo als men ze ook veel in het Hol landse landschap ziet. Het zyn de masten waar een normaal ge wicht aan komt te hangen. Er zyn namelyk ook laten we ze zo maar noemen „bijzondere mas ten. Deze zyn extra stevig uitge voerd. Het zyn de zgn. „hoekmas- ten" en „trekmasten", die, omdat de hoogspanningslijn bijvoorbeeld een hoek moet maken of over een kanaal loopt, een extra gewicht moeten torsen. Want de masten worden geplaatst op een onderlin ge afstand van plm. 250 meter. De hoogspanningsdraden vormen dan zelfs by stil weer een geducht gewicht. In April begint men vanuit Goes met het plaatsen van alle masten. Men wil hiermede gereed komen voor Juli omdat men dan wil aanvangen met het ophangen van de draden. Na de voltooiing van de hoog spanningslyn kan echter het kop pelnet nog niet in gebruik geno men worden. Eerst moeten namelyk in Goes twee zgn. regeltransformatoren geplaatst worden. Deze transfor matoren moeten dienen om het moge wat vreemd klinken de Noord- en de Middengroep te „voeden"; in wat duidelijker Ne derlands om Schouwen-Duiveland, Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland van stroom te voorzien. Deze transformatoren staan thans reeds aan het terrein Evert- sestraat, geheel ten Westen van de stad, waar in de zeer nabije toekomst een groot onderstation zal worden gebouwd. Indien dit gebouw niet tijdig gereed mocht komen, zal men de transformato ren tijdelijk in de open lucht mon teren, zodat deze toch in dienst genomen kunnen worden. De stroomvoorziening via deze transformatoren geschiedt als volgt: De 50.000 volt wordt hier omgezet in 10.000 volt en dan via ondergrondse hoogspanningskabels naar Walcheren en Schouwen- Duiveland geleid. De kabel naar Walcheren is reeds gelegd. De kabel naar Zie- legd worden en wel vanaf de Rijksweg by Goes door de Goese polder naar de Zandkreek om daar verbonden te worden met de kabel die reeds gelegd is door de Zandkreek, over Noord-Beveland en door de Oosterschelde en die dus de eilanden met elkaar ver bindt. Hiermede komt de stroomleve- ring die Schouwen-Duiveland tot op heden rechtstreeks uit Bra bant ontving te vervallen. Het blijft toch voor Schou wen hetzelfde zal men zeggen, of het nu rechtstreeks stroom uit Brabant ontvangt dan wel via de koppeilijn over Goes. Dat is natuurlijk zo, alleen moet men niet vergeten, dat Bra bant Zeeland alleen maar van stroom zal helpen voorzien zolang de nieuwe centrale te Vlissingen nog niet gereed is, wat overigens nog wel even zal duren. Zo gauw als men de bouw hier van heeft voltooid krijgt Zeeland en dus ook Schouwen stroom uit Vlissingen. Het koppelnet kan bij eventuele storingen dienen voor hulp vanuit Zeeland aan Brabant en omgekeerd. Maar zover zijn we (helaas) nog niet. Vandaag wordt echter in Ril land de eerste mast geplaatst en rikzee moet nog gedeeltelijk ge- dat is reeds een felicitatie waard. Binnenkort zal worden begon nen met de uitbetaling van de gulden kolentoeslag, die aan elke Nederlander zal worden uitbe taald. Men kan van deze gulden afstand doen ten bate van de Niwin. Het Centr. Bur. voor de Statistiek zal dit jaar een budget onderzoek instellen bij ongeveer 2000 gezinnen. Een Vlaamse visser heeft een fles uit zee op gevist die 25 jaar geleden door een thans te Harlingen wonende Nederlander in zee werd gewor pen voor de Braziliaanse kust. Donderdag zal de eerste kabinets zitting van de R.I.S. worden ge houden. Drie complete compag- niën van het K.N.I.L. zijn Maan dagmorgen in Den Pasar op Bali overgedragen aan de R.I.S. Deze compagnieën waren geheel samen gesteld uit Baliërs en zijn de eer ste eenheden van het K.N.I.L. die door de R.I.S. worden overgeno men. Volgens de onder-admi nistrateur van het Marshallplan, Bissle, zal per 1 Juni a.s. de Mar shallhulp met 25 pet. worden ver minderd. Naar verluidt uit Rus sische bron is Otto Grotewohl, de Oost-Duitse minister-president, naar een badplaats in Zuid-Rus- land vertrokken voor herstel van gezondheid. Volgens vroegere be richten zou Grotewohl gezuiverd worden. Na India en Birma heeft thans ook Pakistan de Chi nese communistische regering er kend. Volgens officiële mede delingen lijden de genationaliseer de Britse vervoersondernemingen elke week een verlies van 500.000 pond sterling; men verwacht dat dit verlies aan het eind van 1950 zou zijn opgelopen tot 50 a 60 mill, pond sterling. Vijf afge vaardigden van de liberaal-demo cratische partij in het Branden- burgse parlement zijn uit Oost- Duitsland uitgeweken. De com munisten worden in Zweden thans verwijderd uit belangrijke defen- sieposten. De Pools-Russische grens is momenteel een van de best bewaakte grenzen in Euro pa. Een klein leger grenswachten bewaakt dag en nacht met speci aal daarvoor afgerichte honden dag en nacht de 10 meter brede strook niemandsland tussen de beide landen. De Sowjet-deie- gatie heeft gisteren de bijeen komst van de geallieerde raad voor Japan verlaten. De aanlei ding vormde een Amerikaanse poging om de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen uit Rusland te bespreken. delde inkomen van een Ameri kaans gezin in net jaar 2000 drie maal zo hoog zou zijn als thans en dat de leden van dit gezin onge veer viermaal zoveel zullen voort brengen. De vooruitgang van de Ver. Staten, aldus Truman, eist, dat de Amerikaanse zakenlieden hun zin voor initiatief behouden en in concurrentie samenwerken, maar vraagt tevens, dat de arbeiders en hun vakbonden zich zullen in spannen om de nationale produc tie te vergroten. Truman ging vervolgens over tot de maatregelen, die hy door het Congres tijdens deze zitting zou wensen goedgekeurd le zien en zei, zonder nadere verklarin gen te geven, dat hij aan het Con gres een geringe verhoging van de belastingopbrengst zou vragen. Hij vestigde andermaal de aan dacht op zijn sociaal program (Fair Deal) waarin o.m. verzach ting van de immigratiewetten, verbetering van de burgerrechten der negerbevolking in de zuide lijke staten, uitbreiding van de sociale verzekering, verhoging van de weklozensteun en steunen van de landbouwprijzen worden aanbevolen. De President verklaarde verder nog, dat „het communistische ge vaar in Europa verminderd is" en dat de Ver. Staten er in geslaagd zijn „de verslapping op handels gebied tot staan te brengen". PLAN-MARSHALL. Hij drong er by het Congres op aan zijn steün te blyven geven aan het plan-Marshall, dat, in de eerste twee jaren van zijn uitvoe ring groot succes geboekt heeft, doch volgens Truman, nog niet voltooid is. „Wanneer wij thans met dit program zouden ophouden of het beknotten, juist omdat het succes heeft, zouden wy precies datgene doen, wat de vijanden van de democratie gaarne zouden zien. Wij zouden even dwaas doen ais iemand die, uit een oogpunt van misplaatste bezuiniging, geen dak op zijn huis zou zetten na de funderingen en de muren te heb ben opgetrokken". Truman zei verder, dat thans de kleinste wijziging in de econo mie of het sociale leven van Ame rika haar weerslag zou hebben in de gehele wereld. Ten aanzien van de binnenland se aangelegenheden verklaarde Truman, dat het aantal onafhan kelijke en concurrerende onderne mingen moest toenemen. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enige regen of motregen. In de Oostelijke helft van het land aanvankelijk nog veranderlijke wind, later overal zwakke tot matige wind uit Westelyke richtingen. Iets zachter. Ongeveer 700 personen woon den de gisteravond in de conser- venfabriek te Krabbendijke ge houden N.C.R.V. ontspannings avond bij. Uit geheel Oost-Zuid- Beveland waren de belangstellen den gekomen om deze op hoog peil staande avond te kunnen bij wonen. De avond werd geopend door de heer Boucherie, die in het bijzonder welkom heette burge meester Vader van Krabbendijke, Ds v. d. Brink van Waarde en dé diverse medewerkers. De directie der conservenfabriek werd dank gebracht voor de beschikbaarstel ling van haar gebouw. Hij wekte de aanwezigen op om zoveel mo gelijk leden te werven. De heer van Weerden, die daarop de lei ding van de avond overnam, gaf het kwartet van Meindert Boekei de gelegenheid om het publiek te laten genieten van zijn op bijzon der hoog peil staande prestaties. Het kwartet werd deze keer be geleid door een strijkkwartet. Ver schillende negro-spirituals werden na door de heer Deenick te zijn toegelicht, ten gehore gebracht. Het optreden van het kwartet viel bijzonlsr in de smaak bij de aanwezigen. Daarna was de beurt aan de familiecompetitie. De eer van Krabbendyke werd hoog ge houden door de fam. Allewijn te gen een combinatie uit Waarde. Met een eindstand van 314295 moesten de Krabbendijkenaren in de bewoners van Waarde hun meerderen erkennen in deze wed strijd van vernuft en slagvaardig heid. Geduunde zijn tweede op treden bracht het kwartet van Meindert Boekei volksliederen uit verschillende landen ten gehore. Ook dit keer was het succes groot. Dat de mensen van Oost-Zuid- Beveland niet op hun mondje ge vallen zijn bewezen zij in de spraakwaterval. Een stortvloed van woorden werd uitgestort over de aanwezigen over het onder werp: Hoe gevoelt een man zich als hij niet roken mag, terwyl de deelnemende dame sprak over: Hoe gedraagt een man zich als hij niet roken mag. De uitslag was: 1ste prijs W. S. Lergner, Hansweert, 2de prijs W. S. Ver beek te Kruiningen, 3de prijs Mevr. v. Baarn-Beest te Krabben dijke en 4de prijs P. Wisse te Waarde. Daarop werd nog ver toond de Jubofilm. Ds v. d. Brink van Waarde sprak een slotwoord en sloot tenslotte met gebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1