Kerken in Amerika hebben hun invloed op het maatschappelijk leven verloren. De Kuiperspoort te Middelburg. Zeeuwse Vereniging te Hilversum is actief. Kiezen «t Delen Boerenleenbank te Haamstede opende nieuw kantoor. Zeeuwse fruitoogst in 1949. Zeeuwse Wandelingen Aangenaam en Afdoend „De Zwerver" verdwijnt. Het Kuipersgilde. Een kleine verspreking. IAXEER-AKKERTJES Dinsdag 3 Januari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 32 jonge Hollandse boeren deden massa's indrukken op. Tenslotte vertrokken we dan uit Michigan en zeiden vaarwel tegen de vele vrienden, die we on der de Amerikanen, dikwijls de nazaten van de emigranten had den leren kennen. Deze laatste hebben een zeer goed bestaan op hun gemengde bedrijven. En zij hebben hun re- gelieuze beginselen weten te handhaven in dit grote wereld deel. Men moet waardering heb ben voor de wijze, waarop zij hun zware roeping vervullen; hun be ginselen handhaven tegenover het Amerikaanse humanisme. Helaas echter hebben de ker ken zeer veel van hun invloed op het politieke en maatschappelijke leven verloren. De kerk wordt als een volkomen privé-zaak be schouwd. We gingen vanuit Michigan eerst door de maisstaten van Amerika, Indiana en Illinois en bezochten de grote machinefa brieken van de John Deere en de International Harvest Co. in Moline, Illinois. Ook de grote slagerijen van Oscar Meijer in Davepoort werden bezocht. Van daar ging het terug naar de staat Ohio, waar ik op een tweede be drijf kwam van 750 acre, een ak kerbouwbedrijf en in de winter een mestveebedrijf. Het akkerbouwbedrijf was ge specialiseerd In suikerbietenteelt. EEN ZEEUWS LANDSCHAP. Het landschap was zeer goed met Zeeland te vergelijken, vlak land, goede grond, bekende ge wassen en ook de fruitteelt was in opkomst, met perziken, appe len, peren enz. De ontwikkeling van de mensen is uitstekend. In de buurt van dit tweede bedrijf waren geen Hol landers. Is de bedrijfsvoering in Ameri ka in 't algemeen wat ruw, de leiding van het bedrijf was uit stekend en alles werd dan ook op economische wijze gevoerd. Op het eerste bedrijf leerde ik naast onze Friese koe enkele andere rassen kennen, nl. de Gunsey en de Jursey, beide goede melk koeien, waarvan echter de melk- ppbrengst wat lager is dan van de Friese koe, doch met een zeer goed vetgehalte, n.l. 5—6 Op t tweede bedrijf zag Ik het mes ten van de Hereford en de Anges, twee zeer edel gebouwde koeien, die zodanig zijn geteeld, dat ze voor 100 aan hun doel beant woorden t.w. voor de slagerijen als z.g. „Beefcattle". Zeer - zeker verdienen wij eens meer aandacht aan deze twee mestvee rassen te besteden. U be grijpt, dat ik nog wel een tijdje zou kunnen doorgaan met opnoe men van bijzonderheden over Amerika, maar ik moet lanzamer- hand gaan eindigen. Amerika is «en groot, imponerend land. Veel hebben we ervan gezien en dui zenden mijlen afgelegd. DE BEIS DOOB AMERIKA. We waren in Washington, de regeringsstad, in de schone gebie den van Michigan bij het tulip- feest en In het goede landbouwge bied van Ohio, we gingen het zui den in door Ohio naar Kentucky, 't land van „De negerhut van oom Tom", door het mooi beboste heuvelgebied van Ohio, door de hoge heuvels van Zuid Indiana naar Missourri. We zagen de kale heuvels van Kansas, waar de zon haar verzengende stralen op de vruchtbare velden werpt, zodat er moeilijkheden optreden bij de ver bouw van producten, we zagen de grote tarwevelden van Kansas en de Beefcattleranche in de west. We bezochten grote veeverkopin gen in Nebraska en Kansascity, gingen weer het oosten in door Illinois en Indiana terug naar Ohio en vandaar naar het Noord- Oosten, Pensalvenia, New York State. We zagen ook met grote bewondering het natuurwonder van de Niagara watervallen waar het water zich van 80 meter hoog te in de diepte stort met snelle vaart. Met snelle vaart ging het toen weer het zuiden in; Maryland, Virginia en andere staten, door New Yersey en West-Virginia, 15 staten naar Washington, waar de groep zich weer verenigde. Toen kregen we na enkele dagen het afscheid in Washington en fing het naar New York, waar we 0 dagen bleven, daar de boot niet vertrok. DE STEDEN. Vele grote steden zagen we, be halve Washington, een pracht ge bouwde stad, Chicago, de stad der Het weekblad „De Zwerver", landelijk orgaan van de Ge meenschap Oud-illegale wer kers, heeft zijn bestaan beëin digd. Vrijdag 30 December is na een gangsters, St. Louis en Kansas-1 vijfjarig bestaan het laatste city in het westen en dan einde lijk New York. Veel moois is er te zien. Maar, nummer verschenen. Naar de redactie meedeelt vindt de liquidatie van dit blad naar het leek speciaal in de laat- uitsluitend zijn oorzaak in de ste stad, ook vele slechte dingen en zeker zag ik de woorden van de bekende schrijver Rudolf van Reest bewaarheid, die een jaar terug op een Zeeuwse bondsdag van de jeugdorganisatie van de C.B.T.B. sprak; „De stad is een opeenhoping van mensen en dien tengevolge ook van de zonde. De plattelandsmens leeft dicht bij de natuur en daardoor ook dichter bij zijn God". Dan eindelijk weer naar huis. AprilNovember; een mijlpaal in iet leven van 32 jonge boeren en hun leider. De reis was duur, maar zij bracht haar rente voor ons allen op. En thuis denken wij met grote dankbaarheid aan de vele vrien den, die wjj gemaakt hebben. Aan „Daddy", die ons hielp als we in nood zaten, aan Mr Hooker, die met stille trompet vertrok, omdat hij het een moeilijk werk vond van zijn Hollandse vrienden te scheiden, aan mr Rex, de lei der van het programma, die zei tot lr. van Beekom („Daddy"): „Goede reis en veel geluk voor U en Uw jongens". En dan tenslotte dank aan onze ouders en vrienden uit landbouw- kringen en aan vele anderen, die zeiden: „Welkom thuis". WIM BALKENENDE. beëindiging van de voorlich tingstaak van de LO-LKP- Stiehting en de GOIWN. Van meet af stond vast, dat „De Zwerver" een voorbijgaande plaats in ons volksleven zou hebben. Bij de keuze van het moment van liquidatie heeft de redactie zich o.m. laten leiden door he: tijdstip, waarop het gedenkboek der LO en LKP: „Het Grote Ge bod" de rol van „De Zwerver" op het punt van de geschiedbe- schrijving en de herdenking zou kunnen overnemen. Onder de bijdragen in dit af- schr-idsnummer is ook een arti keltje van Prins Bernhard, waarin deze zijn waardering uit spreekt voor de voorlichting welke steeds door dit blad is gegeven. „De Zwerver", aldus de Prins heeft recht op de dankbaarheid van het Nederlandse volk voor de wijze, waarop het blad heeft bijgedragen tot een goede har monie onder ons volk en tot de verwezenlijking van de idealen van he1 verzet. Aanleg van waterleiding met steun van het Rijk. Het ministerie van Sociale Za ken onderzoekt in hoeverre het mogelijk is, de aanleg van niet lonende drinkwaterleidingen te bevorderen met geldelijke steun van het Rijk. De eventueel te treffen, regeling zal niet gelden voor de gebieden, waar het net der hoofdbuizen een grotere leng te beslaat dan 100 meter per aan te sluiten perceel. Tot op heden werd vein Rijks wege reeds in enkele gevallen fi nanciële steun verleend voor de aanleg van onrendabele waterlei dingen in de gebieden, welke door de oorlog zwaar zijn getroffen. Einde Maart zullen in Joego slavië algemene verkiezingen ge houden worden. De nieuwe volks vergadering zal ln April bijeen komen. Een mooi hoekje in de Zeeuwse hoofdstad. de Middelburgse kooplieden Het waren vooral Franse wij- men, die hier werden ingevoerd. Wie heeft nooit een foto ge- De stad La Rochelle was het zien van dit schilderachtig middelpunt van de wijnuitvoer; hoekje oud-Middelburg? Het is later komt hier Bordeaux bij. maar op het nippertje geweest, Ook Spanje en Portugal worden dat de huizen van dit nauwebij de handel betrokken (Zu- straatje op 17 Mei 1940 gespaard zijn gebleven; de brand is er tot vlakbij geweest. De overbekende gevel van „De Steenrotse", niet ver hier vandaan, is voor het vuur bezweken, maar de oude pakhuizen, de karakteristieke trapgeveltjes en het oude gilde- huis van de kuipers zijn ge spaard. CIV. Juist een paar dagen derswijn uit Zuid-Europa) en ook wordt er Rijnwijn aange voerd. In de 14e eeuw horen wo van een paar voorbeelden van de Middelburgse wijnhandel. Op de rede van St. Matthieu Kerstdag is men klaar gekomen in Bretagne verloor een Veere- met de restauratie van dit huisnaar 4 tonnen wijn, die hij ver van het kuipersgilde, waarbij voerde in een Middelburgse heel wat verweerde steen en hulk (1386). We lezen, dat in vermolmd hout is vernieuwd.het volgende jaar een Middel- De amateurs-schildersverenigingburgse kogge wijn van La Ro- „Coloriet" heeft na de scheiding ehelle naar Londen vervoerde, van een half jaar de zaal weer En in het begin dezer eeuw le- direct in gebruik genomen en zen we, dat een Middelburgse haar tentoonstelling van eigen schipper voor een koopman van werk heeft vele bezoekers ge- Londen wijn en andere waren trokken. Ook de oude poort in naar het Zwin brengt, dit smalle verbindingsstraatje De wijnhandel heeft vele tussen twee kaden, waarnaareeuwen welvaart naar Zeelands het Kuiperspoort wordt ge-hoofdstad gebracht. De hoogste noemd, is vernieuwd. bloei bereikte de stad wel in het De naam zegt reeds, dat hier derde kwart van de 17e eeuw vroeger het domein van de kui-(1650'75), toen ze mgeveer pers was. Hier hadden n.l. de 30.000 inwoners had, dat is an- wijnhandelaars hun pakhuizen I derhalf maal zoveel als tegen- en hier waren ook de werk-1 woordig. plaatsen van de kuipers, die CONCURRENTIE, moesten zorgen, dat voor het druivennat voldoende vaten be schikbaar waren. Drie-vierde deel van de voor ons land bestemde wijn werd Vroeger kwam het herhaalde- Lvia Middelburg ingevoerd. We lijk voor, dat bepaalde ambach-.unnfn, dus zeggen, dat hier de ten het terrein van hun werk- dfr Westerse wijnen (uit zaamheden in dezelfde buurt Frankrijk en Spanje) was hadden en dat de straat zelfs Slechts een klein gedeelte werd hiernaar genoemd werd. Om bij uitgevoerd naar de Oostzeelan- Middelburg te blijven, waar we d!?V dit stapelrecht meende nu toch „aan de wijn bezig" zijn, j Middelburg de bevoegdheid te herinner ik even aan de veel- ,m°gen onHe„nen4 onL beslag..te zeggende straatnamen: Schoor- °P lj>0 vaten Franse wijn, die bestemd waren voor het hof steenvegerssingel, Beenhouwers- singel, Pottenbakkerssingel. Nu van Adolf van Bourgondië, Heer zult u daar de schoorsteenvegers, slagers en pottenbakkers tever geefs zoeken! Maar als u in de Kuiperspoort rondneust, be merkt u, dat een bekende Mid delburgse firma hier op dit ogenblik nog zijn pakhuis voor wijn en sterke drank heeft. DE WIJNHANDEL. Reeds in de Middeleeuwen was wijn (evenals laken) het voornaamste handelsartikel van van Veere, en die daar waren ingevoerd met voorbijgang van Middelburg (1524). Behalve Veere was ook Bel gen op Zoom een concurrent. In 1538 wilde deze laatste stad de wijnvloot van La Rochelle naar zijn haven lokken, maar deze poging mislukte en Karei V die Middelburg steeds gunstig gezind was dwong Bergen op Zoom om vergiffenis te vragen „voor zoveel stoutheid". Bij het (Ingez. mededeling advert.) Kleding tegen radio-activiteit? Een Engelse fabriek van plas tische stoffen zou in het geheim een nieuw synthetisch product hebben gefabriceerd, waarmede kleren vervaardigd kunnen wor den, die het menselijk lichaam tegen radioactieve uitstralingen beschermen. Door de bevoegde autoriteiten zou het product vol gens de „Sunday Graphic" thans worden onderzocht. Wat de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij deed in 1949. In 1949 zijn de motorredding boten der Kon. Noord- en Zuid- Hollandse Redding Mij. 68 maal gealarmeerd. Zij verleenden diensten aan Ne derlandse, Deense, Duitse, Engel se, Finse, Franse, Griekse, Noorse, Poolse en Zweedse schepen en vaartuigen, die zich in moeilijk heden bevonden. In totaal werden 93 schipbreu kelingen gered, t.w. 34 Nederlan ders, 3 Duitsers, 12 Finnen, 26 Polen en 18 Zweden. Het sedert de oprichting der Kon. N.Z.H.R.M. geredde aantal schipbreukelingen is gestegen tot 7328. Bij zijn bezoek aan president Soekarno voor het overhandigen van zijn Inleidingsbrief van H. M. Koningin Juliana inspec teerde de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, gekleed in de tenue van ambassadeur, de ere wacht voor het paleis Koningsplein. Moeder door gasverstikking om het leven gekomen. Op Nieuwjaarsdag werd de po litie van Laren gewaarschuwd, dat zich een geval van gasver stikking had voorgedaan bij de familie van der H. De vrouw des huizes, die invalide is, lag Zon dagmiddag te bed ln een kamer, grenzende aan de keuken. Ter verwarming had men daar een gascomfoortje met een slang aan het gasstel uit de keuken verbon den. Een inwonende schoonmoe der heeft, toen het gas op een ge geven moment uitging, een nieuw muntje in de meter gedaan. Ver geten werd evenwel het kraantje van het comfoortje in de slaapka mer opnieuw aan te steken, zodat het gas hier vrijelijk uitstroomde, hetgeen een uur later pas werd ontdekt. Een onmiddellijk ontboden ge neesheer kon bij de vrouw, een moeder van drie kinderen, slechts de dood constateren. fort Rammekens zwalkten dan ook steeds een paar schepen uit Middelburg rond om de schepen naar Bergen op Zoom en Ant werpen te onderzoeken op moge lijke voorraad wijn. BEDRIJVIGHEID IN DE HAVEN. Wat tegenwoordig het Sloe heet en nu voor een deel is drooggelegd, was eens één van de drukste vaarwateren van ons land. Hier werd de wijn uit de handelsschepen overgeladen in lichters („hueden") en door het havenkanaal naar de stad ge bracht. Een kraan stond gereed om de vaten uit het schip te hij sen, de kraanmeester moest de lading opschrijven en hiervan moest belasting betaald worden; dit kraangeld bracht veel voor delen aan de stedelijke schat kist. De slepers legden de laatste hand aan de vaten, die door hen naar de kelders werden gesleept. Zo zijn we dus weer'bij ons uit gangspunt teruggekomen: de Kuiperspoort. Ook aan de andere kant van de haven (nu het Droogdok) waren wijnpakhuizen in de Pijp- straat. Oude pakhuizen met hijs- balken in de top en met namen als Goude wijnperse, Bastaert- wijnpijpe, Conjacx oxhooft en meer dergelijke spreken een duidelijke taal. Het gildehuis in d'e Kuipers poort is opgeknapt, wandelt u eens door dit oude straatje, waar de eeuwen op u neerzien. L. v. W. door J. Z. J. linzebroek 80) _o_ Nu wordt haar een beetje dui- ielijk, hoe hij toch een goeie ichoolineester kan zijn. Ogen- ichijnljjk laat ie nogal es wat »ver z'n kant gaan, maar zon- ler dat je 't beseft, houd ie al les in z'n hoofd „Als ik alles heb, krijg je nu il vier en tachtig gulden van he", concludeert hij, klaar met z'n optelling. „Waarom heb ie me daar niks van gezegd?.... En hoe kon je zo luchthartig be weren dat ahes klopt?" Z'n toon klinkt streng. Bep lacht niet meer. Ze heeft niet de moed, Wim nu eerlijk te bekennen, dat haar plan was, de gemaakte kosten maar zelf te lijdenZe zit helemaal niet vast aan haar geld, en ze is goedgeefs van aard. Maar wat overal elders ais «en deugc zou worden gezien, zal Wim misschien veroordelen. Wie weet wat ie d'r zelfs ach ter zoekt. Uit nood doet ze een tegen aanval; ze zegt: ,,'kHeb niks gekocht wat niet strikt noodzakelijk was. En als ik dan zo lang eigen geld voor schoot, wat het heus niet nodig, dat aan jou te zeggen, want je kon het begrijpen! Waar of niet?Er is trouwens méér. De buurvrouw kwam een tijd geleden om d'r centen vragen, en die heb ik ook betaald „Zo zo...." „Ja. Maar laat ik er bij zeggen dat je je niet ongerust hoeft te maken.ik zit heus niet op i die honderd gulden of hoeveel het ook is, te wachten Ook nü weer legt haar hef tigheid de zijne het zwijgen op. Hij keert z'n bureaustoel zelfs om, zodat hij aan tafel komt te zitten, en vraagt nog een kopje thee. „Je bedoelt dus", zegt hij dan, „dat je me niet zult manen vóór jouw. Fritsje je bij me komt weg halen?" Z'n stem klinkt nu weer schertsend. Akelig alleen, dat hij haar zo aankijktLaat ie zich bij zijn eigen gepuzzel hou den, inplaats van 't haar moeilijk te maken. Dit is nu al de tweede keer vandaag. Verward zegt Bep maar gauw „ja". „En wanneer zal dat zijn?" wil hij weten. Intussen heeft ze een benau wende rode kleur gekregen. Ze haalt de schouders op. Gelukkig dringt Wim niet verder aan. Hij keert terug tot zijn eigen belangen, en zegt: „Als jullie tenminste nog maar één jaar daarmee wachten, zie je.... Ik ga dit jaar ontzettend hard werken. D'r kan gebeuren wat wil, maar de ergste moei lijkheden in deze tijd zal ik te boven komen...." Bep heeft geen idee of hem dit lukken zal, maar ze voelt, ondanks een zeker respect, haast medelijden voor hem en z'n gezin. Zijn trots is te naïef om be wonderenswaardig te zijn. Waarom gaat hij niet in op de hulp, die hem graag genoeg ge boden wordt door haar ouders, door haarzelf? „Een klein beetje succes...." overdenkt hij hardop, „als ik voorlopig maar een klein beetje succes hebD'r zijn collega's van me, Bep, die nog moesten beginnen met publiceren, toen ik m'n eerste boek al in de win kels had liggen. En die spreken nü voor de radio, en 'rijden in een autokind, als ik niet zoveel tegenslag had gehad, was ik misschien óók al zo ver. En nou'kwed dat ik de meest in een hoek gedrukte en de armste schoolmeester ben van het hele land „Zeg me es eerlijk, geloof je, dat ik wat bereiken kan? „Méér dan nu?" vraagt hij haar ineens. „Ik ben niet genoeg ontwik keld om daarover te kunnen oordelen", antwoordt ze beschei den, een kous van Hans ne mend, die ze wil gaan stoppen. „Onzin!" valt hij haar in de rede. „Je hebt een gezond ver stand. Eerlijk! ik begin je mening steeds meer op prijs te stellen. „Ach wat", weert ze hem af. ,,'kZal je zo gauw mogelijk het eerste stuk van m'n nieuwe verhaal voorlezen", gaat Wim verder. „Dan moet jij es zeg gen, wat je d'r van denkt Misschien lukt het me, dit jaar wel twéé van zulke jongensboe ken te schrijven. Bep kijkt even naar hem op. Wim ziet er eerder vermoeid uit, dan geestdriftig. „Ja?" zegt ze twijfelachtig. „Het moet. En dat is dan nog maar het begin. Ik ga me een vast doel stellen, een levensdoel. Werken zonder ophouden! En dan vooral: niet denken aan trouwenHij herhaalt: „Dat heb ik me vast voorgenomen: hertrouwen doe ik niet!Het klinkt je misschien gek in de oren Bep, maar zelfs in m'n grootste moeilijkheden zou ik jou niet in m'n huis hebben ge had, als ik niet wist, dat je vaste verkering had. Want we zijn al lemaal mensen, ik ookMaar nu je verkering hebt weten we, hoe we tegenover elkaar moeten staan." (Wordt vervolgd.) Hulpacties hadden succes. Wy ontvingen het verslag van de Ver. de Zeeuwen voor Hilversum en omgeving, waaruit een grote activiteit der Hilversumse Zeeu wen blykt. Er staat o.m. in, dat in de jaar vergadering van 30 Sept. j.l. me vrouw Kindermannde Graaff tot voorzitster werd benoemd. Op 3 November hield ln Hotel Jans, de heer Enkelaar een lezing met lantaarnplaatjes over Wal cheren voor en na 1940 en orga niseerde hy 'n kleine tentoonstel ling. De heer van Overbeeke uit Den Haag hield een voordracht over Westkapelle en tydens de pauze werden door de heer Snoep gebakken bolussen ten bate van Zeeland verkocht, waarvah de op brengst, f 62.44, in een apart fonds werd gestort. Ondertussen had een boeken- actie plaats voor getroffen biblio theken ln Zeeuws-Vlaanderen. Ongeveer 300 boeken werden ver zameld en aan verschillende bi bliotheken in Sluis afgestaan. De gemeente Koudekerke ont ving 12 exemplaren. Voor Zeeuwse militairen. Op aanvraag van de Zeeuwse Vereniging te Utrecht was het mogelijk uit het fonds f25.af te staan ten behoeve van Zeeuwse militairen, die te Utrecht ln het militair hospitaal werden ver pleegd. Het bestuur werd opgeroepen voor een landelyke vergadering van Zeeuwse Verenigingen te Den Bosch, met het doel een contact commissie te stichten. Na informatie bleek de destyds opgerichte federatie niet meer te bestaan. Tot de contactcommissie trad onze vereniging wegens de financiële consequenties niet toe. Wél verkreeg het bestuur de toezegging steeds op de hoogte te worden gehouden van de werk zaamheden in genoemde commis sie. Aan de Kon. Akademie voor Kunsten en Wetenschappen werd een ledenlyst verstrekt, om hier door belangstelling op te wekken Paulusse uit Leiden schetsen voor. Een verloting voor het Steun fonds bracht f 79,47 op. Op 4 Maart kwam de heer Houtekamer uit Goes, die met z'n causerie „Grepen uit het Zeeuwse leven" groot succes boekte. De heer Houdkamp bracht ver slag uit over zyn 'reis naar Bres- kens, t.g.v. de te openen kleuter school. Mej. Bergman en de heren van Llth en Groote brachten goede muziek ten gehore. Het „Zeeuws" voerde de boventoon. Als laatste avond van het sei zoen werd op 2 April een feest avond belegd door toneel- en volksdansclub. Het „Zeeuws" voerde de boven toon in woord en dracht. De Vereniging uit Utrecht stel de costuums beschikbaar. Mej. Sinke zorgde voor de juiste aan kleding. In de pauze bestond gelegenheid om voor een boek over „Middel burg voorheen en thans" in te te kenen. De uitgever stelde op ver zoek van het bestuur een klein deel van de opbrengst voor het steunfonds beschikbaar. Op 30 April voerde één der le den het woord voor de radio en bracht verslag uit over een Zeeuwse Koninginnedag. vim FOKKEN EN GOKKEN. Op tweede Kerstdag is het seizoen voor de Nederlandse paardensport met een wedstrijd op Mereveld bij Utrecht ge floten. Daarmee was ook het eerste tijdperk van de totalisator be ëindigd. De netto-opbrengst in dit jaar bedroeg drie-en-een-halve-ton. Er is dus behoorlijk gegokt. Met nadruk wordt hierbij op gemerkt, dat de gulden van ae kleine man een belangrijke rol 1 speelde. De kleine man die zijn inko men zo goed gebruiken kan, wordt op deze wijze officieel geprikkeld zijn goklust bot te vieren. Op hoop vannee, niet van zegen, maar van be gunstiging door het Lot. Maar, zo zag ik vermeld, niet alleen de goklust voedde de toto, ook de liefde tot het paard speelde een rol. Zal wel waar zijn. Maar hoofdzaak teas, toch niet de fokkerij, maar de gokkerij. En daarbij de gulden van de kleine man. De lachende derde is minister Lieftinck. De gokkerij gaf voor delen voor de fokkerij, maar bracht ook nog weer een ton in de schatkist. Het spreekt vanzelf, dat de prikkeling van zondige harts tochten daarbij van geen bete kenis wordt geacht. In de Eerste Kamer was een klein debatje tussen de heren Al- gra (A.R.) en Van Santen (Comm.). Deze laatste had be toogd, dat de onderduikers, die niet naar Indië waren gegaan, niet gestraft mochten worden. De heer Algra merkte daartegen op: Ik wens niet mee te werken aan devaluatie van het woord onder duiker. Dat woord heeft een historische betekenis. Men mag het niet toepassen op deserteurs. Natuurlijk moest de heer Van Santen daar wel op terug komen. Maar hu verstrikte zich ln zyn eigen redeneringen en om er uit te komen, riep hy uit, met brede armzwaai en met verheffing van stem: Deze mensen zyn in wezen geen deserteurs, het zyn ónder- kruipers, önderkruipers, M. de V. De Kamer daverde van de lach om deze verspreking en zelfs de tribune juichte mee. De heer Van Santen verliet haastig het spreekgestoelte. Na 40 jaar een belangrijke mijlpaal. In een voltallige vergadering ven het Bestuur en de Raad van Toezicht ls Zaterdagmorgen het nieuwe kantoor der Coöp. Boeren leenbank te Haamstede officieel ln gebruik genomen. stichting van een nieuw gebouw, omdat het bestaande te klein bleek. De oorlog was evenwel de oorzaak, dat tot nog toe hieraan niet voldaan kon worden en is men er toe over moeten gaan inplaats van een nieuw Bankge bouw alleen een nieuw kantoor te stichten. Hy bracht dank aan de ontwerper, de heer W. Gili- De voorzitter der Bank, dejamse, tevens hoofdaannemer, heer P. L. Vie, hield by deze ge- die een zeer mooi en doelmatig Tegenheid een korte toespraak, I geheel, volkomen passende bij en hulp te bieden by het dialect- waarin hy zei, dat het reeds voor het bestaande gebouw heeft ont- onderzoek. de oorlog in de bedoeling van worpen en dankte voorts de on- Op 27 Januari droeg de heerhet bestuur lag over te gaan tot deraannemers M. Bijkerk, H v. Dalsen, P. Saman en H. v. d. Klooster voor de keurige afwer king. De bouw is dermate vlot verlopen, dat nog in 1949 het ge bouw in gebruik genomen kon worden. In vergelijking met het oude kantoor is er een buiten gewone verbetering gekomen. Vooral voor de kassier is dit kantoor een belangrijke verbe tering omdat hy daardoor zyn gehele woning weer tot zijn be schikking krijgt. Na 40 jaar is De oogst was dit jaar zeer groot, belangrijk groter dan de vorige jaren. Hieronder volgt een overzicht, waaruit dit zeer duidelyk blijkt. Vanzelfsprekend zijn de cyfers voor 1949 nog niet geheel bekend, voorzover het appels en peren betreft, doch door by telling van het fruit in de koelhuizen en bewaarplaatsen en zo goed mogelijke schatting van het (niet grote) restant, kon de Zeeuwse fruitoogst vrij nauwkeurig vastgesteld worden. De getallen zijn afgerond en hebben betrekking op de aanvoer op de veilingen te Goes, Kapelle en Krabbendyke, zo lezen we in het Zeeuwse Fruittelersblad. Pit- en Steenvruchten. 1947 1948 1949 Appels 14.941.400 kg. 15.804.500 kg. 22.126.500 kg. Peren 10.427.550 8.894.970 13.715.500 Pruimen 2.179.800 3.564.800 3.077.600 Kersen 422.900 510.900 662.750 Totaal 27.971.650 28.775.170 39.582.350 De geldelijke opbrengst bedroeg: 1947 1948 1949 Appels ƒ3.020.723.— 5.423.541.— ƒ3.886.097.— Peren ,2.402.730.— 3.746.964.— „2.518.496.— Pruimen 987.589.— 830.180.— 566.514.— Kersen 322.766.— 305.143.— 275.391.— Totaal 6.733.808.— 10.305.828.— 7.246.498.— Middenprijs per kg.: y 1947 1948 1949 Appels 20 ct. 34 ct. 17 ct. Peren 23 42 18 Pruimen 45 23 18 Kersen 76 59 40 Totaal gemiddeld 24 36 18 De middenprijs per kg. bedroeg dus precies de helft van vorig jaar. Wel een zeer groot verschil! Door de zeer grote oogst, was de financiële opbrengst nog belangrijk hoger dan in 1947. Vergeleken met 1948 is- het beeld vanzelfsprekend minder gunstig. Klein fruit. Van het klein fruit geven we alleen de cijfers van dit jaar en vorig jaar. De getallen tussen haakjes hebben daarby be trekking op 1948. kg aanvoer middenprys p. kg. Kruisbessen 956.500 (1.304.800) 66 ct. 44 ct.) Rode bessen 1.064.000 (1.167.000) 34 ct. 54 ct.) Zwarte bessen 579.300 701.800) 89 ct. 89 ct.) Frambozen 57.600 61.900) 122 ct. (102 ct). Bramen 193.200 125.800) 36 ct. 74 ct.) Aardbeien 660.900 227.400) 79 ct. 94 ct.) Totaal3.511.500 (3.588.700) 60 ct. 62 ct.) De klein fruit inkoms! fin verschillen dus weinig met vorig jaar. Dure kruisbessen, goedk vpe bramen en rode bessen en een grote aardbeienoogst. Samenvatting. Wanneer we de gegevens van de laatste jaren (pit- en steen vruchten en klein fruit totaal) optellen en vergelyken, zien we het volgende: kg. aanvoer geveild bedrag middenprys 1947 28.621.000 kg 8.302.800 29 ct. 1948 32.181.000 kg 12.415.464 39 ct. 1949 43.094.000 kg 9.403.724 22 ct. dit een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de Bank. Tenslotte sprak de voorzitter de hoop uit, dat in dit nieuwe kan toor vele en goede zaken gedaan zullen worden in het belang van de inwoners van Westelyk Schouwen. De heer Gili jamse dankte voor de tot hem gerichte woor den en deelde mee, dat het nog al wat voeten in de aarde heeft gehad eer men tot dit resultaat kon komen. Hij memoreerde, dat wederopbouw en de directeur van de Centrale Dierst voor Noord-Zeeland, de heer Argelo, volledige medewerking hebben verleend, waarvoor ook door de directeur dank werd gebracht. De heer Gilramse dankte ook de familie Blom voor de verleende medewerking, waardoor net mo gelijk was in zo korte tyd dit gebouw te stichten. Tenslotte dankte de kassier, de heer H. J. A. Blom, het bestuur voor de bouw van het mooie kantoor. Het nieuwe kantoor heeft een ruime wachtkamer en is zeer ge riefelijk ingericht. (Ingez. mededeling, advert.) werken VERSTERKING VAN CHINEES-SOWJETRUSSISCHE BETREKKINGEN. Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider, voert te Moskou besprekingen over de versterking van het vriendschaps verdrag, dat in 1945 door de rege ring van Tsjiang Kai Sjek en de Sowjet-Unie werd getekend en over de ondertekening van een handelsverdrag. Het troepenscihp „Cameronia" ls op 29 December van Tandjong Priok vertrokken. Aan boord be vinden zich geen gesloten onder delen, maar individuele militairen en gezinnen van mllitaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2