Irovincif^sn m Rondom de aangekondigde loons verhogingen. Verkeerssituatie in Middelburg in de Raad ter sprake. Begroting I9bu van liet Waiersciiap Schouwen is sluitend. De mening van de Vakbeweging. Bevredigend verloop van de uienhandel. Volgend jaar verhoging der poiderlasten. Woensdag 21 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Elke dag kunnen we nu een officiële publicatie over het besluit van de regering Inzake de verhoging van lonen, ouderdomsnlt- keringen en kinderbijslag tegemoet zien. Deze wijzigingen vorderen een enorme administratieve arbeid in de bedrijven en daar de maatregelen op 1 Januari van kracht worden, kan de regering moeilijk met de publicatie wachten tot de laatste dagen van December. Zoals we reeds berichtten is tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid een grote mate van overeenstemming bereikt. Het enige verschilpunt, waarover men het tot het laatst toe niet eens kon worden betrof de vraag of de loonsverhogingin ge voerd moest worden krachtens een beschikking of via een alge mene vergunning en overleg in de verschillende bedrijfstakken. Uit de berichtgeving zou men Aangaande een eventuele door- kunnen afleiden, dat het overleg berekening van de loonsverhoging ln deze kwestie tot een crisis bin- i in de prijzen vernamen we van de Gemeende-ontvanger HOfStSB De heer J. J. Kortekaas, ad- $ül'3k VGGF 06 Z. L. M. DinM-fiiroftenr usn nP PHIPPII16- junct-directeur van de gemeente lijke accountantsdienst te 's-Gra- venhage, is bij raadsbesluit be noemd tot gemeente-ontvanger van deze stad. Tokio, die grote stad. „De sociale positie van de kleine boeren." De rede van Prof. E. W. Hof stee uit Wageningen over de so ciale positie van de kleine boeren, Tokio heeft thans meer dan zes dje hij uitsprak voor vele leden millioen inwoners, waardoor het van de z.L.M. in de najaarsver- nen de Stichting van de Arbeid zou hebben geleid. Wij vernemen echter van bevoegde zijde, dat dit geenszins het geval is geweest. Wel dreigde de opvatting van de werkgeversvertegenwoordigers, dat zij geen standpunt in deze kwestie wilden innemen, zolang de regering haar mening niet had kenbaar gemaakt tot een nieuwe en ongewenste figuur in het over leg te leiden. Daarmee zou im mers het goede principe losgela ten zijn, dat werkgevers en werk nemers na onderling overleg ge zamenlijk met voorstellen bij de regering aankloppen. Hiervoor is echter een zij het enigszins onbevredigende oplossing gevonden, doordat de voorsteilen van werknemerszijde toch door de Stichting aan de re gering doorgezonden werden met »en begeleidend schrijven, dat de werkgevers over deze voorstellen gaarne de mening van de regering vernemen zouden. Na het ant ivoord: „In principe geen bezwaar tegen enige loonsverhoging" is toen overleg binnen de Stichting begonnen met het in de aanvang genoemde resultaat. Uit practische overwegingen voelt men er van werknemers- zijde meer voor de verhogingen in te voeren door een beschikking van het college van Rijksbemid delaars, waarin deze zaak bij wij- Ze van algemene regeling is vast gesteld. Niet, dat men dit alge- fneen als ideale figuur ziet. Met name het Chr. Nationaal Vakver- !>ond zou theorethisch meer voe- en voor een algemene vergunning fn daarna overleg in de verschil lende bedrijfstakken. Dit stuit naar de mening van het C.N.V. tchter op te veel bezwaren om verwerkelijkt te kunnen worden. In de eerste plaats zou het ge- Volg van zo'n massaal overleg zijn, dat de verhogingen eerst in Februari of begin Maart alge meen zouden zijn ingevoerd. Daar komt nog bij, dat in een groot aantal bedrijfstakken nog geen C.A.O. tot stand kon komen, zo dat daar toch met beschikkingen gewerkt zou moeten worden. En het grootste bezwaar is wel, dat tijdens het overleg in de bedrijfs takken wellicht allerlei nieuwe en hogere eisen naar voren gebracht zouden worden, zodat grote on- fust kon ontstaan. De beslissing Over deze aangelegenheid ligt nu ln handen van de regering en wij menen te mogen aannemen, dat zij wel de weg zal kiezen, die door de werknemersorganisaties wordt voorgestaan. de vierde stad van de wereld is. In 1938 was het met zijn meer dan 6.8 millioen de derde stad, doch het bevolkingsgetal daalde na de Japanse overgave snel tot ongeveer 3.5 millioen. Iedere maand trekken 40.000 nieuwe bewoners in de stad. De meesten vestigen zich in de ge bombardeerde gebieden. zijde van het C.N.V. het volgende: Zowel werkgevers 'als werkne mers zijn het er over eens, dat déze verhoging een element in de kostprijsberekening moet zijn. Dit strie-productie zullen verbran houdt echter niet in, dat nu ook dingsmotoren ^m _serie worden EERSTE NEDERLANDSE VERBRANDINGSMOTOREN. Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse indu- de consumentenprijzen moeten stijgen, want in vele gevallen zal het mogelijk zijn een ander kost prijselement te verlagen. In ieder geval kan men van de Vakbeweging niet verwachten, dat Aj lijdelijk blijft toezien als de arbeiders steeds weer loonsverla gingen moeten incasseren in de vorm van prijsstijgingen, terwijl' de lonen worden vastgehouden, i Vrije prijsvorming kan niet hand I aan hand gaan met geleide loons- vorming. vervaardigd. De in Mei van dit jaar opgerichte N.V. Motoren- fabriek Pluvier te Den Haag zal dezer dagen de eerste 100 stuks afleveren. Het zijn twee-takts rijwielmotoren met 26 cc. in houd. (Ingcz. mededeling, advert.) Mljnhardljesi de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet.40-7 5 c. Gemeente „il particulieren geen concurrentie aandoen. Tijdens de behandeling van de verhoging van reinigingsrech ten in de Middelburgse gemeen teraad, zei de heer I. van Loo (Arb.), dat hij een bedrag van f 5.80 per kub. M. voor het op het kleedlokaal op het Gem. Sportterrein. De wethouder van openbare werken zal één en an der onderzoeken. De heer J. S. Hoek (A.R.) wees op de ver keerssituatie bij de Langeviele- buitenbrug. Spr. wilde het weg dek verbreden door verwijdering van de trottoirs en het aanbren halen van een lading vuil erg gen van wandelpaden buiten de aan de hoge kant vond, daar de leuningen. Bovendien was het particulieren het voor veel min- spr. opgevallen, dat bij de bouw der zullen doen. van de huizen aan 't Zand wei- Weth. L. J. van TWestende nig grond voor ophogen beschik- wees er op, dat dit juist is ge- baar is. De heer Hoek vroeg, daan, omdat de gemeente geen of was afgeweken van de hoogte concurrent wil zijn van de par- zoals deze destijds was vast- ticuliere transportbedrijven. Wil gesteld, daar alles op een lager men door de gemeente geholpen niveau was gebracht en met de worden, dan zal men daar ook regen de tuinen blank staan, extra voor moeten betalen, aldus De heer Közeler vond de ver- de wethouder. Het voorstel om, nu gebleken keerssituatie op de Langeviele- is, dat de Nieuwe Poort niet binnenbrug veel gevaarlijker en goedkoper kan worden afgebro-hij deelde mede, dat eerlang ken dan destijds werd voor- door de bouw van een nieuwe gesteld, niet tot afbraak over te brug een betere verkeerssituatie gaan, werd met alg. stemmen zal ontstaan. De nieuwe brug zal aanvaard. tegenover het Domb. Schuitvlot BENOEMINGEN, worden gelegd, waardoor geen Herbenoemd werden als leden «rote draai meer moet worden van het bestuur van de Burger- fenomen. De schuur by de lijke instelling van Maatschap- Lmgevielebuitenbrug zal eind pelijke Zorg, de heren A. D. J.9?0 verdwijnen, zodat het zicht Littooy, J. M. Hertogh en mr beter zal worden. J Moolenburgh. Eveneens wer-1 Weth van -tWestende zei te den herbenoemd de heren L. j zuuen toezien op de ophoging Onderdy k en J. H. C. Vroom als van bet bouwterrein, hetgeen bestuursleden van de Godshui-1 door de aannemer van het stra- zen. Tot leden van de commissie tenplan moet gebeuren. De heer van toezicht op het Lager Onder- A Flipse (C.H.) vroeg of nu wijs werden benoemd de heren de bussen van de Markt naar E. W. Bueninck en L. M. D. bet Molenwater zijn verhuisd, Zoals bekend had de Raad van Wal en ïr A. Rothuizen. In de verdwijnen naar de nieuwe commissie van beheer en toezicht Bodenplaats. De voorzitter zei, van de sportterreinen werd be-1 dat men beg0nnen is met de noemd mr J A. Heyse. Boven- egalisatie van het terrein, dat als dien werd het reglement van Bodenplaats zal worden inge- beheer en toezicht op de sport- richt terreinen na enige redactiewijzi- j De heer j M Wondergem gingen goedgekeurd. (Q,h.) wilde weten, wanneer er RONDVRAAG, weer publieke telefooncellen Tijdens de rondvraag bracht J Do,or 'echnische omstan- de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) "ïgheden komen deze er voor- nogmaals de afbraak van deli0^1^ no^ me** e, heer Van twee huizen aan de Seissingel ,0<? wees no§ °P de stadhuis ter sprake. Spr. wilde dit alsnog klokken, die weer weigerachtig verijdelen, doch de voorzitter ZIjnl waarna de voorzitter de moest hem teleurstellen met de raadsleden gezegende Kerst mededeling, dat men juist met dagen en een gelukkige en voor de afbraak begonnen was. Bo-sP°echge jaarwisseling toewenste, vendien wees de heer Hesselink' erop, dat gemeentewerken wel zeer royaal met materiaal om- gadering op Maandag j.l. te Goes, was met recht de rede eens pro fessors. Door de uitvoerige uit eenzetting over de onderzoekin gen op het gebied van de arbeids productiviteit op agrarische be drijven van verschillende grootte zou men het haast een inaugurele rede kunnen noemen. Prof. Hof stee betoogde, dat de sociale po sitie van de kleine boeren een maatschappelijk probleem is ge worden, waarin deze mensen ver andering gebracht willen zien. Dat er in deze bevolkingsgroep ontevredenheid heerst in tegen stelling met een halve eeuw gele den, is te verklaren uit het feit, dat de sociale positie van de land arbeider gunstiger is dan die der kleine boeren, die bovendien in deze tijd veel meer de beter ge situeerde bevolkingsgroepen zien. Dat de positie van die boer on gunstig afsteekt bij de positie van de landarbeider blijkt ook wel hieruit, dat de landarbeiders wei nig ambitie meer hebben om ook boer te worden. Om na te gaan hoe de sociale positie van de agra rische bevolking zch onderling verhoudt, heeft Prof. Hofstee een onderzoek ingesteld, waarvan hij interessante bijzonderheden ver telde. O.a. vertelde de Prof., dat men, uitgaande van de mening dat op een bedrijf waar twee mensen regelmatig werk hebben de grootste arbeidsproductiviteit wordt bereikt ontdekt heeft dat op kleinere bedrijven de pro ductiviteit afneemt en deze op grotere bedrijven niet veel toe neemt. Door het nemen van steunmaat regelen door de regering zal men nooit komen tot verbetering van de positie der kleine boeren, meende Prof. Hofstee, evenmin als door intensivering en struc tuurverandering der kleine be drijven, al bieden deze nog wel enige mogelijkheden. De enige op lossing zou volgens hem dan ook zijn dat de oppervlakte cultuur grond van de bedrijven vergroot werd, wat natuurlijk alleen kan door inkrimping van het aantal bedrijven. Om dit te bereiken is het van het allergrootste belang, dat de boerenzoons niet op de bedrijven blijven hangen. Zjj moeten, elders emplooi zoeken en wel spoedig, anders zijn ze alleen maar ge schikt voor ongeschoold arbeider. Niet meer dan één zoon moet er op de boerderij achterblijven en op kleine bedrijven zelfs hele maal geen als dat mogelijk is, zo betoogde de hoogleraar. Hij kon zich de moeilijkheden en bezwaren best voorstellen maai- de enige mogelijkheid om uit de huidige impasse te geraken is toch dat er minder boeren ko men en daardoor de kleinere be drijven vergroot kunnen worden. Vakcentraien gevraagd om ver hoging van het maximum jaar loon, waarbij de werknemer onder de bepalingen Van de sociale ver zekering valt tot f 6000.Tussen werkgevers en werknemers is overeenstemming bereikt over ?en verhoging van f 3750 tot 4500 en met dit compromis zal de regering waarschijnlijk wel ac- coord gaan. Als minimum bij de loonsverhoging was voorgesteld f2.50 per week. Dit zal wel wor den verlaagd tot f2.per week op grond van de overweging, dat anders de differentiatie tussen de lonen van geschoolde en onge schoolde arbeiders die toch reeds te gering is nog kleiner zou worden. Alle lonen beneden de f40 gaan nu dus met f2. omhoog en de lonen der geschool den, die meestal boven de f40 lig gen, met een iets groter bedrag. Wegens overvloed van copy springt. Spr. had dit o.m. gecon- moest het feuilleton een dag over stateerd. bij de uitbreiding van blijven staan. Stijgende werkloosheid. Per 30 November jl. waren er 47.900 geheel werklozen in ons land deelt het Centraal Bu reau voor de Statistiek mede. In clusief de wachtgelders en de DUW-arbeiders waren het er S8.000. Vergeleken met einde Oc tober jj. was er een toeneming van bijna 13.000. Per 30 November 1948 waren in totaal 48.000 werklozen geregi streerd en per 30 November 1947 39.000. VLIEGTUIG VAN DE „SABENA" NEERGESTORT. BIJ PARIJS Zondagavond omstreeks half tien is een Dakota van de Bel gische luchtvaartmaatschappij „Sabena" met vier passagiers en een uit vier koppen bestaande bemanning te Aulnay-sous- bois, even buiten Parijs, tegen een huis gevlogen en ontploft. De leden der bemanning en de passagiers, die bestonden uit twee Belgen, een Amerikaan en een Egyptenaar kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde kort na het opstijgen van het vliegveld „le Bourget". De bewoners van het getroffen huis bleven ongedeerd. Brandweerlieden dreggen naar de stoffelijke resten. Er is op het ogenblik weel een opleving in de uienhandel en de voorraad begint op het eiland Schouwen-Duiveland ai aardig te ruimen. Geschat mag wel worden, dat van de gehele beschikbare voorraad voor het gehele land wel ongeveer 60 geruimd is. Bloedtransfusie te Kortgene Vandaag zal te Kortgene een grootscheepse bloedtransfusie plaats hebben. De Amsterdamse bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis zal van plm. 300 Donors van Noord-Beveland bloed aftappen. De transport colonne van het Rode Kruis te Goes zal assisteren. Nog geen beslissing over DULDEN. In een Zondag te Utrecht ge houden vergadering van de Kath. Volkspartij zijn prof. Romme en zijn fractiegenoten in de Tweede Kamer aan de tand gevoeld over hun houding bij de Indische kwestie. De critiek was niet mals. Met name bleek men ontstemd over het feit, dat prof. Romme na de ontslagname van minister Sassen, het kabinet bleef steu nen. Deze critiek was volgens prof. Romme niet juist. Men moet, ro betoogde hij, onderscheid ma ken tussen STEUNEN en DUL DEN. De R.K. fractie heeft de regering niet gesteund en ook niet afgewezen, maar slechts GEDULD. Aardig gevonden. Maar ik vermoed, dat het sommigen toch wel een beetje is gaan schemeren. Prof. Romme heeft het Kabi net geduld. D.w.z. hij heeft voortdurend op de bres gestaan om het Kabinet te verdedigen. De schennis van de grondwet werd goedgepraat. De „donkere bladzijde" van het spelen met de rechten der minderheden werd over 't hoofd gezien. Al zijn niet geringe redenaars talenten heeft prof. R. aange wend om het kabinet en Soe- karno de overwinning te bezor gen. Bij de stemming werden de fractiegenoten tot de laatste man opgetrommeld. Als dat alles slechts dulden is, dan vraag ik me toch af, wat er dan wel moet gebeuren als er GESTEUND moet worden. De drukste maanden Decern-1 subsidieverzoek voor Gezins- ber tot en met Februari moeten i zorg te Vlissingen. Eerst bespreking met Waleherse FRANSE REGERING WIL BELASTINGEN VERHOGEN. De Franse regering heeft voorgesteld de belastingen met 191 milliard francs te verhogen. Dit bedrag zou worden verkre gen door de productiebelasting met 1 procent en de door werk gevers te betalen loonbelasting met 2 procent te verhogen en in stelling van een nieuwe belasting op het particuliere vervoer langs de weg. nu maar hoe het weer zich hou den zal. In een strenge winter worden er veel uien gegeten maar dan is de verzending uiterst moeilijk. De totale verzending in No vember was 28.202.784 kg., ver deeld als volgt: Engeland 14.278.613 kg., Duitsland 8.770.990 kg., België 1.649.221 k.g., Ierland 1.530.780 kilogram, Noorwegen 1.097.650 k.g., West-Indië 246.475 kg., Engels leger in Duitsland 164.608 kg., Midden-Amerika 121.640 kg., Noord-Amerika 82.150 kg., Canada 69.050 kg., IJsland 65.850 kg., Zwitserland 47.100 kg., Indonesië 33.580 kg., Afrika 33.425 kg., Luxemburg 8925 kg., Malakka 2500 kg, Rijn land 20 kg. De totale hoeveelheid sedert het begin van het seizoen ge ëxporteerd bedraagt ongeveer 66 millioen kg. Vergadering Zeeuws Drankweercomité. Zaterdagmiddag vergaderde ten huize van de heer Fey het Zeeuws Drankweercomité o.l.v. de heer J. Castel uit Vlissingen. Indien de plaatselijke comité's van Middelburg, Vlissingen en Goes hun financiële mede werking verlenen, kan in die plaatsen de bioscoopreclame worden uitgevoerd. In het comité voor plaatselijke keuze namen zitting de heren J. Castel, G. M. Feij en M. A. L. Hubregtse. Met blijdschap werd geconstateerd, dat de gemeentebesturen van Middelburg en Westkapeile voor stellen aanhangig maakten om het maximum aantal vergunnin gen te verlenen. Betreurd werd, dat in een circulaire van de V.A.S. medewerking werd afge wezen van de onthoudersbewe ging. De voorzitter deelde voorts mede, dat in Januari 1950 een grote vergadering wordt voor bereid om te handelen over de actie 1950. Stichting. In de vergadering tot vooron derzoek van de Vlissingse begro ting, hebben enkele leden ernstig aangedrongen op het nemen van een beslissing op het vezoek van de Diaconie der Ned. Hervormde Kerk om subsidie voor haar ge zinszorg. In dit verband werd ge wezen op de in het leven geroe pen stichting voor Gezinszorg, welke heel Walcheren omvat. Het is n.l. vrijwel zeker, dat ook de steden Middelburg en Vlissingen in deze stichting worden opge nomen. Op de gemaakte opmer kingen hebben B. en W. geant woord, dat naar hun mening eerst een bespreking moet plaats heb ben met de stichting over de sa menwerking met de gemeente, voordat een beslissing genomen wordt inzake de subsidie aan vraag. VLISSINGEN. Inkrimping woningdienst. Naar aanleiding van vragen hierover hebben B. en W. mede gedeeld, dat de werkzaamheden van de woningdienst minder om vangrijk zijn geworden. Van de 40 ambtenaren, die er oorspron kelijk waren zijn er thans nog 9 over. Met ingang van 1 Februari zullen twee ambtenaren vertrek ken en met ingang van 1 Juli nog een ambtenaar. Nieuwe trouwloper. Burgemeester en Wethouders hebben verheugend nieuws aange kondigd voor de toekomstige bruidsparen. Eén der raadsleden had n.l. gevraagd of het mogelijk is een nieuwe trouwloper aan te schaffen en B. en W. hebben thans voorgesteld op de begro ting hievoor een post uit te trek ken van f 16.00.omdat de aan schaf van een nieuwe loper inder daad geen luxe is. Bij gebruik van deze „luxe" loper zal echter een hoger tarief geheven worden. (Zie vervolg pag. 3.) Een kwart millioen. Er is een korte, geïmproviseer de actie gevoerd voor het verza melen van handtekeningen, ter verkrijging van het zelfbeschik kingsrecht voor Ambon, Timor en de Minahassa. Van een behoorlijke voorberei ding was geen sprake. Daarvoor was de tijd te kort. Toch is het gelukt in deze korte tijd 238.179 handtekeningen te verzamelen. Bijna een kwart millioen. Wel een bewijs, dat deze zaak leeft bij ons volk. Winkelweek-loterijen. Bezwaren van verschillende kanten. De z.g. winkelweken zijn aan de orde van de dag. Over de resultaten wordt zeer verschillende geoordeeld. Maar dat is een zaak van de betrokken middenstanders. Nu komt hierbij, dat om de kooplust te prikkelen, allerlei middelen worden aangewend, o.a. loterijen, daarvoor de winkelier* dan de prijzen beschikbaar moe ten stellen. Vanwege de Chr. Midden standsbond zijn tegen deze loterij manie ernstige principiële be zwaren ontwikkeld en werd den leden zeer ernstig geadviseerd, niet mee te doen. Ook van de kant van de bak kers wordt bezwaar gemaakt. Zij zijn n.l. gebonden door een onder nemersovereenkomst die inhoudt, dat de bakkers hun klanten op geen enkele wijze mogen bevoor delen. In verband met de hierover ge voerde actie heeft thans de mi nister van Justitie toegezegd, te zullen onderzoeken of met de voorschriften van de loterijwet de hand wordt gelicht. Maandag kwam het Waterschapsbestuur van Schouwen in 's Landskamer te Zierikzee in algemene vergadering bijeen. Het belangrijkste punt van de agenda was de behandeling van de be groting voor 1950. Het bestuur is er in geslaagd deze begroting sluitend te maken; inkomsten en uitgaven sluiten met een totaal bedrag van f 2.223.112.62, de post onvoorziene uitgaven geeft een bedrag van f 20.259.29. Dat de begroting sluitend is, is in hoofdzaak te danken aan het voordelig saldo van f 60.000, dat nog van vorige diensten over- stond. Deze omstandigheid gaf enkele leden de overtuiging, dat deze begroting eigenlijk een tekort liet zien. ging van de begroting 1949 goedgekeurd. Het totaal der uit gaven voor 1949 wordt daarmee gebracht op f 1.594.024,59. ker voor grote uitgaven komen te staan. Hij zou elk jaar f 22.000 willen reserveren, om zodoende een fonds te kweken, waaruit in de toekomst een nieuw gemaal, dat z.i. nodig zal zijn, zal kunnen worden bekostigd; rechtstreekse uitwatering op zee zal dan mo gelijk zijn. Verder bepleit hij nadrukkelijk, dat de boezem wordt uitgebaggerd; momenteel kan deze te weinig water be vatten. In antwoord op deze op merkingen, antwoordt de voor zitter, de heer J. Klompe, dat deze sluitende begroting is te danken aan de splitsing van de dienst in een gewone dienst en boezem, welke werd toegezegd. De wegen. Betreffende onderhoud en de kapitaaldienst, waardoor een Begroting 1950. batig saldo van f60.000 kon Daarna kwam aan de orde:worden aangewend. Hij waar- Behandeling begroting 1950. Vanschuwde ook zich niet blind te de gelegenheid om algemene be-staren op deze begroting, daar De heer Verbeek toonde zich caat zullen worden nagezien, toegankelijk voor deze redene- Naar aanleiding van opmer- ring. Naar zijn mening moesten kingen over het tegoed bij we- daarom leningen zoveel moge-deropbouw deelt de voorzitter deehfe^rtn' vnm-vittofrne™0rmt wor^en vermeden. Imee, dat het bestuur nog steeds daarvoor poo l d? artikelsgewijs» behan- het bouwen van een woning in Haarvnnr «1 unxubgewufe uenan- nei Douwen van een won oDeesteld. Men ÏEt n«delinë drong. de ,heer v: d' Bout de Schelphoek overweegt. opgesteld. Men zal daarvoor op de e.k. 10 begrotingen f 70.000 uittrekken. In 10 jaar zal men daarvan alle bicofluxwegen van een slijtlaag kunnen voorzien, 45 km. wegen zullen daarvan ver hard kunr.en worden; de meest Christelijke middenstanders. De vorige week werd te Gro ningen een vergadering gehouden van de Prot. organisaties van Chr. middenstandsverenigingen. Er was een schitterende op komst en uit alles bleek een zeer actief meeleven. In Groningen neemt deze organisatie een be langrijke plaats in. En in Zeeland? Er zijn ook hier Christelijks middenstandsverenigingen. Maar er is nog niet het echte meeleven, met het gevolg dat ook de invloed nog betrekkelijk gering is. er op aan, dat de toestand van; Beplanting van dijken wordt flP HaVPTirJiik-pr» *7 mi 1 mnrfJnn V»o_ 1 rio hoor Donmr iron 1 ovln de Havendijken zou worden be-.door de heer Panny van harte sproken met G. S'. Volgens de j toegejuicht. voorzitter werd de Oosthaven- dijk goed hersteld, het herstel van de Westhavendijk liet ech ter volgens deskundigen nogal vPr±H 3 ZJj? aü®te wensen over. Na een gedaclv verhard. Verder zal men dan nog 1315 km. bicofluxwegen kunnen aanleggen. Over enkele wegen, die voorkomen in het tertiaire wegenplan, zal overleg gepleegd worden met Ged. Sta ten; 65 pet. van de kosten van verbetering daarvan zou dan voor rekening van de provincie komen. Over 10 jaar zouden dan, op basis van de huidige prijzen, de onderhoudskosten kunnen worden teruggebracht op f 45.000, welke dan uit de begrotingen tenwisseling over het herstel van de wegen in Ellemeet, kwam de restauratie van de as- phaltweff in de Laan te Renesse aan de orde. Over het herstel daarvan zal overleg gepleegd worden met de gemeente Re- nesse. De verhoging van de post extra-hulp griffier van f 3960 tot f4360 bracht de heer den Boer in het geweer. Deze achtte deze beloning niet overeenkom- Ongunstig beeld. I Na afdoening van het punt in gekomen stukken, betreffende enkele aannemingen van benoe mingen en goedkeuringen van besluiten kwam men toe aan het punt Bestedingen Naar aanlei ding van een besteding, die werd gegund voor f26.350 en die beraamd was voor f37.500, vroeg de heer Panny hoe dit verschil was te verklaren. Daar op werd geantwoord, dat deze aanbestedingssom uitzonderlijk laag was, doch dat de beraamde som het gemiddelde van de in schrijvingsbedragen was. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten aan het daarvoor in aanmerking komend personeel, alleen de kantonniers en de bode komen daarvoor in aanmerking, een huwelijkstoelage toe te kennen, terwijl het loon van de onge huwde werklieden werd ver- hoofd tot f2000. Goedkeuring aan van mcr, "-j ureftcuucii. van ue aasueii mei iJ. van 01 voor hef ontwaULsnla" Jaar' Volgens de heer Mooienburgh fingen en belastingen zouden Naar aanleiding van opmer- kunnen blijven. Inderdaad, was kingen van de heer Moolen- des voorzitters antwoord daar- burgh wordt besloten, dat de op, volgend ja r zullen de las- door het waterschap af te slui- schouwingen te houden werdde volgende begroting waar- gebruik gemaakt door de heer schijnlijk meer zorgen zal ver- C M. Moolenburgh. Deze zeide,1 wekken. Het denkbeeld om de - dat, hoewel de begroting ogen- ambtenaren hun wensen ken- lopende schijnlijk gunstig is, hij daar- baar te laten maken verwierp kunnen worden bestreden, over toch niet erg rustig is. Hij hij; verwerkelijking van deze vroeg zich af of inderdaad de wensen zou minstens f 1 mill, toestand zo gunstig is, en vroeg kosten. De toestand van de bovendien of het niet zo was, glooiingen achtte hij; absoluut zich af of het beeld, dat deze ba-1 vöorsteV vande héér Verbeek stig die van de commies-gassier. zouden j Tenslotte wordt het bestuurs voorstel met 19 tegen 6 stemmen aangenomen De heer Moolen- I burgh vroeg extra-hulp voor het De heer A. M. den Boer vroeg bijwerken van de klapper. Op i J Mk/ouiwvv ixv-u wtciu, VAdl> ucne Uv. VUUIblUl Vdll Uc XlcCl f verschillende urgente objec- niet onrustbarend; al was het groting levert, inderdaad wel'werd f250 gevoteerd voor de ten Dieven wachten. Naar zijn een hartewens deze te verhogenmeevalt. Naar zijn mening moe-1 aanschaf van nieuwe stoelen. De T?o en de lasten thans tot boven de buitenbermen. Men ten de inkomsten uit heffingen op f 48 liggen; zonder ontwate- hoopt dit in eigen beheer te1 en belastingen de uitgaven dek- ringsplan reeds f 45. Hij zou doen. Uitdiepen van de boezem ken; deze begroting is alle -tl gaarne zien, dat de wensen van zou volgens hem niets opleve- sluitend dank zij f60.000 batig de technische ambtenaren ter ren. Het gemaal was, naar zijn saldo van vorige diensten. Dit herstel zal fn de Koudekerkse1 kend. Nadat nog enkele opmer- belegging van de reserve vorm de daarna nog even een punt van overweging. Met behulp van Landbouw- Naar aanleiding van beden kingen die uit de vergadering worden gemaakt zal het bestuur dit echter terdege overwegen alvorens tot aanplant over to gaan. De begroting werd ten slotte aangenomen. Cijfers. Op de debetzijde van de be groting komen o.a. voor batig saldo vorige diensten f 60.000, opbrengst eigendommen f 17.601,98, belastingen en hef fingen f353.722,11. Diverse in komsten f 28.138,53, buitenge wone ontvangsten f 1.763.650. Op de creditzijde komen o.a. voor kosten gewone werken f 157.274. rente en aflossing f 618.567,73, verbetering ontwatering f 1.240,000, onvoorzien f 20.259,29. Totale telling f 2.223.112,29. Hier van is f 903.124,33 op de gewone dienst en f 1.244.515,81 op de ka pitaaldienst. Rondvraag. In de rondvraag informeerde de heer Moolenburgh naar een Provinciaal Zeeweringsfonds. Hierover was echter niets be- voor het ontwateringsplan. menteel absoluut niet met de toe- hadden de mededelingen van de Na en.ge opheldering n.a.v. stand op de hoogte. Z.». was de voorzitter i_i een Mem. van Toe- vragen van de heren nny en financiële positie minder gun- lich. ig moeten staan. Verder Moolenburgh. wordt, een wyzi- stig, in de toekomst zou men ze- vroeg hy waterpassing in de ten moeten worden verhoogd, ten contracten door een advo- kingen zijn gemaakt over diverse onderwerpen sluit de heer J. Klompe de vergadering. Gereformeerde Kiesverenigingen. Te Utrecht en te Aallen-Win- terswijk werden Geref. Kiesver enigingen (leden van de Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O.) opgericht. In Drente werd besloten bij de verkiezingen voo? de Prov. Staten met een eigen lijst uit te komen. Bezwaarden in het C.N.V. Van de zijde der Ger. Kerken (art. 31 K.O.) worden ook be zwaren ontwikkeld tegen „d« weinig principiële zaken" in het Chr. Nat. Vakverbond. In som mige plaatsen worden vergaderin gen gehouden om deze bezwaren te bespreken. De heren W. Mortijn en J. J. Kole, die herkozen werden als ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk te Kleverskerke, heb ben hun benoeming aangenomen. Vier doden, twee vermisten bij overvallen. De planter J. G. Hoevenaar Jr en twee ondernemingswachters van de oliepalmonderneming „Sa- wit Sebrang" van de Deli Maat schappij (Medan), zijn tengevolge van een overval door een bende gedood. De heer Hoevenaar had f 9.000,— bij zich voor het uit betalen van lonen, welk bedrag geroofd werd. Tussen Tjibatoe en Tasikmala- ja, in west Java, is een trein ont spoord tengevolge van het opbre ken der rails, waarna de trein werd beschoten. De treinbewa- king en een afdeling der T.N.I, waarvan een afdeling van 40 man zich toevallig in de trein bevond, verjoegen de beschieters. Een remmer werd gedood, twee sto kers vermist en 6 passagiers wer den gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2