ZEEUWSCH DAGBLAD Hongarije nationaliseert alle bedrijven met meer dan tien arbeiders Staatsbosbeheer ziet door de homeu het bos niet meer. In Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan 300.080.090 kg. suikerbieten verwerkt. lil Koffierantsoen wordt verminderd. Een Ingewikkeld probleem. Hongaarse en buitenlandse eigenaren wordt vergoeding beloofd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aanvaring in de Waalhaven. Nog geen bevredigende oplossing voor vraagstuk der Belgische arbeiders. [«ïjr Vlce-Yoorzitter G. N. V. begraven, Honderd vijf en twintig gram voor zes weken. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8', Tel. 2754: Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1447 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG SO DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zop op 8.48 u., onder 16.38 u.; Maan op 13.24 u., onder 6.15 u. Hoogwater op Zaterdag 31 Dec.j Vlissingen: 11.14 u. 1.41 m., 23.49 u. 1.56 m.; Terneuzen: 11.40 u. 1.61 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.20 u. 1.39 m., 12.41 U. 1.27 m.; Zierikzee: 0.06 u. 1.20 m., 12.23 u. 1.08 m. T_T et overleg, dat de laatste tijd is gepleeover de te vol gen loonpoUtik, heeft tot resul taat gehad, dat een loonsverho ging tot 5 pet door de regering is toegestaan. Een bindend voorschrift, zoals de vakorganisaties wensten, is er dus niet. In de practijk zal echter de verhoging wel over heel de linie worden toegepast. Immers wan neer zich moeilijkheden voor doen, zal het college van RijKs- bemiddelaars een besluit hebben te nemen, wat hierop neerkomt, dat Je werkgever zal hebben te bewijzen, dat hij niet in staat is het hogert loon te betalen. ezien de omstandigheden en de hoge kosten van het le vensonderhoud, zal wel niemand durven beweren, dat als regel een loonsverhoging van 5 pet. ongemotiveerd is. Een andere vraag is echter of deze verhoging economisch ver antwoord moet worden geacht. Ais vaststaand feit kan wel worden aange1 omen, dat wij ;e- dert de bevrijding boven onze stand leven. Alleen door het op nemen van credieten en lenin gen in het buitenland en niet te vergeten de Marshall-hulp is het mogelijk geweest een vrij hoge levensstandaard te blijven voe ren. Maar vroeg of laat zullen we voor de koude, harde werkelijk heid komen te staan. Immer-.,, met onze betalingsbalans is het op geen stukken na in orde en bovendien loopt in 1952 de Marshall-hulp af. TV/T eer dan eens is er dan ook bij de behandeling van de begroting van de zijde der rege ring de nadruk op gelegd, dat er, wat betreft de economische en financiële positie van ons lana, reden is tot ernstige bezorgd heid, en dat naast verhoging van de productie ook consumptiebe perking noodzakelijk zal zijn. Minister d. Brink heeft voorgerekend, dat wanneer het consumptiepeil van 1938 ge handhaafd zal blijven, de pro ductie met ongeveer 16 pet. zou moeten toenemen. Vandaar ook, dat er bij de nu toegestane loonsverhoging, de aandacht op gevestigd is, dat deze verhoging alleen verant woord is, als tegelijkertijd maat regelen worden genomen om de productie te verhogen. A P welke wijze dit zal moe- ten plaats vinden is echter niet duidelijk. Er is naar het schijnt slechts één mogelijkheid: vergroting van de arbeidspro ductiviteit of verlenging van de werktijd tegen betaling van ge lijkblijvend loon. En dan is het nog zeer de vraag of dit, ook al is er over en weer voldoende medewer king, mogelijk zal blijken. In de landbouw b.v. zal op deze wijze betrekkelijk weinig zijn te be reiken. Bovendien is ook na de invoe ring van de loonsverhoging, het door de devaluatie verstoorde evenwicht tussen prijzen en lo nen nog niet hersteld, zodat het tekort nog niet is overbrugd terwijl straks ook de invloed van de loonsverhoging op de prijzen, tot uitdrukking zal ko men. \\T ij staan hier voor een moei- lijk vraagstuk. Maar indien één ding vast staat, dan is het wel dit, dat de kosten van levensonderhoud nog verder zullen stijgen. En dan? Een vierde loon- ronde? Of zal dan een beperking van de consumptie zoals die ooi reeds in Engeland is doorge voerd, noodzakelijk blijken te zijn? Dit is zeker niet de meest aangename weg. Maar goed is niet altijd zoet. De regering en allen die op dit gebied leiding hebben te geven, staan hier voor een ingewikkeld probleem. Maar toch zal het onder de ogen gezien moeten worden. Struisvogelpolitiek kan nu eenmaal geen baat brengen. De Hongaarse regering heeft een verordening bekend gemaakt op grond waarvan alle ondernemingen met meer dan tien werk nemers in Hongarije genationaliseerd worden. Ook buitenlandse ondernemingen vallen onder het besluit. Aan alle eigenaren, Hongaarse zowel als buitenlandse, wordt schadeloosstelling be loofd. Dronken tenor zong aria in hik-staccato's. Zeldzame vorstelling in opera. De gemeentelijke opera van Cottbus in de Sowjet-zone, heeft een voorstelling „Der Wild- schütz" moeten afbreken, omdat de tenor, die de rol van Thor moest vervullen, zo dronken was, dat hij zijn rol niet kon zingen. In het costuum van deze Noorse godheid kwam de tenor zwaaiend het toneel op en be gon zijn eerste aria in hik-stac- catos ten gehore te brengen Weldra kon hij niet meer verder zingen, plofte op een bank op het toneel neer en lag onmid dellijk zwaar te snurken. Het publiek joelde en floot een wilde waar voor zjjn geld. De tenor werd op staande voet ontslagen en kreeg een rekening over- jelegd van alle terugbetaalde olaatskaarten. Erkenning Chinese communis tische regering door Engeland. Volgens berichten heeft de 3ritse minister van Buitenlandse ïaken Bevin besloten in de eer- ite week van Januari tot vol- ■edige erkenning de jure van de Ihinese communistische rege ring over te gaan. OOK PHILIPS ONDER DE UITVERKORENEN. Het regeringsbesluit vermeldt o.m. de volgende buitenlandse ondernemingen: Standard Elec tric Company, de Hongaarse Te lefoonmaatschappij, Vacuum Oil, Shell, Philips, Radio Brown Bo- very, de Brits-Hongaarse Jute- industrie en verscheidene Tex tielfabrieken. De nieuwe, drastische nationa lisatie is Woensdag zonder voor afgaande publicatie meegedeeld aan vakverenigingsleiders en de leiding der betrokken bedrijven. Het besluit garandeert schade loosstelling aan alle eigenaren. Zij moeten binnen 90 dagen de activa opgeven. De directeur van economische zaken heeft verklaard, dat bui tenlandse eigenaren van indu striële bedrijven in Hongarije hun belangen hebben gebruikt om „organisaties voor spionnage en sabotage op te richten". Prompt werden dan ook een Amerikaan en een Engelsman op beschuldiging van spionnage opgepakt. Het waren employé's van de „Standard Electric". Men is te Boedapest van me ning, dat, na het van kracht worden van de nieuwe regerings verordening; buitenlandse of Hongaarse particulieren in het vervolg niet meer als eigenaren van belangrijke ondernemingen zullen mogen optreden. Alle vergunningen en patenten zul len nu aan de staat komen. Naar schatting vallen 1500 President Soekarno en zijn echt genote hebben Woensdag, nadat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lo- vink, het Paleis had verlaten en naar Nederland was vertrokken, het Paleis aan het Koningsplein thans Gambir betrokken. President Soekarno en zijn echt genote. Churchill is niet iedereen. Boot wachtte 20 minuten. Doordat Churchill, die met zijn echtgenote een vacantie van veertien dagen op Madeira gaat doorbrengen, Donderdag te laat in Southampton arriveerde, werd het vertrek van de boot, de „Durban Castle" van de „Union Castle-lijn, twintig minuten uit gesteld. Het was in deze eeuw nog slechts één keer voorgeko men, dat het vertrek van een schip van genoemde maatschap pij om wille van een passagier werd uitgesteld. maatschappijen te Boedapest en omgeving onder de bepalingen van het nationalisatie-besluit, waaronder fabrieken, drukkerij en, foto-technische laboratoria, scheepvaart- en riviertransport bedrijven, grote garages, restau rants die meer dan tien kellners in dienst hebben, grote juweliers- bedrijven en kledingmagazijnen. Officieel is verklaard, dat niet overgegaan zal worden tot na tionalisatie van kleine bedrijven of fabriekjes, maar men meent, dat deze uiteindelijk in coöpe raties zullen worden samen gevoegd. PROTEST. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat Zweden zijn handels- en betalingsovereen komst met Hongarije buiten werking heeft gesteld als pro test tegen de nationalisatie van alle Zweedse ondernemingen, waarin meer dan 10 personen werkzaam zijn. NAGEKOMEN VERJAARDAGSGESCHENK VOOR STALIN. Grieks schip voer op sleepschip in. Het uitgaande Griekse s.s. „Stefanos" is gistermiddag bij de mond van de Waalhaven te Rotterdam in aanvaring geko men met het rijnsleepschip „Apollo", dat zodanige averij kreeg, dat het om zinken te voorkomen, aan de grond moest worden gezet. De „Stefanos" liep een lek op aan de voorsteven en kon de reis niet voortzetten. De „Apollo", 1484 ton, had 1350 ton mais geladen en--werd door de sleepboot „Mars 2" naar de Waalhaven gebracht. Bij de uitmonding daarvan aangekomen draaide de sleep over bakboord de haven in, juist op het ogen blik, dat de „Stefanos", die 646 brt. meet, uit de haven kwam. Vermoedelijk door verkeerd ma noeuvreren van de Griek is de aanvaring ontstaan. Met behulp van de reeds trekkende sleep boot „Mars 2" en de in de buurt zijnde sleepboten „Vlissingen' en „Warmond" kon de „Apollo' nog juist bijtijds op de kant wor den gezet en voor zinken be hoed. ERKENNING VAN DE R.I.S. Steeds meer landen gaan over tot de erkenning van de R.I.S., de Ver. Staten van Indonesië, De laatste komen van Italië, Luxemburg, Ierland en Turkjje. Het dode populiertje van Mr Kolff. BOEREN NEMEN ZOTTE BEPALINGEN TOCH NIET SERIEUS. (Van onze parlementaire redacteur.) Gisteren kwam de Eerste Ka mer bijeen voor de afhandeling van een vrij onbelangrijke agen da, waarover weinig vermeld zou worden als niet Mr Kolff (C.H.) zfjn talenten als verteller op voortreffelijke wijze had ge demonstreerd. Het was een schoon verhaal waarop deze fractievoorzitter de Senaat ver gastte. Aanleiding daartoe was het wetsontwerp tot „verlenging van de geldigheidsduur van de arti kelen 2 en 3 van de wet tot in trekking van het Besluit Staats toezicht op de Bossen 1943". In het voorlopig verslag had de Kamer er op aangedrongen, dat er nu eens moet worden opge schoten met de nieuwe Boswet. Minister Mansholt had in de Memorie van Antwoord een nietszeggend verhaaltje geschre ven. Er komt een nieuwe bos wet, er wordt op spoed aan gedrongen, maar de materie is moeilijk en daarom moet men oppassen voor overhaasting. On verwachts kwam toen mr Kolff met een smeuïg verhaal, dat ver gezeld ging van prachtige ge baren en de Kamer deed scha teren. KASTANJEBOOMPJE. Onlangs had hij ter wille van de bloemetjes van zijn vrouw een halfwas kastanjeboompje in zijn tuin laten omhakken. Twee dagen later kwam er een man op het erf gereden op een grote motorfiets en gehuld in een dikke leren jas. Zeer plas tisch demonstreerde mr Kolff hoe deze ambtenaar kwam aan gereden. Bars werd mr Kolff gelast naar binnen te gaan. „Mijnheer U heeft in Uw tuin een boom pje gewied zonder vergunning. U krijgt een proces-verbaal! „En ik was, toen nog Kanton rechter, Mijnheer de Voorzitter! Na veel heen en weer praten gelukte het de heer Kolff echter om aan een verbaal te ont leer gehulde man, die het dode ernstige waarschuwing van af. Die heeft hij natuurlijk wat mag men, anders van een Kan tonrechter en Kamerlid ver wachten? ter harte genomen. HET DODE POPULIERTJE. Enige tijd later was in zijn boomgaard een Italiaans popu liertje dood gegaan. En door de droevige ervaringen wijs gewor den schreef mr Kolff een grote brief of hij het dode populier tje mocht opruimen. Na enige weken kwam er een grote motor uit Utrecht naar Geldermalsen gereden, waarop weer een in komen. Hij kwam er met een peppeltje moest schouwen. Nadat er enige weken verlopen waren kwam eindelijk de vergunning. Het populiertje mocht opge ruimd worden. Op de vergun ning stond nog geschreven dat een afschrift zou worden ver zonden aan een hele lijst van instanties, die blijkbaar moeten weten, dat mr Kolff in Gelder malsen een dood populiertje mag hebben MALLIGHEID Moet dit zo blijven? vroeg de heer Kolff. Kan de Minister aan deze malligheid een einde ma ken? De boeren nemen deze zotte bepalingen toch niet se rieus. Dat moest Minister Mans- holt ook erkennen. Hij had even veel van het verhaal genoten als de Kamerleden. Natuurlijk was hij zeer begaan met de ervarin gen van het kastanjeboompje en het dode populiertje. Ongewenste bureaucratie noemde hij dit. Deze regeling is alleen bedoeld om het bosbezit te handhaven, maar blijkbaar ziet men bij het Staats bosbeheer door de bomen het bos niet meer. Suikerbietenoogst in Zeeuwsch-Vlaanderen groter dan ooit. De campagne der suikerfabrieken in Nederland, die dit jaar bijzonder lang heeft geduurd, is bijna afgelopen. Een zevental fabrieken is reeds klaar, die te Sas van Gent, Puttershoek, Oud- Beijerland en Dinteloord zullen begin Januari afwerken. De oogst is bijzonder groot. Er zijn 67.000 ha. bieten uitgezaaid, die tezamen bijna 3.000.000.000 kg. bieten hebben opgebracht. Het suikergehalte was dit jaar echter zeer laag, zodat de totale hoeveelheid geproduceerde suiker tegenvalt. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen was de aanvoer aanmerkelijk groter dan in vorige seizoenen en zo kon dit jaar gesproken worden van de grootste cam pagne, welke men ooit in Sas van Gent heeft meegemaakt. Er werd ongeveer 302 millioen kg. verwerkt. Hiervan nam de Eerste Ned. Coöperatieve 154 millioen kg. voor haar rekening, de Cen- a,.e Suikermaatschappij 148 rmilioen kg. Deze cijfers houden in, dat de gemiddelde aanvoer per seizoen met ongeveer 30 werd overschreden. LAAG SUIKERGEHALTE. Voor wat betreft het gehalte der suikerbieten zijn de cijfers minder gunstig. Dit bedroeg plm 16 en bleef hiermede ruim 1 beneden het gemiddelde. Naar de producten, bestaande uit suiker, suikerpulp, natte pulp en melasse, bestond veel vraag, in het bijzonder naar sui kerpulp. Een groot deel hiervan is bestemd voor export naar Bel gië. Als bijzonderheid kan wor den vermeld, dat door dé Eerste Coöperatieve dit jaar een begin werd gemaakt met de productie van schuimaarde, welke zoals men wellicht weet, als organi sche meststof bij de landbouw wordt gebruikt. Het arbeidersvraagstuk vraagt dringend om een oplossing, zo werd van de zijde van een der directies medegedeeld. Dit voor al in verband met het feit, dat vele arbeiders in België woon achtig zijn en men door de ge ringe arbeidsreserve in Z. Vlaanderen op deze arbeids krachten is aangewezen. MOEILIJKHEDEN. Bij de jongste devaluatie ont stonden hierdoor moeilijkheden voor wat betreft de lonen der Belgische arbeiders. Ofschoon zowel door de werkgevers als de vakbonden daartoe verschil lende pogingen in het werk wer den gesteld is men er tot nu toe niet in geslaagd tot een bevre digende oplossing te komen, daar van de zijde der beide be trokken regeringen weinig of geen medewerking werd onder vonden, aldus de directies. Aangezien in het volgende sei zoen de opheffing van de nog in Zeeuwsch-Vlaanderen be staande tramlijnen voor goede renvervoer een feit zal zijn, zal de aanvoer der suikerbieten dan per auto en per schip ge schieden. Wat het suikergehalte betreft, in het Noorden van het land was het gehalte het best, n.l. boven de 16 In Noord- en Zuid- Holland was het gehalte het laagst, ongeveer 15.20 In to taal zal in ons land geproduceerd worden circa 340.000 tot 350.000 ton witte suiker, waarmede cir ca 4/5 van de Nederlandse Sui kerbehoefte gedekt wordt. Ma ZO WORDT DE LANGE JAN. Ter toelichting op de plaatsing van deze foto deelt het ge meentebestuur van Middelburg mee, dat, nu één der Zeeuwse bladen zich niet heeft gehouden aan de afspraak, bovenstaande foto van de nieuwe spits van de Lange Jan te Middelburg niet te publiceren, voordat B. en W. hiervoor toestemming hadden verleend, zy de andere Zeeuw se bladen thans niet lan ger de gelegenheid willen ont nemen om de foto ook te pu bliceren. Uitdrukkelijk moet hierbij echter worden vermeld, dat elk commentaar op deze spits, die een ontwerp is van de Amster damse architect J. de Meijer, als prematuur achterwege dient te blijven, omdat het niet uitgeslo ten is, dat in het ontwerp nog veranderingen zullen worden aangebracht. Overstelpende belangstelling. Gisteren werd onder overgrote belangstelling het stoffelijk over schot van de heer J. Hofman, oud-voorzitter van de Nederl. Chr. Grafische Bond, en tweede voorzitter van het C.N.V., ter- aardebesteld te Amsterdam. Nadat de kist in de aula was opgebaard werd het eerst het woord gevoerd door mr dr van Rhijn, secr.-generaal van het Ministerie van Econ. Zaken, na mens de regering en de minister van Sociale Zaken. Spr. schetste de persoon van de overledene als een eerlijk en een oprecht man, die ontzettend veel gedaan heeft voor de grafische gemeen schap. De regering is daar zeer erkentelijk voor; het was een man met bijzondere gaven. De heer Conjong sprak namens de Ned. Chr. Grafische Bond. De heer Hofman, zo zeide hij, was voor hem steeds een leer meester; hij hanteerde wel niet meer de voorzittershamer, maar toch gaf hij nog leiding. De Bond heeft in hem veel verloren. De heer H. Diemer sprak na mens de Werkgevers- en Werk nemersorganisaties in het Gra fisch Bedrijf. Namens het C.N.V. werd het woord gevoerd door de voorzit ter, de heer Ruppert. Ook werd nog gesproken door een jeugdig lid van de Jong. Evang.comm. te Amsterdam. De wijkpredikant van de Ned. Herv. Kerk sprak tenslotte, na de lezing van een Bijbelgedeelte, woorden van troost tot de familie. Na het gezamenlijk zingen van het Gezangvers „Die hoop moet al ons leed verzachten" werd de kist grafwaarts gedragen, terwijl het orgel de melodie van „Blijf bij mij Heer" deed horen. Een broer van de overledene dankte van de overstelpende be wijzen van belangstelling. Onaangename surprise bij jaarwisseling. De regering ziet ziel» naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt genoodzaakt, in ver band met de zeer hoge prijzen van koffie op de wereldmarkt, de kofflevoorziening van het Nederlandse volk te beperken. Het rantsoen zal voortaan per zes weken 125 gram bedragen. Do eerst volgende koffiebon, welke op 26 Januari 1950 zal worden aange wezen, zal dus recht geven op 125 gram koffie. Deze bon zal dienen voor een periode van zes weken. Op deze wijze kan de rantsoe nering nog geruime tijd worden voortgezet. De prijs van de aldus gedistribueerde koffie zal niet hoger zijn, dan de thans geldende prijs. Naarmate de voorraden „goedkope koffie" uitgeput raken zal echter een geringe prijsstij ging onvermijdelijk zijn. Daar naast zal koffiesurrogaat van goede kwaliteit vrij in de handel in ruime mate verkrijgbaar zijn. De grondstoffen voor een goed surrogaat zijn in voldoende mate aanwezig. Iedereen zal dus ge wenst, zij het beperkt, deze koffie kunnen drinken, eventueel aan gevuld met surrogaat, of wel naar eigen smaak de echte koffie kun nen mengen met surrogaat, waar bij men zelf de verhouding van MOEILIJKHEDEN BIJ DE A.V.R.O. De heer Vogt blijft directeur. De samenwerking tussen de heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O. en het dagelijks be stuur, in het bijzonder die met de voorzitter, de heer G. de Clercq, zou reeds lang niet goed meer zijn. Er waren de laatste tijd steeds meer punten van wrijving, waarvan er een was de stijgende invloed van het dagelijks bestuur op de samenstelling der program ma's. waartegen de heer Vogt zich verzette. De druppel, welke de emmer deed overlopen, schijnt geweest te zijn een kwestie over de schoolradio. De V.A.R.A. zou de A.V.R.O. hebben voorgesteld, gezamenlijk een schoolradio ten behoeve van het openbaar onder wijs te verzorgen. De heer Vogt was voorstander van deze samen werking, doch kon zijn bestuur op dit punt niet meekrijgen. In een en ander heeft de heer Vogt aanleiding gevonden het al gemeen bestuur mede te delen, dat hij zijn ontslag aanbood. Gistermiddag is opnieuw ver gaderd om de ontslagaanvrage te bespreken. Het bestuur besloot het ont slag van de directeur niet te aanvaarden. De geschillen zijn bijgelegd en het algemeen be stuur heeft zijn volledig ver trouwen uitgesproken in het be leid van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek vol daan. Hatta ging even uitrusten in Zwitserland. Moh. Hatta is gistermiddag met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. uit Amsterdam in Zürich aangekomen, o.a. in ge zelschap van minister Soepomo. Hij werd op het vliegveld be groet door de Nederlandse con sul-generaal in Zürich. Het doel van zijn bezoek was even uit te rusten. Vandaag zal Hatta naar Amsterdam terugvliegen, vanwaar hij Zaterdag de terug reis naar Batavia aanvangt. Benoeming van de heer Van Bommel van Vloten, Lid hoofdcommissie industrialisatie. Bij beschikking van de minis ter van Economische Zaken is benoemd tot lid van de hoofd commissie voor de industrialisa tie de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken. Conally, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor buitenlandse zaken van de Se naat, heeft gezegd, dat de eco nomische hulp van Amerika aan het buitenland in 1950 vrij be langrijk zal worden verminderd. Of het waar zal worden weten we niet. Wel weten we dat een Deense kip drieling-eieren heeft gelegd. 't Geen toch niet zo snel ging als het Amerikaanse raketvliegtuig, dat (volgens zeg gen) 3201 km. per uur vloog, dus driemaal zo snel als het geluid. Met die snelheid arriveren we in Londen waar een Bijbel van wijlen Paul Kruger voor 155 pond sterling geveild werd. Dan stappen we over op de torpedobootjager „Van Galen", die 26 Dec. van Java vertrok ken is en op 30 Januari te Den Helder wordt verwacht. Met het vliegtuig uit Batavia arri veerde gisteren de ex-hoge ver tegenwoordiger van de Kroon de heer Lovink, uit Batavia pardon: Djakarta. De schrijf ster Anna van GoghKaulbach hoopt op Oudejaarsdag tachtig jaar te worden. Ze is nog erg flink en zal gehuldigd worden. De inspect.-generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir M. G. Hofstede, heeft gistermorgen als zodanig afscheid genomen we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. het mengsel kan bepalen. Het is te betreuren, dat de verminde ring van het rantsoen het karak ter heeft van een onaangename surprise bij de jaarwisseling, al dus de regering, maar het is be langrijker, dat een tijdige aan kondiging van de komende ver mindering de consument reeds thans in staat kan stellen een be gin te maken met een zuinig ver bruik van de op de lopende bon verkregen koffie. Algemene Ned. Bond van Gepensionneerden. De splitsing in Zeeland voltooid. Woensdag j.l. had te Tholen een vergadering plaats met de op het eiland Tholen en St, Philipsland wonende leden van bovengenoem de bond. Na opening door de waarne mend voorz'tter de heer J. G. Wollenberg, werden de overleden leden der afdeling herdacht, als mede de met Kerstmis' gestorven algemene secretaris van de Bond, de heer J. Leonard te Rijswijk. De secretaris gaf een overzicht van de groei der afdeling Zeeland gedurende de laatste anderhalf jaar. Het aantal leden is meer dan verdubbeld, zodat, dank zij de gevoerde propaganda, er in Zee land thans meer dan 800 zijn. Na ampele bespreking werd be sloten, dat de leden op Tholen en St. Philipsland zich per 1 Jan. 1950 zullen aansluiten bij de reeds bestaande afdeling Bergen op Zoom, door welk besluit de splitsing der afdeling Zeeland thans geheel is voltooid. De heer G. de Noo, lid van het hoofdbestuur, gaf een beschou wing over de huidige stand van zaken betreffende de bij de rege« ring aanhangige pensioenaangele genheden. Na bespreking van enige door de aanwezigen gestelde vragen sloot de voorzitter met een woord van dank de geanimeerde verga-, dering. VISSERSBOTEN UIT BRUINISSE OPGEBRACHT, Ze visten in Belgische wateren. Vier vissersschepen uit Brui- nisse zijn door de zeepolitie naar Oostende opgebracht, omdat zij in de Belgische territoriale wa teren visten naar haring. Het zijn de „Br. 9", Br. 41", „Br. 24" en „Br. 42". De lading welke uit ongeveer 8000 kg haring bestond, en de netten zijn in beslag ge nomen. Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Zeeland, Brabant en Limburg samengevoegd. Donderdag werd een slotbijeen komst van de „Stichting Toezicht Politieke Delinquenten" gehou den, waarop vrijwel alle leden der Stichting, het bestuur en do directie aanwezig waren. Van de 180 leden zullen er per 1 Jan. a.s. 150 verdwijnen, waarna de Stichting zal worden geliquideerd. De bureaux Zee land, Brabant en Limburg zijn reeds samengevoegd. Na een koffietafel bracht de voorzitter dank aan alle mede werkers. Tot slot werd een ex cursie naar het Philipsbedrijf ge maakt. Het loon der Belgische grensarbeiders. Toeslag van 10 Bij de onderhandelingen tus sen de Belgische en Nederlandse instanties over het loon der Bel gische grensarbeiders is princi piële overeenstemming bereikt. Op het per 1 Jan. a.s. ingaande loon zal door de Nederlandse werkgevers 10 toeslag, een z.g. bonificatie worden gegeven. De Belgische werknemers zullen 10 van hun loon in Neder land moeten besteden. Deze re geling behoeft nog de goedkeu ring der Nederlandse regering. De regeling is voor een half jaar geldig. BLOEDTRANSFUSIE TE WEMELDINGE. Door de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis te Am sterdam, bijgestaan door leden van de Roode-Kruisafdelingen uit Kruiningen en Wemeldinge, is gisteravond onder leiding van dokter Gnirrep van 148 personen te Wemeldinge bloed' afgenomen. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het niet in de bedoeling van de regering, de margarineprijs op 1 Januari a.s. te verhogen. Met ingang van 30 December 1949 worden de tarieven voor kapperswerkzaamheden vrijge laten. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen en vooral aan vankelijk op verschillende plaat sen mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1