Russische ontevredenheid over gang van zaken in Oost-Duitsland. S.E.D. krjjgt stevige berisping. Regering Bidailt weer in moeilijk heden. Steeds meer schepen doen Vlissingen aan. Nationalistisch China verzocht om Amerikaanse hulp. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorlichting bij beroepskeuze. Al Zuivelorganisaties willen vrije prijs ?an consumptie- melk. Loonpolitiek vormt thans het struikelblok. Verkeer in de haven nam in 1949 belangrijk toe. SNIPPER Het overheidspersoneel en de 5 procent. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P"<, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admmi- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Teraeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1451 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 4 JAN. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.43 u. Maan op 17.41 u., onder 10.13 u. Hoogwater op Donderdag 5 Jan.: Vlissingen: 2.26 u. 1.90 m., 14.50 u. 1.93 m. Terneuzen: 2.54 u. 2.10 m„ 15.18 u. 2.13 m. Wemeldinge: 4.15 u. 1.64 m„ 16.35 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.38 m., 16.25 u. 1.45 m. n. iy at wij gisteren schreven over dit onderwerp in het alge meen, geldt ook zeer speciaal voor Zeeland. Ook voor de Zeeuwse jongelui is de keuze van een beroep een zaak van grote betekenis. Ook hier komt het voor, dat jonge mensen naar een onderwijs inrichting worden gestuurd, ter wijl het zeker is, dat zij dat on derwijs niet kunnen volgen. Ook hier wordt maar al te vaak op-goed-geluk over de toekomst van jeugdige personen beslist door ze in een o£ ander vak onder te brengen, zonder rekening te houden met de vraag of dit voor hen nu wel de meest gewenste opleiding moet worden geacht. an gelegenheid voor het ver krijgen van voorlichting ont breekt het hierbij niet geheel. Vanwege het Gewestelijk Ar beidsbureau worden desgevraagd inlichtingen verstrekt door een ambtenaar die daartoe zo nu en dan op enkele plaatsen zitting houdt. Dit is althans iets. Het is een begin. Maar niemand zal kunnen zeggen, dat deze zaak leeft bij het volk. Verder worden naar wij menen te weten van Rooms-Katholieke zijde pogingen in het werk gesteld om tot de stichting, of beter ge zegd want er schijnt al iets in deze richting te bestaan tot de uitbreiding van een eigen voor lichtingsbureau te komen. En het spreekt wel vanzelf, dat wanneer de plannen in deze rich ting slagen, ook een beroep op de publieke kassen zal worden ge daan. Van Protestants-Christelijke zijde, bestaat er voorzover ons be kend, op dit gebied nog niets. TV vraag moet dus worden ge- daan, of het niet hoog tijd wordt, dat ook van deze zijde po gingen in het werk worden ge steld om tot stichting van een Protestants-Christelijk bureau voor bejoepskeuze te komen. Een vraag, die naar het ons voorkomt, bevestigend moet wor den beantwoord. Er is geen en kele reden waarom Zeeland hier in het achterste gelid zou moeten staan en waarom van deze zijde, dit zo belangrijke werk, zou moe ten worden verwaarloosd. De vraag is slechts wie hier het initiatief zal hebben te nemen. Wij denken hier in de eerste plaats aan de Christelijke vakor ganisaties, die bij het vraagstuk van de beroepskeuze ten nauwste betrokken zijn. Verder valt er te denken aan de Christelijke standsorganisaties aan onderwijsinstellingen en aan personen, die bij het onderwijs be trokken zijn. \7 oorlopig is hoofdzaak, dat v deze zaak wordt aangepakt. Laten allen van wie kan wor den aangenomen, dat zij op dit gebied een taak hebben, zich over deze zaak beraden en op het be raden dan ook daden laten volgen. In het gewone leven wordt op de beleefdheidsvormen vaak niet al te zeer gelet. Maar op het gebied van orga nisatie enz. bestaat nog al teveel de gewoonte, dat men zich bereid toont een ander voor te laten gaan, met het gevolg, dat niet ai- leen gewenste, maar zelfs nood zakelijke maatregelen achterwege moeten blijven. Wij doen een beroep op allen, die het aangaat, om aan het vraagstuk van de Beroepskeuze volle aandacht te schenken. De centrale zuiveicommissie, gevormd door de verschillende organisaties op zuivelgebied heeft in een brief aan minister Mans- holt bezwaren geuit tegen de te genwoordige regeling op zuivel gebied. Het voornaamste bezwaar geldt de prijs van consumptie-melk, die in verhouding tot de melk, die tot zuivelproducten wordt ver werkt, naar het oordeel van de commissie te laag is. Aangezien alle zuivelprijzen, af gezien van de verbruikersprijs van consumptiemelk, vrijgelaten zijn, komen naar het oordeel van de commissie de consumptiemelk- bedrijven in het gedrang omdat zij doorgaans aan de boeren niet zonder verliezen de melkprijzen kunnen betalen, die door de melk venverkende industrie worden ge geven. De toeslag op consumptie- melk acht men onvoldoende com pensatie. Gevraagd wordt de prijs van consumptiemelk vrij te laten. De huidige toeslag op consumptie melk van 214 procent vet be draagt op het ogenblik ongeveer 9 cent per liter. De „Wilja" vlot gekomen. De pogingen van de „Ibis" om bij Frederiksvaerk de daar aan de grond gelopen motorcoaster „Wilja" vlot te brengen, zijn met succes bekroond. Nadat het schip uit zijn benarde positie was ge trokken zijn de 70 ton oester schelpen, die de „Ibis" had over genomen, om de „Wilja" lichter te maken, teruggestort, de „Wil ja" heeft daarop zijn reis naar Preston vervolgd. De „Ibis", die van Kopenhagen naar Friederiksund onderweg was, is inmiddels in deze laatste plaats aangekomen. Volgens berichten, welke ln de laatste dagen In verschillende vorm ln West-Berljjnse dagbladen zjjn gepubliceerd, hebben de Russen hun veto uitgesproken tegen het jongste, door de onder communistische leiding staande socialistische eenheidspartij opge stelde plan-de-campagne en hebben zij de partijleiding van de S.E.D. berispt. In gezaghebbende geallieerde kringen te Berlijn was men ge neigd enige waarde aan deze berichten te hechten. De berichten van de West-Ber- lijnse pers komen op het volgen de neer: Op de plechtigheden te Moskou, ter gelegenheid van de zeventig ste verjaardag van Maarschalk Stalin, zouden Molotof en andere Sowjet-Russische leiders de Oost- Duitse premier Walter Ulbrich hebben medegedeeld, dat zij ern stig ontevreden zijn over het werk van zijn partij, zowel wat betreft de prestaties in West-, als die in Oost-Duitsland. DUITS VOORSTEL AFGEWEZEN. Ulbrich en een aantal van de meest gezaghebbende en ervaren S.E.D.-leiders zouden de Sowjet- Russische regering hebben voor gesteld Oost-Duitsland direct in gaand tot een volledige volksde- mocratisehe staat te maken. De formeel nog steeds bestaande staat van oorlog met de Sowjet- Unie zou, volgens dit voorstel, moeten worden opgeheven, De S.E.D. zou het lidmaatschap van de Kominform verkrijgen. Oost- Duitse fabrieken zouden wapens voor de „volkspolitie" mogen ver vaardigen. Dit voorstel zou door de Russen volkomen zijn afgewe zen. De Sowjet-Russische autoritei ten zouden critiek hebben uitge oefend op de vorderingen, die Oostenrijk wenst normale betrekkingen met Duitsland. De Oostenrijkse kanselier, dr Leopold Fig], heeft in een nieuw- jaarsintervieuw met het officiële in het Duits verschijnende Ameri kaanse blad „Die Neue Zeitung" verklaard een normalisering van de Oostenrijks-Duitse betrekkin gen te wensen. Traditie, nabuur schap en de economische struc tuur van beide landen maken het noodzakelijk en redelijk, aldus Figl, vérstrekkende economische uitwisseling te bevorderen. Figl zeide verder, dat de com munistische minderheid van vijf procent geen bedreiging kan be tekenen, ofschoon de gedragingen van deze groep, die geheel van buitenlandse invloed afhangt, nauw in het oog moet worden ge houden. „Ook in Oostenrijk be staan, evenals in andere Europese landen, overblijfselen van de na- tionaal-socialistische ideologie, doch de vertegenwoordigers hier van maken een nog veel kleinere minderheid uit dan de communis ten". De dreigendste problemen van Oostenrijk waren modernisering van de industrie en de landbouw door middel van investeringen, vergroting van de uitvoer met vijftig procent ter verzekering van voldoende werkgelegenheid, en reorganisatie van het budget, hetgeen door deskundigen in stu die is genomen. Er waren geen plannen voor socialisatie van de industrie. Poolse kolenleveranties aan Pakistan. Polen heeft erin toegestemd ge durende een onbepaalde periode 85.000 ton kolen per maand aan Pakistan te leveren, daar de leve ranties van India aan Pakistan onlangs werden stopgezet. Naar werd verklaard, zal dit voldoende zijn om de normale behoeften van Pakistan te dekken. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, heeft ook Engeland er in toegestemd grotere hoeveelhe den kolen naar Pakistan te zen den. Men verwacht, dat de handels vertegenwoordigers uit Pakistan in Europa de overeenkomst met Polen zullen tekenen. De onderhandelingen met Frankrijk over verdere leveran ties duren voort. Egyptische verkiezingen. Voor het eerst na de oorlog werden gisteren in Egypte alge mene verkiezingen gehouden. De opkomst der stemgerechtigden was groot en het verloop der stemming over het algemeen rus tig. Desondanks vielen als gevolg van verschillende ongeregeldheden tengevolge van de verkiezingen nog enkele tientallen slachtoffers. De ultra nationalistische partij der V.'afdisten heeft een bij deze verkiezingen uitzonderlijk grote overwinning behaald. Bij de vo rige verkiezingen heeft deze par tij zich afzijdig gehouden. Te mid dernacht werden van officiële zij de de volg :nde voorlopige "ers bekend gemaakt: Wafdisten 15, constitutionele liberalen vier, Saadisten twee, nationalisten twee en onafhanke- lijken vijf zetels. Ontploffing in Oostenrijkse mijn. Gistermorgen heeft zich in de steenkolenmijn van Fohnsdorf bij Graz in Stiermarken eert ontplof fing voorgedaan, welke door ko lendamp werd veroorzaakt. Er zijn op zijn minst zes doden te be treuren. worden gemaakt met het uitvoe ren van het voor Oost-Duitsland opgestelde twee-jaren-plan. De' Russen zouden vooral ontevreden zijn geweest over de kwaliteit van de als herstelbetaling naar de Sowjet-Unie verscheepte Oost- Duitse goederen. De Russen zouden de S.E.D.- leiding hebben medegedeeld dat zij haar politiek van het vormen van een „Nationaal Front", welke voorziet in samenwerking met de niet-communistische partijen in Oost-Duitsland, moeten voortzet ten en versterken. Ook moest zij ernaar streven Zangersbonden Landelijk vergaderden. concours regie v.o.c.o. rent In een te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden der grote landelijke-, provinciale en stedelijke zangersbonden en de Nederlandse dirigenten-organisa tie, is het Centraal Comité Vocaal Concourswezen („V.Ó.C.O.") ge constitueerd. V.O.C.O., omvattende ongeveer 50.000 leden van zangkoren, stelt zich ten doel de uniformiteit in zake het vocale concourswezen in het gehele land te bevorderen en de bestaande misstanden op dit gebied uit de weg te ruimen. Het inmiddels met algemene stemmen aangenomen landelijk concoursre glement is 1 Januari 1950 in wer king getreden. In het bestuur werden gekozen: Willem Zonder land, voorzitter; A. H. M. Kur- vers, C. Overbeek, H. K. Schip pers en H. Dijkman, secretaris penningmeester, Weesperstraat 12 te Amsterdam. Goessenaar stond terecht wegen6 beroving van taxi chauffeur. Voor de Rotterdamse Recht bank stonden gisteren drie jonge lui terecht wegens poging tot be roving van een Rotterdamse taxi chauffeur, op 21 September j.l. Een van hen was de 19-jarige los werkman J. J. van H. uit Goes. Tegen de hoofdschuldige, de 17- jarige P. B. uit Enschede, werd 1jaar gevangenisstraf geëist, terwijl tegen van H. een jaar en drie maanden gevangenisstraf werd geëist, door te brengen in een jeugdgevangenis. Uitspraak op 17 Januari. Islam op Aanval van Daroel Brebes. Volgens Maandagavond te Se- marang ontvangen berichten heeft de Daroel Islam een grote aanval ingezet op Brebes (gele gen tussen Cheribon en Tegal). Volgens reizigers werden het re gentschapskantoor en het tele graafkantoor door de Daroel Is lam bezet. Later zou het regent schapskantoor door de T.N.I. zijn heroverd. In en om Brebes, waar mede alle trein-, telegraaf- en te lefoonverbindingen zijn verbro ken, blijken hevige gevechten te woeden, over het verloop waar van echter, tengevolge van de verwarde berichten, niets met ze kerheid valt te melden. Uit Se- marang zijn versterkingen van de T.N.I. en politie naar Brebes ge zonden. haar invloed in West-Duitsland uit te breiden. ZUIVERINGEN. Het hoofdbestuur van de West- Duitse communistische partij heeft bevel gegeven de partij van alle Titoistische en Trotskisti sche elementen te zuiveren. Helmuth Schmalz, de voorzit ter van de communistische frac tie in de landdag van Neder-Sak- sen, heeft als dusdanig ontslag genomen op verzoek van het se cretariaat van de communistische partij van Neder-Saksen Hanno ver. Het secretariaat verwijt Schmalz „buiten medeweten van het partijbestuur betrekkingen te hebben onderhouden met perso nen, die de partij in opspraak wil den brengen." Hij wordt er bovendien van be schuldigd journalisten interviews te hebben toegestaan, zonder het partijbestuur vooraf ingelicht te hebben. Het hoofdbestuur van de West- Duitse partij heeft verder te Dus- seldorp een communiqué uitgege ven, waarin bekendgemaakt wordt, dat het partijbestuur ge reorganiseerd zal worden. De gerechtigheid in ere hersteld. Voor twee beelden in de stad hebben de Rotterdam mers bijzondere voorliefde om de attributen, die zij in de hand hebben. Erasmus zonder zijn boek zou eenvou dig niet denkbaar zijn. An ders zouden de ouders hun kinderen het aloude sprookje niet meer kunnen vertellen, dat de grote man een blad zijde van zijn boek omslaat, telkens wanneer hij het 's nachts twaalf uur hoort slaan. Maar ook het beeld van Vrouwe Justitia boven op de gevel van het Gerechtsge bouw geniet algemene be langstelling. Deze was nog aangewakkerd, toen dezer dagen de schaal der Ge rechtigheid, die de geblind doekte in de hand hield, door de storm was losgerukt. Er waren er, die er een boos te ken in zagen. Zij kunnen nu gerust zijn. De brandweer is er eergisteren op grote lad ders naar toe geklommen en heeft met mannenmoed de Gerechtigheid in ere hersteld. H. M. Koningin Juliana heeft Maandagmorgen in het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam een Nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van corps diplomatique. Bij aan komst ten paleizejnspecteerden Koningin Juliana en Prins Bern- hard de ere-wacht bestaande uit grenadiers en jagers. Het Franse kabinet ls gister morgen weer bijeengekomen om overleg te plegen over het wets ontwerp tot vrijlating van de lo nen en herinvoering van de vrije collectieve onderhandeling, voor het eerst sedert ruim tien Jaar. Men vreest van de behandeling van dit wetsontwerp nieuwe be dreigingen van het voortbestaan van de regering-Bidauit. De socialisten hebben verklaard er op te zullen blijven staan, dat aan alle arbeiders in het land een bonus van drieduizend francs wordt uitbetaald wanneer het wetsontwerp niet binnen een eek tijds wordt aangenomen. Het Franse kabinet heeft na zijn Dinsdagmorgen gehouden bij eenkomst bekend gemaakt, dat de regering blijft bij haar politiek van een gegarandeerd minimum- Bekend zjjn gemaakt de cijfers van het aantal schepen dat in 1949 de haven van Vlissingen heeft aangelopen. Uit deze cijfers bljjkt dat het verkeer zich in 1949 vergeleken met 1948, in de Vlis- singse haven in stijgende ijjn heeft bewogen. Deze stijging betreft zowel het verkeer met zeeschepen als het verkeer met binnenschepen. Het bunkeren van kolen kwam in 1949 eveneens weer op gang, terwijl ook het waistation voor oliebun keren weer kon beginnen. De haven kon tevens diensten bewijzen aan schepen die in Am sterdam of Rotterdam en ln Ant werpen laadden of losten. Door dat de deklading (lichters en vee) naar Vlissingen werd gedirigeerd, konden dergelijke schepen zonder moeilijkheden te Antwerpen afla den en dan in Vlissingen de dek- H.B.S. te Goes gaat 85-jarig jubileum vieren. Op 20 April gaat de R.H.B.S. te Goes, thans Goesse Lyceum, haar 85-jarig jubileum vieren. Medio April van het jaar 1865 werd deze H.B.S. door de gemeen te gesticht, om later door het Rijk te worden overgenomen. Er is thans een comité gevormd uit de leerlingenvereniging, de oud leerlingen en de leraren dat de plannen voor een feestelijke vie ring in elkaar zal zetten. lading aan boord nemen. Ook werd Vlissingen gebruikt om la ding voor het gaan naar Antwer pen over te slaan, teneinde in Rotterdam tijdig een aansluiting mogelijk te maken. Van die ver schillende gelegenheden werd ge bruik gemaakt om passagiers te em- of debarkeren. Het verkeer van Belgische tou- risten werd dit jaar voor het grootste deel over de Vissershaven in de stad geleid, waardoor de touristen dichter bij het centrum landden. In totaal kwamen met deze diensten 21.709 passagiers aan. Een vergelijking tussen het aantal schepen dat in 1949 en 1948 Vlissingen heeft aangelopen, laat het volgende zien; de eerst genoemde cijfers betreffen het verkeer in 1949, de laatste zijn die van 1948. loon, verplichte arbitrage in indu striële geschillen en onderscheid tussen ambtenaren en particuliere werknemers ten aanzien van loon- overeenkomsten. TEGENSTRIJDIGHEDEN. Tegen de verwachting in is reeds gisteren de Franse natio nale vergadering het debat over het wetsontwerp begonnen. Men meende, dat de bespreking eerst vandaag een aanvang zou nemen. Waarnemers zijn van oordeel, dat het ontwerp gevaarlijker voor de regering zal kunnen blijken te zijn, dan het begrotingsvoorstel. Het ontwerp heeft de volledige steun van de vakverenigingen en wordt met tegenzin gesteund door de federatie van werkgevers. Er zijn twee tegenstrijdige clau sules in het ontwerp opgenomen: 1. Voor men tot staking toe vlucht kan nemen, is men ver plicht, tot arbitrage door raden, welke door officiële instanties aangewezen moeten worden. Dit heeft in vele kringen wantrouwen gezaaid. 2. De garantie van een mini mumloon, hetgeen door de socia listen gewenst wordt, doch waar- te;: n de werkgevers gekant zijn. De laatsten menen namelijk, dat hierdoor voor hen de „dobbelste nen ongunstig verzwaard" worden bij komende onderhandelingen. Van deze zijde dreigt voor de re gering gevaar. Noorse s.s. „Ogna" vlotgekomen. Gistermiddag te 13.00 uur is het Noorse stoomschip „Ogna" met behulp van 7 sleepboten vlot gekomen, nadat gisternacht daar toe vergeefs een poging was ge daan. Het schip is de haven van Vlissingen binnengebracht voor een expertise on derzoek en ter beoordeling van de vraag of het schip gedokt zal moeten worden. Uit het schip is in totaal 1200 ton stukgoederen in de lichters gelost en 250 ton olie. Bunkerschepen (kolen) 61 167.620 brt. 5 Bunkersehepen (olie) 243 128.010/brt. 320 Bijleggers 554 140.631 brt. 396 Mij. Zeeland 23 66.250 brt. 10 Reparatieschepen 8 36.451 brt. 5 Ladende- of lossende schepen 27 74.590 brt. 14 Diversen 2 3.881 brt. 4 Totaal 918 617.483 brt. 754 Verder nog: Vissersschepen 55 2.821 brt. 192 Binnenschepen 1467 373.129 ton 1174 10.103 brt. 91.839 brt. 99.921 'brt. 2.708 brt. 33.533 brt. 63.425 brt. 1.912 brt. 303.441 brt. 14.252 brt. 301.337 ton Verder werd de haven geregeld gebruikt voor schepen van het loodswezen, de marine en de .Provinciale Stoombootdienst. Britten gaan bases op Hongkong versterken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendge maakt dat het nationalistische China de Verenigde Staten heeft verzocht militaire hulp te ver lenen en van advies te dienen bjj de verdediging van het eiland- bolwerk Formosa (Taiwan). De woordvoerder weigerde te ver klaren of de Amerikaanse rege ring een nieuwe politiek t.a.v. China overwoog of daartoe even tueel reeds zou hebben besloten, Hij verklaarde verder niets te weten van een bericht uit Hong kong afkomstig van het (commu nistische) „Persbureau van Nieuw China", inhoudend dat de Ver enigde Staten een geheime over eenkomst zouden hebben gesloten met de Chinese nationalistische regering, volgens welke de natio nalisten hulp zouden krijgen en het strategisch gelegen eiland Formosa tot een basis zou worden gemaakt om „het Chinese vaste land binnen te vallen en een actie te beginnen tegen de Aziatische volken". Volgens ditzelfde bericht van officiële Chinese communis tische zijde zou de overeenkomst erin voorzien dat de Verenigde Staten 16 oorlogsschepen ter be schikking van de Chinese natio- Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke LandmachtGesn. 21 December 1949 Sld. J. VAN DIJK, afk. uit Steenbergen (N.B.). Gesn. 25 September 1949, na vermissing Sld. A. VAN UDEN, afk. uit Rotterdam. De toestanden in de Oost Duitse kampen. Evenals ds Grüber, hebben dr Otto Dibelius, de protestantse bisschop van Berlijn en Branden burg, en mgr. Tkotsch, de katho lieke bisschop coadjutor van Ber lijn, over hun bezoeken met Kerstmis aan concentratiekam pen in de Sowjet-zone verklarin gen afgelegd. Al geven zij toe, dat de levens voorwaarden in het kamp van Sachsenhausen minder onmense lijk zijn dan ten tijde van Hitier, legde dr Dibelius toch er de na druk op dat buiten honderden ge detineerden, met wie de bisschop pen konden spreken om hun de communie uit te reiken er nog duizenden zijn, die zij niet hebben kunnen zien. „Deze mensen", zo zeide hij, „zijn van de overige wereld afgesneden." Mgr. Tkotsch verwonderde zich er over, dat jongens, die thans 15 of 16 jaar oud zijn, sedert bij na vijf jaren in de kampen wor den vastgehouden. De Haarlemse politie zal in het bezit komen van een „rijdend Bu reau". De daartoe ingerichte auto zal alle faciliteiten van een ge woon politiebureau hebben. In Brussel zal een Beneiuxdepot van ijzeren longen worden gevormd. IJzeren longen worden gebruikt bij kinderverlamming. De Ha- velter hunnebedden, die door de Duitsers werden uiteen genomen en begraven zijn thans weer in hun oorspronkelijke toestand te ruggebracht. In Den Bosch wer den de laatste dagen 'n groot aan tal inbraken gepleegd. In een ge val werd een bedrag van f12.000 meegenomen. De Finse commu nistische pers is een felle cam pagne begonnen tegen de 79-jari- ge Finse president Paasikivi. De aanleiding tot deze campagne is het Russische verzoek tot uitle vering van 300 zg. oorlogsmisda digers aan Rusland. Paasikivi is weer candidaat voor de presi dentsverkiezingen op 15 Januari a.s. De Amerikaanse regering heeft Hongarije verzocht haar consulaten in Amerika te sluiten. Dit is een represaillemaatregel tegen de arrestatie van de Ame rikaan Vogeler in Hongarije, die van spionnage werd beschuldigd. De vroegere Tsjechoslowaakse minister in het kabinet Gottwald en socialistisch leider Lausman is uit Tsjeehoslowakije gevlucht. Voor het eerst hebben de Russen Joegoslavische schepen op de Do- nau naar Duitsland doorgelaten. Men acht het mogelijk dat nu ook Oostenrijkse schepen zullen wor den doorgelaten en dat zo de Do- nau weer voor verkeer open zal komen. In Maart zullen in de Baltische landen Russische ma noeuvres worden gehouden, die de grootste zullen zijn die door de Russen na de oorlog tot nog toe werden gehouden. De koloniale raad van de Belgische Congo heeft de polygamie per 1 Januari J.l. verboden. Bij Ekersund (Noorwegen) heeft men 15 ton boter gevonden, die in zee dreef. Vermoedelijk is deze boter af komstig van Duitse wrakken. De boter zal verwerkt worden tot zeep. In de Uraniummijnen van Oost-Duitsland zouden in het laatste half jaar meer dan 1200 arbeiders zijn omgekomen. 3467 arbeiders zouden een amputatie hebben moeten ondergaan. 11.376 zouden er gevlucht zijn terwijl er 534 op beschuldiging van sabo tage zouden gevangen gezet zijn. nalistische autoriteiten zouden stellen, die verder nog zouden worden voorzien van uitrusting voor vijf divisies troepen, radar- installaties en onderdelen van vliegtuigen. BRITTEN VERSTERKEN HONGKONG. Het bestuur van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft be kendgemaakt dat de Britse lucht macht spoedig zal beginnen met het houden van „uitgebreide luchtoefeningen" boven het do mein van de kolonie. Door de Britse marineleiding te Hongkong is bekendgemaakt dat de kruiser „Kenya" zich zal voegen by twee andere Britse kruisers van het nieuwste type, die reeds te Hong kong zijn gestationneerd. Het Britse eskader te Hongkong zal verder nog worden versterkt met een onderzeebootjager (fregat) en met een torpedobootjager. Naar wij vernemen heeft de ministerraad besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aan zien van het personeel in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele Rijkspersoneel, dat op 1 Januari 1950 23 jaar o£ ouder was, te re kenen van genoemde datum, een salarisverhoging toe te kennen van 5 terwijl van het 21ste jaar af voor de ambtelijke func tionarissen en een beperkt aantal groepen der werklieden in Rijks dienst, een geleidelijke aanpassing zal plaats vinden. Ten einde te bereiken, dat op zo kort mogelijke termijn het op grond van het bovenstaande aan het Rijkspersoneel toekomende zal kunnen worden uitbetaald, is in beginsel besloten, dat over hel eerste kwartaal van 1950 de be taling zal geschieden in de vorm van een uitkering ineens. Monetaire maatregelen in Indonesië. De minister van financiën der R.I.S., Sjafroeddin Prawiranega- ra, heeft een besluit uitgevaar digd, volgens hetwelk de thans In omloop zijnde republikeinse geld soorten in de Negara Republik Indonesia voorshands wettig be taalmiddel zullen blijven en dat het federale geld wettig betaal middel zal zijn in het gehele ge bied der R.I.S. Verder maakte hij bekend, dat de koers zo spoedig mogelijk zal worden vastgesteld en dat de ge legenheid zal worden opengesteld tot het inwisselen van Republi keins- tegen federaal geld. In de Indonesische pers wordt gemeld, dat volgens een verkla ring van Sjafroeddin, de Javaschë Bank de Staatsbank van de R.I.S, zal worden en dat zou worden overwogen, van de Bank een „De velopment and reconstruction Bank" te maken. Vergadering Rode Kruiscorps. Gisteravond vergaderden in de Prins van Oranje te Goes de le den van het corps van de afdeling Zuid-Beveland-West van het Ro de Kruis. Deze vergadering stond onder leiding van dg heer J. A. Viergever. Tijdens deze vergade ring werden door de heer van Es sen enkele films vertoond, o.a. de film die werd opgenomen van de op 2de Paasdag 1949 in Goes ge houden bondsvergadering. Verder werden nog enkele huishoudelijke onderwerpen besproken zoals o.a. de nieuwe oefengelegenheid in het gymnastieklokaal van school B, die per 1 Januari in gebruik werd genomen. Verder zal aandacht worden besteed aan meer wed strijdoefeningen, terwijl men in dien mogelijk zal deel nemen aan de nationale kampioenschappen. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen, vooral in de Zuidwestelijke helft van het land enige regen of motregen. Zwakke tot matige Westelijke wind en weinig verandering In temperatuur. NAGEK. ADVERTENTIE Heden overleed zacht en kalm, na een lang durig, geduldig gedra gen lijden, onze innig geliefde en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Oom, de heer SIMON VAN ES, Weduwnaar van Cornelia van Llere, in de ouderdom van ruim 74 jaar. W. J. VERWIJS— VAN ES. P. J. A. VERWIJS. PIET. SIMON. MARIUS. Mej. C. LAMPER. Yerseke, 3 Januari 1950. Julianastraat 27.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1