ZEEUWSCH DAGBLAD Souvereiniteit aan Indonesia overgedragen. NIEUWS Historische plechtigheid in het Paleis te Amsterdam. De rede van Koningin Juliana Bespreking ever waterweg-problemen in Zeeuwsch-Vlaasberen. Vliegbedrijf van „Aero-Holland" wordt stopgezet. in gejuich neergehaald. Overdracht souvereiniteit. Marinierskapel speelde bet Indonesische volkslied. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 27 December 1949, historische dag. S.G.P.- en G.P.N.-Kamer- leden afwezig. Verliezen in Indonesië. In Februari wapenleveringen aan West-Europa. Beperkingen maakten concurrentie onmogelijk. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 90, Tel 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat pi, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1445 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 28 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u.; Maan op 12.54 u., onder 2.47 u. Hoogwater op Donderdag 29 Dec. Vlissingen: 9.06 u. 1.26 m., 21.52 u. 1.41 m.; Terneuzen: 9.33 u. 1.46 m., 22.17 u. 1.62 m.; Wemeldinge: 10.32 u. 1.12 m„ 23.13 u. 1.34 m.; Zierikzee 10.10 u. 0.93 m., 22.58 u. 1.15 m. IV e souvereiniteitsoverdracht is hoe men overigens ook over de gang van zaken moge den ken, een historische gebeurtenis van de eerste orde. Nederland en Indië, In de loop der eeuwen saamgegroeid, zijn van elkaar gescheiden. De Rijkseenheid is verbroken. Een groot en belangrijk deel van het Koninkrijk der Neder landen is zelfstandig geworden. Over de zaak zelf, de zelfstan digheid van Nederlandsch-Indië bestond geen verschil van me ning. Reeds jarenlang is in deze richting gestuurd. De arbeid van een man als Idenburg en zovele anderen was hierop ingesteld. Aan de voogdijschap van Ne derland over Indië zou een maal een einde moeten komen. De ontvoogding is dan ook mede mogelijk geworden, door wat van Nederlandse zijde ge daan Is om de Indische volken te ontwikkelen door niet alleen het lager- en het middelbaar- maar ook het hoger onderwijs krachtig te bevorderen. Dat thans een groot aantal mannen in Indonesië in staat is leidende functies te bekle den is mede te danken aan het van Nederlandse zijde gegeven onderwijs. TA at de vrijmaking zou komen L-' stond vast. Maar het valt te betreuren, dat dit geschied is in de weg van opstand en revolutie, on der leiding van mannen die door de Japanse bezetters werden ge bruikt om het Nederlandse ge zag omver te werpen. En nog meer te betreuren valt, dat de Nederlandse regering en de Nederlandse volksvertegen woordiging aan dit revolution- naire drijven hun medewerking verleenden en dat zovele hon derden Nederlandse soldaten nutteloos werden opgeofferd. Maar hoe dit alles ook zij, de overdracht van de souvereiniteit is een feit geworden. Het Nederlandse gezag is te ruggetrokken, de Nederlandse vlag is neergehaald, getrouwe Nederlandse onderdanen zijn aan de willekeur van de nieuw gevormde republiek overgele verd. A fgewacht dient nu te worden wat van dit alles het gevolg zal zijn. Of orde en rust inder daad zullen worden bewaard, de rechten van de minderheden zullen worden beschermd en of er vrijheid van godsdienst zal zijn ook in die zin, dat de Chris telijke kerken gelegenheid heb ben zich te ontplooien en vrije lijk het Evangelie te verkondi gen. Aan mooie woorden ont breekt het niet de laatste tijd. Maar deze woorden vormen met de daden van de laatste jaren een scherp contrast. Ook de meest enthousiaste voorstanders van de overdracht n u, zien wat nu gebeurde dan ook als een riskante onderne ming, als een sprong in het duister, waarvan het beste wordt gehoopt. Ook wat dit betreft, weten we niet wat de toekomst zal bren gen. Gelukkig dat we het mogen weten, dat, hoe het ook mag gaan, de toekomst in Gods hand is. Moge het God behagen, het zo te leiden, dat de overdracht van de souvereiniteit bevorderlijk mag zijn aan het welzijn der betrokken volken en aan de verbreiding van het Evangelie der Waarheid. „De aanvaarding van haar souvereiniteit door de jonge staat, de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden en het aangaan van een Unie is één van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenis sen van deze tijd", aldus sprak Hare Majesteit de Koningin tijdens de sobere en indruk wekkende plechtigheid, waarmede zij gistermorgen de souvereiniteit aan Indonesië over droeg. Precies om achttien minuten over tien, nadat de acte van bevestiging door de Koningin was ondertekend, bestond de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië als een vrije en onafhankelijke souvereine staat met het Koninkrijk der Nederlanden in een Unie verbonden. De door de vakraad voor de grote metaalnijverheid gedane voorstellen betreffende verwer king van de toegestane loons verhoging van 5 in de loon regeling, zijn door het college van rijksbemiddelaars goed gekeurd. De Koningin noemde in haar rede bij de overdracht der souve reiniteit aan Indonesië de gebeurtenis van deze dag aangrijpend, enerzijds door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. „Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover elkander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en ge scheurd en vol van de lidtekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veerkrachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De ver wonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredeswil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden mis kend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men met bezorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats toil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daar om Draagt. Er spruit hier hulpvaardigheid uooTt uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souverei niteit te verrichten, tegenover de geschiedenis, of beter gzegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die ook ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mensheid. Moge dit thans zo zijn." Om precies negen uur ontplooide zich de koninklijke standaard aan de vlaggestok van het koninWjjk paleis op de Dam, ten teken dat do Koningin was gearriveerd. In gezelschap van Prins Bern- hard was zjj enkele minuten tevoren het Damplein opgereden en terwijl de marinierskapel het Wilhelmus speelde en de erewacht van matrozen strak in de houding de eerbewijzen bracht, betrad zö haar Palels om haar gasten bij de plechtige souvereiniteitsover dracht te ontvangen. Als eerste arriveerde minister president Drees, verwelkomd door de eerste strofen van het Wien Neeriands bloed en vrijwel direct gevolgd door de ministers van Maarseveen en Stikker. In snel tempo volgden daarna de andere ministers en Kamerleden. Heel onopvallend betrad ook de oud minister en oud-Hoge Vertegen woordiger van de kroon dr Beel, het paleis. Ook de heer Neher was aanwezig. Van de^A.R.-frac tie was er alleen de heer Meije- rinck. Alle leden van de S.G.P. en de C.P.N., alsmede de heer Weiter, ontbraken. Om tien minuten over negenen schalden wederom bevelen over de Dam en zwenkte een ere-es- corte motorrijders het plein op. De auto van de leider van de In donesische delegatie, Hatta, reed voor. De rood-witte standaard wapperde aan de voorzijde. De muziek zette het Indonesische volkslied in en nadat dit uitge speeld was inspecteerde Hatta de erewacht. Gevolgd door de ove rige leden van de delegatie, ging hij daarna het paleis in. In de volgende twintig minuten arri veerden de verschillende diplo matieke vertegenwoordigers bij het Nederlandse Hof en de com mandanten van de drie afdelin gen van de Nederlandse weer macht. WEINIG PUBLIEKE NEDERLANDS-BELGISCHE COMMISSIE HOORDE ALLE BELANGHEBBENDEN. Gistermorgen werd te Terneuzen een bespreking gehouden tussen de Nederlandse delegatie van de Nederlands-Belgische commissie ter bespreking van de problemen betreffende water wegen en havens, bestaande uit de heren mr M. P. L. Steen- berghe, J. Brautigam, G. H. Crone, het provinciaal bestuur van Zeeland en burgemeester en wethouders van Terneuzen. Vereniging, de Vereniging Havenbelangen te Terneuzen en de vertegenwoordigers der in dustrieën en werkgevers in de kanaalzone. Laatstgenoemden wezen hier bij op de internationale status, voor wat betreft de vrachttarie ven, waarbjj op het ogenblik Zeeuwsch-Vlaanderen ten zeer ste achter staat bij de Belgische concurrenten, en voorts op het toenemend zoutgehalte van het water in het kanaal Terneuzen- Gent, tengevolge waarvan de industrieën in de kanaalzone moeilijkheden ondervinden. Naar wij vernemen zullen vol gende week besprekingen met Belgische gedelegeerden te Ter neuzen worden gehouden over de verbreding van de sluizen en het aanleggen van een nieuw kanaalgedeelte. De Belgen schij nen haast met de zaak te willen maken. Aan deze bespreking, welke werd gehouden naar aanleiding van de van Belgische zijde ge wenste verbreding van de zee sluis te Terneuzen en de aanleg van een nieuw kanaalgedeeite in Zeeuwsch-Vlaanderen, om een betere verbinding te krijgen met Gent, namen ook deel ae Com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de directeur- generaal voor de scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, en de direc teur-generaal van de Rijkswater staat, dr ir W. J. H. Harmsen. Tijdens de bijeenkomst werden o.m. onder de aandacht der Ne derlandse delegatie gebracht de belangen, welke bij inwilliging der Belgische desiderata voor de Zeeuws-Vlaamse landbouw op het spel staan en de verkeers problemen, welke zich kunnen voordoen. In de namiddag voigde een bespreking met de Maritieme BELANGSTELLING. De publieke belangstelling voor de plechtigheid was opvallend ge ring. Het aantal toeschouwers op de Dam overtrof nauwelijks het aantal, dat er is bij een bezoek van H. M. aan Amsterdam, wan neer zij bijv. een nieuwe ambas sadeur ontvangt. Vijf minuten voor tien werden de twee grote rood-lederen dozen met de te ondertekenen documen ten op de met een rood-pluchen kleed bedekte ovalen tafel in het midden van de Burgerzaal neer gezet. Om tien uur kwamen de leden van het Kabinet, de voorzitters der beide Kamers, de leden van de Indonesische delegatie en de vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, als mede de secretaris van de minis' terraad, dr Prinsen, en mej. Tei legen, directeur van het Kabinet der Koningin uit de zijdeur de Burgerzaal binnen en allen na men plaats aan de tafel. DE ONDERTEKENING. Daarna verzocht dr Drees de secretaris van de ministerraad voorlezing te doen van de tekst van het protocol. Na voorlezin, werd het protocol onderteken* door de beide minister-presiden ten, Drees en Hatta. Na ondertekening gingen de ministers Drees en Van Maarse veen met de voorzitters der beide Kamers naar de Troonzaal. Even later verscheen H. M., gekleed in zwart fluweel, geflankeerd door de beide ministers en Prins Bern- hard. Dr Drees verzocht toen H.M. de acte van bevestiging te willen tekenen en deed mededeling van het feit, dat de Indonesische de legatie gemachtigd was de sou vereiniteit In ontvangst te nemen. Na voorlezing van de acte van bevestiging werd deze door mej. Tellegen ter tekening aan de Ko ningin aangeboden. Zjj plaatste haar handtekening onder de acte, waarmee zij dus de nieuwe rechts orde bevestigde overeenkomstig het voorgeschrevene in artikel 211 van de Nederlandse grondwet. Op dit ogenblik was de souve reiniteit feitelijk tot stand geko men. De nu volgende tekening van de acte der souvereiniteits overdracht en erkenning beves tigde dit feit. TOESPRAKEN. Na voorlezing door dr Prinsen werd de acte van souvereiniteits overdracht door de Koningin on dertekend en vervolgens door de ministers Drees en Van Maarse veen en door de Indonesische eerste minister Hatta. Dr Drees verklaarde, dat drs Hatta enige woorden wilde spreken ter beves tiging, dat Indonesië de souverei niteit aanvaardde en bevestigde, dat de unie tot stand was geko men, hetgeen geschiedde. Vervolgens verzocht dr Drees Koningin Juliana haar rede te wilen uitspreken. Onmiddellijk na de rede zette het carillon van het Paleis het Indonesische volkslied „Indonesia Raja" in gevolgd door het Wilhel mus. De beide volksliederen wer den staande aangehoord. Hare Majesteit begaf zich daarna met de Prins naar de troonzaal, waar mede deze sobere en aangrijpende plechtigheid van historische be tekenis eindigde. ■■HBiVlli:-: V 1 TTT! De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht. Gesneuveld 13 Maart, na ver missing: Sergt. H. Steggerda uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind. leger: Gesneuveld op 5 Dec.: Mal. Mil. Soldt. Sarmin uit Indonesië. Weer een verlies voor Chinese nationalisten. Luchtbasis verloren. De Chinese nationalisten heb ben hun laatste belangrijke luchtbasis op het vasteland ver loren door de bezetting van Kwang Nan ongeveer 50 km. ten Noord-Oosten van Tsjengtoe door de communisten. Volgens berichten van communistische zijde is Kwang Nan gevallen nadat „bijna zeven divisies" on der generaal Hoe Tsoen Nan waren overgelopen. De Koningin wenst Soekarno geluk. H. M. de Koningin heeft na afloop van de plechtigheid der souvereiniteitsoverdracht het volgende telegram aan presi dent Soekarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waarop Indonesië haar onafhan kelijkheid heeft verworven, zend ik u, mijnheer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Neder land en Indonesië". Bidault leed nieuwe nederlaag. Vertrouwensmotie aan de orde. De regering van Bidault heeft Dinsdagavond een nieuwe neder laag geleden in de „belastingen- strijd", welke reeds 37 dagen aan de gang is. De financiële commissie van de nationale ver gadering verwierp namelijk haar laatste compromisvoorstel, in houdende het laten vervallen van de belasting op voertuigen voor personen- en goederen vervoer op commerciële basis en in de plaats daarvan een belasting te stellen op banden en op gasolie, en de prijs van benzine niet te verlagen. Na het debat hierover zal gestemd wor den over een vertrouwensvotum. Belgische bloemkwekers protesteren. Tegen Nederlandse invoer. Het verbond van bloemkwe kers, aangesloten bij de Belgi sche Boerenbond, heeft in een schrijven geprotesteerd tegen de invoer van Nederlandse snij bloemen en bloembollen in Bel gië. Gewezen wordt o.a. op de oneerlijke concurrentiestrijd als gevolg van de lagere lonen in Nederland. Volgens Amerikaanse functio narissen zal begin Februari be gonnen worden met het verzen den van Amerikaanse wapenen en militaire uitrusting naar West-Europa, dus ongeveer een maand later dan het oorspronke lijk plan. Dit betekent, dat de één mil liard dollar, welke het Ameri kaanse congres voor bewape ning van de landen van het At lantisch Pact toewees, in een periode van vijf maanden be steed moet worden. Er is name lijk bepaald, dat het niet vóór 30 Juni bestede of voor een bepaald doel bestemde geld in de Amerikaanse schatkist terug gestort zal worden. Jongeman trachtte vroeger meisje te doden. De 24-jarige v. d. H. uit Ros malen die enkele maanden ken nis met een meisje had gehad, kon zich maar moeilijk schikken in zijn lot, toen zij hem „de bons" gaf. Toen hem echter be kend werd, dat zijn vroegere geliefde met een ander uitging, vatte hjj het plan op het meisje, haar nieuwe ridder en zich zelf te doden. In Den Bosch, waar deze drie personen verbleven, klonken op Kerstavond enkele schoten, doch door het optreden van enkele voorbijgangers was de schutter niet in staat iemand te raken. FILM OVER DE NOORD-OOSTPOLDER. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft een film vervaardigd over het ontstaan en de groei van de Noord-Oostpolder. Deze film welke „Der zee ontrukt" wordt genoemd, laat voorts verschil lende belangrijke momenten in de wordingsgeschiedenis van het nieuwe land zien. Garry Davis gaf ziekbedpersconferentie. Hij mag Duitsland nog niet ln. Drie Duitse „wereldburgers" willen voor de residentie van de gealliëerde hoge-commissarissen te Bonn in een tent gaan kam peren totdat aan „wereldburger no. 1". Garry Davis, vergund zal worden West-Duitsland binnen te komen. Davis wil n.l. in Duitsland helpen aan de weder opbouw, maar krijgt geen pa pieren. Davis gaf inmiddels een „Ziekbedpersconferentie" in het Straatsburgse ziekenhuis, waar hij momenteel verpleegd'wordt voor een keelzweer, die zich ge openbaard heeft tijdens zijn „wacht" bij de brug van Kehl. Tentoonstelling van werk stukken van oorlogsinvaliden. Het hoofdbestuur van de Bond Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers heeft besloten een internationale tentoonstelling te organiseren van werkstukken vervaardigd door militaire oor logsinvaliden uit Nederland en Indonesië, alsmede uit Amerika, Engeland, België, Canada, Frank rijk, Luxemburg en Noorwegen. De tentoonstelling zal voorname lijk worden gehouden in de grootste steden van ons land. Bakkers vinden loons verhoging onaanvaardbaar. De samenwerkende organisa ties van werkgevers in het bak kersbedrijf hebben medegedeeld, dat de rendabiliteit in het bak kersbedrijf niet toelaat de onder nemingen de uit de 5 loons verhoging voortvloeiende lasten te laten dragen. Zij achten de loonsverhoging slechts dan aan vaardbaar, indien daarmee ge paard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde regeringsbrood. REGERINGSBEMOEIINGEN WAREN TE GROOT. IN REGEN EN WARMTE NEW-YORK. Sinds het voorjaar heeft het te New-York niet zo hard ge regend als gisteren. Vele New- Yorkers kregen een nat pak, maar zij waren er blij om. Het water in de reservoirs is met bijna 2.8 millioen kubieke meter vermeerderd. -Tegelijk met de regen kwam de warmte. De temperatuur steeg tot bijna 16 graden Celsius. Het was de warmste 27ste December, die ooit geregistreerd is. Jonge boer uit Groesbeek naar Canada. Opvolger van gesneuvelde Canadees. Op de grote Canadese begraaf plaats te Groesbeek bij Nijmegen ligt het graf van de Canadees H. Jamieson, die de dood vond in de laatste oorlogsmaanden. Hij was enig kind en voor bestemd om, na terugkeer in Canada, de zorg over de boer derijen van zijn ouders over te nemen. De jonge boer Lamers te Groes beek verzorgde dit graf, onbe kend met de nabestaanden. De moeder van Jamieson was hier van zo onder de indruk, dat zij hem wilde beschouwen als haar eigen zoon. Lamers zal nu naar Canada gaan om daar de taak voor de gesneuvelde zoon weg gelegd, op zich te nemen. DE HEER LOVINK. Voor de laatste maal Het troepentransportschip „Si- bajak" wordt vanochtend vroeg met repatriërende troepen in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping der opvarenden zou om 9 uur beginnen. Drs Hatta zal morgen naar Zwitserland reizen in verband met een oogonderzoek. Hij wordt vergezeld door twee adjudanten en prof. Soepomo. Wacht presenteerde voor de laatste maal het geweer. Reeds vroeg in de morgen van de souvereiniteitsoverdracht stond Batavia dat straks Djakarta zal heten in het teken van het rood-wit. In de winkelstraten werd vrijwel huis aan huis gevlagd, terwijl op talrijke punten erepoorten waren opge richt. Om 10 uur waren reeds vele honderden op het grasveld tegenover het paleis, waar gistermiddag de plechtigheid van de bestuursoverdracht plaats had en waar om 9 minuten voor 6 de Nederlandse vlag werd neergehaald en de vlag van de R.I.S. werd gehesen. Het bestuur van de „Aero- Holland" heeft besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het bedrijf zal geleidelijk geschieden, doch ver moedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Men is tot dit be sluit gekomen, omdat in ons land op het ogenblik de voorwaarden ontbreken, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een parti culier vliegbedrijf naast de K.L.M. Het grootste deel van het 60 man omvattende personeel van de in 1947 opgerichte „Aero- Holland" is gisteren ontslag aan gezegd met een opzeggings termijn van drie maanden. Een klein deel van het personeel zal in dienst blijven, omdat de „Aero-Holland" zijn commer ciële activiteit voorlopig denkt voort te zetten. De „Aero-Holland" hoopt zijn relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen, te kunnen blijven bedienen. Er is nog geen definitieve be slissing genomen, wat zal ge schieden met de 18 toestellen om vattende luchtvloot. De periode van opbouw van het bedrijf met gebruik van In aanwezigheid van vertegen woordigers van een groot aan tal landen en talrijke autoritei ten werd om 5 over half 6 (Bataviatijd) het protocol van de bewindsoverdracht door de Sultan van Djogja en de heer Lovink getekend. De heer A. H. J. Lovink, de hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, hield bij de plechtigheid een toespraak, waarin hij o.m. zei: „Ik heb ge tracht mij met inzet van mijn gehele wezen naar mijn eed te gedragen. Thans eindigt het oude bestel en begint het nieuwe". Na hem sprak de Sultan van Djogja, die Soekarno vertegenwoordigde, een rede uit, waarin hij wees op het belangrijke moment voor het Nederlandse en Indonesische volk. DRIEKLEUR NEERGEHAALD Nadat men geluisterd had naar de rede van H. M. de Koningin werd onder het spelen van het Wilhelmus het rood-wit-blauw neergehaald. Een schier onaf zienbare menigte, die even ge juicht had teen de Nederlandse vlag werd neergehaald, applau- diseerde en juichte langdurig toen het rood-wit werd gehesen. Direct daarop vertrok de heer Lovink per auto naar het vlieg veld Kemajoran, vanwaar hij met zijn vrouw naar Nederland vertrok. Toen hij passeerde pre senteerde de wacht voor het Paleis, voor de laatste maal het geweer. NIEUWE STAAT. Vanzelfsprekend zit er aan een dergelijk gebeuren als de souvereiniteitsoverdracht ontzag lijk veel verbonden. Van alle kanten en landen ontving de regering van de Ver. Staten van Indonesië het nieuwe land met zijn 70 millioen inwoners felicitaties. Te Batavia werd het militair bestuur overgedragen, in de hoofdstad van India werd een korte plechtigheid gehouden, waarbij Pandit Nehroe een toe spraak hield, de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Trygve Lie, noemde het een historische gebeurtenis voor heel de wereld en Nederland heeft in een offi ciéél communiqué aan de Ver. Naties gezegd, de toelating van Indonesië tot de Ver. Naties te zullen bevorderen. Verschillende landen, w.o. Engeland, India, Amerika en Canada hebben de nieuwe staat reeds erkend. De president van Syrië had zijn ontslag ingediend, maar het werd hem niet gegeven. Thans is een oud-premier bezig een nieuwe regering in elkaar te zetten. In Frankrijk is op en kele plaatsen typhus geconsta teerd bij een honderdtal perso nen. Een arts, verbonden aan de universiteit van New-Orleans, heeft een nieuwe vitamine B ontwikkeld genaamd pga, welke kuikens beschermt tegen wor men. Tengevolge van een sta king der havenarbeiders ligt het werk in de haven van Buenos Aires geheel stil. Het lijkt er zeer veel op, dat van een douane unie tussen de. Scandinavische landen voorlopig niet veel zal komen. Een sleepboot van de Kon. Marine is Vrijdag ter hoogte van Norderney aan de grond gelopen en later in de golven verdwenen. De beman ning werd gered. Mogelijk ten gevolge van overbelasting trad een kortsluiting op in het elec- triciteitsbedrijf „Zuid-Holland" te 's-Gravenhage, waardoor de hele provincie, op Rotterdam na, meer dan een uur zonder stroom zat. - Te Breda is op de leeftijd van 103 jaar de heer M. L. Honnerlage Grete over leden. Hij was de oudste inwo ner van Nederland. Een 600- tal jongens en meisjes woonden gisteravond te Haarlem de ope ning van het congres van de Ned. Jeugdbond voor Natuur studie bij. - Op 6 en 7 Januari zullen te Delft de Delftse Hoge- schooldagen worden gehouden. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam heeft de voormalige chef van de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung" aus der Fünten tot levenslang veroor deeld. vliegtuigen van minder dan 20 ton, heeft inmiddels geleerd welk een nuttige functie het bedrijf van „Aero-Holland" in de Nederlandse samenleving zou kunnen vervullen, maar tevens, dat zulk een bedrijf alleen tot ontwikkeling is te brengen, in dien het zich in volle vrijheid kan ontplooien. Helaas is geble ken, dat dit niet zo is. Bij de uitoefening van het be drijf is gebleken, dat men to maken kreeg met beperkingen van commerciële en politieke aard, die door de regering wor den opgelegd en die de concur renten in andere landen niet ln die mate kennen. „Aero-Holland" boette daardoor ernstig aan slag vaardigheid in en vele gelegen heden tot het boeken van lading of passagiers zijn haar zodoende ontglipt, VOORWAARDEN ONTBREKEN. De bemoeiingen van de Ne derlandse regering worden ken nelijk mede ingegeven door de zorg om vóór alles de K.L.M., zoveel mogelijk te beschermen, zo heeft het bestuur van de maatschappij medegedeeld. Daar het zeker niet de bedoe ling van „Aero-Holland" is een concurrentiestrijd aan te binden met een bedrijf als de K.L.M., dat voor bijna 100 pet aan de staat^ behoort, heeft „Aero-Hol land" besloten haar vliegbedrijf geleidelijk stop te zetten. Zij meent, dat momenteel hier te lande de voorwaarden ont breken, welke onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een parti culier luchtvaartbedrijf naast de K.L.M. Dc N.V. Avio-Diepen en de Fnts Diepen Vliegtuigen N.V. zullen hun werk normaal voort zetten. Gestolen auto in schuur bij Nw. en St. Joosland gevonden. Telefoonnummer op lucifers doosje wees het goede spoor. In de nacht van 22 op 23 De cember j.l. werd van een ze kere V. te Utrecht, im- en ex porteur van paarden, eeij nieuwe Chevrolet 1949, een luxe auto, ter waarde van f 10.000 ontvreemd. Verdacht van deze diefstal werd aldaar een persoon aange houden. Bij fouillering vond de politie op hem een luciferdoosje, waarop het telefoonnummer van zekere L. H. werd aangetroffen, n.l. K 1182217 te Nieuw- en St. Joosland. De ontvreemde auto werd in de nacht van Zaterdag op Zon dag aangetroffen in de schuur van zekere L. K„ vlak bij N.- en St. Joosland. Verdacht bij deze diefstal be trokken te zijn werden zowel L. H. als L. K. door de politie van hun bed gelicht en in verzeker de bewaring gesteld. De auto werd inbeslaggeno- men. L. K. is later op vrije voe ten gesteld, doch L. H. is naar Utrecht overgebracht. DE BILT ZEGT: Half tot zwaar bewolkt maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Zuid-west en West. Aanhoudend zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1