Het nieuwe zangonderwijs op de Middel burgse scholen. €he£arine,,4 De zendamateurs in Zeeland zijn maar dun gezaaid. Kiezen 4 Delen tz'/i ttkït lCzsstUe>cUfycuity, West-Zeeuws-Vlaamse L Brieven. ONDERWIJSVERNIEUWING IN ZEELAND (II). Leerlingen dirigeren hun klassegenootjes. ling Griepbeslrajdisig mei 4 middelen iegelijk. fa Betere muzikale ontwikke- dan vroeger. Een pracht van 'n hobby en nuttig ook! Grote gezinnen. PROViNCIENIEUWS Wat biedt Zeeland? Zaterdag 24 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Hebt u wel eens voor de klas gestaan en uw klassegenootjes door middel van handbewegingen aangeeft de noten, die moeten worden gezongen. De leerlingen gapen hem niet aan, doch kijken naar de hand en maken dezelfde Prot.-Chr. Ziekenhuis voor de Bevéfanden. Reeds meer dan een jaar wordt de mogelijkheid van de stichting van een dergelijk zie kenhuis bestudeerd. Zonder resultaat tot nu toe. Men krijgt de indruk, dat de combinatie van gemeenten en kerken niet tot het gewenste bewegingen. Zang is niet langer j do,£' za leiden, een kwestie van mond en stem,! ™e Sneek znt men ook met zang is een zaak, waaraan het ge-teen, soortgelijk vraagstuk, bjj het zangonderwijs gedirigeerd? Vermoedelijk nooit, doch tegen- hele lichaam meedoet. Zó zingen Sinds 1941 wordt daar al ge- woordig is het een klein kunstje voor een leerling van de zesde 1 de kinderen de Kerstliederen in P°°ëd fH'n streek-diacones- klasse van de lagere school om voor de klas op juiste wijze de jdeze donkere dagen voor 25 De-senhuis te komen, doch zonder andere leerlingen te dirigeren by het zingen van welk vers dan cember, zó zingen ze ook met veelresultaat. Thans echter is men ook. En toch zijn het geen wonderkinderen. j gemak een canon. „Wat voor lad-J gekomen tot een Stiehtingsraad Dat het mogelijk ls, komt door de vernieuwing van het zang- der is dat vroeg de onderwijzer waarin alle kerken zijn ver- lukkig afgelopen. Tenslotte wees de heer van Noppen er nog op, dat het zangonderwijs zeker één van de belangrijkste vakken van het christelijk onderwijs is. De lessen. En na deze meningen de prak tijk. We zijn van de lessen wel even geschrokken, omdat we voelden, dat we zelf vroeger op de lagere school veel hebben gemist. Geen dirigeerstokje meer, waar mee als de aandacht verslapte, wei eens een tik werd uitgedeeld; geen regel-voor-regel zingen met notenbalken op het zwarte bord, Voor de bestrijding van griep is Cheiarine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablet TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 I 0.73 onderwys op onze lagere scholen, ook in Zeeland. Vroeger was het: eerst praten, dan doen; nu is het thema geworden: eerst doen en dan praten! Twee klassen van Middelburgse scholen hebben we deze week be zocht om kennis te nemen van de vernieuwing van het zangonder wijs en wij hebben daarbij de on derwijzers naar hun mening ge vraagd over de zg. Gehrels- methode. Het waren de vierde klasse van de Chr. Burgerschool aan de Singelstraat, waar de heer P. Bouwense voor de klas staat, en de zesde klasse van de Geref. school aan de Herengracht, waar de heer I. van Noppen de nieuwe methode met zijn leerlingen toe past. Beide leerkrachten waren zo vriendelijk ons niet alleen iets te laten zien, doch ook iets te ver tellen van wat ze op dit gebied bereikten en nog hopen te berei ken. Spelenderwijs. „Het wordt ze nu spelenderwijs bijgebracht, zo zei de heer Bou wense. Deze onderwijzer werkt reeds lang aan de vernieuwing. Destijds nam hij via de radio ken nis van de methode van de heer Gehrels. Met een boek van Gehrels als handleiding ging hij experimenteren en het lukte heel aardig. Hij is nu geslaagd voor het de vorige week gehouden examen voor het zangonderwijs volgens deze nieuwe methode en de heer Bouwense geeft nu het zangonderwijs in de vierde, vijfde en zesde klasse van de Chr. Bur gerschool, terwijl mej. Polderman de eerste drie klassen voor haar rekening heeft genomen. Hierdoor is het mogelijk gewor den, dat deze Middelburgse Chris telijke school zo goed als zeker de enige school in Zeeland is, waar ln alle klassen het zangonderwijs volgens de Gehrelsmethode is in gevoerd. Bij de genoemde exa mens hebben dan ook twee klas sen met prachtig resultaat gezon gen voor de heer Gehrels, die zeer tevreden was over do prestaties. Betere muzikale ontwikkeling. De heer van Noppen van de Geref. school aan de Herengracht is al even enthousiast over de nieuwe methode, doch hij heeft er een open oog voor, dat men in deze vooral bij het christelijke on derwijs ook te ver kan gaan. De heer van Noppen wees ons in het gesprek op de grote mate van muzikale ontwikkeling, die de kinderen thans opdoen, hetgeen in zeer grote tegenstelling is met vroeger dagen. „Vroeger ging het om het we ten", aldus de heer van Noppen, „want kennis was macht, maar vergeten werd, dat de kinderen er niet veel aan hadden. Het ging erom de leerlingen een repertoire van liederen bij te brengen, me rendeels bestaande uit de Psal men en Gezangen en een aantal liederen uit Valerius Gedenc- klank". Wat het gevaar voor het Christelijk onderwijs betreft, zei de heer van Noppen, dat hij dit vooral zag in het repertoire. Het kan n.I. zó worden, dat men het repertoire van liederen, dat het kind aan het einde van zijn lagere schooltijd behoort te kennen, gaaf verwaarlozen, omdat men het meer algemene muzikale ontwik keling wil bijbrengen. Bovendien beschikt men vooral bij het chris telijk onderwijs over een zeer groot en uitgebreid liederenreper toire en dit dient steeds, ondanks vernieuwing, ten volle te worden uitgebuit. „Zowel de activering van de leerling, om wie het bij de ver nieuwing in het onderwijs steeds draait, ais het bijbrengen van de muzikale ontwikkeling moet steeds gebeuren tot eer van God", dat is het oordeel van de heer Noppen. Een kind vraagt beweging en door het stimuleren daarvan kan veel meer uit het kind worden ge haaid dan vroeger, terwijl boven dien dit zangonderwijs de leerlin gen meer kansen biedt. Wanneer iemand b.v. niet over een behoor- terwijl hij op het orgel enkele no- I ten voorspeelde. Prompt gingen de vingers de lucht in en het ant- I woord luidde „een ia-ladder" en lijke zangstem beschikt, dan kan een volgend maal „een do-lad- hij toch actief aan het zangonder-j der". Begrippen als majeur en wjjs deelnemen. De tijd van „de mineur zijn voor de kinderen ge- brommers uit de klas", als het woon geworden en men vindt er zanguurtje is aangebroken, is ge- niets vreemds meer aan, dat dit tegenwoordigd. En nu komt er schot in de zaak en is reeds een terrein voor dit doel aangekocht. Kan het voorbeeld soms tot navolging strekken? (Ingez. mededeling, advert.) moet worden geleerd. Enkele moeilijke gezangen liet de heer Bouwense voorzingen en het ge lukte prompt. Niemand van de kinderen kende Ps 39, maar de noten zongen ze zonder manke ren, toen de heer Bouwense deze met handbewegingen aangaf. De resultaten. En zoals het in de school aan de Singeistraat was, zo was het ook in de school aan de Heren gracht. Het gelukte de heer van Noppen niet de kinderen door het voor spelen van noten op het orgel te Voor de klas de onderwijzer, die misleiden. Dan weer een do-lad- der, een re-ladder enz. maar de ,Tantwoorden waren perfect. Twee- gez. -dedeling, advert.; stemmic werden kerstliederen ge zongen, het was het resultaat van de nieuwe methode. Men klapte, met de handen de maat en het' rhythme zonder enige moeite. „Neem maar een versje in je hoofd", zei de heer van Noppen tot één van de meisjes. Niemand wist wat het worden zou, maar door de handbewegingen gaf ze j. de noten aan en de klasse zong beval 4 geneesmiddelen, die in het versje direct mee. Zonder iets de gehele wereld beroemd zijn zeS§en maaMe, da heer van 3 Noppen een aantal bewegingen geworden en miliioenen mensen met de hand en ogenblikkelijk ai baal brachlen. Hel bestand- *wa™en de antwoorden, dat het rL Ps. 84 en Psalm 68 was. Dan deel Lnelarox zorgt dat - al ss de weerklonk een canon, met vier werking zeer krachtig - uw maag groepen tegelijk, en 't liep, alsof 01» UTnlrnn lonrr lim c- rrotvti inoQr/1 loch niei van streek raakt. er weken lang was gestudeerd. Enthousiast zijn we weggegaan en we hebben zowel van de heer van Noppen als van de heer Bou wense afscheid genomen met de gedachte: Wat jammer, dat we nu die lagere schooltijd niet nog eens over kunnen doen! -■ Te Hoedekenskerke werd open baar verkocht onder Notaris van Dissel te Goes voor de Erven L. v. d. Berge een woonhuis. Koper de heer W. Bek te Hoedekensker ke voor f 1199. HAAST WEL IEDER MENS heeft z'n hobby. De één verza melt postzegels, de ander zoekt het in aquariums. Weinigen zijn er echter in Zeeland, die het radio-zendamateurisme als hobby hebben uitgekozen. Het zijn er in deze provincie welgeteld vijf. J. van Strien in de Vogelzangsweg te Goes is er een van. j Van Strien's hobby behoort iheid van de tekens enz. Na de bij zijn beroep. Hij is namelijk I verbinding zenden de amateurs radiotechnicus. Zijn „domein" elkaar een soort van particuliere en dat is bij alle zendamateurs briefkaart, waarop het roep- practisch zo is zo'n kleine nummer voor van Strien 13 kamer waar ge zo heerlijk in dat PAoOQ en het juiste kunt knutselen. „Check" heet adres staat. Er hingen al heel zo'n hokje en het is er oer-ge-1 wat van deze kaarten aan de zellig. Aan de wand hangt eenwand. Uit Engeland, Zweden, verklaring van de directeur- Canada, ja zelfs uit Duitsland, generaal van de P.T.T. „dat de Ook met Canada en Australië Tot diep in de nacht.... Tot diep in de nacht blij ven ze wakker, luisterend, speurend, draaiend aan knop pen en knopjes, en soms vliegensvlug werkend met tang en soldeerbout. De zend amateurs. Ze gunnen zich nauwelijks fust en hun stoel verlaten om een hap brood te nemen is voor hen een opoffering. Want ze hebben Australië „aan de lijn" of „er komt een Spanjaard uit" Zeeland kent maar een paar van deze enthousiastelingen. Onze verslaggever ging bij een hunner eens een kijkje nemen. heb ik verbindingen gehad, maar het koste me heel wat nacht rust, zei onze man lachend. Telefonie. Van Strien kan ook met tele- Amersfoort: „Ja, ik weet nog hoe onze schoolmeester altijd zei. Goes op Zuid-Beveland en daar ligt ook Hansweert en Wemeldinge. De man zei altijd „Hans wemelt net zo lang, tot die dingen boven liggen". Het was een soort ezelsbruggetje". Dat zijn zo de diverse grapjes die ook wel eens gewisseld wor radio-electrische zendinstallatie is goedgekeurd". Er hangt ook een kaart, dat de amateur lid is van de Vereniging voor Experi menteel Radio-onderzoek V. E. R. N. Voor de rest een aantal. voor- de leek ingewikkelde toe- mme werken en dit was, voor den. Meestal gaat het echter om stellen met een reeks knoppen jons althans, nog interessanter, technische gegevens. Voor de en meters en draad waar geomdat het nu mogelijk was mee amateur zijn die van grote waar- duizelig van wordt. i *e luisteren. de- leert hem immers wat „Ik ben nog niet helemaal1 tachtig nieter band is een er nog aan zyn installatie te klaar gebouwd", zegt onze ama-i terrein waarop heel wat valt te verbeteren valt. En geloof niet, teur (wat ze trouwens allemaal beleven," zei hij en schakelde in. dat het zo eenvoudig is een ver zeggen al beschikken ze over de A1 heel vlug volgde een op- gunning te krijgen. Daar zitten meest moderne supers) en hij J°eP- hallo, hier een C.Q. veie jaren studie aan vast. Een draait aan enkele knopjes. van "AoGP Enkele malen studie met een behoorlijk zwaar In de luidspreker en de kop- werd deze oproep herhaald, juistexamen, want de P.T.T. weet telefoon, die me ongemakkelijk lanS genoeg om in een speciaal aan wie ze haar vergunningen om de oren knelt (dat went wel) i boek op te zoeken, dat men hier uitdeelt. begint het te zoemen en te kra- met een zendamateur in Mons- j MHet is jammer, dat er niet ken. Er klinken helle morsesig- ter te doen. had- De verbinding .meer amateurs in Zeeland zijn," nalen. ikwam keurig tot stand. meent Van Strien. Welnu, moge- Toen de man uit Monster weer <jat er onder onze lezers nog Een Spanjaard „aan de lijn verdwenen was kwam er een mensen zijn, die voor deze, mooie Dan wordt er naar de sein-Amersfoorter op terug en lateren nuttige hobby iets voelen? sleutel gegrepen en krijgt de een amateur uit Oud Karspel. I amateur verbinding. Het blijkt Tussen Amersfoort en Oud zowaar een Spanjaard te zijn. Karspel beluisterden we het vol- Men wisselt diverse teghnische gende gesprek, gegevens uit. De sterkte van de j Amersfoort: „Ja OQ uit Goes zender, het al of niet goed door- doet nu ook mee." komen van de signalen, de kwa- Oud Karspel: „Goes, dat ligt liteit van de toon, de leesbaar-- op Zuid-Beveland hé?" (Ingez. mededeling, advert.) SANAPIRIN TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. door J. Z. J. ilazebroek 23) _o_ Bep voelt dat ze weer veel te goed, en daarom veel te gek is. Als Frits nu niet dadelijk mee komt, moet ze gaan, en voor goed „Hé, Frits, als jij die meid van je alleen laat, dan ga ik van avond net 'r mee", roept er al een bij de tapkast vandaan. Dit is te bar! „Bah!" zegt Bep in de richting van de laatste schreeuwer. Dan langzaam, trekt ze terug op de deuropening. Niemand die kan raden wat er in haar, omgaat. Ze had zich voorgenomen zich vanavond alles te laten welgevallen; ze was er van over tuigd dat daardoor ook alles ten slotte goed zou komen. Want ze wilde blijven geloven, dat er slechts een misverstand tussen hen was ontstaan. Maar dat Frits zó kon wezen, had ze nooit achter hem gezocht Terwijl ze nog bezig is met haar fiets, die ze op slot heeft gezet, komt Frits ineens bij haar staan, ,,'t Is te laat", denkt ze. „Het kan me nu niet meer blij maken Z'n stem is een beetje schor als hij begint te spreken. „Ik heb je maar één ding te zeggen", is zijn mededeling. „Ik wil alles of niets". „Weet dan goed, dat je gis teren, en zelfs vandaag nog, al les had. En door je eigen lomp heid heb je nou alles kapot ge maakt. Bah! Frits, wat ben jij me tegengevallen! Je denkt mis schien dat je mij vernederd hebt, maar je hebt enkel en alleen jezelf verlaagd." Ze is blij dat hij haar ten minste de voldoening heeft, zich nog éénmaal, een laatste maal, tegen hem te kunnen uitspreken Ze wil nu weggaan.... „D'r is één mogelijkheid, dat het weer goed wordt tussen ons", verzekert hij. „Als het goed wordt, dan trouwen we dit jaar nog.'k Heb wel een paar borrels op, maar ik weet goed wat ik zeg. En als je nee zegt, dan ga ik naar de haaien, dat weet ik óókIk verdraag het geen dag langer dat je bij die Wim Zwart blijft!" „Maar gunst, waarom! Ik zie niet in waarom!" „Ik kan die vent nou eenmaal niet uitstaan, 'k Vertrouw hem niet „Kletspraat. Zal ik je eens wat vertellen, Frits? Je hebt je hoofd op hol'laten brengen door het geroddel van je zusters, over Wim en mij! En als je dan wer kelijk zulke trouwplannen hebt, dan moest je nu alvast tonen, dat je vertrouwen in me steil. Maar dat doe je niet Ze wil een eind maken aan het gesprek, en opstappen. Frits laat haar niet gaan. „Waarom moest je zo ineens naar die Wim Zwart toe? Waar om moest dat achter mijn rug om gebeuren?" Bep begrijpt dat ze, door de volle waarheid te zeggen. Frits een beetje kan overbluffen. Maar I dan moet ze haar zwager als het ware uitleveren, en vertel- 1 len, dat hij geen andere hulp meer betalen kan Zou ze dit argument aanvoe- ren? I Nee, ze doet het niet. „Als mevrouw van Asperen geloven wil, dat bepaalde om standigheden me dwingen, dan kan jij het óók geloven...." J Opnieuw wil ze wegfietsen. i „Blijf hier!' roept hij hees, ihaar terugtrekkend. „Ik wil niet leven zonder jou! Je hoort bij mij. Maar ik moet zien, dat je iets voor me over hebt." Ze vraagt: „Heb ik dat van avond al niet genoeg laten zien?Dan: „Laat me los, Frits, toe....." Hij hoort aan haar toon, dat hij de nederlaag hééft geleden. „Goed!" stoot hij uit. „daar dan!" Een stomp tegen haar rug is zijn afscheid. XI. Het mooie weer houdt niet lang stand. De planten wisten het wel, de meeste althans hou den hun bloemen nog veilig be schut in de knoppen. De vogels beginnen al wel te zorgen voor nestjes, maar ze wachten nog een poosje, met er eieren in te leggen. Onverwacht valt er weer hagel, die week Bep is blij, niet dadelijk met de schoonmaak te zijn begon nen in het huis van haar zwa ger. Er valt toch al genoeg te doen. Voorlopig heeft ze de han den vol aan het ordenen en op ruimen, waardoor ze een beetje overzicht krijgt. Ze vindt in allerlei hoeken en gaten zóveel flessen, potten en dergelijke, dat ze bij inlevering daarvan voor het statiegeld wei een week lang alle nodige krui denierswaren kan halen. Op de onmogelijkste plaatsen ontdekt ze kleren, waaraan niets mankeert dan dat ze een beetje versteld, of enkel maar goed gewassen moeten worden. Geen wonder dat Wim z'n huishouden veel geld kostte! (Wordt vervolgd) VOOR DE ZONDAG „En de Iedereen, die met Kerstmis naar de kerk gaat, viert nog niet echt Kerstfeest. Voor een echte kerstkerkgang komt meer kijken dan alleen maar zitten en luisteren en zingen. Alle uitwendige christelijke dingen bij elkaar maken het nog niet werkelijk Kerstfeest. Het is hierbij als bij de weder komst van Christus: „twee zul len er op het land zijn, de één zal aangenomen, de ander zal achtergelaten worden"; twee zullen er in de kerk zitten, de één zal het geheim verstaan, de ander zal het bestaan ervan niet eens vermoeden. Welk dat geheim van de kerstkerkgang is, wordt duide lijk uit de geschiedenis van Simeon. Hij blijkt het geheim van het echte Kerstfeest te verstaan, want hij neemt het kleine Kind in z'n armen en hij noemt het „mijn heil, d.i. mijn redding". En dan wordt er meteen bij verteld hoe het komt, dat deze oude man zo helderziend is: „de Heilige Geest was op hem". Dat betekent dus: zon der dat de Here God Zelf ons de ogen opent en het hart ont sluit, geen kerstkerkgang. Het Pinksterfeest de uitstorting van den Heiligen Geesten het Kerstfeest (de menswor ding van den Zoon Gods) horen onlosmakelijk bij elkaar. Zonder het eerste kan geen mens het tweede geloven. „Want niemand kan zeggen, dat Jezus de Heer is dan door den Heiligen Geest." Of wij een werkelijke kerstkrrkgang zullen hebben, hetzij in letter lijke, hetzij in figuurlijke zin, hangt daarvan af, of wij den Heiligen Geest zullen ontvan gen. Dan ts er weinig kans op een echt Kerstfeest voor mij, zegt ge nu misschien. Want God geeft dien Geest toch maar niet zomaar aan Jan en Heilige Geest was op Hem." Luc. 2 vs 25. Alleman. Mag ik U verwijzen naar Lucas 11 vs 1113? „Als uw kind U om een vis vraagt, dan geeft ge het toch geen slang; en in de plaats van een ei zet ge het toch geen schorpioen voor", zegt Jezus daar zelf. „Indien dan Gij, die boos zijt, weet Uw kinderen goede ga ven te geven, hoeveel te meer zal Uw Vader, die in de hemel is, den Heiligen Geest geven aan hen, die daarom bidden." Kerstfeest is het feest van de Goede Gaven Gods. Hij gaf Zijn Zoon tot ver zoening van de zonden. Hij geeft Zijn Geest, die ons dat heilgeheim doet verstaan en aanvaarden, als wij Hem erom vragen. Daar is geen uitzondering op. Als Gij dit jaar een mindere kerstkerkgang hebt dan Si meon, is het Uw eigen schuld. M'burg. A. DE VRIES. .1 XLVI. Deze keer nu eens niet over de van Cadzand weer, menselijker Wederopbouw, hoewel er op dat wijze gesproken, een stil en ge- gebied altijd nog zeer veel te wfcesen blijft. Alleen een klei nigheid, die ik toch nog even moet vertellen. De lezer zal mijn vorige brief wel s herinneren in de zondvloed van kranten- en radioberichten dezer dagen. Ter opfrissing diene, dat het ging over de bekende, beruchte, af braak van de Langestraat te Oostburg. De panden daar moe ten verdwijnen, met beduidende kosten moeten de eigenaars op een andere plaats herbouwen. Nu kregen de bewoners bericht, dat ze voor hun nieuw pand een bouwvolume kregen, behalve de eigenares van één pand. Bij in formatie bleek, dat bedoeld bouwvolume was toegestaan voor panden, waarvande be drijfsruimte groter was dan de woonruimte. Bij bedoeld pand «as dit juist nog niet het geval,'' hoewel, als de zolderruimte ook bedrijfsruimte was genoemd en dat had gerust gekund, omdat die ruimte voor opslag van win keiwaren dienen kan, het wel het geval zou geweest zijn. Op het ogenblik is die winkel nog bereikbaar langs een omweg, maar van de hoofdweg niet meer, tenzij men heupwaterlaarzen heeft. Straks zal de enige weg ook nog versperd zijn en is de winkel alleen per parachute be reikbaar. Een eis tot schadever goeding zal dan natuurlijk vol gen. Maar, wat een ambtenaar- lijke stomheid. Een regel is er wel niet om ontdoken te wor den, maar wel om soepel te wor den toegepast. Vooral, als het zwaar getroffen mensen betreft. Tijdelijk een Punt, maar, als het niet gauw verbetert, een paar foto's. Waar ik het eigenlijk in deze over wilde hebben, dat is het grote gevaar, waarin we in ons goeje landje van Cadzand nu al sinds de bevrijding leven. En het wordt meer dan tijd, dat er niet meer zoveel over gepraat en ge schreven wordt, maar, DAT ER IETS. GEDAAN WORDT! Wat is het geval? DE ZEE WERING VERKEERT IN GROOT GEVAAR! In de eerste plaats nabij Groe de. Bij vloed staat het water slechts iets meer dan een meter beneden de kruin van de duinen, In Maart van dit jaar, bij de N.W. storm had het geèn dag meer mogen blijven stormen, of het was gebeurd geweest. Pol derwerkers werden toen in aller ijl naar de bedreigde plaatsen gezonden, om onheil te voorko men. En, als een N.W. storm zou samen gaan met springvloed is het gevaar niet denkbeeldig, dat er een doorbraak komt en dan is het leed niet te overzien. In de tweede plaats verkeren de sluisdeuren van de uitwate ring aan het haventje van Cad zand in zeer slechte toestand. Gevolg van de vernielingen, die de Duitsers aanrichtten. Ook hier bij hoog water een zeer ge vaarlijke toestand. We leven toch in een wonder lijke wereld. In de voormalige Zuiderzee tracht men op allerlei manier, met grote kosten, (prachtig werk overigens) grond te winnen en hier loopt, mis schien wel het vruchtbaarste deel van ons land groot gevaar. Of men dan niets doet? En of! Al jaren lang is men bezig op PAPIER. Vadertje Staat wil een zeker bedrag geven, als Klein- Papa Provincie een zeker bedrag geeft. En omgekeerd. Onze provincie, die toch al zo heel veel moet uitgeven aan de dijkbescherming in ons waterrijk stukje van Nederland, kan even wel niet zoveel geven, als Va dertje Staat zegt en dan wil de ze ook niet. Ja, ze zullen wel tot elkaar komen, daar ben ik niet bang voor, maar het duurt allemaal zo verschrikkelijk lang en intussen blijft het gevaar dreigen. Tot (hopelijk niet) het kalf (dat zijn .wij dan) verdron ken is, eer de put (dat is de zee wering dari) gedempt is. Als ik onze vroegere kampgenoot uit St. Michielsgestel, Meneer Lief- tink, eens een goeje raad mag geven, dan is het deze: Hij is voortdurend bezig nieuwe bron nen van belasting te zoeken, nu heeft hij warempel weer de duifjes gevonden, wie weet, wat er straks nog komt. Maar ik zou hem vflllen aanraden een belas ting te leggen op ambtenaren, die te veel praten, dan vermoed ik, dat onze begroting in enen sluitende is. Eén voordeel! En het tweede is, dat dan onze amb tenaren (de goeje niet te na ge sproken) eens gaan afwerken. Dat we dan ook in ons landje rust leven zullen kunnen heb ben. Als onze zeewering weer in orde is en onze ^lapotte bruggen weer gemaakt zijn, net zo mooi als die aan de Lieter en onze kapotgereden wegen weer een beetje in orde. Misschien dat dan onze boeren er ook geen be zwaar tegen zouden hebben, dat het dijkgeschot nog iets naar bo ven ging, want dan zagen ze ten minste waar voor hun geld. Hier bij zal ik het nu maar laten, an ders krijg ik al die boeren aan mijn lijf. D.V. tot volgend jaar. Alle le zers een gelukkig nieuwjaar ge wenst! VLIEGRAMP BIJ SAVANNAH. Nabij Savannah in Georgia (U.S.A..) is een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Het toestel kwam in een moerasachtige streek brandend neer. V/fet de grote gezinnen woedt over het algemeen weinig rekening gehouden. Wij zoud -n ook kunnen zeggen, dat grote gezinnen langzamerhand als een uitzondering worden beschouwd, zodat het niet nodig is daaraan veel aandacht te schenken. Dat blijkt wel sterk uit de wo ningbouw van de laatste jaren. Wanneer we de bouwblokken van de jongste tijd in ogen schouw nemen, dan trekt het de aandacht, dat daarin voor ge zinnen van enige betekenis geen plaats is. Daarvoor is het be schikbaar gestelde bouwvolume trouwens ook te gering. Minister in 't Veld is vah oor deel, dat er geen reden is om te klagen. „Volgens de thans van toe- I passing zijnde Voorlopige Wen ken, zo schreef hij aan de Twee de Kamer, geldt als norm voor een woning met een gemiddeld gezin 225290 m3. (gemiddeld 260 m3.)| voor gezinnen met 5 tot 9 kinderen 290350 m3. (ge middeld 320 m3.) en voor ge zinnen met tier of meer kinde ren 360410 m3. Er zijn dus normen. Maar waar zijn de wonin gen? (Vervolg van pag. 2). ST. LAURENS. Vergadering Z.L.M. Dinsdagavond vergaderde de afd. Z.L.M. o.l.v. de heer Joh. Marinissen. Mede aanwezig waren de heren Schlingemann en Sinke van de Z.L.M. en Kleinepier, kringsecretaris. De heer Schlingemann behan delde het onderwerp: „Heden daagse landbouwpolitiek", waar op een bespreking volgde. Hierna werd vertoond de film: „Z.L.M. Journaal". In de rondvraag werd gespro ken de te hoge stand van het polderwater en het opgesloten water door D.U.W.-werken. GKIJPSKERKE. Vergadering Afdeling C.B.T.B. Dezer dagen kwam bovenge noemde afdeling bijeen onder lei ding van de heer A. P. Koster, die in zijn openingswoord wees op de rijke zegeningen in 1849 ont vangen, zowel organisatorisch als in de eigen bedrijven. De heer Haandrikman, hoofd der Chr. lagere landbouwschool te Oostkapelle sprak over „De economische ontwikkeling in de landbouw". Aan de hand van de geschiedenis toonde hij aan, dat de boeren ook voor economische vragen gesteld worden, waarop zij Aldus luidt de titel van een kleine, doch zeer goed ver zorgde brochure, die, samen gesteld door het Gewestelijk Arbeidsbureau, Gewestelijk Kantoor van de Sociale Dienst van het Min. v. Oorlog en de Provinciale Demobilisatieraad, uitgegeven is om de demobili- santen enigszins op de hoogte te brengen van verschillende problemen die bij hun demo bilisatie van groot belang worden geacht. Het is een leidraad op de weg naar een zo snel moge lijke opname in het maat schappelijk proces. In de brochure worden ach tereenvolgens de arbeidsmo gelijkheden in en buiten de provincie besproken alsmede de kansen die het buitenland biedt. Voorts is een hoofd stukje gewijd aan scholing, her- en omscholing, worden de vakstudiemogelijkheden belicht en zijn gegevens ver meld omtrent de voornaamste lonen, geldend voor deze pro vincie in de voor plaatsing in aanmerking komende beroe pen. Uitvoerig wordt de arbeids bemiddeling beschreven die het Gewestelijk Arbeids bureau verzorgt, alsmede de bemiddeling die het Geweste lijk bureau van de Sociale Dienst van het M. v. O. en de Provinciale Demobilisatie- raad verlenen. De Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, tevens voorzitter van de Prov. Dem. Raad schreef een voorwoord, waarin hij op de hem eigen populaire wijze, de vele pro blemen in het kort belicht en waarin hij tevens de jongens een allerhartelijkst welkom \oeroept. Een prima idee, deze bro chure! zich terdege dienen te bezinnen. Een korte bespreking volgde. Nadat nog voorzien werd in een bestuursvacature werd deze goed geslaagde vergadering door de heer Haandrikman met dankzeg ging gesloten. COLIJNSPLAAT. Uitvoering Chr. Muziekvereniging S.D.G. Dinsdagavond gaf de Chr. mu ziekvereniging „Soli Deo Gloria" voor haar donateurs een uitvoe ring in de bovenzaal van de Chr. bewaarschool. De heer Jac. van Gilst opende deze samenkomst. Onder leiding van de heer F. Smit werden eerst enkele muziek nummers ten gehore gegeven, waarna de secretaris de heer C. Kloosterman, een overzicht gaf van het afgelopen verenigings jaar. Verder werden enkele samen spraken opgevoerd, w.o. „Oude liefde roest niet", die bijzonder in de smaak viel. Vervolgens kwa men in het programma voor en kele voordrachten en hersengym nastiek. Ds van Dalen, Ned. Herv. pre dikant, sloot met dankzegging. ST. ANNALAND. Stichting Vereniging Chr. Kleuterschool. Op uitnodiging van het bestuur der Mannenvereniging kwamen Woensdagavond 33 personen bij een, teneinde te komen tot op richting van een Ver. voor Chr. Kleuteronderwijs, daar de huidige bewaarschool niet meer aan de eisen des tijds voldoet. De vergadering werd geopend door de heer G. Goedegebuure, die vooral de heer Boender van Tho- len welkom heette, welke de no dige toelichting zou geven op de werkzaamheden om tot de oprich ting te komen. Op verzoek van de heer Goede gebuure verstrekte de heer Kalle zoveel mogelijk inlichtingen. Vervolgens gaf de heer Boen der een aanvullende toelichting. Het resultaat van de besprekin gen was, dat met algemene stem men en grote eensgezindheid be sloten werd een vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs op te rich ten. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. Een huishoudelijk reglement zal later worden opge steld, waartoe wederom een le denvergadering zal worden uitge schreven. Als bestuursleden werden ge kozen de heren G. J. Breas, J. van Luijk Anthz., A. A. van Luijk, Chr. Kalle en M. van Dijke. Aan het eind der vergadering dankte de heer Goedegebuure al len voor de goede samenwerking. De heer Boender eindigde met dankzegging. ZAAMSLAG. Cursusvergadering N.C.L.B. De tweede cursusvergadering werd deze week gehouden en mag goed geslaagd worden genoemd. De heer H. van der Linden be handelde het onderwerp: „Lonen en sociale voorzieningen". De derde cursus zal D.V. gehou den worden Woensdag 25 Januari om 7 uur te Spui. RECTIFICATIE. In ons blad van 21 Dec. j.L stond in het verslag van de ver gadering van het Zeeuws Drank- weercomité het woord verlenen (met betrekking tot het maxi mum aantal vergunningen). Dit moet echter zijn: verlagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3