Bijna 37millioen voor Zeelands welzijn in 1949 Fruitoogst bereikte afgelopen jaar een record. Walcheren stond ook dit jaar in het teken van de wederopbouw. Gestadige ontwikkeling van Goes in 1949. RÜksgoedkeuringeii in 1949 voor de bouw van nijverheids-, handel- en verkeersobjecten. Vooi 1186 woningen werden Rijks goedkeuringen verleend. Export gelijk aan opbrengst van vóór de oorlog. De eerste Walcherse boeren vestigden zich in de Noord Oost Polder. Zaterdag 31 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Getallen zijn meestal droog. Er zijn mensen, die deze in de krant altijd overslaan. Maar in sommige gevallen kunnen getal len erg leerzaam zijn en meer zeggen dan vele woorden. Als u b.v een inzicht wilt krijgen in hetgeen er op het gebied van de wederopbouw en de nieuwbouw in het afgelopen jaar in Zeeland is gebeurd, dan moet u eens rustig kennis nemen van de volgende getallen. Ze spreken boekdelen en met vreugde mag eruit wor den afgeleid, dot het zowel met de woningbouw als met de openbare voorzieningen in de vorm van nieuwe straten, grote gebouwen, enz. excelsior gaat. Niet, dat we nu vergenoegd met de handen over elkaar kunnen gaan zitten, want de eindstreep is voorlopig nog niet bereikt. Maar de situatie is toch wel zo, dat er alle reden bestaat tot een zekere mate van tevredenheid. i enigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk te Cadzand, de Geref. Kerk te Bruinisse. afdeling van het zeehospitium keuringen af voor de röntgen- afdeling van het zeehospitum „Zonneveld" te Oostkapelle, de verbouwing van Ter Hooge tot tehuis voor ouden van dagen, de uitbreiding van het tehuis voor ouden van dagen te Terneuzen, het wijkgebouw van het Wit- Gele Kruis te IJzendijke en het wijkverplegingsgebouw te Ka- pelle. De scholenbouw. Herstel van oorlogs schade vorderde 3.3 millioen. Met alles wat zich dit jaar op het brede terrein van de bouw nijverheid in Zeeland heeft afge- «p .-ld, was een bedrag van 36.8 Tri lioen gulden gemoeid. Voor 19-iw was dit bedrag rond 50 mil lioen en het verschil is voor een groot deel te verklaren uit het feit, dat in 1949 „slechte" een bedrag van 3,3 millioen in de sector „herstej oorlogsschade" werd uitgegeven en in 1948 ruim 10 millioen en aan verbouwingen ad 2,5 millioen. Men mag hieruit concluderen, dat het herstel der oorlogsschade, die tot 1 Januari 1949 na de be vrijding een bedrag van in totaal 52,9 millioen beliep, zeer ver is gevorderd. Was tot 1 Januari j.l. het jaarlijkse bedrag voor her- Stel van oorlogsschade aan een maximum gebonden, ditjaar Werd het bedrag vrijgelaten. Een tweede cijfer, dat sterk tot de verbeelding spreekt, betreft het bedrag voor de uitvoering Van openbare werken, waarmede 15.100.000.was gemoeid. Hier- bnder valt de aanleg van straten, Wegen, rioleringen, zuiverings installaties enz. Wilt u de ver deling over de provincie? Hier is gij: Vlissingen f713.000.—, Mid delburg f 541.000.Walcheren f702.000.de Bevelanden X 255.000.—Goes f 393.000.—, W- Zeeuwsch-Vlaanderen f 1.493.000, O.-Zeeuwsch-Vlaanderen f806.000 en Noord-Zeeland f 197.000. De woningbouw. Waarschijnlijk bent u het meest benieuwd naar de woning bouw in 1949. vvy kunnen daar over mededelen, dat dit jaar Rijksgoedkeuringen zijn verleend voor de bouw van 1186 wonin gen, waarvan 46 met een bedrijf. Het totale aantal der na de be vrijding verleende Rijksgoed keu ringen is daarmede gebracht Op 6866. Er zijn momenteel nog 1052 woningen in aanbouw, Waaronder niet begrepen zijn de 2170 noodwoningen, die Zeeland nog rijk is. Vrijwel alles uit het contingent van 1948 is dit jaar gereed gekomen en betrokken. Dit jaar is in de woningbouw in Zeeland voor een bedrag van f 14.404.000.geïnvesteerd. Herbouw en nieuwbouw. Onder de dit jaar gebouwde of nog in aanbouw zijnde woningen Waren zowel herbouw- als nieuwbouwgevallen en natuurlijk ook heel wat woningwetwonin gen. De verdeling over deze drie categorieën naar de Zeeuwse eilanden vindt u in een hierbij gepubliceerde staatje. Daarbij dient wèl te worden aangete kend, dat het beeld niet geheel juist is, omdat diverse gemeen tebesturen woningwetwoningen lieten bouwen, die t.z.t. aan de herbouwplichtigen worden over gedragen. Er is hier dus in prin cipe sprake van herbouwgeval len. De regeling voor woningver betering was officieel per 1 Ja nuari j.l. opgeheven. Wel zijn daarna de bij de gemeentebestu ren liggende aanvragen nog af gehandeld. In het algemeen is van deze gunstige regeling veel gebruik gemaakt. Veel minder van de regeling tot woningsplit sing, hetgeen uiteraard in onze provincie begrijpelijk is. De bouw van montagewonin gen is in 1949 uitstekend verlo pen. Vlissingen stond aan de spits. De 261 montagewoningen, waaraan in April 1948 werd be gonnen, kwamen gereed en er werd begonnen met 48 duplex woningen en 60 boven- en bene denwoningen, terwijl straks de bouw van drie flats zal aanvan gen. In Sas van Gent zijn nage noeg alle 103 montagewoningen klaar, terwijl er in Axel en Ter- neuzen elk 280 montagéwoningen In aanbouw zijn en in Middel burg 42. Nijverheid, handel en verkeer. In de sector nijverheid, als mede in die van handel en ver keer, is in het afgelopen jaar ook hard gebouwd. Het uitgetrokken bedrag voor de sector nijverheid voor Zeeland was f 2.027 ,G00. en dat voor handel en verkeer f 4.480.400.Daarbij komt nog een bedrag van f 4.107.200. voor de herbouw van getroffen stadskernen. Daarvan kreeg Middelburg f 500.000.Vlissingen f 45.200, Breskens f 80.000.Cadzand f80.000.—, Oostburg f 300.000.—, Sluis f 102.000.Deze bedragen werden bestemd voor bouw van grotere zakenpanden. Voor de verdeling der bedragen voor nij verheid en handel-verkeer zij Wolfaartsdijk de ÜLO-school weer verwezen naar een aparte' !aa- r voor meisjes te Middelburg, de r.k. school voor schipperskinde- Kerken en kerkelijke gebouwen En nu nog enkele mededelin gen over de goedkeuringen, die verleend werden voor de bouw van kerken en kerkelijke gebou wen, gebouwen voor gezond heidszorg, alsmede voor scholen. Het is een respectabel aantal. Rijksgoedkeuringen werden ver leend voor de restauratie van de torens te Zoutelande en Vee- re, voor de restauratie van de consistorie der Ned. Herv. Kerk te Kapelle, voor de bouw van de R.K. pastorie te Hoofdplaat, de I vail is zeker deze, dat, bij alle Ned. Herv, Kerk te Oostburg, de critiek, de instanties op tueder- R.K. Kerk en pastorie te Middel-1 opbouwgebied in Den Haag onze burg, de consistorie en het ver- provincie volstrekt niet vergeten. Tenslotte de scholen. Ook voor deze sector werden heel wat goedkeuringen voor nieuwbouw, herbouw en uitbreiding verleend. Het betrof: de ehr. lagere school te Oostburg, de r.k. kleuterschool te Hoofdplaat, de openbare la gere school te Schore, de am bachtsschool te Hulst, de bijz. lagere school te Bruinisse, de kleuterschool te Aardenburg, de landbouwhuishoudschool Schoondijke, de lagere bouwschool te Middelburg, de gemeentelijke lagere school te Zuidzande, de chr. lagere school ZEELAND IN 1949. (Vervolg van vorige pagina.) En nu diversen. ren te Hansweert, de r.k. jon gensschool te Goes, de Rijks- landbouwwinterschool te Schoon dijke. Hierin zijn zowel semi- permanente scholen begrepen als scholen, die volgens de tra ditionele bouw worden gezet. En hiermede zijn we aan het einde van ons overzicht over de bouwnijverheid gedurende 1949. Veel is tot stand gekomen, veel bleef wachten tot volgende ja ren. Er zijn diverse conclusies uit dit artikel te trekken. Eén daar- En zo zouden wij nog een tijdje kunnen doorgaan met het opnoe men van gebeurtenissen in het afgelopen jaar, waaraan Zeeland rijk was. Onder de rubriek diver sen geven wjj nu nog maar en kele flitsen. In tal van Zeeuwse gemeenten kwamen nieuwe scholen tot stand: in Kruiningen werd een nieuwe landbouwhuishoudschool gerpend; in Juli werd de eerste steen voor Oostburgs watertoren gelegd; in dezelfde maand her dacht de Eerste Coöp. Beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent haar 50-jarig bestaan; in October werd de coöperatieve vlasroterij in Eede geopend; de georgani seerde landbouw kreeg een bouw bureau; in November trok de in ternationale vriendschapstrein in Middelburg vele bezoekers; eind Augustus en begin September brachten de huzaren uit Amers foort een bezoek aan Zeeland, waar zij militaire oefeningen hiel- te den; in Juli werd een bespreking land- gehouden over de lectuurvoorzie ning van het Zeeuwse platteland; ln November kwam Mittelsten- scheid voor de Bijz. Strafkamer in Middelburg, die hem tot zeven jaar veroordeelde; in Juli werd een bijzonder prettige receptie ge houden aan boord van de „Meck lenburg", waar de Commissaris der Koningin zich een goed gast heer betoonde; in November wer den de eerste bedrijfspensioenen aan Zeeuwse landarbeiders uitbe taald en, last not least: in Octo ber opende de Kamer van Koop handel haar nieuwe bureau in Middelburg. Op 5 Juli werd te Vlissingen op officiële wijze het Medisch Centrum in gebruik genomen. Dank zij de offervaardigheid van Leiden en Leidschendam kon deze „medische centrale" in de Scheldestad tot stand komen. Zeeuwen, die ons ontvielen. Ook dit jaar stierven enige vooraanstaande Zeeuwen. Begin deze maand kwam 't ontstellend bericht, dat was overleden de heer F. P. O. M. Koch uit St Jansteen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland. Zij, die de heer Koch kenden, wisten, welk een grote liefde voor en welke een uitge breide kennis hij had van van zijn geboortestreek, ja van heel Zee land en hoe hij voor het Zeeuwse bedrijfsleven op de bres heeft gestaan. Begin November ontsliep te Stavenisse dr J. L. Bernhardi, die op Tholen bij ieder bekend was en die door de opvatting van zijn medische taak blijk gaf op Tholen zijn levenswerk te hebben ge vonden. En, hoewel geen Zeeuw van geboorte en ook niet in dit ge- west gestorven, moet toch her innerd worden aan het plotse linge verscheiden van ir J. Ger 'oer te Btissum, de man, die op Walcheren in de moeilijkste tijd baanbrekend werk heeft ver richt. Zijn prestaties voor dit zo zwaar getroffen deel onzer pro vincie grenzen aan het onge lofelijke. Burgemeesters kwamen en gingen. Zo gingen grote Zeeuwen heen. Anderen namen hun plaatsen in, weer anderen kwamen in op an dere wijze opengevallen plaatsen naar onze provincie. Jhr mr Van Doorn verliet Zeeland en daar mede kwam de burgemeesters plaats van Kattendijke open. Als zijn opvolger werd benoemd de heer A. Schipper te Zierikzee. Als opvolger van burgemeester W. H. Scholder van Renesse werd benoemd mr G. F. Lunsingh Ton- ckens en de heer H. D. Trimpe te Spijkenisse kwam in de plaats van de heer S. van Hoeve als bur gemeester van Zaamslag. In de opengevallen plaats van burge meester J. C. Vogelaar van Hoe- dekenskerke, Baarland en Oude- lande, die benoemd werd tot bur gemeester van Nieuwerkerk aan de IJssei, is nog geen opvolger benoemd. Ook Westkapelle kreeg dit jaar een nieuwe burgemeester in de persoon van mr M. Tyde- man Jr., komende van Bilthoven. Burgemeester Aernoudts ont ving eervol ontslag per 15 Maart 1950 als burgemeester van Sluis en mr A. J. M. Elkliuizen gaat per 16 Januari a.s. Ovezande ver laten wegens zijn benoeming tot burgemeester van Halsteren. Tenslotte dient nog gememo reerd te worden, dat tot opvolger van wijlen de heer J. Slooves als directeur van de N.V. P.Z.E.M. werd benoemd ir T. Michielsen, uit Santpoort. Jaarbalans van de fruitteelt. Nederland oogstte een half milliard kg., waarvan Zeeland 50 millioen kg. De Nederlandse fruitoogst be- reikte het afgelopen jaar een re cord en Zeeland deelde in deze winst. De natuur was de kweker goed gezind en gaf een rijke bloei met goede vruchtzetting. Werd in het gehele land 's mil liard kilogram geoogst, Zeeland, dat een oppervlakte van 5000 ha. met fruitbomen beplant had, kreeg een opbrengst van 50 mil lioen kg. Weliswaar was de op brengst van het zomerfruit aan de lage kant, doch de herfst gaf ideaal weer, zodat het herfst- en winterfruit goed kon uitgroeien. En niet alleen liet gunstige weer welkte mede, óók liet feit, dat men de boomgaarden steeds beter gaat verzorgen èn de aanplant als gevolg van de goede finan ciële resultaten van de voor gaande jaren werd uitgebreid, ga ven en geven steeds betere resul taten. Men verwacht daarom, dat in de toekomst de fruitproductie be hoorlijk zal stijgen. Over het eiland Walcheren in het afgelopen jaar is veel te vertellen. De belangrijkste feiten? Geen speciale schadevergoe- dingsregeling, de Stichting Rusthuizen Waicheren werd in het leven geroepen, er was een goede land- en tuinbouwoogst, het tehuis voor ouden van dagen in Oostkapelle, „Irma", werd door brand vernield en de eerste Walcherse boeren trokken naar de Noord Oost Polder, is dit jaar in flink tempo ge werkt. Op vele plaatsen kan men al duidelijk zien, hoe het nieuwe Walcheren eruit zal zien. Het eiland was en is eigenlijk één grote grondverschuiving. Hier Geen uitzonderingspositie voor het eiland. Ja, over die bijzondere positie van Walcheren is heel wat te doen geweest. Met spanning werd de behandeling door de Tweede werden nieuwe wegen aangelegd, Kamer van het wetsontwerp op daar kwamen nieuwe sloten en de materiële oorlogsschaden ge volgd. Baron van der Feltz drong telkens weer aan op een bijzon dere behandeling van Walcheren, aangezien hier sprake was van een cumulatie van schaden. De Stichting Gedupeerde Grondge bruikers, de Stichting Nieuw Walcheren en het gemeentebe stuur van Middelburg richtten uitvoerige vertogen tot regering en Staten-Generaal, waarin de speciale noden van Walcheren naar voren werden gebracht, maar het hielp niet. De herverkaveling ging door. Landbouwherstel zette dit jaar zjjn werk voort. De onmiddellijk uit de oorlogsgevolgen voort vloeiende werkzaamheden wer den grotendeels beëindigd en de herverkaveling kreeg alle aan dacht. Aan deze herverkaveling sector sector Nijverheid Handel en Verkeer Middelburg 142800— 1.571.600— Vlissingen 301.000— 526.500— Walcheren 51.000— 114.700— W.-Z.-Vlaanderen 501.600— 912.000— O.-Z.-Vlaanderen 672.000— 863.700— Bevelanden 141.200— 220.600— Goes 86.600— 161.900— Noord-Zeeland 131.400— 109.400— Totaal ƒ2.027.600— ƒ4.480.400— watergangen te liggen. Werkelijk, iemand, die zijn hele leven op Walcheren heeft gewoond, moet nu opnieuw de weg leren vin den! Natuurlijk is er critiek op de wijze, waarop het werk wordt verricht. Bij een karwei als van de$$ omvang is dat niet anders te verwachten. Geconstateerd mag echter worden, dat er meer begrip bij vele boeren is ont staan voor de noodzaak van deze herverkaveling en dat de men sen, die met dit immense werk zijn belast, het uertrouioen ge nieten en zelf ook zoveel moge-wuivend graan, de bieten moes Het geschot moest worden vér- hoogd en het polderbestuur deed een dringend beroep op de rege ring om steun. Minister Spitzen schijnt hiertoe niet ongenegen te zijn, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat de ze hulp afhankelijk zal worden gesteld van bijdragen der Pro vincie. Dat kan dan geruime tijd duren en de vrees is gewettigd, dat, al liggen de verhoudingen hier anders, eenzelfde tragedie als met „Het Vrije van Sluis" zich zal herhalen. Beplantingen en oogst. Ook dit jaar kwamen er weer jonge bomen en struiken op de Walcherse wegen. Het jonge groen ontwikkelde zich goed en ook hierdoor wordt Walcheren weer steeds meer de tuin van Zeeland, al zal, voordat het eiland weer volledig recht op deze naam kan doen geiden, nog een groot aantal jaren voorbij gaan. De herbeplantingscommis- sie van de Stichting Nieuw Wal cheren heeft zich ontbonden, nu Staatsbosbeheer het beplantings- werk heeft overgenomen. Een woord van grote erkentelijkheid voor dit particuliere initiatief, dat kans heeft gezien de aan dacht van de hele wereld op Walcheren te vestigen, mag ze ker niet ontbreken. De land- en tuinbouwoogst was dit jaar op Walcheren goed. De wegen werden omzoomd met Vele plannen wachten nog op uitvoering. Het jaar 1949 was voor de ge meente Goes van bijzondere be tekenis. In het bestuur en de huishou ding der gemeente kwamen be langrijke wijzigingen voor. Als gevolg van de raadsverkiezingen verloren de P. v. d. A., de C.H.li. en de V.V.D. ieder een zetel, ter wijl de K.V.P. een zetel won en de Middenstandspartij met twee zetels uit de bus kwam. Mede doordat sommige leden zich niet meer beschikbaar stel den, vertoont de gemeenteraad thans een geheel ander beeld. De heren Bouwman, Kok, Duvekot, Goeman en Stoel Feuerstein ver dwenen, terwijl hun plaatsen door de heren Vroome, Bakker, Sepers, Verma.ire en Merison werden ingenomen. Ook in het college van B. en W. kwam verandering, doordat de heer de Roo, die tal van ja ren op zeer verdienstelijke wijze de gemeente-financiën beheerde, vervangen werd door de heer Roose. Niet minder ingrijpend waren de veranderingen in de huishou ding der gemeente. Het meest op de voorgrond tredende feit daar bij was, 't plotselinge overlijden van de heer J. I. van Ballegoyen de Jong, die meer dan 30 jaren als gemeentesecretaris fungeer de. Zijn plaats werd ingenomen door de heer B. Burger, die kort geleden in functie is getreden. Ook het bureau gemeentewer ken kreeg een nieuwe chef in de heer J. Oranje, die in de plaats van wijlen de heer de Hoogh, voorlopig als directeur werd be noemd. Verder valt nog te ver melden het overlijden van de heer T. Bazen, hoofdcommies ter gemeente-secretarie en de ge meentebode, de heer Voois. De ontwikkeling. De ontwikkeling van Goes had in het afgelopen jaar gestadig voortgang. Hierbij valt in de eer ste plaats in het oog het grote aantal woningen, dat in de loop van dit jaar gereed kwam. Hier mede is het woningvraagstuk nog volstrekt niet opgelost. Er is nog steeds een grote behoefte aan woonruimte, zowel voor thans inwonenden als voor jonge men sen, die gaarne zouden gaan trouwen, als voor hen een wo ning beschikbaar was. Toch is de woningnood niet onbelangrijk verminderd. Jammer, dat het lijk rekening houden met de persoonlijke belangen van de be trokken landbouwers. Naar de Noord-Oost-Polder. In 1949 verlieten de eerste boeren het eiland en vestigden zich in de Noord Oost Polder. Het laat zich aanzien, dat van de „stok achter de deur", n.l. de verplichte uitzending, geen ge bruik zal moeten worden ge maakt. Er bestaat, zowel onder de jonge als onder de oudere landbouwers, voldoende belang stelling voor een bedrijf in de N.O.P. Te betreuren blijft het, .dat Walcheren juist vele van zijn beste mensen op deze wijze ver liest, maar daar staat tegenover, dat de bestaansmogelijkheden Woningbouw in Zeeland gedurende 1949. Herbouw Nieuwb. W.wet-won. Walcheren 111 20 281 W.-Z.-Vlaanderen 156 8 6 O.-Z.-Vlaanderen 27 34 384 Bevelanden 24 38 42 Noord-Zeeland 14 12 29 Totaal 332 112 742 ten uit de vette klei worden ge haald, in nieuwe kassen groei den weer druiven en van de koude grond kwamen duizenden kilo's groenten. Nog altijd echter is het kwaad van het zout in de bodem niet geheel overwonnen, al wordt de zoutschade ieder jaar minder. Een Stichting Rusthuizen Walcheren. In de inleiding spraken wij al van de rusthuizen. Daarmede heeft Walcheren een primeur voor het hele land. Er werd een stichting opgericht, waarin be halve de kerken ook de gemeen tebesturen samenwerken en deze stichting is erin geslaagd beslag voor de worden. Vooral op dit Oudejaar zullen veler gedachten bij de reeds in de Polder wonende boerenfamilies zijn. Wij hopen, dat zij daar een goede toekomst mogen hebben. Polder Walcheren in financiële moeilijkheden. Een ander feit, dat dit jaar de aandacht vroeg, was de toe stand van de Polder Walcheren. Financieel staat de Polder er slecht voor tengevolge van de hoge kosten, die voor herstel dei- zeeweringen, speciaal van de Westkappelse zeedijk (die bij de I stormen nogal schade heeft op- 1 gelopen) betaald moeten worden, het jeugdcentrum te Domburg te wen voor het onderbrengen van de Walcherse ouden van dagen, n.l. Ter Hooge, Der Boede en Irma. En dat brengt ons onmiddel lijk op de ramp, die de stichting, nog zo kort na haar oprichting, trof. Op 11 Augustus is „Irma" verbrand. Wonder boven wonder vielen er geen slachtoffers. Dat was te danken aan de grote moed en de bewonderenswaardige koelbloedigheid van het verple gend personeel, inzonderheid de directrice, dat, zonder zich om eigen welzijn te bekommeren, eerst de oudjes uit het brandende huis bracht. Na geruime tijd in niet mogelijk is in hetzelfde tem po door te gaan en dat voor 1950 slechts voor enkele tientallen woningen bouwvolume is be schikbaar gesteld. Uitbreiding stadhuis. Verder werd de reeds lang noodzakelijke uitbreiding van het stadhuis een feit, waardoor in de allernoodzakelijkste behoefte aan meerdere ruimte kon worden voorzien. En dan is er de riole ring, waarnaar reeds jarenlang is uitgezien en die reeds voor de oorlog, althans gedeeltelijk,- was voorbereid. Een noodzakelijke, maar uiterst kostbare maatregel, waarvan de uitvoering heel wat onaangenaamheden met zich zal brengen. hebben vertoefd zijn zij nu ge huisvest in de Willem III-kazer- ne te Vlissingen in afwachting van hun definitieve bestemming, waaraan hard wordt gewerkt. We mogen zeker niet verzuimen de bevolking van Walcheren een eresaluut te brengen voor haar spontane medewerking aan de actie tot inzameling van gelden voor de getroffenen. Het resul taat overtrof de verwachtingen. Onrust in St. Laurens en Arnemuiden. Grote onrust ontstond er in Sint Laurens, toen de plannen tot opheffing dezer gemeente bekend werden. De gemeente raad protesteerde heftig tegen deze snode opzet. Ook Arnemuiden deed dit jaar van zich spreken. Niet om de klok van deze gemeente, maar om het scheermessenmysterie bij kapper Zeijger. Alle kranten in het land schreven grote artike len over deze opzienbarende ge beurtenis. Wat ervan waar was? Niemand weet er het rechte van, maar men kan rustig aannemen, dat van een mug een olifant van kolossale afmetingen is gemaakt. Er kwamen in 1949 op Wal cheren weer heel wat openbare gebouwen gereed. Westkapelle kreeg een nieuw Groene Kruis- gebouw en een nieuwe kerk van de Ger. Gemeente, alsmede een nieuw sportterrein, Souburg opende een juweel van een kleu terschool (een voorbeeld voor heel Walcheren!), terwijl de nieuwe zuiveringsinstallatie in gebruik werd genomen en een nieuw Groene Kruisgebouw zijn deuren opende en tenslotte kreeg Domburg een nieuw kerkgebouw van de Ger. Kerk. 9 Juli 1949 werd Goes getroffen door het verlies van de gemeen tesecretaris, de heer J. I. van Ballegoyen de Jong. Aan plannen ontbreekt het overigens niet. Tot de aanschaf van een nieuwe brandspuit met mechanische ladder werd reeds besloten, evenals tot de aanleg van 'n parkeerterrein, waarover overigens nog voortdurend on derhandeld wordt. Een bevredi gende oplossing is nog steeds niet gevonden en het zal waarschijn lijk nog wel geruime tijd duren eer dit vraagstuk definitief is op gelost. Nog meer plannen. Verder is er nog het plan tot de bouw van een schoolgebouw voor het Christelijk Lyceum, dat reeds in vergevorderde staat van voorbereiding verkeert, de bouw van een nieuwe en grotere am bachtsschool om van het streek ziekenhuis, waarover de onder handelingen naar het schijnt nog steeds worden voortgezet, maar niet te spreken. Voorts zijn er nog plannen voor de bouw van een nieuwe school voor l.o., ter wijl aan de nodige uitbreiding van het kleuteronderwijs, reeds aandacht is geschonken. Lief en leed wisselden elkaar af. Tot het leed mag zeker gere kend worden de meer dan slech te toestand van de hoofdver keersweg, terwijl tot het lief mag worden gerekend de weer in ge bruikneming op 30 April van het klokkespel, dat thans weer zijn vrolijke tonen laat horen. Niet onvermeld moge voorts blijven de uitstekend geslaagde Nijtengo VII en de later gevolgde winkel week, die voor het overgrote deel voor de Goese middenstand niet zonder betekenis was. Tal van problemen. Men zal begrijpen, dat een grote oogst tal ran problemen met zich mede brengt. Het gaat er immers om, een behoorlijk af zetgebied te vinden. Er wordt vaak gezegd: „expor teren of sterven". Het geldt ook voor ons fruit. Een bewijs daar van is het feit, dat de prijzen in de zomer en de vroege herfst laag waren door de geringe export kansen. Men zal zich herinneren: er werd behoorlijk wat fruit door- draaid. In Zeeland 2 tot 214 millioen kg. Het was fruit van mindere kwaliteit en werd tegen minimumprijzen uit de markt ge nomen. De export. Gelukkig deden zich in het na jaar goede exportkansen voor en deze werkten een goede prijs in de hand. Naast Engeland, dat regelmatig grote partijen peren afnam, werd Duitsland een zeer goed export land. Het werkte, we mogen dit wel zeggen, als „vuilnisbak" en nam alles af. Voorts ging veel fruit naar Finland, Zweden, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, België, Ierland en andere landen. Niet minder dan 200 mil lioen kg. ging de grens over, een hoeveelheid groter dan een normale fruitoogst voor de oorlog. Een goed product is els. Zoals gezegd verwacht men dus ook de komende jaren een zeer grote fruitoogst. Het is nu maar de vraag, hoe men de export markten (want die moeten alles goed maken) kan behouden. Dit kan alleen door een goed produet tegen concurrerende prij zen te leveren. De export gaat steeds hogere eisen stellen en bijv. een land als Amerika wordt een geduchte concurrent. Men ziet dit wel in en begint thans ook het fruit, zoveel mogelijk verpakt in papier of celophaan, te ver zenden. Hier ligt een belangrijke laak voor de veilingen. De aanvoer in liet binnenland. Naast de export zal men moe ten zorgen, dat de aanvoer in het binnenland goed wordt verdeeld. In Zeeland beschikt men hiertoe over koelhuisruimte met een ca paciteit van drie millioen kilo gram; een ruimte, die weliswaar nog te beperkt is, gezien het feil. dat men in Goes alleen reeds 50 procent der aanvragen moest weigeren. Aan het vervaardigen van een goed handelsproduct werken de pakstatlons ten zeerste mede. Ook in onze provincie heeft meo deze, terwijl men tevens de be schikking heeft over iets nieuws, n.l. een sorteermachine voor ap pels en één voor peren. In Goes werkte men als eerste veiling in ons land met een der gelijke machine, die uitstekend voldoet. In Zeeland gaat 35 der fruitproductie via de paksta- tions de handel in. Het betekent een grote voorsprong op andere fruitgebieden in ons land. De rentabiliteit. De góede fruitbedrijven zijn dit jaar wèl beloond. Met .een goed bedrijf bedoelen we hier het be drijf, dat niet met verouderde rassen zit. Vooral de telers, die veel zomerfruit hadden, zullen het wel eens moeilijk gehad heb ben. De lagere prijzen voor de mindere kwaliteiten en de minder goede rassen de prijs was on geveer de helft van die van het vorige jaar! maakten dat men heel wat bomen gerooid heeft en men weinig gevraagde rassen ging enten met een beter sorti ment. Ziektebestrijding. De ziektebestrijding werd dit jaar ook weer met kracht ter hand genomen. Het was niet een voudig goed fruit te kweken. Veel last had men vooral van de blad luis, de bloedluis, het fruitmotje en de Tortrix. Vooral het laatst genoemde insect richtte veel schade aan in het herfst- en win terfruit en maakte, dat fruit van standaardkwaliteit tot een min dere kwaliteit degradeerde. Voorts had men in het begin van het seizoen veel last van schurft, vooral bij de appels. Door intensief spuiten en door het gun stige zomerweer kwam deze aan tasting tot stilstand. Uit het voorgaande blijkt wel, dat, al werkt de natuur mede, het zeker zaak is alle krachten in te spannen voor een hoogwaardig product. Voortgaande op de inge slagen weg, zal Nederland en dus ook Zeeland, de strijd op de we reldmarkt echter met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Op deze foto, genomen van de Walcherse kant, ziet men dc arbeiders druk bezig met het ledigen der kipkarren, die zand <fan~ voerden vanaf de kop van de nieuwe dijk op de binnenste dam bij het sluitgat aan het Sloe. Op deze wijze kwam Donderdag middag, 18 Augustus, hier de verbuiging lot stand met t zin o stuk aan de Bevelandse kant.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 10