Eerste Kamer aanvaardde souvereiniteits overdracht met 34-15 stemmen NIEUWS De „Vader der arbeiders" vierde zyn 70ste verjaardag. Hartelijke ontvangst van ouden van dagen te Vlissingen Tweede Kamer keurde begroting van financiën goed Dertie tentoonstelling van „Coloriet" te Middelburg geopend Rechtse fracties stemden en bloc tegen SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Demonstratie voor het zelf beschikkingsrecht. Portretten met 6 meter lange snorren sieren Praag. Het vliegveld in de Van wyckbuisepolder. Veilingvereniging Krabben' dljke heeft nieuwe directeur Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 80, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat (to, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- atratie 2009: Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 1441 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 22 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; II. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, G°es; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.31 u. Maan op 11.49 u., onder 20.42 u. Hoogwater op Vrijdag 28 Deo.: Vlissingen: 4.02 u. 2.04 m., 16.33 u. 2.09 m. Terneuzen: 4.33 u. 2.20 m„ 17.40 u. 2.25 m. Wemeldinge: 5.57 u. 1.64 m„ 18.21 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.38 u. 1.39 m., 18.08 u. 1.52 m. Gisteren heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp overdracht der souvereinitelt over Indonesië aanvaard met 34 tegen 15 stemmen. Aanwezig waren 49 leden. Vóór stemden alle leden van de K.V.P. (17), alle leden van de P. v. d. A. (14), alle leden van de V.V.D. (S). Tegen stemden alle leden van de C.H.TJ. (5) en voorts alle leden van de A.R. Partij (6 leden, mr de Wilde was wegens ziekte afwezig) en alle leden van do C.P.N. (4). De replieken werden geopend door de heer Algra (A.R.die verklaarde, dat zijn politieke vrienden zuiver willen staan te genover het verleden. Spr. heeft zich willen keren tegen sommi gen, die de verantwoordelijkheid voor een deel van 't Indonesische beleid op de oppositie schuiven. De historie moet zuiver worden geschreven. De heer Kolff (C.H.) verklaar de, dat hij op het punt van de sta tus van Nieuw-Guinea in de tekst van het charter niet gerust is. De bezwaren tegen de regeling van het zelfbeschikkingsrecht blijven. Het hoofdbezwaar ligt op constitutioneel gebied. Spr. bleef by zijn mening, dat het ontwerp In strijd is met de grondwet. De heer Molenaar (V.V.D.) dankte minister Van Maarseveen in het bijzonder voor zijn uiteen zetting over het zelfbeschikkings recht. Op dit punt was thans by hem groter helderheid. Minister Van Maarseveen ant- Naar vernomen wordt gaat een oproep uit voor een beroep op de Kroon ten gunste van het zelfbe schikkingsrecht der volken van Ambon, Timor en de Minahassa. Dit beroep zal worden gedaan na mens de Nederlandse, de Indisch- Nederlandse, de Ambonse en de Mlnadonese vrouwen. Vandaag zullen van diverse plaatsen in ons land auto bussen ryden naar Soestdijk, waar men om twaalf uur zal arri veren en vervolgens zal trekken naar Paleis Soestdijk. Het zal verboden zyn spandoe ken, insignes en vlaggen te voeren of pamfletten te verspreiden. Erkenning van Mao Tse Toeng na Nieuwjaar. Volgens gewooniyk betrouwbare kringen te Londen zullen Enge land en het merendeel van de lan den van het Gemenebest de com munistische regering van China onmiddellijk na nieuwjaar erken nen. Men gelooft, dat Ernest Be- vin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, een datum hier voor in de eerste week van Ja nuari heeft vastgesteld. Men ver wacht nog steeds, dat India eer der dan de andere landen van het Gemenebest tot erkenning zal •vergaan. Kanaalverbinding RijsselBoven-Schelde. In de algemene toelichting op de Belgische begroting voor 1950 wordt in het hoofdstuk waterwe gen medegedeeld, dat de Belgi sche diensten in samenwerking met de Franse diensten het gra ven van een kanaal bestuderen voor schepen van 1350 ton tussen Rijssel en de Boven-Schelde, ne derwaarts van Doornik. Dit ka naal zal het net der Nederlandse en Belgische bevaarbare water wegen voor schepen van grote tonnenmaat verbinden met het net van Noord-Frankryk, dat thans wordt gemoderniseerd. Overeenstemming over Ameri kaanse wapenhulp aan de Pactlanden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft medegedeeld, dat in wezen algehele overeenstemming is bereikt met de landen van het Atlantisch Pact met betrekking tot de vraag, welke militaire lan den bystand in het jaar 1950 in 't kader van de militaire hulp zal worden verleend. Wat precies aan de verschillen den landen geleverd zou worden kon niet worden onthuld om vei ligheidsredenen. Er werden maatregelen getrof fen voor het zenden van Ameri kaans instructie-personeel naar verschillende Pactlanden, dat in staat is by te dragen tot de co ördinatie van gecompliceerde mo derne wapens, waarmede vele van deze landen nog niet bekend zijn en te helpen met deze wapens om te gaan en de uitrustingen te onderhouden. Zweedse beloning voor be manning van „Koningin Wilhelmina". De zeven leden der bemanning van de reddingboot „Koningin Wilhelmina", die het Zweedse schip „Aslög" voor de Nederland se kust bijstonden, toen dit schip zich in gevaar bevond, zullen de medaille ontvangen van de Zweedse reddingmaatschappy. Twee medailles zullen posthuum uitgereikt worden aan de twee bemanningsleden, die over boord sloegen en verdronken. De Zweedse regering heeft aan de gezinnen van de twee omgeko menen ieder 5060 Zweedse kronen toegewezen. woordde, dat een staat, die zich zou afscheiden van de R.I.S. krachtens het zelfbeschikkings recht, het recht heeft met de R.I. S. te onderhandelen over zyn ver houding tot die R.I.S. Hierna volgde de stemming. H.M. de Koningin heeft gister middag de wet op de soevereini teitsoverdracht over Indonesië reeds ondertekend. Gisteren verscheen ook reeds het Staatsblad J 570, waarin deze wet bekend gemaakt wordt. Ambtenaren in Indië. De regering retireert. De regering heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat zy bereid is in de garantiewet een plaats in te ruimen voor het vry- willigheidsstelsel. Daarom is nu in bedoeld ont werp een bepaling opgenomen, waarby de mogelykheid wordt ge opend aan ambtenaren die menen de dienst te moeten verlaten ge durende enige tijd een bescheiden onderstand toe te kennen, ten einde hen in staat te stellen el ders een nieuwe werkkring te zoeken. De regering is echter niet be reid recht op vrye overtocht te verlenen aan ambtenaren, die daarop volgens de bestaande voorschriften geen aanspraak kunnen doen gelden. Maarschalk Josef Slalin vierde gisteren zyn 70ste verjaardag. De „Prawda" noemt deze zoon van een schoenmaker, heerser over bjjna een vjjfde van de wereld gedurende een kwart eeuw, „de Vader der arbeiders". Een millioen portretten van Stalin z(jn uitgegeven, een half mil- 11 oen exemplaren van zyn blographle gedrukt en twee millioen aanplakbiljetten in de Sowjet-Unie verspreid. De muziekuitgevers hebben In speciale edities 40 liederen over Stalin gepubliceerd en in allo schouwburgen worden speciale voorstellingen gegeven. Het voornaamste geschenk van zyn eigen volk ls de belofte, de productierecords te slaan, maar reeds dagen lang rollen treinla dingen geschenken ter waarde van millioenen guldens door Oost- Europa naar Moskou. De aard der geschenken varieert van zeep tot auto's, van zijden sokken tot paarden. Te Moskou wordt een tentoonstelling geopend onder het motto: „Stalin in de kunst", die door middel van 300 werkstukken van Sowjet-Russische schilders en beeldhouwers een overzicht geeft van leven en werken van Stalin. In Joego-Slavië wordt zyn ver jaardag genegeerd. In Tsjecho- Slowakye daarentegen wordt van de viering veel werk gemaakt. Te Praag en in andere steden en dor pen en langs de wegen treft men afbeeldingen van Stalin aan, die variëren van kleine portretjes en bustes tot enorme portretten met zes meter lange snorren. Als Augustus De „Times" en de „Manchester Guardian" schrijven over het „half-religieuze" karakter der viering van Stalin's verjaardag. De „Times" vergelijkt Stalin met de Romeinse keizer Augustus, die zich in de verafgelegen pro vincies als een god liet vereren, omdat hy geloofde? dat deze ver ering de geesten uithief boven de zwarte werkelijkheid van Ro meinse wapenen en Romeins recht en zo de zaak der eenheid van het keizerrijk diende. Volgens de „Manchester Guar dian" vult deze verjaardag het hiaat op, dat ontstaan is doordat Kerstmis niet op de Sowjet-Rus sische kalender voorkomt, en vormt hy een tegenwicht tegen Pas geboren baby levend begraven. Na onderzoek in samenwer king met de rijkspolitie is de Venlose recherche overgegaan tot de arrestatie van de 26-ja- rige vrouw A. J. V. uit Venlo, die Zondagavond haar pas ge boren kind, een gezonde jon gen, in een bos by Grubbenvorst, levend zou hebben begraven. De vrouw vertoeft thans onder po litiebewaking in het ziekenhuis. Haar man is kort na de oorlog naar Indië vertrokken, waarna haar kinderen onder voogdij zijn gesteld, omdat zij door de moe der werden verwaarloosd. Zodra haar toestand dit toelaat zal de vrouw naar de gevangenis van Roermond worden overge bracht. Stoffelijke resten van gesneuvelde militairen naar Nederland? De landelijke organisatie voor onze militairen overzee „Vomo" heeft een actie Ingezet voor de terugbrenging naar het vader land en opnieuw ter ruste leg ging op het ereveld in vader landse bodem van de stoffelijke resten van onze in Indonesië ge sneuvelde militairen. Zij, die deze actie wensen te steunen en willen helpen de bedoelde te rugbrenging financieel mogelijk te maken, kunnen adhaesie be tuigen aan het adres van de penningmeester van de „Vomo", postbus 17 te Sliedrecht en hun financiële bijdragen storten op diens postgirorekening nr. 47767. Opbrengst Volksherstelactie. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de toeslag op importsigaretten ten behoeve van charitatieve doeleinden, de zogenaamde Volksherstelactie, in totaal heeft opgebracht f 7.430.685 Van dit bedrag kon aan de Stichting Nederlands Volksher stel, respectieveiyk aan het Ko ningin Juliana Fonds, een bedrag worden het Rooms-Katholieke heilig jaar. „Ongetwijfeld heeft Stalin enkele trekken van een god aangeno men", aldus het blad. „Aan zyn verjaardag is een mensenoffer voorafgegaan: de dood van Kostof, de zondebok". De viering. In Moskou vormde een viering in het Bolsjoi-theater, waar Sta lin zelf aanwezig was, het hoogte punt van de dag. Gedelegeerden uit geheel Rusland en andere lan den hielden toespraken. Onder hen bevond zich ook Mao tse Toeng, de premier van commu nistisch China. Gisteravond richtten schynwer- pers zich op een reusachtige af beelding van Stalin in maar schalksuniform, die aan ballons boven Moskou bevestigd was, zo dat de gehele hemel door dit beeld beheerst werd. Millioenen rode vlaggetjes wapperden op de huizen en duizenden banieren met „glorie aan Stalin de grote" wa ren «pgespannen. In verband met de bespreking, die Gedeputeerde Staten van Zee land te Sas van Gent hebben ge- gehad over een nieuwe vliegbasis in Zeeuwseh-Vlaanderen, verne-' men wy nog het volgende: De oppervlakte van het vlieg veld is geraamd op 51 ha. terwijl de mogelykheid tot uitbreiding tot 70 ha. bestaat. Er zullen vol gens het plan verscheidene start banen worden aangelegd. De kosten worden begroot op f 470.000 waarvan 't Ryk f 400.000 voor zijn rekening zou nemen en de Provincie f 35.000 terwy'l f 35.000 door de Zeeuws-Vlaamse gemeenten gezamenlyk zou wor den bijgedragen. Dit laatste komt neer op 40 cent per inwoner, maar de verdeling zal geschieden op basis van het belang, dat de gemeenten by het vliegveld heb ben, in verband met ligging en industrie. De Almelose politie hield g.steren twee 12-jarige jongens uit En schede aan, die bekenden uit ver schillende kerken in Hengelo en Bome geld te hebben gestolen. Van Waardenburg gouver neur van Nieuw-Guinea? Naar vernomen wordt ligt het in de bedoeling van de regering om de heer van Waardenburg, laatsteiyk regeringscommissaris voor Zuid-Sumatra (Palembang) te benoemen tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Clementis en Gottwald in ongenade bij het Kremlin? Volgens 't Amerikaanse week blad „Newsweek" hebben de ge ruchten, dat Clementis, de Tsje- cho-Slowaakse minister van bui tenlandse zaken, afgezet of zelfs ais een verrader berecht zal wor den, een gezonde basis. Parijs was het toneel van een waar drama, toen Clementis daar afstapte op doorreis naar New-York. Da Tsjecho-Slowaakse regering had een extra spoorwegwagon met gewapende mannen gestuurd om de minister te halen en vele Tsjechen te Parys voorspelden, dat Clementis zou weigeren terug te keren. Zij wezen erop, dat hy ervoor gezorgd had, dat zijn vrouw naai- New-York kwam, toen het duidelyk was, dat hy tengevolge van beschuldigingen van te grote neiging tot het Wes ten in ongenade kwam. Clementis ging echter naar de Tsjecho-Slo waakse ambassade en reed daar na naar het station. Welke ver zekeringen of bedreigingen zyn geuit, is niet bekend, maai- zijn dagen als minister van buiten landse zaken zyn waarschijnlyk geteld. Naar verluidt is president Gottwald eveneens bij het Krem lin In ongenade gevallen. „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" MORGEN NAAR BATAVIA. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal morgen met ongeveer 400 passagiers, hoofdzakelyk vrouwen en kinderen, van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De Van Oldenbarnevelt wordt 18 Januari te Batavia verwacht. Door het bestuur van de Vei lingvereniging Krabbendyke e.o. is gisteren met ingang van 1 Jan. 1950 tot directeur benoemd de heer S. G. Nooteboom, thans wo nende te Rotterdam. De heer Nooteboom, die in '02 te Rotterdam werd geboren, stu deerde o.m. aan de Ryksuniversi- teit te Leiden in de Indologie. Na zyn studie is hy van 1922 tot 1942 in Indië op diverse plaatsen als bestuursambtenaar werkzaam geweest. Van 1942 tot 1945 zat hy in een Japans inter neringskamp. Na de capitulatie was hy werkzaam als hoofd van de Economische Inspectie op het Departement van Binnenlandse Zaken te Batavia met de rang van resident. Hy was o.m. belast met de or ganisatie van het administratieve gedeelte van de distributie en voedselvoorziening in Indië. Als zodanig had hy veel contact met het bedrijfsleven en kreeg hij grote ervaring op commercieel gebied. Sinds 1947 was hij voorts werk zaam als directeur van de N.V. Javasche Particuliere Landerijen My te Batavia." De nieuwe directeur, die in '47 benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, ver toeft sinds Juni 1949 in ons land. Hy is gehuwd en heeft twee kin deren. Wordt de boter duurder? Naar gemeld wordt, overweegt de regering de exportheffing op boter met 49 ct. per kg. te ver hogen. Het is te verwachten, dat wanneer hiertoe besloten wordt de binnenlandse prijs zal stygen. Het is echter niet zeker dat deze styging 49 ct. zal bedragen. Een en ander geschiedt in overleg met België. Nederland is langzamerhand weer een land overvloeiende van melk en boter. Maar de boter is niet voor ons. Ingewikkeldheid der belasting wetten moet verdwijnen. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de begroting van fi nanciën behandeld en z.h.s. goed gekeurd. De heer Verkerk (A-R-) betoog de, dat nodeloze ingewikkeldheid moet worden vermeden. Hy vroeg, of de achterstand bij aanslagrege ling en invordering blijft dalen. De heer Van de Wetering (C. H.) bepleitte instelling ener be- zuinigings- of herordeningscom missie. Hij vroeg inlichtingen over de straffen, opgelegd aan ambte naren, die naar Zwitserland zijn geweest. De heer Janssen (K.V.P.) drong aan op vereenvoudiging der be lastingwetgeving en op een alge hele herziening. De heer Ritmeester (V.V.D.) wilde grote efficiency. Men moet zich z.i, instellen op bezuiniging en besparing. Hij vreesde, dat de spaaractie de mensen afschrikt. ANTWOORD MINISTER LIEFTINCK. Minister Lieftinck antwoordde, dat aan hem zelf te wijten is, dat de memorie van antwoord inzake het ontwerp assurantiebemidde ling nog niet is ingediend, druk ke werkzaamheden zyn daarvan de oorzaak. Daar het by de bank- biljettenzaak over zoveel duizen den aanvragen gaat, moest er wel vertraging optreden, doch het tempo is nu versneld, Z.i. zyn de resultaten der spaaractie geens zins te veronachtzamen. Niet zon der recht is geklaagd over achter stand bij de belastingaanslagen. Er is echter geen reden voor de verwachting, dat het schema niet zal kunnen worden gevolgd. Getracht zal worden de ingewik keldheden der aangiftebiljetten en der wetten zoveel mogelyk te overwinnen. Hy heeft getracht d'e belastingwetgeving zoveel mo gelijk te zuiveren van Duitse smetten en hij betreurde het, dat hij de gehele wetgeving nog niet ter herziening heeft kunnen voor leggen. De Zwitserse regering heeft niet gevraagd de betrokken ambtena ren te straffen, maar verzocht in lichtingen over de maatregelen, welke genomen zouden worden. Na zorgvuldig onderzoek, was spr. van oordeel, dat tegenover deze ambtenaren, die zich niet op onjuiste wyze hebben gedragen, geen maatregel behoeft te worden genomen. De begroting is daarop zonder h.s. goedgekeurd. VOLKSGEZONDHEID. In de te half negen voortgezet te vergadering is de afdeling „volksgezondheid" van de begro ting van sociale zaken afgehan deld. Minister Joekes deelde de di verse sprekers mede, dat 't wets ontwerp op de volksgezondheid thans by de centrale commissie voor de volksgezondheid is. In onderzoek is voorts een voor-ont werp geneesmiddelenwet. Een ziekenfondswet is in voorberei ding. In 1950 zal een begin worden gemaakt met periodieke keuring van onderwijzend personeel. Voor uitbreiding van sanatoriumruim te wordt het mogeiyke gedaan. Er komt een financieringsregeling voor ziekenhuizen. Het aantal kraamcentra wordt uitgebreid. In de maand November deden zich in Zeeland 12 gevallen van mond- en klauwzeer voor. Daar van waren er 7 nieuwe gevallen. Gerestaureerde Gildezaal in gebruik genomen. Voor twee feiten was een uit gelezen gezelschap gistermiddag In de oude Gildezaal van de Kul- perspoort bijeen. In de eerste plaats voor de heropening van deze geheel in oude styl geres taureerde zaal en tevens werd de jaarlijkse tentoonstelling van de Middelburgse teken- en Bchilder- club „Coloriet" in deze zaal ge opend. Onder de aanwezigen bevonden zich mevr. S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, B. en W. van Middelburg, de burgemeester van Veere jhr I. F. den Beer Poortugael, bestuursleden en le den van „Coloriet" e.a.. De voorzitter van „Coloriet", de heer A. D. Grims, wees erop, dat dit de derde tentoonstelling van de vereniging is met door de leden vervaardigde werken. De officiële opening werd ver richt door de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, die zei, dat 't gemeentebestuur met grote belangstelling het werk van „Co loriet" gadeslaat. Hij wees erop, dat hel hier een kring van men sen betreft, die de schilderkunst zou werken op de leden. De wnd. burgemeester was er zeker van, dat de vereniging erin zal sla gen in brede kring belangstelling te wekken. Hy was getroffen door hetgeen was tentoongesteld en sprak van verborgen genieën, die onder de leden blyken te schuilen. De heer Kögeler besloot met te zeggen, dat het hier niet meer het werk betrof van Zon dagsschilders en hy sprak de wens uit, dat dit groei-proces zou mogen doorgaan. Eén en ander werd nog eens onderstreept door de bekende kunstschilder Louis Heymans, die constateerde, dat er een prachtige vooruitgang was zien. De heer Grims, die nog iets vertelde van de leden en hun werk en verschillende instanties dank bracht, zei, dat men wilde trachten in 1950 te gaan expo seren in de Schotse Huizen in Veere. Ook zal worden getrachlr de medewerking van de school hoofden te krijgen om volgend Jaar te komen tot oprichting van een jeugdstudieclub van „Colo riet". DE EXPOSITIE. De expositie zelf is een bezoek ten zeerste waard. Er zyn werken tentoongesteld, waarvan men zou denken, dat zy door zeer bekwa- omhoog trachten te brengen. Verder herinnerde de heer Kö- van f (.307.305, worden ultge-, geler aan de restauratie van het me beroepsschilders zlfn vërvaar- keerd en aan het Prins Bernhard I Gildehuis en hy sprak de hoop digd. Fonds f 123.380. I uit, dat een en ander stimulerendZo is er van P. C. Prince werk aanwezig, dat gerangschikt kan worden onder dat van vooraan staande kunstenaars. Van J. P. Ie Clercq is er o.a. een pastel, die opvalt door de voortreffelyke ruimte- en lichtuitdrukklng. B. Schoenmakers komt met goed bouwend werk en van A. D. Grims hangen er stillevens, die opvallen door de wyze, waarop de voorwerpen met een zuivere rust geschilderd zijn. Van de doeken van P. H. Kuijt noemen wa vooral de tekeningen, die boeien door de vormgeving der voorwerpen en de wonderlijke tonen. J. Villée bracht een doek, waarop een goed gecomponeerde brug. Het werk van Syke Mulder verdient zonder meer het praedicaat hartstochte- lyk. A. van Wyngen tracht zyn richting te zoeken. Hy schildert in warme, brandende kleuren. By K. J. Holster komt vooral ln zyn studie (zomer) het zachte der natuur tot uitdrukking. En dan zyn er te bewonderen het precies- werk van F. van Oosten en zeer aardige doeken van G. van Wes ten, J. de Leur en J. Risseeuw en niet te vergeten een goede studie van een scheepswerf van N. J. Rolfers. Jac. Prince, de leraar van „Co loriet", exposeert, evenals op de vorige tentoonstellingen, ook nu weer enkele werkstukken. Dit maal zyn er tekeningen en stu dies van dezelfde geaardheid als de architectuur op een strakke, mathematische ondergrond. Het geraamte van zyn werk is over trokken met het bloeiende vlees der ontroering. Dit werk is ex cellent en van een byzondere be koring. Tijdelijk tehuis in Prins Willem III kazerne. Verscheidene autoriteiten, o.w. het bestuur van de Stichting „Rusthuizen Walcheren", mr B. Kolft, burgemeester van Vlissin gen, wethouder M. A. van Pope- ring en anderen, waren gister avond naar de Prins Willem III kazerne getogen om daar de uit Etten en „Irma" afkomstige oud jes te ontvangen ln hun tjjdeljjk teliuig. Het werd een hartelyke ont vangst en de ouden van dagen hebben genoten van de films over Walcheren, die de heer Dert ver toonde, van de thee met „was er by hoort" en zeker niet het minst van de mooie zang van het Sou- burgse zangkoor „Soli Deo Glo ria". Maar voor men aan al dit moois toe was, vertelde de actieve en sympathieke voorzitter van de Stichting „Rusthuizen Walcheren" burgemeester A. H. S. Stemer- ding, de oudjes hoe de vork nu precies in de steel zit met de Stichting en de tehuizen. In de eerste plaats moest hem echter van het hart, dat het personeel van „In de Dennen" te Etten, on der leiding van de heer en mevr. Versluys en de zusters van het verbrande „Irma" met aan het hoofd Zr Antonissen, ondanks de veel veranderde omstandigheden de ouden van dagen trouw is ge bleven. Wij zijn hen heel dank baar, zei de heer Stemerding, want zy hebben vaak hun eigen belangen verwaarloosd voor die van de ouden van dagen. NIET ZO'n SLECHT TEHUIS. Tot de oudjes zei hy, dat ze na een veel bewogen leven eindelyk hier zyn aangeland, in een kazer ne! Maar toch, zo'n slecht tehuis is 't nog niet! Met ontroering dacht de heer Stemerding eraan, hoe de gedachten van de ouden van dagen terug gaan naar het voorbye leven, met veel verdriet, veel kommer en zorgen. Hy hoop te echter, dat de blydschap voor dit eigen tehuis, de meer sombere gedachten zal overheersen, maar bovenal hoopte hij, dat ze zullen vinden de innerlyke vrede en rust die alleen God geven kan. Na d'e 90ste Psalm te hebben gelezen en tot zyn gebed te heb ben gemaakt, wees de voorzitter op de totstandkoming van de Stichting, waarin kerkeiyke en burgerlyke gemeenten samenwer ken. Voortaan zal niet alleen op de stoffelyke belangen gelet worden, maar ook op de geeste- lyke. Hy dankte de Ryksdlenst Maatschappelijke Zorg, de Stich ting Zeeland voor de medewer king en het gemeentebestuur van Vlissingen voor het beschikbaar stellen van het gebouw. Nu is het nog een kazerne, maar over een half jaartje komt er een beter tehuis. EERSTE PHASE. De burgemeester van Vlissin gen, mr B. Kolff, zei, dat het een vreugde voor 't gemeentebestuur was geweest om dit gebouw aan te bieden. Veel verdriet had het hem gedaan, dat de Vlissingse ouden van dagen niet eerder naar de Scheldestad terug konden, maar het ging niet anders. De heer J. L. van Leeuwen sprak na mens de Dienst Maatschappelyke Zorg en dankte de heer C. Lyn- zaad, directeur van de Stichting Zeeland en de burgemeesters van Domburg en Oostkapelle, als mede het verplegend personeel voor de grote hulp. De heer Lyn- zaad verwees de dank en waar dering naar de voorzitter, waar het meer op zyn plaats was, zoals hy zei. Wat tot stand werd ge bracht kon alleen geschieden door de grootste samenwerking. Ove rigens zag hij deze avond als een afsluiting van de eerste phase. De volgende phase zal zijn: nieuwe tehuizen en daarnaast het pro bleem de mensen bezig te houden. De avond werd door ds J. S. Hartjes met een hartelijke toe spraak besloten. In de Prins Wil lem ni kazerne zyn en worden verschillende voorzieningen ge troffen, waarvan tevens gebruik zal worden gemaakt voor de Jeugdherberg als de ouden van dagen een ander tehuis hebben. Turbine in P.Z.E.M.-centrale uitgevallen. Woensdagmiddag circa half twee trad een storing op in de electrische centrale der P.Z.E.M. te Vlissingen. De grootste tur bine, No. 7, die het laatst in ge bruik genomen werd, viel uit, doordat het anker doorbrandde. Dit had tot gevolg, dat de reser veturbine ingeschakeld moest worden om de energievoorziening te kunnen waarborgen. Het is te hopen, dat er zich verder geen onregelmatigheden meer voor doen, daar de stroomlevering dan ernstig gevaar zou kunnen lopen. Het anker van de uitgevallen turbine is verwyderd. Personeel van de fabriek, die de turbine le verde, zal onderzoeken, of het an ker nog kan worden gerepareerd of door een nieuw moet worden vervangen. Aanrijding te Middelburg. Dinsdagavond heeft te Middel burg een ongeval plaats gehad, waarvan zuster G. Hamelink liet slachtoffer ls geworden. Toen zij nl. by de Seisweg reed op een rywiel met hulpmotor, werd zy aangereden door 'n jeep. Zuster Hamelink geraakte be klemd, waardoor zij haar been brak. De Franse ministerraad heeft de nationale vergadering een mo tie van vertrouwen gevraagd l.v. m. de begroting voor 1950. Ja pan heeft de souverelniteit opge ëist van de nu door Rusland, maar voorheen door Japan be heerde eilanden Zuid-Koerilen en Karafuto. Met 101-53 stemmen heeft het Finse parlement een motie van vertrouwen in de rege ring Fagerholm goedgekeurd. Alle Amerikanen in Hongarya zyn gewaarschuwd door hun le gatie, dat voor hun persoonlyke veiligheid niet langer kan worden ingestaan.— Twee grote voor Joe go-Slavië bestemde drukpersen zyn in Beriyn op last van de Sow- jets door de Oost-Duitse politie gevorderd. 31 uur had de Lon- dense brandweer nodig om een in een kelder aan de Bloemen markt van Covent Garden uitge broken brand onder controle te krijgen. Eén brandweerman kwam om het leven. Het Oost-Duitse ministerie van industrie heeft het bericht, als zouden 18 Duitse mynwerkers bij een ramp ln een uraniummijn zijn omgekomen, te gengesproken. 'n Poging om in Detroit het gebouw van het vak verbond van arbeiders in de au to-industrie met 39 zware dyna- mletpatronen op te blazen, kon worden verijdeld. Dinsdagavond is in een watertank by Poukon in België het lykje gevonden van de 4-jarige Jacques Goffinet, die enkele dagen geleden op weg naar school bij Malmedy was vermist geraakt. De Nederlandse troe pen hebben thans het belangrijk ste stadium van de terugtrekking uit het binnenland van Java en Sumatra afgesloten en zich naar verzamelpunten aan de kust be geven. Vanmorgen zal de rege ring een verklaring afleggen in de Tweede Kamer over de loon politiek. By een brand in een garage te Hengelo is gistermid dag de 35-jarige mevr. Schalken om het leven gekomen. Op le en 2e Kerstdag zal de A.N.W.B. Wegenwacht niet patrouilleren. Eer'gisterennacht is te Roermond het hotel Kissels grotendeels uit gebrand. De „Akkrumdyk" van de H.A.L. liep gistermiddag op de Elbe aan de grond en moest door zes Duitse sleepboten wor den vlot getrokken. Ned. Chr. Bond Overheids personeel te Goes. In de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde gisteravond da afd. Goes van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel teneinde te luisteren naar wat de hoofdbe stuurder uit Den Haag, de heer De Jong, te vertellen had over de principiële en practische beteke nis van de bondsarbeld. Evenals de voorzitter in zyn openings woord had gedaan, wees hij er ln zyn toespraak op, dat het C.N.V. erop aandringt niet al te vroeg- tydig ln de afdelingen over te gaan tot publicatie van stukken, die als vertrouweiyk kunnen wor den beschouwd, aangezien dit het vertrouwen dat de regering ln het C..NV. stelt, schade kan berokke nen. In zijn toespraak belichtte hy speciaal de salarieëring van 't overheidspersoneel en besprak de Instelling van dienstcommissies, welke de vraagstukken inzake de medezeggenschap in het georga niseerd overleg ln studie zullen nemen. Hy wekte de aanwezigen op het propagandistisch werk niet alleen aan de bondsbestuur- ders over te laten en sloot de ver gadering met gebed. Propaganda-avond district Zuid-Beveland N.C.L.B. Woensdagavond hield het dis trict Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond een gro te propaganda-vergadering in het Schuttershof te Goes o.l.v. de heer Maas uit Oostdijk, waarby de Chr. Gem. zangvereniging van Lewedorp o.l.v. de heer Van Wes ten uit Goes medewerking ver leende. Als eerste spreker trad op de heer Alderlieste uit Hendrik Ido Ambacht, met het onderwerp: „De gouden draad". Spr. schetste hoe een groot deel van ons leven geleid wordt door draden, tele foon, trein enz., maar dat er ook de gouden draad van het Evan gelie ls waardoor ons leven moet worden beheerst. En dat ook het Chr. vakverenigingswerk langs die draad moet worden geleid. Na de pauze zong de zangver eniging en sprak de lieer Vinger ling uit Goes over „Het belang rijkste vraagstuk". Dit is voor de organisatorische arbeid de inte resse, liet medeleven. Hiervan werd de noodzaak aan getoond, nu sociaal een hoogte punt was bereikt, doordat de C.A.O. een rechtspositieregeling geworden was, en economisch een hoogtepunt wordt bereikt ln liet meespreken en meebeslissen in de bedrijfsorganen, terwyi het ken nen van de historie en van de Bij bel als de voorwaarden van dit leven werden genoemd. DE BILT ZEGT: Op vele plaatsen nevel of mist, welke slechts langzaam verdwynt en op sommige plaatsen de hel» dag blijft hangen. Elders tydelijke opklaringen. Overwegend droog weer met zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1