Per 1 Januari algemene loonsverhoging van 5 procent. Tweede Kamer sprak over de loon- en prijspolitiek Frans vrachtschip „Carimare" te water gelaten NIEUWS En nu? Het Jodenvraagstuk. Loonsverhoging zal gepaard moeten gaan met productieverhoging. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Vijftien gewonden bij auto- ongeluk te Zwolle Doorberekening der loonsverhoging bergt gevaren in zich SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat P"*, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1442 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 28 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. HaTtjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Eaport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.47 y., onder 16.32 u. Maan op 12.03 u., onder 22.01 u. Hoogwater op Zaterdag 24 Dec.: Vlissingen: 4.48 u. 1.88 m., 17.22 u. 1.96 m. Terneuzen: 5.19 u. 2.04 m., 17.51 u. 2.13 m. Wemeldinge: 6.39 u. 1.52 m„ 19.04 u. 1.69 m. Zierikzee: 6.21 u. 1.28 m., 18.50 u. 1.45 m. De slag is gevallen. Zoals gevreesd en verwacht werd heeft ook de Eerste Ka mer de overdracht van de scu- vereiniteit in Indonesië goed gekeurd. Daarmee is de overdracht op wetige wijze tot stand gekomen. Het heeft weinig zin al zou daarvoor alle aanleiding zijn over het verloop van deze his torie nog lang na te praten. Het pleit is nu beslecht. De oppositie heeft zich tot het uiterste geweerd. Maar zij is niet in staat geweest, deze ramp te voorkomen. Het kabinet en de partijen waarop het steunde, hebben de slag gewonnen. Daaraan valt niets te veran deren. "P"n nu? 4 - Nu moeten we verder. Nu moet op een andere wijze getracht worden het belang van de Indische volken en van Ne derland te dienen, door te steu nen alle maatregelen die de sa menwerking met Indonesië kun nen bevorderen. In hoever dit mogelijk zal zijn, moet de toekomst leren. Wij weten niet, in hoever daar nog een taak en een plaats zal zijn voor ondernemende Neder landers, die in het verleden va-i zoveel betekenis zijn geweest voor de economische en cultu rele belangen van Indië. YVTij weten niet in hoever daar een taak en een plaats zal zijn voor de Nederlandse zen ding, die in 't verleden van zo grote betekenis is geweest voor de verbreiding van het Evan gelie in Indië. Maar indien en voor zover daar mogelijkheden zijn, zullen we die hebben te benutten en bereid moeten zijn onze beste krachten beschikbaar te stellen. Moge God de Heere, wiens ge dachten en wegen hoger zijn dan de onze, ondanks alle mense lijke dwalingen, Indonesië en Nederland beide en tezamen zegenen. Hl. Het nieuwe Israël. TYe Zionistische legers hebben 4-4 met een verrassend snelle vaart in Palestina de overwin ning behaald. De nieuwe staat Israël is door de overwinnaars uitgeroepen en deze is door de grote mogendheden ook erkend. De politieke beslissing is be reikt. De kaart van het nabije Oosten ziet er weer anders uit. Een oorlog in een klein land kon zelfs in 1948, spottend met het groot gebaar van een Vei ligheidsraad, nog grote gevolgen hebben. Het Zionisme heeft in korte tijd een geweldige winst geboekt. Het schijnbaar onge looflijke werd bereikt en alleen oppervlakkige mensen laten dit sterke gewijzigde beeld van het oude, heilige land onopgemerkt aan zich voorbijgaan. Nadenkende Christenen raken niet uitgekeken op dit nieuwe beeld. Wie kan de oorzrfken van de overwinning der Zionisten aanwijzen en verklaren? Wie durft er spreken over de vooruitzichten en de mogelijke toenemende invloed van het Nieude Israël? Wij zijn er niet mee klaar, wanneer wij zeggen, dat er een onstuimige nieuwe kracht in de Semitische wereid gekomen is. VU at de politiek betreft, is dit Israël zijn nationale loop baan begonnen met een veel heid van partijen, die het aantal van Jakobs zonen verre over treft. Maar het vernieuwde Is raël bedient zich eensgezind van wetenschap en techniek om het oude vaak lang braak gelegen land om te toveren in een rijk producerend gebied. De nieuwe Staat, erkend door verafgelegen grote mogendhe den, wordt vanaf zijn geboorte gevreesd en gehaat door de aan grenzende staten. Heeft de Mi nister-President van de nieuwe staat niet verklaard, dat slechts tijdelijk kan worden toegestaan, dat de grenzen niet het gehele Palestina insluiten? De annexa tie van het nog ontbrekende staat reeds op het program. Ara bische vluchtelingen demonstre ren een tragisch beeld van het geen gaande is. "~Fe verklaren vallen deze ge weldig ingrijpende gebeur tenissen alleen in het licht van het Eeuwige Woord. Zal het nieuwe Israël opgaan in een enghartig nationalisme of zal het in de lijn van het oude pro fetenwoord zijn dienende taak gaan zien en in de toekomst geestelijke waarden kunnen doorgeven aan anderen? Vanuit alle landen willen de Joden emigreren naar het oude land. Men noemt een getal van 250.000 per jaar en de meeste emigranten zijn mensen, die be zield door de geest van het Marxisme met alle godsdienst gebroken hebben. _Een nieuw nationalisme is ge boren, een nieuwe golf is uit gestort over de zonen van Abra ham, maar het is nog niet de a_ankondiging van een nieuwe geestelijke vloed na de eeuwen lange ebbe. T_J et Zionistisch parool luidde: A A „Wij Joden willen weer één volk worden". Het had moeten luiden: Wij kinderen van Israël verlangen weer het volk van Iraëls God te worden. Bij de besprekingen over een eventuele loonsverhoging tussen het ministerie van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid is overeenstemming bereikt. Wat betreft de loonsverhoging is overeenstemming bereikt over het toestaan van een verhoging van maximaal 5 ingaande 1 Januari 1950, van de in geld genoten lonen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt. Een verhoging van 5 zal eveneens worden toegepast op de kinderbijslagen, evenwel zonder inachtneming van een leeftijds grens. Voor de mannelijke werknemers geldt b(j toepassing van een loonsverhoging van 5 en bjj een volledige werkweek een mini mum verhoging van f 2. Voor wat betreft de mannelijke en vrouwelijke werknemers bene den de leeftijd van 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om, onder goedkeuring van het col lege van Rijksbemiddelaars, de Stichting van de Arbeid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af tot het 23ste jaar geleidelijk opklimmend te verhogen, indien en voorzover zulks in het belang der scholing nodig is. De met in gang van 1 November 1948 tijde lijk toegekende loonbijsiag van f 1.per week of f 4.50 per maand, zal tezamen met de hier boven genoemde loonsverhoging definitief in de ioonbepaiingen worden verwerkt. Het is de be doeling der regering de positie van het overheidspersoneel afzon derlijk te regelen. De regering beveelt in overeen stemming met het gevoelen van de Stichting van de Arbeid het invoeren per bedrijfstak van deze loonsverhoging krachtig aan. In verband met het feit, dat het de bedoeling der regering is het kolensubsidie af te schaffen, het geen gepaard zal gaan met ver hoogde kosten voor huisbranden gas, zal voor het lopende stook- seizoen door de regering, op een nader aan te geven wijze, een compensatie van f 1.per per soon worden uitgekeerd. Productieverhogingen. Bij het overleg bleek enerzijds, dat aan de hand van de thans be schikbare cijfers een stijging in de kosten van het levensonderhoud moest worden geconstateerd, wel ke niet ver beneden 5 blijft. Anderzijds werd vastgesteld, dat, gezien het niet sluiten van onze betalingsbalans en de noodzake lijkheid de uitvoer te vergroten, een loonsverhoging zonder meer de economische moeilijkheden van óns land zou verscherpen. Daar om werd overeenstemming be reikt op deze grondslag, dat wél een loonsverhoging zou worden toegestaan, maar dat tegelijk maatregelen tot verhoging der productie zouden moeten worden toegepast teneinde de toegestane loonsverhoging economisch ver antwoord te doen zijn. Ais maatregelen tot verhoging der productie is bij het overleg tussen de loon- en prijscommissie en de Stichting van de Arbeid o.a. gedacht aan ruimere toepassing van meerploegendienst, van over werk (al of niet met betaling van overwerkpercentages) en aan een uitbreiding van de toepassing van de beloning voor bijzondere pres taties. Ook steuntrekkenden. Naast deze maatregelen op het gebied der lonen, werd voorts nog overeengekomen om de regering de volgende punten aan te be- velen: 1. Overeenkomstige verhoging van de uitkeringen van de nood wet ouderdomsvoorziening, van de invaliditeitswet en van de Rijksregelingen voor sociale bij stand (waaronder de overbrug, gingsregeling). 2. Overeenkomstige verhoging van de gezinsledentoeslag voor degenen, die onder de Rijksrege lingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsre geling) vallen en van de kinder bijslag voor de invaliditeitsrente- trekkers. 3. Het bevorderen van een overeenkomstige verhoging van de tijdelijke uitkeringen ingevolge de Ongevallenwetten en van de ziekengelden krachtens de Ziek tewet. 4. Verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringswet ten tot f 4500.echter onder voorbehoud van nader overleg met betrekking tot de Zieken fonds-verzekering. De regering zal de nodige wets ontwerpen hierover zo spoedig mogelijk indienen. SOCIALE LASTEN. De loonsverhoging zal enige stijging van de sociale lasten mee brengen. Volgens een ruwe schat ting zou deze voor de onderne mers 6 procent bedragen, het geen men nog als ruim genomen moet zien. Zal er nog een vierde loonron- de komen? Van deskundige zijde werd opgemerkt, dat dit zeer ge vaarlijk zou zijn en men nam aan, dat het bij deze derde zal blijven. Deze toestemming tot loonsver hoging moet men ook zien als een stap om het bedrijfsleven meer vrijheid te geven en de overheid minder te laten ingrijpen. Tenslotte vestigde men er de aandacht op, dat deze 5 procent verhoging ook op de z.g. „gulden van Joekes" van toepassing is en dat ook de periodieke verhoging bij die verhoging betrokken is, re den waarom de datum van 1 Jan. is vastgesteld. DE MENING DER VAKCENTRALES. In het N.V.V. nam men met te leurstelling kennis van het stand punt der werkgevers, dat niet verder dan op het geven van een algemene vergunning om de lonen met maximaal 5 procent te ver hogen, ingegaan kon worden. Men kon evenmin instemmen met de tussenweg, die de regering wenst te gaan. De vergadering besloot zich niettemin bij de door de re gering gewenste procedure neer te leggen In het C.N.V. is men van me ning, dat de beslissingen blijk ge ven van verantwoordelijkheidsbe sef t.o.v. het gehele Nederlandse volk. Wel is het C.N.V. van oor deel, dat de keuze tussen een bin dende beslissing en het verlenen van vergunning minder gunstig is uitgevallen. De K.A.B.-leiding heeft mede gedeeld, dat het zich met de be slissingen verenigt. Tydens de behandeling van de begroting van sociale zaken heeft minister Joekes gisteravond in de Tweede Kamer o.m. medegedeeld, dat de regering meent, dat op korte termijn iets gebeuren moet voor de grote gezinnen der kleine zelfstandigen. Dit zal een nood voorziening z\Jn. Volgens deze voorziening zal een kinderbijslag gegeven worden van het derde kind af. Er wordt een inkomens grens gesteld. Voor deze nood voorziening worden de middelen genoii>en uit 's Rijks kas, zonder premiebetaling. De hoogte der uitkering zal de helft zyn van die, welke aan de loontrekkers wordt uitgekeerd. Op het departement is het ont werp in voorbereiding, het zal op korte termijn by de Kamer kun nen worden ingediend. Enige kilometers ten N.-O. van Zwolle in de gemeente Zwoller- kerspel bij de begraafplaats „De Kranenburg" is gistermorgen om half negen op de Rijksweg Mep- pelZwolle een zeer ernstig on geluk gebeurd. De chauffeur van een bus van de Eerste Drentse Stoomtram Mij kwam uit de richting Meppel en wilde een voor hem uitrijdende vrachtwagen pas seren. De chauffeur der vracht wagen sloeg echter onverwacht linksaf „De Watersteeg" in, met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte waarschijnlijk en reed met 'n zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. Vijftien personen moesten naar beide Zwolse ziekenhuizen worden •gebracht. Zeven konden, na ver bonden, te zijn, naar huis terug keren. De overige acht zijn opge nomen. Bij hen bevindt zich de chauffeur Kloet uit Coevorden, die vastgeklemd vast, zodat de stuk ken losgezaagd moesten worden. Geen hunner verkeert in levens gevaar. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de algemene beschouwingen over de begroting van sociale zaken. Thans werden afzonderlijk besproken de loon- en prijspoli tiek, mede Lv.m. de verklaring der regering inzake de 5 procent loonsverhoging. De heer Stapelkamp (A.R.) wilde weten, of de regering zich over haar plannen heeft gericht tot het bedrijfsleven. Of hebben de organisaties zich gewend tot de regering? Spr. zeide in de nota der regering de gepension- neerden te missen. Hij vroeg of de loonsverhoging mag worden doorberekend. De heer Van den Born (Arb.) verklaarde gaarne de verzekering te hebben gezien, dat eerst in uiterste noodzaak geraakt zal worden aan het levenspeil. Mevrouw Fortanier-de Wit (V. ZEE UWSCli VLAANDEREN is een der gebieden, die het meest van de oorlogshandelingen te lijden hebben gehad. Van de plaats Oostburg werd 75 pet. verwoest. Hier ziet U werklieden bij hun arbeid aan de 62meter hoge watertoren van deze gemeente. De doorsnee van deze, waarschijnlijk grootste watertoren in Nederland is 20 meter. Maar dat ligt buiten het be reik van het Zionisme. Die grote innerlijke omkeer, die eenmaal komen zal, zal nooit aan mense lijke pogingen kunnen worden toegeschreven, maar zal op Gods tijd worden aanschouwd. God heeft het volk der beloften niet slechts vergaderd om tot een nationaal herstel te komen, maar ook om door een innerlijke vernieuwing te komen tot een geestelijk herstel. Gods beloften falen niet. Ge prezen zij Zijn Naam! G- K. Wordt de Republiek een provincie van de R.I.S.? Naar Aneta te Djogja vernam, zijn er stromingen aanwezig, die de Republiek Indonesia als deel staat willen liquideren. Men acht het beter, de Republiek om te vormen in een provincie met een eenvoudig autonoom bestuur en rechtstreeks onder de leiding van de centrale regering der R.I.S. staand. Het denkbeeld zou door de re publikeinse regering in studie zijn genomen. V.D.) vroeg, of het verantwoord is, dat de regering adviseert tot 5 procent loonsverhoging, gezien de sociaal-economische toestand des iands en of de verhoging mag worden doorberekend (hetgeen zij noodzakelijk achtte). De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg, waarom de regering geen verplichting heeft opgelegd, maar de loonsverhoging krachtig zal aanbevelen. De heer Cornelissen (V.V.D.) verklaarde teleurgesteld te zijn, omdat kleine ambachtslieden en detailhandelaren de mogelijkheid missen de verhoging der lasten terug té verdienen. De heer Kikkert (C.H.) gaf te kennen, dat hij accoord ging met een meerploegenstelsel, ais de re gering %antoont dat dit nodig is. Voor de landarbeiders bepleitte hij een verhoging per uur en niet een verhoging van 't percentage. MINISTER JOEKES ANTWOORDT. Minister Joekes merkte in de avondzitting op, dat we het le venspeil, dat we hadden en heb ben, ons uitsluitend konden ver oorloven, omdat we Marshall-hulp genoten. Er zijn enkele bedrijven, waarin te voorzien is, dat men niet tot een 5 procent verhoging zou kun nen komen. Komt men niét tot overeenstemming, dan zal 't Col lege van Rijksbemiddelaars een bindende beslissing moeten geven. Buiten do regeling vallen: over heidspersoneel, onderwijzend per soneel, huishoudelijk personeel en zij die een geestelijke bediening uitoefenen. T.a.v. de kleine zelfstandigen valt thans geen uitsluitsel te ge ven. Vrouwelijke kostwinners vallen onder de regeling. De vraag of de kostwinner be neden 23 jaar en de gehuwden be neden die leeftijd in de regeling vallen zal spr. aan de loon- en prijscommissie voorleggen. De regering vindt het geen be zwaar de grens voor de sociale verzekeringswetten op f 4500 te brengen. De moeilijkheid, dat een deel der hogere inkomsten naar de fiscus zal gaan, zal spr. nader met de minister van financiën be zien. MINISTER VAN DEN BRINK T.a.v. de wensen tot doorbere kening is de grootste voorzichtig heid geboden, zo verklaarde mi nister Van den Brink. Verlenging van werktijd, twee- ploegenstelsel en extra toeslagen kunnen snel tot vergroting der productiviteit leiden. Voor de kleine ondernemers, die vaak niet meer verdienen dan een arbeider, zou het niet juist zijn het door berekenen zonder meer af te wij zen. Minister Mansholt noemde be richten over broodprijs verhoging loze geruchten. De verhoging van de botefprijs staat los van de sub sidieregeling, ze is een gevolg van de vermindering der devaluatie- bijdrage. De heer Haken (C.P.N.) diende daarna een motie in, waarin de Kamer de regering uitnodigt een loonsverhoging van 10 procent bindend voor te schrijven. De heer Wagenaar (C.P.N.) diende nog een subsidiaire motie in beogend de loonsverhogirig van 5 procent bindend voor te schrij ven. In zijn antwoord zei minister Joekes nog, dat het physiek voor de regering niet mogelijk was 'n regeling voor het overheidsperso neel te maken. Deze zal nader onder het oog worden gezien, evenals de positie der gepension- neerden. Eén en ander zal bij de wet moeten geschieden. De heer Wagenaar (C.P.N.) diende nog een motie in, waarin erop wordt aangedrongen het mi nimum van f 2 te doen geven zo wel voor vrouwelijke als voor mannelijke werknemers. De stemming over de moties zal he den geschieden. Er werd met het oog op het gevorderde uur niet meer gerepli ceerd. De eindstemming over de begroting werd aangehouden tot de vergadering van hedenmorgen. Te ruim 2 uur werd de vergade ring gesloten. Kerstboodschap van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin zal heden avond 28 December te 18.15 uur over beide radiozenders een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. Aanrijdingen op Rijksweg tussen Rotterdam en Den Haag Op de Rijksweg tussen Rotter dam en Den Haag botste een volkswagen, die naar links uit moest wijken, tegen een vracht auto. De wagens werden zwaar beschadigd. De volkswagen werd weer door een andere auto aan gereden, die op zijn beurt door wagen nummer vier werd aange reden. Gedurende twee uur moest het verkeer over de parkeerstrook worden geleid. Tijdens de opstop pingen deden zich nog twee aan rijdingen voor. Een personenauto kwam met grote snelheid aange reden. Hoewel de bestuurder werd gewaarschuwd, doordat iemand met een witte zakdoek zwaaide, kon een botsing niet worden voor komen. De naast de bestuurder zittende 21-jarige C. K. uit Schie dam moest met een hersenschud ding in het ziekenhuis te Schie dam worden opgenomen. Urn met aarde uit Indonesië komt naar Nederland. Met liet vliegtuig uit Batavia, dat Zaterdagmiddag omstreeks één uur op Schiphol verwacht wordt, komt een urn met aarde van elk der 22 erevelden van de Indonesische archipel naar Ne derland. Hiermede worden ge symboliseerd de offers, welke burgers zowel ais militairen daar te lande hebben gebracht in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht. Een comité zal op Schiphol de ze urn in ontvangst nemen en de ze tijdelijk doen bewaren in de St Jacobskerk te Den Haag. Het is de bedoeling, dat de urn later een plaats zal krijgen in het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. Ook dit schip zocht de wal op! Gistermiddag even over vieren is op de werf van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen het 7500 ton metende vrachtschip „Carimare", gebouwd voor reke ning van de Franse Scheepvaart- MjJ „Compagnie Générale Trans- Atlantique" van stapel gelopen. De tewaterlating en doopplech tigheid werd verricht door mad. Diethelm, echtgenote van de re geringscommissaris van 't Franse ministerie van financiën, belast met het toezicht op de scheep vaartmaatschappijen, die met vertegenwoordigers van de C.G.T. en de directeur, de heer A. Smit, en hoofdambtenaren van „De Schelde" hierbij aanwezig waren. Nauwelijks waren de laatste be letselen weggenomen of er kwam beweging in het vaartuig en on der geloei van sirenes en stoom fluiten gleed de „Carimare" te water. Het wonderlijke was, dat de „Carimare" ook al kuren had, evenals de „Carbet", die zoals men zich zal herinneren door een windvlaag naar de kant gedre ven werd. Ook dit .schip ging „walwaarts", sneed een punt van het rijsbed af en dreef zachtjes Eervol ontslag aan Rijkspluim- veeteeltconsulent B. van Asperen Vervenne. Zoals reeds gemeld, is m.i.v. 1 Januari 1950 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de heer B. van Asperen Vervenne te Den Haag, Rijkspluimvèeteeltconsu- lent. De heer Van Asperen Vervenne werd geboren in 1884 te Kats. Hij bezocht de H.B.S. te Middelburg. Daarna was hij enige tijd werk zaam op een piuimveebedrijf bij Apeldoorn, van welk bedrijf hij later eigenaar werd. In 1915 werd hij assistent bij de Pluimveeteelt consulent van de „Ver. tot Be vordering van de Pluimveehoude rij en de Tamme Konijnenteelt in Nederland". In 1916 werd hij aangesteld als secretaris van de Eier- en Pluim veevereniging, die later omge schakeld werd in het Rijkskan toor voor Pluimvee en Eieren. In 1920 werd hij belast met de liqui datie van deze instelling. Van 19211928 was de heer Van Asperen Vervenne hoofdas sistent van de Pluimveeteeltcon sulent met westelijk Nederland als zijn ambtsgebied. In 1928 werd hij distwictsassistent over dit gebied. Op 1 Januari 1942 volgde zijn benoeming tot Rijkspluimveeteelt- consulent. Te Moskou zouden momenteel besprekingen gevoerd worden over een vriendschaps- en bij standsverdrag tussen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie. In drie concentratiekampen in de Sow- jetzone vertoeven thans 36.000 Oost-Duitsers. De Westelijke mogendheden hebben medege deeld, dat zjj geen Duitse krijgs gevangenen meer hebben. De W.-Duitse regering heeft nieuwe bevoegdheden ontvangen betref fende internationale P.T.T.-aan- gelegenheden. In Januari be ginnen handelsbesprekingen tus sen Engeland en West-Duitsland. De Amerikaanse luchtmacht in Europa zal eind Juli '50 in Duits land meer dan 150 van het nieuw ste type jachttoestellen hebben. Mac Arthur heeft de regering der V.S. verzocht door het Intern. Rode Kruis een onderzoek te doen instellen naar het lot van 376.000 vermiste Japanse krijgsgevange nen. In Syrië zijn legerofficie ren gearresteerd, omdat men een nieuwe staatsgreep vreesde. Er zijn waarschijnlijk 22 mensen ver dronken tijdens door hevige re gens op Cyprus veroorzaakte overstromingen. Bij een brand in een laboratorium te Philadel phia, waar proeven met munitie worden genomen, zijn 50 brand weerlieden door rook en zure dampen bedwelmd, Op 10 Jan. a.s. gaat de Belgische Kamer het ontwerp over de volksraadpleging terugkeer van de Koning behan delen. De Belgische regering heeft voor 1950 drie millioen fr. beschikbaar gesteld voor het Col lege van Europa te Brugge. Gistermiddag had de H.V.K., de heer Lovink, een onderhoud met Hatta en vandaag brengt hij Soe- karno in Djogja een afscheidsbe zoek. Dr Hirschfeid vertrekt mor gen naar Indonesië. Woensdag middag zijn te Batavia 800 T.N.I.- soldaten gearriveerd. Morgen ochtend begint om 9 uur te Rot terdam de ontscheping van de „Kota Inten". Gisteren keerden op Schiphol de 12 vakbondbe stuurders van een studiereis van 6 weken in de V.S. terug. Mr ir M. Goote te Den Haag is be noemd tot inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. Bij een auto-ongeluk te Oegst- geest kwam gisteren de heer B. J. Paasman uit Haarlem om het leven. M.i.v. 1 Jan. a.s. zal de afgifte van deviezen-reisvergun ningen voor zakenlieden geschie den door kantoren, agent- respondentschappen van de Ne derlandse Bank. Ca. 150 vrou wen namen gisteren deel aan. de demonstratie voor de minderhe den voor het paleis Soestdijk. Aan de secretaris der Koningin werd een petitie overhandigd. tegen de kade voor het stadhuis. Het gevolg van deze ontmoeting was 'n deukje in de scheepswand en een paar gekraakte palen. Direct hierna werd op de vrij gekomen helling de kiel gelegd voor 't tweede Argentijnse schip, de „Rio de ia Plata". Des avonds herdachten de ver tegenwoordigers van de Franse maatschappij en van „De Schel de" het feit van de tewaterlating, in een bijeenkomst in Den Haag. Extra-treinen tijdens de Kerstdagen. In verband met de te venvach ten Kerstdrukte in de treinen worden tijdens de Kerstdagen een aantal extra treinen ingelegd. Voor wat Zeeland betreft, zijn de volgende treinen ingelegd: Zater dag 24 December: VlissingenRotterdam D.P. Vlissingen v. 13.32; Middelburg v. 13.40; Arnemuiden v. 13.46; Goes v. 14.07; Kapelle-Biezelinge v. 14.13; Kruiningen-Yerseke v. 14.21; Krabbendijke v. 14.29; Ril- land-Bath v. 14.34; Bergen op Zoom v. 14.54; Roosendaal v. 15.15; Oudenboseh v. 15.23; Ze venbergen v. 15.32; Lage Zwalu- we v. 15.40; Dordrecht a. 15.53; Dordrecht v. 15.58; Rotterdam a. 16.17. Maandag 26 December: VlissingenRotterdam D.P. Vlissingen v. 21.06; Middelburg v. 21.13; Goes v. 21.28; Kruinin gen-Yerseke stopt 21.37; Bergen op Zoom v. 21.57; Roosendaal stQpt 22.08; Dordrecht a. 22.37; Rotterdam D.P. a 22.54. Het Noorse s.s. „Ogna" wordt -gelicht. Het Noorse s.s. „Ogna", dat Zondagmorgen op de „Hoge Plaat" bij Breskens is vastgelo pen, wordt thans gelicht. De 700 ton lading wordt, overgebracht in lichters, die de lading naar Ant werpen zullen overbrengen. Men vermoedt, dat de „Ogna" eerst op 7 Januari zal kunnen worden vlot gebracht. Dan is nl. 't eerst volgende springtij. Éénjarige Landbouwhuishoud» cursus der Z.L.M. te Westkapelle. Gistermiddag vond in de can- tine van het Zwitserse barakken kamp te Westkapelle de uitrei king van diploma's plaats aan hen, die met goed gevolg de één jarige iandbouwhuisfioudcursus van de Z.L.M. hadden beëindigd. Daar de voorzitter der Z.L.M., ir M. A. Geuze, niet aanwezig kon zijn, sprak de voorzitter van de kring Walcheren, de heer A. W. Cevaal, een openingswoord. Hierna stelde de lerares mej. E. Scheele, vragen op huishoude lijk gebied, voedingsleer en kin derverzorging, waarna de heer G. Beukelman het scheikundige deel, alsmede de vakken plantkunde en melkverzorging voor zijn reke ning nam. De vragen werden door de leerlingen vlot beantwoord. Aan allen werd een diploma of getuigschrift overhandigd. Daar na werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van West kapelle, mr M. Tydeman, ds W. Oosthoek, de heer M. Kleinepier als secretaris van de kring Wal cheren, de heer G. Louwerse na mens de afd. Domburg, terwijl namens de afd. Aagtekerke de heer P. de Visser sprak. Mej. Scheele ontving een sche merlamp, de heer Beukelman een schrijfmap in leren omslag. Het gedenkboek van de Z.L.M. viel bij loting ten deel aan mej. W. Lievense Dd. In de pauze werd 't werk van de leerlingen bezichtigd, waarna men nog enige tijd gezel lig bijeen was, waarbij volksdan sen, schetsjes en voordrachten el kaar afwisselden. Geslaagd zijn de dames: L. van Vaardigem, J. Minderhoud, W. Lievense Dd, G. Louwerse, M. J. Kaland, J. van Rooyen, W. Lie vense Jd, M. Huibregtse Wd, J. W. Minderhoud, N. Huibregtse, A. Minderhoud, M. Minderhoud Pd, J. Hendrikse en M. Hui bregtse. Mededeling. Op alle plaatsen in onze pro vincie worden Kerstvergade ringen en Kerstfeesten gehou den. Het Is ons echter onmogelijk van al deze feesten verslagen op te nemen. Wij verzoeken onze corres pondenten hiermee rekening te houden en zich onnodige moeite te besparen. REDACTIE. Te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde de heer J. W. W. A. Wit en voor het veeartsexamen, de heer F. van Roon, beiden te Middelburg. tot DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig vanavond: Overdrijvende wolkenvelden. Overdrijvende wolkenvelden met en cor- jjdaatselijk nevel of mist en over wegend droog weer. Midden op de dag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt, maar in mistbanken omstreeks 0 graden. In de kustprovincies matige wind tussen Zuid-West en Zuid, elders weinig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1