Regiem van Malan maakte buitenlandseiCo"i"' zakenlieden schuw. Smnts maakte een slechte beurt. Fusie der Chr. Onderwijzersvereni gingen in zicht? Dokter A. Staverman te Vlissingen zal X ry fTsru op 1 Januari zijn praktijk neerleggen, vlif/tii Stichting „Het vierde Prinsenkind" gaat activiteit in Zeeland verhogen. Kiezen 4 Delen In 1950 elf millioen kippen. Besprekingen met liet Chr. Nat. Vakverbond. 125 Zeeuwse kinderen van oorlogsgetroffenen met vacantie. Noodlijdende iiedr'pen. Vrijdag 30 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Die Stem van Suid-Afrika (XXIII) NIEUWE REGERING ACTIEF Overigens was de nieuwe rege ring actief genoeg. Er werd druk vergaderd, de prominente minis ters reisden overal rond, vertel den dingen, die de premier eigen lijk zelf had moeten zeggen en wel bij voorkeur in het parlement, De internationale beleggers en vooral grote Engelse en Ameri kaanse zakenlieden in Zuid-Afrika, die gedurende het bewind van Smuts veel geld ln het land gebracht hadden, nieuwe ondernemin gen gesticht en fabrieken hadden gebouwd, daar zjj Zuid-Afrika, met het oog op een nieuwe wereldoorlog, als een veilig land be schouwden, begonnen, nadat Malan aan het bewind was gekomen, te aarzelen en een afwachtende houding aan te nemen. De stroom Van buitenlands kapitaal, dat nodig was voor de ontsluiting en ontwikkeling van dit nog Jonge land, hield op. Engelse zakenmen sen en fabrikanten trokken met hun kapitaal naar Rhodesia, dat stevig verankerd lag ln het Britse Imperium en waar zy zich dus geruster konden gevoelen. Vel» prominente Joodse zaken lieden, die zich plotseling de re devoeringen en uitspraken van nationalistische leiders herinner den, volgden hun voorbeeld. Ver ier waren er in het land geweldig Ete voorraden van geïmporteer- goederen, die moeilijk verkocht iden worden; aangezien de markt langzamerhand overzadigd Was geworden. Bovendien kwam men tot de conclusie, dat d» prijs van het goud het belangrijkste export artikel van Zuid-Afrika te iaag was. Immers, de prijzen van vrij wel alle goederen in de wereld waren tot het dubbele gestegen, terwijl de prijs van het goud, als gevolg van een wereldaccoord, Onder leiding van de grootste goudkoopster, Amerika, stabiel gebleven was, waartegenover de kosten van productie door hogere Vitgaven zodanig waren gestegen, dat vele mijnen niet meer ren dabel konden worden genoemd. EXPORT VAN GOUD. Van het standpunt van Zuid- Afrika als staat gezien kwam hier nog bij, dat zij voor een vóór-oor- logso waarde aan goud van I 100.000.000 bij uitvoer na de Oorlog hetzelfde bedrag aan dol lars lcreeg als vóór de oorlog, terwijl landen, die verbruiksgoe- fleren uitvoerden, voor deze goe deren na de oorlog het dubbele kregen. Alle factoren, die een crisis en malaise kwamen veroorzaken. Het spreekt vanzelf, dat deze Crisis op het debet van de natio nalistische regering werd ge schreven. Natuurlijk was dat on juist, want de basis voor de crisis Werd eigenlijk gelegd door de vo rige regering onder Smuts. Deze pad verzuimd tijdig maatregelen je nemen om de waanzinnig gro te aankopen in het buitenland te gen te gaan, waardoor de be schikbare buitenlandse betaal middelen als sneeuw voor de zon verdwenen. Zij had vrijwel niets gedaan om de kwestie der goud- waarde op te lossen. Kortom zij pad een politiek gevolgd, die op ten fiasco moest uitlopen. Door de nederlaag van de „United £>arty" bij de stembus, waardoor pet ministerie Smuts werd ver- Vangen voor dat van dr Malan, kon men tenminste ook hiervan Weer aan de nationalisten de schuld geven. EEN SLECHTE VERLIEZER. Generaal Smuts toonde zich Wat de Engelsen noemen „a bad looser" een slechte verliezer door op een naar onze smaak on waardige wijze in openbare rede voeringen de nieuwe regering van piles en nog wat te betchten, daarbij als het ware het buiten land met name de Verenigde Staten en Groot-Brittannië aanmanende hun geld bestemd voor beleggingen in Zuid-Afrika voorlopig maar thuis te houden, daar het met de huidige Zuid- Afrikaanse regering zeker niet veilig zou zijn. Waar Smuts in de genoemde landen identiek wordt geacht met Zuid-Afrika, Is het duidelijk welk •en effect zijn woorden hadden op zakenmensen en fabrikanten in die landen, die Zuid-Afrikaanse plannen hadden. Generaal Smuts vergat hierbij, dat hij zijn eigen land grotere schade deed met zijn acties dan de nationalistische partij. In één van zijn redevoeringen kort na de ongeregeldheden tussen de Zoeloe's en Indiërs in Durban en omgeving ging hij zelfs zover, dat hij er de nieuwe regering de schuld van gaf. Dit werd zelfs zijn eigen aanhangers te gortig, die wel begrepen, dat 't er te dik bovenop lag, dat de re gering part nog deel had gehad aan het uitbreken van deze rel letjes en dat zy integendeel alles gedaan had om de orde zo spoedig mogelijk te herstellen. Hij tracht te dan ook via de pers en in vol gende redevoeringen zich schoon te wassen, maar de slechte indruk brief achter. waardoor zij het de bedachtzame dr Malan nogal eens moeilijk maakten. Het kabinet kwam met maat regelen, die zijn „goodwill" in be paalde kringen in het binnenland doch vooral in het buitenland, niet bepaald verhoogden. Wy vermelden hierbij de in snel tempo doorgevoerde maatregelen om de „apartheid", die wij reeds beschreven hebben, een feit te maken. Dan kwam de nieuwe wetgeving, die huwelijken tussen blanken en gekleurde mensen, aangeduid als „non Europeans" verboden. De wet is overigens zo onduidelijk geformuleerd, dat men de grootste moeilijkheden heeft met de interpretatie, zodat men in de pers al leest, dat bepaalde gevallen als z.g. „test-cases" zul len worden gebruikt, waardoor men een uitspraak zal krijgen van het hoogste rechtslichaam - het Hooggerechtshof te Bloemfonte.in en men op die wijze richtsnoe ren krijgt voor het voeren van de rechtspleging. De grootste opwinding veroor zaakte de z.g. „Citizenshipbill" of wel de wet op het Staatsburger schap. Deze aangelegenheid was eigenlijk nooit op een behoorlijke wijze geregeld. Hierover iets in het volgende artikel. Over de 53ste algemene verga-1 sie tussen de twee christelijke dering der Unie van Christelijke onderwijzersverenigingen. Er is, Onderwijzers, Woensdag te zo beweerde een onderwijzer uit Utrecht gehouden, viel een don kere schaduw. Men had zich voor gesteld om in dezo samenkomst afscheid te nemen van de secre taris, de heer A. P. Jungeurt uit Den Haag, die na een langdurige activiteit voor de Unie om ge zondheidsredenen z ij a functie wenste neer te leggen. De zeer ernstige ziekte van de heer Jun geurt verhinderde echter gevolg te geven aan dit voornemen. Intussen had de installatie van de nieuwe secretaris, de heer W. Fieggen te Amsterdam voort gang, evenals het afscheid van het hoofdbestuurslid de heer A. Muntingh te Groningen. De unievoorzitter T. C. Bos gewaagde in zijn openingsrede van de salarisstrijd in de onder wijswereld. Hij maakte duidelijk, dat er geen sprake is van een kamp tussen gelijke partijen. De ene partij die tegelijk ook overheid en wetgevende macht is maakt uit of de andere ge lijk heeft! Een vreemde situatie. We zullen hopen, aldus de heer Bos dat de regering, deze situ atie beseffende, zich zal weten op te werken tot het peil van een overheid die boven de par tijen staat. ROEP OM FUSIE. Sprekende over het werk van de Unie, zeide de voorzitter, dat een directe activiteit van de Unie afzonderlijk (bijvoorbeeld in verband met de rechtspositie der onderwijzers) geen zin heeft. Wat zou een groep van enkele honderden onderwijzers op eigen houtje kunnen uitrichten? Daar om is de samenwerking in de A.N.O.F. noodzakelijk en goed. Eenheid van belangen eist een heid van handelen. Jammer dat de protestantse zuil in de A.N.O.F. geen eenheid vertoont, al schijnt dit het werk niet te schaden. De diverse chris telijke onderwijzersorganisaties (Grote, Unie, Mulo) zijn al een jaar of tien aan het onderhande len over een mogelijke fusie. Al leek het er menigmaal op dat samengaan niet te verwezenlij ken was, thans zijn gunstige symptomen waar te nemen. Erg vlot gaan de zaken niet, blijkens de mededeling van de heer Bos: wy hopen u dus binnen niet al te veel jaren voorstellen ter tafel te brengen. Nog een andere mogelijkheid wordt bestudeerd. Het Christe lijk Nationaal "Vakverbond wil medewerken aan de totstandko ming van een orgaan, waarin l nen naast het overheidspersoneel ook de leden van de Grote en de Unie wenst samen te brengen. VERSCHIL VAN SFEER. Nadat de heer Bos zijn ope ningswoord had besloten en de vergadering gelegenheid kreeg om uitspraken te doen over het beleid der hoofdbestuurders, kwamen van verschillende kan- Nijmegen, algemeen geroep om fusie. Maar waarop strandt zij nu eigenlijk? Wij in Nijmegen hebben besloten om de fusie, nu zij niet van bovenaf komt, al vast van onderop te gaan be werken: de afdelingen van de Unie en de Grote in Nijmegen vergaderen voortaan altijd sa men. De heer Fieggen verklaarde in antwoord hierop, dat ongetwij feld het verschil van sfeer in vloed heeft. Wij voelen ons erg thuis in de Unie en betwijfelen of dit ook zo zou wezen in een i haald. massale organisatie. Organisato risch zit de zaak echter vast op de vraag of fusie wel gewenst is, wanneer de Vereniging van onderwijzers bij het Chr. Mulo daaraan niet meedoet. Van deze zijde komen blijkbaar de meeste bezwaren. En de Grote, alsook de Unie zouden het liefst een zo breed mogelijke fusie tot stand zien komen. Kunnen overal terecht. „Het is niet uitgesloten dat, in de komende tien Jaren, een groot aantal landbouwingenieurs uit Wageningen een goede toe komst zal vinden in de Republiek der Verenigde Staten van Indo nesië. In deze periode van opbouw maken vooral de specialisten in de landbouw een goede kans, zo zeide prof. E. de Vries ait Wageningen op de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van het Nederlands Instituut van Landbouwkundige Ingenieurs te Utrecht. Maar Wageningen kijkt ver der dan Indonesië, want inge nieurs van een bepaalde richting kunnen overal in het buitenland terecht. Naast de academische studie worden op het ogenblik aan de Landbouwhogeschool cursussen gegeven in de Spaan se, Portugese en Russische taal en vooral voor de Spaanse taal is grote belangstelling. Specia listen voor de tropische land bouw zijn ln het buitenland erg in trek. Wegenwachten waarschuwen tegen gladheid. In de nog komende winter maanden zullen de A.N.W.B.- Wegenwachten het verkeer langs hun routes weer waarschuwen tegen plotseling opkomende gladheid. Zij bevestigen daartoe rode wimpels met het opschrift „glad" aan bomen en palen iangs de weg. Na beëindiging van het slipgevaar worden de wimpels -weer door de gele rij ders opgehaald. Er zullen zoveel mogelijk weggedeelten in dit waarschu wingssysteem worden opgeno men, hetgeen echter niet bete kent, dat een weg, waarlangs geen wimpels voorkomen, niet glad kan zijn. Daar de dienst van de We genwacht 's avonds te zes uur eindigt, zullen aangebrachte gladwimpels, indien de gladheid op het betreffende weggedeelte dan nog voortduurt, eerst des morgens weer worden inge- Nationale beiaard-compositie wedstrijd. De Rotterdamse Beiaardcom missie heeft in samenwerking met de Nederlandse Klokkenspel Ver eniging, een Nationale composi tiewedstrijd georganiseerd. De in zendingen moeten vóór 1 April 1950 binnen zijn. Een leven in dienst van de lijdende mensheid. Op 1 Januari 1950 zal de be kende Vlissingse chirurg A. Sta verman zijn praktjjk neerleggen. De thans 70-jarige is, zo zal men zich ongetwijfeld herinneren, het vorige jaar op grootse wjjze ge huldigd in verband met zijn veer tigjarig jubileum als arts. Wy willen hem, nu hp deze taak zal beëindigen, opnieuw hulde bren gen voor zijn omvangrijke me- dlsch-sociale arbeid, welke hy heeft verricht. Reeds als student koesterde de heer Staverman voorliefde voor het sociaal-geneeskundige werk. I Ais Amsterdams student was hy voorzitter van de „Ziekenkas" en de „Ver. tot steun aan behoef tige kraamvrouwen". In 1905 tot arts bevorderd, was hy drie jaar assistent in de heelkunde by Prof. Rotgans. Op 1 December 1908 werd hy te Vlissingen chirurg. Met de toenmalige directeur van de Kon. My. De Schelde, Mr Jan Smit, verrichtte hy baanbrekend werk by de oprichting van een ongeval- lendienst by deze maatschappy. Een dienst, die in die dagen een unicum in Nederland genoemd kon worden. Het verzoek, dat hy in 1928 kreeg om lid te worden van de commissie, die onder lei ding van Mons. Nolens een fa- brieksartsenwet voor Nederland voorbereidde, was dan ook een er kenning van dit pionierswerk. Evenzo de benoeming tot Ridder in de Orde van O. N. in 1932. Er zouden vele kolommen vol te schrijven zyn over het werk, dat de heer Staverman in het be lang van het Rode Kruis, het Zie kenfondswezen en de ziekenver pleging heeft verricht. Alleen al over het werk, dat hy als chirurg in de jongste oorlog heeft ver richt, zou een boekdeel te schrij ven zü'n. We zullen echter geen volledig overzicht van zyn loop baan geven. Immers voor zyn ju bileum deden we dat reeds. Dat jubileum in Oct. 1948 en dat wat een maand later plaats vond op de K.M. „De Schelde", het jubi leum in Jan. van dit jaar waarby de Zeeuws-Vlamingen hem hun dank brachten en waarbij zij hem tot erelid van de West Vlaamse afdeling van de Ned. My. tot be vordering van de geneeskunst maakten; deze drie huldigingen waren de dank van Zeeland aan hem, de mens Staverman, die geen moeilykheid te groot acht, om zijn medemensen te helpen. Trouw aan Zeeland, zal hy ook nu de provincie niet verlaten. Hem is namelyk een belangrijke functie opgedragen by de reorga nisatie van het ziekenfondswezen. Hy blyft echter ln Vlissingen wo nen, en zal zü'n verschillende be stuursfuncties blijven waarnemen. Reeds vanaf 1947 genieten leder 4000 PER JAAR. Zo worden per jaar 4000 kinde ren, meest dus wezen of halfwe- zen, in kampen, die door de Stich ting worden georganiseerd, onder gebracht. Er is een voortreffelyke medewerking in alle kringen. On- Jaar *000 kinderen, wier vader in der deze 4000 bevInden lich 125 de verzetsstrijd, door oorlogsge- kinderen uit Zeeland. Het 'betreft weid of door maatregelen van de de bekende gevallen, die door de bezetter om het leven is gekomen, Dienst voor de Maatschappelyke een week vacantie, die hun niets zorg zyn geregistreerd. Men ver- kost. Bovendien kunnen ook Jeug- i moedt dat er in de dige oorlogsinvaliden thans een vincie nog kinderen zyn> die e£en_ of enkele weken gratis vacantievoor een week gratis vacan- doorbrengen op kosten van de tie in aanmerking zouden komen, Stichting „Het vierde Prinsen-doch wier namen nog niet bekend kind", die dit alles mogelyk zyn Deze kunnen zich t aU maakt. Het Provinciaal comité van deze Stichting zal thans ook in Zeeland een grotere activiteit tijde opgeven bij leden van het comité. Hoe groot de medewer king is, blijkt wel uit het volgen- gaan ontwikkelen waardoor het de kampen van de D.ü w_ mogelyk zal zyn, dat welhcht nog staan enkele weken j als meer daarvoor ln aanmerking ko- de arbeiders met vacantie zyn, mende, ook Zeeuwse kinderen, geheel leeg en ongebru|kt De Stichting kreeg voor die weken de gratis beschikking over deze Dongen te Aardenburg, mr A. J. van Hoeven te Tholen, jhr R. J. H. Q. Roël te Haamstede, mr P. H. W. F. Teilegen te Terneuzen en C. J. van Hootegem te Hon- ten nadere vragen over een fu- tenisse. van een week gratis vacantie zul len kunnen genieten. Voorzitter van het provinciaalkampen, terwyl het vaste-perso- comité is de heer A. Schout, lid neej van, ,de kampen ook gratis van Ged. Staten. Als secretaris-medewerking verleend en nog penningmeester treedt op de heer i mmrner is er tevergeefs een be- S. J. G. van Leeuwen, inspecteur i foeP om leiding. Studen- van de Dienst voor de Maatschap-1 Jen' predikanten, burgemeesters pelijke Zorg van het ministerie1 kwamen naar de kinderkampen van Binnenlandse Zaken in de In- ?m er leiding te geven, naast spectie Zeeland. Verder maken Jeugdleiders, onderwijzers e.a., die deel uit van dit comité, de heren 1 er een week van hun vacptie C. Lijnzaad, J. P. Maljers, mr drvoor over badden om deze kinde- A. J. J. M. Mes, J. Vriesendorp, ren een Prachtige ontspanning te mevr. A. Batten-Paarlberg en de bezorgen. Zodoende moet de burgemeesters J. M. A. C. van Stichting alleen zorgen, dat de magen op tyd gevuld worden en voor het vervoer. 125.000.—. Deze kampen vergen jaarlyks een bedrag van f125.000.Had men niet de beschikking over zo- door J. Z. J. Hazebroek 27) o—- Al hielden ze nóg zo veel van elkaar, dan kon zo'n verschil van opvatting tóch nooit een ge lukkig huwelyk opleveren Kijk, over twee dingen had ze nou weieens met een do- miné willen praten. Moest je een jongen van wie je hield, probe ren te bekeren in de loop van de tijd, of moest je 'm laten gaan Vroeger hield ze 'thet liefst bij het eerste. Maar nu niet meer, nee, nu niet meer.... „Kom Loes, wij gaan óók es terug, kind...." Bep neemt Ti neke op haar arm, want de plank is niet te breed De kleine Tineke is als ge stoofd door de kostelyke zonne warmte; slaperig laat ze haar zachte wangetje rusten tegen Bep d'r gezicht, en ze vlijt haar mollige armpjes om Beps hals.. „Waren jullie maar van mij", denkt Bep ontroerd, ,,'k Wou dat lk méér voor jullie kon zijn dan «nkel een tanteMannen kunnen me eigenlijk niet zo veel schelen, maar voor jullie zou ik wel willen levenmijn heer lijke schatten ben je!" XIII. Er is geen overdekte ruimte voor gymnastiek aanwezig bij de dorpsschool. In de jaren toen de school gebouwd werd, een jaar of vijf voor de oorlog, zag men de noodzaak voor zoiets nog niet in. Toen was men al heel content over de vier keu rige modern ingerichte lokalen, over het fleurige uiterlijk van het gebouw, en over de fuime, I betegelde speelplaats, met z'n omheining van een anderhalve meter hoge schutting. 's Winters vergeet men der halve maar, dat er gymnastiek op de lesrooster staat. Thans, nu de tijd van mooi weer is aangebroken, moet Wim Zwart er echter aan geloven. In vier kaarsrechte rijen, staan meer dan veertig jongens op t schoolplein voor hem opge steld. „In 'de stand!" De stem van een schoolmees ter, op de ruimte van een lokaal ingesteld, schiet in de openlucht gauw tekort. Je moest eigenlijk sergeant-majoor wezen. Wint roept nog eens harder; „In de stand!" Aarzelend worden er handen uit de broekzakken gehaald. Onzeker schuifelen er klompen over de tegels.... Nu kunnen de oefeningen be ginnen .Armen zywaarts!"Luis ter goed, ik zeg zywaarts!" moet eraan worden toegevoegd. „Nu je armen weer neerl" De zon is al warm en het werk is inspannend, 't Duurt niet lang, of Wim Zwart zweet ervan. Hij vindt een les als deze trouwens kolder. Wekenlang zal hij met deze boerekereltjes moeten zwoegen eer ze deze oefeningen behoorlyk weten uit te voeren. Maar komen ze straks thuis en moeten ze op 't land of in de stal d'r vader helpen, dan maken ze dezelfde bewegingen misschien we! duizendmaal! En dan goed! Hij Iaat de jongens de laatste twintig minuten van <'e les maar vrij spelen Als hij zich dan naar de schut ting begeeft, vanwaar hij het plein goed overzien kan, merkt hij o,dat hy ook publiek heeft gehad. Er schijnen maar weinig mensen erg actief op deze voor jaarsmiddag ,,'t Valt niet mee, hè meester!" hoort ie zich toeroepen. 't Is zo'n dikke, gezellige, praatgrage dorpsvrouw, precies het type, waar Wim Zwart een instinctmatige afkeer van heeft. Als 't niet de moeder van een van z'n leerlingen was, negeer de hij 't mens. Nou geeft ie maar een beetje toe, en antwoordt: „Neenee. „Warm in 'tzunneke, vin'u niet?" „Jaja Hoe vaak zal hij neenee en jaja moeten zeggen voordat ze doorloopt?Maar voorlopig is zyn terughoudendheid niet in staat, de gezellige brede glim lach van haar gezicht weg te wissen. „Hoe gaat 'et tegen woordig thuis, meester?" Voor het ogenblik vindt hy gelegenheid haar vraag te ont- wyken, en zich zelfs een eindja te verwijderen. „Nee jongens, niet zo wild daar! Maar haar geduld is onuitput telijk. „Ik vroeg, hoe gaat het bij u thuis de laatste tyd? Goed?" 't Is nog steeds geen vier uur. „Ja, goed", zegt ie. „ZoGelukkig maar. U heb ook wel heel wat motte tobben, hè meester? En al die vreemde hulp over de vloer, dat is niks. Tc Hoorde, dat 'r nou een zuster van uw vrouw is „Inderdaad. Ze heet Bep. Met 'r achternaam heet ze Kooi man!" Dit antwoord is zo hate lijk als hy maar durft, maar verkapte hatelijkheden hebben geen invloed op een vrouw als deze „Bep Kooiman?" herhaalt ze. ,,'n Bekende naam wel (Wordt vervolgd.) veel vrijwilligers, dan zouden de kosten zeker het drie- of vier voudige belopen. Het benodigde bedrag is dan ook nog ieder jaar bijeengebracht. Het provinciale comité stelt zich thans ook mede ten doel om door middel van by- dragen uit Zeeland de Stichting in staat te stellen dit werk voort te zetten. Eén en ander gaat nu eens niet gepaard met een straat' collecte, doch men wil trachten personen te animeren één of meer kinderen te adopteren door het beschikbaar stellen van geld, waardoor weer een oorlogsweesje kan genieten van een week va cantie. De kosten voor één week, gratis uit en thuis, komen op on geveer f25 tot f30. Dit werk heeft ook in het buitenland veel sympathie gewekt en aanzienlyke bedragen werden o.m. door de Ned. Antillen geschonken. DE INVALIDEN. Zowel valide als Invalide kin deren komen in aanmerking voor deze vacantie en de jeugdige oor logsinvaliden hebben de buitenge wone aandacht van de Stichting. Het vervoer van en naar de drie kampen, die thans voor deze Inva liden zyn ingericht gedurende en kele weken In de zomer, geschiedt door het Ned. Rode Kruis. De in valide kinderen van 9 tot 14 jaar krijgen veertien dagen gratis ver- ■blyf, die tot 20 jaar drie weken. De niet invalide kinderen mogen steeds een week in de kampen verblijven. De Zeeuwse kinderen gaan meestal naar Brabant. De kampen worden, waar mogelyk, gesplitst naar de gezindten en ieder kamp. heeft voor elke groep een geestelyk verzorger. Een mooi gebaar maakte de Vereni ging Zeeuwse hulp, toen de kin deren uit Zeeland werden uitge zonden, door de reiskosten, n.l. f 1400, geheel voor haar rekening te nemen. Tenslotte verdient ver melding, dat van het werk van de Stichting, speciaal ook van de kampen, een film is vervaardigd. Het provinciaal comité stelt zich thans mede ten doel om allerlei organisaties over het werk van de Stichting „Het vierde Prinsen kind" in te lichten en daardoor belangstelling te wekken voor dit werk, met zo mogelyk daadwer- kelyke of financiële steun. Korte Berichten. Edward A. Dow Junior is tot vertegenwoordiger der Verenigde Staten in de commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië be noemd, als opvolger van Merle Cochran. De Nederlander drs J. F. En- gers, ambtenaar voor politieke zaken op de afdeling veiligheids- raadzaken van de Ver. Naties, is benoemd tot plaatsvervangend eerste-secretaris van de speciale Balkancommissie van de V. N. Zyn standplaats wordt Athene. Een regeringsverordening is gisteren gepubliceerd, op grond waarvan alle ondernemingen met meer dan tien werknemers in Hongarije genationaliseerd wor den. Tegeiyk met de overdracht van de souvereiniteit aan de republiek de Verenigde Staten van Indone sië, is een door beide deelgenoten in de Unie aanvaarde nationali teitsregeling in werking getreden. Hierby geldt, dat wie het Neder landerschap bezit, Nederlander blyft en deze hoedanigheid niet buiten zyn wil kan verliezen. De Turkse regering heeft gis teren de Verenigde Staten van Indonesië erkent. In Noord-Albanië zyn gevechten uitgebroken tussen anti-komin- form-partisancn en Albanese vei ligheidsbrigades. Japanse deskundigen in de oor logvoering met ziektekiemen heb ben in 1942 drieduizend met ty phus- en paratyphusbacillen be smette broodjes aan Chinese krijgsgevangenen uitgereikt en de gevangenen daarna vrijgelaten, opdat zy de ziekten onder de Chinese bevolking zouden ver breiden. Aldus is verklaard op 'n proces tegen 12 Japanners, dat in Rusland werd gevoerd. Het troepensclüp „Waterman" is 24 December uit Tandjong Pri- ook vertrokken met 1465 passa giers. Aan boord bevinden zich 3—2 R.I., Staf 3e Inf. Brigade groep, personeel tandheelkundige dienst, 21 en 41 A.A.T. en de staf van het bataljon A.A.T. Het troepenschip de „Grote Beer" wordt omstreeks 10 Jan. 1950 te Amsterdam verwacht. NIEUW GUINEA. Nederland heeft in de jaren dat het „Indonesische conflict" aan de orde was, geen bijzonder goed figuur gemaakt. Het resultaat van de jaren lange onderhandelingen met fi guren toaorwan eerst werd vast gesteld dat met hen niet onder handeld zou worden, is ondanks een eerste en tweede politionele actie geweest; toegeven op alle punten. Met één uitzondering. Iets werd er dan toch uit de Indonesische brand gered: Nieuw Guinea. Nee, dit stukje van het vroege re Koninkrijk der Nederlanden werd niet definitief losgemaakt van de R.I.S., maar toch werd bereikt, dat de beslissing een jaar werd uitgesteld. Dat was zo 't heette, een feit van betekenis. We hebben dan ook al gelezen van troepentransporten en van emigratie naar dit eiland. Prachtig! Er is daar dan toch nog een achterland; een plaats waar bedreigde minderheden euentueel een schuilplaats zou den kunnen zoeken. Maar nu heeft Soekarno ge oreerd. Nederland maakte een goede beurt. De Nederlanders zijn ge- eerde gasten. Alléén: „Irian zal voor 1952 deel uitmaken van de R.I.S." De Nederlandse regering kan het zich voor gezegd houden. En zij doet dit ook, daaraan valt niet te twijfelen. Komt men over de hond, dan ook over de staart. Alleen is 't mij niet duidelijk waarom bij deze stand van zaken nog troepen naar Nieuw Guinea worden gezonden. T n zyn socialistisch commentaar l heeft de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrye Volk" enige beschouwingen ge- wyd aan het feit dat vele parti culiere bedrijven onvoldoende productief zy'n. Een bedrijfseco noom heeft de socialistische spre ker verteld, dat zulks met 40 der particuliere bedrijven het ge val zou zyn. De heer Voskuil zegt de juistheid van dit getal niet te kunnen beoordelen. Laat het 30 of 25 wezen. In elk geval gaat hierdoor veel arbeidsproductivi teit verloren. De heer Voskuil wil dit nu te gengaan. Maar hoe? Niet door de ondernemers meer armslag te geven, de moordende staatsbemoeiing te verminderen en een andere minder bedrijfs- bloed aftappende belastingpoll- tiek, maar door aan de arbeiders medezeggenschap te geven en... de staat een onderzoek te laten instellen, waarvan dan het resul taat gepubliceerd zou moeten worden. Nog wat meer ambtelijke be moeiingen dus. Intussen is het een veeg teken, wanneer wat hier een feit wordt genoemd, inderdaad juist is. Hieruit zou toch volgen, dat het er ln de zakenwereld ver van gunstig uitziet en dat inplaats van vermeerdering van werkge legenheid door voortgezette in dustrialisatie, juist het omgekeer de moet worden gevreesd. De schrik gaf hem kracht. Tydens werkzaamheden onder een personenauto raakte de ga ragehouder C. Hendrickx uit Et- ten-Leur bekneld tussen de wa gen en de garagevloer, doordat plotseling de cric onder de wa gen uitschoot. De cardanas drukte juist op het hoofd van de garagehouder. De heer C. Buys uit Sprundel, de eigenaar van de personenauto, stond bij de reparatiewerkzaamheden toe te zien toen het ongeluk gebeurde. De schrik gaf hem een meer dan normale kracht. Met grote te genwoordigheid van geest tilde hij de auto geheel alleen op, zo dat de garagehouder zich uit zijn netelige positie kon bevrij den. De man bleek intussen zwaar gewond te zijn. Hy had een schedelbasisfractuur, een breuk in het voorhoofdsbeen en een jukbeenfractuur. Hy werd naar het St. Elisabethszieken- huis te Etten vervoerd. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Goed voor 1.8 milliard eieren per jaar. Als gevolg van fle door de de valuatie opgelopen veevoeder- pryzen, ziet de Engelse regering zich gedwongen, de verkoopprijs voor de uit Nederland ingevoerde eieren te verhogen. Het gaat niet op, dat de Nederlandse pluimvee houders de vier honderd millioen eieren op contract 1950 voor En geland beneden kost- of wereld marktprijs leveren. Dat zou ln de practyk betekenen, dat de Neder landse pluimveehouders de sub sidie, die de Engelse regering aan de consument betaalt, moeten op brengen. De onderhandelaar, die bin- nenkort naar Engeland gaat, moet er „met alle geweld" trachten een hogere prijs te be dingen. Met deze wensen zul len de gezamenlyke organisa ties van eier-exporteurs en pluimveehouders zich tot de Ne derlandse regering wenden. Al dus de directaur J. Breukers op de ln Eindhoven gehouden alge mene vergadering van de Coö peratieve Roermondse Eiermyn. Ten behoeve van pluimvee houders heeft minister Mansholt de kuiken-toewyzing van 20 millioen alsnog met bUna 300.000 stuks verhoogd. In 1950 zullen, de jonge hermen meegerekend, 11 millioen kippen, goed voor 1.8 milliard eieren per jaar, aan de leg slaan. Met een binnen landse consumptie van 1100 mil lioen eieren en de reeds gecon tracteerde 400 millioen stüks voor Engeland, kunnen nog 300 millioen eieren naar andere lan den, onder andere Duitsland, met hoge prijzen, worden ge ëxporteerd. Als de eierprys voor Engeland dus niet te laag zit, wordt door compensatie met de hogere prijzen voor andere ex- portlanden voor 1950 een goed eierjaar voorspeld. Waarschynlyk is ook mogelyk de eierzegels en de exporthef fing per kip af te schaffen. Half Januari zal het Engelse contract 1949 van 288 millioen eieren, dat officieel tot Februari loopt, zijn volgeleverd. Indien echter het nieuwe con tingent van 400 millioen stuks, door onenigheid over de prijs, onverhoopt door Engeland niet zal worden gerealiseerd dan is dit nog geen ramp, meende de heer Breukers. Al zullen deze eieren de prys op de binnenlandse markt druk ken, de lagere prys heeft ook weer een groter gebruik van eieren ten gevolge, waardoor ook voor Nederland de kostprijs be naderd wordt en in andere ex portlanden grotere winst kan worden gemaakt. In een lage exportprijs voor Engeland schuilt nog een ander gevaar. Bij grote prysverschlllen tussen Engeland en de gunstige Duitse markt, is de kans op een Duitse exportheffing als een ze kere represaille, niet denkbeel dig. Leraren Chr. Kweekscholen. De Vereniging van Leraren aan Prot. Chr. Kweekscholen hield gisteren te Utrecht haar leden vergadering onder leiding van de heer J. Dekker te Zetten. Na de openingsrede van de voorzitter gaven de secretaris, de heer J. v. Keulen te Laren en de penning meester, de heer H. v. d. Burg te Groningen, hun jaarverslagen, waarin werd gesproken van de goede vooruitgang der vereniging. In de vacature van de heer W, Veenhof te Utrecht werd de heer E. H. Schmidt te Amsterdam als bestuurslid gekozen. In de mid dagvergadering refereerde de heer D. Fokkema te Bloemendaal over: „Oplossingen en tendenzen in de onderwijzersopleiding in het buitenland in verband met onze eigen problemen". Legerpredikanten. De legerpredikant luit.-kolo- nel Ds B. A. Bos wordt met in gang van 1 Januari a.s. overge plaatst van het 4e naar het 3e Militair Gewest. Legerpredikant luit.-kolonel Ds H. Steenhuis wordt met ingang van dezelfde datum overge plaatst van het 3e Militair Ge west naar Soesterberg. HARINGEN LOPEN HAVEN BINNEN. In de West-Schotse haven Campbeltown is een school ha ringen binnengezwommen, waar door men een vangst kon maken van meer dan 15.000 gulden. Een boot behoefde niet eens van de kade los te gooien en een andere moest een eindje van de kade varen om de haringen, die zieh onder de boot bevonden, te kun nen vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2