Minder eenzijdige economische oriëntering is gewenst. Op 27 December heeft de Soevereini teitsoverdracht te Amsterdam plaats. Kiezen 4 Delen Terugkeer van de Mij „Zeeland" en de Marine moet groeien. Drs J. J. Knibbe over de betekenis van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de landbOQW Montagebouw. Mr B. KOLFF, burgemeester van Vlissingen: Herstel woningen verliep vlot Israël tegen internationali satie van Jeruzalem. Plechtigheid in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis. Voor het Gewest Walcheren van de C.B.T.B. Korte Berichten. Vrijdag 23 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 „Wanneer ik enkele dingen noem, waar Vlissingen het meest naar uitziet, dan wil ik voorop zetten de wenselijkheid van een minder eenzijdige economische oriëntering van de gemeente". Aldus mr B. Kolff, in het onderhoud, dat wy met hem hadden over de groei in de laatste jaren en de vooruitzichten van de Scheldestad. „Overigens wordt die eenzijdigheid ook wei wat overdreven, want de helft van de 8500 Scheldearbeiders woont buiten Vlissingen. Dan is er bovendien nog het Loodswezen en ik heb zo de indruk, dat nog heel wat mensen welvaren by de badplaats". Wie naar de groei van Vlis singen vraagt, informeert eerst naar het herstel. En dus stelden toij Mr Kolff de vraag, hoe het herstel van woningen en haven werken verlopen is. „Zoals bekend, was er na de bevrijding in Vlissingen één huis onbeschadigd. Voor de oorlog wa- Ïen er 6222 woningen, waarvan er 462 gesloopt zijn. De overige zijn hersteld op een 80-tal na, voorna melijk Belgische eigendommen, voor het herstel waarvan nog geen regeling met de Belgische regering is getroffen. In het her stel van de woningen kwam schot, toen de grote blokken in het „natte" gebied aangepakt werden door de woningbouwverenigingen. Dat het zo vlug ging hebben we wel te danken aan Ir. Gerber, die er zich met alle kracht op wierp. Dank zij 't vrijgeven van het bouwvolume in het voorjaar van '47 heeft Vlissingen heel wat ar beiderswoningen kunnen bouwen. De regering gooide de remmen los om de zaak op gang te helpen en Vlissingen heeft daar gebruik van gemaakt door grote complexen aan te-besteden. De montagebouw werd aangevangen met het bou wen van een complex van 261 wo ningen en een complex van 1X1 met een stenen spouwmuur tegen de gevel. Tengevolge van de later beperkte toewijzingen is het tem po van 1947 sterk aan het afzak ken en het zal nog wel verder zakken". Zo komen we er niet. „Hoe staat het met het pro bleem van de herbouwgevallen in Vlissingen?" „Helaas is er, in vergelijking met de nieuwbouw? nog heel wei nig herbouwd. In 1947 werden 7 woningen herbouwd; in 1948 wa ren het er 93 en In '49 22. Dat is dus al heel weinig. Dank zij de ruimere toewijzing ln 1948 kon de Gravestraat herbouwd worden. Als men nu weet, dat het aantal herbouwgevallen op 1 December j.l. 869 bedroeg, met een totale inhoud van 293.000 m", dan is het duidelijk, dat we er zo nooit ko men. Voor 1950 krjjgen we 10.000 m' bouwvolume, dat wel geheel op zal gaan aan herbouw. Komt er geen verandering,dan duurt het nog 80 jaar voordat de binnen stad weer opgebouwd is. Nn zijo er nog wei een paar reservepot jes, maar wat daaruit komt kan niet verhelpen, dat het dan nog veel te lang duurt. We zullen het dan ook wel moeten hebben van een extra-toewijzing voor getrof fen kernen. Wanneer die toewijzingen los komen, verwacht ik wel, dat er ook wat voor Vlissingen bij is". „Hoe staat het nu in 't alge meen met de huisvesting, bur gemeester?" „Aan heel wat samenwoningen hebben we 'n eind kunnen maken, natuurlijk 't eerst aan de ergste gevallen. Zonder nu te willen zeggen, dat we geen arbeiderswoningen meer kunnen gebruiken, zal toch de na druk moeten vallen op midden standswoningen". De sluizen. Het spreekt wel vanzelf, dat wij burgemeester Kolff ook vroe gen naar zijn mening over de sluizen. Hij antwoordde: „Er is een eigenaardige tegen stelling tussen de buiten- en bin nenhavens en de sluizen, die er nog net zo bijliggen als de Engel sen ze achterlieten, 't Is een grote teleurstelling, dat ln de loop van dit jaar niet aan de sluizen be gonnen is, hoewel er toch f 1.000.000 voor uitgetrokken was op de begroting van Waterstaat Voor 1950 is f 2.000.000 uitgetrok ken en 't is nu maar de vraag of dit geld ook besteed zal worden. Het wordt wel tijd, want er moet nog volledig begonnen worden en het is een werk van 214 tot 3 jaar. De sluizen zijn niet alleen een Vlissings belang, maar ook een scheepvaartbelang. De sche- 'pdn naar en van Breskens gaan normaal over Vlissingen. Nu gaan ze vaak over Hansweert, wat ook een dag kost, maar door de gro tere aistand aanmerkelijk duur der is, wat tot uiting komt in de vrachtprijzen. Het komt ook wel voor, dat schepen drie dagen ach ter de sluizen liggen te wachten voor ze open gaan!" De Mij „Zeeland". „Wat is uw mening over de Mij. „Zeeland", burgemeester?" „Zoals U weet, heeft de minis ter het standpunt ingenomen, dat de maatschappij met haar dien sten terug moet naar Vlissingen. Dat het nog niet gebeurd is, komt, doordat het internationale passagiersvervoer zich nog niet tot normale verhoudingen ont wikkeld heeft Ik zie het in elk geval zó, dat vroeg of laat de „Zeeland" terug komt. Al heeft de dienst VlissingenFolkestone dit jaar dan een verlies opgele verd, het is toch wel gebleken, dat veel mensen deze verbinding zeer op prijs stellen, hoewel de dienst in 22 jaar niet gevaren was". „Brittannia". „Is er inderdaad kans op Marshallgelden voor de herbouw van „Brittannia"? „Inderdaad is er een kans. Het is mogelijk, dat we in aanmerking komen voor de tweede zg. trance, maar dat zal nog wel even duren. Overigens zie ik nog wel andere mogelijkheden voor „Brittannia". De grote moeilijkheid is echter de onzekerheid over de uitkering van de vergoeding oorlogsschade. Er Is een bedrag vastgesteld voor de Inventaris en het gebouw, maar tegen beide zijn we in be roep gegaan, 't Wachten is nu op wat we krachtens de wet mate riële oorlogsschade uitgekeerd krijgen. En dan zullen we spijkers met koppen slaan". Vlissingen als badplaats. „Acht u een bijzondere ont wikkeling van Vlissingen als badplaats mogelijk?" „Hierbij moeten we twee din gen onderscheiden dunkt mij. Eerstens moeten we meer „dag jes-mensen" trekken en natuur lijk ook Belgen. Een mogelijkheid hiervoor is een snellere verbin ding met Brabant en daarbij een stationnetje in de stad, waarover ook al gesproken is met de Spoor wegen. Dan beweer ik altijd dat ten Zuiden van Hoek van Holland Vlissingen de enige badplaats van betekenis is. In detweede plaats moet er ook gelegenheid zijn voor meer blijvend publiek. En dan ben ik het volkomen eens met burge meester van Woelderen, dat er een tweede badcentrum, in de buurt van de Vijgeneter, moet komen. Het strand voor de Boulevard is te klein. Weliswaar heeft de Rijkswaterstaat aangeraden bij de Noiledijk een palenhoofd te bouwen, maar dan zal het toch nog klein blijven. Daarom: een tweede centrum met recreatiegebied voor allerlei publiek. Al dan niet zal later in dit gebied het sportcentrum kun nen komen". Even verliest Mr Kolff zich in fantasieën over dat nieuwe centrum, maar dan zegt hij za kelijker: „Ik geloof dat zowel Vlissingen als Zoutelande en Domburg zich er goed van be wust moeten zijn, dat zij hun aantrekkelijkheid niet aan zich zelf ontlenen, maar aan elkaar en aan heel Walcheren. Het grote voordeel van deze plaatsen is, dat ze heel Walcheren ter beschikking hebben en de badgasten en bezoekers bovendien nog een mooi reisje over de Schel de kunnen maken". Industrie. Wat denkt u burgemeester, is aantrekking van industrie naar uw mening mogelijk?" „De vraag is, of er voldoende arbeiders zijn. Weliswaar zijn er nog geen aanvragen voor vesti ging van meer industrie. Of deze komen, zal er van afhangen of Vlissingen nog zóveel groeit, dat men hier voldoende arbeidsreser ve heeft. Vlissingen is geschikt voor alle soorten industrie, zowel zware als lichte, en de verbindingen zijn aanwezig. Overigens zal de nadelige ex centrische ligging veel van haar belang verliezen als de economi sche samenwerking met België groter wordt. En dan is er de kwestie van de regionale industri alisatie, gepaard gaande met de centralisatie. Nu laat industrie zich moeilijk vestigen, maar een en ander kan wel enigszins geleid worden door verstrekking van extra bouwvolume, die soms aan gemeenten plaats vindt". Vliegveld. „Een vliegveld verbinding T Daar ben ik sterk voor! Ik vind het zo wel van belang voor het bedrijfs leven als voor 't tourisme en dan denk ik nog niet in de eerste plaats aan sportvliegen. Vlissin gen of misschien beter gezegd: Walcheren moet opgenomen worden in het vliegverkeer langs de kust. Anders zijn we tweede rangs. De vroegere dienst Rotter damHaamstedeVlissingen— Knokke, heette destijds de enige renderende luchtlijn van de K.L.M. Het Havendorp. „Tenslotte, burgemeester, blrjt het Havendorp bestaan?" „Nee, dat zal helemaal verdwij nen. Eind volgend jaar is de eer ste groep Phoenixwoningen, die er dan vijf jaar staan, afgeschre ven. Of ze dan ook opgeruimd worden is een tweede. In 't alge meen kan men zeggen, dat als de onderhoudskosten te hoog wor den, het moment komt om te zeg gen: ze worden te duur en moe ten weg. Bovendien is het Havendorp een zorgenkind, 't Vraagt allerlei voorzieningen: een ontspannings- lokaal, politiepost, kleuterschool, postagentschap en dan draagt de gemeente de buskosten van de kinderen, die in de stad de lagere school bezoeken. Er staan 480 huizen". Nog even spreekt de burge meester over de terugkeer van de Marine en de Mij. „Zeeland", die wel plannen hebben, waar Vlis singen bij geïnteresseerd is, zoals de bouw van steigers in de Bui tenhaven voor de Marine. Dat ze beide, de „Zeeland" en de Marine terugkomen, staat voor mr Kolff vast. Maar 't moet groeien en daarom zal het zich wel over enige jaren uitstrekken. Israël zal zijn medewerking niet verlenen aan het nakomen van de resolutie van de algeme ne vergadering der V.N., die voorziet in het internationale beheer van Jeruzalem, of aan het bevel van de trustschapsraad tot ontruiming van Jeruzalem, aldus heeft Mosje Sjarett, de Israëli tische minister van buitenlandse zaken, voor zijn vertrek uit New York naar Europa 'Verklaard. Sjaret zeide verder in ant woord op hem gestelde vragen of Israël het besluit van de trust- j schapsraad zou uitvoeren: „Het is een voorstel, dat zichzelf teniet doet. Men kan het eenvoudig niet uitvoeren. Men zou de rege ring er uit moeten zetten en de trustschapsraad kan dat niet ten, uitvoer brengen. Hoe zou men het gedaan kunnen krijgen? Men zou er een leger voor nodig heb ben, en heeft men een leger?" Op de vraag, of Israël zijn re- 1 gering uit Jeruzalem zou terug- j trekken antwoordde Sjaret: „Evenmin als welke andere re gering ook." Er zou tussen Joden en Ara- bieren geen onenigheid bestaan over de kwestie van internatio nale controle, aldus zeide Sjaret. De betrekkingen tussen Joden en j Arabieren zouden juist verbeterd worden doordat men van beide kanten tegen internationale con trole was. f T - -r •- vj eec. te.».) ---TA: IWI esORwrelJ acHArwv BS* ttooo-W!TTP AAM, 1 ESBA* Of a. i u/tTVM „AV i-,o -c-, ht M6T O» TWeeKUrOft.'.'AM «ON! «gPt-eUifiSHlPS» tS^VOBLBKS TG-KO*) N6N QUJtS&iSV&ti Garry Davis aan de FransDuitse grens. Garry Davis, wereldburger nummer één, is gaan zitten bij de controlepost van de Frans- Duitse grens bij Straatsburg. Hij stapte uit een tram en vroeg aan genendarmes of zij hem naar de grens wilden brengen. Zij zeiden dat de grens zich op het midden van de brug bevond doch naar het begin verschoven was, omdat er herstellingswerk verricht werd. Davis zeide, dat hij dan daar zou gaan zitten, omdat hij niet terug naar Frankrijk mocht en ook Duitsland niet binnenge laten werd. Daarop las hij luide het hand vest voor de wereldburgers. Ongeveer 400 verslaggevers en studenten verzamelden zich om hem, toen hij op het plaveisel ging zitten om een brief te typen. Ruzie om de Spaanse koningskroon. Spaanse monarchisten hebben opnieuw uiting gegeven aan hun verzet tegen elke poging van Prins Jamie, hertog van Segovia, oudste nog levende zoon van wijlen Koning Alfonso 13 van Spanje, aanspraken te maken op- de troon. Zelfs indien zijn huwe- lijk met de voormalige Oosten- rijkse operazangeres Charlotte1 Tiedemann ontbonden werd, zou I dit geen wezenlijk verschil voor hun verzet maken, zo voegden zij er aan toe. In sommige kringen beschouwt men het niet geheel uitgesloten, dat Prins Jaime zijn rechten af- 0, schitterende kleuren van Indonesië's vlag. Nu de belde Kamers der Staten-Generaal het wetsontwerp voor de overdracht der souvereinlteit over Indonesië met de vereiste gequallflceerde meerderheid aanvaard hebben en de wet door H. M. de Koningin bekrachtigd is, is bepaald, dat de overdracht der souvereinlteit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indo nesië, op 27 December a.s. door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam en .tien uur 's morgens aanvangen. Op dat uur verzamelen zich aan een grote, ovale tafel in de Bur gerzaal de leden der delegatie, welke de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië vertegen woordigen, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene raal, alle ministers, de vertegen woordigers uit West-Indië en en kele andere hoge autoriteiten. Voor H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard de zaal be treden zal door dr W. Drees, mi nister-president, minister van al gemene zaken van het Koninkrijk der Nederlanden en drs Moham med Hatta, minister-president^ minister van buitenlandse zaken ad int. van de Republiek der Ver staat aan zijn oudste zoon, de 12- jarige Prins Alfonso de Bourbon. De meeste monarchisten schij nen de candidatuur van Prins Juan'te steunen. In de middagvergadering van het gewest Walcheren van de Chr. Boeren en Tuindersbond, welke onder voorzitterschap van de heer J. Bosselaar, in de Bo- gardzaal te Middelburg Woensdag gehouden werd, besprak de secre taris van de C.B.T.B., drs J. J. Knibbe, de betekenis van de Pu- bliekrëchtelijke bedrijfsorganisa tie voor de landbouw. De heer Knibbe zette eerst de betekenis uiteen van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die een organisatie is met publiek rechtelijke bevoegdheden, zodat wanneer een verordening uitge vaardigd wordt, alle bedrijfsge- noten hieraan moeten gehoorza men. Reeds thans is er de Stich ting voor de Landbouw, die pu bliekrechtelijke bevoegdheden zal krijgen wanneer het wetsontwerp, waarschijnlijk ln Januari wet zal worden. De basis waarop het wetsontwerp samengesteld is, is een algemene bedrijfsorganisatie, met als bestuur de sociaal-econo mische raad, de bedrijfschappen, zoals ook de Stichting voor de Landbouw er een zal worden en ten derde de zg. productschappen, die regelingen treffen voor het product op de weg van producent tot consument. In de sociaal-eco nomische raad, die dus boven al les staat, zullen 45 vertegenwoor digers zitting hebben, 15 van de werkgevers, 15 van de werkne mers en 15 door de regering aan te wijzen mensen. In het bestuur van de bedrijfschappen, die inge steld worden bij algemene maat regel van bestuur of bij de wet wat de prot. Chr. partijen in strijd achtten met de grondwet kan de regering „waarneróers" aanwijzen, waardoor we een onge wenste overheidsinvloed krijgen en waaruit we proeven de rege ring, die we momenteel hebben. De productschappen zijn min of meer overheidslichamen, welke het Christelijk bedrijfsleven nooit gewild heeft. Hierin komt het be ginsel van de Partij van de Ar beid, de functionele decentralisa tie, tot uiting. Het is mogelijk, dat voor een bepaalde tak van bedrijf, bijv. voor de landbouw, twee bedrijf schappen ingesteld worden, dan zal er tevens een hoofdbedrijf schap komen. De heer Knibbe, was van mening, dat de landbouw het best gediend is met één be drijfschap en voor de onderdelen als tuinbouw, akkerbouw en vee houderij commissies, zoals die er thans ook zijn. Bovendien is één bedrijfschap gewenst om in het landbouwbeleid één lijn te volgen door J. Z. J. Hazebroek 22) __o_ „Als er resultaten te zien zijn, hè? Als er bonken klei bij om Je oren vliegen, of als er spinne- webben weggebezemd worden hè? Ja ja.... D'r zijn mensen hier in het dorp, die het werk van een schoolmeester helemaal geen werk vindenzeker omdat we d'r schone handen bij houden! Timmeren en metselen en ploegen, dat is werk, vinden ze. Dat wij dagelijks op rotsen moeten ploegen, dat zien ze niet in!" 't Is iedere keer weer koste lijk om te zien, hoe grappig die Wim heftig kan worden. Bep zegt maar gauw een paar eussende woorden. Ze heeft 'm enkel willen plagen, zegt ze. Ze had er geen erg in, dat school meesters 'tniet verdragen kun nen, geplaagd te worden....- Ze weet zó te haasten, dat ze fich binnen het uur opnieuw buiten bevindt, waar het intus sen duister is geworden een duisternis, vol onzekerheden j omtrent Frits, haar Frits Ze heeft Wim niet durven verteilen, dat ze met de fiets gaat, op Zondag. Terwille van Frits moet ze nu eenmaal wel I vaker dergelijke concessies doen. Ze heeft geen idee, waar ze hem vinden z^l. Maar ze móet hem vinden, 't koste wat het kost De fietstocht, drie kwartier over een donkere verlaten land weg, tot ver voorbij het huisje van haar ouders, is wel het min ste dat ze er voor over moet hebben Tenslotte blijkt het vinden toch nog weer gemakkelijk. Als ze op de hoek langs het café komt, ziet ze in het licht van een straatlamp Frits z'n motor staan. Hij moet weer daar bin nen wezen! Zal ze op hem wachten? Nee, ze wacht niet, ze heeft een vast doel, dat haar doortas tend maakt. Zelfs al waren er niets dan dronken kerels bin nen, dan liet ze zich nóg niet weerhouden Door de deur gaande, loopt ze eerst tegen een dik, tot op de vloer omlaag hangend gordijn. Het licht daarachter is zó schel, dat ze de eerste ogenblik ken niets ziet, en met de hand d'r ogen moet beschermen. Het ruikt naar bier en naar cigarettengei.r die ze prettig vond als Frits buiten rookte, maar nu een vieze, benauwde, be dompte lucht! Alle ogen worden op haar ge richt. Zijzelf ziet niet anders, wil al thans niet anders zien, dan de jonge man die bij het biljart staat. Frits gezond, en fors, en sterk. Hoewel hij z'n colbert jasje heeft uitgetrokken, en nu enkel een witte slippover draagt op zijn overhemd, valt hij tóch op door zijn brede schouders.. „Frits, hoor es", begint Bep, op hem toelopend. Ze wou dat ze maar niet meer zo hijgde van het wilde fietsen! 'tls al erg genoeg dat haar hart zo bonstDit laatste komt niet enkel van het fietsen. Onwillig, zich groot houdend tegenover de anderen, komt hij haar tegemoet. Een paar stap pen slechts.... „Wat is er?" „Jongen, ik heb je zo veel te vertellen", fluistert ze hem toe. „Ga je mee?" Hij zegt niet dadelijk iets te rug. Besluiteloos kijkt hij van haar naar de biljartqueu ln z'n handen, en naar z'n makkers.. „Je hoort hier niet", "zegt ze dringend. Maar reeds wordt Bep over stemd door het geroep van twee, drie andere mannen, die willen weten of hij nog meespeelt. „Of ga je soms met je meissie mee?" „We moeten dit spel eerst even uitspelen", besluit Frits. Hij keert zich al om. „Is het mijn beurt? Wat is mijn bal? Bep verbijt haar teleurstel ling. 'tis net of zelfs het felle licht hier biuien donker wordt voor haar ogen. Maar dit don ker maakt het haar gemakkelijk om niets te z'en en niets te ho ren van de manier, waarop hier de Zondag wordt gevierd. Slechts vaag dringt het gerinkel van glaswerk, en de ruwe praat van een stelletje drinkebroers bij de tapkast, tot haar door. Ze ziet alleen Fritsdie zich nu voorover buigt, met z'n stok een bal aanstoot „Nu zal hij klaar zijn", denkt ze. Maar ze begrijpt niets van bil jarten en ze weet niet, dat hij nog maar net is begonnen zijn serie te maken. Hij brengt het tot twaalf caramboles „Die Frits is 't er een, die heit in alles geluk: in 'tspel en in de liefde", grinnikt een van de me despelers. „Klets niet, 'tis jouw beurt", zo stoot Frits hrm aan. (Wordt vervolgd) en voor de behandeling van so ciale aangelegenheden. Het is de bedoeling, dat de bedrijfschappen, onderverdeeld worden in provin ciale en gewestelijke en mogelijk plaatselijke afdelingen. Het is echter niet gewenst, dat een pro vinciaal bestuur ook de publiek rechtelijke bevoegdheden kan hanteren. De kosten van dit or- ganisatieleven zullen gedragen worden uit een heffing vermoede lijk een bedrag per ha. Een be drag van f3. tot f4, mag men wel verwachten, meende drs Knibbe. Mogelijk zal een gedeelte van de contributie aan de stands organisaties in mindering ge bracht worden. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat ongeorgani seerden evenveel betalen als ge- organiseerden, waardoor niet- georganiseerden de stok achter de deur zien om lid te worden. De heer Knibbe, wees er met nadruk op, dat ieder straks mede verantwoordelijk is voor het be leid. Spr. meende de conclusie te moeten trekken, dat er aan het wetsontwerp grote bezwaren kle ven, omdat de overheidsinvloed veel te groot is. Niettemin dient medegewerkt te worden, ook om die invloed zoveel mogelijk terug te dringen. Overigens moet men geen overdreven verwachtingen hebben van de P.B.O. De taak van standsorganisaties en dus ook van de C.B.T.B. wordt na invoering van de P.B.O. niet klei ner, omdat het nog de enige in stanties zijn, die vrijelijk critiek op regeringsmaatregelen kunnen uitoefenen. Na de bespreking, waarin nog eens de nadruk gelegd werd op de medeverantwoordelijkheid voor de gang van zaken, kwamen nog verschillende zaken bij de rond vraag aan de orde. Gewezen werd op de iandbouwhuishoudcursus, die binnenkort te Middelburg zal worden gehouden. Er zijn echter nog niet voldoende leerlingen om de cursus te laten starten, zodat gevraagd werd, de in aanmerking komende meisjes hiervoor spoedig op te geven. Voorts was door een der leden voorgesteld een fonds te vormen om bepaalde kosten voor het landbouwonderwijs op Wal cheren daaruit te bestrijden. Een Japanse Gandhi. Seiseo Yamagoetsji, een 46- jarige Japanse geloofsijveraar, is een vasten begonnen, dat hij 30 dagen wil laten duren om het record van wijlen Gandhi, die in Augustus 1934 23 dagen vastte, te slaan. „Vasten is een fijne sport en ik ben in prima condi tie", verklaarde Yamagoetsji, die vol vertrouwen op zijn succes is, Volgens 't Belgische blad „Het Nieuws van den Dag" zouden de Belgen, die minder dan 5 km van de grens wonen, één dag per wedt in Nederland artikelen voor persoonlijk gebruik mogen kopen. Wie verder dan 5 km van de grens wonen, moeten een invoer vergunning hebben. enigde Staten van Indonesië, voorzitter van de delegatie in vertegenwoordiging van de Repu bliek der Verenigde Staten van Indonesië bij de souvereiniteits- overdraeht, een protocol worden ondertekend, waaruit blijkt, dat de nieuwe rechtsorde overeen komstig de besluiten van de Ron de Tafel Conferentie en overeen komstig het eerste lid van artikel 211 van de grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden, door het Koninkrijk en de tot de Re publiek der Verenigde Staten van Indonesië toetredende gebieden aanvaard is. Vervolgens zullen H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bernhard de Burgerzaal worden binnenge leid en aan de tafel plaats nemen. Minister Drees zal dan medede ling doen van hetgeen in vorenbe doeld protocol vervat is en con stateren, dat er mitsdien voor Hare Majesteit geen beletsel be staat om de nieuwe rechtsorde te bevestigen. In aansluiting hierop zal H. M. de Koningin de nieuwe rechtsorde bevestigen en de oor konde van bevestiging onderteke nen. Tenslotte zal H. M. de Konin gin bij acte de souvereiniteit over dragen. Als hoofd der Unie zal H. M. de Koningin de plechtigheid beslui ten met een korte rede. Te Mariënberg (D.) reed gis termorgen een personentrein op de achterste wagen van een goe derentrein. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor, de ma teriële schade was aanzienlijk. De derde verdachte In de devie zen affaire rond de oud-burge meester van Den Haag, Mr Vis ser, de Rotterdamse econoom, W. C. v. d. Kooy, is door de economi sche politierechter te 's-Graven- hage voorlopig in vrijheid gesteld. Tegen Joh. Nijsse, die het tij dens de bezetting zo berucht ge worden blad „De Misthoorn" re digeerde is voor de Bijzondere Strafkamer te Zutphen 9 jaar ge vangenisstraf geëist. „De Mist hoorn" was een soort Nederland se visie van het Duitse S.S.-blad „Der Stürmer". N. was directeur hoofdredacteur van dit blad. In Februari zal in New York een nieuw boek van Dr van Mook verschijnen, getiteld: „The stakes of democracy in Southeast-Asia". (De kansen der democratie in Z.- O.-Azië). Tegen de 45-jarige Maaike van Cleef werd gisteren voor de Haagse Arrondissementsrecht bank 7 jaar gevangenisstraf ge- eist. Tijdens de bezetting was zij werkster in" het Dr Kuyperhuis te 's-Gravenhage. Tengevolge van haar verraad werden .7 personen door de S.D. gearresteerd, werd het Dr Kuyperhuis in 1941 geslo ten en de inventaris in beslag ge nomen. Van 28 tot 31 Augustus 1950 zal in het Kurhaus te Schevenin- gen een wereldcongres van de dierenbescherming worden gehou den op het ogenblik zijn reeds in schrijvingen uit 30 landen van- over de gehele wereld binnen. Om een Afrikaanse olifant. Leden van een Zuid-Afrikaan se vereniging ter bescherming van het wild trachten een plan van Howard Hill, filmproducer uit Hollywood, tevens natuur onderzoeker en wereldberoemd boogschutter te verijdelen, die op weg naar Afrika is om een oli fant met pijl en boog te doden, hetgeen nog nooit is voorgeko men. Een 1 'tend jager ver klaarde: „Veel Afrikaanse oli fanten hopen de eerste te zijn om een filmproducer uit Holly wood te doden." 0 ij de toewijzing van bouw- volume aan de verschillende gemeenten is afname van een aantal montagewoningen ver plichtend gesteld. De bedoelhig daarbij is blijk baar, - de montagebouw te be vorderen, omdat naar verwacht wordt, de ontwikkeling daarvan besparing zal bieden aan vak arbeiders, arbeidstijd en devie zen. Tot nu toe zijn de voordelen zeer gering. Bij enkele systemen waarbij thans de seriebouw ter hand is genomen, is, naar minister in 'tVeld aan de Tweede Kamer meedeelde, gebleken dat de ver houding tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders bij mon tagebouw gunstiger ligt, dan bij traditionele bouw. ""Terwijl bij traditionele bouw 1 gerekend kan worden met 'n verhouding an drie geschool den tegenover één ongeschool de blijkt deze verhouding bij da verschillende montagebouw systemen, één a anderhalf ge schoolde tegenover één onge schoolde. Bij toenemende productie kan een daling van de bouwkosten worden verwacht. Thans is dat nog niet het geval. Wel zijn er systemen, die tegen de traditio nele bouw kunnen concurreren. Ook kan gezegd worden, dat de montagebouw niet meer devie zen eist dan de traditionele bouw. Mocht de verwachte kosten verlaging zich voortzetten, dan is er, naar de minister meent, geen enkele aanleiding deze ont wikkeling tegen te gaan. A Is wij dit betoog goed ver- •**- staan, dan is de minister niet bepaald enthousiast. En dat is verklaarbaar. Reeds enige jaren -oor de oorlog heeft prof. Aalders ta Groningen geklaagd over do stijlloosheid en de eenvorm:g- heid in de woningbouw, waar door het karakteristieke van be paalde streken en plaatsen ge heel verloren gaat. Mocht de montagebouw zich doorzetten, dan wordt dit dui zendmaal erger en gaan we on der in een grauwe eentonigheid zonder karakter. Wij wensen de montage-in dustrie alles goeds, mits zij zich beperkt tot de onderdelen en de binnenbouw. Noord-Bevelanders schonken 79]/2 liter bloed. De Bloedstransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, uit Am sterdam heeft te Kortgene van 159 Noord-Bevelanders in totaal 79 fi liter bloed afgetapt. Het werk, waarin de Amsterdamse dienst bijgestaan werd door een 25-tal Roode Kruismensen uit Goes, ging zo vlot, dat er slechts één keer een oponthoud was van3 minuten! Rente Rijkspostspaarbank. Berichten, dat de rente van de Rijkspostspaarbank per 1 Janu ari zou worden verhoogd, zijn onjuist. Als deze rente ooit zal worden verhoogd, dan zal dat nooit gebeuren zonder overleg met de particuliere spaarbanken, aldus deelde minister Lieftinck bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer mee. Rob Geraerds maakte de „Camera Obscura" weer levend. In de Prins van Oranje te Goes heeft Rob Geraerds, op initiatief van de Goese scholen voor het middelbaar en mulo-onderwijs een tweetal solo-opvoeringen ge geven uit Hildebrand's „Camera Obscura". Geraerds, die geen on bekende is voor de Zeeuwse schooljeugd, kwam als Hilde- brand het toneel op, en voerde zijn toehoorders op waarlijk pak kende wijze mee naar zijn tijd. En wat heeft men genoten! Want de uitbeelding van Nurks, van Pieter, van Koosje, de familie Kegge en Keesje het diakenhuis mannetje, kortom van al die fi guren die in onze schooltijd vaak de lachlust opwekten, zonder dat de fijne ironie begrepen werd, was in één woord uitstekend. Des morgens bezochten 328 leerlingen van de openbare Ulo, de Chr. Ulo en de R.K. Ulo uit Terneuzen, het Chr. Lyceum, de openbare Ulo en de Vakschool voor Meisjes te Goes de voorstel ling. Des middags speelde Ge raerds voor 313 leerlingen van de openbare Ulo scholen te Kort gene en Kruiningen, de R.K. Ulo en de Chr. Ulo te Goes, als mede het Goese Lyceum. Mosselvaartuig gezonken te Zierikzee. Vermoedelijk door lekkage van de kokers is gisternacht het ge laden mosselvaartuig Z.Z. 7 van de Gebr. Schot in de haven van Zierikzee gezonken. Gisteren was men bezig het schip te lichten door de mosselen te lossen en het water uit het vaartuig te pompen. Met de auto op de veerboot Vlissingen—Breskens. In verband met klachten om trent het parkeren van auto's op de veerboot Koningin Juliana (VlissingenBreskens) verneemt de K.N.A.C. van de directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, dat zodanige maat regelen zijn genomen, dat de grootste Amerikaanse personen wagens in de zijgangen kunnen parkeren. De auto's kunnen nu zonder vrees voor beschadiging langs het dekhuis rijden, terwijl de ruimte van die aard is, dat bij behoorlijk plaatsen der wa gens de inzittenden de auto qog kunnen verlaten. Het plaatsen van personen wagens op het middenrijdek is niet altijd mogelijk zonder de vervoerscapaciteit danig te ver minderen, waardoor zeer lange wachttijden zouden ontstaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2