ïïrovintii^/flw Brand te Goes legt filiaal met electri sche apparaten in de as. KERltaülÊ Tribunaal-lid liet zich omkopen. Overeenstemming tussenK.L.M. en regering R.I.8, Ernstige aanrijding te Kuitaert. Voor iedere Nederlander één gulden. De Nederlandse Spoorwegen. Rustig weer tijdens Kerstdagen. Zaterdag 24 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Donderdagmorgen heeft zich op Hulstenveg te Kuitaard, een •rustig ongeval voorgedaan. Het ongeluk ontstond, toen een, van- Vit da richting Perkpolder nade rende vrachtauto van de fa. Tim- {nermans uit Eindhoven, beladen {net 30 ton stenen, in botsing Itwam met een uit de andere rich ting naderende luxe auto, be- •tuurd door de heer J. J. Huijssen Uit Terneuzen. De aanrijding ont- *tond waarschijnlijk, doordatde Vrachtauto moest uitwijken voor •en geparkeerde vrachtauto, juist •p het moment, dat de luxe auto Casseerde. De luxe auto werd to taal vernield. De naast de be- Ituurder zittende heer P. van fcendegem, wethouder van Axel, Lep een ernstige schedelbasis- fractuur op. De vrachtauto, in totaal 60 ton, schoot de weg af ramde de voorgevel van een Woning en kruidenierswinkel van Je heer J. Matthijssen-de Waal. De voorgevel werd totaal inge drukt en de materiële schade was teer aanzienlijk. Hoewel de voor kant van de auto ook zwaar be schadigd werd, bekwam de chauf feur geen letsel. De bestuurder van de luxe wagen liep slechts lichte verwondingen op. Benoeming schoolhoofd. Chr. Lagere Landbouwschool 's-Heer Arendskerke. Tot hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke is benoemd de heer k. Roodenburg, hoofd van de Chr. School te Genderen (N. Br.). De heer Roodenburg werd In 1915 geboren. Hij is een boe renzoon uit de Legmeerpolder bij Amsterdam. Op het gebied var het lanbouwonderwijs heeft hij ruime ervaring en gaf reeds les op verschillende land- en tumbouwcursussen. Het nieuw benoemde school hoofd is gehuwd, heeft twee kin deren en is belijdend lid der Geref. Kerk. Stichting toezicht politieke delinquenten. Afdeling Zeeland stopt het werk. In verband met de liquidatie der Stichting Toezicht Politieke Delinquenten zal de afdeling Zeeland per 1 Januari 1950 op houden te bestaan. Op genoem de datum zal te Eindhoven in het gebouw van de Raad van Arbeid, Stratumsedijk 28a, één bureau gevestigd worden voor de drie zuidelijke provincies Het werk der Stichting zal dermate beperkt worden, dat na 1 Januari 1950 geen bemid deling op materieel gebied zal Worden verleend. Spreekuren zullen voorlopig nog wel gehouden worden en Wel voor Zeeland op de volgen de plaatsen: Zierikzee: Havenplein 320, da gelijks (voor Schouwen en Dui veland). Middelburg: Tamariskenlaan 5 iedere Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur. Artsendienst. Zondag 25 December wordt de artsendienst in Goes waargeno men door arts H. Snoek, Wijn gaardstraat 51, tel. 2121; in Drie wegen en 's-Heerenhoek door dr Lucas Luykx, Werril 16, 's-Hee renhoek, telef. K 1105282; in Nieuwdorp door dr Mees ten Oever; in 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk door dr P. Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand, telef. K 1106 234; ln Wolfaartsdijk en Ka- pelle-Biezelinge door dr J. F. B. Bok, A 117, Wolfaartsdijk, telef. K 1198—237; in Middelburg door arts W. Feikema, Dam 16, telef. 2993; in Vlissingen door dr Sluij- ter, Badhuisstraat 70, telef. 2225; in Veere, Serooskerke en Oost- kapelle door arts M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181- 271; in Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle door dr M. Huy- gens, Langedamsestr. 30, West kapelle, telef. K 1188—316; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vossemeer en St. Philipsland door dr P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en dr J. Vermet te Nieuw- Vossemeer, telef. 10. MAANDAG 26 DECEMBER. De artsendiensten voor 26 De cember, 2e Kerstdag, zijn als volgt: Goes, dr M. P. Bruijnzeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2375; In Kapelle-Biezelinge door dr J. F. B. Bok, arts te Wolfaartsdijk, telef. 237; in Vlissingen door dr L. P. Boone, Badhuisstraat 24, telef. 2950. Apotheken. in de week van 24 December tot en met 31 December zijn de volgende apotheken voor avond en nachtfecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Engering. MIDDELBURG. Interkerkelijke filmavond. Donderdag werd in de Hof- pleinkerk een interkerkelijke filmavond gehouden ten bate van de Hervormde en de Gerefor meerde Zending. Er werden ver schillende culturele films ver toond, die een inzicht gaven in de gebruiken van de bevolking van Indonesië. Iedere film werd nader toegelicht, waarbij het te betreuren viel, dat geen geluids installatie aanwezig was. Ook dr A. H. Oussoren gaf tussen de di verse films enkele toelichtingen. Ds P. J. F. van Voorst Vader opende de bijeenkomst en dr Ous soren sprak een slotwoord. Er bestond voor deze filmavond een behoorlijke belangstelling, 's Mid dags werden enkele films ge draaid voor de jeugd, waarbij een kleine 300 kinderen aanwezig wa ren. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd en terug te beko men Zaterdag tussen 10 en 20 uur. Enkele wanten en kinder wanten, ceintuur, bruine shawl, pet, hondenpenning, duplicaten en enkele sleutels. En voorts diverse voorwerpen c(ie bij par ticulieren zijn af te halen. De lijst ligt ter inzage aan ons kantoor Korte Noordstraat 35 te Middelburg. Afd. der C.B.T.B. bijeen. Dezer dagen kwam de plaat selijke afdeling van de C.B.T.B. bijeen onder voorzitterschap van de heer P. Ton. De heer J. Be- suyen hield een inleiding over geleide economie, waarop een drukke bespreking volgde. Na dat het komende winterpro- gramma was besproken en en kele huishoudelijke zaken waren afgedaan, sloot ir. de Steur de vergadering met dankgebed. Kerstkijeenkomst N.C.V.B. Dezer dagen hield de plaatse lijke afdeling van de N.C.V.B. haar Kerstbij eenkomst in* de Bogardzaal. Het programma werd geheel door de leden, die in grote getale waren opgeko men, verzorgd. WILHELMINADORP. Vergadering varkenshouders vereniging. Donderdagavond vergaderde de varkenshoudersvereniging „Helpt Elkander". Door het toe treden van 4 nieuwe leden telt de vereniging thans 127 leden. De penningmeester had een ba tig saldo van f321,04; uitge keerd was in totaal f 147,38. De beide aftredende bestuursleden de heren J. v. 't Hof en G. de Jonge werden bij acclamatie herbenoemd. Besloten werd 90 pet. van de waarde van over te nemen dieren uit te keren. De contributie werd vastgesteld op f0,75 per maand per dier. De kg. prijs voor zieke of gestorven dieren werd vastgesteld op f 1,30 per kg., biggen op 65 pet. van de aankoopwaarde. YVEMELDINGE. Vergadering N.C.V. Bond. Een groot aantal dames was bij een op de Kerstavond van de plaatselijke afdeling van de N.C.V. Bond. Er werd een Kerst liturgie uitgevoerd. Verder waren er verschillende bijdragen in pro za en poëzie. OUDELANDE. Kleuterschool werkt met verlies. Tijdens de alg. ledenvergadering van de alg. kleuterschool alhier bleek uit het financieel overzicht dat de vereniging met grote fi nanciële moeilijkheden heeft te kampen. Het tekort voor 1950 wordt geraamd op f800.Meu bilair en leermiddelen zijn abso luut onvoldoende en het salaris van de onderwijzeres is veel te laag. Het bestuur sprak haar waar dering uit jegens het gemeente bestuur voor de medewerking zo wel op financieel als ander ge bied. Boven de normale subsidie ad f 400.is thans nog een extra bijdrage ad f200.toegezegd. Men besloot om de leden te ver zoeken hun contributie iets te verhogen en de niet-leden om een vrijwillige bijdrage te vragen. Tevens zal in de eerste helft van 1950 een bazar worden gehouden. NISSE. Rectificatie. Enkele dagen geleden namen wij een bericht op betreffende de benoeming van een organist in de Ned. Herv. Kerk. Naar wij thans vernemen was dit be richt voorbarig en heeft nog geen benoeming plaats gehad. ARNEMUIDEN. Gevonden voorwerpen. Gevonden een gouden' ring waarin letters gegraveerd zijn, n.l. V en C of L. Terug te beko men bij de gemeente-arbeider J. Theune. Chr. Metaalbewerkershond. Onder leiding van de heer A. Poortvliet hield de C.M.B. een ledenvergadering. Na een kort openingswoord door de voorzit ter sprak de districtbestuurder, de heer J. Lodder, over het on derwerp; „Wachtgeldregeling en Werkloosheidsverzekering". Op 23 Februari 1950 zal de jaarver gadering gehouden worden. VEERE. Jaarslulting Bijzondere school. Donderdagavond vond onder grote belangstelling de jaarslui ting door de leerlingen van de bijzonder school plaats, terwijl daaraan tevens, in verband met de a.s. Kerstdagen een voorbe reiding voor de Kerstfeestvie ring verbonden werd. De heer van der Zwan, hoofd der school, die de bijeenkomst opende, waarschuwde de belangstellen- den, dat van de leerlingen niet datgene te verwachten viel wat van de jeugdclubs e.d. verwacht mocht worden. Mede doordat dit keer alle leerlingen, tot zelfs die uit de eerste klasse, hun mede- I werking verleenden, moest min- i der op het z.g.n. „cultureel ge not" dan wel op de eenvoudige, doch daardoor juist aantrekke lijke wijze van voordragen ei zingen worden gelet. Op werkelijk voorbeeldige wijze toonden zelfs de klein sten hun kunnen door 'spreek- koortjes en z,ng, waarvan in het bijzonder de meestal tweestem mige zang van de 3e en 4e klasse heel goed was te noemen. Veie Kerstliederen werden gezongen, terwijl de heer van der Zwan een Kerstveilu.al vertelde. De prettige eh voor de kinderen ook leerzame bijeenkomst werd door Iedere Nederlander van kind tot grijsaard krijgt, bui ten de vijf percent loonsvei ho ging, nog één gulden extra van de regering. Om de hogere kolen- prijs to betalen, wanneer eerst daags de subsidies op de steen kolen worden afgeschaft. Een be drag van ongeveer tien mlllioen gulden is er dus mee gemoeid. De vraag is nu zegt de „Volks krant": hoe moet de regering ons die gulden geven? Ze kan be zwaarlijk ons allemaal een post- wisseltje thuis sturen. Het wordt in de hoogste instantie uitgedok terd. We kunnen moeilijk ook even bij minister Lieftinck aan gaan. De regering zit nu te kij ken, met die zak met guldens naast zich. Hoe? Alle ministers kijken elkaar aan in de minister raad. Hoe? Waarom geeft zij eigenlijk haar adres niet op, de regering? Dan komen we het geld wel even halen. Poste res tante bij de belastingkantoren bijvoorbeeld. Zulks zou het sym pathieke, zorgende gebaar met een fijne geste bekronen; Wij, Nederlanders, naar het belasting kantoor om er een gulden te halen! Nieuwe tariefsverhogingen? De heer D. J. Wansink een van de directeuren der Nederl. Spoorwegen heeft medegedeeld, dat als gevolg van de looncorrec- tie. een verdere verhoging van de tarieven zowel wat betreft het personen- als het goederen vervoer noodzakelijk zal zijn. Hij voegde hieraan nog toe: „De spoorwegen zijn een open bare onderneming. In zoverre zij onderneming zijn, moeten zij een beleid voeren, waarbij de finan ciën ln evenwicht zijn." Overwogen wordt voorts en kele lijnen die reeds lange tijd onrendabel zijn voor het reizi- gersvervoer te sluiten. Naar 49-urige werkweek? De vakcentralen overwegen de verhoging der productie die met de loonsverhoging dient samen te vallen, te populariseren, door de invoering van een 49ste werkuur zonder betaling van o ver we rkpercentage. Nederlandse militairen in Indonesië ln kazernes geconsigneerd? Volgens een bericht van „Reu ter" hebben gisteren de militaire autoriteiten te Batavia medege deeld, dat alle Nederlandse mi litairen, behalve degenen, die dienst hebben, voor onbepaalde tijd, te beginnen 26 dezer van Middernachtaf, de avond voor de overdracht der souvereiniteit, zullen worden geconsigneerd m de kazernes. Naar vernomen wordt zou deze maatregel gedu rende ongeveer een week van kracht blijven. (Vervolg van pag. 1) VERHOOR. Verd. gaf alles grif toe, alleen was hij van mening, dat was be dongen, dat aan hem zou worden uitbetaald 10% van het verschil tussen de uitspraak in eerste en in tweede behandeling. Verd. verweerde zich echter door mee te delen, dat hij met deze handeling wilde aantonen, dat het vermogen van v. d. Peyl veel hoger was, dan door het Tri bunaal werd aangenomen, waarop de President zei, dat dit toch wel een gek middel was. „Het was het enige middel om daar achter te komen",verweerde Weijns zich. De President: „Het is zeer on gepast, wanneer iemand van het Tribunaal zich inlaat met ver dachten". Het was bovendien niet de eerste keer, dat verd. zulks deed. REQUISITOIR. De officier van Justitie mr J. L. Andrea zei in zijn requisitoir, dat verd. een grote blaam had ge worpen op de gehele rechtsple ging in ons land. Dat het zo lang geduurd heeft, voordat deze zaak kon worden berecht, vond zijn oorzaak, dat eerst een uitspraak in de zaak tegen v. d. Peyl moest worden afgewacht. De feiten stonden vast, alleen de gramofoonplaten waren van te lichte constructie om ze ter zit ting te brengen. Wat de feiten be treft, zoals die door verd. worden voorgesteld, zei mr Andrea, dat evenveel voor als tegen Weijns pleitte. Spr. wilde een verschil maken tussen de leden van het Tribunaal en de leden van de rechterlijke macht bij de bepaling van de strafmaat, waardoor de eis luidde: Vier maanden gevan genisstraf. In een langdurig plei dooi zei mr Tichelman, dat er een ongezonde belangstelling voor deze zaak bestaat van de zijde der politieke delinquenten, gpr. zei, dat de commissionair D. reeds geld was geboden als hij tegen W. getuigde. Mr Tichelman sprak van wolken van getuigen achter het behang en anderzijds zei hij, dat hij geen clementie wilde vra gen voor verd. daar hij van me ning was, dat, wanneer de recht bank het feit strafbaar acht, zij in het belang van de rechtspraak zwaar moest straffen. De verdedi ger qualificeerde zijn cliënt als eerzuchtig, nieuwsgierig en ang stig voor het feit, dat v. d. P. een te lichte straf zou krijgen. In dit verband wees spr. op de krank zinnig hoge straffen, die door het Tribunaal waar W. lid van was, werden opgelegd. Spr. vroeg vrij spraak of een berisping. Voor de rol, die de commissionair L. D. te Terneuzen in deze zaak heeft ge speeld eiste de officier van Justi tie hierna twee maanden gevan genisstraf, met de mededelingen dat verd. een klein scharrelaartje was, die voor ieder vies zaaltje wel te vinden was. Uitspraak in deze zaken op 6 Januari 1950. Strop voor Wolff 6 Co, uit Gouda. Gistermiddag is te Goes in de Zuidvlletstraat het filiaal van de N.V. Handel Mij. v.h. Joh. Wolff en Co. uit Gouda uitgebrand. De brand begon toen de kantoorbe dienden afwezig waren. Het vuur verwoestte een groot aantal kost bare electrische apparaten, als mede vele radiotoestellen. Er brandden in het gebouwtje twee kachels; één in 't magazijn en een in het kantoor. Hoe de brand ontstaan is weet men niet precies. De kantoorbedienden hadden om kwart over twaalf het gebouwtje verlaten om te gaan eten en toen was de kachel in het magazijn practisch uit, aldus ver klaarde één hunner. Bewoners van de Zuidvlietstraat' ontdekten de brand om half één en waarschuwden een der bedien den, die in deze straat in de kost ligt. De man sloeg een ruit in en trachtte met een snelblusser het vuur in het magazijn te doven. Het was echter te laat. Ook de brandweer, die om vijf voor één arriveerde, stond voor een hope loze taak. Het gebouwtje was tot de nok toe gevuld met in papier en carton verpakt materiaal en was één vuurzee. Het brandde dan ook totaal uit. Slechts enkele grotere stukken konden gered worden. De filiaalchef, de heer Kwanten, die op Walcheren was, vond bij zijn terugkomst een zwart geblakerd interieur. De verzekering zou de schade slechts, gedeeltelijk dekken. de heer Douw met dankgebed gesloten. THOLEN. Een reis met de „Willem Barendsz." Door het Departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd Woensdag avond j.l. in de zaal van het Hof van Holland een bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van dr P. J. Duinker. In deze vergadering hield de heer W. Hillenius uit Scheveningen een voordracht over zijn reis met de Willem Barendsz. naar de Zui delijke IJszee. Op boeiende wijze vertelde de spreker van zijn er varingen op de „Willem Ba rendsz. Na zijn lezing was er gelegen heid vragen te stellen waarvan door enkelen gebruik werd ge maakt. Na de pauze vertoonde de heer Hillenius een door hem zelf op genomen film over de uit- en thuisreis van de Willem Ba rendsz. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de spreker voor zijn leerzame voordracht, en wenste de leden, daar dit de laatste ver gadering van het jaar was, een prettige Kerstmis en een goed uiteinde en een goed begin in 1950. RETRANCHEMENT. Sehooluitvoerlng. Woensdagavond gaven de leer lingen der O.L.-school een uit voering, waarvoor veel belang stelling bestond. De kleinste leerlingen deden de aanwezigen genieten van het zangspelletje „Sprookjesland". De grotere kinderen voerden het mooie stukje „De kleermaker en de kabouters" op (auteur de heer Buma, uit Axel). HAAMSTEDE. Vergadering oud-leerlingen tuinbouwschool „Pomona". Woensdagavond vergaderde de „Pomona" in de lagere tuinbouw school onder leiding v. d. Weled. heer C. A. Hartog. Na enkele huishoudelijke zaken afgedaan te hebben hield de heer Hartog een inleiding over de Biologische Ziektebestrijding. In de natuur valt een zeker evenwicht te con stateren. Juist de mens verbreekt dit evenwicht. Door onze vele chemische be strijdingen van ziekteverschijnse len maken wij dikwijls de na tuurlijke bestrijders van andere ziekteverwekkers dood. Daardoor komen soms „pla gen" voor. Opmerkelijk is, dat sommige plagen onmogelijk te bestrijden zijn en toch plotseling ophouden. Spr. noemde enkele voorbeelden. De natuur tracht zich te her stellen. Van belang is in dit ver band ook de vogelstand. Hetzelfde verschijnsel is in de grond waarneembaar. Jarenlange kunstmestbemesting werkt ver storend. Grote aandacht besteden aan organische bemesting zal voor de toekomst dringende eis zijn. Helemaal terug naar de oorspronkelijke samenstelling van de grond kan men nooit. Maar door een juiste toediening van organische stoffen kan veel, bereikt worden. Vele gebrekziekten kennen wjj vandaag. Dit dis bewijs, dat er wat moet gebeuren. Ir Cleveringa waarschuwt, dat de Nederlandse boer en tuinder bezig is er uit te halen wat er in zit. Genoemde Ir Cleveringa voorziter hier voor de verre toe komst een geweldige moeilijk heid. De gevolgde landbouwpoli tiek moet drastisch veranderen. Hoewel spreker niet in alles precies Ir Cleveringa zou willen volgen, telt een gewaarschuwd man toch voor twee. In de hierop volgende bespre king werden nog verschillende problemen besproken. De burgemeester van Vlissin gen houdt niet op 4 Januari, maar op 5 Januari spreekuur. NIEUWE N.V. OPGERICHT. Tussen (le R.I.S., en de direc tie der K.L.M. is overeenstem ming bereikt Inzake de- spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burger luchtvaart in Indonesië, alsmede tussen Indonesië en de omliggen de landCn. Hiertoe zal een naamloze ven nootschap worden opgericht, ge naamd „Garuda Indonesian Air ways", die haar zetel te Batavia zal hebben en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de K.L.M. zal overnemen. De re gering der R.I S. verleent aan de nieuwe N.V. een concessie voor de duur van 30 jaar. De R.I.S. en de K.L.M. nemen beiden deel in het kapitaal. De K.L.M. stelt haar perso neel dadelijk beschikbaar en zal terstond aanvangen met een in tensieve opleiding van Indonesi sche krachten voor een geleide lijke overname van het bedrijf, voorzover nodig. Getracht zal worden, binnen twee maanden de nieuwe N.V. met haar werk zaamheden te doen aanvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet, W. L. Mulder te Maartensdijk; te Win- desheim, E. L. Ruitenberg, eand. te Amersfoort; te Bergambacht, J. R. Cuperus te Doornspijk. Btdankt voor Leiden, Jae. Vermaas te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Soestdijlc, E. J. Wassink te Doetinchem. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Barendrecht, J. M. C. van Ravenswaay te Zaam- slag. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Enschedé, J. O. Mulder te Hattem en G. Visée Jr. te Kampen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Barneveld, F. Mal- lan te Bruinisse en Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk; te Boskoop, D. L. Aangeenbrug te Dordiecht en J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Beroepen te Boskoop, J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Prof. Dr Polman. Dr A. D. R. Polman, benoemd tot hoogleraar aan de Theol. School te Kampen, hoopt op 25 Januari a.s. zijn ambt te aan vaarden. Record aantal beroepen. Candidaat A. Vergunst te Lei den, de zo pas met zijn studie ge reed gekomen aanstaande predi kant bij de Geref. Gemeenten, nam een beroep aan nqar Zeist. Hij bedankte voor niet minder dan 27 andere beroepen en houdt daardoor nu wellicht het record aan beroepen, dat ooit een theo logisch candidaat in Nederland ontving. Zijn voorganger, ds M. Blok, die indertijd eveneens Zeist als standplaats koos, ontving toen 26 beroepen. Candidaat Vergunst bedankte voor I<at>vijk aan Zee, Yerseke, Moercapelle, Aagtekerke, Enk huizen, St. Annaland, Rijssen, H. I. Ambacht, Scherpenisse? Bent huizen, Genemuiden, Den Haag, Oostkapelle, Leerdam, Waarden burg, Dirksland, Goes, Melisker- ke, Beekbergen, Amsterdam, Al- blasserdam, 's-Gravenpolder, Bie- zelinge, Hoedekenskerke-Nisse, Mijdrecht-ter Aa en Sioux Center en Kalamazoo in Noord-Amerika. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 23 Dec.; Bloemkool I 2145, id. II 14 18. id. Ill 9-13, Knolselderij 14-15, alles p. 100 st. Spruiten I 3548; ld. II 13—31, Witlof 31—59, id. stek 16, Waspecn 23, Uien (afw. en stek) 0,501,50, Andijvie 22, Kroten 77,50, Groenekool 22, Rodekool 1215, Boerekool 12 14, alles per 100 kg.; Selderij '7 per 100 bos. Korte Berichten. Van 1 Januari af behoeft voor bouwwerken, die minder dan f 2000.— kosten, geen Rijksgoed keuring meer te worden afgege- ven. Wel zal een gemeentelijke bouwvergunning moeten worden aangevraagd. j In West-Dultsland verblijven meer dan 7V4 millioen vluchtelin gen. De burgemeesters van 133 ge- meenten in de streek van Bam- berg (Beieren) hebben met alge- imene stemmen besloten, alle bij- eenkomsten waar de Zuid-Ameri- kaanse samba wordt gedanst, te verbieden, omdat deze niet „be hoorlijk" is. Liliënthal, die 31 December als voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie zou aftreden, heeft er in toege stemd, deze functie nog tot 15 Fe bruari te vervullen. Na de aardbeving van een week geleden, die ook in Vuur land gevoeld weid, is het eiland Santa Cruz ten zuiden van Chili, een van de Tucker-groep, onder de oppervlakte van de zee ver dwenen. Slechts de toppen der bo men steken er nog boven uit. Op 22 December wees de ther mometer te New York midden op de dag 15 graden boven nul aan. Dit is de hpogste temperatuur, die in het bestaan van het weer station aldaar op deze dag ge noteerd werd. Het is niét onmogelijk, dat de American Overseas Airlines aan de Panamerican Airways voor 17.450.000 dollar verkocht zal worden. Het zou de grootste fusie van luchtvaartmaatschappijen in de Amerikaanse geschiedenis zijn. De voorgestelde verkoop is af hankelijk van een beslissing door |de raad voor de burgerluchtvaart en definitieve goedkeuring door president Truman. 1 In Amerika ls een radar-appa raat geconstrueerd, dat in een gewone reiskoffer past en in oor logstijd door spionnen in de na bijheid van een bepaald doel ge plaatst, op dit doel afgeschoten en radiografisch geleide projec tielen nauwkeurig moet doen treffen. Een 45-jarige Afrikaanse ar beider uit Oran, die aan het werk was op de spoorlijn bij het station Melun, ten zuid-oosten van Parijs, wist op het laatste moment een grote dommekracht voor een na derende expressetrein van de rails te verwijderen, doch werd zelf door de trein gegrepen en gedood. De vijftig-jarige Louis Boy, die oorspronkelijk wegens moord tot de electrische stoel veroordeeld was, doch zijn vonnis veranderd kreeg in levenslang en reeds achttien jaar in de Sing-Sing-ge- vangenis had doorgebracht, heeft van de gouverneur van New York Thomas Dewey, bij gelegenheid van de traditionele kerst-gratie verlening kwijtschelding van zijn straf gekregen omdat hij zijn bloed ter beschikking had gesteld voor een ader-aan-ader-transfusie met een achtjarig meisje, dat aan leukemie (overdaad van witte bloedlichaampjes) leed. Onder auspiciën van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" gaat Ten Hagen's Uitgeversmij. in Den Haag een serie van 10 prentbrief kaarten uitgeven, waarop de gala uniformen van de garde-regimen ten zijn getekend. Tekenaar is de heer T. Smits, die verbonden is aan het min. van Oorlog. De kaarten zijn in vierkleuren-druk uitgevoerd. Waterstanden. Keulen 2.40 (—0.12)Rulirort 0.66 (plus 0,13); Lobitli 10.66 (plus 0.26); Nijmegen 8.36 (plus 0.31); Arnhems 8.30 (plus 0.25); Eefde 3.47 (plus 0.22)Deventer 2.49 (plus 0,18)Borgharen 41.58 (plus 0.05)Bel- feld 12.02 (plus 0.21)Grave (ben.) 4.79 (—0.05); Vreeswijk 0.67 (plus 0.09); Lith 117 (-0.07). SCHEEPSTIJDINGEN. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN UIT INDONESIË. FRIESLAND, Java-Rotterdam, pass. 22 14 u. Kaap Bon. JOH AN v. OLDEN- BARNEVELT 23 v. Rotterdam n. Bata via. KOTA INTEN, Batavia-Rotterdam, pass. 22 12 u. Guernsney. ORANJE, Batavia-Amsterdam, via Aden 22 660 mijl Oost ten Z. Guardafui. TAWALI, Bata via-Amsterdam 23 te Port Said. WILLEM RUYS 23 v. Batavia te Rotterdam. SCHELDE-VAART Onderstaande schepen passeerden per 22 Dec. 1949 Hansweert naar onderstaande bestemmingen: BETA, MooyMATTERHORN, Balk; FLUVIALE 6, Popel ie CURIE, Ver- beeck; JUNIOR, Pols; ST. SIMON, Mas- selVIRGINIE, de VeirrfianGA1LLAC, Klein; DAMCO 41, Hamstra; GANDRIC. Mangen; GILTE, Eyckman; MANNHEIM Rheinen; CATHAR1NA, Leenders; LI- VIEN, Pols/BOSCO, Thanhausen; BAS- TINA ADRIAN A, VisserBIZETTE, Deck; VOLNAY, Schneff; EXPRESS 109, Grimbonn; CARL GELDNER, Riemens; ADINE, de Vree; ST. FRANCOIS, Han- dart OOSTERSCHELDE, Markusse CITO 2, Keyzer; BELGIA, Janssen; SAMBRIA, Smits; STERNA. Pott; EM MANUEL, de Wecrd; RIJN SCHELDE 17, Cant, STAD AMSTERDAM 1, Mer- relaar; HAVEK, Zijlmans; ADRIANA, Christ; MATTERHORN, Wigman; KEN- DRIKA, van "den Adel; ARMIANTE, Honder; SYLPHE, Leun is; ASITOTA, Lenin; MARCEL, Ruycquart; SPREE, Mertens; JOCOR, de Ruyter; DUO, Spiessens; SILVERMEEUW, Luykcn BERTUS, Breuere; CHRISTIANA, Ver sluis; HENDRIKA, Dodewaard; allen naar België. NAUTILUS 11, Bouchaute; STAD BERGEN, de Roei; LERO 1, DooftisSB 591, l'raet; SB 278, De Wilde; allen Duitsland. LUZERN, Olieslagers; ANTONIA, Oerlemans; beiden Basel. HOOP OP ZEGEN. Bosman, Nijmegen. OTTINA, Schulte, Puttershoek. LILY, v. Kerckhoven, Neder-Hardinxveld. MARIA 2, de Koster, Numansdorp. FIAT, Rauke- ma, Rotterdam. GRUNO, den Braber, Rotterdam. MARGARETHA, Ncyenhof, Vlaardingen. EIJO, Smit, Leeuwarden. VARIATIE, Versluys, YVerkendam. SPES, Tichelaar, Zwolle. IN DE BRANDING. Er gebeuren grote dingen in de wereld van het heden. Alles is in beroering. Alles schijnt te wankelen. Na de vorige oorlog is er een periode geweest, dat overal da kronen over de straten rolden. In onze tijd gaat het niet O al kronen en tronen, maar om de omkering van gehele volken. Met name in het Oosten. China is in beweging gekomen en wordt nu, voor een belangrijk deel althans, overheerst door het communisme. Wat voor een communisme dat is zal de tijd moeten leren, maar in elk geval is het een revolulionnaire macht, die alles in vlam zet. In het voormalige Britsch- fndië heeft mede een geweldige omkering plaats gehad, ten bate waarschijnlijk van het Moham medanisme en in Indonesië wordt thans de grote strijd ge streden over de vraag, welke macht daar, nu de „vrijheid" is verkregende leiding zal nemen. Het gaat hier niet om kleine staten, maar om millioenenvol- ken, die wat het aantal betreft, het Westen ver overtreffen cn die voor de z.g. „Christelijke"' volken een sterke bedreiging kunnen vormen. De volkenwereld lijkt een ko kende zee. Alles is op drift. Een wereld in de branding. Maar boven die branding schijnt en straalt de ster van de te Bethlehem geboren Koning, wiens heerschappij is een eeuwige, onaantastbare heer schappij. DE RADIO. De radio heeft zich in een be trekkelijk korte tijd ontwikkeld tot een geweldige macht in het leven. De N.C.R.V. kon kort gele den meedelen, dat het aantal leden was gestegen tot 200.000. Ongeveer tegelijkertijd wist ook de V.A.R.A. dit ledental te be reiken. De A.V.R.O. bracht het nog niet zover, maar is toch reeds de 185.000 gepasseerd. En dan is er nog de V.P.R.O. waar van de juiste stand niet bekend is maar die toch ook een be duidend aantal leden heeft. Alleen het aantal georgani seerde luisteraars bedraagt dus reeds pl.m. 800.000. En dan zijn er nog de duizenden die niet bij een Omroepvereniging zijn aan gesloten. Een geweldige macht is de ra dio in het volksleven. Ook van deze ontwikkeling geldt, dat het is" een stap ten hemel en ter hel. Het komt er maar op aan hoe wij de radio gebruiken. En welk gebruik door de Om roepverenigingen gemaakt wordt van hun macht en invloed. RIJDEN OP ZONDAG. Het rijverbod voor motorrij tuigen op Zondag wordt opgehe ven. Dit verbod werd uitgevaar digd om onnodig rijden op Zon dag, d.w.z. onnodig benzinever bruik, tegen te gaan. Vanwege de kostbare deviezen. Toch wordt nu het verbod op geheven. Minister Spitzen meent, dat de verhoging van de benzineprijs een rijverbod on nodig maakt. Natuurlijk zal dit een vergis sing blijken te zijn en wordt straks het rijden op Zondag in volle omvang hervat. Ondanks de dure benzine. Ondanks het gebod Gods. Gedurende de laatste dagen is de invloed van hoge druk gebie den op het weer in West-Europa steeds groter geworden. Een kleine storing trok in de nacht van Donderdag op Vrijdag wel iswaar nog vergezeld van veel bewolking en enige regen over de Noordzee naar Denemarken en Noord-West Duitsland, doch deze werd gevolgd door nieuwe drukstij gingen. Tegelijkertijd werden ook in Scandinavië de barometerstanden veel hoger. Deze ontwikkelingen in de luchtdrukverdeling hadden tot gevolg dat de Oceaandepressies nu niet meer over de Britse eilanden naar het Noordzeege bied en Scandinavië trekken, maar meer in de richting van IJsland. Een zeer diepe storm- depressie nadert nu dit eiland. In het Europese hoge druk ge bied komen in Frankrijk en Duitsland uitgebreide mistgebie- den voor en hier en daar bij temperaturen van omstreeks 4 graden onder nul. Het is niet onmogelijk dat deze kille mist banken later langzaam in de richting van ons land in bewe ging komen. Aangezien dit hogedrukgebied nog geen tekenen van verzwak king vertoont is de kans groot dat het weer met de Kerstdagen tamelijk rustig zal zijn, met plaatselijk nevel of mist, nu en dan overdrijvende wolkenvelden maar ook perioden met zonne schijn en vrijwel geen regen. De temperaturen kunnen tij dens nachtelijke opklaringen hier en daar wel weer tot even onder het vriespunt dalen voornamelijk in het Zuiden en Oosten van het land. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 23 December medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Dito onder aand. Moeara Emm A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China Jap. lijn Kon. Boot Kon. I'aketvrt. Ned. Sch. Unie v. Onimeren's Scheepv. Rott. «Lloyd Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Seuenibah Muller Co. Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. javasche JJk. Herstelbank Pr. Ned. lnd. Esc. Mij Ned. Bk. v. Zd. Afr. Rotterd. Bank Suritiaamsche Bk. Twentsche Bank ..n de verdere koersen zijn geen note ringen binnengekomen. G roo tboek - Obl i ga t iën Nederland 1948 1015-6 101'8 Dito 1947 98|4 98/ Dito 1937 97)4 97/ Dollarlening 1947 98 98? s Invest. Certificaten 98/ 98/ Nederland 1962-61 ex. 99)4 Dito cum 99)4 99/ Nederland N.W.S. 80; 8 80/ Spaarcertificaten 100*8 100/ Indië 1937 A 96/ 96/ Grootboek 1946 97)8 97/ Kol. Bank 68 72/ Ned. Ind. Handelsbank 103/ 103/ Ned. Handel Mij 158 160 A.K.U. 185/ 187 Berghs Jurgens 306 306 v. Berkel Patent 115)4 117/ Calvé Delft 145 115 Centrale Suiker 192 Fokker 138 Gelder Zonen 157*4 158 Kon. Hoc/govens 204 203 Lever Br. Unilever 245/ 24// Ned. Ford 286 287 Ned. Kabelfabr. 291 295 Philips' Gloeil. 234)4 236 Dito 6 Cura. Pref. Wd. 168 167 Wilton 149/ 149 Billiton I rubr. 372 380 Dito 11 rubr. 279 285 Dordtsche Petr. 271 273/ Dito Pref. 290/ 291 Kon. Olie 294*8 297/ 295 515 im 127 96/ 85 4SH 100 57 161-4 127 143/ 147/ 17244 137 147'/, 153/ 71 9014 35 116 141*4 121 160 173 216'/, 154/2 97 75/ 179/ 181)4 2%y4 511 112'/, 129'/, 100 90 51 107/ SK'/j 163 128 145 150'/, 172)4 138 149/ 160/ 74'/, 92)4 27/, 119 146'/, 125'/, 163 173?4 216*4 155/2 97 75*4 183 180)4 i«o*4

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2