Aantal werklozen in Nederland steeg in een jaar tijds met rond 15.000. Twee bedrijfsongevallen met dodelijke afloop. Sonburgse Raad keurde gemeente begroting voor 1950 goed. NIEUWS (T)ERRES DEKEN Industrie neemt steeds meer arbeidskrachten op. Wjjzigt Amerika zp Ossina-politiek? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwjaar, 1950. Communistische wereld leiders confereren. Prinsesjes exposeerden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1448 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 81 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.48 u., onder 16.39 u.; Maan op 13.49 u., onder 6.30 u. Hoogwater op Maandag 2 Januari Vlissingen: 12.07 u. 1.50 m., u. m,; Terneuzen: 0.09 u. 1.79 m„ 12.33 u. 1.71 m.; Wemel- dinge: 1.18 u. 1.47 m., 13.39 u. 1.36 m.; Zierikzee: 1.00 u. 1.27 m., 13.23 u. 1.15 m. 1 Kon. 3:5b. Met dit nieuwe jaartal, t« noemen en te schrijven, zijn wij intussen deze onze midden- eeuwse drempel overschreden. Evenals wij op Oudejaarsdag, als 't ware worden aangegrepen, om 'n blik rugwaarts te werpen, zo worden wij op Nieuwjaarsdag, als gedwongen, om voorwaarts te zien. Hoe gaarne wij nu ook, met ons turend oog, door de duistere mistbank heen zouden willen bo ren, wij kunnen 't nu niet en nooit. Op z'n best vermogen we, met 'n diepe ademhaling een zware zucht te slaken, die inhoudt: wat zal 't nu dit jaar weer zijn? Unze ouderen hebben onge- twijfd, meerdere keren deze ontboezeming geslaakt. Gerust mag gezegd worden, indien ooit te voren, dan is er toch heden pijnvolle oorzaak voor 'n diepe zucht. Gezien de tegenwoordige wereldsituatie, verkeert ons hui dig geslacht in een deplorabele toestand. O zeker, ik geef toe, dat 't er nationaal en internatio naal, vaak meermalen donker heeft voorgestaan. Maar dan was dit toch altijd weer onder andere omstandigheden. Hoe donker 't voorheen ook moge geweest zijn, altoos schitterde en nog zij 't dan 'n kleine ster, van stille hope. NI u staat 't er èn nationaal èn -*• internationaal, somberder voor in 't grote wereldgebeuren, dan 't ooit geweest is. Maatschap pelijk, economisch, sociaal, poli tiek, staatkundig en kerkelijk, 't ziet er, 't een met 't ander, in droevig uit. Dit alles te moeten constate ren, is wel heel erg. Het ergste van alles is echter dat een grote massa van ons vok, meent dat 't toch zulk 'n florisante tijd is. Blijkbaar gaat men 't huidig tijdsgewricht taxeren naar z'n materiële „vermeende" waarden. En dat nu is pure zelfmislei ding, zeer materialistisch getind. In 't nu voorbije jaar, hoorden wij, af en toe, wel eens zeggen: 't is een goed jaar zowel voor de fruitteler als voor de landbou wer. Ik zou nu een vraag willen stellen. In welk opzicht was 't een best jaar, in stoffelijke of in geestelijke zin? Natuurlijk, hoor ik al zeggen, in materiële zin. Is nu ons belijdend volk zo door en door vermaterialiseerd, dat het te met aan niets an ders meer denkt, dan alleen aan de stof? Stelt het nu de stoffe lijke belangen boven de geeste lijke? Is het leven niet méér dan 't voedsel? Het lichaam niet méér dan de kleding? V\fanneer wij ons de nuchtere werkelijkheid, van 't ganse wereldbeweeg, een ogenblik juist voor ogen stellen, moeten we dan niet tot de conclusie komen, dat ons volk, bij alle pracht ontwik keling, bij alle eerbiedafdwingen- de wonderen van techniek dank zij Gods algemene genade geestelijk, doodarm is? 't Is waar, de rationalisering in menig bedrijf, de ontwikkeling schier op elk gebied, in elke tak van nijverheid, heeft 'n subliem hoge vlucht genomen. Daartegen over staat nu dat we, bij alle cultuur, geestelijk radicaal ver armd zijn. Zo deerniswaardig arm zijn we geworden, dat nie mand er blijkbaar raad op weet om uit de huidige impasse te ge raken. De practijk heeft ons nu wel zo zoetjes aan getoond, dat wij met 't intellect, hoe onmis baar ook, toch niet daar kunnen komen, waar we moeten zijn. Wij behoeven geestelijke kwa liteiten, waardoor onze eigene personen, 't familieleven, kerk, staat en maatschappij, gedragen worden. Die sierlijke deugden missen wij thans, 'n uitzondering nu daar gelaten. Dat nu is de grote kwaal waaraan de ganse mensheid lijdende is. En, 'n vre selijke geest staat gereed om de ledige ziel van ons gehele volk voor zich op te eisen. LI et is mede daarom dat we met 'n zekere schrooni onze middeneeuwse drempel moeten overschrijden. Geen wonder ook. Wie loopt er nu, in 't pikke don ker, even vlug en onbevreesd, dan bij 't heidre daglicht? Im mers niemand; wel wordt de pas langzamerhand vertraagd. Nu hebben wij slechts één ding te doen. Dat is dit. Niet langer, dra lend en tastend, schuchter, voor waarts gaan! Neen. Wij moeten één pas re tour, één schrede achterwaarts Wij, gij en ik, m'n beste lezer wij moeten ais Christusbelijders' terug naar God. Voor Hem op dé knieën, voor Hem in 't stof. Wij moeten Hem aanlopen, Hem sme kend vragen om Zijn onmisbare Geest. Zo niet, 'n andere vrese lijke geest komt op uit de donke re diepte, om zich van de ganse wereldziel te verzekeren. Velen danken de goede God voor de rijke gave van Zijn dierbaar Woord. Prachtig, zeer voorbeel dig. Ze vergeten echter helaas Hem te smeken om de leiding van Zijn lieve Geest. De oude Joaen, in godvruchti ge zin, hebben 't ons voorheen wel zeer juist geleerd. De weg naar neerlijker perspec tieven, is die naar God. TE VEEL WAARDERING VOOR BEROEPEN MET HET „WITTE BOORDJE". Wanneer men de werkloosheidscijfers van het laatste jaar be kijkt, blijken deze een langzame stijgende tendenz te vertonen. Stonden per ultimo Septmber 1948 ruim 24.000 mannen als werkloos bij de Arbeidsbureanx geregistreerd, per ultimo Sep tember 1949 was dit aantal opgelopen tot rond 41.000. Een stij ging dus van rond 17.000 man. Eind November was het aantal, door het naderen van het winterseizoen, ongeveer 62.500. De toeneming van het aantal geregistreerde werklozen wordt ten dele veroorzaakt doordat van September 1948 tot 1949 2000 man als werkloos werden geregistreerd, die voordien wel reeds werkloos waren, doch zich nog niet hadden laten inschrij ven. De stijging is dus rond 15.000 mensen. De oorzaak van de stijging der werkloosheid moet niet zozeer gezocht worden bij het bedrijfs leven, dat steeds meer mensen opneemt, doch bij andere facto ren, te weten de steeds toene mende beroepsbevolking in Ne derland. Dit wordt duidelijk, in dien men bedenkt, dat in de periode October 1948 t/m Sep tember 1949 84.000 jeugdige mannen voor het eerst hun in trede in het arbeidsproces deden, terwijl aan de andere kant slechts 48.000 personen door het bereiken van de 65-jarige leef tijd, sterfte en andere redenen de arbeidsmarkt verlieten, zodat 36.000 personen meer tot het arbeidsproces toetraden dan er uit verdwenen. Daarnaast ver trokken 5000 mannelijke be roepsbeoefenaren naar het bui tenland, teneinde daar een nieuw bestaan op te bouwen. MEER IN DE INDUSTRIE, In een jaar tijd heeft het be drijfsleven meer dan 16.000 men sen opgenomen. De sector van het bedrijfsleven welke 't meest opnam was de industrie. In een jaar tijds steeg in 9800 industri ële bedrijven, welke regelmatig geënqueteerd worden, het aantal daarin werkzame mannen van 538.000 tot 564.000, of wel met circa 26.000, dus met 10.000 meer dan de netto-aanwas van het aan tal arbeidsplaatsen voor het ge- De verbinding Antwerpen- Rijn. Het tot standbrengen van een rechtstreekse verbinding tussen de haven van Antwerpen en net Ruhrbekken door de verlenging van het Albertkanaal, is op ver schillende bezwaren van de Duitse deskundigen gestuit. N.l. het bestuur van de havens van DuisburgRuhrort. Door aanleg van een nieuw kanaal van 100 km. lengte met 16 sluizen zou het totale aantal sluizen tussen Antwerpen en de Rijn op 22 worden gebracht. Dit zou niet alleen een aanzienlijk tijdverlies, maar ook een merk bare stijging van de vervoers kosten met zich brengen. Minister van Maarseveen naar Indonesië. Naar het A.N.P. verneemt zal de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr van Maarseveen, in de tweede helft van Januari een reis naar Indo nesië ondernemen. Met hem zal de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht Moorman, ver trekken en wellicht ook de staatssecretaris van Oorlog, Mr Fockema Andreae. De reis van minister van Maar seveen zal een algemeen oriën terend karakter dragen. Het „rijdende postkantoor" eindigde zijn tocht van zeven we ken door ons land, ter propagan da en verkoop van de z.g. kinder zegels, vandaag in Amsterdam. hele bedrijfsleven bedroeg, zo dat de sector industrig ook uit andere sectoren van het bedrijfs leven mannelijke arbeidskrach ten heeft aangetrokken. De vraag rijst uit welke sec toren de arbeidskrachten, die naar de industrie overgaan, af komstig zijn. In de eerste plaats dient er dan op te worden ge wezen, dat belangrijke aantallen administratieve krachten door reorganisatie of opheffing van overheidsdiensten werkloos zijn geworden, terwijl daarnaast in de landbouw, de invloed van de mechanisatie een belangrijke rol speelt, hetgeen ook zijn weer slag heeft op andere groepen als veenarbeiders en losse ar beiders, die tijdens de oogst veel al werk vonden in de landbouw. LEER EEN BEROEP! De vraag naar arbeidskrach ten van de zijde van het be drijfsleven richt zich allereerst op geschoolde krachten, de thans bij de Arbeidsbureaux inge schreven arbeidskrachten betref fen voor een belangrijk deel on geschoolde minder-vakbekwame krachten, daarnaast neemt het aantal ouderen onder hen toe. Daarom worden zoveel mogelijk mensen geschoold. Helaas bestaat momenteel niet die belangstelling voor opleiding van een vak als met het oog op de industrialisatie van Nederland wenselijk zou zijn. Dit tekort aan belangstelling wordt enerzijds veroorzaakt door te grote waardering welke in de huidige maatschappelijke op vattingen bestaan voor de be roepen met „het witte boordje". Ook zijn het vaak de aan- vangslonen voor bepaalde groe pen jongeren, zoals loopjongens, die remmend werken op de wil een vak te leren. Het moge dus duidelijk zijn, dat het leren van een beroep van het allergrootste belang is. DE SOUVERE1N11EITSOVERDRACHT TE DJAKARTA (BATAVIA). In het paleis aan het Koningsplein te Djakarta had de onder tekening plaats van het protocol van de bewindsoverdracht door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink en de Sultan van Djocja. Aan de tafel van links naar rechts: Anak Agoeng, minister van binnenlandse zaken, de Sultan van Djocja en Dr A. H. J. Lovink. Staande J. van Boetselaëf"' en H. van Ravenstein. Het gaat om het laatste nationalistische bolwerk. Volgens persberichten uit Was hington zal Amerika de Chinese nationalistische regering mili taire hulp en advies verlenen bij de verdediging van haar laatste bolwerk, het eiland Formosa. Dit zou dus een wijziging kunnen inhouden van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van China. Een woordvoerder van de Chinese ambassade te Washing ton verklaarde, dat de Chinese nationalistische regering op For mosa in de komende maanden aanzienlijke hoeveelheden wape nen van de Ver. Staten verwacht te zullen ontvangen, doch dit is geen nieuwe vorm van hulp verlening, want de wapens wor den betaald met in .November ontvangen geld. Inmiddels hebben Amerikaan se functionarissen de berichten tegengesproken, dat Truman reeds besloten zou hebben nieu we steun aan de nationalistische regering op Formosa te ver lenen. Niettemin heeft men in Londen de indruk, dat er een wijziging in de Amerikaanse po litiek op handen is. ZWARTE DAG VOOR „DE SCHELDE". Kolenprijzen voor grote steden verhoogd. Ter compensatie 1 gulden uitkering. De prjjzen van kolen zullen met ingang van 1 Januari a.s. worden gewijzigd. Voor zover het de courante huisbrandsoor ten betreft zal voor de grote steden de maximumprijs voor de ls.e kwaliteit anthraciet na 1 Januari f 6.55 per mud bedra gen, terwijl die voor gascokes op f 5.65 per eenheid van twee mud is vastgesteld. Voorts zullen de maximum prijzen van gas met cent per kub. m. mogen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschieden. In verband hiermede zal voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmiddelenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van ƒ1.— per persoon. Middel tegen kinkhoest. In een rapport, verschenen in het „Journal of the American Association", deelt een groep Bo liviaanse artsen mede, dat chloromycetine, een antibioticum voor een snelle en afdoende be handeling van kinkhoest wordt aangewend. In zeven ernstige gevallen wer den tijdens een epidemie proe ven genomen te Cochabamba (Bolivië). De artsen verklaren, dat,na een behandeling van twee dagen de koorts verdwenen was en dat de hoest na vier dagen had opgehouden. Ouderdomsuitkering voor personen van Belgische nationaliteit Volgens een heden afgekondigd Kon. Besluit zullen voor de toe passing van de Noodwet Ouder dom. voorziening, personen van Belgische nationaliteit geheel op één lijn worden gesteld met Ne derlanders. Als voorwaarde geldt, dat zij gedurende de laat ste zes jaar onafgebroken in Ne derland hebben gewoond. Het besluit heeft terugwerken de kracht tot 1 October 1949. 'Beraad over in de toekomst te volgen weg. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat de communistische leiders uit de verschillende wereldstreken, die na de viering van Stalins ver jaardag te Moskou zijn achter gebleven, in beraad zijn gegaan over de in de toekomst te vol gen tactiek in de gehel wereld. Volgens de te Londen ontvan gen berichten zou alleen nog maar de Oostduitse delegatie onder Walter Ulbricht uit Mos kou naar huis zijn teruggekeerd. Met het oog op „de verplaatsing van het communistische succes van West-Europa naar Oost- Azië", aldus de Engelsen, wordt in het bijzonder de aanwezigheid van Mao Tse Toeng te Moskou van betekenis geacht. De Franse regering heeft he den de Verenigde Staten van Indonesië erkend. Ten bate van het Roode Kruis. Alle poppen, die in de loop der jaren in Paleis Soest- dijk een tehuis hebben ge vonden onder de goede zor gen van de Prinsesjes, had den gisteren een rendez vous in de kinderkamer van het Paleis De Prinsesjes Beatrix en Irene hadden na melijk het plan opgevat haar poppen te exposeren en de Koningin werkte onmiddel lijk aan dit plan mee door talrijke poppen uit haar eigen verzameling voor dit doel beschikbaar te stellen. Vele kennissen en personeelsle den en hun kinderen bevolk ten derhalve de kinderka mer en de Prinsesjes incas seerden de entreegelden, die want dat was de gehele opzet ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis kwamen. De Prinsesjes hadden één van haar poppen beschik baar gesteld voor haar of hem, die de naam van de pop zou raden, maar omdat niemand „Hilda" recht deed wedervaren, besloten zij de pop maar te verloten. Toen de gasten vertrokken wa ren, bleven de Prinsesjes nog geruime tijd bij elkan der om het geld te tellen. Dezer dag»n kan het Roode Kruis een postwissel van f260 verwachten. Een Pool en een Vlissinger verloren het leven. Het was gisteren een zeer zwarte dag voor de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. In dit bedrijf, dat bekend staat om zijn uiterst weinige dodelijke ongevallen, zijn gistermiddag n.l. tengevolge van twee totaal van elkaar losstaande bedrijfs ongevallen twee slachtoffers ge vallen. In de middag was een groep arbeiders bezig met het hijsen van balken uit het nieuwe schip van de Franse Maatschappij „Comp. Générale Transatlanti- que", de „Carimare". Bij deze groep was ook de 39-jarige on gehuwde Pool Z. Bukwraba, af komstig uit Narowla. Deze Pool wilde op een gegeven ogenblik, een tros toewerpen aan een an dere arbeider. De lus van deze tros slingerde zich echter om het been van de Pool, tengevolge waarvan hij werd meegesleurd en een val van 13 m. in de machinekamer van het schip maakte. De man was op slag dood. Bukwraka, die lid was geweest van de Poolse divisie, die o.m. Zuid-Zeeland bevrijdde, was se dert 1947 op „De Schelde" werk zaam. VLISSINGER GEDOOD. Van het andere ongeval is de 27-jarige P. Klap uit Vlissingen het slachtoffer geworden. Hij was in het begin van de middag met een groep arbeiders bezig in een watertank van een in aan bouw zijnd schip, bestemd voor Argentinië, platen aan te bren gen. Door tot heden onopgehel derde oorzaak is één dezer pla ten omgevallen met het noodlot tige gevolg, dat Klap er onder tereeht kwam. Het bleek, dat hij een hoofdwonde en ernstige kneuzingen aan het onderlijf had opgelopen. Onmiddellijk werd hij naar het St.-Joseph zieken huis vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Dit mocht echter niet baten. Onder de operatie is hij gestorven. Hij was pas gehuwd. NOG EEN ONGEVAL. Tenslotte vond in Lutterade een ongeval met een Scheide arbeider plaats, dat gelukkig beter is afgelopen. Hier was de Vlissingse Schelde- arbeider S. Roeting met andere werklieden bezig met het mon teren van een ketelinstallatie, welke door „De Schelde" gele verd wordt aan de Staatsmijn „Maurits". Roeting is hierbij gevallen en heeft een been gebroken. Hij is naar het ziekenhuis in Sittard vervoerd. Vertrek „smaldeel Antillen" naar de West. Prins Bernhard aan boord van de „Karei Doorman". Op 2 Januari a.s. te ca. 16.00 uur zullen het vliegkampschip „Karei Doorman", de zeegaande onderzeebootjager „Johan Mau rits" en de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck" tezamen vormend het „smaldeel Antillen" de haven van Rotterdam ver laten voor de reis naar de Antil len en de manoeuvres in de wa teren aldaar. Z. K. H. Prins Bernhard zal, zoals bekend, aan boord van de Karei Doorman" deze reis mee maken. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin met waar schijnlijk de twee of drie oudste Prinsesjes bij dit vertrek tegen woordig te zijn. Onder het genot van een kop. thee en oliebollen. STICHTING „DE EENDRACHT" ZAL BADHUIS GAAN BOUWEN. Graag geven wij toe dat dit een weg is van wrange zelf verloochening. Maar laat 't een pijnlijke zijn, in geen geval is het een schadelijke, en schandelijke. Op die weg komt de goede God ons reeds tegemoet, met het heer lijkste aanbod: „begeer wat Ik u geven zal." Dan kunnen wij ons verlang lijstje wel klaar maken voor ons persoonlijk, kerkelijk, maat schappelijk, staatkundig, natio naal en internationaal leven. Het komt in volmaakte orde aan ieders adres. Of is het misschien niet bij machte, om het te doen? Gewis wel! Zó zal de Heer ons 't goede weer doen zien. Jongeren en ouderen schrijden dan, bezield met des Heercn Geest, de onbe kende toekomst tegen, met vlam mende activiteit en sterkende energie vervuld. Dan is het licht in de tastbare duisternis. Zo worde het voor ons, voor de hele wereld in '50. Maar uiteindelijk, om de wille van het Kindeke in Bethlehems stal. B- A. Gr. Onder het genot van een kop thee en oliebollen hebben de Souburgse raadsleden gistermid dag in betrekkelijk korte tijd de begroting voor 1950 behandeld en z.h.s. goedgekeurd. Het voornaamste nieuws in deze vergadering kwam van bur gemeester A. H. S. Stemerding, die mededeelde, dat de Stichting „De Eendracht" thans heeft be sloten de bouw ter hand te nemen van een badinrichting. Bij de algemene beschouwin gen voerden het woord n.l. de heer A. W. Bouff namens de P. v. d. A. en de heer G.J. Janse namens de Prot.-Chr. frac ties. De heer Bouff bracht o.ifi. de slechte toestand van de Nieuwstraat ter sprake en sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Nieuwe Vlissingse- weg in 1950 ook nog wel niet zal zijn hersteld en verbreed, Spr. vroeg de voorzitter de pen sioenen van de wethouders te willen herzien. De heer Janse bracht B. en W. dank voor alles wat dit college in 1949 in het belang van Souburg heeft ge daan. Verder bracht hij o.m. de nieuwe zwemschool onder de aandacht van B. en W. PLANNEN. Burgem. Stemerding bracht daarna de raadsleden en het personeel van de gemeente dank voor hun werkzaamheden in het afgelopen jaar. Wat de plannen betreft zei spr., dat de sportvelden in ieder geval in 1950 gereed zullen zijn evenals het speelterrein. Tevens kon de voorzitter meedelen, dat het gebouw „De Zwaan" over enige weken zal kunnen worden geopend. Over de nieuwe zwem inrichting was de burgemeester eveneens hoopvol gestemd en hij zei, dat binnenkort voorstellen hierover zullen worden inge diend. Door de raad, zo zei de bur gemeester verder, is destijds een besluit genomen om een bad inrichting te bouwen. Dit besluit is echter nog steeds bij Ged. Staten, die geen goedkeuring willen verlenen, daar er geen sluitende exploitatie kan worden verkregen. De Stichting „De Eendracht", zo vervolgde spr., heeft échter in de laatstgehouden bestuurs vergadering besloten een bad inrichting te gaan exploiteren. Er zal een gebouw worden aan gekocht, waardoor geen bouw volume of nieuwbouw nodig is. Zo zal Souburg straks een sobere, doch goede badinrichting verkrijgen. De heer Stemerding deelde nog mede, dat de enige medewerking, die van de ge meente zal worden gevraagd, is, de rente en aflossing van de te sluiten geldlening te garanderen. Nadat de begroting artikels gewijs was doorgenomen, werd de goedkeuring z.h.s. verleend. Verder werden voor de begro tingsbehandeling aangenomen 'n voorstel tot wijziging van de politieverordening, het maximum aantal uit te geven vergunnin gen in gevolge de drankwet, van 10 op 8 te brengen, terwijl de adviescommissie ingevolge de woonruimtewet in dezelfde sa menstelling tot de le Dinsdag in September 1950 zal aanblijven. BELEMMERINGEN. Tot leden van de dienst voor Soc. Zaken werden herbenoemd de heren A. de Visser en A. Sturm. Tenslotte sprak de bur gemeester een korte rede uit, waarin hij het raadslid, de heer J. Goedbloed, herdacht, die in 1949 is overleden. Wat de groei van Souburg betreft, zei de heer Stemerding, dat hij het betreur de, dat de gemeente hierin door allerlei omstandigheden wordt belemmerd. De voorzitter sprak de hoop uit, dat dit in 1950 zou verbete ren en dat alle raadsleden ook in het nieuwe jaar steeds de belangen van Souburg zullen kunnen blijven dienen. Na het ambtsgebed wenste dhr L. Ch. Jansen namens de raad de bur gemeester met zijn gezin een goede jaarwisseling. LOONSVERHOGING IN HET HAVENBEDRIJF. Tussen de scheepvaartvereni ging Zuid en de Unie-Verkeer samenwerkende transportarbei dersbonden is na gepleegd over leg overeenstemming bereikt over het verlenen van een ver hoging van vijf procent op de thans in het havenbedrijf gel dende lonen. De verhoging wordt van kracht met ingang van 1 Januari a.s. De Franse regering heeft het vertrouwensvotum gekregen bij stemming over twee voorstellen bij de begroting 1950. Laten we vandaag beginnen met U te vertellen, dat in Flo rence het skelet van een olifant is gevonden, dat naar schatting een millioen jaar oud is. Jammer dat ze 't niet precies kunnen zeggen. Als Nieuwjaarcadeau tje heeft Truman de Sjah van Perzië verteld, dat Amerika mi litaire hulp aan Perzië zal verlenen. Macarthur, gealli eerd opperbevelhebber in Japan, heeft gezegd, dat Japan snel het economische ideaal nadert: een vrije particuliere concurreren de onderneming. De export was in 1949 bijna verdubbeld. Door de Nederlandse regering is een voorlopige regeling getrof fen voor de verdeling van de taken en bevoegdheden van de Overheidsdiensten, die bemoeie nis hebben met de zaken in In donesië. Voor coördinatie van het te voeren beleid zal een nieuwe ministeriële commissie worden gevormd. Nu we het toch over Indonesië hebben, Cochran, de Amerikaanse am bassadeur, als een auto glimmend van nieuwigheid, heeft gezegc dat Indonesië verschillend geldleningen zal kunnen afslui ten on dat half Jan. de eerst Marshall-rijst komt. De klein' metaalindustrie, zoals garage rijwielreparatie-, loodgieters- en smedenbedrijf, heeft besloten tot toekenning van de 5 loons verhoging. Bij Lekkerkerk is door het springen van een band een auto in de rivier gereden, een van de twee inzittenden verdronk. De directeuren Flemming en de Vos, van de Amsterdamsche- en Incassobank, hebben ontslag verzocht en ver kregen. Ir L. P. Ruys wordt mede-directeur van de Kon. Rott. Lloyd. Wat we vandaag voor het laatst bewaard hebben zijn: een prettig Oudejaar en een goed begin! B. van Asperen Vervenne gehuldigd te Rotterdam. In de Beursfoyer te Rotterdam werd gistermiddag, op initiatief van de distrieten Noord- en Zuid-Holland van de Algemene Nederlandse Pluimveeteeltver eniging, de heer B. van Asperen Vervenne uit 's-Gravenhage, ge huldigd in verband met zijn af scheid per 1 Januari a.s. als Rijkspluimveeteeltconsulent in Zeeland, Noord- en Zuid-Hol land. De heer van Asperen Vervenne, die deze functie van Mei 1921 af bekleedde, werd onder meer toegesproken door de voorzitter van het district Zuid-Holland van de A.N.P.V., de heer J. H. Poulis uit Rotterdam. Namens de directeur van het Rijksinsti tuut voor de pluimveeteelt was aanwezig ir H. M. K. Friens uit Beekbergen. De heer van Asperen Ver venne zal per 1 Januari dr W. K. Hirschfeld opvolgen als voor zitter van de Algemene Neder landse Pluimveeteeltvereniging. Zoals bekend heeft Zeeland de scheidende functionaris reeds in Goes gehuldigd. Ook Brabantse Kamer van Koophandel dringt aan op vrije veren. In verband met de weder invoering van veergelden voor de veerdiensten op de Wester- Schelde heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, in aansluiting op de adressen van de K. v. K. te Terneuzen, zich dezer dagen eveneens in een adres tot de minister van Verkeer en Water staat gericht. In dit adres wordt aangedrongen op vrije overtocht over de Wester-Schelde, niet al leen voor de wielrijders en voetgangers, zoals thans in de bedoeling ligt, doch ook voor vrachtauto's, personenauto's en andere voertuigen. Directeur-Generaal van politie. Naar „Het Huisgezin" ver neemt is de benoeming te ver wachten van mr J. C. van der Minne uit Vught tot directeur- generaal van politie bij het mi nisterie van Justitie. Mr Van der Minne was in 1939 substituut-officier van 'Justitie te Middelburg. Ook na de bevrijding was hij zulks nog, maar werd toen bovendien nog belast met de waarnemende functie van funge rend-directeur van politie voor de provincie Zeeland. li 1945 werd hij belast met de waarneming van de functie van fungerend-directeur van politie voor de provincies Noord-Brabant Limburg en Zeeland. Februari 1946 volgde zijn benoeming tot advocaat-generaal bij 't gerechts hof te 's-Hertogenbosch. Distributiestamkaart niet meer geWig. Het C.D.K. deeit mede, dat in verband met de intrekking van de tweede distributiestamkaar- ten-besehikking 1946 geen uitgif te van nieuwe stamkaarten meer zal plaats hebben. De geldende bonkaarten blij ven van kracht en moeten dus worden bewaard. De distributie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruikmaking van de tweede distributiestamkaart. 'Tipe? mededeline. ndveri Verwarm Uw bed behaaglijk mei een •J-» VOOR BABIES EN VOLWASSENEN DE BILT ZEGT: Iets keuder. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Voor namelijk in het Zuiden van het land aanvankelijk nog mist. Meest matige Oostelijke wind én iets kouder dan Vrijdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1