ZEEUWSCH DAGBLAD Indonesië wil sterke vertegenwoordiging bij de V.N. Jubilea bjj de N.V. Vitrite Works te Middelburg. Prins Bernbard met de „Karei Door man" naar de West vertrokken. NIEUWS Voorlichting bij beroepskeuze. Voorbereidingen voor Indonesisch gezantschap in de V.8. Bacteriologische- en chemische wapens zijn gevaarlijker dan atoomwapens. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Britse verkiezingen in derde week van Februari. Duitsers willen ontmanteling afkopen. Russisch schip ramde Nederlandse kustvaarder. Lie wil hen onder internationaal toezicht stellen. Oude getrouwen 'gingen met pensioen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f>\ TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1450 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 3 JANUARI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.42 u. Maan op 16.22 u., onder 9.37 u. V.M. 8.48 u. Hoogwater op Woensdag 4 Jan.: Vlissingen: 1.46 u. 1.87 m., 14.09 u. 1.88 m„ Terneuzen: 2.13 u. 2.06 m., 14.34 u. 2.07 m. Wemeldinge: 3.32 u. 1.61 m., 15.52 u. 1.65 m. Zierikzee: 3.17 u. 1.35 m., 15.41 u. 1.39 m. X\T e zijn een nieuw jaar inge- treden. Een nieuw jaar, maar met oude vragen en problemen. Eén daarvan is het vraagstuk van de beroepskeuze. Wat moet mijn jongen worden? Dat is een vraag, die velen be zig houdt, althans behoorde bezig te houden. Er zijn nog al te veel ouders, die kiel) voor deze voor hun kind zo belangrijke vraag, betrekkelijk weinig interesseren. Als de lagere school is afgelo pen, dan kiest de een het MULO of de H.B.S, en de ander zoekt voor zijn kind een ambacht. Maar over de vraag of daarmee een goede keus is gedaan maken ve len zich niet al te druk. Het is vaak een kwestie van „stand", van gewoonte soms en het komt ook voor dat het helemaal geen kwestie is en dat lukraak een keus wordt gedaan. angzamerhand komt hierin ■*-' echter verandering en verbe tering. Steeds meerderen maken ge bruik van de gelegenheid om zich bij de keuze van een beroep, door deskundige bureaux te laten voor lichten. Eigenlijk staat deze zaak nog in de kinderschoenen. Er is gebrek aan werkelijk deskundige psycho logen en bovendien leeft deze zaak nog veel te weinig bij het volk. Momenteel wordt de beroeps keuze-voorlichting nog in hoofd zaak verzorgd door de Overheid, waarbij gebruik wordt gemaakt van de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux. Van particuliere zijde, wordt op dit gebied nog weinig gedaan. En dat, terwijl het toch voor de hand ligt, dat de voorlichting bij be roepskeuze in de eerste plaats door particuliere bureaux wordt verzorgd, omdat hierbij de levens beschouwing een grote rol speelt. Een niet geringe moeilijkheid is hierbij echter het gebrek aan de nodige gelden. Van particuliere zijde wordt daarvoor nog veel te weinig gedaan en de Overheid is tot nu toe weinig scheutig bij het verlenen van steun aan particu liere inrichtingen. \T andaar dat bij de behandeling v van de begroting van Sociale Zaken, in de Tweede Kamer door verschillende sprekers hierover het woord is gevoerd. In de eerste plaats door de heer Stapelkamp (A.R.) die, overtuigd dat de voorlichting bij de beroeps keuze primair door particuliere bureaux moet worden verzorgd, er met kracht op aandrong aan het particulier initiatief de volle ruimte te geven door deze bu reaux financieel op één lijn te stellen met de betreffende Over heidsinstanties. De heer De Kort (K.V.P.) ha merde op hetzelfde aambeeld. Hij wees er op, dat bij het beroeps- keuze-advies, de wereldbeschou welijke en confessionele motieven van veel betekenis zijn en vroeg daarom de mogelijkheid open te laten, dat de particuliere voor lichting voorop kan gaan. De heer Kikkert (C.H.) voer de mede over deze zaak het woord. Hij wees op het gevaar van een ongewenste concentratie van macht bij de Arbeidsbureaux en drong er bij de minister op aan, de particuliere bureaux de grootst mogelijke medewerking te verlenen. TVT inister Joekes bleek hierte- 1 genover niet zonder meer af wijzend te staan. Hij verklaarde van mening te zijn, dat een deel van de voorlich ting inderdaad het best kan ge schieden door particuliere maat schappelijke organisaties die re kening houden met de geloofs overtuiging, met de wereldbe schouwing. Daarnaast zou dan, wat als het technische werk kan worden be schouwd, het geven van inlichtin gen, omtrent de opleidingsmoge lijkheden, de gesteldheid van de arbeidsmarkt, het best van over heidswege gedaan kunnen wor den. Wat betreft de subsidie, dit is o.a. een kwestie van financiële mogelijkheden, die nader zullen worden bekeken. Maar een deel van de middelen zal in elk geval uit eigen bronnen moeten komen. Dit schijnt ons een juist stand punt. Het particulier initiatief voor- ®p, ook in die zin, dat in de eer ste plaats in eigen kring steun wordt gezocht. In een volgend nummer nog iets over de voorlichting bij be roepskeuze, speciaal wat Zeeland betreft. Australië wil Griekse kinderen opnemen. De Australische regering heeft aan Joegoslavië en Roemenië voorstellen gedaan betreffende de vestiging in Australië van 25.000 Griekse kinderen, die zich op het ogenblik in verschillende landen van Oost-Europa bevinden. De minister van buitenlandse zaken, Percy Spender, verklaarde hier omtrent, dat de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken heeft goedgevonden de kinderen, welker ouders zich reeds in Aus tralië bevinden, naar dat land te laten gaan. De Roemeense regering heeft niet gereageerd op het Austra lisch voorstel, zo voegde de Aus tralische minister er aan toe, maar naar hij verder verklaarde, zijn nieuwe voorstellen gedaan. Australië heeft het Rode Kruis te Geneve geraadpleegd. Door gezaghebbende Indonesische kringen te Lake Success zijn inlichtingen verstrekt over de positie van de R.I.S. bjj de Ver enigde Naties. De nieuwe Indonesische regering acht een zo sterk mogelijke vertegenwoordiging bij de V.N. van groot belang en heeft reeds stappen gedaan om daartoe te komen. De grote Hjnen in dit opzicht werden de vorige week uitgestippeld tjjdens de besprekingen in Den Haag tussen Moh. Hatta en de voormalige vertegenwoordiger van de republiek by de Veiligheidsraad, de heer Palar, bij welke gelegenheid de benoeming van de heer Palar tot permanent vertegenwoordiger van de R.I.S. met de rang van ambassadeur by de Verenigde Naties, door minister-president Hatta is bekrachtigd. VOORBEREIDEND WERK. Zolang echter de R.I.S. nog geen lid is van de Verenigde Na ties, zal de taak van de heer Pa lar noodzakelijkerwijs beperkt blijven tot die van waarnemer en bijgevolg zal voorlopig zijn kan toor „missie" heten. Eerst wan neer de V.S.I, lid van de Ver enigde Naties geworden is, zal ér sprake kunnen zijn van een „In donesische delegatie bij de Ver enigde Naties". De Indonesische missie zal groot worden opgezet en op een practische basis. Elk lid van de staf (welke in de eerste plaats op juridisch en financieel-econo- misch gebied dient te worden ver sterkt) zal ter verkrijging van de nodige ervaring en training een taak hebben in de vergaderingen der commissies en subcommissies, voorzover deze openbaar zijn (desnoods op de publieke tribune) en over het verhandelde daar rap porten hebben op te stellen, juist alsof de R.I.S. reeds lid van de V.N. was. Men vertrouwt erop, op deze wijze reeds dadelijk bij het verkrijgen van het lidmaat schap te kunnen beschikken over een behoorlijk onderlegde, inge werkte en gespecialiseerde staf, De drukste rijkswegen. Volgens recente publicaties van het centraal bureau voor de sta tistiek zijn de drukste wegen, die met personenauto's worden bere den, achtereenvolgens de wegen Den HaagRotterdam, Utrecht De Bilt en AmsterdamBussum. In drie jaren tijds is de ver keersintensiteit hierop 2% a 3 maal zo groot geworden. Gedu rende het laatste jaar is op eerst genoemde weg het verkeer met 20 pet., op de beide andere wegen met 10 pet. toegenomen. De druk ste wegen, met autobussen bere den, zijn resp. ArnhemVelp, UtrrchtDe Bilt en Linnen Maastricht. De wegen met het drukste vrachtautoverkeer zijn de wegen UtrechtDe Bilt, Rotter damZwijndrecht en Den Haag Rotterdam. In drie jaren tijds is hier de gebruiksintensiteit an derhalf tot tweemaal zo groot ge worden. De wegen, waarop de meeste motorrijwielen rijden, zijn die van Utrecht naar De Bilt en van Arnhem naar Velp. Voor de gewone rijwielen Is deze volgorde juist omgekeerd. Het aantal wiel rijders is 3 a 4 maal zoveel als in 1946. In 1948 was de verkeersdrukte van motorrijwielen en personen auto's ongeveer anderhalf maal die van voor de oorlog, van vrachtauto's 1,7 en van fietsen 0,9 maal die van 1938. Voor 1949 zijn deze verhoudingen nog niet bekend. Ziekenfondspremie voor verplicht verzekerden blijft gelijk. Blijkens een beschikking van de minister van sociale zaken wordt de premie ingevolge het zieken- fondsenbesluit verplicht verzeker den gehandhaafd op 3,6 pet. Zoals bekend moet de werkgever de helft van deze premie van het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de ziekenfondspremie blijft derhalve 1,8 pet. De maximum inhouding bedraagt voor 1950 respectievelijk voor maandlonen van f260.af, voor weeklonen van f 60.- af en voor daglonen van f 10.af, f4.69, f 1.08 en f0.18. die bij de jaarlijkse zittingen van de Assemblee geen aanzienlijke aanvulling zal behoeven. In Indonesische kringen be schouwt men dit als een veel ver kieslijker methode dan de Neder landse, welke neerkomt op het handhaven van een kleine perma nente staf, die tijdens de Assem blees telkens weer moet worden aangevuld door een groep speciale gedelegeerden. SAMENWERKING MET NEDERLAND. De heer Palar is ervan over tuigd, dat de grondslagen en de opzet van de Indonesische missie door het secretariaat van de VeF. Naties zeer zullen worden ge waardeerd als een concrete po ging van de Indonesische regering om de internationale positie der R.I.S. te versterken, door kracht te zoeken bij de Verenigde Naties. Wat de samenwerking met Ne derland ais uitvoering van de uniegedachte betreft, deze zal na tuurlijk in hoofdzaak eerst kun nen worden verwezenlijkt, wan neer de R.I.S. lid is der Ver. Na ties, maar zal intussen wellicht reeds In beperkte mate mogelijk zijn, wanneer Indonesië het lid maatschap verwerft in de „spe cialised agencies" der V.N., zoals nu reeds het geval is in de F.A.O. Volgens de heer Palar vormt de kwestie van Nieuw-Guinea voor lopig nog een ernstige hindernis voor een nauwe samenwerking, welke bovendien nog zal worden begrensd door het feit, dat de politiek van de landen der West- Volgens de politieke corres pondent van de „Sunday Times" acht men het houden van ver kiezingen in Engeland In de derde week van Februari voor meer dan waarschijnlijk. Het huidige parlement zou dan in de week, waarin het weer bijeen komt, ook ontbonden moeten worden. Als redenen voor deze ver onderstelling voert men aan, dat de regering alles gedaan heeft, wat bij de laatste verkiezingen beloofd is en dat uitstel van de verkiezingen, door het doen voortduren van de politieke on zekerheid, zou strekken tot ver groting van de economische moeilijkheden. De vakverenigingen willen, met het oog op de te brengen offers, zo spoedig mogelijk de politieke samenstelling van de nieuwe regering kennen. De vooruitzichten voor de stand van het budget in April zijn niet gunstig. Verkiezingen in Maart zouden ongelegen komen in verband met het bezoek, dat de Franse pre sident, Vincent Auriol, en echt genote te beginnen op 6 Maart, aan Engeland zouden brengen. Voorts is de viering van het jubileum van de Labourpartij, welke op 3 Februari aanvangt, een goede gelegenheid voor af kondiging van een verkiezings program. Allee is gisteren van Che quers, waar hij op vacantie was, in Londen teruggekeerd om er een Kabinetsvergadering bij te wonen. Van bevoegde zijde werd verklaard, dat Attlee's snelle terugkomst niets te maken had met de kwestie yan de verkie zingen. Europese Unie en die van het zg. Pacific-blok niet altijd samen zal kunnen gaan. INDONESISCH GEZANT SCHAP IN DE V.S, Voorts werd vernomen, dat dr Sumitro, die deze week zijn in trek zal nemen in de kantoren van het handelscommissariaat van Indonesië te New York en te Washington, door de regering der R.I.S. gedelegeerd is, om met de rang van gezant jurisdictie te aanvaarden over alle financiële en economische organisaties in de V.S., die verbonden waren met de vorige Indonesische regering. Tevens is dr Sumitro belast met de voorbereiding van de ves tiging ener Indonesische ambas sade te Washington, waarvoor men reeds een gebouw op het oog heeft. De voormalige Indonesische af deling van het Nederlandse infor matiebureau te New York is reeds ontruimd om plaats te ma ken voor het Indonesische infor matiebureau. Eerst Engelse ambassadeur bij R.I.S. benoemd. De voormalige Engelse consul in Japan, de heer Derwest Wil liam Kermode, is benoemd tot eerste ambassadeur van Engeland bij de Verenigde Staten van In donesië, aldus is door het minis terie van buitenlandse zaken te Londen bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt ge zegd, dat de Koning, nu Indone sië souverein is geworden, het in stellen van een Britse ambassade te Djakarta (Batavia) heeft goedgekeurd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat Anton Storch, de West-Duitse minister van arbeidszaken, met nog enige andere vooraanstaande Duitsers de Griekse regering in een brief heeft verzocht een geheel nieuwe hoogoven te aanvaarden, in plaats van hoogoven nr. vijf van de vroegere Herman Goering-fa- brieken te Watenstedt-Seltgitter. Deze hoogoven is bestemd vbor ontmanteling en zou als herstel betaling aan Griekenland worden geleverd. Inmiddels zijn de ontmante lingswerkzaamheden voortgezet, die door de Britse autoriteiten kort voor Kerstmis waren stop gezet. De regering van Noord-Rijn- land-Westfalen heeft de vorige week een dergelijk plan aange kondigd, door voor te stellen een nieuwe machinefabriek aan Joe- go-Slavië te zenden, in plaats van een bestaande fabriek van de „Bochumer Verein". Het eerstgenoemde voorstel vormt een poging om de ontman teling van de staalfabrieken ge heel tegen te gaan. Reuter tekent hierbij aan dat de fabrieken van Watenstedt- Salzgitter de belangrijkste te ont mantelen fabrieken zijn, die niet vermeld zijn in de overeenkomst van de Petersberg tussen de ge allieerde hoge commissarissen en Adenauer. Volgens deze overeen komst werden 19 fabrieken van de ontmantelingslijst gevoerd. „Phonevisie". Eugene Mcdonaldde di recteur van de „Zenith Radio Corporation", heeft medede lingen gedaan over een. in de handel te brengen apparaat voor „phonevisie" ofwel tele visie per telefoonlijn. Met be hulp van dit apparaat, dat tusen telefoon en televisie toestel geschakeld wordt en ongeveer tien dollar zou kos- en, zal men filmvoorstelling- naar-keuze aan huis kunnen krijgen. Daartoe behoeft men dan slechts de phonevisie- centrale op te bellen om rijn eigen telefoonnummer op te geven en de film, die men des auonds loenst te zien. De kosten voor een vertoning ongeveer een dollar ko men op de telefoonnota. De 250 ton metende, uit Delf zijl afkomstige kustvaarder „Lim- fjord" is Oudejaarsnacht tussen Kaap Arcona en Bornholm twee keer het slachtoffer geweest van een aanvaring met een Russisch schip. De eerste keer werd er geen noemenswaardige schade aangericht, doch toen het Nederlandse schip, teneinde de aandacht te trekken seinen gaf en zijn zoeklichten in werking stelde, reageerde het Russische vaartuig door onverwacht de ver keerde kant uit te varen. Zodoen de werd de „Limfjord" ten twee den male geramd, waarbij haar wand werd ingedrukt en het roer beschadigd. Hierna stoomde het Russische schip volle kracht vooruit en verdween. De Neder landers konden de naam van het schip niet vaststellen. De „Lim fjord" heeft zes uur stuurloos rondgedreven en wat water bin nengekregen, maar werd tenslot te door een Duits schip een Deen se haven binnengesleept. Volgens de Nederlandse gezagvoerder was de brug van het Russische schip verlaten. Nader wordt nog vernomen dat zich aan boord van de „Limfjord" een bemanning van vijf koppen bevond. Niemand kreeg enig let sel. Franse begroting aangenomen. Tijdens het begrotingsdebat, dat 42 dagen heeft geduurd, heeft de regering-Bidault zes moties van vertrouwen verkregen met een meerderheid variërend tussen 21 en vier stemmen. De begroting komt nu in even wicht op 2.225 milliard. De uit gaven worden geraamd op 2.245 milliard fr. doch de regering heeft op zich genomen om voor Juni op de uitgaven 20 milliard te be zuinigen. VOORMALIG SLOWAAKS VOLKSVERTEGENWOORDI GER TER DOOD VEROOR DEELD. De staatsrechtbank te Praag heeft de voormalige Slowaakse democratische volksvertegen woordiger Karol Folta wegens spionnage ten gunste van de Amerikaanse inlichtingsdiensten ter dood veroordeeld. Vijf mede- beklaagden, onder wie de vrouw van Folta, zijn tot dwangarbeid van 1 tot 25 jaar veroordeeld. Trygve Lie, de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, heeft in het Januari-nummer van het tydschrlft „Scientific American" een artikel gepubliceerd, waarin h\j zegt het te betreuren, dat de Verenigde Naties het vraagstuk van de bacteriologische en chemi sche wapens, die, evenals de atoombom, voor een vernietiging op groto schaal kunnen worden gebruikt, niet hebben bestudeerd. „Aan de commissie voor de atoom-energie van de Verenigde Naties is opgedragen voorstellen uit te werken, welke het gebruik van alle wapens, die voor een ver- Zaterdag j.l. herdachten een vijftal arbeiders van de N.V. Vi trite Works .te Middelburg, hun 25-jarig jubileum, terwijl tevens een achttal werkers het bedrijf met pensioen gingen verlaten. Gisteren werd opnieuw thans een zeer merkwaardig jubi leum gevierd, daar de heer W. A. den Hollander die dag 50 jaar in dienst van de N.V. was. Op Oudejaarsmorgen verenig den zich in de cantine van het bedrijf directie en vertegenwoor digers van het personeel ten ein de de werknemers J. van Hemert, W, J, Liplijn, K. de Nooijer, P. J. Wigard en H. Wondergem te hul digen in verband met hun 25-jarig jubileum. Allen werden door de directie toegesproken, alsmede door de voorzitter van de Perso- neelsraad, de heer P. Meiiefste. Al deze jubilarissen ontvingen de gebruikelijke enveloppe met in houd en men was enige tijd ge- noegelijk bijeen. AFSCHEID. Hierna werd door de directie en de vertegenwoordigers van het personeel afscheid genomen van een achttal trouwe werkers, die met ingang van 1 Januari het be drijf met pensioen gingen verla ten. Het waren met vermelding van het aantal dienstjaren de heren A. J. Dekker (34), A. de Leeuw (51), J. Bosschaart (49), J. P. Geluk (51), P. de Koning (46), J. L. Roose (49), M. de Rij ke (46) en A. Wielemaker (39). Tenslotte werd, met de beste wensen voor de toekomst, van ieder persoonlijk afscheid geno men, onder dankbetuiging voor de aan het bedrijf bewezen diensten. Verder was het gisteren 50 jaar geleden, dat de heer W. A. den Hollander bjj N.V. De Vitrite Fabriek in dienst trad, waar hij thans reeds lange jaren de func tie van werkmeester bekleedt. Gistermorgen werd hij met zün echtgenote hartelijk door directie en personeel gehuldigd, waartoe hij in de conferentiezaal werd ontvangen en de directeur de heer B. A. Hesselink de jubilaris meteen geschenk. het bereiken van deze mijlpaal complimenteerde, onder aanbie ding van een enveloppe met in houd, waarna door de technische directeur, de heer J. P. Berdenis van Berlekom het woord werd ge voerd, waarbij speciaal de tech nische kwaliteiten van de jubila ris werden gememoreerd. De heer C. N. v. d. Peijl feli citeerde namens de bedrijfsleiding De voorzitter van de Perso- neelsraad, de heer P. Meiiefste, complimenteerde de jubilaris na mens deze raad, waarna nog het woord werd gevoerd door de heer W. C. Kunst. Voorts spraken nog de heren J. F. Timmerman, die jarenlang met de jubilaris samenwerkte, de heer Chr. Bank, als oudste lid der mechanische werkplaats. De heer J. Bliek namens de af deling Hulzenfabriek. De heer Chr. de Vlieger namens het beambtenpersoneei, terwijl de heer J. Otte namens de afd. Plan ning sprak. Tenslotte nam de jubilaris zelf het woord om Directie en perso neel dank te zeggen voor deze huldiging. Tenslotte beëindigde de heer B. A. Hesselink de bijeenkomst. Verschillende sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van nietiging op grote schaal kunnen worden aangewend, uitsluiten. Deze commissie heeft echter nooit gesproken over de mogelijkheid om bacteriologische en chemische wapens, waarvan de uitwerking voor het menselijk leven nog ver nietigender kan zün dan de atoombom, uit te schakelen. In tegenstelling tot de atoombom zijn deze wapens in de tweede wereldoorlog niet gebruikt. Zoals bekend, wordt thans te Kharbarofsk een proces tegen twaalf van oorlogsmisdaden be schuldigde Japanners gevoerd, wie ten laste wordt gelegd in China wél bacteriologische wa pens te hebben toegepast en voor bereidingen te hebben getroffen om bacteriologische strijdmidde len tegen de Sowjet-Unie aan te wenden, zodra deze aan de oor log tegen Japan zou gaan deel nemen. Ofschoon het bekend was, dat deze wapens bestonden. Aan de verdere vervolmaking van de bacteriologische wapens is oók na de tweede wereldoorlog gewerkt." Trygve Lie verklaarde verder dat de wereld „met recht een her vatting van de onderhandelingen tussen Oost en West over het vraagstuk van de atoom-energie mocht verwachten", waaraan hij toevoegde: „De geschillen, welke tussen een meerderheid en een minderheid van staten-leden der V.N. over het voorstel tot inter nationale controle over de atoom energie bestaan, kunnen worden teruggebracht tot het bestaande conflict tussen de grote mogend heden, dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog de interna tionale betrekkingen heeft ver giftigd." STAGNATIE IN LONDENSE VLEESVOORZIENING. Een staking van 300 man per soneel van de Londense centrale vleesmarkt Smithfield heeft gis teren de verzending van vlees naar de slagers opgehouden. De stakers protesteren tegen het ontslag van 1 arbeider. De Koningin en de oudste Prinsesjes deden hem uitgeleide. De gore miezel, die zonder op houden geheel Rotterdam en de haven bedruppelde en tot een mistroostige inzet van het nieuwe jaar maakte, had toch weinigen weerhouden naar de rivier te gaan, waar de „Karei Doorman" gisteren lag, geflankeerd door de zeegaande onderzeebootjager „Jo- han Maurits", alsmede de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck", die tezamen het „Smaldeel An tillen" vormen. Log hingen natte vlaggen neer van huizen en schepen en de vale kleur der regenkleding domineer de onder de massa, die zich in de buurt van het Willemsplein had verzameld achter afzettingen. Die belangstelling gold natuurlijk de leden van ons Koninlijk Huis, de Koningin met de Prinsesjes en Prins Bernhard. H. M. kwam met de Prinsesjes de Prins uitgeleide doen, nu deze naar de West ver trok. Omstreeks half twee gingen de eerste autoriteiten aan boord van het vliegkampschip, allereerst de ambassadeur van Canada en de gezanten van Argentinië, Brazilië, Mexico en Venezuela, alsmede mr dr R. H. Pos en mr Gorsira, ver tegenwoordigers in ons land van Suriname en Curasao, daarna o.m. minister-president dr Drees en de ministers van den Brink, van Maarseveen, Gotzen, de staatssecretaris van Marine en de directeur van het Kabinet van H. M. de Koningin. Van het Spido-ponton voeren de sloepen af. Daar betrokken ma trozen van het smaldeel de ere wacht, daar stond ook de mari nierskapel opgesteld. Een half uur later, omstreeks twee uur, arriveerde de bevelheb ber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr E. J. van Holthe, de chef van het militaire huis van H. M, de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de burgemeester van Rotterdam, mr P. J. Oud. Precies kwart over twee kon digden de tonen van het Wilhel mus en een luid gejubel aan, dat de Koninklijke stoet was gearri veerd. De erewacht werd geïnspec teerd en toen gingen de hoge be zoekers naar de Spido-ponton, waar de „Stad-Rotterdam" langs zij lag. Prins Bernhard hielp de Koningin galant bij het over schrijden van de loopplank. Ach ter het Koninklijke Paar volgden lachend, hand in hand naast el kaar, de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Ook zij gingen achter haar ouders aan op het bootje, dat spoedig daarna koers zette naar de op 200 meter afstand liggende „Karei Doorman", die gepavoi- 1 Januari was het 50 jaar gele den dat de Amsterdamse tram gemeentebedrijf werd. Ter gele genheid daarvan recipieerde de directie. De inwoners van het Oost-Gelderse stadje Groenlo zijn behept met een zeer lelijk gebrek: drankzucht. Volgens de burge meester van Groenlo werd in zijn gemeente in 1949 per hoofd per inwoner (vrouwen en kinderen meegerekend) 3% liter sterke drank gedronken, tot een waarde van f 26.29. Het gebruik van zwak-alcoholissche dranken als bier e.d. is hierbij nog buiten be schouwing gelaten. Betreffende de salarispositie van het over heidspersoneel in verband met de loonsverhoging van 5 pet. werd overeenstemming bereikt. De president-directeur der K.L.M., Dr A. Plesman, is wegens een oogontsteking in een kliniek te Wassenaar opgenomen. De di recteur van de N.V. Oudewaterse Bank is gearresteerd in verband met effectenknoeierijen. De Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck, wordt vandaag 74 jaar. Te zijner ere wordt in de Oost-Duit se fabrieken vandaag overge werkt. Volgens West-Duitse autoriteiten stellen de Russen een onderzoek in naar de aanwezig heid van uranium in het Harzge- bergte. Een kelner uit Rome erfde een dezer dagen een fortuin van 43 milliard lire en een zilver mijn in Argentinië van een oud oom. Dit fortuin wachtte reeds 9 jaar of de erfgenamen. Van wege zijn gezondheidstoestand zal de Zweedse koning op 11 Januari niet in staat zijn de troonrede uit te spreken. Zijn zoon, kroonprins Gustaaf Adolf, zal hem vervan gen. Mosje Sjaret, de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard dat zijn regering vast besloten is de sta tus van Jeruzalem als hoofdstad van Israël te handhaven, dit on danks het plan tot internationa lisatie van de V.N. Het Britse vakverbond van spoorwegarbei ders heeft medegedeeld dat het voor zijn aangesloten leden een minimumloon eist van 5 pond sterling. De Amerikaanse bur gerluchtvaartmaatschappijen ver voerden in 1949 1614 mill, reizi gers. Tengevolge van ongelukken kwam op 150 mill, kilometer vlie gen een slachtoffer. De Hon gaar Dr Elek Farks heeft een anti-griepserum vervaardigd, dat zeer bruikbaar wordt geacht als voorbehoedmiddel. seerd werd zodra het bericht was binnen gekomen, dat de Konink lijke auto de grens der gemeente had overschreden. Aan boord van het vliegkamp schip werden de hoge gasten door de commandant van het smal deel, Schout bij Nacht J. J. L. Willinghe, en de commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee C. W. Slot, ontvangen. Na de begroeting werden de comman danten van de schepen en de offi cieren van de „Karei Doorman" aan Koningin en Prins voorge steld. Middelburgse zakenlieden in overtreding. Verschillende zaken in Middel burg hebben gistermiddag bezoek gekregen van de gemeentepolitie. In de wetenschap, dat ook het personeel der gemeente een ge hele dag vrijaf had nu de Nieuw jaarsdag op Zondag viel, hadden verschillende winkeliers ook ljun personeel vrijaf gegeven voor de middaguren. Hierdoor kwam het voor, dat verschillende zaken gis termiddag na één uur gesloten waren. De gemeentepolitie vond hierin aanleiding om de zakenlie den te wijzen op de Winkelslui ting, die bepaalt, dat de zaken wel een bepaalde middag per' week gesloten mogen zijn, doch dat daarin niet is vermeld, dat men op 2 Januari gesloten mag zijn. De winkeliers werden gesom meerd alsnog hun zaak voor het publiek open te stellen. Naar wij vernamen hadden de winkeliers, die van plan waren geweest om op 2 Januari hun zaak te sluiten, ontheffing van de verordening voor de winkelsluiting bij B. en W. moeten aanvragen. Nu dit niet was geschied, kon de politie op treden tegen de zakenlieden, dia meenden hun winkel te mogen sluiten. Eenzelfde euvel doet zich voor, wanneer men op de zgn. Derde Pasen of Pinksteren zijn zaak sluit. Overigens zijn van de ze overtredingen geen processen- verbaal opgemaakt en bleef het bij een waarschuwing. Veertig jaren in dienst van de P.Z.E.M. In de bovenzaal van het kan toor van de technische dienst der P.Z.E.M. aan de Lampsinsstraat te Vlissingen vond gistermorgen in aanwezigheid van het Vlissing- se personeel van het bedrijf, de huldiging plaats van de heer J, Poorthuis te Vlissingen, die het feit herdacht, dat hij 40 jaar ge leden als poetser in dienst trad van de S.A. des Tramways a Va- peur de Flessingüe-Middelbourg, welk bedrijf later door de N.V. P.Z.E.M. werd overgenomen. De laatste jaren was de jubilaris hier sehakelbordwachter in de cen trale. De heer Poorthuis werd eerst toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir Michielsen en vervolgens door de heer A. F. Linse, chef stoomwezen in de Vlissingse centrale, de heer A. J. Sanderse, een collega van de ju bilaris en ir M. A. L. Beun, chef van de electro-technlsche dienst in de centrale. Van de directeur ontving de heer Poorthuis een enveloppe met inhoud, waarna de heer Sanderse hem namens het personeel een radiotafel aanbood. Voor me vrouw Poorthuis waren er bloe men van het personeel. De heer Poorthuis heeft ten slotte de sprekers dank gebracht voor hun woorden en hun ge schenken. De taxichauffeurs te Madrid zijn Maandagavond in staking ge gaan tegen de nieuwe bepalingen, waarbij een eind wordt gemaakt aan de voor hen geldende vermin dering met twee peseta per liter voor de normale benzine-prjjzen. DE BILT ZEGT: Zachter. Weersverwachting geldig tot vanavondAanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen of motregen. Later enkele verspreide opklaringen. Mees£ matige Noordwestelijke wind en iets zachter, vooral in het Zuiden van het land. NAGEK. ADVERTENTIE Heden nam de Heere, nog onverwachts, tot zich, onze lieve Man, Vader, Zoon, Behuwd zoon, Broeder en Zwa ger CORNELIS HENDRIK HOLLESTELLE in de ouderdom van 41 jaar. Rotterdam: J. HOLLESTELLE— DE REGT. AARTJE en RIA. Goes: Wed. G. J. HOLLE STELLE— BOUTERSE. J. G. HOLLESTELLE. C. C. HOLLE STELLE— VAN 'T VEER. Samarinda: D. M. HOLLESTELLE. Goes: S. HOLLESTELLE. Wolfaartsdijk: Familie DE REGT. 2 Jan. 1950.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1