Gemeenteraden VAN BERGEN. fan Bergen, die rijke man. ilfj/fZENDIt# Woensdag 28 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Bedorven varken»ees op Noord-Beveland. Het blykt, dat vele van de var- dende wonden aan het hoofd ln café Lommerrijk binnengedragen, doch het bleek, dat hij er vrij goed vanaf gekomen was. Dokter kens die indertijd op de centrale sjmons verleende eerste hulp. Het slachtplaats te Kortgene geslacht motorrjjwjel werd zwaar bescha- ®tjn, geheel of gedeeltelijk bedor- ven zfln, zo vernemen wjj. Vooral de z.g.n. „lange worst" Is bij ver scheidene mensen, die van de subsidie-slachthnlsregellng bruik gemaakt baar! Dit is een grote schadepost waartegen de verstrekte subsidie niet opweegt. De vermoedelijke oorzaak hiervan ligt, naast het slordige zouten door de overstel pende drukte van toen, in het z.g. „koud zouten". Als het varkens vlees nL niet meer warm is smelt het zout niet zo snel en dringt het dus niet in alle vlees en vet- deeltjes door. Dit zou een ver klaring geven van dit wel zeer VLISSINGEN. Dit het politierapport. Tijdens de Kerstdagen heeft de hebben, oneet- p0jitje negen maal lieden, die in i kennelijke staat van dronken schap verkeerden en een gevaar voor hun medemensen en zich zelf opleverden, in de cel moeten opbergen. 0 Verder moest vijf maal proces verbaal worden opgemaakt we gens burengerucht. Er moesten twee dronken heer schappen uit een bouwput, waar in zij waren gevallen, worden ge haald. Voorts heeft de politie heel veel eigenaardige en bijzondere ver- moeite gehad met een in Vlis- sciiijnsel dat zich hier voordoet. i singen werkende vreemdeling, die met dezé dagen door een vlaag van heimwee werd overvallen en door speciale maatregelen, nadat hjj met zijn blote handen een groot aantal ruiten had vernield en met politieagenten slag had geleverd, tot rust moest worden gebracht. WAARDE. Kerstavond. Donderdagavond hielden de gezamenlijke Christelijke jeugd verenigingen een Kerstavond in de zaal van mej. Kloet. De lei ding berustte bij cand. v. d. Brink, die een openingswoord sprak. De Kerstliturgie van de C.J.M.V. werd uitgevoerd. Door de gezamenlijke verenigingen werd een Kerstvertelling voorge dragen. Verder werd de avond gevuld met declamatie en zang. WEMELDINGE. Bazar muziekvereniging. Zaterdagmiddag werd in een der lokalen van de kleuterschool een bazar ten bate van het in- trumentenfonds der muziekver. „Oefening Kweekt Kunst", door de heer Jac. Burger Fzn, officieel geopend. Hij verwelkomde het dagelijks bestuur der gemeente, secretaris, raadsleden en de geno digden. De beer C. N. F. van Sas, bur gemeester, zeide aan de uitnodi ging gaarne gevolg te hebben ge geven, omdat hij weet dat de mu ziekvereniging in veler harten van de ingezetenen een voorname plaats inneemt. Hij hoopte, dat van de vele stands, die zijn ge plaatst een ruime opbrengst aan het instrumentenfonds ten deel moge vallen. Spr. wenste het co mité namens het gemeentebestuur 'n goed succes toe en hoopte, dat alles ordelijk mag verlopen. Nadat door „O.K.K." enkele pittige marsen ten beste waren gegeven, verspreidde het publiek zich om de verschillende stands ta bezichtigen. Uitvoering Kerstcantate. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge een kerstcantate uitgevoerd door het Herv. Kerkkoor. Ds Oost opende Een wjjze maar ook een dure les voor de toekomst! Pluimvee-tentoonstelling te Terneuzen. In de tegelfabriek van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen werd Zaterdagmiddag de Prov. tentoonstelling van pluimvee en konijnen geopend. Meer dan 400 stuks konijnen, kippen en ha nen werden tentoongesteld in alle soorten en grootten. Voor de liefhebbers was het een lust voor het oog om al deze beesten naast elkaar in de daarvoor be stemde hokken te zien, terwijl het voor 't geheel niet terzake kundigen een openbaring was, dat er zo'n grote verscheiden heid in soorten bestond. De „Ogna" zit nog steeds vast Elke dag worden de pogingen om het Noorse motorschip „Og na" vlot te krijgen, herhaald. Tot op heden is alle moeite nog tevergeefs gebleken en er is geen beweging in het schip te bespeu ren. Er is i ans ruim 700 ton van de lading gelost en 250 ton olie. Mede hierdoor is het gevaar, dat het schip zou breken, verminderd. Bietenlevering op Tholen. Te St. Maartensdijk is thans de bietenlevering voor de campagne van dit jaar beëindigd. In totaal werden hier 11.470.000 kg bieten geleverd, waarvan 5.546.000 kg voor de Centr. Suikermaatschap pij, 3.387.000 kg voor de „Dintel- oord" en 2.537.000 kg voor de fabriek te Puttershoek. Te St. Annaland kwam eveneens een einde aan de bietenlevering. Hier werden in totaal 9.047.851 kg bieten geleverd, hetgeen bijna 4 miilioen kg minder is, dan vorig Jaar. MIDDELBURG. Aanrijding. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op de Nieuwe Vlissing- seweg ter hoogte van de Lage weg, een motorrijder tegen de juist stoppende bus van de N.V. Stoomtram Walcheren gebotst. De motorrijder werd met bloe- De heer Koppe (A.R.), kwam terug op het in de vorige vergadering genomen besluit om het verkeer op de Dam om te lepgen. Hij heeft deze zaak nog eens terdege bestudeerd, doch gezien het voordeel dat buspassa- YERSEKE. Nieuw wijkgebouw aan de Paardenmarkt. Vrijdagavond kwam de raadgiers hebben bij de huidige situa tie en de daar spelende kinderen, acht hij het beter dat de toestand bleef, zoals deze nu is. Ook de heer van Boven was hier voor, doch wethouder de Koeijer (CH) was het niet met de heren eens. De heer Koppe maakte er echter een voorstel van, dat werd aange nomen met 5 tegen 4 stemmen, zodat men dus in de toekomst op de Dam links blijft houden. Na bijeen. Afwezig waren met ken nisgeving de heren Sinke (A.R.) en Prins (Gem.Belang). De voor zitter deelde mede, dat de heer W. Dronkers zijn herbenoeming tot lid van het B.A. heeft aan genomen. Verder, dat door G.S. een bouwvolume is toegekend van 2000 M* en nog 2 woningen van elk 250 M». In de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen1 nog een vraag van de heer Eek- de heren J. Th. Zoeteweij, E. hardt (CH) te hebben beant- Poelman, B. J. de Winter, J. woord betreffende de kleuter- Glerum, J. Jonkheer, M. Mol, G.school Eben-Haezer, werd de ver- Schouwenburg en gekozen de he- j gadering gesloten en ging men in ren L. L. Bom en H. Slabbekoorn,besloten zitting over. terwijl de aftredende heren W.1 Poleij en G. de Jager niet werden herkozen. Tot lid van de commis sie schooltoezicht werd herkozen de heer C. Bruijnzeel en als af gevaardigde naar de vergaderin gen der Waterleiding Mij „Zuid- MELISKERKE. Bouwvolume voor 1950 te gering. In de gehouden raadsvergade- - ring deelde de voorzitter mede, Beveland burgeme^ter Willem- dat yoor lg50 skchts 25Q v" - en wii ivo h inn 1-io=;n 1 3211 bouwvolume is toegewezen. Koeuer. Wederom werd voor 19o0 B en w_ hebben direct |en een rekemng-courant-overeen- tere toewijzing aangevralgd. Gelet op de animo dieëfr is om gelet ook leenbank te yerseke. Goedgekeurd ,,ouwen en gelet ook op de weiden de v e behoefte aan woningen, is 250 MS. totaal onvoldoende. De raad 1950 tot een bedrag van f 95X00 kQn zich hiermee heel vereni_ garant z«n voor de geldlening s meegedeeld, Zuid Beveiarid «1^2*2 "at de Corn. Jaspersewef is op-' van M2000 tot f 15000 van de Sfknapt door pl Lm 25 a 30 M3. verwaarborgsregeling. Aan de ^r^fvl^ng van^fraude- Ned Herv Schoolvereniging wer- J-er vervanging van cte '""de den gelden beschikbaar festeld verzekering zqn de raadsleden voor herstel oorlogsschade en Jra"c Korte, Provoost en plaatsen van een fietsenhok. Be- de Visser ieder persoonlijk be sloten werd tot aankoop van een reid voor f6000 op zegel borg stuk grond aan de Paardenmarkt zl->n-B- 'r W' stelden voer en een gedeelte hiervan te ruilen dit aanbod te aanvaarden, wnt met de grond van de Groene w?J"d goedgevonden. Kruisvereniging. Het nieuwe De pensioengrondslag van de wijkgebouw zal aan de Paarden- gemeentewerkman werd met markt komen, terwijl op de over-f 100 verhoogd, genomen grond van het Groene Enkele wijzigingen m de ge- Kruis de gemeentewoningen zul- meentebegroting 1950 werden len worden gebouwd. Op de ove-goedgekeurd. ri0? grond aan de Paardenmarkt Bij de rondvraag informeerde zouden B. en W. gaarne later een de heer de Buck of de zijkanten brandweerkazerne zien. De heren van de Dorpsstraat in oostelijke van Boven (Arb.) en Koppe (AR) richting verhard kunnen woi- voelen hier niet veel voor. Aan- den, de andere gedeelten kun- gezien het punt brandweerkazer- nen na de uitvoering van de we- ne nog niet aan de orde is, werd genwerken bekeken worden. m.a.s. besloten tot aankoop. On- Besloten werd tot bestrating met der instemming van de heren klinkers en anders met een 011- Koster (SGP) en Dominicus (CH) derlaag van steenpuin en waav- werd m.a.st. besloten de veror- over een grondbedekking zal dening wegbelasting m.i.v. 1950 worden aangebracht, te wijzigen in die zin, dat thans De voorzitter dankte allen ongebouwd niet meer belast voor de aangename samenwer- wordt. In de rondvraag wilde de heer Sandee (Arb.) weten, of er een mogelijkheid is de electrische kabel door te trekken in de Stee- weg tot aan de hofsteden daar, hetgeen de voorzitter ontkende. king in 1949 en hoopte op een wederzien in 1950. Weth. Francke dankte weder kerig de burgemeester alsook de secretaris voor hun leiding en vriendschap. deze avond. Het kinderkoor zong verschil lende liederen. Het laatste nummer, dat door beide koren gezamenlijk werd ge zongen, was de kerstcantate die door de aanwezigen met grote aandacht werd aangehoord. Ds Oost zegde de beide koren, de or ganist en de dirigent J. Kouse maker. dank voor het gepres teerde. HOEDEKENSKERKE. Kleuterschool. De plannen tot oprichting van een kleuterschool hebben vaster vorm gekregen. Het verenigings gebouw, waarin de school geves tigd zal worden, hoopt men deze winter verder af te werken, zodat de definitieve oprichting der school volgend jaar wel is te ver wachten. Finantiëel hoopt men te slagen met contributies en bijdragen, waarvoor binnenkort zal worden rondgegaan in de gemeente. NISSE. Ouderavond. Donderdag jl. werd in de open bare school te Nisse een drukbe zochte ouderavond gehouden, welke door de voorzitter der oudercommissie, dhr J. C. Bos, geopend werd. Tot lid der ouder commissie werd gekozen de heer D. Jansen. Vervolgens gaf het hoofd der school een overzicht be treffende het onderwijs, waarna door de onderwijzeres een schets uit het schoolleven werd voorge lezen. De burgemeester wees op de waarde van het onderwijs en dankte het personeel voor alles wat het in het bijna afgelopen schooljaar voor de school had ge daan. Het hoofd der school en de voorzitter dankten het scheidende lid der oudercommissie, de heer N. Otte, voor diens diensten aan de school bewezen. YERSEKE. Mosselverzending. De verzending van mossels naar Frankrijk is de afgelopen week weer ter hand genomen. De export is zeer goed en zal voor December 1949 wel een re cord bedragen voor de jaren na de oorlog. Reeds onderscheiden mosselkwekers hebben hun volle leveringsquantum benaderd, zo niet overschreden. Het staat te bezien, dat binnenkort verschei den kwekers uitgeleverd zullen zijn. Nieuwe cafetaria. Vrijdag werd de nieuw ge bouwde cafetaria van de heer N. P. Oele op het Kerkplein in gebruik genomen. Het grote ge bouw o.l.v. architect M. Ie Clercq van Kruiningen door de aannemersfa. van der Velde en Dronkers in slechts 4 maanden klaar gemaakt, maakt een goede indruk op 't Kerkplein zoals het na de oorlog geworden is. Na mens het gemeentebestuur sprak de heer P. de Koeijer, waarn, burgemeester, de heer Oele toe en wenste hem een goede zaak, een cafetaria, die in een lang- gevoelde behoefte voorziet. Ver der waren er nog vele sprekers, die goede woorden spraken. Oesterverzending. De oesterverzending is in da maand December 1949 (voor de Kerstdagen) zeer goed verlopen. Verschillende firma's hebben een recordverzending gehad. Vooral België nam zeer veel af. Als voor Nieuwjaar zoveel wordt afgenomen als verwacht wordt, zal de verzending in de laatste maand de hoogste zijn in dit jaar. KRABBENBIJKE. Zanguitvoering. Zaterdagavond hield de Chr. zangvereniging „Hosanna" en het „Meisjeskoor" een Kerstzanguit voering in de Ned. Herv. Kerk, Beide koren werden gedirigeerd door de heer S. Smit. De liederen werden op goede wijze ten gehore gebracht. Het was jammer, dat deze uitvoering door zo weinig mensen werd bijgewoond. De ver gadering werd door ds Baarslag gesloten met dankgebed. NIEUW- EN ST JOOSLAND. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente hoopt Donderdagavond 29 Dec. om 20 uur bijeen te komen ter behan deling van de volgende agenda punten. afscheid van mej. M. BaasVinke als schoonmaak ster der gemeente; voorstel tot deelneming aan de regeling voor maatschappelijk werk en-aanbe steding van schoonmaakwerk voor het jaar 1950. Hervormde Jeugdraad. De Hervormde Jeugdraad van N.- en St. Joosland heeft een Bouwfonds opgericht om te ko men tot het stichten van een jeugdlokaal, waaraan in de ge meente grote behoefte bestaat Besloten is om gelden hiervoor in te zamelen door middel van een verjaardags-collecte aan vangende 1 Januari 1950. Groene Kruis. Donderdagavond 22 December hield de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruishaar najaarsvergadering in het café van D. de Vos. Wegens de slechte kaspositie der vereniging werd besloten niet toe te treden tot de Stichting Kraamcentrum Walcheren (i.o.) te Middelburg; bovendien wordt kraamhulp van buiten de gemeente in weinig gevallen ingeroepen. De heer P. de Kraker bracht verslag uit van de jaarvergadering van de Prov. Vereniging te 's-Heer Arendskerke. De begroting voor het jaar 1950 werd ongewijzigd vastgesteld. De aftredende be stuursleden Joh. Joosse en A. M. v. Zweden werden herkozen en in de vacatures I. Baas en A Moens werden benoemd J. I. Janse en A. Moens. De heren A. Moens en I. Baas werd dank gebracht voor de vele verrichte werkzaamheden. ZOUTELANDE. Vergadering A.R. Kiesvereniging. Donderdag vergaderde de A.R. Kiesvereniging onder voorzitter schap van de heer P. Brasser. Na het afwerken der huishoudelijke zaken, hield de heer L. Geschiere een inleiding onder de zinspreuk van Groen van Prinsterer: „Te gen de Revolutie het Evangelie". Ilij wees er op, dat ook nü deze leuze nog zeer actueel is. Op deze inleiding volgde een leerzame be spreking. Rund- en Varkenshoudersver. „Onderlinge Hulp". De Rund- en Varkenshouders vereniging „Onderlinge Hulp" hield haar algemene vergadering bij de heer Gabriëlse. De voorzit ter, de heer C. de Visser, opende de vergadering. Hierna volgde 't verslag van de secretaris-penning meester, de heer P. Lous. Mede deling werd gedaan, dat wijk E met wijk F samengevoegd zal worden. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren P. Stroo en J. Koppejan Hzn, en herkozen werd de heer Fl. de Wolf. Er werd besloten om de kalve ren nog bij de koeien te laten staan. Wanneer een koe negen maanden gekalfd is komt zij bij de vare koeien. Verder werd be sloten, dat als er een gedeelte van huisslachtvarkens wordt afge keurd dit vergoed zal worden, maar niet minder dan 10 kg. De heer J. Koppejan vroeg, of er een buis voor de koeien kan aangeschaft worden ingeval van trommelzucht. Hiertoe werd be sloten. Deze zal dan op een wijk op het dorp komen en kan in ge val van nood gebruikt worden. VEERE. Motorongeval. Doordat de motorrijder, de heer P. uit Veere aan het eind van de Kade, plotseling naar de rechter zijde van de straat reed, in ver band met een uit de Warwijkre- straat naderende auto, maakte deze een buiteling in het daar rij kelijk voorhanden zijnde bieten- slijk, doch zo, dat hij net voor de auto terecht kwam. Slechts door krachtig remmen kon erger wor den voorkomen. Hjj bekwam ge lukkig geen letsel en kon zijn reis voortzetten. Bietencampagne ten einde. Deze week was de dragline, die bij het bietenlossen en -laden werd gebruikt, getooid met een vlag, ten teken dat de laatste dag voor de bietenlevering was aan gebroken. Hoewel het leveren dit jaar iets langer duurde dan ge woonlijk, werd de massa toch ta melijk vlot verwerkt. Het buiten gewoon grote kwantum bieten, dat werd aangevoerd, in totaal ruim 15 miilioen kg, sprak ook 'n hartig woordje mee. Het vorige jaar was er voor Veere al veel en toen was er „slechts" ruim 10 miilioen kg. Geen wonder dat de vlag in top moest. De campagne is weer achter de rug, tenminste voor de landbouwers, en nu zon der huizenhoge bietenhopen op de Kade, zoals vroeger altijd ge bruikelijk was. AKNEMUIDEN. Afsluiting bruggen. Het ligt in het voornemen van de polder Walcheren om de brug no. 13 in de nieuwe weg te Kleverskerke van 1 tot 10 Ja nuari 1950; brug no. 14 in de Kraaienholseweg te Klevers kerke van 10 tot 20 Januari 1950; de dam, waarin duiker no, 66 is gelegen in de Oude Kle- verskerkseweg van 20 tot 31 Ja nuari 1950 en de brug no. 64 in de Bruine's baan te Klevers kerke van 20 tot 31 Jan. 1950, alles gelegen in de gemeente Ai- nemuiden, tijdelijk af te sluiten in verband met uitvoering van werken daaraan. Door B. en W. dezer gemeente werd het Polderbestuur ge machtigd tot tijdelijke afsluiting van deze bruggen en duiker uit te voeren. Teruggekeerd uit de tropen. Zaterdag keerde uit de tropen terug sold. G. Meulmeester. Ter zijner ere was voor zijn ouderlijk huis een erepoort opgericht, ter wijl de buurtbewoners de vlag hadden uitgestoken. COLIJNSPLAAT. Terug uit Indië. Na een verblijf van bijna 3 jaar in Indië, keerde Zaterdag in zijn woonplaats terug soldaat A. de Bruine, Buurtbewoners hadden de vlaggen uitgestoken. AXEL. Aanrjjding. Toen de heer Verpoorte zich dezer dagen van zijn werkkring naar Axel begaf, passeerde hij op de Axelse Sassing een langs de weg staande broodwagen. Gelijk tijdig naderde uit Axel 'n vracht wagen, bestuurd door de chauf feur L. uit Axel. Door onbekende oorzaak heeft de heer V. deze vrachtwagen niet opgemerkt en werd hij bij het passeren door de wagen gegrepen en tegen de grond geslingerd. Spoedig was ge neeskundige hulp ter plaatse en werd het slachtoffer per zieken auto naar het ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. De heer V. bleek een hersenschudding te hebben opgelopen en ook verder nog enige verwondingen. .Coöperatie of vrije handel?" Door samenwerking van de Stichting voor Nederlandse Zelf standige Handel en Industrie (Z.H.S.) en een groep onafhan kelijke Zeeuwse handelaren werd in de bovenzaal van hotel Het Gulden Vlies" te Axel een contact-avond belegd, waarop de heer B. H. J. Doppen uit Zwolle voor een vrij talrijk ge hoor. bestaande uit handelaren en landbouwers een inleiding hield over het vraagstuk „Coö peratie of vrije handel" Wij vol staan met deze mededeling, om dat wy enige tijd geleden van deze rede, die de heer Doppen ook ln andere Zeeuwse plaatsen uitsprak, een uitvoerig verslag gaven. S? van 55. „Ik meende, dat we vandaag een grote som geld zouden beuren", klaagde Van Bergen, „maar nu „Stil 'es even", zei Japle, „wat is dat voor een vreemd geluid? Hoor je 't ook, Van Bergen? Is daar een timmerman of een smid aan het werk Van Bergen richtte zijn hoofd op en luisterde ook. Het vreemde geluid kwam ergens uit een kreu- pelbos. Klop, klop! ging het. „Ik weet niet wat het is. En het kan me niet schelen ook", zei Van Bergen. 56. „Nee, maar ik wou toch wel even gaan zien wat dat is", zei Japie. „Nu, als je dat graag wilt, vooruit maar", zei Van Bergen. „Het spoor van de dieven zijn we toch al kwijt". „Ha!" riep Japie opeens, „daar zie Ik weer het spoor van de kar! Kijk, Van Bergen, dé&r en het gaat rechtsaf dat laantje op! Zie je liet, Van Bergen?" „Jawerkelijk, je hebt gelijk jong! Nu krijg ik weer hoop, zeg! Wie weet, misschien vin den we de dieven nog!" Als klokluider is te Zoutelande benoemd de heer G. Verhage. Zaterdag keerde de dienst plichtige L, Ruissen, na een 3- jarig verblijf in Indonesië, te Wemeldinge terug. De buurtbe woners hadden de vlaggen uitge stoken en een erepoort opgericht. De raad van 's-Heer Arends kerke zal op Donderdag 29 Dec. a.s. om half drie vergaderen. -i De te Middelburg gehouden wintercollecte van de Geref. Ker ken heeft bijna f 4600 opgebracht. Mej. de Wed. J. de Ruiter— v. d. Maas te Hoedekenskerke, heeft gedurende 50 jaar de P.T.T. gediend in de functie van hulp- telegrambestelster. Per 1 Januari heeft zij eervol ontslag verkre gen. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge werd her kozen de heer M. Ferdinandusse Jz., doch deze heeft voor zijnher benoeming bedankt. In de vacature Ruissen is tot ouderling gekozen de heer G. Schouwenaar Matthz. Bij de Geref. Gemeente te Borssele zijn herbenoemd tot Ou derling A. Vermaires en J. Wal hout Jz en tot diaken C. Hage en C. Vermaires. De wintercollecte voor de Ned Herv. Kerk, die huis aan huis is gehouden in St. Maartensdijk, heeft f 2546.45 opgebracht. De heer G. T. Bruyn, muziek leraar te Wemeldinge, is benoemd als organist der Ned. Herv. Kerk te Nlsse. De door „O.K.K." te Wemel dinge georganiseerde bazar, ten bate van het instrumentenfonds, heeft ruim f4800,— opgebracht Leestafel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meerkerk, B. G. v. d. Wiel te Tholen; te Nijkerk, W. A. S. Laurense te Driesum. Bedankt voor Vollenhove, S. Visser te Uithuizermeeden; voor Vreeswijk, M. Verkerk te Soest; voor Hilversum, W. E. den Her tog te Loosdui'nen; voor Delft, J. T. Doornenbal te Oe'ne. Geref. Kerken. Beroepen te Lemmer, T. B van Houten te Britsum; te Utrecht, M. Hamming te Den Helder; te Parijs, F. J. Jonkhof te Breda. Aangenomen naar Garrels- weer, Joh. Karssen, legerpred. te Amersfoort, die bedankte voor Reeuwijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Minnertsga-Oude Bildtzijl en te Hijken, K. Brü- ning, cand. te Zwolle. Geref. Gemeenten. Beroepen te Barneveld, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Weesp, J. P. v. Heest, prop. P. C. G. H. Kok en A. W. C. de Wit, allen te Am sterdam. Een nieuwe vinding op gebied van platglas. Door de constructeur Demmen- dal te Zwaag is een installatie geconstrueerd, die volgens hem van veel betekenis voor de plat- glascultuur kan zijn. Tot nu toe 1 --bben de tuinders bij storm meestal veel breekschade aan hun platglas, omdat dit niet behoorlijk vastgezet kan worden. Voorts is het luchten en besproeien van de bakken een tijdrovende bezigheid, waarbij eveneens menig broei- raam sneuvelt. Door de installatie van de heer Demmendal zou men op zeer eenvoudige manier de ramen van een bak stormvast dan wel op iedere gewenste hoog te open kunnen zetten. De instal latie zou verder gebruikt kunnen worden voor het besproeien der bakken, maar is zeer kostbaar. Ontdekking van uraan-, goud en zilverlagen in Mexico. In de staat Guerrero, in het zuiden van Mexico, is een mijn ontdekt, die uraan-, goud- en zilverlagen bevat, alsmede ver schillende edelstenen. Deze mijn, die onder de naam van „Yolanda" bekend staat, zou de kostbaarste uraanlagen bevatten, die tot dus ver in Mexico bekend zijn. Drie rijke aders zouden reeds zijn blootgelegd. De mijn zou voorts zoveel goud, zilver en edelstenen onder meer amethysten bevatten, dat de concessionarissen, die haar sedert 1946 exploiteren, de rege ring hun nieuwe ontdekkingen hebben medegedeeld en haar ver zocht hebben een cordon troepen rondom de mijn te willen plaat sen. Uw huis en tempelzangen. Paraphrase van het boek der Psalmen voor gebruik ln het gezin, door H. Veld kamp. Uitgave T. Wever, Franeker. In de reeks Paraphrasen der Heilige Schrift, verschijnt in twee seriebanden het Boek der Psalmen, bewerkt door ds II. Veldkamp. De uitgever heeft dit werk in één hand afzonderlijk verkrijgbaar gesteld. Een goede gedachte. Het paraphraseren van een Bijbelboek is een moeilijke op gave. En dit geldt in het bij zonder van de Psalmen. Ds Veldkamp zegt er dit van: „Er is geloof ik nauwelijks een boek in den Bijbel dat den paraphrast voor grotere moei lijkheden plaatst als het Psalm boek, en had ik die bezwaren van meetaf in vollen omvang gezien, ik was er niet mee be gonnen. Iemand die dit werk enigermate naar behoren wil- volbrengen, móet vooreerst een eerste klas Hebraïcus zijn, en in de tweede plaats ook dichter en ik ben noch het een, noch het ander. Zelfs de poging om in de paraphrase het dichterlijk ka rakter van den Psalm te behou den (wat men b.v. bij denver- taling nog doen kan) is daarom door mjj niet gewaagd. De eelti ge en heel gewone opzet is ge weest, het Woord Gods in de Psalmen vooral daar, waar het niet terstond doorzichtig is, dui delijker te laten spreken voor den geloovigen mensch en strij der van de 20e eeuw. Het was vooral tjjdens den oorlog, dat de Psalmen weer voor ons gingen leven." Ds Veldkamp, een oorspron kelijke figuur, is geen naprater. Geheime neo-Nazibeweging in Oostenrijk. De politie-autoriteiten te Linz hebben exemplaren ontdekt van een oproep aan de jonge mannen van Oostenrijk om zich aan te sluiten en zich met oefeningen te harden. De pamfletten werden verdeeld door een zekere Girk, een dertig-jarige gewezen luite nant bij de S.S., geboren in Ham burg. Hij is de leider van een ge heime neo-nazibeweging, ontdekt naar aanleiding van een voorval, waarbij een 18-jarige jongen zijn moeder en zijn zuster met een klein machinegeweer verwondde. Naar gemeld is Girk naar Duits land ontkomen met het geld van de beweging en de archieven. Hij is houder van het ijzeren kruis. In het geheel zijn veertien jon-t gelingen gearresteerd, die be schuldigd zullen worden van neo- naziistische activiteit, lidmaat schap van een onwettige organi satie en overtreding van de wa penwet. Hij schrijft zijn eigen taal. Toch aarzelt hij niet als hem dit wenselijk voorkomt gebruik te maken van de berijming. Zo neemt hjj b.v. de berijming van Psalm 130 in zijn geheel over, omdat deze de geest van deze Psalm uitnemend benadert en de z.i. tot nog toe beste paraphrase is. Deze paraphrase werd ge schreven in de gevangenis. Misschien de beste plaats om de betekenis van de Psalmen to verstaan. Telegram N.V.V. aan Soekarno. Het bestuur van het N. V. V. heeft het volgende telegram aan pres. Soekarno gezonden: „Wensen de volkeren van In donesië in persoon van uwe ex cellentie hartelijk geluk met be kroning door soevereiniteitsover dracht van bewonderenswaardige strijd om nationale zelfstandig heid. Hopen op vriendschappelijke samenwerking tussen uw en ons volk en in het bijzonder tussen georganiseerde werknemers van beide staten. Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea. Aneta verneemt van bevoegde zijde, dat de laatste weken ver scheidene Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea zijn vertrok ken. De laatste verscheping had plaats op 26 December. In totaal zijn thans overgebracht een ba taljon van het K.L., een klein de tachement. van de genie voor de bouw van kampementen, een de tachement van de vaartuigdienst en verschillende instanahoudings- diensten. De bases van de troepen zijn Hollandie, Biak, Manokwari, So- rong en Fakfak. Nederlanders ln Kopenhagen gearresteerd. De Kopenhaagse politie heeft twee Nederlandse smokkelaars, die 500 horloges het land binnen smokkelden, in hechtenis geno men. Voordat zij werden gearres teerd, hadden zij reeds 200 hor loges verkocht. De horloges wa ren verborgen ln het reservewiel van een zeer luxueus'e auto, waar in de twee Nederlanders, volgens de Kopenhaagse politie A. S. Smith en W. Storsbergen in Dene marken arriveerden. De auto is in beslag genomen alsmede enige duizenden kronen, die de arres tanten in hun bezit hadden. GOES. Eiermarkt van 27 Dec.: Grote kipeieren 12 et., vuilscha- lige 9 ct., poelje-eieren 9 ct. Ere-kerkhof voor in Indonesië gesneuvelde militairen. Er zijn plannen in voorberei ding, om te komen tot de stich ting van een militair ere-kerkhof in Nederland. Het ligt in de bedoeling, om op dit ere-kerkhof de in Indonesië gesneuvelde militairen bij te zet ten. Deze plannen verkeren in een vergevorderd stadium en dien aangaande zijn reeds besprekin gen gevoerd. Een voorlopige com missie werd gevormd, waarin zit ting hebben genomen: de res. maj. art. W. Bijlsma, de heren H. van Krieken, H. Scherenburg en A. F. M. Wildenburg, Dorpsstr. 60, Renkum. Aan het laatsgenoemde adres kunnen adhaesie-betuigingen worden gezonden. Besleed elk dubbeltje goed Ook UW reclame-dubbeltje Haak Dd k II3 d-reclamel Nagekomen Advertentie <5 Vrijdag 30 Dec. a.s. X hoopt onze geliefde js Moeder, Behuwd-, A v Groot- en Overgroot- S (fj moeder a v Wed. C. van Kogelen- 5 bergBommeljé, j? haar tachtigste verjaar- 5 dag te herdenken. Y 4) Haar dankbare kin- J deren, Behuwd-, Klein- v en Achterkleinkinderen (r A Vlissingen, Dec. 1949. M Lambrechtsenstraat 15. <^V> <&^G> V Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoer6en op 27 December medegedeeld door Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 ïoiyi 9W 100# Dito 1947 98# Dito 1937 97H 97# Dollavlening 1947 9814 98# Invest. Certificaten '98'/J 98# Nederland 1962-64 ex. 99# Dito cum 99 H 99# 8C# Nederland N.W.S. 80^ Spaarcertificaten 100# 100# Indië 1937 A 96 96# Grootboek 1946 97# 97# Kol. Bank 72# 73# Ned. Lid. Handelsbank 103# 104 Ned. Handel Mij. 160 159# A.K.U. 187 187# Berghs Sc. Jurgens v. Berkel Patent 306 306 117# 116# Calvé Delft 145 145# Centrale Suiker 195 Fokker 141 Gelder Zonen 158 157 Kon. Hoogovens 203 200 Lever Br. Unilever 247# 246# Ned. Ford 287 287 Ned. Kabelfabr. 295 296 Philips' Gloeil. 236 234# Dito 6 Cura. Pref. Wd. 167# 167# Wilton 149 149 Billiton I rubr. 380 Dito 11 rubr. 285 Dordtsche Petr. 273# 271# Dito Pref. 291 Kon. Olie 297# 295# Dito onder aand. 296# 295# Moeara Enini 511 514 A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China Jap. lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommercn's Scheepv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij. Senembah Muller Co. Ainsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbank Pr. Ned. lnd. Esc. Mij. Ned. Bk. v. Zd. Afr. Rotterd. Bank Surinaamscbe Bk. Twentsche Bank 1805^ 18 Am. Smelting Van de verdere koersen zijn geen no teringen binnengekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3