Brovinti^w» "KORT Leiding van Aero-Holland onvoldoende waakzaam geacht. Zeeuws MejJUi Een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar wjj niet aan kunnen tippen! Vacantie bouwvakken in Zee land ^an 1522 Augustus. VAN BERGEN. Van Bergen, die rijke man. Piloot Protiva had niet mogen vliegen. KERK EN ZENDING. Aansterdamsche Effectenbeurs. tsciag 3 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Uitkering Ouderdomspensioen op Tholen. 30 December 1949 werden ten kantore van de Boerenleenbank Tholen de eerste gelden van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw uitbetaald. De heren J. Deurloo, C. J. v. Dijke, L. Voshol te Oud-Vosse- meer en J. Goedegebuure en M. Pollie te Tholen waren de eerste personen van het eiland Tholen, die hiervan mochten genieten. P.T.T.-DIRECTEUB TE ZIERIKZEE. Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. Is de di recteur van het P. en T. kantoor te Wassenaar, de heer J. M. v. d. Vlugt, met Ingang van 16 Janu ari 1950 benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Zte- rtkzee. RILLAND. Hervormd zangkoor opgericht. Vrijdagavond werd ln de con sistorie der Ned. Herv. Kerk een vergadering gehouden, waarin be sloten werd tot oprichting van een Hervormd Zangkoor. Na vaststelling van het regle ment werd een bestuur gekozen. Aan het voorlopige bestuur, dat ln zjjn geheel werd gekozen, wer den als bestuursleden nog toege voegd de heren P. G. Vreeke en J. A. v. d. Griek. Tot dirigent werd benoemd de heer G. Brujjn te Wemeldinge. De vergadering werd geleld door ds C. den Engelse, Ned. Herv. predikant. GRIJPSKERKE. Geref. J.V. „Onesinius" in het goud. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan zal op.Zaterdag 7 Januari om 7 uur in het kerkge bouw der Geref. Kerk de Geref. J.V. „Onesimus" een samenkomst beleggen. Ds J .Plomp, Geref. pre dikant te Leiden (voorheen te Grijpskerke) zal een feestrede houden. Voorts wordt er een 50- jarig overzicht gegeven, terwijl er nog op het programma vermeld staat zang en declamatie THOLEN. Grocps-commundant Rijkspolitie M. Evertsè nam afscheid. In tegenwoordigheid van het ge hele politiecorps uit het eiland Tholen, verschillende collega's op perwachtmeesters, maj. van Hel den, Commandant van de Rijks politie in Zeeland, kapt. Deurloo, de adj. Haverhoek en Hooglander en de burgemeesters van Tholen, St. Annaland, Oud-Vossemeer en St. Maartensdijk, nam Opper Evertse Zaterdag n.m. in de Raadszaal te Tholen officieel af scheid, daar hij met ingang van 1 Jan. 1950 met pensioen is gegaan. De bijeenkomst werd geopend door wachtmeester de Jong uit Tholen, die gewaagde van de wee moed, die het corps vervuld nu deze opper van hen gaat scheiden. Burgemeester v. d. Hoeven sprak namens alle collega's uit het eiland, wijzende op de verganke lijkheid van het leven, wat b.z. herdacht wordt op deze laatste dag van het oude jaar. Uitvoerig stond spr. stil bij de verdienste van deze scheidende politiechef, met waardering en dankbaarheid sprak hij over de trouwe plichts betrachting als politieman en zijn warme menselijkheid, die steeds als christen optrad en in de over treder ook steeds de mens zag. Hij hoopte dat de heer Evertse met zijn gezin nog vele jaren in rust mag genieten van het ver leende pensioen en rust. Ook ma joor van Helden sprak met veel waardering over het optreden van de heer Evertse. Hij verstond de kunst, aldus zijn chef, op te tre den niet alleen als politie doch ook als mens, wat een voorbeeld is geweest voor alle politieman nen. Verder spraken nog, adj. Ha- verhoek, die op de goede staat van dienst van de heer Evertse wees en de oudste Wachtmeester de Witte namens het corps. Door alle sprekers werden cadeaux aangeboden en aan mevr. Evertse bloemen. Voor de vele goede woorden en de fraaie cadeaux zegde hierna de scheidende po litieman hartelijk dank. Hij herin nerde daarbij aan de ondervonden medewerking en grote samenwer king. Tenslotte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Winteruitvoering „Concordia". De harmonie „Concordia" van Tholen gaf Vrijdag in de concert zaal van het Hof van Holland een ontspanningsavond waarin mu ziek, zang, voordrachten, humor en conference elkaar afwisselden. In de pauze werden twee taar ten verloot. KAMPERLAND. Jaarfeest C.J.M.V. In de geheel gevulde lokalen van de Herv. school hield de Christelijke Jongemannenvereni- ging „Eben Haëzer" Donderdag en Vrijdagavond j.l. haar jaar feest. Na een openingswoord van de ere-voorzitter Ds A. Postma, werd een vrolijke schets opge voerd onder het motto „De Wed denschap". Dit werd gevolgd door het optreden van een geïmprovi seerd orkestje met mandolines, fluiten etc. onder leiding van Piet Kramer. Het meer ernstige to neelstuk „Om de Wilgenhof" werd met grote aandacht gevolgd. Goed spel in goed gekozen stuk ken en een prettige stemming maakte het tot een geslaagde ont spanningsavond. Laatste bietenvervoer. Op oudejaarsdag zijn de laatste bieten van dit seizoen in de haven van Kamperland ingeladen. Dit wel zeer late bietenseizoen is in geen jaren zolang uitgerekt ge worden. De kraan, die vele mil- lioenen kg. aan boord geslingerd heeft kan nu weer een tijd gaan rusten. Eigenaardig is het dat door de vergrote mechanisatie de bieten zijn grotendeels per auto en tractor aangevoerd de werkgelegenheid niet schijnt te verminderen! BIERVLIET. Jaarsluiting Jong Hei-vormilen. Ds Wiebosch leidde het litur gische gedeelte der jaarsluiting ln de met dennengroen versierde pastorie. Magda Dhont, de secre taresse, gaf het jaarverslag, waar uit bleek, dat de Jong Hervorm den zeer actief deelnemen aan de acties van de Herv. Jeugdraad. Magda v. d. Sllkke verc0r5.de de Kerstvertelling, waarna een pro gramma van zang en muziek, de clamatie en hersengymnastiek werd afgewerkt. GROEDE. Lezing mr dr Mes. Mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, zal in de zaal van de heer Poucko op 6 Januari eer. le zing houden over de definitieve oorlogsschaderegeling. Geil voor herstel van de kerk. Een collecte voor het herstel van de Ned. Herv. Kerk, die door de brand van de toren zoveel wa terschade opliep, bracht f 3508.50 op, w.o. f 659 voor de diaconie. BRESKENS. Voetbal. De C.J.M.V.-ers van Breskens voetbalden vriendschappelijk te gen de C.J.M.V.-ers van Schoon- dijke. Het spande er om, doch geen der clubs kon met de lau wertakken huiswaarts keren. Het spel bleef 00. ANNA JACOBAPOLDER. Vrijdagavond kwam het 4-jarig zoontje van de heer I. Q. in aan raking met een personenauto be stuurd door de heer C. B. uit Ouwerkerk. Het kind werd door omwonen den naar binnen gedragen. Dr Menger constateerde een boven beenbreuk. Het kind werd overgebracht naar het A.B.G. te Bergen op Zoom. Hulpprediker de Jong ziek. De heer J. de Jong uit Vlaar- dingen, tot voor kort hulppredi ker bij de Ned. Herv. Gemeente, is momenteel ernstig ziek. Hij is in het Nederlands Sanatorium te Davos in Zwitserland ter verple ging opgenomen. BRUINISSE. Blijde thuiskomst. Bij de thuiskomst van Soldaat Job van den Berge Jz. uit Indo nesië had de buurtvereniging Poststraat-Molenstraat de straat versiering voor de dag gehaald en bovendi.en ook nog de gevel geïl lumineerd. Namens het NIWIN-comité en gemeentebestuur werd hem een boek aangeboden. De heer I. Simpelaar zal vanaf 1 Januari in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwvliet als koster optreden. De heer D. M. van Melle is ge kozen als diaken der Ned. Herv. Kerk te Breskens in de plaats van de heer A. Buys. In de pleats van de heer L. de Kam werd als ouderling in de Ned. Herv. Kerk te YVestkapelle gekozen de heer J. Reynhoud. -• De heer G. Bruyn te Wemel dinge is benoemd tot diri gent van het Hervormd zangkoor te Rilland-Bath. Herkozen tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk te Tholen de heren D. v. d. Velde en J. v. d. Velde. Met ingang van 1 Januari 1950 is aan de O.L.-school te Oud- Sabbinge benoemd tot vakonder wijzeres handwerken mej. A. de Korte van Kortgene. „Kijk maar eens achter het ijze ren gordijn, daar is ook alles één! Mijn mening, is, dat voor een Christen geen plaats is in de P. v. d. Arbeid. Zeker, de mensen van die partij zijn uitstekende, hard werkende mensen, maar 't gaat nu eenmaal niet om de mensen, doch om Christus, Die is het mid delpunt". STUMPERS. Daarom vond de heer Marijs die EEN BESCHOUWING OVER BESCHOUWINGEN. Het mag misschien juist zjjn, dat algemene politieke beschou wingen in een gemeenteraadsvergadering bij de behandeling van de begroting, weinig te maken hebben met de gemeente zelf, maar in die politieke betogen kan toch een grote waarde liggen. Dat was bjjvoorbeeld ook het geval in de laatste gemeenteraadsver gadering van Vlissingen, waar de beide Prot. Chr. fracties wel zeer principieel en voor geen tweeërlei uitleg vatbaar, hebben dui- deljjk gemaakt, waarom voor hen geen plaats is in de Partij van do Arbeid. Waarom voor een christen geen plaats is in de Partij van de Arbeid. Daar vyjj door de Kerst- en jaarwisselingsdrukte weinig gele genheid hadden nog even op de k itste vergadering van de Vlis- singse raad in 't voorbije jaar te rug te komen en wjj het van ge noegzaam belang achten om tiet niet te vergeten, willen wij thans nog een korte beschouwing geven over de politieke debatten. Het-was de heer van Poelje (Arb.), die het vuur opende en zijn vreugde uitsprak over de ver klaring van de neer van Rooyen (C.II.j namens de Prot. Chr. par tijen, waarin het bij de gemeente raadsverkiezingen in Juni ver spreide pamflet naar geest en woordkeus betreurd werd. Zoals alle andere sprekers had de heer van Poelje grote waarde ringvoor de activiteit en het ini tiatief van de burgemeester en wethouders. Een waardering, die zeer op zjjn plaats was, want het geen door het college van B. en V'. in 1949 gepresteerd werd ver dient werkelijk bewondering. De heer van Poelje vertelde ook wat de Partij van de Arbeid eigenlijk is. Het is een partij, dié de mens ais middelpunt aan vaardt, want alles moet gericht zijn op het welzijn van de mens. Het kapitalisme is een belediging voor de mens en het socialisme wil die mens zijn, waardigheid hergeven. Wel een heel ander geluid liet de neer van Rooyen horen, die er nog eens nadrukkelijk op wees, dat de normen van het Evangelie in staat en maatschappij moeten worden toegepast, wil het goed gaan. Er is alleen toekomst, zei hij, wanneer overheid en volk zich buigen voor God. Ja, dat was wel arbeiders zegt: „De Here zij met ulieden" en de arbeiders ant woordden: „De Here zegene U. Kijk, dat is een P.B.O. waar wij niet aan kunnen tippen", zei wet houder Poppe vol vuur. En men kon hem aanzien hoe hij meende wat hij zei. Overigens was de heer Poppe nog niet klaar. „De A.R. kan vervelend zijn", stemde hij toe, „maar we dreigen niet met opstand en dat lees ik nu dikwijls in 't Vrije Volk". NOG GEEN LID. Wat de heer Poppe nog meer in dit blad las, kreeg de raad niet te horen, want de voorzitter vroeg of de wethouder om des tijds wille soms tot een conclusie kon komen. Even raakte de wet houder in verwarring, maar dan trok hij zijn conclusie: „Heren, ik wilde maar zeggen, dat ik nog geen lid kan worden van Partij van de Arbeid". In het levendige debat maakte de heer van Poelje een lelijke op merking, toen de heer Marijs zei, dat reeds bij Israël sociale wet- doorbraakmensen eigenlijk stum- ten waren en de voormannen van pers, geestelijke stumpers dan. Wat overigens het democratische karakter van de P. v. d. A. aan gaat, dat kunnen wij ook voor ons opeisen. Zoals de P. v. d. A. doet met de sociale wetten van thans de Chr sociale actie, Groen van Prinsterer, Kuyper, Taima, Smeenk, deze als richtsnoer na men. „Talma", riep de heer van Poelje, die is doodgegaan van sjagerijn, omdat hij bij zijn eigen Nl»*> s- J J-'O- welke reeds in de vorige eeuwpartijgenoten geen gehoor vond!" door de A.R. naar voren gebracht In hoeverre deze woorden waar werden, maar toen was het socia- waren, het de heer Marijs in het listische kamp niet thuis. midden, doch hij was ruiterlijk Dit alles kon de heer van Poel-genoeg om te bekennen, dat in je niet over zijn kant laten gaane'Sen kamp ook wel eens verschil en toen de heren Corveleyn (K.V. !.van opvatting is. P.) en Corver (V.V.D.) hun zake- Het was een fris debat, dat met lijke visie op de begroting gege- spanning gevolgd werd, door de ven hadden en B. en W. in eerste n'e' deelnemende leden en het instantie de sprekers beantwoord r heeft bewezen, dat de prot. chr. hadden, merkte de linkse fractie-1 raadsleden in de Vlissingse raad lei Ier op, dat het er bij hem om hun toevertrouwde belangen ging, dat ze niet kunnen aanne- uitstekend kunnen en durven be- men, dat iemand uit zijn christe-hartigen lijke geloofsovertuiging zich moet aansluiten bij één der Prot. Chr. partijen. En bovendien kon hij niet aan- ZAKELIJK. Wat de gemeentepolitiek betreft, werd o.m. gesproken over salaris verhoging voor de wethouders, nemen, dat het Evangelie ant- j waarover de raadsleden en B. en woord geeft op maatschappelijke i W. het eens waren, dat die moest vragen, zoals bijvoorbeeld de pu- komen; over de onzekere financië- bliekrechtelijke bedrijfsorganisa- le toestand, terwijl 't zo nodig is, tie en de medezeggenschap. Dat dat het gemeentebestuur enige zou even later de heer Poppe hem jaren vooruit kan zien en natuur- duidelijk maken. Want toen die de heer Post op zijn interruptie geantwoord had, dat hij de toe voeging van 't woord „reaction- nair" als een belediging be schouwde, omdat reactionnair volgens het woordenboek nog al- een heel ander geluid. En de lieertijd „behouden uit zelfzucht" be- farijs (A.R.) was 't vurig mettekent, vertelde hij de heer van nem eens, dat bleek wel uit zijn Poelje tevens, dat de Bijbel ant- seherpe uitspraak over de samen- j woord geeft op alle vragen. Ook stelling van de P. v. d. A. Hetop de publiekrechtelijke bedrijfs- streven om eén party te hebbenorganisatie. In het boek van Ruth voor heel het volk bergt grotestaat te lezen, dat de landheer gevaren in zich, was zjjn mening. I Boaz het veld op komt en tot zijn lijk werd ook gesproken over de industrialisatie; de vestiging van meer industrieën in Vlissingen, waaraan zoveel mogelijk meege- erkt wordt. Hopelijk lukt het „De Schelde" meer reparaties voor het bedrijf te verkrijgen, waardoor de conjunctuurgevoelig heid wat tegengegaan wordt. Wat de sluizen betreft, merkte de voorzitter zeer terecht op, dat er niet veel gemeenten in het land zjjn, die zc stiefmoederlijk be deeld zijn, als Vlissingen met de sluizen en de „Zeeland". Het zag er naar uit, dat het nieuwe jaar 1950 met vorst zou beginnen. De Oudejaarsavond was kil en de duizenden Zeeu wen, die, diep in de kragen van hun jassen gedoken, kerkwaarts togen, waren blij, wanneer zij in het wanne kerkgebouw zaten. Nieuwjaarsdag zelf gaf het mooiste winterweer, dat een mens zich kan wensen. Het was fris, maar de lucht was zo zui ver en zo klaar, dat men voor z'n plezier een fikse wandeling zou willen maken. Daar kwam echter weinig van, want de Zeeuwen stellen nog altijd veel prijs op Nieuwjaarwensen bij fa milie en kennissen. Wij herinnerden ons de tijd van het kind-zijn. Zo 's mor gens na kerktijd kregen wij een pakje nieuwjaars kaartjes, die we moesten rond brengen. Niet zo maar in de brievenbus deponeren! We bel den bescheiden en gaven dan het kaartje af. Natuurlijk moes ten we overal even binnenko men. Met een koekje in de mond en een dubbeltje of een kwartje in de hand vertrokken we dan weer. Als alle kaartjes bezorgd waren hadden wij soms een paar gulden op zak! Bedelen, vindt u? Welnee: een goede Zeeuwse gewoonte! Wij, op onze leeftijd, durven het echter nu niet meer. Maar om nu terug te keren tot ons weerpraatje2 Ja nuari gaf geen vorst, maar re gen. De schaatsen nog maar even opbergen. En de regenjassen aan de kapstok laten hangen inplaats van de winterjassen. Het Bureau Vacantiespreiding van het Centraal Werkcomité Vacantie deelt mede, dat de Be- rlrjjfsraad voor het Bouwbedrijf besloten heeft om in 1950 voor te schrjjven, dat in de Bouwvakken de vacantieweken zullen vallen voor Sector I (de provincies Nrd.- Holland 't Gooi inbegrepen Friesland, Groningen, Drenthe) in de week van 1522 Juli; sec tor II (de provincies Utrecht, Gelderland, Overijssel en een deel van Zuid-Holland) in de wee.t van 2229 Juli; Sector III (de pro\ ineies Noord-Brabant Zee land, Limburg en een deel van Zuid-Holland in de week van 15 22 Augustus. Daardoor zal een zeer belang rijke bijdrage tot de spreiding der vacanties geleverd worden. In de eerste plaats zijn de twee weken van 29 Juli tot 15 Augustus ge heel geblokkeerd; in de tweede plaats krijgt half Juli een veel groter aantal vaeantlegangers dan ooit te voren; ten derde zul len andere vakraden, w.o. die van metaal, textiel, confectie, klein- metaal hun bedrijven met klem adviseren deze regeling over te nemen. Gemeenteraad. WOLPHAARTSDIJK. Nieuwe lijkdienaar benoemd Vrjjdag kwam de raad bijeen. De heer A. Koert was afwezig. Uit de ingekomen stukken bleek o.m., dat Wolphaartsdijk voor 1950 een bouwvolume is toege wezen van 600 kub. meter. Be sloten werd tot aankoop van de grond voor de woning van de heei R. Moerman in de Dorpsstraat en de kosten van het trottoir voor rekening van de gemeente te ne men. Tot lijkdienaar werd m.i.v. i Jan. 1950 benoemd de heer C. Kloosterman Mz„ die 5 stemmen kreeg, terwijl een stem werd uit gebracht op de heer G. J. de Wit te. Z.h.s. werd besloten tot wij ziging van de gemeentebegroting 1949, met de aantekening, dat de heer Bosschaart geacht werd te hebben tegen gestemd. Na de rondvraag, waarbij de heer Bosschaart vroeg naar een ev. aan de oude lijkdienaar te verlenen pensioen, gaf de voor zitter een overzicht van 1949. Hij wees op het overlijden van de ge meentesecretaris, de heer J. Goet- heer, en het niet terugkeren in de laad na de raadsverkiezing van het oudste raadslid, de heer L. Overbeeke. Daarna gaf hij een kort overzicht van de belangrijk ste besluiten van de raad. Ver volgens dankte hij de raadsleden voor hetgeen ze ln het jaar 1949 in het belang van de gemeente hebben gedaan. Hij besloot met zijn beste wensen voor het jaar 1950 voor de raadsleden en hun gezinnen. De heer Luikenaar dankte de burgemeester. 65. De volgende dag kocht Van Bergen een hond voor vijftien gulden, 't Was een hond als een kalf. „Is hij kwaad?" vroeg Van Bergen. „Ja zeker", zei de baas van de hond. „Maar h(j is alleen kwaad op slechte mensen". „Zo'n hond moet ik juist hebben", zei Van Bergen. De hond heette Jupiter. „Kijk, Grietje", zei Van Bergen, toen hij thuis kwam met Jupiter, „hier heb ik een lief schoot hondje voor je. Is het geen snoes?" „Wat 'n monster" zei Grietje en vluchtte gauw in huis. 66. „Jupiter moet voorlopig maar aan de ket ting", zei Van Bergen. „Je kan zo'n grote kwaje hond natuurlijk niet los laten lopen". „Nee", zei Grietje, „daar konden de grootste ongelukken van komen". Jupiter was een heel rustige hond. Je hoorde hem nooit blaffen. „Dat is een goed teken", zei Van Bergen. „Want blaffende honden bijten niet". „Hij heeft een goede eetlust", zei Grietje. „Hij eet meer dan wij samen, Johannes!" (Wordt vervolgd.) Raad voor de Luchtvaart doet uitspraak in vliegtuigongelukvoorts op een karaktereigenschap V„L;„I, I die ook volgens het eigen oordeel met Koos Vorrink, van de N.v. Aero-Holland aan De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag uitspraak ge daan in de zaak van het ongeval, op 17 Januari 1949 overkomen aan het Nederlandse verkeers vliegtuig PH-NAZ, toebehorende aan de N.V. Frits Diepen Vlieg tuigen en in gebruik by de N.V. Aero Holland. In het vliegtuig bevond zich het lid der Tweede Kamer J. J. Vor rink, die te Oslo een regerings opdracht moest vervullen. Des avonds te kwart voor 9 is het vliegtuig op ongeveer 1 km. Noordoost van het plaatsje Hes- naes op de Oostkust van het eiland Falster (Denemarken) verongelukt, waarbij de beide be stuurders werden gedood, de heer Vorrink zwaar werd gewond en het toestel totaal vernield. De Raad heeft daargelaten, of met behulp van het radiobaken van Kastrup een betere navigatie had kunnen worden gevoerd, maar constateerde met stellig heid, dat de vlucht onder de be staande omstandigheden met dit onvoldoende uitgeruste vliegtuig niet had behoren te worden uitge voerd. Zo was met het radiosta tion van de luchthaven Kopenha gen verbinding op enigszins gro tere afstand niet mogelijk, terwijl het bovendien onmogelijk was de radio-telegrafisch uitgezonden weerberichten op te nemen. ONGUNSTIGE WEERS OMSTANDIGHEDEN. Blijkens de verklaring van ge tuige Lenstra van het K.N.M.I. is de eerste bestuurder Protiva erop gewezen, dat de weersomstandig heden tengevolge van een optre dend warmtefront op de route zeer ongunstig waren en dat dit front naar verwachting niet voor 20 uur gmt. Kopenhagen zou zijn gepasseerd. Zo de gezagvoerder niettemin meende de vlucht die zelfde dag te moeten ondernemen, had hij haar met het oog op de veiligheid ln elk geval enige tijd moeten uitstellen, teneinde te voorkomen, dat hij met onvol doende radio-uitrusting onder de meest ongunstige weersomstan digheden Kopenhagen zou nade ren. Het is de Raad onbegrypelyk, dat de leiding van Aero-Holland tot het doen uitvoeren van de on derhavige vlucht onder de be staande omstandigheden heeft be sloten. KWALIJKE EIGENSCHAP VAN DE PILOOT. De Raad wijst in zijn uitspraak Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lexmond, P. M. van Galen te Brakel; te Sua- meer, J. H. van Delft Westerhof te Maasbommel; te Wouden berg,. P J. F. Lamens te Els- peet; te Nieuwe To ige, J. de Lange te Nunspeet. Bedankt voor Ter Aar, P. M. van Galen te Brakel; voor Put ten, J. de Larfge te Nunspeet; voor Haaften, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam (2 vac.), F. H. von Meyenfeldt te Noordwijk-Binnen en dr S. J. Ridderbos te R'dam (Charlois); te Hantum en te Montfoort, S. de Vries, cand. te Zuylen. Bedankt voor Maassluis (vac. Joh. H. Rietberg), Jac. Andree te Harderwijk; voor Harlingen, G. Tom te Oudeschoot. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Bolnes-Slikker- veer-IJsselmonde, H. J. Meije- rink te Drogeham. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Papendrecht, D. Biesma te Amsterdam (Oost) en J. H. Velema te Bunschoten. Beroepen te Scheveningen, N. de Jong te Middelharnis. Bedankt voor de Krim, G. Velema te Midwolde. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken onderhou dende artikel 31 K.O. te Kam pen is geslaagd voor het candi- daatsexamen de heer J. de Fey- ter te Axel. Ds B. van Neerbos. De nestor van de predikanten van de Geref. Gemeenten hier te lande, ds B. v. Neerbos, em.- predikant te Vlaardingen, mag 4 Jan. a.s. zijn 80ste verjaar dag vieren. Als bijzonderheid mogen wij hieraan toevoegen, dat ds v .Neerbos nog elke Zon dag meest drie keer uit preken gaat. De 80-jarige aan vaardde in 1912 zijn ambt te Vlaardingen en diende de ge meenten van Meliskerke, Bruinisse, Terneu- z e n, Vlaardingen en Ril land-Bath waar hij in 1944 met emeritaat ging. Ds v. Neerbos werd te Dodewaard ge boren en eerst op 42-jarige leeftijd predikant. De vacatures in de Nederl. Herv. Kerk. Op 1 Januari 1949 waren er in principiële vraagstukken, dan ligt er weer een nieuwe kwes tie tussen ons, die van de psalm berijming. Dat zou dan de aan leiding kunnen zijn om geschei den te blijven." Hij legde aan de vergadering de gedachte voor om met de Geref. ambtsbroeders over het vraagstuk te overleg gen, opdat zo mogelijk alsnog kan worden voorkomen, dat er twee berijmingen ontstaan. Dr Schroten lichtte de ver gadering voor omtrent de be handeling van deze materie i:i de Generale Synode. De verwachte uitvoerige dis cussie bleef niet uit. Ook depu- taten voor de berijming van de Geref. Kerken namen aan het debat deel. Zo zei ds H. A. Mun- nik, van Zwolle, dat het besluit van de Geref. Synode, om de herziene bundel-Hasper in te voeren, definitief is. Op de vol gende Synode zal alleen nog worden beslist wanneer de be rijming officieel in de kerken kan worden ingevoerd. Uitstel was voor de Gereformeerden niet mogelijk. In vele gemeen ten is het zingen volgens de nieuwe berijming reeds lange tijd geoefend. Dr A. de Bondt, Geref. predi- het hem uitermate moeilijk was een bepaalde procedure, waarop hij zich eenmaal had geconcen treerd, te laten varen voor één, in verband met de omstandighe den, beter uit te voeren ma noeuvre. Een zodanige eigenschap is kwalijk te rijmen met de eisen, die aan een gezagvoerder in het belang der veiligheid behoren (9 worden gesteld en zal ook bij een gezagvoerder, die over zeer grote ervaring beschikt, noodlottige ge volgen kunnen hebben. De Raad vraagt zich af, of het niet juist deze eigenschap is geweest, die de gevaarvolle toestand heeft doen intreden, die met het ongeluk werd afgesloten. DE UITSPRAAK. De Raad concludeerde tenslotte: 1. Dat althans, voorzover de ge gevens, waarover kan worden be schikt, reiken, het ongeval in be langrijke mate het rechtstreeks gevolg Is van onvoorzichtige na vigatie door de gezagvoerder. Hij heeft immers de vlucht naar Kastrup ondernomen onder zeer ongunstige weersomstandig heden en met een voor die om standigheden onvoldoende radio uitrusting, waarbij nog kwam, dat hij wist, of althans weten kon, dat de radiorange van Kastrup onbe trouwbaar was. Een gunstiger vertrekuur had hij zonder be zwaar kunnen afwachten, doch hij heeft dit niet gedaan. Evenmin heeft hij een ten opzichte van de weersomstandigheden gunstiger gelegen vliegveld gebruikt. Het resultaat is geweest, dat hij van zijn route is afgedwaald en zijn positie niet meer kon vaststellen. Bovendien heeft hij verzuimd zijn hoogtemeter te verstellen over eenkomstig de ter plaatse te ver wachten barometerstand. 2. Dat de leiding der Aero-Hol land onvoldoende waakzaam It geweest, door niet te voorkomen, dat de vlucht onder zeer ongun stige weersomstandigheden werd uitgevoerd met een vliegtuig, niet voorzien van een. voldoende radio uitrusting en door een gezagvoer der die een karaktereigenschap eigen was, waardoor hij niet de nodige waarborgen bood om on der moeilijke omstandigheden de vlucht veilig te volbrengen, ter wijl niet door middel van link training zijn geschiktheid als vliegtuigbestuurder op gezette tijden was getoetst. de Nederl. Herv. Kerk 404, op 1 kant in Den Haag-West, zeide, Juli 390 en op 31 December 366 dat mede door de bestudering vacatures. j van de bundel in Hervormde Verdeeld volgens de provincieskringen, vele wijzigingen in de was de toestand aldus: Algemene dienst: 60. Gelderland, 280 predikants plaatsen, 43 vacatures of 15.35 (1 Jan. '49: 49 vac.). Zuid-Holland: 397 pred., 74 vac. of 18.63 (70). Noord-Holland: 251 pred., 40 vac. of 15.93 (45). Zeeland: 115 pred., 23 vac. of 20 (27). Utrecht: 127 pred., 20 vac. of 15.74 (25). Friesland: 238 pred., 57 vac. of 23.99 (67). Overijssel: 135 pred., 15 vac. of 11.11 (15). Groningen: 167 pred., 45 vac. of 26.94 (47). Noord-Brabant: 107 pred., 29 vac. of 27.10 (31). Limburg: 25 pred., 2 vac. of 8 (4). Drenthe: 74 pred., 11 vac. of 14.85 (15). Waalse gemeenten: 19 pred., 7 vac. of 36.84 (9). Totaal 1995 predikantsplaatsen met 366 vacatures of 18.34 (404). Deze vacatures kunnen als volgt worden verdeeld: 114 of 31.13 vrijzinnig; 153 of 41.83 middengroep en 99 of 27.04 Ge reformeerde Bond. HET PSALMEN-PROBLEEM. oorspronkelijke tekst zijn aange bracht. En dit blijft mogelijk. Dr Schroten zei echter, dat deze zaak in Hervormde krin gen niet leeft. Het probleem zal eerst moeten gaan leven bij de Hervormden. Op voorstel van dr C. P. Gunning werd besloten, dat het bestuur van de ver eniging in deze richting werk zaam zal zijn. Hilversumse „hongerstaker" weer aan het eten. De Hilversumse „hongersta ker" de vlolist L. Grooters, die sinds Eerste Kerstdag vastte, omdat hij als secretaris vati „recht voor alle gebrekkigen" wettelijk bestaanszekerheid wil voor de minder validen, heeft zijn actie thans gestaakt. In verband met een ontvangen schrijven van de minister van Sociale Zaken, waarin deze me dedeelt, dat het vraagstuk van mogelijke verdere maatregelen ten behoeve van de minder vali den een voorwerp van studie vormt, heeft de heer Grooters besloten zijn vasten, dat zeven dagen geduurd heeft, op te schorten tot het hoofdbestuur van „Revag" een persoonlijk on derhoud heeft gehad met minis- I ter Joekes. Slotkoersen op 2 Januari 1950 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgens Van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Trachten twee berijmingen alsnog Kon"Hoogovens te voorkomen. I Lever Br. Unielever Ned. Ford In een buitengewone vergade- j Ned. Kabeifabr. tig van de vereniging van g\Vo P6pCt°cim. Pref. ouderlingen in de Ned. Hei-,'wilton vormde Kerk is ernstige be-1 P.iiiiton I rubr. zorgdheid uitgesproken over het5il° u. TUJfr; i Dordtsche J etr. feit, dat in de toekomst tweeD;t0 pref. psalmberijmingen in de Ned.Dito oneraandelen kerken der Reformatie in ge-?jon' 01 n Moeara Enim bruik zullen zijn. I A.dam Rubber De bespreking werd ingeleid Uandar Rubber door Dr A. Hijmans te Rotter- j Deli Bat. R«b^r dam en dr H. Schroten te Char- oo^t Rubtar lois. Dc Oostkust De heer Hijmans zei o.m.: Serkadjadi £-• I J L n Holland Am. Lijn Stel nu eens, dat men elkaar java _china Jap. lijn zou kunnen vinden in de grote Kon. Boot 1004* 98J4 984* 9854 994* 804* 10044 964* 98 6 10454 162 18 304 11854 14454 195 138 157J4 197 245 285 298 23444 170 152 289 27144 292 297 2964* 510 14854 13454 10754 97 53 109 63 16354 140 128 1C04* 9854 97 54 984* 984* 994* 81 10044 974* 985* 7854 10144 163 18754 301 11954 14454 194 135 15654 197 2425* 286 298 23454 17044 15054 272 29354 29554 29544 511 15244 13754 114 105 58 111 6444 162 139 128} 4 Kon. Paketvaart Ned. Sch. Unie Van Ommeren* Scheepv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Nederland H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Scnembah Muller Co. Amsterdamsche Bank Holl. Bank Unie Ccrt. Javasche Bank Herstclbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij. Ned. Bank v. Zd.-Afr. Rotterdamsche Bank Surinaamsche Bank Twentsclie Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips' Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New York Ccntr. Pennsylvania Canadian Pac. 148}4 15154 17454 139 148 I6S5* 75 93 39 123?* 1504* 130J4 161 17454 21644 162 97 7844 180 18044 18344 5554 2754 935* 6254 7154 2744 5144 2354 55* 774* 70J* 18 64 415* 574* 3844 22?* 7?* 354 954 1344 1354 173 14054 14954 1685* 77 94 41 12844 15444 13654 16354 173 21754 16454 97 8054 178 178 182 j4 64 b 34 b 10754b 3154b 31 30 b 90 b 81 2754b 69 b 4754 67 b 45 28 104*b J5* 2054b 17 b De vorige koersen vati de Anierikaansch® eert. zijn per 16 December 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3