ZEEUWSCH DAGBLAD Nederlandse leger zal zich richten op Amerikaanse methoden en wapens. NIEUWS Wens tot emigratie moet verwezen lijkt worden. „Kota Men" bad 1500 militairen aan boord en een logger aan de boeg. Westeuropese landen mogen de kosten zelf betalen. Kracht van infanteriedivisies zal sterk toenemen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOÖR ZEELAND C.N.V. wil rijverbod op Zondag bandhaven. Een schip met hoffers en... wanboffers. Ook Nederland krijgt een 20-tal Amerikanen op bezoek. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P">, Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1444 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 27 DEC. 1949 Hoofdredacteur: E. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. I Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.35 u., Maan op 12.43 u., onder 1.37 u. Hoogwater op Woensdag 28 Deo.: Vlissingen: 8.01 u. 1.32 m„ 20.48 U. 1.43 m. Terneuzen: 8.30 u. 1.54 m., 21.11 u. 1.64 m. Wemeldinge: 9.32 u. 1.16 m., 22.10 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.09 u. 0.97 m., 21.55 u. 1.18 m. LEGEROEFENINGEN EN PICNICKEN NEET ONVERENIGBAAR. Nu bet Nederlandse leger in de toekomst geleidelijk aan zal worden uitgerust met Amerikaans materieel, dat qua eigenschap pen in meer of mindere mate verschilt van het Engelse, zal waarschijnlijk ook de Nederlandse legerorganisatie wijzigingen ondergaan. De militaire commissie van Nederlandse officieren, die thans een studiereis door de Ver. Staten maakt, onderzoekt in hoeverre er verschillen bestaan tussen de Amerikaanse en Nederlandse opleidingsmethoden, waaraan deze verschillen moe ten worden toegeschreven en of het al dan niet aanbeveling verdient zodanige methode in het Nederlandse leger over te nemen. De bewapening, die ons land om hem op te leiden voor zijn van Amerika zal krijgen, wet tigt ten volle de pogingen van de legerleiding om geschikte oefenterreinen te verkrijgen. De oppositie tegen dit streven is vermoedelijk ontstaan uit een verkeerd begrip. Het is namelijk niet zo, dat een oefenterrein van het leger hermetisch voor het publiek gesloten zal zjjn. Leger- Defeningen en picnicken zijn niet onverenigbaar. Het publiek blijft voor zijn ontspanning de «beschikking houden over deze terreinen. Gelukkig begint deze gedachte meer ingang te vinden. Als gevolg van het nieuwe doel, dat met de opleiding wordt be oogd, zal de opleiding van Ne derlandse officieren, onderoffi cieren en manschappen wijzigin gen ondergaan. Een jaar geleden lag het accent nog op de uitzen ding naar Indonesië. IN GROTER VERBAND. De daarvoor vereiste opleiding, voornamelijk gericht op het op treden van de soldaat in kleine re eenheden, werd in vijf maan den gegeven. Thans is de oplei ding meer gebaseerd op het op treden in groter verband en op de onderlinge samenwerking van de verschillende wapens. Deze opleiding duurt voor de lnfanteriesoldaat twaalf maan den, een tijd, die zeker nodig is DR HIRSCHFELD NAAR INDONESIË VERTROKKEN. Zaterdagavond kort na acht uur is de hoge commissaris voor Indonesië, dr H. M. Hirschfeld, per K.L.M.-lijntoestel naar Bata via vertrokken. De hoge func- tionnaris werd uitgeleide ge daan door de ministers van Maarseveen, Schokking, Stikker, Götzen en van den Brink. „Mjjn taak is een moeilijke en delicate, zei hij, maar ik geloof, dat er een goede economische samenwerking tussen Nederland en Indonesië mogelijk is". Massa-executie door vertrekkende Chinese nationalisten? Volgens een te Londen opge vangen bericht van het commu nistische Chinese persbureau zouden te Tsjoengking een groot aantal politieke gevangenen door de Chinese nationalistische autoriteiten voor hun vertrek zijn terechtgesteld. Van de 700 tot dusver gevon den lijken heeft men ongeveer 300 kunnen identificeren, aldus het persbureau. Invoer van Belgische textiel in Nederland nog niet vrij. Naar van Nederlandse zijde te Brussel wordt medegedeeld, zou het bericht over het vrijgeven van 75 procent van de Belgische textielinvoer in Nederland per 1 Januari en van het restant per 1 April, voorbarig zijn. Wel staat het vast, dat de vrijgeving etappegewijs zal ge schieden. plaats in het Nederlandse leger, dat in het kader van de West- Europese Unie zal worden ge formeerd. Ter oriëntatie laten wij hier onder nog enkele cijfers volgen over de bewapening van een moderne Amerikaanse infante- rie-divisie, bijzonderheden, die in Amerika zijn vrijgegeven. Aan de hand van de ervaringen uit de tweede wereldoorlog heeft de nieuwe Amerikaanse infan teriedivisie van 17.702 man haar driehoeksgrondslag van drie re- gimentsgevechtsploegen behou den. VEEL KRACHTIGER. Haar sterkte is echter ver geleken bij die uit de tweede wereldoorlog, toegenomen met 20 terwijl haar vuurkracht volgens deskundigen met 250 is vergroot en haar beweeglijk heid met 100 Bij iedere di visie zijn thans 137 middelbare tanks. Een Amerikaans infanterie- regiment telt thans 3450 man, die beschikken over de volgende wapens: 1886 garand geweren, In Syrië botert het nog niet erg. Nieuw Kabinet na 24 uur weer afgetreden. Nadat hij het aanvankelijk had opgegeven is het de Syri sche kabinetsformateur toch ge lukt een nieuw Kabinet te vor men. - Na 24 uur in functie te zijn geweest is het Zaterdag avond gevormde Kabinet echter weer afgetreden. Bvendien heeft de Syrische president, die ge noeg heeft van de vete tussen het leger en de nationale ver gadering, zijn ontslag ingediend. Ogen als kerstgeschenk. Zes Duitsers, onder wie een meisje van 24 jaar, hebben ieder een oog aangeboden als Kerst geschenk voor Amerikaanse sol daten die in de oorlog blind zijn geworden aldus heeft het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Europa meegedeeld. De aanbiedingen zijn echter niet aanvaard daar alle blinde Amerikaanse soldaten die een transplantatie van het netvlies nodig hebben in de Verenigde Staten verpleegd worden. AANSLAG OP BRIT TE BRATISLAVA. Donderdag is op Donald M. Brander, de directeur van het Britse instituut te Bratislava, in zijn woning een roofaanslag ge pleegd door een nog onbekend persoon. Brander werd met drie met ernstige schotwonden naar het ziekenhuis gebracht Tsjengtoe gevallen. Tsjengtoe, de laatste hoofdstad der nationalistische Chinese re gering op het vaste land, is Za terdag in handen der communis ten gevallen. Gedemobiliseerden moeten geholpen worden. Zeer groot aantal demobili- santen moet nog geplaatst worden. Het bestuur van dc Stichting van de Arbeid heeft een com missie „herplaatsing gedemobi liseerden" ingesteld, die niet tot taak heeft in individuele gevallen oplossingen te vinden, maar die de ontwikkeling in het algemeen van deze aangelegenheid op de voet heeft te volgen en ter zake voorstellen aan het bestuur kan doen. Er mag niet uit het oog wor den verloren, dat nog voor een zeer groot aantal gedemobiliseer den op betrekkelijk korte ter mijn een bestaan zal moeten worden gevonden. Gezien de grootte van dit aantal is er alle aanleiding om de gedemobili seerden niet de mogelijkheid te onthouden te trachten in het buitenland een bestaan te ver wezenlijken. Herhaaldelijk komt 't voor, dat wel de wens tot emi gratie bestaat, maar deze niet verwezenlijkt kan worden uit gebrek aan de nodige financiën. Reeds enige tijd geleden heeft de nationale demobilisatieraad bij de minister van Oorlog en van Marine bepleit, de bestaan de faciliteiten voor gedemobili seerden uit te breiden in dier voege, dat de geldelijke waarde van de zorg, die gedemobiliseer den hier te lande ontvangen, zou kunnen worden omgezet in een bijzondere uitkering ineens aan hun die wensen te emigreren. Zij zouden dan uit dit bedrag de kosten van overtocht kunnen betalen en de beschikking ver krijgen over de voor de begin- kosten in het land van vestiging benodigde gelden. TIJD DRINGT. Ook het bestuur van de Stich ting van de Arbeid heeft zich onlangs in gelijke zin uitgespro ken en zijn opvatting ter kennis gebracht van de genoemde mi nister. Daarbij werd opgemerkt, dat de tijd dringt. Immers, met de voorbereiding tot daadwerke lijk vertrek is vrij veel tijd ge moeid en het seizoen voor emi- fra^e naar Canada een der landen waar voor Nederlandse emigranten zeer goede kansen uggen begint over enkele maanden. Tevens achtte het Bestuur van de Stichting van de Arbeid het van belang dat meer schepen ter beschikking worden gesteld Zonodig zou zelfs het charteren van buitenlandse schepen over wogen dienen te worden. 919 automatische pistolen, 135 automatische geweren, 27 gewe ren voor sluipschutters, 84 lichte mitrailleurgeweren, 12 zware mitrailleurgeweren. 59 mitrail leurgeweren kal. 50, 31 pistool mitrailleurs, 27 lichte tazooka's, 53 zware tazooka's, 27 mortieren van 60 mm., 13 mortieren van 81 mm., 8 mortieren van 4.2 inch. Het is wel duidelijk, dat de Nederlandse infanteriedivisie, indien zij in de toekomst over een dergelijke bewapening zou kunnen beschikken, vele malen in kracht zal toenemen. Er be staat echter niet de minste twij fel over, dat de andere landen ondertussen de bewapening in aanzienlijke mate hebben opge voerd. Openbare aanklager, cipiers en gevangene vluchtten gezamenlijk De Duitse fabrikant van pompen was te Salzwedel, in de Sowjet zone van Duits land, gevangen gezet, omdat hij zou hebben gesaboteerd. De verdachte is thans, vol gens een bericht van de Ber- lijnse „Telegraf", naar West- Duitsland gevlucht, waarbij hjj werd vergezeld door de met zijn zaak belaste open bare aanklager en twee ge vangenbewaarders. De vier mannen zijn er ook in ge slaagd al hun meubilair over de Russiseh-Duitse zone-grens te krijgen. In West-Duitsland wil de fabrikant een nieuwe fabriek van pompen op richten. Het parlement van Israël is Maandag voor het eerst te Je ruzalem bijeen gekomen. Voor dien kwam het bijna een jaar lang te Tel Aviv samen. De jongste foto van H. M. Koningin Juliana, die vandaag de souvereiniteitsoverdracht zal verrichten en daarmee naast Koningin der Nederlanden ook hoofd van de Nederlands- Indonesische Unie is. Enorme verspilling van deviezen. Het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland heeft aan de raad van ministers een brief gezonden, waarin het o.a. zegt, dat de na aanvaarding van het desbetref fende wetsontwerp te verwach ten stijging van de prijs der ben zine geenszins zal leiden tot een zuinig gebruik van auto's op Zondag. Degenen, die 's Zondags voor hun genoegen gaan auto rijden zijn daartoe in het al gemeen financiëel in staat. De practijk zal dan ook naar de mening van het C.N.V. stellig uitwijzen, dat op Zondag enorme bedragen aan deviezen zullen worden verspild. Op deze wijze wordt naar de overtuiging van het C.N.V. een slecht voorbeeld gegeven aan ons volk. De arbeidersgezinnen, die met de grootste moeilijkheden heb ben te kampen om rond te ko men, moeten aanzien, dat des Zondags allerlei mensen, die zich die iuxe kunnen veroorloven, 's lands deviezen verspillen. Ten slotte is het C.N.V. van oordeel, dat het Zondagsrijverbod de Zondagsrust in belangrijke mate bevordert. Het Verbond verzoekt de raad van ministers met nadruk het daarheen te leiden, dat het Zon dagsrijverbod ook na 1 Januari a.s. gehandhaafd blijft. Doorberekening in de prijzen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich nogmaals op het standpunt geplaatst dat de kos ten van de loonsverhoging zul len moeten worden doorberekend in de prijzen. Een standpunt, dat, blijkens de in de Tweede Kamer onder meer door de mi nister van Landbouw afgelegde verklaring, door de regering wordt gedeeld. BINNENKORT ATOOM CENTRALES IN RUSLAND? In een uitzending van radio- Moskou is medegedeeld, dat binnenkort atoomcentrales in werking zullen worden gesteld, die in staat zijn aan de gehele Sowjet-Unie goedkope electri- sche stroom te leveren. MILITAIRE RETOURBILJET TEN LANGER GELDIG. Ter gelegenheid van het Kerstverlof 1949 en het Nieuw jaarsverlof 1950 rijn de militaire retourbiljetten van de Neder landse Spoorwegen ditmaal gel dig van 23 December of later tot en met 3 Januari 1950. Opnieuw Franse kant in beslag genomen. Thans 5000 m. te Rotterdam. Bjj het verder onderzoek in zake de kant-fraude-zaak in Z. Vlaanderen, waarbij de hoofdrol vervuld werd door H. K. te Rot terdam, heeft de douane-recher che-dienst te Rotterdam, in sa menwerking met de ambulante- recherche-dienst te Sluiskil, op nieuw succes geboekt met het inbeslagnemen van 5000 m. Franse kant. Deze kant was, vermoedelijk in afwachting van de invrijheidstelling der bij deze zaak betrokkenen, in Rotterdam opgeborgen, doch is nu in han den van de douanen overgegaan. Hoe men de kachel niet moet aanmaken. Vlissingse juffrouw deed het met benzine. Een juffrouw in de Glacis- straat te Vlissingen kwam tot de ontdekking, dat haar kachel niet wilde trekken. Zij meende het kwaad te kunnen verhelpen door wat benzine in de kachel te gooien. Dat bleek niet te hel pen. Toen heeft zij er maar een hele fles in gegooid. Er volgde geen ontploffing in de kachel, wel in de schoorsteen. Deze vloog er af en kwam in stukken en brokken op het dak neer. De brandweer wist een begin van brand te blussen. Zeeuwse Kerstuitzending voor militairen overzee. De 11 provinciën-uitzending voor de soldaten in Indonesië, is gisteren uitgezonden door de N.C.R.V. over Hilversum II. Zo als men zich zal herinneren zijn voor wat Zeeland betreft de opnamen gemaakt tijdens de Niwin-avond in het Concert gebouw te Vlissingen. Het Zeeuwse deel van het program ma, dat door een groot aantal zenders in Indonesië uitgezonden zou worden, bevatte klokgelui van de R.K. kerk te Vlissingen, zang door een dameskoor ol.v. mevr. Ditmarde Vos en een toespraak van jhr mr A. F. C. de Casembroot. URN UIT INDONESIË OP SCHIPHOL. Op Schiphol arriveerde Zater dagmiddag met een K.L.M.-vlieg- tuig de urn met de aarde van de 22 erevelden in Indonesië, die in de St.-Jacobskerk te Den Haag zal worden bewaard tot zij bij de andere urnen op het nationale monument in Amster dam zal worden bijgezet. Ver schillende autoriteiten waren bij de aankomst aanwezig. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het semi-artsexamen A. E. D. v. d. Vijver te Sluis. 1500 MILITAIREN OP KERSTMIS THUIS. Met samba's van het muziekkorps van het regiment stoot troepen werd Zaterdagmorgen te Rotterdam een aanvang ge maakt met de ontscheping van de ruim 1500 militairen, beho rend tot de 7 Decemberdivisie en gerepatrieerd met het troepen transportschip „Kota Inten". Mr W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, die de militairen namens de regering verwelkomde, noemde de „Kota Inten" een schip met „boffers", omdat de jongens voor de Kerst mis weer thuis zijn. De commanderend officier der troepen aan boord, luitenant kolonel J. Th. van Weeren, ver telde dat het belangrijkste punt, n.l. de vraag: zijn wij op 24 December thuis, volkomen be reikt is. Zowel in Aden als te Port-Said heeft men een militair moeten achterlaten, de laatste wegens een accute blindedarm ontsteking. Aanvankelijk meen de men, dat de jongen, die in Aden afgezet werd, pokken had, doch bij nader inzien was het „rode hond". De stemming aan boord was buitengewoon prettig geweest en van de goed afge lopen aanvaring met de „VI 85" heeft men niet zoveel gemerkt. DE AANVARING. Over de aanvaring met de Vlaardingse visserschuit, Vrij dagavond in het Noordzeekanaal vertelde de kapitein: „Om de logger te passeren waren wij zo veel mogelijk naar de Noordwal gegaan. Plotseling ging, geheel onverklaarbaar, de VI. 85 voor ons over liggen". „Direct gingen wij volle kracht achteruit, doch wij waren te dichtbij om een aanvaring te voorkomen. Na de aanvaring hebben wij de machi nes op zeer langzaam vooruit gezet, want ik wilde de logger Spoedige erkenning van Indonesië door Engeland en Turkije. Engeland zal direct na de sou vereiniteitsoverdracht de Ver. Staten van Indonesië de jure erkennen. Engeland heeft al een consul- generaal in Batavia, maar ver wacht wordt, dat binnenkort een autoriteit van hogere rang zal worden benoemd. Ook Turkije zal zo spoedig mogelijk de Verenigde Staten van Indonesië erkennen. Vandaag zendt de K.R.O. van 19.15 tot 19.25 uur onverkort de souvereiniteitsoverdracht in In donesië uit. Van 22.30—22.45 zendt de ICR.O. een verkorte herhaling uit van de Souvereini teitsoverdracht in Nederland. op de voorsteven van mijn schip laten zitten, om dus min of meer het gat in de logger op te vullen, want deze was niet wat je noemt geheel waterdicht. Vlug hebben wij toen loodsladders over de voorsteven gehangen en de be manning klauterde naar boven." De „Kota Inten" heeft de „VI. 85" veertien minuten op de voor steven gehouden. „De moeilijk heid was daarbij, dat wij zelf moesten oppassen om in de Nieuwe Waterweg niet aan de grond te komen." Toen de logger gezonken was heeft de „Kota Inten" langzaam en ongestoord de reis naar Rot terdam voortgezet. Zo „repatriëerden" niet alleen de soldaten maar ook de beman ning van de logger, die niet be paald tot de boffers behoorden. Handboogschutters te Kapelle. Op de Tweede Kerstdag orga niseerde de Kapelse Handboog- societeit „Willem Teil" een con cours op de liggende wip. Hier aan werd door 6 sociëteiten deel genomen. De uitslagen luiden: Hoofd vogel: H. A. Mol, „Willem Teil", Kapelle; le zijvogel; A. van Stel, „Willem Teil", Kapelle; 2e zij- vogel; L. Baart, „Batavieren", Goes; le hoofdkal: A. van Stel, „Willem Teil", Kapelle; 2e hoofd kal: C. Vermeulen, „Soranus", Heinkenszand; Ie onderkal: C. Rijk, „Zeelandia", Ovezande; 2e onderkal: C. Rijk, „Zeelandia", Ovezande, bij loting; meeste vo gels: J. van 't Westeinde, „Vic toria", Kwadendamme; le klep: A. Sorber, „Batavieren", Goes; 2e klep: C. Raas, „Willem Teil", Ovezande; 3e klep: C. Bek, „So ranus", Heinkenszand. Tanker in de Zandkreek aan de grond. Zaterdagmorgen is de olie tanker „Shell V", die door de Zeeuwse wateren op weg naar Vlissingen was, bij het lichtpunt Wulpenburg in de Zandkreek aan de grond gevaren. Een boot uit Veere heeft tien ton olie overgenomen en Zondag in de namiddag is de „Shell V" op eigen kracht los gekomen. Het schip heeft door het kanaal van Walcheren de reis naar Vlissin gen voortgezet. AMERIKAANSE MILI TAIRE MISSIES NAAR EUR OPA. De Verenigde Staten zullen ongeveer 200 militaire deskundi gen naar het buitenland zenden om behulpzaam te zijn bij het op gang brengen van het Amerikaanse bewapeningsprogram voor West-Europa. Hun eerste taak zal zijn de acht betrokken landen van het Atlantisch Pact bij te staan in het treffen van voorbereidingen voor de verschepingen en de buitenlandse voor- zieningsbureaux in het uitschrijven van de orders. sie moeten door de regering van het betrokken land betaald worden, volgens de bepalingen van de militaire overeenkom sten waarover thans door het State Department onderhande lingen gevoerd worden. Func tionarissen van het departement verwachten, dat deze onkosten van „bescheiden omvang" zullen zijn. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft evenwel voorstellen van zekere landen, gelden uit het tegenwoordige fonds van het plan-Marshall voor dit doel te gebruiken, afgewezen. Naar men vernomen heeft, wezen functio narissen van het ministerie er op, dat deze gelden uitsluitend bedoeld waren voor de bevorde ring van het herstel van Euro pa. Bovendien geloven deskun digen van het ministerie, dat het gebruik van deze gelden voor andere doeleinden koren op de molen zou zijn van de commu nistische critici, die het plan- Marshall als een verkapte po ging om Europa in een Ameri kaans slagveld te veranderen, hebben gehekeld. Amerikaanse regeringsbeamb ten vertelden, dat de missie voor ieder land gemiddeld ongeveer 20 man zou omvatten. Zij zullen gezonden worden naar Engeland, Frankrijk, België Nederland, Luxemburg, Denemarken, Noor wegen en Italië. Daarbij zouden nog ongeveer 40 man aangesteld worden bij het regionale bureau voor de militaire hulp te Lon den. Men legde er de nadruk op, dat de V.S. de omvang van iedere missie zo klein mogelijk wil trachten te houden. TE DUUR. Denemarken en Noorwegen klaagden de vorige week over de omvang van de Amerikaanse missies, welke naar die landen gezonden zouden worden en welke zij zelf zullen moeten be kostigen. Behalve officieren van het leger, de vloot en de luchtmacht zullen de missies ook deskundi gen van het State Department en Amerikaanse deskundigen van het plan-Marshall tellen. Zij zullen allen staan onder de Amerikaanse ambassade, waar bij zij geaccrediteerd zullen zijn. De kosten verbonden aan het instandhouden van de mis- Wijdingsdicnst te Kloetinge. In de Ned. Herv. Kerk te Kloetinge werd Zaterdagavond een Wijdingsdienst gehouden, welke werd geopend door ds Jellema, terwijl het kerkkoor een Kerstliederenreeks ten gehore bracht, afgewisseld door decla matie en orgelspel. Mej. J. van Liere had als declamatrice zo nu en dan momenten, dat haar stem het kerkgebouw niet geheel vulde, zodat jammer genoeg sommige zachte gedeelten voor de luisterenden achter in het kerkgebouw verloren gingen. Het koor zong op zeer ver dienstelijke wijze en bleek haar dirigent in alle opzichten te ver staan. De klank was goed, de nuancering verzorgd en de voor dracht zelfs zo nu en dan boven alle lof verheven. Bijvoorbeeld het „Stille Nacht" werd met volle overgave ontroerend mooi voor gedragen. Eén der koorleden zong nog met orgelbegeleiding van de dirigent het Ere zij God en een Engels Kerstliedje (ver taald door dhr de Kok), welke beide nummers eveneens met overgave en gevoel werden voor gedragen. De aanwezigen heb ben een avond meegemaakt van muzikaal genot en wat meer zegt, een avond, die ons gebracht heeft tot de overtuiging, dat wij slechts dan werkelijk het feest van de geboorte van onze Hei land kunnen vieren, als wjj ons daartoe op waardige wijze voor bereiden. Volgens de 17 jaar geleden door Koning George V ingestelde traditie heeft Koning George VI op de eerste Kerstdag voor de radio een persoonlijk woord ge richt tot de bevolking van En geland en het Gemenebest. Wat wij ons haast niet kunnen voorstellen is, dat de zonovergo ten Australische stranden op de Kerstdagen de grootste attractie voor de Australiërs vormden. Te Bristane werd een tempera tuur van 94.5 graden Fahrenheit geregistreerd! Op de avond van de eerste Kerstdag zijn in Amerika minstens 152 personen door een of ander ongeval om het leven gekomen. Ir Den Hollander, president der Neder landse Spoorwegen, is uit Ame rika teruggekeerd met ontwer pen voor Amerikaanse locomo tieven, welke in Nederland zul len worden gebouwd. Post voor militairen aan boord van de „Waterman" moet uiterlijk 29 December op de bus worden gegooid, wil deze nog in een tussenhaven worden uitgereikt. De E.V.C. is het lang niet ens met de loonsverhoging. Ten eer ste moet het minstens 10 zijn, ten tweede moeten ook arbeiders beneden 23 jaar en overheids personeel het krijgen en verder is het E.V.C. tégen opvoering van het arbeidstempo. Door het inzamelen van gegevens is men bezig met de administra tieve grondstructuur van een bedrijfspensioenfonds voor de bouwbedrijven. Zaterdag is de Nederlandse schrijfster Henriëtte RolandHolst 80 jaar geworden. Van alle kanten en op alle mo gelijke wijzen werd ze gefelici teerd. Met ingang van 23 December is de functie ingesteld van commandant der Marine op Nieuw-Guinea. De minister van Oorlog en Marine, Mr Schokking, heeft le Kerstdag in het Strijdkrachtenprograrnma een Kerstboodschap uitgespro ken voor de Nederlandse strijd krachten. Uitvoering „Jubilate Deo" en „Zangvogeltjes" te Goes. Onder leiding van de dirigente, mej. C. Hiliebrand, gaven boven genoemde koren Zaterdagavond in de Geref. Kerk te Goes een uitvoering van R. Dawre's „De Leeuw van Juda". Verschillende koorleden verleenden solistische medewerking en met succes. De dirigente heeft van dit koor iets weten te maken. De koorleden hadden hun muziekblad niet veel nodig en konden daardoor hun voile aandacht aan de directie wijden. Er werd goed en mooi gezongen. In 't bijzonder mag genoemd worden het duet „Beth lehem" en Voor het koor „Kerst gezang" en „Wei hebben de „leraren der wet". In het kwar tet „Kedron" werd met prachtig harmoniërende stemmen mooi gezongen. Stemmen als van de „Zang vogeltjes" klinken overal goed. Jammer, dat er niet meer be langstellenden voor deze uitvoe ring waren. Het koor had het wel verdiend. Mej. A. v. d. Stel was organiste en dé heer W. Everse bespeelde het kerkorgel bij samenzang en in de pauze. Walcheren en de Bevelanden zonder stroom, In een groot deel van Zeeland was er Zondagavond, eerste Kerstdag, een grote consterna tie. Om enkele ogenblikken vóór zevenen viei de electrische stroom plotseling uit en dat gaf weinig prettige gedachten aan de komende Kerstfeestviering in honderden gezinnen. Leek het eerst, of de P.Z.E.M. de Zeeu wen wilde laten schemeren, heel vlug werd het een volledige duisternis. Mensen, die nog bjj de kerst boom zaten (met echte kaarsen dan!) hebben van het „lichtloze tijdperk" weinig gemerkt, maar alle anderen, die nog aan de maaltijd zaten of gezellig naar de radio luisterden, konden plotseling hun bord niet meer vinden en moesten de oliebollen onaangeroerd laten staan. Alle geluid stierf zachtjes in de aether weg. Het duurde niet lang of het regende telefoontjes bij de P.Z.E.M. en de krantenbureaux. Maar; de mensen behielden hun goed humeur en beseften on middellijk, dat niemand de schuld kon worden gegeven. Zij namen de zaak zeer sportief op en reeds een half uur later ging in de honderden Zeeuwse huis kamers een gejuich op, want de lampen begonnen weer te branden. Van de zijde van de P.Z.E.M. vernamen wij over deze storing, dat door tot dusver onopgehel derde oorzaak een hoofdschake laar in de P.Z.E.M.-centrale te Vlissingen uitviel, waardoor Walcheren en de Bevelanden zonder stroom kwamen te zitten. Daar men terstond ingreep ge lukte het reeds binnen het halve uur in Vlissingen weer stroom te leveren en even later ook de rest van Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Deze storing staat in generlei verband met het defect, dat enige dagen geleden aan één der machines is opgetreden en in middels is verholpen, zonder dat stroomonderbreking plaats vond. - Te St.-Maartensdijk is herko men als kerkvoogd J. Polderman en is in de vaeature-J. van Gorsel tot kerkvoogd benoemd G. Lindhout. DE BILT ZEGT: Zaclit. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen. Aan de kust krachtige tot harde, in het binnenland matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Zeer zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1