Het Sowjetblok geïsoleerder dan ooit. „IN 't PARADIJS" De aandacht was dit jaar gevestigd VLISSINGEH voorspoedig 1950 op Het Noord-Atlantisch Pact. De blokkade te Eerlijn. De conferentie te Parijs. De breuk tussen Tito en het Kremlin. lEUMflPMl I „Hoe viert U het Oudejaar?" Zaterdag 31 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD NEGENTIENHONDERD NEGEN EN VEERTIG, vier de Vredesjaar zonder werke lijke vrede. Een jaar, dat ein digt zonder dat de gehoopte toenadering tussen Oost en West tot stand is gekomen. Het Sowjetblok, dat thans tot vijf landen is verminderd. Staat geïsoleerder dan ooit. Van de vele problemen, die dit Jaar om een oplossing vroegen, was het opmerkelijkste ver schijnsel wel, dat in het Wes ten het communisme in het de fensief werd gedrongen. Dit jaar willen we van maand tot maand een korte beschouwing geven van de politieke betekenis van de voornaamste gebeurtenissen. Januari: De poging D« grote gebeurtenis van de eerste maand van het jaar 1949 was ongetwijfeld de verklaring van Stalin, dat hij geen bezwaar zou hebben Truman te ontmoeten om een wereldvredespact op te «tellen en de Berlijnse blokkade op te heffen. Het gaf aanleiding Jot vel# vragen. Maakte Stalin recht wat Molotof krom maakte? Want, diens departement, dat van buitenlandse zaken dus, had kort tevoren een langademige en •cherpe verklaring contra de Westerse Unie en het Atlantisch Pact gepubliceerd. Zó scherp Zelfs, dat van een verbroken wa penstilstand in de koude oorlog gesproken kon worden. Met de flruk die Moskou op Noorwegen uitoefende was echter Stalins Verklaring, zij het dan een zeer Onbeholpen toch een poging op weg naar de vrede. Niet minder aandacht vroeg Truman, toen hij in zijn inaugu rele rede practisch een New Deal Xoor de gehele wereld ontwikkel- e, welke diplomatiek, militair en economisch door de V.S. zou wor den gesteund. Voorts trad Mars hall af, en volgde Dean Acheson ook een New Dealer! hem kwamen de landen van het seise Pact bijeen om te pra- en over de verdediging van West uropa, werd te Londen de Raad yan Europa ingesteld, een mili taire veiligheidsraad voor Duits land opgericht en vonden in Is raël de eerste algemene verkie zingen plaats voor de consti tuerende vergadering. In Parijs pegon het proces Krawchenko èontra Les Lettres Francaises. als algemeen aangenomen werd, van zijn post ontheven om eens Stalin te kunnen opvolgen. En was aan zijn ontslag 'n bevorde ring voorafgegaan dan zou de Sowjet-pers hem zeker gehuldigd hebben. In deze maand werd door de landen van de Westerse Unie, sa men met Italië, Zweden, Noorwe gen, Denemarken en Eire het statuut voor de Raad van Europa opgesteld en begonnen tevens de voorbereidende besprekingen. In Syrië greep Hoesni el Zaim naar de macht en in Engeland baarde de arrestatie van Haigh, de zwa- vedzuurmoordenaar, groot opzien. April: Berlijn Weer vroeg Berlijn de aandacht deze maand. Want Moskou ver klaarde officieel niet meer vast te houden aan de eis, dat de op heffing van de blokkade moest samenvallen met de onderhande lingen tussen de Grote Vier. Het was de erkenning van Sta lin, dat zijn politiek mislukt was. Vandaar, dat de kogel, die nu door de kerk gejaagd werd, een royale kogel was. In Engeland was Cripps inmid dels met zijn begroting voor de dag gekomen. Geen Aprilmop, deze begroting, die een nieuwe versobering voor de Engelsen be tekende. Voorts vroegen de lan den van de Westerse Unie met Noorwegen, Denemarken en Ita lië militaire bijstand aan de V.S., werd de Duitsers het recht ver leend tot het stichten van een fe derale republiek, die de bezet tingszones in West-Duitsland zou omvatten en vroeg China de aan dacht door de beschieting van de Engelse oorlogsbodems „Ame thyst" en „Consort". De Chinese Nationalisten moesten Nanking prijsgeven. Mei: Blokkade opgeheven Het diepst maakte wel indruk j dat op 12 Mei de blokkade en te- genblokkade van Berlijn werd op- geheven. In Londen werd het ont- DE GROTE VIER TE PARIJS BIJEEN. De conferentie van de vier minister van Buitenlandse Zaken in het Palels Rose te Parijs. Persfotografen en filmoperateurs beheersten de eerste ogenblikken der bijeenkomst. Februari: Noorwegen In deze maand verloor Moskou opnieuw een slag. De Russen bo den de Noren een non-agressie pact aan. Maar deze lustten de Russische eieren niet en traden toe tot het Atlantisch Pact. Tussen Jessup en Malik vonden formele besprekingen plaats over mogelijke opheffing van de Ber lijnse blokkade. In Polen vonden massa-arrestaties plaats. Het proces Mindszenty, dat als een der grootste historische processen geboekstaafd zal blijven eindigde tnet de uitspraak: levenslang. Chaim Weizman werd president van Israël, dat, na een strijd van maanden, een algemene wapen stilstand met Egypte onderteken de. Maart: Atlantisch Pact werp-statuut voor het eerste „Eu ropese parlement", de Raad van Europa, getekend. 10 naties o.m. ons land, gaven hier een demon stratie van Europees verlangen naar meer eenheid. In Bonn werd de nieuwe West-Duitse grondwet aangenomen, en de vlag van Wei- mar in ere hersteld. En dan Parijs. Belangrijk ge- noeg om er wat meer aandacht aan te schenken. Duitsland was een der belangrijkste problemen, zo niet het belangrijkste dat te 1 bespreken viel op deze bijeen komst van de Grote Vier. De Rus sen dachten hier met indrukwek kende bewijzen van Duitse steun voor hun politiek te kunnen ko men. Edoch, het liep anders. De verkiezingen van 't Duitse volks congres in Oost-Duitsland maak ten met één slag 'n eind aan deze Russische droom. Vier millioen kiezers stemden tegen de Russen. Parijs had het begin kunnen zijn van een vredesperiode, maar het bleef „koude oorlog". In Berlijn zelf waren ernstige botsingen tus sen stakende West-Berlijnse spoorwegarbeiders en Oost-Duit se spoorwegpolitie, arrestaties en gewonden, de treinenloop een chaos. Juni: Parijs Parijs heeft ook in Juni niet ge leid tot een politlek-economisch huwelijk tussen Oost en West De opheffing van de blokkade bleef het enige belangrijke re sultaat. Het bleef een capitulatie der Russen. Wat zij aan „tegen- concessie" gekregen hebben was het einde van de maatregelen, die enkel en alleen genomen waren om hen tot capitulatie te dwin gen. Slechts wezenlijke vooruit gang leverde het verdrag van Oostenrijk op. verwierp. Want onder het motto: „Und willst du nicht mein Bru- der sein, so schlag" ich dir den Sch&del ein" bemoeiden de Rus sen, met volstrekte miskenning van het beginsel der staatssou- vereiniteit zich met vrijwel alle Joego-Slavische binnenlandse pro blemen. Het ging Tito zo hoog zitten, dat hij openlijk het woord „vijand" gebruikte, en een volle dige bieuk met het Kremlin het gevolg was. De Russische dreige menten aan de grens imponeerden hem niet. Integendeel, hij vroeg nuchter Washington om 25 mil- hcen dollar wapenhulp. Deze maand ook vonden de verkiezin gen voor de Bondsvergadering in Bonn plaats, begon de Raad van Europa te Straatsburg met zijn werkzaamheden en werd een nieuwe stap gezet op de weg naar een Verenigd Europa. Syrië werd het toneel van een staatsgreep, die Hoesni el Zaim en' de minister-president Barazi het leven kostte. Bosbranden in Frankrijk eisten vele doden. September: De bom Als een bom sloeg Trumans verklaring de wereld in, dat Ame rika het monopolie over het atoomgeheim niet mëer bezat en dat in de Sowjet-Unie een atoom bom was ontploft. Het was de sensatie van de maand, al publi ceerde Tass dan een verklaring HET EINDE DER BLOKKADE. Het officiële einde der blokkade van Berlijn, die een zo beteke nisvolle factor in de wereldpolitiek is geworden, had het ka rakter van een sportieve gebeurtenis. De eerste vrachtauto, die sedert 327 dagen naar Berlijn zal rijden, passeert de slagboom op het controlepunt te Helmstedt aan de Brits-Russische zonegrens, luide toegejuicht door'geest driftige Duitsers. De vrachtwagen was een van de lange kara vaan, die de dolle rit van 110 mijl door de stad maakte, nadat de Russen de blokkade hadden opgeheven. Voor ogen houdend, dat de me thode van het Kremlin, toegepast op Kardinaal Mindszenty van Hongarije, met dezelfde fanatieke onverdraagzaamheid gebruikt werd voor de kerkvervolging in Tsjecho-Slowakije, waarbij aarts bisschop Beran het ontgelden moest, kon men de conferentie te Parijs ook zien als „huilen met de waarin van een bom niet werd gerept. Niet minder liet Cripps Europa schrikken. Het Pond devalueerde, en dertig staten volgden Cripps' maatregel. Trouwens, de finan ciële besprekingen te Washington tussen Engeland, de V.S. en Ca nada wezen al op het gevaar van een geldcrisis. In Duitsland werd wolven in het bos". De econo- de liberaal Heuss president en de mische as mocht dan iets lichter christen-democraat Adenauer gaan draaien, in de Oost-Euro-kanselier, doch hielden de gealli- pese staten bleven de politieke eerden een vinger in de pap. Op duimschroeven even zwaar aange draaid. Eind Juni trokken de Bel gen naar de stembus. Een ver schuiving naar rechts was het re sultaat. De vloten van de Wes terse Unie kozen het zeegat voor een grootscheepse oefening en Cyrenaica werd onafhankelijk. Juli: Amethyst Internationaal gezien een kal me maand. In België trok de Ko ningskwestie weer de aandacht. Te Pregny werden besprekingen gevoerd, zonder dat nochtans re sultaten bekend werden. In Lu xemburg kwamen de landen van de Westerse Unie bijeen. In het Britse Lagerhuis verklaarde Cripps, dat er absoluut van deva luatie geen sprake was. Wel zal Engeland de importen uit de dol- largebieden beperken. De presi dent der Philippijnen, Quirino, ijvert voor een Stille Oceaanver drag. Het Vaticaan dreigde de aanhangers van het communisme met de banvloek. Truman ratifi ceerde het Atlantisch Pact en vroeg meteen aan het Congres om Europa 1450 millioen dollar voor wapenhulp te verschaffen. Haigh kreeg de strop. Voor de Engelsen een sensatie, die echter in het niet viel bij de ontsnapping van de „Amethyst". Dat was boven dien een moedig staaltje. Augustus: Breuk mei het Kremlin Voor de eerste maal liet Tito duidelijk merken, dat hij de poli tiek van het Kremlin volkomen Maart roerde zijn staart met twee grote gebeurtenissen. De eerste was, dat een van de groot ste stappen op weg naar de we reldvrede werd gedaan. Na acht maanden onderhandelingen wer den de voorwaarden van het N. Atlantisch Pact bekend gemaakt. De V.S., Canada, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Luxemburg en Noorwegen, landen, welker geza menlijk grondgebied een ópper- Vlakte van 20 millioen vierkante kilometer beslaat, waarop 250 fnillioen mensen wonen, aan vaardden het beginsel, dat 'n aan val op één van hen, zou worden beschouwd als een aanval op lillen. Niet minder opzien baarde het j pntslag van Molotof als minister i ran buitenlandse zaken. Hij werd I ippgevolgd door Wysjinsky. Het ïvas de erkenning van de verlo ren strijd in het Westen en te vens de erkenning van Molotofs blunders. Hij werd zeker niet, zo- DE WEST-EUROPESE UNIE IN ACTIE ANDERE BESLUITEN: MILITAIRE STANDAARDtSERINH AANLE0 VAN RADARNCT UITBREIOINO VAN TELCXfCT •CONTRCHT 2AL BR'TBE STRAAL JAGERS H LICENTIE BOUT/EN Sicilië werd Guiliano geducht achter de broek gezeten, en in Lake Success begon de vierde ge wone zitting der Verenigde Na ties. October: China De maand van het rode succes in China. Op 2 October consti tueerde Mao Tse-Toeng zijn rege ring te Peking. Alleen, het staat nog niet vast of deze niéuwe lei der van 450 millioen mensen zich ais een Tito of als een Gottwald zal gedragen. Rajk werd opgehangen en Tito kwam in de Veiligheidsraad. Deze twee feiten tekenen wel duidelijk de stand van zaken. Want 't pro ces Rajk paste in de routine van de Russische tactiek. "Het was niet anders dan een poging om Joego slavië te compromitteren via de „bekentenissen" van de beklaag den, die steevast kwamen mede delen, dat ze door Joego-Slavische agenten op het verkeerde pad waren gevoerd. Dat overigens Tito zelf de rol van Stalin in Zuid-Slavië heeft overgenomen en bij hem vrijheid evenmin tot zijn recht komt, is internationaal ge zien van minder belang dan de splitsing van het communisme. In Oost-Berlijn werd de republiek voor geheel Duitsland uitgeroe pen met Grotewohl als premier. Na een lange crisis van drie we ken bezat Frankrijk weer een re gering. Het gekke was, dat Bi- daults programma weinig afweek van dat van de afgetreden Queuille. November: Duitsland Acheson, Bevin en Schuman die deze maand te Parijs bijeen kwamen achtten het ogenblik ge komen de „intregatie" van het Duitse volk in de Europese ge meenschap aan te moedigen. Op Frans verzoek kwamen de landen van de Benelux, Frankrijk en Ita lië bijeen om nauwere samenwer king te bestuderen. Volgens de „Economist" was het een ietwat beledigend antwoord op de devalu atie. Men vreesde namelijk dat deze „Fritalux" (of zo ge het an dere stofzuigermerk „Fibenel" verkiest) de druppel zal zijn, die de Beneluxemmer zal doen over stromen. De Raad van Europa kén in dit verband gezien worden als 'n lichaam ,dat voldoende po litieke macht bezit om regeringen en onderdanen te overtuigen, dat zij de offers, die het kosten gaat, zullen moeten accepteren. Duitsland, dat nu „geintegreerd" moet worden in een Europese ge meenschap, die (nog) geen ge meenschap is (noch in politiek noch in economisch opzicht), wordt in ieder geval stopzetting van de ontmanteling aangeboden in ruil voor effectieve veiligheids garanties. Ja, Duitsland krijgt ve le concessies. Adenauer heeft er vele lelijke woorden van Schuman voor over. De stafchefs der Wes terse Unie hebben in deze maand hun gezamenlijk defensieplan op gesteld. Het fundamental denk beeld, dat aan dit plan ten grond slag ligt is, dat een vijand zo ver mogelijk in oostelijke richting in de strijd zal worden verwikkeld om te voorkomen, dat West-Euro pa onder de voet gelopen wordt. December: Jeruzalem Jeruzalem werd door de Jo den tot hoofdstad uitgeroepen. Een besluit, dat genomen werd na de onzalige uitspraak van de Verenigde Naties om de heilige stad te internationaliseren en dus een rechtstreekse uitdaging aan het adres der Verenigde Naties. Adenauer kreeg een teleurstel ling te verwerken. Het geallieerde Hoge Commissariaat verklaarde voor onbepaalde tijd alle militaire en para-militaire organisaties in West-Duitsland als verboden waar. De wet vernietigde met één slag alle plannen van Adenauer, die bij herhaling had gepleit voor opneming van de Duitse strijd krachten in een Westers inter nationaal leger. De laatste Chinese provincie, Joenan, die aan Indo-China grenst is in handen van de communisten. De nationalisten zitten in de klem. Mao, die verklaard heeft, dat hij de nationalisten zal vervolgen waarheen zij ook vluchten, klopt op de poort van Zuid-Oost-Azië en het State Department weet niet hoe de rode vloed gekeerd zal moeten worden. Daarom gaat Jessup nu op onderzoek in dit ge bied. Deze maand het proces Kostov in Bulgarije. Het was weer het oude recept: splonnageen samen werking met Tito en het Westen. Weer werd een man veroordeeld tot slachtoffer van de politiek die de Westerse wereld nimmer zal kunnen aanvaarden. De poli tiek, waarbij samenwerking de plaats moet ruimen voor absoluut knechtschap. Moge God de wereld 't komen de jaar kracht geven en moge Hij ons leren beseffen, dat alleen on der Zijn heerschappij het leven waarde kan hebben (Ingez. mededeling, advert.) Ook Café-Restaurant wenst U een Van 1 Januari af iedere Zaterdagavond gezellige stemmingsmuziek van 20.00—23.30 uur. Komt U eens luisteren? DE BIJEENKOMST van de Ministers van Buitenlandse Zaken der tien landen in St. James' Palace te Londen, u>aar de samen stelling van de Raad van Europa werd voltooid. Scandinaafse en Nederlandse gedelegeerden tijdens de bijeenkomst. Geheel links de Nederlandse minister, Mr D. U. Stikker. Verder de Zweedse minister, Osten Vnden en de Noorse minister, Halvard Lange. WIJ VROEGEN EEN AANTAL MENSEN: WANNEER, op de laatste dag van het jaar 1949 het midder nachtelijk uur slaat, de oude Vader Tijd zijn staf ten groet heft en Baby Tijd met zijn vest zakzandlopertje in de hand Uw kamer binnendribbelt, zult gij, lezer, en om maar dicht bij huis te. blijven zullen vele Zeeuwen met U, dat stille, ern stige en toch ook weer vrolijke, luidruchtige moment vinden, waarop gij de Uwen een geluk kig jaar gaat toewensen. Stil en ernstig, omdat het een moment van bezinning moet zijn, vrolijk en luidruchtig, omdat de beieren de klokken buiten vol vreugde een nieuw jaar aankondigen. Oud op Nieuw viert het gros van de Zeeuwse bevolking thuis. Dat is altijd zo geweest en dat is goed. Er zijn er echter ook, die door hun beroep verhinderd zijn. Zijn het er veel, zijn het er weinig? We trokken de straat op en vroegen: Hoe viert U het Oudejaar? Een huismoeder. De eerste was de moeder van een groot gezin. „Hoe wij het vieren?" „Nu, net als andere jaren. We maken er een gezellige avond van met spelletjes en oliebollen. We spe len wat op het orgel en zingen samen wat. Soms gaan de oud ste jongens, na twaalven, nog even naar hun vrienden." Een politie-agent. 's Avonds ontmoetten we een agent van politie. Rustig stap pend antwoordde hij: „Hoe ik Ouwejaar vier? Nou mijnheer, ik tref het niet, want ik heb dienst." „Oliebollen mee? Niks hoor. Die krijg ik de volgende ochtend wel. Mijn collega's en Ik, we kijken mekaar eens aan en wensen elkaar het bestel" Een rusthuisdirectrice. „Hoe de Oudjes het vieren?" antwoordde ons de directrice van een rusthuis voor Ouden van Dagen, „We beginnen al de avond van tevoren. Dan komt een meisjeskoortje zingen. De oudejaarsdag zelf bakken we 's middags oliebollen en nodigen wij verschillende andere oudjes, van wie we weten dat ze alleen zitten, uit. 's Avonds hebben we een echt gezellige maaltijd. We lezen een oudejaarspreek en wi» Idan zin heeft kan naar de kerk. En na kerktijd tracteren we en zingen samen, terwijl een van de oudjes op het orgel speelt. Het is zoTi avond waar allerlei herinneringen worden opgehaald. Maar de slag van twaalf wach ten we niet af hoor! De gewone tijd naar boven Een marktkoopman. „Ouwejaar?" „Man, dat moet je m'n jongens vragen!" Het is een marktkoopman, die dit zegt. „Achter in m'n tuin staat een batterij voetzoekers. Nou, en als 't zo ver is, berg je dan maar. Knallen als kanonschoten!" Een hoofdverpleegster. Een hoofdverpleegster zei ons: „De verpleegsters, die vrij zijn en in de stad wonen, gaan na tuurlijk naar huis. De anderen krijgen een klein souper aange boden. Voordien zingen we wat voor de patiënten, die overigens op de gewone tijd moeten gaan slapen. De zusters, die dienst hebben, komen om 12 uur even feliciteren." Een telefoniste. Er is ook een categorie, dia juist op Oudejaarsnacht het meeste werk moet verzetten. Het zijn de telefonistes. Want: „La ten we Pa en Ma in Amsterdam even bellen Jan en „Laten wa Oom Freek niet vergeten En de vriendeijke stem zegt onver moeid: „Hier is Amsterdam voor u!" Een beiaardier. Tenslotte kennen we één man, die ook op z'n eentje het oud op nieuw viert. Het is de beiaardier van één onzer Zeeuwse steden. Voordien speelt hij oudejaars- wijsjes. „Als ik hard ren", zei hij lachend, „ben ik net om tien over 12 thuis." Er zijn er nog meer te noe men, die deze gebeurtenis in eenzaamheid moeten gedenken en anderen, die op deze ogen blikken in droefenis leven. La ten wij allen, of wij het luid ruchtig en vrolijk dan wel stil en ernstig vieren, hen gedenken en Gods zegen voor hen vragen in het komende jaar. Het slakkenhuis is zó getekend, die van buiten naar binnen ge- Beletterd Slakkenhuis. nummerd zijn, daaromheen slin gert. In leder van die vakjes kan een letter worden geplaatst. Als dat gebeurt op de gewenste ma nier, vormen die letters verschil lende woorden. Tussen die woor den onderling is geen enkel ver band, maar het eigenaardige is, dat niet alleen woorden worden gevormd, als men. van buiten naar binnen leest, maar dat die zelfde letters ook woorden vor men, als men van binnen naar buiten leest. De omschrijving van die woor den is: Van buiten naar binnen: 16 ziekteverschijnsel; 715 lang eindje mens; 1620 aanlegplaats voor schepen (mv); 2123 drink gerei; 2428 eetgerei; 2933 dunne ijzerplaat; 3442 verbin dingsmateriaal; 4344 water stand; 4549 Bijbelse mansnaam; 5060 niet te goeder naam en faam bekend staand „familielid"; 6164 span; 65—69 waas. Van binnen naar bulten: 69 65 lawaai; 6461 knolgewas; 6057 verstand; 5655 voorzet sel; 5450 voertuig; 49—45 Bij belse mansnaam; 4438 rustig; 3733 verkoopplaats; 32—39 stevige, maar onvruchtbare bo dem; 28—24 eetgerei; 23—16 overdekking; 159 balspel; 87 rivier in Siberië; 61 reep. Inzendingen onder motto „Oudejaarspuzzle" tot 10 Januari a.s. aan: Redactie Zeeuwsch Dag blad te Goes. Er zijn enkele prijzen beschik baar gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 14