Zeeland in 1949grote vooruitgang op tal van gebieden. Aan vragen van de toekomst werd veel aandacht besteed. Huizen verrezen in bijna alle Zeeuwse gemeenten. Proces van consolidatie en bewustwording zette zich voort. Zaterdag 31 December 1949 PROTESTANTS CHR1STET UK DAGBLAD Het is niet gemakkelijk het jaar 1949 voor de provincie Zeeland te karakteriseren. Welke maatstaf moet men daarvoor nemen? En loopt men niet het grote gevaar bepaalde gebeurtenissen, die het onderwerp van het gesprek waren, belangrijker te achten dan zij in werkelijkheid waren? En daarbij de kleine dingen, die niet zoveel belangstelling trokken, te vergeten? Daar komt nog iets bij. Wij hebben in vele gevallen de indrukken van een jaar op de 31e December nog niet verwerkt. Wij kun nen daarvan nog niet voldoende afstand nemen en dat geldt ongetwijfeld ook voor het jaar 1949 voor Zeeland, dat boordevol was van gebeurtenissen. Het jaar 1948 noemden wij het jaar van consolidatie en bewustwording. Dit jaar heeft dat proces zich voortgezet. Wij moch ten, voor het grootste gedeelte der provincie, het eerste lustrum der bevrijding vieren. En ziedaar voor de beoordeling van 1949 één richtsnoer. Tal van vergelijkingen dringen zich op. Tussen de toestand eind 1944 en die van vandaag. En dan is er reden tot blijd schap. Wat is er in de afgelopen jaren al niet bereikt. Welk een goede resultaten zijn er al niet geboekt. Wanneer vvjj over die resultaten, vooral die van 1949, nu wat gedetailleerder gaan schrijven, dan moet de lezer zich wél duide lijk voor ogen houden, dat er geen sprake kan zijn van volledig heid. De tciten zjjn zó overstelpend vele, dat wy slechts een be perkte keuze konden doen en dat die dikwijls nog erg opper vlakkig moest zijn. Consolidatie en bewustwording. Inderdaad, ook in 1949. De ver schrikkingen van oorlog en bezet ting schijnen weer al ver achter ons te liggen. De Zeeuwen leven weer met het oog gericht op de toekomst. Dat blijkt uit hun vele en velerlei activiteiten van dit jaar. Hun houding tegenover de nog buitengewoon grote vraag stukken is wat meer uitgebalan ceerd en zij zien steeds duidelij ker de wegen en de middelen, die leiden moeten tot de verdere ont plooiing van dit landsdeel. Daarover wordt over 't alge meen weinig drukte gemaakt. Er wordt nogal gesproken en ge schreven over provinciaal besef, het gevleugelde woord van deze tijd. De één zegt, dat het hier wel is, de ander ontkent dat. Maar het blijkt steeds moeilijker de betekenis van dit begrip con creet aan te geven. En de ZeeuwHij trekt zich van deze theoretische bespiegelingen wei nig aan en werkt met grote ijver aan de opbouw van zijn dorp, zijn stad, zijn provincie. De bouwactiviteit in het afgelopen jaax*. Ja, die opbouw, in materiële zin gesproken dan. Wie in het afgelo pen jaar de Zeeuwse dorpen en steden bezocht, zal vaak ver baasd hebben gestaan over de grote bouwbedrijvigheid. Er zal wel geen plaats in Zeeland te noe men zijn; waar geen huizen wer den gebouwd. Zij waren hard no dig. En zij zijn dat nog, maar het is nu toch al zó ver, dat, wanneer het volgend jaar in sommige dor pen nog eens één of enkele hui zen zijn afgebouwd, er van een verademing sprake is. Over het algemeen zijn we er wat de huis vesting betreft zeker nog niet, maar 1949 mag gerust het jaar van de tot ongekende hoogte op gevoerde bouwactiviteit worden genoemd. Moeten we nog herin neren aan de deining, die ont stond na de verdeling van Ged. Staten van het bouwvolume voor 1949 onder de gemeentebesturen? Vele waren de klachten, maar niemand had anders kunnen ver wachten, nu het beschikbare vo lume te gering was om in de be hoeften te voorzien. Voor 1950 is het toegewezen bouwvolume weer niet groot, maar wie ziet, hoe intensief er wordt gebouwd, maakt zich niet al te grote zorgen. Wist u b.v., dat onze prouincie het laagste accute woningtekort heeft van alle provincies? Voor de her bouw der getroffen stadskernen in Zeeland werd een extra be drag van ruim één millioen toe gestaan. De vergoeding van de materiële oorlogsschaden. Er zijn een tweetal onderwer pen, die wij nu eerst willen aan stippen. Het eerste is dat van de vergoeding materiële oorlogs schaden. Dit jaar bracht ons de wet op de oorlogsschadevergoe ding. Met grote spanning hebben honderden, wellicht duizenden in l uitgezien naar wat de Tweede Kamer zou doen. Talrijke adressen en verzoekschriften, ook uit Zeeland, zijn naar de regering gezonden en het resultaat? Dat is moeilijk in twee woorden te zeggen. Minister Lieftinck heeft zeer vele concessies gedaan, al is het uitgangspunt van zijn ont werp niet veranderd. De getrof fenen weten nu, waar ze aan toe zijn. Als zij tenminste wijs kun nen worden' uit de ingewikkelde wetsbepalingen. Van een aparte regeling, die eerst voor Walche ren en later ook voor Schouwen en Duiveland, alsmede voor Tho- len en St Philipsland werd ge vraagd, is niets gekomen. Wij terendé salonboot „Koningin Ju liana" in de vaart kwam. Een fraaie aanwinst voor de provin ciale vloot. En het was te begrij pen, dat nogal wat rumoer ont stond, tpen op Tweede Pinkster dag plézierreizigers dit mooie schip schade toebrachten. Uit 'n officieel onderzoek van Ged. Sta ten bleek echter, dat er wat te hard was geschreeuwd. Nog maar kort geleden is het zusterschip van de „Koningin Juliana", de „Prins Bernhard", tewater gela ten en gehoopt wordt, dat dit schip nog voor Februari a.s. in dienst kan worden gesteld. Er kwamen Diesels, maar nog geen vliegvelden. Van verkeer te water naar ver keer te land is maar een kleine stap. Het jaar 1949 bracht de Diesels op de Zeeuwse lijn en dat betekende een enorme verbete ring. Er is heel lang geklaagd over de slechte verbindingen met I Zeeland, maar thans zijn de Zeeu- I wen de Spoorwegen dankbaar voor deze Diesels, die de reiziger Dc.t het op de Zeeuwse wateren geducht kan tronen is ou.» n 1949 weer gebleken. Hier een herinnering aan de op de Wester- Schelde gezonken „Damco I", welke men bezig is te lichten. moeten genoegen nemen met de toezegging van de minister, dat het in zijn voornemen ligt aan de getroffen gebieden speciale aan dacht te schenken. Een woord van grote dank aan ons Zeeuwse Tweede Kamerlid voor de wijze, waarop Baron van der Feltz talrijke malen de Zeeuwse belangen heeft verde digd, mag in dit overzicht niet ontbreken. De vrije veren gaan straks verdwijnen. Het tweede onderwerp is dat van de vrije veren. Daarmede ves tigde Zeeland de aandacht van heel Nederland op zich. Vele ma len is de voorgenomen opheffing der vrije veren in de Kamers der Staten-Generaal aan de orde ge weest. De vlaggen hingen uit in Zeeuwsch-Vlaanderen, toen de Eerste Kamer minister Spitzen de voet dwars zette en invoering van tarieven afwees. De menin gen, ook in Zeeland, waren over deze zaak verdeeld. Er waren voor- en tegenstanders van vrije veren en dat lag aan 't uitgangs punt: moeten wij deze veren al leen uit ideële, nationale overwe gingen bezien, of dienen wij met de realiteit i.e. de zeer hoge ex ploitatiekosten te rekenen? Hoe het zij: minister Spitzen heeft .zijn zin. Er komen tarieven, zij het alleen voor auto's. Voetgangers en wielrijders moeten niet betalen. Daarmede is een strijd, die vele tongen en pennen in bracht, beslecht. Nu wij toch met het verkeer over de Zeeuwse stromen bezig zijn dient eraan herinnerd te wor den, dat in Februari jl. de schlt- in korte tijd naar het hartje van het land brengen. En het volgen de jaar wordt het nog beter, wan neer de Spoorwegen 'n uurdienst van Vlissingen op Nijmegen gaan rijden. Van de uitvoering van de mooie plannen voor vliegvelden in Zee land is tot heden weinig terecht gekomen Schouwen heeft nu een N.V. tot exploitatie van een vlieg veld en do burgemeesters van Zeeuwsch-Vlaanderen willen ook alle medewerking verlenen tot 't stichten daarvan, maar nog altijd dalen er geen vliegtuigen op Zeeuwse velden. Over het vliegveld voor mid den Zeeland, dat in de Zuidwa tering is geprojecteerd, hangt een waas van geheimzinnigheid „Het komt wel, het komt niet" hoe is het nu? De laatste be richten zijn, dat de plannen wel zullen doorgaan, maar dat voor- alsnog de financiële consequen ties te groot zijn. Of de kwetsbaarheid van dit vliegveld zo dicht aan de Schelde bij het plannen maken, 'n woord je meespreekt weten wij niet. On waarschijnlijk is het zeker niet. De opheffing en samenvoeging van Zeeuwse gemeenten. Er ontstond groot alarm in het Zeeuwse land, toen de plannen van Ged. Staten over mogelijke opheffing en samenvoeging van gemeenten uitlekten. Dit was beweging zeer begrijpelijk, want de kwestie kwam wel wat vlug in openbare discussie. Ged. Staten blijken de zaak nu eens in groot verband te willen aanpakken en op Tholen en Noord-Beveland na betrekken zij alle Zeeuwse eilanden in hun plannen, die door velen „boos" worden genoemd. Of deze aanpak psychologisch verantwoord is en in Zeeuwse stijl, kan worden be twijfeld. Het is overigens niet de eerste keer, dat plannen in dit opzicht zijn gemaakt. Of ze nu ook weer in de portefeuille zullen verdwijnen? Dit keer is dat twij felachtig. Binnenkort komt eerst Schou wen en Duiveland aan de orde. Het is een tere zaak, want men moet bij dergelijke diep ingrij pende plannen m.et honderd en eén factoren rekening houden. Zeeland werd met ca. 480 ha. kleigrond uitgebreid. De inpolderingen vormen een hoofdstuk apart. Wat dit betreft was 1949 voor Zeeland 'n belang rijk jaar. Het Zeeuwse grondge bied werd door de inpoldering van het zuidelijk Sloe met ongeveer 480 H.A. uitgebreid. Een felle strijd moest in Augustus jl. wor den geleverd tegen het water en wie van het werk aan de dijk, die het zware kleigebied (de bes te klei in heel ons vaderland!) getuige was, kwam onder de in druk van de prestaties, die wer den geleverd. Een open vraag ls echter nog altijd, welke boeren straks in deze nieuwe polder komen te wonen. „Den Haag" pleegt nog altijd met zichzelf overleg en dat gaat erg geheimzinnig in zijn werk. De Walcherso boeren schijnen niet veel kans te maken. Of de Zuid- Bevelandse boeren uit de omge ving van het Sloe meer kans ma ken is niet te zeggen. Hopenlijk zal 1950 ons hierover meer openbaren. Er bestaat onder de landbouwers zeer veel belang stelling voor een bedrijf in deze polder. Wanneer begint de inpoldering van de Braakman? Van de inpoldering van de Braakman kon dit jaar nog niets komen. Dat zal ook in 1950 nog wel niet het geval zijn. De plan nen liggen op de bureaux van de hoogste waterstaatsambtenaren in Den Haag en daar blijven ze meestal wel enige tijd liggen. Ver blijdend is in ieder geval, dat achter de schermen aan deze zaak wordt gewerkt. Dat laatste is ook het geval met de inpolderingsplannen van de schorren bij Ossendrecht. In de loop van dit jaar werden hier over diverse tegenstrijdige be richten de wereld ingestuurd, maar de laatste officiële medede ling van Ged. Staten was, dat de Prov. Waterstaatsdiensten van Brabant en Zeeland bestuderen, hoe het met de aanslibbing staat, waarna plannen ontworpen kun nen worden. Een zeer urgent probleem: de hoge polderlasten. Zeer urgent blijkt steeds meer te worden de kwestie van de ho ge polderlasten in Zeeland. Uit voerig ktoam dit ter sprake in. de jaarvergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. De materie is zeer ingewikkeld en het zal niet gemakkelijk zijn hier de steen der wijzen te vin den. Uiteraard brengt één en an der mede, dat het onderhoud der vooral de V.V.D. op sommige plaatsen winst boekte. In Waarde werd er plaats ge maakt voor een afgevaardigde van de vrjjgezeUenparty. Het leukste van het geval was echter, dat alle candidaten bedankten, zodat de zetel aan een andere party werd toegewezen. Over de rrden van deze weigering zyn zeer vele gissingen gemaakt, maar de betrokkenen hebben rich nooit durven uitspreken Weinig werkloosheid in 1949. Het is zeer verblijdend te con stateren, dat de werkloosheid in Zeeland ook dit jaar zeer gering was. Onze provincie had het laag ste werkloosheidspercentage van het gehele land. Zelfs kon aan bijna alle uit Indonesië terugge keerde Zeeuwse militairen werk worden verschaft. Hoe deze situa tie zich zal ontwikkelen in 1950 valt moeiiyk te voorspellen. Het wordt er niet eenvoudiger op en steeds meer jongens keren terug. De medewerking van het bedrijfs leven moet over 't algemeen wor den geroemd. In dit verband willen wU erop wyzen, dat de industrialisatie van Zeeland in brede kringen de be langstelling heeft. Dit is uiter aard geen kwestie van één of twee jaar, maar vvy kunnen het erover eens zpn, dat de bestaans basis van de Zeeuwse bevolking moet worden verbreed, wil er voor allen werk en brood zijn. In dit opzicht verricht met na me het Economisch Technologisch Instituut belangrijk werk. Het kan in de nog korte tyd van zijn bestaan reeds op diverse resulta ten terugzien. Er waren dit jaar veel bezoekers in Zeeland. Onze provincie was in 1949 en kele malen het verzamelpunt van leden van een landelijke organi satie. Eind Juni en begin Juli wa ren er te Middelburg de bonds dagen van de C.B.T.B. en de ver gaderingen van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, terwijl in Vlissingen de directeuren van ge meentewerken congresseerden. Ongetwijfeld is daarmede een ze kere goodwill voor Zeeland ge schapen, terwijl door de excursie van de „big business" naar O.Z. Vlaanderen velen ontdekt zijn aan de grote betekenis van dit gebied voor de nationale econo mie. In Juli bracht Prins Bernhard een officieus bezoek aan Wemel- dinge. Hij maakte daarna de duikproeven van de marine op de Ooster-Schelde mede. Minister Spitzen hield in October een soort audiëntie in Middelburg, waar enige deputaties uit de provincie hem „brandende kwesties" kwa men voorleggen. Minister Lief tinck kwam naar Domburg, om aan het diner van de leden der Mij. voor Nijverheid en Handel c-ens ongezouten zijn mening te zeggen over de perspectieven van de Benelux. Zijn speech bracht nogal wat beroering teweeg, in Nederland en in België. Prov. Commissie van Bijstand der Ned. Herv. Kerk. geïnstalleerd. Een gebeurtenis van groot be- De „Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland" werd uitgebreid met de prachtige ferry-boot „Koningin Juliana". De foto toont het nieuwe vaartuig op het moment, dat het de „Eilandwerf' van de Mij. „De Schelde" verlaat. Zoals men weet is ooltPde „Prins Bernhard" inmiddels tewater gelaten, maar nog niet in bedrijf gesteld. i, v rederust -erdacht in het afgelopen jaar het veertig jarig bestaan. Hier het mooi ge legen hoofdgebouw van de Stichting. zeeweringen steeds moeilijker gaat worden en de vraag moet worden gesteld, in hoeverre hier de landelijke overheid steun dient te verlenen. Onmiddellijk denken wij hierbij aan „Het Vrije van Sluis", dat, vooral door de be sprekingen in de zomerzitting van de Pro» Staten, in het middel punt van de belangstelling kwam te staan. Men kent de geschiede nis: de Provincie wil dit water schap met f 25.000 helpen, maar de regering acht dat te weinig en wil er een ton van maken. Zo niet, dan krijgt „Het Vrije" geen f200.000, door de regering in het uitzicht gesteld. Verblijdend is, dat het waterschap thans na vele jaren weer een dijkgraaf heeft in de persoon van de heer van den Bioecke uit Aardenburg. Het stemt voorts tot grote waardering, dat Zeeland in de heer J. M. van Bommel van lAoten een man heeft gevonden, die als geen ander in de polder- en wa terschapszaken is doorkneed en die op het zeer belangrijke con gres over deze materie, dat in Januari a.s. te Amsterdam wordt gehouden, zijn adviezen zal ge ven. Ook Zeeland kreeg nieuwe gemeenteraden. Het jaar 1949 bracht ook in de Zeeuwse gemeenten nieuwe ge meenteraden. De verkiezingen verliepen zeer rustig. Hoe zou het ook anders kunnen ln Zeeland? Over 't algemeen kwam er wei nig wüzlging ln de samenstelling der raden. Er was een tendenz naar rechts en midden, waarbij lang noemen wij de installatie in Juni j.l. van de Prov. Com missie van Bijstand van het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk. Tal van facetten van het maatschappelijke en godsdienstige leven zal deze veel zijdig samengestelde commissie, handelend vanuit het Apostolaat, onderzoeken en wij hopen, dat de resultaten de inwoners van onze provincie ten goede mogen komen. Nu we toch over de kerk spre ken: welk een enorme wisseling van predikanten in de diverse kerkgroeperingen was er ook dit jaar in Zeeland. Er ging wel geen Zondag voorbij, of een predikant nam afscheid of hij werd beves tigd. Het zou interessant zijn eens een lijstje te maken van de pre- dikantenbezetting op 1 Januari j.l. en die van dit ogenblik. Met blijdschap mag gewezen, worden op de steeds groeiende samenwerking tussen de kerken in Zeeland om de nood, die ook in het maatschappelijke leven van Zeeland zo groot is, samen te le nigen. Wij denken hierbij o.m, aan het sanatorium voor het zui den, waarvan de plannen geruime tijd hebben gestagneerd, maar die nu toch tot uitvoering schijnen te zullen komen. En zeker moet ge memoreerd worden het 40-jarig bestaan van „Vrederust" te Ber gen op Zoom, een inrichting, die gedragen wordt door de liefde van tal van kerkleden in ons ge west en die ononderbroken, met inspanning van alle krachten de moeilijkheden overwinnend, haar zegenrijke werk voortzet. De toren van Groede werd zwaar beschadigd toen brand uitbrak door blikseminslag. Er kwam een officiële Zeeuwse vlag. De provincie Zeeland heeft in het afgelopen jaar ook haar offi ciële vlag gekregen. Het is een ontwerp van Jhr Mr T. A. J. W. Sehorer, die daarmede de dank der Zeeuwen heeft verdiend. Steeds meer verschijnt de vlag (in klein formaat dan) op de we gen, meegevoerd door auto's en rijwielen. In October j.l. werden in het Openluchtmuseum te Arnhem aan Prinses Wilhelmina Zeeuwse kle derdrachten aangeboden. Steeds meer moet de Zeeuwse dracht voor het burgercostuum plaats maken. Ook dit jaar zullen heel wat boeren en boerinnen „op hun burgers" zijn gegaan. Jammer, maar niet tegen te houden. Het comité tot behoud van Zeeuwse klederdrachten werd, omdat er toch geen houden meer aan is, opgeheven. Belgische grensarbeiders waren onrustig. Thans willen wij nog iets zeg gen over de gevolgen, speciaal voor Zeeland, van de devaluatie. Doordat België minder devalueer de dan Nederland ontstonden on middellijk moeilijkheden met de Belgische grensarbeiders in O.Z. Vlaanderen, Op sommige plaatsen kwam het zelfs even tot een sta king. Op het hoogste niveau zijn de vraagstukken daarna bespro ken en het gevolg was een voor de arbeiders bevredigende rege ling, zodat de rust weerkeerde. Grote activiteit van de Stichting Zeeland. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk ontplooide ook in 1949 grote activiteit. Gedurende de korte tijd van haar bestaan is al heel wat stimulerend en coördinerend werk verricht en de taak breidt zich steeds meer uit. Op practisch alle terreinen van het Zeeuwse leven spreekt de Stichting een woord en de belangstelling van gemeen tebesturen is groot. Er moet ech ter voor worden gewaakt, dat deze besturen niet zaken aan de Stichting gaan overdragen, die zij zelf dienen op te lossen. Op tal van gebieden kwam het mede door de arbeid der Stich ting, tot nauwere samenwerking tussen de gemeentebesturen. Wij denken slechts aan de gemeen schappelijke regelingen voor schooltandverzorging, waarmede Zeeland het verst is gevorderd. Vergeten mag ook niet wor den het werk van de Sectie Ont wikkeling Zeeland van de Stich ting, waaraan zeer vele deskun dige Zeeuwen medewerken en die do resultaten van liaar diepgaand onderzoek begin volgend jaar hoopt te publiceren. Het vreemdelingenverkeer in 1949. Het vreemdelingenverkeer in Zeeland gaat zich steeds meer ontwikkelen. Vele duizenden vreemdelingen bezochten in het afgelopen jaar onze provincie en door de inspanning van allen, die bij deze steeds meer 'vreemdelin- gen-„industrie" wordende be- staansbron zijn betrokken, ont vingen zü een goed onthaal. De hotelruimte in sommige plaatsen is nog niet voldoende en er kun nen ook nog wel wat meer at tracties voor de vreemdelingen worden geschapen. Maar hoe liet zij: er werden vele guldens ach tergelaten en dat betekende voor vele Zeeuwen een boterham. In het najaar ontstond nogal wat deining over de plannen van overheidszijde tot invoering van gestandaardiseerde melk. Op eni ge vergaderingen werd hiertegen heftig geprotesteerd. Het is nog niet bekend, wat het uiteindelijk zal worden. In Groede was er een torenbrand. Begin November werd Zeeland opgeschrikt door berichten over de torenbrand in Groede. Een nogal hooggaande discussie ont stond over de vraag, of de ramp had kunnen worden beperkt, in dien spoediger telefoonverbindin gen zouden zijn tot stand ge bracht met verzoek om hulp van de andere dorpen. Bovendien rees de vraag, of er aan de brand weer-organisatie in W.Z.-Vlaan- deren iets diende te gebeuren. Da Groedenaren zaten niet stil en op zeer korte termijn waren de her bouwplannen gereed, terwijl ac ties ter inzameling van gelden zeer goede resultaten opleverden. Een Werkgemeenschap voor Tholen. Het eiland Tholen vestigde in het begin van 1949 de aandacht op zich, doordat hier de Werk gemeenschap Tholen tot stand kwam, waarin diverse dorpsge meenschappen samènwerken. De specifiek Thoolse proble men, waarvan allereerst moet worden genoemd het gebrek aan welvaartsbronnen en als gevolg daarvan een arbeidsoverschot, kunnen hier onderwerp van ge sprek uitmaken en wij nemen aan, dat door samenwerking, ook op sociaal en cultureel gebied, veel kan worden bereikt. Laat men echter er voor waken, dat de Werkgemeenschap niet ontaardt in een soort oppositie-orgaan te gen andere provinciedelen, want dan zou men zijn doel voorbij schieten. Dierenbeschermers hadden hooglopende ruzie. De dierenbeschermers uit Zee land Noord kregen dit jaar ruzie. Die liep ze hoog, dat de oppositie uittrad en een eigen vereniging stichtte. Het is een trieste -ge schiedenis, totaal in strijd met de Zeeuwse opvattingen. Men bleek de persoonlijke en de zakelijke dingen niet te kunnen onderschel den. Daar de oppositie op de haar gedane gunstige voorstellen niet wilde ingaan, viel de vereniging uiteen. Jammer, vooral voor de dieren. Zierikzee vierde een week lang feest. Wij zouden zeker een ernstig verzuim plegen, indien wij niet de feesten t.g.v. het 1100-jarig be staan van Zierikzee noemden. Het was een groots feest, dat een hele week duurde en dat duizenden naar de oude veste bracht. Of de financiële resultaten (want dat was toch zeker ook één van de redenen, waarom het feest was opgezet) opwegen te gen de kosten en de inspanning, die de inwoners van Zierikzee zich hebben getroost, is niet ge makkelijk uit te maken. Een groot succes is het helaas niet geworden. (Zie voor slot volgende pagina kolom 4.) Te 's-Gravenpolder opende de Commissaris der Koningin een nieuw scholencomplex, een prachtige aanwinst voor de gemeente.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 9