In Middelburg werd dit jaar hard gebouwd. Oogsten waren rijker dan iemand zich had kunnen indenken. Aan Pirn die, vielen De R.T.C.liquidatie van het Koninkrijk. Rechtstreekse bemoeiingen van de overheid verdwenen. z.a» ja 31 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Belangrijk jaar van herstel wordt afgesloten. Voor Middelburg heeft het jaar zal krijgen op de Groenmarkt. 1949 zich gekenmerkt door drie Prof. Wenckebach is de ontwer- dingen. In de eerste plaats stond d stad zowel in het centrum als In de buitenwijken in het teken van her- en nieuwbouw, vervol gens waren er tal van jubilea, die de aandacht vroegen, terwijl ten slotte een droevig feit de gebeur tenissen van de laatste maanden heeft overschaduwd, nl. het plot- seliuge verscheiden van Middel burgs eerste burger, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, met wie een centrale figuur, die op de bres stond voor alle belangen van de stad, wegviel. Het gemeentebestuur richtte zich in het begin van het jaar tot de minister van Verkeer en Wa terstaat met het dringende ver zoek nog dit jaar te doen begin nen met de bouw van de nieuwe Stationsbrug. Thans is men inder daad iruk met het werk bezig en de hoop is gewettigd, dat de Bai leybrugmisère in 1950 eindelijk tot het verleden zal behoren. Een ander feit, als we de chronolo gische volgorde nemen, is de tot standkoming van het Medisch I Centrum in de Eigenhaardstraat. Vervolgens was er de aankon diging van de burgemeester in zijn Nieuwjaarsrede, dat in 1953, wanneer het "850 jaar geleden zal zijn, dat de stad voor het eerst in de geschiedenis werd genoemd, een algemeen Zeeuwse tentoon stelling zal worden gehouden. DE BINNENSTAD. De regeringspolitiek t. o. v. de herbouw van verwoeste stadsker nen werd in de raad heftig be- critiseerd. Het Zeeuwse Tweede Kamerlid, Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, stelde vragen aan minis ter in 't Veld over deze zaak. Het antwoord was weinig bemoedi gend; de bewindsman trok zijn beloften in en er zou geen extra bouwvolume voor de binnenstad worden beschikbaar gesteld, hoe wel er aan het begin van dit jaar 52 Middelburgse zakenlieden wachtten op de herbouw van hun pand. Later kwam opnieuw de vraag: waarom geen extra bouw volume voor de binnenstad, aan de orde, toen een A.N.P.-bericht meldde, dat minister in 't Veld Nijmegen wèl een extra bouwvo lume had toegezegd. per en na veel gezoek en gepeins heeft de raad besloten een twee tal regeis van het Wilhelmus als opschrift te laten aanbrengen. DE KEKKEN. De restauratie van de Nieuwe- en Kooi kerk vordert het snelst. Het bovenwerk aan de Nieuwe Kerk kwam dit jaar gereed en de ramen werden ingezet. De Koorkerk kreeg een kap en hoe wel de leien nog niet konden wor den aangebracht is men druk be zig met de restauratie van het interieur, terwijl ook de ramen en buitenmuren momenteel onder handen worden genomen. De PLANNEN. Plannen werden er in 1949 ook gesmeed. Het is bekend, dat B. en W. van Middelburg ernstig peinzen over de bouw van een zwembad. De N.V. Stoomtram Walcheren kon nog geen uitvoe ring geven aan het plan om een grote garage met bijbehoren aan 't Zand te bouwen. Tenslotte koestert de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente het plan om te komen tot de bouw van een Kerkcentrum aan de Groenmarkt. DE JUBILEA. Naast tal van kleinere jubilea, die in besloten kring werden ge vierd, zijn er in 1949 enkele zeer belangrijke geweest. Allereerst verdient vermelding het 25-jarig bestaan van de C.O.A.K., dat op luisterrijke wijze werd gevierd en waarbij de nieuwe kazerne aan de Korte Noordstraat werd ge opend. Verder kunnen worden genoemd twee zestig-jarigen, n.l. de Ver. voor „Instrumentale Muziek" en het Leger des Heils De heer G. Wagenvoorde was 40 jaar bij het Nijverheidsonder wijs en de heer E. Visscher 30 jaar. Ds H. Veldkamp vierde zijn 30-jarig jubileum als Geref. pre dikant. OVEKIGE GEBEURTENISSEN. Van de overige gebeurtenissen werd alles gedaan om de watei- voorziening uit te breiden en de raad voteerde een groot bedrag voor de uitbreiding van het prise d'eau te Oranjezon. Tevens werd door de reinigingsdienst het nieu we systeem van vuilophaien in de buitenwijken ingevoerd en de be planting van binnenstad en bui tenwijken garandeert reeds, dat de kale aanblik binnen enkele ja ren zal zijn vergeten. De Lange Jan" staat in een korf van metalen steigers. De restauratie van de Kerk is al verder gevorderd dan op deze foto blijkt. willen we eerst noemen die van kunstzinnige aard. Een drietal fraaie exposities in het Kunstmu seum trok vele bezoekers. Aller eerst de tentoonstelling van Bali nese kunst, gevolgd door een ex positie van werken van Van Gogh en Van Dongen. Een waardig besluit vormde de tentoonstelling van schilderijen van H. K. H. Prinses Wilhel- mina. Van de zijde van de gemeente ziekte stierf. EEN ZWARE SLAG. Middelburg heeft redenen tot dankbaarheid, zowel voor de her bouw, die in steeds sneller tempo verloopt, als voor andere gebeur tenissen. Dit jaaroverzicht zou echter onvolledig zijn, wanneer we niet een ogenblik in gedach ten toefden bij de stuwende kracht van de Zeeuwse hoofdstad, de man, die maar weinig plechtig heden oversloeg en op wie men nooit tevergeefs een beroep deed. Plotseling ontviel hij aan Middel burg en nimmer in dit jaar wa ren zoveien op de dodenakker bijeen om te getuigen van eer bied en dankbaarheid, voor wat burgemeester Jhr W. C. Sand berg tot Essenburg in de enkele jaren, dat hij dit ambt uitoefen de, voor Middelburg heeft gedaan. Opnieuw werd de heer Kögeler geroepen om als wnd. burgemees ter op te treden. Naast de bur gemeester herdenkt Middelburg en speciaal de Chr. Geref. Kerk in deze dagen het overlijden van ds G. Rijksen, die na langdurige Op Woensdag 2 November had de slotzitting plaats van de R.T.C. Hier ziet men Dr W. Drees tijdens het uitspreken van zijn slotrede. Op 23 Augustus werd de R.T.C, officieel geopend door dr Drees. Op 2 November had in de Rid derzaal de plechtige slotzitting ervan plaats. Het voornaamste resultaat van de R.T.C. was de volledige en onherroepelijke sou- verelniteitsoverdracht aan de Ver. Staten van Indonesië, die uiter- Jhr. Mr W. C. SANDBERG TOT ESSENBURG, in leven burgemeester van Zeelands hoofdstad. Maar op volgende vragen van baron v. d. Feltz deelde de minis ter mede, dat hem van extra bouwvolume noch voor Nijmegen, nóch vcor andere getroffen stads kernen iets bekend was'. EEN LICHTPUNT. Was het een wonder, dat de anders zo rustige raadsleden met een warm applaus de mededeling van de burgemeester in de raads vergadering van 27 Juni j.l. be groetten, dat Middelburg een ex tra bouwvolume van een half millioen gulden had gekregen? Daarmede kon althans weer een aantal zakenlieden geholpen wor den en de wachtlijst werd kleiner. Het tempo van de herbouw kon nu worden opgevoerd en aller- wege in de binnenstad wordt thans gebouwd. MONUMENTEN. Werd in het begin van dit jaar de verwachting gewekt, dat in de eerste maanden van 1950 of zo mogelijk nog vroeger het eerste deel van het gerestaureerde Go- thische Stadhuis in gebruik zou kunnen worden genomen, deze verwachting is niet bewaarheid. Dc gedeeltelijke ingebruikneming zal vermoedelijk eerst na Pasen kunnen geschieden. Inmiddels is reeds een deel van het raadhuis in gebruik, zij het dan als Oor logsmuseum. Voor het eerst werd ook de Burgerzaal gebruikt voor de officiële ontvangst van de gas ten van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Inmiddels kan men voor zover deze tenminste niet weigeren ook weer op de stadhuisklokken zien hoe laat het is. Tenslotte werd dit jaar beslo- De -restauratie van het Gothische Stadhuis ging ook dit jaar door. nieuwe spits van de Lange Jan blijkt een struikelblok te zijn. Ja renlang zoekt men nu reeds naar de goede oplossing en juist dezer dagen kreeg de raad gelegenheid zich uit te spreken over het mo del. Inmiddels doen de klokken gieters ook hun best en zijn de twee zwaarste klokken voor de Lange Jan reeds gegoten. Wat de restauratie van de Abdij be treft, vordert alleen de Staten zaal langzaam maar zeker. De herbouw van het gehele complex zal nog een kwestie van vele ja ren worden. ONDERWIJSCENTRUM. Uit het oogpunt van onderwijs centrum was 1949 voor de Zeeuw se hoofdstad niet minder belang rijk. De wijk 't Zand stond hierbij wel in het middelpunt van de be langstelling, zowel door de ope ning van de seml-permanente school, waarin zowel de chr. als de openbare school zijn onderge bracht als door de aankoop van de buitenplaats Toorenvliedt door de gemeente, waardoor dit buiten reeds gedeeltelijk door de C. B. T. B. in gebruik kon worden ge nomen als iandbouwwinterschool. Bovendien kreeg de chr. kleuter school aan 't Zand een betere be huizing, terwijl er ook een open bare kleuterschool werd gesticht. Verder is men juist dezer dagen begonnen met de bouw van de school van de Z.L.M., eveneens aan 't Zand. Verder worden goede vorderin gen gemaakt bij de bouw van de nieuwe Meisjes U.L.O.-schooi, ter wijl het Paviljoen op het Noord- bolwerk wordt omgebouwd tot landbouwhuishoudschool van de C.B.T.B. Tenslotte dient vermelding, dat de dépendance van het Chr. Ly ceum voorlopig te Middelburg gevestigd blijft, en er een streven is om te komen tot stichting van een Chr. Middelbare Meisjes school. Ook worde hier herinnerd aan het werk van de leerlingen van de Ambachtsschool, die voor treffelijke dingen hebben gedaan, o.m. voor de restauratie van het Stadhuis, de Kuiperspoort e.a. ANDERE GEBOUWEN. 1949, ZEER GUNSTIG JAAR VOOR DE ZEEUWSE LANDBOUW. Met het jaar 1949 wordt een periode van een halve eeuw afgesloten, die voor de land- en tuinbouw grote veranderin gen heeft gebracht. Na de grote crises in het laatst der vorige eeuw is de landbouw over de hele linie met grote sprongen vooruitgegaan, speciaal door de toepassing van kunstmest en de maatregelen, die de overheid trof. Na de vooruitgang in het begin van de twintigste eeuw kwam na 1918 een periode van langzame achteruitgang, die haar hoogtepunt vond in de crisis der dertiger jaren. Voor tie agrarische sector begon deze neerslag.in de akker bouw en de veehouderij, terwijl 't bedrijfsleven in ons land spoe dig volgde. Zoals by alle crises, lag de oorzaak niet in Nederland zelf, doch in het buitenland. De crisis van '30 bevestigde weer, dat een crisis als regel begint in de landbouw. Uit deze voor ons land zo moeilyke tyd stamt een reeks van regeringsmaatregelen op landbouw-economisch gebied, zoals de landbouw die nog niet gekend had. De tyd, waarin gezegd werd, dat de boer koning op zijn eigen erf was, verdween met deze crisismaatregelen geheel. Veehouderij. Ook de veehouderij kan over 't geheel genomen, terugzien op een goed jaar, al had men, voorname lijk in de voormalige inundatiege- Herstel van bedrijven ging vlot. Al deze maatregelen waren een ingrijpen in de bedrijfsvoering, maar ze hebben de landbouw voor een ondergang behoed. Nationaal gezien was het van enorme bete kenis, dat de landbouw volledig in productie bleef. Voor onze volkshuishouding was het van 't allergrootste belang, dat de land bouw op het moment, dat de moeilijkheden van 1930 begonnen, volledig in staat was, datgene te doen, wat wij ervan verwachtten: n.l. zoveel mogelijk in de behoef ten van ons eigen volk te voor zien. Dat heeft ook de tweede wereldoorlog geleerd. Niets is fa taler voor een volk dan het in de war lopen van de voedselvoorzie ning. De moeilijkheden, welke de landbouw in de oorlogsjaren 1940 '45 ondervond, waren na de be vrijding niet als bij toverslag ver dwenen. Op allerlei gebied was geroofd en er was behoefte aan heel veel zaken. Allerlei grond stoffen moest men hebben, even als vee en brandstof voor de mo toren. Toch is het herstel nog betrekkelijk vlug gegaan, behalve dan voor de geïnundeerde gebie- Alle producten best. Op 5 Mei j.l. legde het doch tertje van de burgemeester de eerste steen voor de in aanbouw zijnde flatwoningen aan de Rou- aansekaai. Een deel der woningen is dit jaar gereed gekomen en j betrokken, de rest zal in Januari klaar komen. Verder is er de Wanneer we nu terugzien op nieuwe veiling, die aan de Nieu-J949> constateren we in de eerste we Viissingseweg verrees, hetgeen Pkiats een grote dankbaarheid een grote verbetering betekent v°or dc overvloedige oogstrij- Ook hier een snelle bouw: 19 Mei ker dan iemand zich had kun- werd de eerste steen gelegd, 25 nen indenken. Het was een oogst, September kon men de gebouwen j die nog lang in de herinnering gedeeltelijk in gebruik nemen, ter-1 van het boerengeslacht zal voort- wiil de officiële opening in de eer- j leven. Alle producten waren ste maanden van het nieuwe jaarbest: granen, zaden, peulvruch ten geschieden. De gebouwen van i ten, eii in 't bijzonder wel de het gunstige weer er in hoge mate toe medewerkte, dat het arbeidsprobleem in het afgelopen jaar geen moeilijkheden oplever de. Alleen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen en te Rilland-Bath en nog op enkele andere plaat sen moest het Bureau Oogstvoor- ziening bijspringen om de werk zaamheden tijdig gereed te heb ben. De mechanisatie. In het bijzonder het gebruik van motorische trekkracht, nam in 1949 verder toe. Een grote sti mulans voor meer gebruik van tractoren e,d. is, dat men in korte tijd op elk moment zeer snel veel werk kan verrichten. Een andere oorzaak voor de toenemende me chanisatie is, dat ook in de land bouw steeds meer belangstelling komt voor alles wat machine is, terwijl een belangrijke factor ook is de hoogte der lonen, die er aan leiding toe geeft, dat men het aantal arbeidskrachten op de be drijven zo gering mogelijk wil houden. Paardcnstapel. Al is de belangstelling voor al- bieden, wel enige last van de zo-1 les wat mechanische trekkracht merdroogte. Het lijkt, dat de be- betreft, het afgelopen jaar in Zee langstelling voor de veehouderij land toegenomen en dientengevol- en meer speciaal voor het kweken de interesse voor het paard van jong vee en het houden van kwantitatief iets minder gewor- mestvee, weer enigszins toeneemt, den' dat neemt niet weg, dat een hetgeen vermoedelijk het gevolg grote kern van echte paardenfok- is van het gunstige prijsverloop, ers *s gebleven, die de roem van maar ook aan he meerdere waar- bet Zeeuwse zware paard hand- dering, die de Zeeuwse boerenbaven. Een bewijs leveren de dan in het bijzonder de boer op de lichtere gronden gaat schenken aan de organische be mesting, o.a. in de vorm van stal- prachtige resultaten, die de Zeeuwse paardenfokkers op de Nationale Tentoonstelling van 't Ned. Trekpaard in 's-Hertogen- mest. De melkveehouderij onder-1 bosch hebben behaald, ging in het voorbije jaar een i Het steeds meer invoeren van kleine uitbreiding. I machines in de landbouw doet de N.V. „Vitrite Works" onder- gingen dit jaar een belangrijke verbetering en uitbreiding. Dit millioenen-project wordt over en kele jaren verdeeld, doch de hoofdmoot kwam dit jaar reeds tot uitvoering. Het industrieter rein wordt ook meer en meer ge bruikt. Een carrosseriebedrijf werd er gevestigd, een spoorlijn verbindt het terrein met het sta tionsemplacement, terwijl de Coöp. Eiland Walcheren haar ten tot oprichting van een oor- grote complex gebouwen lo "•■nment, dat een plaatsje bruik stelde. in ge- de zeer P0Pttlaire burgemeester Middelburg, Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essenburg. Hier overzicht van de droeve begrafenis-plechtigheid. suikerbieten, voor Zeeland een uitermate belangrijk product, dat ditmaal echter een laag suiker gehalte had. De aardappelen waren goed en hadden betrekkelijk weinig last van ziekten, die knolrotting ten gevolge hadden. Pootaardappelen waren echter moeilijk af te zet ten. In 't algemeen waren de prijzen behoorlijk en voor bepaalde pro ducten zelfs hoog, zodat over 't algemeen genomen de landbouw op een zeer gunstig jaar kan te rugzien. Ook de voormalige geïnundeer de gebieden in Zeeland leverden een bevredigende oogst, al waren op bepaalde percelen de gevolgen van de inundatie nog niet ver dwenen. Tengevolge van de min der gunstige structuur van de grond in de inundatiegebieden kochten verschillende boeren voor eigen rekening dus buiten Landbouwherstel om gips. Met name in Zeeuwsch Vlaan deren zijn in het afgelopen jaar op vrij uitgebreide schaal proe ven genomen met de verbouw van mais en olielijnzaad. De er varing zal moeten uitwijzen, of deze teelten ook voor Zeeland van belang zijn. Wat het olielijnzaad betreft, menen deskundigen dit nog te moeten betwijfelen, terwijl ver bouw van mais op meer lichtere gronden, wanneer eenmaal de no dige praktijkervaringen zijn op gedaan, mogelijk toekomst heeft. De prachtige zwartschimmel van de heer C. A. Dekker te Axel, die op de Nationale Trekpaardtentoonstelling te 's-Hertogenbosch Nationaal Kampioenhengst 1949 werd. De gezondheidstoesand van het Zeeuwse vee was goed. Het op treden van het gevreesde mond en klauwzeer bleef tot een mini mum beperkt, wat wel toege schreven kan worden aan de voorbehoedende inenting, die hoe langer hoe meer ingang vindt. Gunstig weer. Het weer, voor de land- en tuin bouw van het allergrootste be lang, was over 't algemeen zeer gunstig. Het voorjaar was be trekkelijk koud, maar dit herstel de zich later ten volle. Het goede weer en met name de vele zonne schijn heeft ertoe bijgedragen, dat Zeeland een oogst kreeg als het in geen jaren gekend had. Een ander gunstig gevolg van de droogte in onze provincie was, dat de werkzaamheden op 't land vlot verliepen en dat met name de topdrukte, de zaaitijd en het oogsten der granen, aardappelen en bieten, zonder veel oponthoud en met niet te grote kosten kon verlopen. Voor de suikerbieten- oogst, waarvan men gewoon is, dat deze valt in een periode van veel regen, was dit uiteraard van 't allergrootste belang en zeker dit jaar, omdat de oppervlakte bieten in Zeeland en de opbrengst per H.A. groter waren dan ooit tevoren. Alleen op het einde van de bietenoogst kwam een periode met vrij veel neerslag, doch het grootste deel van het oogstwerk was toen reeds achter de rug. Het spreekt wel vanzelf, dat een stuk van de romantiek, wel ke rondom de bedrijven hing, verloren gaan, maar het is een economische noodzaak. Overheidsmaatregelen. Zoals in 1949 een einde kwam aan de tijd van distributie, waar van elke Zeeuw de gevolgen on dervond, zo kwam ook een einde aan de rechtstreekse bemoeiin gen van de overheid met het individuele bedrijf. De varkensstapel bleef nog slechts aan weinige maatregelen i gebonden. Taxatiemarkten voor vee kwamen te vervallen en de vrije veemarkten leefden weer op. Voor de granen was het alleen nog maar de tarwe, waarvoor dorsbriefjes nodig waren, terwijl voor de goede granen alle rege lingen vervielen. In het algemeen is deze meer dere vrijheid met het individuele bedrijf door de Zeeuwse boeren gunstig ontvangen. De devaluatie, die op het gehe- ie economische leven zijn stempel heeft gedrukt, bracht tijdelijke moeilijkheden mee voor de Bel gische arbeiders, die van oudsher in Zeeuwsch-Vlaanderen werken. Deze kwestie kon echter behoor lijk worden geregeld. Op het arbeidsterrein deden zich in Zeeland geen grote moeilijk heden voor en het collectief con tract, door de Stichting van de Landbouw in Zeeland opgesteld, werd behoorlijk nageleefd. Het verschijnsel, dat ook in vo rige jaren reeds werd geconsta teerd, nl„ dat vooral bij de jon geren weinig belangstelling is voor de landbouw, kon men ook in het afgelopen jaar waarnemen Het is te merkwaardiger, omdat er vrijwel geen verschil meer is tussen de lonen van landarbeiders en de lonen van arbeiders uit an dere bedrijfstakken. Organisatie. Op landbouworganisatorisch gebied leverde 1949 geen schok kende gebeurtenissen op. De samenwerking van alle Zeeuwse landbouworganisaties in de Stichting van de Landbouw in Zeeland werd niet alleen besten digd, maar verder geconsolideerd. Uitgaande van de Stichting werd op het eind van het jaar 'n Bouwbureau opgericht en geves tigd te Middelburg, dat zich bezig houdt met het geven van voor lichting op financieel gebied, bij het opbouwen van door de oor logshandelingen verloren gegane boerderijen in onze provincie. Voorts heeft het ten doel te ko men tot standaardisatie en nor malisatie bij de boerderijenbouw, om het bouwen, dat momenteel buitensporig duur is, goedkoper te maker, en zelf tot ontwerpen en bouwen van agrarische bedrijfs gebouwen over te gaan. Cultuurtechnische werken. Op cultuurtechnisch gebied kwamen in Zeeland grote wer ken tot stand. Zo kwamen ge reed de ruilverkaveling in de Ser Pauluspolder en te Kruinin- gen. De herverkaveling van Walche ren en de daarmee gepaard gaan de ontsluiting en verbetering van de cultuur-toestand in dit zwaar getroffen gebied vorderde, even als de werkzaamheden aan het waterheheersingsplan van het Waterschap Schouwen. Verder werden verschillende nieuwe plannen op cultuur-technisch ge bied ontworpen, welke in het nieuwe jaar hun beslag zullen krijgen of waarvan de uitvoering voortgezet zal worden. Allerlei. Meerdere zaken op het gebied van land- en tuinbouw kregen in het afgelopen jaar hun beslag. We noemen o.a. de definitieve beslis sing tot stichting van een land- bouwproefbedrijf te Bruinisse en een landbouwdemonstratiebedrijf te Grjjpskerke, beide uitgaande 'van de Stichting van de Land bouw in Zeeland en mogelijk ge maakt door een schenking van de Stichting „Scheldemonden" en verdere financiële steun van over heid en de boeren zelf. De Veilingsvereniging „Krab- bendijke e.o." stelde een nieuw veilingsgebouw in gebruik, dat aan moderne eisen voldoet en in dit jonge fruiteentrum grote mo gelijkheden voor de toekomst biedt. De Veilingsvereniging „Walcheren" te Middelburg be trok eveneens een nieuw gebouw. Ook op het gebied van het on derwijs kwam een en ander tot stand. Ir J. Versteeg werd be noemd tot directeur van de Iand bouwwinterschool te Goes en ver der werden verschillende scholen in gebruik gesteld. lijk 30 December moest plaats hebben. De uiteindelijke beslissing over Nieuw Guinea werd een jaar uitgesteld. De resultaten der R.T.C. had den In Amerika Inmiddels een zo danig goede indruk gemaakt, dat ae Marshallhulp aan Indonesië werd hervat. Op 22 November had de rege ring bij de Tweede Kamer het wetsontwerp betreffende de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indo nesië ingediend. Op 6 December zeven jaar na de rede van H.M. de Koningin, waarin de lijnen van Moh. Hatta, min.-pres. R.l.S, de toekomstige ontwikkeling van het Koninkrijk werden aangege ven, begon de Tweede Kamer met de discussies, die deze historische beslissing voorafgingen. Op 9 De cember viel tenslotte de beslis sing: met 71 tegen 29 stemmen ging de Tweede Kamer aecoord met de resultaten der R.T.C., dus met de souvereiniteltsoverdraclit. Op 10 December werd Soekar- no gekozen tot eerste president der R.l.S. ,,'t Kan verkeren", zei Bredero. Dat woord Is ook van. toepassing op Soekarno. Aan het begin van dit jaar was hij nog ge vangene der Nederlandse rege ring; nu, aan het eind van het jaar, Is hij president der R.I.S.j hoofdzakelijk dank zij de mede werking en het geld van de Ne derlandse regering. Op 28 Novem ber diende de heer Lovink zijn ontslagaanvrage In als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon en op 13 December werd dr H. M. Hirschfeld benoemd tot Hogo Commissaris in Indonesië. Op 19 December begon de Eerste Ka mer met de debatten over de sou- vereiniteitsoverdraoht; daar viel de beslissing op Woensdag 21 De cember. 20 December werd de eerste regering der R.I.S. door president Soekarno officieel beëedigd. 27 December had de souvereiniteits- overdracht plaats. Dr H. M. HIRSCHFELD, Hoge Commissaris in Indonesië. Daarmee werd een tijdperk af gesloten. Een tijdperk, waarin Nederland groot was. Nu blijft Nederland enkel maar meer een klein land, op welks regering de niet-nagekomen beloften drukken, gedaan aan mlllloenen Indonesi ërs, wie zelfbeschikkingsrecht v;as beloofd, doch werden ge bracht onder mannen als Soekar no, eens de knecht der Jappen. Wie het woord Indonesië zegt, is onwillekeurig met zijn gedachten bij onze soldaten, die ver weg in de Tropen hun moeilijke en zware plicht doen. Duizenden van onze man nen hebben zich daar ingezet om_ rust en veiligheid te waarborgen aan millioenen. In de loop van 1949 keerden velen van hen terug in hun familiekring. De meesten, God zij dank, gezond. Maar andere mannen kwamen ziek of gewond terug; geschonden naar lichaam en ziel. Zij brach ten offers, die wij, achtergeblevenen, moeilijk kunnen be grijpen en niet naar waarde kunnen schatten. Het is te hopen, dat de regering, die deze offers vroeg, haar plicht zal verstaan en hen tenminste stoffelijk zoveel mogelijk schadeloos zal stellen. En dan gaan onze gedachten op deze laatste dag van het jaar wel het meest uit naar hen, die niet terugkeerden. Naar hen, wier namen in de loop van dit jaar en voorgaande jaren voorkwamen op de ver- lieslijsten. Zij blijven achter in het land aan de Evenaar, voor welks welzijn zij hun grootste goed gaven: hun leven. God geve, dat deze offers zin mogen hebben en dat hun werk in -dit land de kiem moge zijn van het geluk van millioenen Indonesiërs. Mogen zij, die achterbleven en die het gemis van zoon, man, verloofde of broer zo smartelijk voelen, bij Hem, Die alle smarten heelt, de kracht vinden om dit verlies te dragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 5