De lichamelijke opvoeding op de Zeeuwse Lagere Scholen. biezen Januari 1950 Delen Goede gymnastieklokalen ontbreken bijna overal. De middenstand lbouwt ou ONDERWIJSVERNIEUWING IN ZEELAND (I). Grote achterstand moet wor den ingehaald. .ONDERWIJS VERNIEUWING". MtV iMewndsA vertrap Neem een of twee Li\ Stijlvoile uitvoering van Bach's W eihnachts-Oratorium. lil de St. Jacobskerk te Vlissingen. (F LEICA'S ROLLEIFLEXEN 13,5 ROLLEICORDS f 4,5 Korte Berichten. Donderdag 22 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Kunnen <le gymnastieklessen op de lagere scholen ook b(j de onderwijs vernieuwing worden betrokken? Enerzjjds niet, ander zijds wel. Reeds in 1930 schiep minister de Visser de mogelijkheid om gymnastieklessen te geven op de lagere scholen. De verplich ting werd uitgesteld tot 19S5, aangezien men grote kosten zou inoeten maken voor directe aanschaf van toestellen en bouw van lokaliteiten. In 1935 stelde de regering opnieuw uit, nu tot 1940. Toen echter gooide de oorlog roet in het eten, maar de bezetters gelastten ln 1941 de uitvoering van de wet-de Visser, waardoor de lichamelijke opvoeding op Iedere lagere school haar Intrede deed. maar als een vak van grote pae- dagogische waarde. Wat de beschikbare materialen betreft, komt er gelukkig enige verruiming. Veel ging in de bezet ting en met de inundatie, vooral op Walcheren, verloren, zodat veelal geheel nieuw materiaal moest worden aangeschaft. Ook dat brengt wel eens moeilijkheden met zich mee, daar niet ieder schoolbestuur het grote nut van dit vak direct is gaan inzien en geld durfde uit te tellen, terwijl ook de medewerking van de ge meentebesturen nog wel eens te wensen overlaat. De grote toe stellen, zoals voor klimmen en klauteren, ontbreken meestal nog. De vraag, hoe het thans staat met de lichamelijke opvoeding, hebben we voorgelegd aan de con sulent voor de lich. opvoeding in de inspectie Middelburg van het Lager Onderwijs, de heer K. W. Bueninck, die sinds korte tijd stad en land afreist, stimulerend en adviserend en daarbij ervaart, dat er in Zeeland nog heel wat te doen valt op het gebied van de lich. opvoeding. Jarenlang heeft de inspectie Middelburg geen con sulent gehad. Zij werd bediend vanuit de inspectie Goes en één consulent voor Zeeland was be slist te weinig. Thans echter hebben beide Zeeuwse inspecties hun eigen con sulent. MOEILIJKHEDEN. De moeilijkheden liggen voor Jiet grfjpen, zo vertelde de heer Bueninck. Hoe kan men in een dorpsschool een prachtige en goed geoutilleerde gymnastiekzaal ver wachten? Men heeft heiaas de goedkopere jaren voor de oorlog laten voorbijgaan. Nu de ver plichting er eenmaal is, moet rob" meestal nog beginnen zodat men goede gymnastieklokalen met een lantaarntje moet zoeken. Gym nastiek In de buitenlucht is ook een mogelijkheid, vooral wanneer men over een behoorlijk geplavei de speelplaats beschikt. Doch ook zo'n gelegenheid ontbreekt nog dikwijls. Bovendien is buiten- fymnastiek erg afhankelijk van e weersomstandigheden. MOGELIJKHEDEN. Toeh zjju er mogelijkheden en veel hangt af van de leerkrach ten, die dit onderwijs moeten ge ven. Wanneer, zo drukte de heer Bueninck het uit, de mensen zélf veel voelen voor dit vak en er het grote nut van inzien, worden ze vanzelf vindingrijk en zien ze mogelijkheden, die ze andere be tlist niet hadden ontdekt. .r zijn er jammer genoeg ^ltijd nog, die beweren, dat het met de lichamelijke opvoeding in het lager onderwijs niets gedaan is. Op de vraag, of deze tegen- Jtand juist bij de oudere onder wijskrachten wordt geconstateerd Jachto de consulent eens. ,,'t Is fnaar wat U onder oud verstaat", merkte hij op, „er zijn er, die ai öp jaren zijn en een goede staat van dienst ln het onderwijs ach ter zich hehben, doch wier geest nog jong is. Zulke oudere leer krachten zijn in hun ijver om dit vak behoorlijk te geven soms een >racht voorbeeld voor menige ongere onderwijzer!" En de medewerking der ouders? Dat ïangt veel van de plaatselijke Omstandigheden af. Hier en daar wil men er niet aan om gym nastiekschoenen voor de kinderen te kopen, maar, zo zet da consu lent, „dan maar op de blote voe ten!" Wat de opleiding van de onder- Wijzere betreft wordt medege deeld, dat velen niet anders be vitten dan hetgeen min of meer Spottend de „Huppelacte" wordt genoemd. Er is dus ook op dit ge bied van de opleiding nog een frote achterstand ln te halen. De eer Bueninck stelt zich dan ook voor, begin volgend jaar op ver schillende plaatsen ln de inspectie cursussen te beginnen, waardoor de bevoegdheden van de leer krachten kunnen worden uitge breid. VERNIEUWING. ,Het is logisch, dat ook de lich. opvoeding in de laatste jaren wel enige vernieuwing heeft onder gaan. Vroeger liet men de kinde ren maar een beetje begaan, doch thans wordt de zelfwerkzaamheid en het initiatief van de leerlingen zoveel mogelijk gestimuleerd. Men mag toch de gymnastiek niet alleen zien als een ontspanning of uit een oogpunt van lenigheid, Over de vernieuwing van het lager onderwijs is al veei gesproken en geschreven, vaak echter over de theorie alleen. Onze Walcherse redac teur heeft in de afgelopen dagen bezoeken gebracht aan een aantal scholen op dit eiland en verschillende onder wijzers naar hun mening ge vraagd over deze vernieuwing. Niet alleen stadsscholen wer den bezocht, ook de dorpen werden niet vergeten, loaar- bij het mogelijk was, door een bezoek aan de klassen, te zien, hoe de leerkrachten de ver nieuwing in praktijk brengen. In een aantal artikelen waarvan het eerste thans wordt geplaatst zal de me ning der onderwijzers worden weergegeven, alsmede de in drukken in de klassen opge daan. Tenslotte een woord van hartelijke dank aan de inspec teur van het L.O. in de In spectie Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, die ons alle mogelijke medewerking heeft verleend, om tot het samen stellen van deze artikelenserie te komen. Gevallen ln Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 13 Juli 1949, na vermissing: Soldt. I. G. M. Wolfs, Hilvarenbeek (N.B.). Gesneuveld 6 December 1949: Res. iste luit F. W. M. Huynen, Wassenaar. Van het K.N.I.L. sneuvelde een Indonesisch militair. Vertaalmachine kan ook wiskundige vraagstukken oplossen. Volgens het Britse blad News Chronicle heeft een Engelse wis kundige, Booth, een vertaal- en rekenmachine uitgevonden, die 112 talen kent en zeer zware wis kundige vraagstukken kan op lossen. De machine zal 10.000 pond kosten. Op een toetsenbord als van een schrijfmachine zou men b.v. een Engelse tekst kunnen tikken, die na enkele seconden naar keuze in het Russisch, Hongaars en welke andere taal men maar wil, op een bandje uit de ma chine rolt. OVERZICHT.gunstig weer ln de buitenlucht Gevraagd naar de stand vankan worden geoefend, zaken, vooral betreffende de aan wezigheid van een gymnastiek lokaal, werd het relaas nog som- j Tenslotte moet nog een misver- berder. Middelburg en Vlissingen,stand uit de weg worden geruimd, j gteatsb^eersclmD" D'^bétrSen^ do beide grote plaatsen in deze Men denkt wel eens, dat de stads-1D| inspectie, beschikken over een kinderen gymnastiek meer no- vL de ver^hillende or^isttie^ aantal behoorlijke gymnastieklo-dig hebben dan die van het plat-TtJ„ kalen, die echter door meerdereteland. Als argument wordt ge- Naar een gemeenschappelijk staatsburgerschap. Heden zal op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een overeenkomst getekend wor den, welke voorziet in de sta tus van het militaire personeel der landen van de West-Euro- HOOFDVAK. j pese Unie. Dit betekent een be- I langrijke stap naar het scheppen van een gemeenschappelijk der West-Europese Unie, zullen scholen moeten worden gebruikt.brui'kt, dat de dorpskinderen veel1 ,nln Daardoor komt het aantal les-buiten spelen en zich gemakkelij- te vervullen hebben als uren voor lich. oefening nogal ker bewegen. Dit is echter niet J L Unieland - - - - - - het andere reizen. eens in het gedrang in deze plaat- juist. Het kind van het platte- sen. Drie kleinere gemeenten zijn land zal in kracht boven het er het beste aan toe, nl. Souburg, stadskind uitkomen, doch in le- waar men over een mooi gym- nigheid en bewegingsleven is er nastieklokaal beschikt, Koude- kerke, waar een keurig ingericht lokaal tevens als verenigingsge bouw In gebruik is, en 's-Graven- polder, waar de kortgeleden ge opende school een prima lokaal voor de lich. oefening heeft. Overal elders huist men in ver enigingslokalen of worden lege klassen gebruikt. Gelukkig zijn er de laatste tijd bij de scholen veel tegelplateaux gemaakt, zodat bij weinig verschil. Beiden hebben even hard de lichamelijke opvoe ding nodig. Daartoe behoort ook de verzorging van de kleding, van uiterlijk en lichaam e.d. Vroeger, zo beloot de heer Bueninck het onderhoud, was het vak lichame lijke opvoeding iets, dat op de laatste plaatste plaats kwam, nu is het, juist door de paedagogische waarde, één der hoofdvakken ge worden. (Ingez. mededeling advert.) In de eeuwenoude St. Jacobs- kerlc te Vlissingen klonken eer gisteravond de tonen van zan gers en speellieden, die onder leiding van Jan Kuiler het ont roerende en altijd weer schone Weihnachtsoratorium nan Jo- hann Sebastiaan Bach uitvoerden De uitvoering geschiedde door de Vlissingse Oratoriumvereni ging en Orkestvereniging, met medewerking van enkele leden van het Residentieorkest, terwijl als solisten optraden Dora van Doorn-Lindeman (sopraan), Riek van Veen (alt), Wiebe Drayer (tenor) en Otto Couperus (bas), allen uit Amsterdam. Maar, .evenals ln de St. Jacobs- kerk de voorname stijl nog ont sierd wordt door de littekens die de oorlog achterliet, zo was ook deze uitvoering van Bach's mees terwerk niet geheel zonder ge breken. Niets op deze aarde is echter koor, orkest en solisten en wel het meest van de dirigent zelf, uitging, evenaarde de rust van de plaats van uitvoering. Jan Kuiler heeft ook de min der bekende, zelden uitgevoerde delen van het Weihnachtsorato rium laten horen, blijkbaar om ze meer bekendheid te geven. Weliswaar is niemand aan regels gebonden wat betreft de coupu res, maar dat enkele meer be kende en zeer mooie, zo niet de allermooiste delen geheel of ge- ten begeleid, o.a. door de violist Hans de Roo van het Residentie orkest. Vooral Dora van Doorn- Lindeman en Otto Couperus vielen op door hun stemkwalitei- ten. Jammer was dat de tenor zich enkele malen vergiste, wat van een solist in 't algemeen niet verwacht wordt. Doch ondanks de onvolkomen heden in dit grootse werk, was het gebodene van grote beteke nis, omdat het niet alleen ging om de uitvoering zelf, maar om dat aan ieder, dje bewust luister de rechtstreeks het rijke Evan gelie gebracht is. Moge het Evangelie, doGr deze schone ver tolking van het Weihnachtsora deeltelijk wegvielen, zal voortorium, in veler velen in de volle St. Jacobskerlc wel enigermate teleurstellend zijn geweest. Zeer mooi werden de koralen* gezongen en vooral de koren „Herrscher des Himmels" en „Fallt mit Danken" hebben de toehoorders een ware schoon heidsontroering doen ondergaan. Minder mooi was het koor „Wir haben seinen Stern gesehen", waarbij een foutieve inzet min der Bachiaanse klanken veroor zaakte. Van de solo's mogen klank vinden. harten weer- D. Politierechter Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: M. de K.de F. te Axel dief stal bruinkoolbriketten 25.of 10 dagen. P. H. J., Terneuzen, diefstal ijzer te Sas van Gent ƒ20.of 10 dagen. D. W. F. D. te Hoek, verzet tegen de politie f25.of 10 d. M. v. d. B.de W. belediging f25.— of 10 d.; E. F. J. R. te vooral genoemd worden de aria's volmaakt en de enkele misslagen gezongen door de alt „Sehliesse hier en daar deden niets af aan i mein Herze" en het Terzet voor j Sluiskil, id. f 10.of 5 dagen, het feit, dat het oratorium zeersopraan, alt en tenor: „Ach wann i L. de F. te Sluiskil, diefstal stijlvol uitgevoerd werd. De gro- j wird die Zeit erscheinen", beide van hout f 20.of 10 dagen, te rust die van het optreden van slechts door enkele instrumen- (Ingez. mededeling advert.) Leverbaar i Aantal beperkt I Direct bestellen 1 FOTOHANDEL BREDASE STR. 6, TEL. 150, BERGEN OP ZOOM door J. Z. J. Hazebioek 21) o— Wim merkt onder haar ver telling alleen bjj zichzelf op: Drommels!'t is toch een euke, aantrekkelijke meid, die lep! Ze laat zich heus niet de kaas van d'r boterham eten, maar dit neemt niet weg, d'r zit «en goeie aard in d'r. 't Is een j zich met z'n boeken nou wel geboren moeder zou je haast uit de wereld kan terugtrekken. prakkezeren. Dat zou op de duur wel es gevaarlijk kunnen worden ,Als je naar de kerk wil, Bep, dan mag je wel aanstalten gaan maken", maant hij. „Kom jon- ges, we gaan terug naar de ach terkamer Bep, die de gebruikelijke kop jes bij elkaar zoekt volgt het laatst. Maar zelfs in dit uiterste ogenblik daagt Frits niet op Zo gauw het even lijen kan, schijnt Wim van mening, dat ie zeggen Hij kan niet nalaten Bep met zijn gestorven vrouw te verge lijken. Marie was fijner, porce- leinachtig leek het wel. Marie was veel meer een dametje Wat zou een bontmantel haar goed gestaan hebben! 't Speet hem nog steeds, dat hij haar niet zoiets chics had kunnen schen ken Maar Bep een bontmantel? Nee, dat kwam niet in. je op., gep is sterk, breed, robuust. Een bontmantel zou haar hinderen bij haar onstuimige aard; ze heeft iets sportiefs nodig, een mantelpakje of hoe dat heten mag Maar laat ie maar niet te veel over deze schoonzus van 'm Je hebt nooit zo'n man gezien! Bep is nogal in zichzelf ge keerd als ze tegen half zeven uit de kerk komt. Ze heeft haar best gedaan goed te luisteren. En er was niets op de dienst aan te mer ken, o nee, er stond een nog jonge dominé in de gemeente; met nadruk en overtuiging had hij gepredikt, 't was doodstil ge weest in het kleine oude kerk gebouw. Toch waren telkens Bep d'r gedachten afgedwaald Frits blijkt niet te komen. Er zit daarom niets anders op, dan dat zij, vanavond nog, naar hèm gaat! Wim, met z'n boek in de ach terkamer gezeten, heeft de kin deren gewoonweg aan d'r lot overgelaten Alleen is Tineke uit 'r ledikantje naar de box ver huisd, maar ongekleed, onver zorgd. Het arme schaap! Bep zegt er niets van als ze binnen komt. Ze trekt slechts even de wenkbrauwen op. Dan loopt ze, haar grijze mantel nog aan, naar de keuken. Precies wat ze dacht! Wim heeft zelfs geen water voor thee opgezet! Nou d'r weer een vrouw in huis is, wil ie die blijkbaar voor alles laten op draaien ,Heb je nog véél te studeren?" vraagt ze Wim dan langs haar neus weg. Hij kijkt verstrooid op. „Hoe zo? Gaan we eten?" ,,'kWou 't maar doen, ja. An ders heb ik geen tijd om de kin deren naar bed te helpen. Dan moet je het zélf doen." Met een beetje vermaak ziet' ze, dat hij ineens verschrikt overeind springt. „Wat zullen we nou hebben! Moet je alwéér weg?" „Ja. Ik moet weer naar m'n vrijer, zoals jij dat belieft te noemen", antwoordt ze heftiger dan ze bedoelt, en enigszins bit ter. En dan ergert het haar, dat hij er een hele tijd voor nodig heeft om uit zijn doosje een lu cifer te nemen, die hjj met twes behoedzame vingers in zijn boek legt als leesteken, eer hij het dicht klapt.... Zoiets is te doen als je volop tijd hebt, maar niet onder omstandigheden als deze. 'tKan haar vanavond niks schelen hoe hij over haar denkt. Ze zet hem aan 'twerk. „Nu moet ik naar de keuxen om kopjes te wassen en thee te zet ten. dek jij intussen de tafel, Wim? En Hans, jij je vader hel pen, en uit de kast alles aange venLoes, 't speelgoed op ruimen!" Als Bep even later met de thee en de kopjes binnen komt, blijken de vorderingen groter dan ze heeft verwacht Niet al leen ligt het brood gesneden op de schaal, Wim is zelfs al aan 't boter smeren. „Doen we 'tgoed juf?" vraagt hij spottend. Ach, hij is niet kwaad, die zwager van d'r. Maar hij moest z'n vrouw niet verloren hebben, of hij moest nog vrijgezel zijn.. Onder 't eten verzucht hij in eens: „Hè, 't heeft me echt goed gedaan, dat ik eindelijk weer eens werken kon!" „Noem je dat werken?" vraagt Bep, weer even de wenk brauwen heffend. „Wat noem jij dan werken?" zo windt hij zich dadelijk op. (Wordt vervolgd.) MIDDELBURG. Leger des Hells kerstpotten. Wegens de slechte weersom standigheden is de opbrengst van de Kerstpcttenactie minder groot dan voorgaande jaren. De commandant van het Leger des Heils heeft daarom besloten om ook vandaag met de Marktdag de bekende Kerstpotten te la ten staan. Dit is dan de laatste dag van deze actie. VLISSINGEN. Ouderavond R.H.B.S. Maandagavond vergaderde in de aula van de Rijks H.B.S. de oudervereniging van deze school onder voorzitterschap van de heer Knuit. De directeur, de heer G. Lammers, hield een inleiding over „straffen op school", welke door de tamelijk vele aanwezigen met interesse gevolgd werd. Na afloop was er voor de ouders gelegenheid met de docenten te spreken over hun kinderen. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen deelt mede, dat aan zijn bureau als gevonden is ge deponeerd: Bruine dameshand schoen, ceintuur, lipssleutel, wollen dameshandsehoen, kin derwantje, alpinomuts, glacé da meshandschoen, 1 paar kinder wantjes, wollen dameshand schoen. Op het bureau zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de vol gende voorwerpen die door par ticulieren in bewaring worden gehouden: Bruin kinderwantje, autoped, armbandje, rubber laars, rood geruite sjaal, doos met tabak, 1 paar wit wollen kinderwantjes, 1 paar blauwe kinder wantjes, blauwe want. schoolétui, pantoffel, huissleu tel, weekabonnement „Stoom tram Walcheren", ceintuur, da mestasje met inhoud, baret, he- renwant, portefeuille met in houd, broché. GOES. Muzikale Invasie. Goes beleefde eergisteravond een muzikale invasie van het fanfaregezelschap „Schelde-- galm" uit Eansweert, dat, ter gelegenheid van het huwelijk van mej. de Groof met de heer v. d. Have, zoon van de bur gemeester van Oosterland, dit paar een serenade bracht voor Hotel de Korenbeurs. Het kra nige corps, dat nog een rond wandeling door de stad maakte, had veel bekijks. Technische film. Onder auspiciën van de afde ling Goes van de Ned. Bond van Leerkrachten in het Nijverheids onderwijs werd Dinsdagavond in het Schuttershof een technische film gedraaid door de fa. Riet schoten en Houwers uit Rotter dam. Door een vertegenwoordiger van deze firma werd ook een toelichting gegeven. Men zag o:m. films over het vervaardigen van technisch ma teriaal en een film over de vlieg tuigbouw. Het was voor de aan wezige jongelui een zeer leer zame avond. KAPELLE. „Verjongen van oude boomgaarden". In het gebouw „Obadja" hield de Ver. van Oud-Leerlingen van Tuinbouwcursussen een verga dering, waarin de heer Traas sprak over „Verjongen van oude boomgaarden De heer C. Do- minicus te Wemeldinge sprak over de oude tijd en de heer Traas over de nieuwe tijd in de fruitteelt. Laatstgenoemde behandelde o.a., op welke manier men het beste een oude boomgaard kan verjongen, waarbij men syste matisch te werk moet gaan. Be ter was nog nieuwe gronden op te zoeken en naast het oude be drijf een nieuw perceel in te steken. Op deze avond werd de heer Phaff, voorheen hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst in Zeeland, benoemd tot erelid van de vereniging. De heer Phaff nam tevens afscheid. KRUININGEN. Ouderavond O.L.-school. Maandag werd in Hotel „Ko renbeurs" een ouderavond ge houden van de o.l. school. De heer L. J. Goedbloed, hoofd der school, heette inzonderheid wel kom burgemeester Vogelaar en weth. Polderman en de leer krachten der l.b.- en huis houdschool. Voor de pauze was het woord aan de leerlingen. O.a. speelde het orkest „Klein maar Dapper", R. Tatenhove, viool, T. Kostense en J. Ie Clercq, accordeon, en S. de Jon ge, piano. Er was ook declama tie. Na de pauze werd het zangspel in twee bedrijven van Brands Buys Jr. opgevoerd. Tot kozen. De heren Paauwe en Blok werden herkozen. Deze vergadering was speciaal belegd om de IJsclub te com bineren met een nog op te rich ten zwemvereniging. Nadat de heer D. Waverijn als voorzitter van de Sportcommissie de zaken van alle kanten belicht had en de vergadering medegedeeld had dat er zwemhokjes geplaatst zul len worden en dat in de toe komst een bassin aangelegd zal worden, werd besloten tot het oprichten van deze zwemvereni ging en tevens werd deze ver. verbonden aan de IJsclub. In de pauze werd er een verloting ge houden, o.a. van een paar schaat sen en enkele banketwerken. Na de pauze hield de heer Wattel een causerie over de zwemkunst. Nadat het bestuur nog uitge breid werd met de heer Wattel en mej. S. v. Gorsel sloot de voorzitter deze vergadering. HEINKENSZAND. Adventszangdienst. In de Ned. Herv. Kerk zal Za terdagavond 24 Dec. een gemeen schappelijke dienst gehouden worden, waarin ook het kerkkoor medezingt. In deze dienst zuilen meditaties gehouden worden door ds Lam mens en ds Renting. WAARDE. Weer thuis. Zaterdag keerde de soldaat H. Kole terug na een verblijf van drie jaar en drie maanden in de tropen. De muziekvereniging „Vooruit" bracht hem een se renade. YERSEKE. Gemeenteraad. Vrijdag a.s., 's avonds om 7 uur, zal de gemeenteraad voor de laatste mral dit jaar bijeen komen in openbare vergadering. Op de agenda staan een 17-tal punten. De oesterexport. De vraag naar consumptie- oesters is momenteel heel goed. Dinsdag is de eerste zending van meer dan 50.000 stuks naar Frankrijk verzonden. BIGGEKERKE. Z.L.M.-vergadering. De afd. Biggekerke der Z.L.M. kwam in vergadering bijeen o.l.v. dhr A. de Voogd. In zijn openingswoord liet hij nog even 'tjaar 1949 de revue passeren en zeide, dat dit jaar over het al gemeen goed te noemen is, maar dat er op 't ogenblik wei moeilijkheden gerezen zijn langs de duinstrook wegens de ont eigening van de bebossing door het Staatsbosbeheer. Bij de be stuursverkiezing werden in de plaats van de heren A. de Voogd, A. Caljé, A. Harpe en L. van Sluis gekozen de heren P. Lampert Pz., J. Poppe, P. Lampert Jz. en W. Janse. De heer de Korte wenste de schei dende bestuursleden in hun nieuwe woonplaats (de NO. Pol der) alle goeds toe. Tot leden der commissie tot nazien der re kening werden benoemd de he ren A. Simonse en A. Wijkhuis Lz. Tot afgevaardigden voor de Kring werden benoemd de he ren E. de Korte en A. de Witte. De contributie voor 1950 werd vastgesteld zoals door het Hoofdbestuur is aangegeven. Bij de rondvraag bracht Ir Stolp het grondonderzoek ter sprake Hij raadt aan dit op het labora torium te Goes te laten doen. Door de heer W. Janse werden nog enige toelichtingen gegeven over de betalingen inzake de landbouwwerktuigenschad^. Hierna kreeg Ir Stolp gele genheid tot het vertonen van enkele films. Hierop kreeg men te zien de excursie naar Frank rijk, de werking van verschil lende landbouwmachines m werktuigen en ook de film van de zomervergadering op Tholen. Na afloop der vergadering werd de heer P. Lampert Pz. tot voorzitter gekozen. GAPINGE. Terug uit Indonesië. Zaterdag keerde in het gezin van L. Mersie na een verblijf van ruim drie jaar uit Indone sië de zoon terug. De buurt heeft druk gevlagd en namens de gehele buurt zal hem een blijvend aandenken aangeboden worden. vi/m MEER VRIJHEID. De minister van Sociale Za ken heeft meegedeeld, dat di verse maatregelen ter voorko ming en bestrijding van werk loosheid in studie zijn genomen. Dit valt toe te juichen. De werkloosheid is een ver schrikkelijke kwaal, waarvan de gevolgen naar alle kanten om zich heen grijpen. Van meer belang is echter naar het mij voorkomt, wat de minister van Wederopbouw Dinsdagavond in de Tweede Kamer meedeelde Men heeft het in de verslagen kunnen lezen. Er zal meer vrijheid komen. Voor de bouw en verbouw van kleine werken tot f2000 zal geen vergunning meer nod-g zijn. Men behoeft dus niet meer voor allerlei kleine karweitjes papieren en nogeens papieren in te vullen, bureaux af te lopen en dan soms als alles klaar is weer opnieuw te beginnen om dat verschillende instanties ver schillende beslissingen nemen. Ook wat de woningbouw be treft zullen de teugels wat meer worden gevierd. Dit is van groot belang voor de bouwpatroons en voor hen dia kleinere werken laten uitvoe ren. Maar ook op vermeerdering pan werkgelegenheid kunnen deze besluiten een gunstige in vloed uitoefenen. Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Op een vergadering van het Provinciaal Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, die Maandag j.l. werd gehouden, is een commissie ge vormd bestaande uit vertegen woordigers van Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant, wel ke tot taak zal hebben de poot- aardappelregeling voor 1950 la bestuderen. Voor een aantal ge meenten in Zeeland zal de Stich ting ontheffing vragen van da wet op de aardappelmoeheid. Er zal een bespreking plaats heb ben met het Bedrijfschap Zui vel, waarin de bezwaren van Zeeland tegen een eventuele standaardisatie van de consump- tiemelk in Zeeland naar voren zullen worden gebracht. Momen teel is een plan tot stimulering van de t.b.c.-bestrijding bij rund vee in studie. Ook voor 1950 zal de heer G. van Waes te West- dorpe als voorzitter optreden. Verhoogde kolenproductie. In November hebben de stee», kolenmijnen in Limburg voor het eerst na de oorlog een ge middelde dagproductie van meer dan 40 duizend ton opgebracht. De Raden van Arbeid. Zullen in de toekomst verdwijnen. In zjjn M. v. A. aan de Twee de Kamer deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat bij do toekomstige uitvoeringsorganisa tie der sociale verzekering, da Raden van Arbeid zullen ver dwijnen, om plaats te maken voor districtskantoren. Dit brengt met zich mede, dat een deel vrn het personeel van de Raden van Arbeid geplaatst zal kunnen worden bij deze dis trictskantoren. Voorts is te ver wachten, dat een deel van het personeel emplooi zal vinden bij bedrijfsverenigingen, die vooi* bepaalde takken van verzeke ring een eigen administratie mogen voeren. Het ligt voor da hand, dat het vrijkomende per soneel van de Raden van Arbeid zoveel mogelijk wordt overgeno men, wijl men op deze wijze reeds terstond over vakbekwame functionarissen kan beschikken. „Garage Centrum" to Goes in nieuw gebouw. Zaterdag opent de fa. v. d. Vliet en Bak de nieuwe garage aan de Jacob Valckestraat te Goes. „Garage Centrum" is hiermede in het bezit gekomen van een ge- Sot"kregen' mevr." &Te"dbïoed *cn bouw met parkeerterrein, dat o vrtnr Hp cpmppntp flop's ppn PTOrP de heer Maaskant voor hun werkzaam aandeel, de heer v. d. Riet voor de decors en de pia niste mej. M. v. d. Peijl bloe men. De voorzitter der ouder commissie, de heer M. J. Ie Clercq en burgemeester Voge laar voerden het woord. Het slotwoord sprak de heer Goed bloed. KRABBENDIJHE. IJsclub vergaderde. Een dezer dagen vergaderde de IJsclub onder voorzitterschap van de heer J. Blok. De heren Wattel en Waverijn, bestuurs leden van de Krabbendijkse Sportcommissie werd een bijzon der woord van welkom toege sproken. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat de ver. een batig saldo bad van f 194.36. Bij de bestuursverkiezing voor de gemeente Goes een grote verbetering betekent. In de ruime hal staat het nieuwste type 5- tons hefbrug, alsmede een nieuw driedelig Amerikaans smeerappa- raat. Voor de ruime parkeerplaats zijn een benzinepomp en een ru we oliepomp voor dieselmotoren gebouwd. Naast de garage be vindt zich een wasplaats voor auto's. Links boven de werkplaats heeft men een zeer goed geoutil leerd magazijn gebouwd. Het ligt voorts in de bedoeling dat in de toekomst de woninkjes naast de parkeerruimte afgebro ken zullen worden, teneinde ook hier een overdekte ruimte voor auto's te bouwen. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. Breas en Schrijver; de fa. v. d. Broecke verzorgde de verlichting, het schilderwerk is van J. de Graaff, allen te Goes en de bestrating werd inplaats van mej. C. Voge- werd uitgevoerd door de fa. C. laar, mej, Ebrien Vogelaar ga- Wiskerke en Zonen te Nieuwdorp. Het partijbestuur van de O.P.N. heeft Stalin ter gelegenheid van zün 70-ste verjaardag een felicl- tatietelegram gezonden. Emigranten, die naar Australië willen, kunnen daarheen vertrek ken met de „Oranje" van d« Stoomvaart Mij. „Nederland", die 13 Januari uit Amsterdam ver trekt. Vanaf Singapore zullen de emigranten hun reis per vliegtuig voortzetten. De Nederlandse regering heeft te kennen gegeven het Britse oor logskerkhof te Brunsum te willen overnemen. Zij wil dit schenken aan de Britse regering. De Herenigde Nationale Parttf en de Afrikaner Partij hebben overeenstemming bereikt over de te volgen kleurlingenpolitiek. Deze overeenkomst geldt tot eind 1950. Een Engelso fabriek heeft de iicentierechten verworven het het bouwen van een rijwielhulpmotor van 25.7 cc van de N.V. Motoren- fabriek Pluvier. De motor zal in Nederland onder de naam „Be- rini" in de handel komen. Na jaren van proefnemingen is in het ziekenhuis van Toronto voor kinderen met oogziekte een kunstoog vervaardigd, dat als een natuurlijk oog bewegen kan. Het zichtbare gedeelte van het oog is van plastic. De basis wordt aan de .spieren bevestigd. De in Engeland geboren 42- jarige leeuwentemster May Ko- var Schaeffer is te Thousandoaks (Californië) voor de ogen van haar zoon en dochter door een leeuw in zijn kooi gedood. De Zuid-Amerikaanse Xavler- Univereiteit te New Orleans heeft heeft dr Ralphe Bunche, voorma lig bemiddelaar van de V.N. in Palestina, onderscheiden met de Drexel-medaille, de hoogste on derscheiding, die door deze uni versiteit kan worden uitgereikt. De burgemeester van New Or leans bood Bunche bij zijn aan komst de sleutel der stad aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2