ZEEUWSCH DAGBLAD „Wij moeten de dingen op lange termijn kunnen zien" NIEUWS Walcberse Amateur Fotografen Ver eniging organiseerde Kerstsalon Tribunaal-lid liet zich omkopen. UtrtSTFEEST. Band met Indonesië wordt van „edeler maaksel" In principe besloten tot subsidieverlening voor Ned. Herv. Gezinszorg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog geen subsiiiieverhoging voor Chr. kleuteronderwijs Wordt het koffierantsoen gehalveerd?. Vier maanden geëist tegen B. Weyns uit Axel. SNIPPER Uitga v* ichtmg „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat R", TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1423 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 24 DEO. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.48 u., onder 16.32* u. Maan op 12.15 u., onder 23.15 u. Hoogwater op Zondag 25 Dec.i Vlissingen: 5.38 u. 1.73 m., 18.07 u. 1.81 m. Terneuzen: 6.10 u. 1.90 m., 18.36 u. 1.99 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.43 m., 19.44 u. 1.61 m. Zierikzee: 7.03 u. 1.19 m., 19.28 u. 1.38 m. Oe Kerk mag weer vieren het grote Feest van Christus geboorte. En de wereld weet dat, ze bemerkt er iets van en viert het op haar wijze mee. Maar ot zij door onze Kerstfeestviering iets van het wezenlijke daarvan bemerkt en of wij haar daarmee confronteren? In ieder geval is dat de he- d°Want de Kerk viert niet alleen haar feest, en wij vieren met onze Kerst mis zullen wy dat woord nu niet e.ndelijk een® afzweren? alleen bestemd voor ingewijden, die daartoe samenkomen in de besloten ruimte van een kerk, maar wij mogen vieren het Kerstfeest, met open deuren naar de straat, zodat de wereld van ver kan horen ons gezang en gerei. Want: Wij bezitten een woord voor de [wereld, dat kan redden van zonde en [wee, een woord van genade en [waarheid een woord van liefde en vrêe. Wat hebben wij dan nil te zeggen? Wat hebben wij als Cnristelijke pers op het Kerstteest te publiceren? Wat betekent tussen het nationale, het piaatselyke en het wereld nieuws de annonce, dat Christus is geöoren? We zouden het zo kunnen zeggen, dat juist aan de be tekenis hiervan ons blad z'n bestaansrecht ontleent. Want het grote Nieuws, dat dit Kind in deze wereld is ge komen, geeft ons een eigen, zeer bepaalde visie op heel het wereldgebeuren, op de geschie denis, op de_gang van de dingen van de tijd.*" De wereld en ook ons tel kens weer boezemen de dingen van de dag angst in. Het spel der machten, de donkere dreiging, het gesjacher en gekonkel der natie's wat hun politiek telkens weer blijkt te zijn en onder dit alles de dreunende voetstap van de na derende anti-christ, hebben de wereld in een angst-psychose gebracht. Waar gaan we heen? Is de bestemming van deze wereld dan de chaos, haar ondergang? Nee toch niet! want Christus is geboren. „God geeft Zijnen Zoon aan [d'aard." Hij heeft naar deze wereld omgezien. En daarom luidt de Kerstboodschap, juist nu: vreest niet! Want Christus' geboorte bete kent de grote wending der ge schiedenis. God komt en grijpt in. Dit is het begin van iets vol komen anders, dat komen gaat. De bestemming van deze wereld is niet de chaos en haar ondergang, want God geeft deze wereld Zijn schepping niet prijs. Maar door de catastrophe heen, waarin slechts de g e- d a a n t e dezer wereld zal voor bijgaan, herschept God déze aar de tot iets nieuws en zo zal deze vernieuwde aarde het territorium zijn van het Rijk Gods. Daartoe heeft God in Christus' geboorte reeds Zijn hand op deze aarde gelegd. Ze is van God. En evenzeer als het operatieterrein der destructieve krachten is ze tegelijk toneel van het handelen Gods. Daarom bevrijdt de boodschap van Kerstfeest van de angst. YYmdat Christus gekomen is, komt Hij! In het rumoer van de tijd horen wij juist de nadering van Z Ij n voetstappen. Hij leidt de geschiedenis naar haar doel en heel het wereld gebeuren, ook wat er vandaag in de krant te lezen staat over machtsontwikkeling, dreigende gevaren, onheilspellende berich ten en schandalen, ook dat alles maakt Hij dienstbaar aan de voltooiing van Zijn Heilsplan. Ja juist in dit alles zien wij door het geloof de schemer van Zijn Toekomst. Dit mag onze publicatie zijn op Kerstfeest 1949 en in het licht daarvan mogen wij rustig en zonder angst onze krant verder lezen, onbevreesd en met grote blijdschap. Maar daarom ook met verlangen: Kom Here Jezus, ja kom haastig! H.M. KONINGIN JULIANA IN HAAR KERSTBOODSCHAP. De rede, die H. M. Koningin Juliana gisteravond over beide ra diozenders uitsprak, was voor een groot deel gewjjd aan Indonesië: „De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zjjn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel wor den dan tevoren", zo zei de Koningin o.m. kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den hoge vrede op aar de in de mensen een welbe- „In het verleden zijn bij ons, Nederlanders, aspiraties van ve lerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigenbelang en naas tenliefde zonden wij erheen". Na erop gewezen te hebben, dat er bij velen onzekerheid bestaat over de toekomst, zei H. M.: „Toch bouwt een samenleving altijd voort op het werk van hen, die de ander en niet zichzelf zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was". „Wy hebben allen de langs de mocratische weg tot stand geko men besluiten K -aanvaarden onverschillig of gy van oordeel zyt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet, ryp is voor haar onal- hankeiykheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook is: ik zou wil len zeggen in heilige ernst, en een beroep doende op uw diepe wel willendheid jegens Indonesië wanneer de Nederlanders eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zij in Indonesië wel kome gasten zijn". „Bij deze souvereiniteitsover- dracht laten wij iets los en zij ontvangen iets, nl. onze erkenning van wat ieder volk immers met zijn diepste wezen wenst, en im mers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt mis gund. En omdat het nu Kerstmis is, en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspre ken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrij willig afstaan zal zijn. Wy moeten de dingen op lange termy'n kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons vertrou wen schenken, en onze vriend schap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons, op Kerstmis, met de Joodse herders, de wijzen uit het Oosten, en on telbare anderen, scharen om het hagen". GROEIENDE BROEDERSCHAP En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de gehele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap. En wij mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, wijs zijn en van goede wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indone sië, gelijkgestemden opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te wor den. Wij, die gewend waren lei ding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door een hogere leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wy zijn in de grote stroom der historie, zwem mend stroom op of stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze ho gere leiding gaat er toch niet ook maar één van deze kleinste visjes verloren. De mensheid is zich altijd ster ker bewust van de nood, dan van de liefde tot Hem, Die nog steeds de behoeder is van de mens. Hoe zouden wij de wereld kun nen redden? Zeker niet op de talloos vele ma nieren van mensen en door men sen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkeiyke Kerstfeest, maar wel een droom van een droom, die wij ons zo graag zouden ver werkelijken in een „vrede op aarde". En we verlangen ernaar, dat het ons de kracht moge schenken, onszelf te geven aan Hem, Die dan door ons de wereld zal ver heffen uit nood en verderf, tot 'n wereld waar de mens zichzelf in zal vinden, en geven aan allen". Parlementaire samenwerking der Beneluxlanden. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de middag vergadering deelde de voorzitter der Tweede Kamer, mr Korten- horst, mede, dat er voor de Be neluxlanden een wetsontwerp ge reed gekomen is inzake het inter nationaal privaatrecht. Hy stelde voor een commissie uit de Kamer te benoemen, die in samenwer king met de commissies uit het Belgische en Luxemburgse parle ment deze kwestie zal bestudefen. Daarna zal er overleg plaats vin den tussen deze drie commissies en de betrokken ministers der Be neluxlanden. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de regering bereid is haar medewerking te verlenen aan de uitzending van 'n parlementaire commissie naar Duitsland. Gistermiddag werd de garantie- wet voor ambtenaren in Indonesië aanvaard, evenals het ontwerp om 1 millioen gulden uit te trek ken voor emigratie naar Austra lië en Nieuw-Zeeland. Voorts werd de begroting van sociale za ken goedgekeurd, waarby de drie communistische moties werden verworpen. In de zitting van Ged. Staten van Zeeland zyn gisteren 13 kan- tonniers benoemd in de gehele provincie, van wie de meesten in Zeeuwsch-Vlaanderen. VLISSINGSE GEMEENTERAAD BEHANDELDE BEGROTING VOOR 1950. In verband met de sterk geste gen wereldmarktprijs van koffie heeft de regering de import van dit product enige tyd geleden stopgezet. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte krin gen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorra- den in ons land het rantsoen aan- zieniyk verminderd moeten wor den. Reeds ging het gerucht, dat na afloop van de huidige distributie periode geen koffie meer zal wor den verstrekt. Pe regering schijnt echter de distributie van koffie, zy het op geringere schaal, te willen hand haven. Naar alle waarschynlyk- heid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aange wezen, slechts de helft van de thans geldende toewijzing worden gegeven over dezelfde periode. Vernomen wordt, dat sommige le vensmiddelenbedrijven voorberei dingen hëbben getroffen om op nieuw tot fabricage van koffie- surrogaat over te gaan. De raadsleden, die gisteren in liet Vlissingse stadhuis onder meer do gemeentebegroting voor 1950 behandelden, hebben de sluizen der welsprekenheid zover open gezet, dat ze vanmorgen nog niet uitvergaderd waren! Om 2 uur ving de vergadering aan en eerst om kwart voor één vannacht werd zy gesloten. De alg. beschouwin gen waren ditmaal niet erg internationaal gericht, maar wei zeer op de politiek afgestemd. En vooral de woordvoerders van do bei de Prot. Chr. partyen hebben zeer duidelyke principiële betogen gehouden. „OLDEBARNEVELT" IN KERSTSTEMMING VERTROKKEN. G. C. M. .og geen oplossing voor lonen der Belgische grensarbeiders. Dubbele belasting voor Zeeuwsch- Vlaamse bedrijven. Omtrent de regeling van de lo nen der Belgische grensarbeiders zyn gisteravond te Breda opnieuw besprekingen gehouden tussen Belgische en Nederlandse werk gevers en werknemers en verte genwoordigers van de Nederland se regering. Er kwam geen con crete oplossing. Wel zyn er verschillende op lossingen naar voren gebracht, die thans eerst in eigen kring zul len worden bestudeerd. Woensdag a.s. zal men weer een bespreking houden. Dit Zeeuwsch-Vlnamso werk geverskringen wordt intussen vernomen, dat men daar 't boni ficatie-stelsel in zodanig verband brengt mot de toekomstige be lasting der veren, o.a. voor vrachtvervoer, dat do industrieën in Zeeuwscli-Vlaandercn voor een dubbele belasting komen, die in dustrieën elders in den lande niet kennen. Met 400 passagiers aan boord is de „Johan van Oldebarnevelt" gistermiddag uif de Amsterdamse haven naar Batavia vertrokken. De vrouwen, die zich met haar kinderen zo vlak voor de feest dagen moesten inschepen, om zich by haar echtgenoten in Indonesië te voegen, zullen toch in een pas sende entourage het Kerstfeest kunnen vieren, want salons en eetzalen waren met dennegroen versierd en Kerstbomen droegen lichtjes. De algemene beschouwingen, die vooraf gegaan werden door 'n verklaring van de heer Van Rooy- en, die namens de Prot. Chr. par tyen uitsprak, de redactie van 't destijds verspreide verkiezings pamflet te betreuren, hadden be- trekkelyk weinig met gemeente lijke zaken te maken, maar wa ren toch wel zó interessant, dat wy er in een beschouwing nog op terug zullen komen. BRANDSTOFFENTOESLAG By het voorstel van B. en W. om, n.a.v. het verzoek van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, de genen wier inkomen beneden de norm" van Maatschappelyk Hulp betoon ligt, in Januari, Februari en Maart een brandstoffentoeslag van f 1 per week te geven, begon nen de discussies. De heer De Wit (A.R.) begreep niet, dat de ouden van dagen maar één gulden krijgen en de mensen, die steun ontvangen van Maatschappelyk Hulpbetoon van October tot en met Maart f 2 ontvangen. Bovendien dacht hij, dat de f 5000 voor deze maatregel uitgetrokken, wel veel te weinig zou zyn, wanneer alle rechtheb benden op komen dagen. De heer Kemper (Arb.) was 't met hem eens, terwijl de heer Oor ver (V.V.D.) de vraag stelde, of de gemeente hier nu eigenlyk niet de weg van. het departement van sociale zaken ging bewandelen En of wethouder Van Oorsohot en de voorzitter nu betoogden, dat het niet ging, en dat men even de nieuwe regeling van de regering moet afwachten, het deerde de heer De Wit niet, die het eens was met de heer Van Poelje (Arb.), dat de ouden van dagen evenveel recht hebben op 2 gul den en heel rustig de deur dicht trok voor de neus van de heer Van Poelje, door voor te stellen ook de ouden van dagen, die steun van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening ontvangen f 2 te ver strekken. Op levendige wyze werden de discussies voortgezet, waarby B. en W. vooral wezen op de conse quenties i.v.m. de beperkte ge- meentefinanciën. Tenslotte werd het voorstel aangehouden tot de volgende vergadering, waarin B. en W. met een nieuwe regeling zullen komen. Daarna werd de geldlening van f 7.369.520 aange gaan met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, bestemd voor de financiering van de woningbouw, nader vastgesteld op f 7.800.000. DE BEGROTING. By de artikelsgewyze behande ling der begroting merkten de he ren Ventevogel en Van Poelje op, de wethouderssalarissen veel te laag te vinden. Er wordt naar ge streefd om hierin verandering te brengen, merkte de voorzitter op. Met de huisnununering zal de no dige spoed betracht worden, kreeg de heer Post ten# antwoord. De heer De Wit nam 't de huisvrou wen kwalijk, dat ze kleedjes klop ten tegen lantaarnpalen. Telkens zijn de kousjes door het schudden stuk. De heren Kemper (Arb.), Ma rys (A.R.) en Van Sabben (C.H.) vonden inkrimping van het poli tieapparaat ongewenst en achtten het wel zeer onjuist dat naar zy gehoord hadden de 55-jari- gen met een karig pensioen naar huis gestuurd zouden worden. We doen al het mogelijke om het te voorkomen, maar veel hoop heb ik niet, zei de voorzitter. De ver lichting in de stad, waar de heer Post (Arb.) naar vroeg is uitge breid met 17 lantaarns en er ko men er nog 15 by. De heer Ventevogel zag, om voorlopig in de nood te kunnen voorzien, liever een eenvoudig zwembad, nu het plan jachthaven i.e. zwembad niet uitvoerbaar blykt. „Inderdaad, dan maar een primitieve inrichting", zei de heer De Wit, „maar iaten we ook eens aan zeil- en zwemsport denken". De opmerking van de heer De Wit, dat Idj de huur voor het me disch centrum wel hoog vond, werd beantwoord met een ont boezeming van wethouder Van Oorschot, die dit niet vond en zei, dat voor het eerste jaar het cen trum een te dekken tekort heeft van f 4100. Ook voor het tweede jaar wordt een tekort verwacht. NISSENIIUTTEN. Met de nissenhutten van de Rijkswaterstaat aan de Verlengde Paul Krugerstraat is het een raar geval. Haalt men de mensen er uif, dan zitten er zo weer ande ren in. Opruimen van de gevaar ten kan dan ook niet zonder meer, kreeg de heer Van Rooyen (C.H.) ten antwoord. Vanzelfsprekend kwam ook het geringe bouwvolu me en de herbouw van de binnen stad, die op deze wijze voort gaande, nog wel 30 jaar kan du ren, ter sprake. Duplexwoningen zullen heus geen fiasco worden, kregen de heren Post en Marys ten antwoord. Dat de 900- 1000 woningzoekenden ze ongaarne be trekken ligt wel aan het feit dat ze de huur te hoog vinden. De heer Van Rooyen uitte zyn ver langen naar een carillon en de he ren Corveleyn (K.V.P.) en Van Sabben wezen op de slechte toe stand van de Oude Vlissingse weg, waar wat aan gedaan moet wor den, hetgeen wethouder Van Po- pering beaamde. De heer Van Schyndel vond de onderhoudskosten voor de open bare lagere scholen erg hoog, wat zyn oorzaken heeft en mej. Van Heulen zag haar ideaal in rook opgaan, dat de Jeugdleeszaal nog eens een bescheiden subsidie zou krijgen. Wethouder Poppe wist werkelijk niet waar hij het geld vandaan zou moeten halen. De heer Post vroeg begin Sept. 1950 de openbare kleuterschool in 't nieuwe stadsdee^klaar te heb ben. Met steun van de heer De Wit stelde de heer Ventevogel voor de vergoeding voor de admi nistratiekosten van het byzonder onderwijs van f 0,50 te brengen op f 1. B. en W. wilden echter toch eerst graag de zaak even bestuderen en de heer Ventevogel trok zyn voorstel in. Blaam op bijzondere rechtspleging. Een lid van het Tribunaal, de landbouwer G. Weyns uit Axel, stond gistermorgen terecht voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, waar hij zich had te verantwoorden wegens om koperij. Hierdoor kwam een zeer interessante zowel als belang wekkende zaak ter tafel, die destijds het gebeurde speelde zich af in December 1947 veel opzien heeft gebaard. In zijn requisitoir eiste de Oftlcier van Justitie vier maanden gevange nisstraf. In 1946 werd door het Tribu naal in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren de heer G. F. P. v. d. Peyl te Terneuzen gestraft met een verbeurdverklaring van 'n groot bedrag aan aandelen. Op dit vonnis werd het fiat executie geweigerd, waardoor een tweede behandeling, thans door het Tri bunaal^ te Goes, nodig werd, waarbij een nader financiëel onderzoek naar het vermogen van v. d. Peyl werd gelast. Op zekere dag kwam de com- missionnair Dillen uit Terneuzen bij v. d. Peyl met de mededeling, dat Weyns uit Axel hem zou willen spreken over de zaak, doch dit gesprek moest op neu traal terrein plaats vinden. Dit verklaarde v. d. Peyl als ge tuige gistermorgen voor de recht bank. ,,'t Moest geld kosten", zo werd er bij gezegd. Tenslotte werd als neutraal terrein Mer- xem bij Antwerpen aangewezen. EEN LIST. V. d. Peyl verklaarde, dat het zijn opzet was geweest om Weyns er in te laten vliegen. Allerlei voorzorgsmaatregelen waren getroffen, waardoor het gesprek door verschillende lieden kon worden afgeluisterd, terwijl bovendien een en ander op gra- mofoonplaten werd opgenomen en een stenografisch verslag werd gemaakt van het gespro kene. Men was het er niet over eens wat precies bedongen was. Verd. sprak van een maximum van f 15.000.— (n.l. 10 van de waarde van de verbeurdver klaarde aandelen van v. d. Peyl) doch v. d. Peyl meende, dat men bedongen had, dat. hij te allen tijde f 15.000.moest betalen. Bovendien moest v. d. Peyl vol gens zijn verklaring Dillen 1000 Belg. fr. betalen, waarvan W. en D. konden gaan dineren. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat hij de gehele zaak zo had opgezet om te kunnen aantonen, „hoe de heren van het Tribunaal waren". Bovendien zei hij, dat hij zijn belofte nooit zou hebben nagekomen. (Zie vgrvolg pag. 2.) CHR. KLEUTERSCHOLEN. Een ander voorstel, nl. om het subsidie aan de bijzondere kleu terschool, i.v.m. do slechte finan ciële positie, van f 20 per leerling to brengen op f 40, ontlokte een uitgebreide discussie, waarin de heer Ventevogel opmerkte, dat de kleuterschool in de Glacisstraat een tekort heeft van f 2433. De heer Van Poelje maakte een scherpe opmerking over begrip voor openuaar onderwijs en wet houder Poppe maande tot voor zichtigheid by 't omspringen met geld. Hy stelde voor, het aan B. en W. over te laten, maar daar was de heer Ventevogel het niet mee eens. Dus volgde stemming: met 9 tegen 9 werd het voorstel verschoven naar de volgende ver gadering. De heer Marys bracht daarop het voorstel tot verlening van subsidie aan het Chr. Lyceum voor Zeeland ter tafel, een sub sidie waarover al veel te doen is geweest. Met 8 tegen 10 stemmen werd het voorstel verworpen. Te gen waren F. v .d. A. en V.V.D. NED. HERV. GEZINSZORG. De heer Van Rooyen bepleitte een principe-besluit tot toeken ning van subsidie aan de Ned. Herv. Diaconie voor de Gezins zorg. Doet men dit niet, dan zal dit werk gestaakt moeten wor den. Van de zyde der A.R. en K.V.P. werd steun toegezegd. Ook de heer Corver steunde. Wethouder Van Oorschot was het echter niet eens met het voor stel en de heer Poppe verklaarde, nadat de heren Corver en Van Rooyen nog het nodige gezegd hadden, dat hy het met zijn col lega Van Oorschot eens was, voorzover deze samenspreking no dig oordeelde. Maar dit staat een principe-besluit niet in de weg. Het voorstel werd met 108 stemmen, die van do P. v. d. A. aangenomen, DE KERMIS. De heer Theune (V.V.D.) be pleitte andere tarievenindeling voor bedrijfsvuil en de heer Ven tevogel t.a.v. de afval van sei- zoenbedrijven. De heer De Wit wilde de post „staangeld" kermis geschrapt zien en had het met na me begrepen op de „goktenten". Ook vond hy de kermis een scha de voor de middenstand. By stem ming werd zijn voorstel met 14 tegen 4 (die van A.R. en de heer Van Sabben) verworpen. Daarna werd omstreeks 12 uur de begroting aanvaard. Fraaie collectie foto's in Schuttershof te Middelburg. Vrydagavond werd in de Bak kerskamer van het Schuttershof te Middelburg een Kerstsalon ge opend, georganiseerd door de Walcherse Amateur Fotografen Vereniging, een organisatie, die pas sinds 1947 bestaat. Een schit terende collectie foto's, zowel van vakfotografen als van amateurs is tentoongesteld. De expositie werd geopend door do wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Berenpas. De voorzitter, de heer P. M, de Kleyn, zei in een kort inlei dend woord, dat de vereniging iedere maand beoordelingswed strijden houdt van het werk der leden, waarvoor ieder lid een fo to. meebrengt. Het gevolg hier van is, dat het werk steeds beter wordt en dit kan ook worden vastgesteld aan de hand van het geen door de amateurs voor deze expositie is bijeen gebracht. De verenigjng kwam op het idee meer met haar werk naar buiten te treden en in verband daarmee werd deze Kerstsalon ingericht, 'n tentoonstelling zowel van vak als amateurwerk. De expositie geeft een beeld van hetgeen door de Zeeuwen op het gebied van de fotografie wordt gepresteerd en by aandachtige beschouwing merkt men op, dat het gehalte van de foto's van de clubleden ho ger ligt dan het werk van ama teurs, die niet in clubverband werken. De heer De Kleyn deel de verder mede, dat het aantal inzendingen zo groot was, dat eerst door een jury van 10 leden, nl. 5 vakfotografen en 5- amateurs is beoordeeld waardoor 37 foto's van amateurs en 20 stuks ver vaardigd door vakfotografen, werden gekozen. Deze 57 foto's werden gekeurd door een jury bestaande uit de heren K. Helder, L, Heymans en A. Prince. De heer De Kleyn bracht allen, die hadden meegewerkt aan de op bouw van deze expositie, alsmede de jury, dank-voor het werk. Met een korte toespraak, waarin hy de vereniging namens de gemeen te feliciteerde met dit succes, opende wethouder Berenpas de tentoonstelling. Hy sprak daarby tevens de wens uit, dat veel be zoekers een ldjkje zullen komen nemen, waardoor zeker meerde ren de liefhebberij van het foto graferen zullen gaan beoefenen. De door de heer J. Merk be schikbaar gestelde beker voor de beste foto van een amateurfoto graaf werd gewonnen door de heer Soederhuijsen, de tweede prijs was voor de heer Cambier en de derde voor de heer J. P. Joosse. Voor de inzendingen van de vakfotografen moesten wegens Ongevallen met dodeijke afloop. Twee verkeersongevallen heb ben gisteren drie slachtoffers ge ëist. Bij een botsing tussen een vrachtauto en een boerenwagen te Hijkersmilde werden twee mannen gedood en bij een botsing op de verkeersbrug over de Lek tussen een bakfiets en een auto kwam een 19-jarige jongen om leven. Te Sneek raakte een slepers knecht tussen wagen en muur bekneld, tengevolge waarvan hy overleed. Agenten van het Amerikaanse le ger In Duitsland hebben zeven le den van een bende gearresteerd, de grootste na de oorlog, die in West-Duitsland banken overviel. Engeland heeft als represaille voor de arrestatie van Edgar Sanders, een Brits zakenman in Boedapest, de handelsbesprekin gen met Hongarye afgebroken. Het is niet onwaarschynlyk, dat de Britse verkiezingen al over enkele weken gehouden zullen worden. De Amerikaan J. S. Jacobson is te Boedapest wegens spionnage gearresteerd. De Sowjet-controlecommissie heeft aan de Oost-Duitse regering alle kostbare metaalvoorraden voor industriëel gebruik overgedragen. De ontmanteling der Hermann Göringwerke te Wattenstedt Salzgitter (Britse zone) zal op 2 Januari worden hervat. Het Britse stoomschip „Spiro", dat op 5 December door de bemanning in een hevige storm werd verlaten, is door vier Deense sleepboten de haven van Esbjerg binnenge bracht. Het Noorse vrachtschip „Fernbay" is gisteren in de haven van Boston met een verschrikke- lijke slag geëxplodeerd. De be manning kon wonder boven won der het schip op tyd verlaten. - Tot besluit van de feesten rond de inwyding van het Voortrek kersmonument in Pretoria is gis teren het monument met bylig- gende gronden aan de regering overgedragen. Een Nederlandse Mitchell bommenwerper moest eergisterenavond huiten de kust van Makassar een noodlanding op zee maken. Het vliegtuig zonk spoedig, maar de bemanning kon een half uur later door een schip worden gered. Het Ned. Rode Kruis in Indonesië zal op korte termyn worden geliquideerd. Nog 7 van dé 15 uitgezonden teams zyn intact, doch ook die zullen spoedig worden opgeheven. Tengevolge van het feit, dat het 2-jarig dochtertje van de fam. Andermei te Achlum by Harlin- gen gistermorgen kokende thee over zich heen kreeg, is de kleine enkele uren later overleden. gelijke beoordeling twee eerste prijzen worden toegekend, nl. aan de heren K. Helder en J. Merk. De tweede prijs was voor de heer De Grave te Vlissingen, de derde voor de heer les Lamain. Ongeval tussen Philippine en Driekwart. Gisteravond omstreeks 6 uur vond op de weg PhilippineDrie kwart ongeveer ter hoogte van de spoorbaan Sluiskil—Sas van Gent een aanrijding plaats tussen een luxe auto, bestuurd door ze kere H. en een dorsmachine met aanhangwagen. Vermoedelyk tengevolge van de gladheid van de weg kwam de luxe auto in de zachte berm te recht, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor en de auto op de juist passerende dorsmachine inreed. De luxe auto werd zeer ernstig beschadigd. De inzittenden kwa men met de schrik vry. Kerstdienst voor doven en slechthorenden te Goes. Maandag, 2e Kerstdag, wordt in de consistorie der Geref. Kerk te Goes een byeenkomst gehou den voor doven en slechthorenden. Na een begroeting van 11 tot 12 uur, volgt tot 1 uur een gods dienstoefening, gevolgd door een broodmaaltyd. Vervolgens vertel ling van een Kerstverhaal en con versatie. tot DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig vanavond Nevel of mist. Mistig of nevelig. Overwegend droog weer met weinig wind en enkele verspreid optredende op« klaringen. Iets kouder. Nagek. Advertenties. Heden overleed, na een langdurig, doch gedul dig gedragen lijden, In de volle verzekerdheid des geloofs, onze gelief de Echtgenote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CHRISTINA HUIGE, Echtgenote van Jan van Gilst, op de leef tyd van 59 jaar en 7 maanden. Colijnsplaat: J. VAN GILST. Krabbendijke: JASP. VAN GILST. A. M. VAN GILST— LOBBEZOO en Kinderen. Colijnsplaat: JOHs. VAN GILST. Colijnsplaat, 22 December 1949. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 26 December, ri.m. 1 uur. Heden behaagde het de Here, heel plotseling tot Zich te nemen, onze geliefde dochter, zuster, schoonzuster en tante MAATJE leeftijd van 17 op de jaar. Geve God genadig de kracht om Zijn kruis te dragen. Kamperland: WED. A. BALKEN ENDE—STEKETEE W. J. CAPELLE— BALKENENDE M. C. CAPELLE J. BALKENENDE E. J. BALKENENDE- BROUWER Wissekerke: M. DIELEMAN— BALKENENDE A. P. DIELEMAN Heteren: J. BUIJZE— BALKENENDE W. E. BUIJZE Kamperland: M. BALKENENDE J. M. BALKENENDE P. BALKENENDE C. BALKENENDE W. BALKENENDE A. BALKENENDE Kamperland, 23 December 1949. De begrafenis vindt plaats Maandag 26 De cember om 12 uur. Heden nam de Here plotseling tot Zich on ze geliefde Vriendin MAATJE BALKENENDE op de zo jeugdige leef- tyd van 17 jaar. Haar diepbedroefde vriendinnen: MIENTJE MARIE SAAR JO JANNY Kamperland, 23 December 1949.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1