ZEEUWSCH DAGBLAD Eerste Kamer kwam nog niet tot stemming over ontwerp souvereiniteitsoverdracht Hogere woningproductie dit jaar dan werd verwacht Provinciale Huisviijttentooiistelliiig in Mei 1950 te Middelburg. Eerste kabinet van de R.I.S. samengesteld NIEUWS Niet aldus. Indische ambtenaren. De heer Poliema (C.H.) acht de Kroon gebroken Arbeider doodde hospita in drift. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Samenwerking iaat niets te wensen over." Zeepkistenrace in Frankrijk Twee verkeersongelukken met dodelijke afloop Initiatief van „Uit het Volk' Voor het Volk". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- gtr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 91440 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 21 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen, Op- en ondergang van Zon en Slaan. Donderdag: Zon op 8.46 u., onder 16.31 u. Maan op 11.28 u., onder 19.19 u. Hoogwater op Donderdag 22 Dec. Vlissingen: 3.17 u., 2.18 m., 15.44 u. 2.19 m. Terneuzen: 3.50 u. 2.35 m„ 16.14 u. 2.36 m. Wemeldinge: 5.13 u. 1.77 m„ 17.34 u. 1.83 m. Zierikzee: 4.57 u. 1.51 m., 17.21 u. 1.57 m. |J eeds enige malen is het bij de behandeling van de sou vereiniteitsoverdracht in de Tweede Kamer voorgekomen, dat bij het Kamergebouw de monstraties plaats vonden. Op de dag dat het debat be gon, werden door het publiek afkomstig uit de kringen van Rijkseenheid bepaalde Kamer leden bij hun komst toegejuicht en sommige ministers met ge zang begroet. Als reactie daarop had" zich Maandagavond een groep partij genoten van minister Drees bij het gebouw van de Eerste Ka mer opgesteld die de minister bij zijn komst met handgeklap en gejuich begroette. Later op de avond toen de vergadering nog aan de gang was, verzamelde zich voor het Kamergebouw een menigte van een paar honderd mensen, die op niet te miskennen wijze uiting gaf aan haar mening over het aan de orde zijnde vraag stuk. Verscheidene malen drong het Wilhelmus door tot in de gangen van het Kamerge bouw. Nu en dan werd het Rijkseenheid-lied op de wijze van „Wij willen Holland hou wen" gezongen. Toen de verga dering geschorst was stroomde het publiek samen voor de hoofdingang om het vertrek van Kamerleden en ministers af te wachten. In spreekkoor werd geroepen: „Ambon, Timor, Mi- nahassa", en „grondwet, grond wet". Naar gemeld werd, deden zich geen incidenten voor en verl.epen de demonstraties vrij ordelijk. Vrij ordelijk. Goed. Maar toch buiten de orde. Hoe verklaarbaar het ook moge zijn, dat sommige mensen behoefte hebben hun gemoed te luchten, toch verdient het ge beurde afkeuring. Die kant moeten wij niet op. In de pers en in vergaderin gen heett ieder volle vrijheid zijn mening te zeggen. Maar de beslissingen vallen in liet op wettige wijze samengestelde parlement, waar regering en volksvertegenwoordiging elkaar ontmoeten er waar ze ongehin derd moeten kunnen vergade ren. Van demonstraties die een vrij ordelijk verloop hebben, naar oproerige betogingen, is maar één stap. Niet aldus! lie regering heeft ten behoeve ■*-' van de Nederlandse ambte naren in Indonesië een garantie- wet ingediend. De zaak komt hierop neer, dat zij die naar de Unie over gaan, zeker zijn van hun pen sioen, in tegenstelling met hen, die er de voorkeur aan geven heen te gaan. Het mes op de keel dus. Blijven en de Republiek die nen ofzijn rechten prijs geven. Tegenover de Republiek was de regering een en al soepelheid en werd op een milliard niet ge zien. Maar nu het Nederlandse ambtenaren betreft, is er van soepelheid geen sprake. De Tweede Kamer bleek hier over slecht te spreken, en heett, tegen de zin van de regering doorgezet, dat de garantiewet reeds a.s. Vrijdag behandeld wordt. Laten wij hopen, dat althans bij dit vraagstuk, de Volksver tegenwoordiging is, wat zij be hoort te zijn: een schild voor de zwakken. Amerikaanse particulieren mogen niet naar Hongarije reizen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse particulieren het reizen naar Hongarije verboden. Dit besluit werd bekend ge maakt in een scherp protest aan Hongarije tegen de arrestatie van Robert Vogeler, de vice-president van de Intern. Telephone and Te legraph Cy, die vorige maand te Boedapest werd gearresteerd. De nota eist de vrijlating van Voge ler en beschuldigt de Hongaarse regering van kwade trouw en ju ridisch ongeoorloofde practijken. Vogeler wordt beschuldigd van spionnage. Stoffelijk overschot uit zee geborgen. Het was de stuurman van de „Toornvliet". Zondagavond heeft de loods boot „Markab" uit Vlissingen een lijk opgevist uit zee, dat met een tender van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen aan wal is gebracht. Even dacht men, dat het een stoffelijk over schot was van een der omgeko men Stellendammers, maar bij identificatie bleek, dat het de stuurman van de enkele dagen bij de Engelse kust ten onder gegane „Toornvliet" was. Het stoffelijk overschot van de stuurman H. Sissing uit Den Haag, is gistermiddag te Vlis singen ter aarde besteld. De Sowjet-Russische afgevaar digden in de geallieerde raad voor Japan hebben Dinsdag de zitting verlaten na de V. S. ervan te heb ben beschuldigd, dat zij de Japan ners als „kanonnenvlees" in een anti-Sowjet-Russische kapital:s- tische oorlog gebruiken. De Eerste Kamer is gisteren, tegen veler verwachting in, nog niet tot stemming gekomen over het wetsontwerp souvereiniteits overdracht aan Indonesië. Vandaag echter zal de definitieve beslissing vallen. Het is zo goed als zeker, dat de gehele C.H.-fractie zal tegenstemmen en de volledige V.V.D.-fraetie voor. Daarmee zal het ontwerp dan ook door de Eerste Kamer zjjn aanvaard. Indonesië gedurende hun Bij de heropening van de de batten betoogde de heer Poliema (C.H.), dat de kleine fracties in de Tweede Kamer hun stem in onvrijheid hebben uitgebracht. Vooral geldt dit voor de V.V.D., die mr Stikker in het kabinet heeft. „Wij voelen ons veel vrijer tegenover mr Schokking. Deze heeft b.v. nooit de tocht naar Djogja ondernomen", aldus spr., die vervolgde: „Moeten wjj Hare Majesteit de ze gang naar de souvereiniteits overdracht laten doen? Zjj, die voor ons het symbool der vrijheid is? Moeten wjj dan in deze dagen rond Kerstmis M.M. vergelijken met Christus, Die ook de weg der vernedering moest gaan?" Spr. had ernstige bezwaren te gen de bepalingen in het Unie statuut betreffende het hoofd der Unie. De regering heeft niet aan getoond, dat in dit ontwerp de Kroon niet is gebroken. De heer Kerstens (K.V.P.) be toogde, dat men onder de Neder landers vóór 1941 nooit voldoen de aandacht heeft besteed aan 't groeiende Indonesische nationa lisme. Hij was van mening, dat tegenstemmen zedelijk niet ver antwoord is. De oppositie tegen de regering heeft steeds gezorgd, dat wij telkens opnieuw „de boot misten". De hoofdschuld ligt daarom bij de oppositie zelf. „EEN STUK VAN EEN ZEER GOED ADVOCAAT". De heer Algra (A.R.) noemde de antwoordrede van minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer „een stuk van een zeer goed ad vocaat". Hij vergeleek die rede met de „deductie van die andere knappe advocaat, Johan de Wit", die prof. Kranenburg ooit heeft genoemd een voorbeeld van „zal vende rhetoriek, geveinsde ver ontwaardiging en handig aange voerde precedenten". Spr. vond in de rede van de minister wel iets van rhetoriek, al was die niet zalvend. Spr. vroeg verder van de rege ring de toezegging, dat alles in het werk zal worden gesteld, op dat het moreel van onze troepen HET NED. EN REP. LEGER OP JAVA. Tijdens een persconferentie heeft generaal-majoor Scheffe- laar medegedeeld, dat in Oost- Java de samenwerking tussen het Nederlandse en Republikeinse le ger niets te wensen overlaat. De militaire hulp van Neder landse zijde wordt thans in een zodanig tempo verstrekt, dat de T.N.I. het niet kan bijhouden. Wat het verbindingsmateriaal betreft is alles geleverd wat er werd gevraagd, evenals munitie en uitrustingsstukken. Onlangs zijn 23.000 uniformen geleverd. De concentratie der Nederland se troepen verloopt op „volkomen bevredigende wijze". Dit vraag stuk was uiterst moeilijk, daar het gaat om het onderbrengen van 25 a 30.000 Nederlandse mili tairen, waarbij nog veie vrouwen en kinderen komen. Het plan bestaat, om op de dag der souvereiniteitsoverdracht een gezamenlijk défilé te houden door de K.L., het K.N.I.L. en de T.N.I. De periode, waarin de Neder landse troepen hier geen militaire taak meer zuiien hebben, zal wor den benut voor training voor hun eventuele taak in het kader van het Atlantische Pact. Vier ongelukken eisten slachtoffers. Een zeventien jarige kantoorbe diende uit Bergschenhoek viel, toen hij in Rotterdam op zijn fiets voor een tram trachtte te blijven, met zijn hoofd op de rand van een trottoir en overleed ter plaatse. Een 24-jarige losser werd op het Prins Hendrikdok te Rotter dam door een electrische kraan gegrepen zonder dat iemand het merkte. Zijn been werd afgereden en hij overleed. In Leiden reed de 69-jarige J. A. W. Aalbersberg, oud-dir. van de Amsterdamse Bank te Leiden met zijn auto tegen een door kortsluiting onverlichte tram. Ook hij overleed. In Amsterdam viel een 41- jarige man, die een transportfiets bestuurde door een kleine botsing met een fietser, met zijn hoofd onder een juist passerende auto en overleed onmiddellijk. PROTEST TEGEN BUTLIN- KAMPEN. Naar aanleiding van de plannen om in Zandvoort een Butlinkamp te vestigen, heeft de Nederlandse Jeugd-Gemeenschap zich opnieuw gewend tot de raad van ministers, G.S. van Noord-Holland en de raad van Zandvoort, met een pro testtelegram, waarin ,,de geza menlijke jeugdorganisaties het gepubliceerde drie-millioen-plan volstrekt In strijd achten met de zo noodzakelijke versobering van de volkshuishouding". in Indonesië gedurende wachttijd op repatriëring behou den blijft en voorts, dat zij in volle eer uit het land zullen ver trekken. .ANTWOORD MINISTER VAN MAARSEVEEN. Mr Van Maarseveen, verklaar de in zijn antwoordrede, dat nie mand kon hopen, dat het leider schap van Nederland over de vol ken van Indonesië kon duren. Wèl mocht verwacht worden, dat de band tussen deze volken duur zaam zou zijn. Daarom moet de R.T.C. gezien worden als 'n nieuw begin, dat, hoewel niet zonder ge varen en moeilijkheden, goede mogelijkheden biedt. Velen hadden zich voorgesteld, dat de Nederlandse legaliteit de Indonesische illegaliteit zou heb ben kunnen overwinnen. Indien dit gebeurd zou zijn, zou dan die overwinning gevolgd zijn door 'n souvereiniteitsoverdracht Geens zins. Wij zouden die overwinning ten koste van veel bloed hebben moeten „andhaven en zij zou van korte duur zijn geweest. Mag men zich ooit door do nood laten dwingen van de grondwet af te wjjicen? De grondwet zelf geeft hierop geen duidelijk ant woord. Spr. meende echter be vestigend op deze vraag te mogen antwoorden, al is hijzelf ervan overtuigd, dat het ontwerp bin nen de grondwet bljjft. Prof. Anema kon z.i. niet aan tonen, dat een andere regerings- poiitiek die noodtoestand niet zou hebben opgeroepen. Bovendien, die noodtoestand is er nu een maal en het is een nood, waarin het Nederlandse volk verkeert, In het begin van de avondver gadering deelde de V orzitter me de, dat de replieken en de eind- stemmi over 't ontwerp souve reiniteitsoverdracht heden om 11 uur v.m. zullen aanvangen. Daarna spraken nog de minis ters G« .zen, Joekes, Schokking en Drees, alsmede de staatssecre taris van Oorlog. Minister Schokking herdacht degenen, die in de strijd in Indo nesië het leven lieten en zei te gen de heer Poliema, dat ook hij zich volkomen verantwoordelijk acht voor de reis van minister Stikker naar Djogja in 1948. Begroting van Wederopbouw goedgekeurd. Baron van der Feltz pleitte opnieuw voor Z.-Vlaanderen. Gisteren heeft de Tweede Ka mer de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting goed gekeurd. De heer Ten Hagen (Arb.) achtte een soepel bouwplan op lange termijn nodig en uitte zijn teleurstelling erover, dat de mi nister door vereenvoudiging van het financieringssysteem de par ticuliere bouw aantrekkelijk wil maken. Overheids-exploitatie achtte spr. het meest gewenst. De heer Van der Feltz (C.H.) vroeg o.a., of het niet mogelijk is de in de noordelijke provincies overtollige arbeidskrachten naar Den Haag over te brengen. Hoe zal het met het woningprobleem gaan, nu velen In Indonesië geen levenstaak meer zullen vinden en nu velen door demobilisatie terug keren? „Minderheden plegen geen goed onthaal te vinden bij de regering, maar ik hoop, dat de Nederlandse minderheden, die geen woning hebben, beter zullen worden ontvangen", zeide spr., die verder bezwaren tegen de fi nancieringsregeling ontwikkelde. Hij vroeg de bijzondere aandacht voor de woningbouw in de getrof fen gebieden, met name in Z. Vlaanderen. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg de aandacht voor de nood der groeiende gezinnen, voor de nood dergenen, die willen huwen en geen woning krijgen en voor de gedemobiliseerden. De heer Andriessen (K.V.P.) kón niet de mening van de minis ter Jelen, dat met de bouw van 33.000 woningen per jaar het aan tal woningzoekenden en samen wonende gezinnen niet zou toe nemen. Hij drong aan op verrui ming van de bouw van woningen voor grote gezinnen. De heer Ritmeeter (V.V.D.) be cijferde, dat er nog 576.000 wo ningen moeten worden gebouwd. Als de duplexwoningen in 1960 verdwenen zijn, zal het z.i. zeker 1970 worden voor het woningte kort is ingehaald. DE MINISTER ANTWOORDT Minister In 't Veld zeide als zijn voornaamst laak te zien de versterking van de burgerzin en daarom deed hij een beroep op de bij 't bouwbedrijf betrokkenen. Hij deelde mede, dat hij voorne mens is m.i.v. 1 Januari 1950 ver dergaande bevoegdheden aan de gemeentebesturen te geven, "Na 1 Januari zal de bouw zonder Rijks- steun vrij zijn en ook zullen werk jes tot f 2000 vrij komen. Indus triële proj" 'ten, waarvan vast staat, dat de uitvoering ervan zal bijdragen tot verhoging der in dustriële productie, zullen niet langer worden opgehouden. Zijn voorspellingen over de wo ningproductie zijn zelfs over troffen. Voor 1950 is gerekend op 40.000 woningen, maar het zullen e. z.i. meer zijn. De minister achtte voor 1953 een bouwcapaci teit van f 1700 millioen nodig. Daarin zit f 660 millioen ^or woningbouw, dat betekent 55.000 woningen. Spr. schatte het tekort op 250.000 woningen, het accres is gesteld op 33.000 per jaar. In 1964 zou men op normale wijze door de achterstand heen zijn. Wanneer er in de eerste tien ja ren 72.000 duplèx-woningen wor den gebouwd, dan zal de achter stand in 1960 zijn ingelopen. Het wetsontwerp inzake de hu ren zal nu binnenkort kunnen worden ingediend. O.m. herinner de spr. er nog aan, dat hij 300 woningen voor gedemobiliseerden heeft beschikbaar gesteld. Win kels gaan niet van het bouwvolu me af. Na re- en dupliek is de be groting z.h.s. goedgekeurd. Tegen kwart over elf is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Reeds meer dan 300 Parijse jongelui hebben zich laten in schrijven voor de eerste Franse „zeepkistenrace", die in Juli a.s. in het Pare des Expositions te Pa rijs zal worden gehouden. De race zal worden gehouden op een hellend parcours van 300 meter. Alle deelnemende „wa gens" moeten door de bestuurder zelf gemaakt zijn, mogen geen en kel mechanisme bezitten behalve een rem en alleen tengevolge van de helling van het parcours wor den voortbewogen. Inschrijving staat open voor jongens tot 15 jaar. De winnaar zal „zeepkisten kampioen" van Frankrijk worden en als prijzen ontvangen een vier- p.k. Renault (voor zijn vader) en een som van 200.000 francs op de Spaarbank. De race wordt in hoofdzaak ge organiseerd door een „comité" van negen kinderen van nog geen vijftien jaar onder voorzitter schap van de twaalfjarige zoon André van de Parijse zakenman Gombert. Volgens eenstemmige beslissing van het comité zullen geen meis jes met de wedstrijd mogen mee doen. Wél mogen ze helpen de „wagens" in de verf te zetten. Gistermorgen sloeg tengevolge van gladheid op de rijksverkeers weg UtrechtDen Haag, nabij Waddinxveen een auto over de kop. De 65-jarige A. Boutens uit Den Haag, die naast de bestuur der zat, werd uit de auto geslin gerd. Hij werd met een schedel- basisfractuur opgenomen in het St Josephs Gasthuis te Gouda en is later in de morgen overleden. De bestuurder liep geen letsel op. Gistermiddag sloegen twee paar den voor een bestelwagen van Van Gend en Loos,' op de haven in Gouda op hol, daar de voerman bij het opstappen de bok van de wagen trok. De dieren kregen de bok op hun lijf en renden ver schrikt weg. Een honderdtal me ters verder ramden zij een win kelpui, schoten naar de overzijde en vernielden ook hier een win kelpui. Een 61-jarige wielrijder, de heer J. Duim uit Gouda, werd door de hollende paarden gegrepen en met zijn fiets een tiental meters meegesleurd. Enige uren later is het slachtoffer overleden. Hij miste f 4000.— en dacht dat zij het had verduisterd. Maandagmiddag laat heeft de 49-jarige fabrieksarbeider J. Schuurman, kostganger bij de 41- jarige mej. P. A. C. Melis te Til burg in een vlaag van drift zijn hospita zodanig met een hamer op het hoofd geslagen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Schuurman had reeds enige tijd onenigheid met het slachtoffer over een bedrag van f 4000.dat hij in een schuurtje onder de grond had verstopt. Hij had zijn hospita van deze bergplaats op de hoogte gesteld en haar medege deeld, dat, wanneer hem iets mocht overkomen, zij dit geld als haar eigendom kon beschouwen. In November bemerkte hij even wel, dat het geld verdwenen was. Hij verdacht daarvan zijn hospita en er volgde aangifte bij de re cherche. Het geld bleef evenwel zoek. De dader bekende aan een caféhouder in de buurt, dat hij de vrouw vermoord had. Deze deed toen aangifte bij de politie, die in de huiskamer van de woning het stoffelijk overschot aantrof. Toen S. werd gearresteerd ver klaarde hij zich niets meer te her inneren. De vermoorde vrouw laat 2 kinderen, meisjes van elf en veertien jaar achter. De loon- en prijspolitiek. Morgen valt de beslissing. Naar het A.N.P. verneemt is er thans volledige overeenstem ming tussen de departementale loon- en prijzencommissie en de Stichting van de Arbeid t.a.v. de te voeren loon- en prijspolitiek in de naaste toekomst. De definitieve beslissing over wijzigingen in de lonen zal zeer waarschijnlijk in de loop van Don derdag a.s. gepubliceerd worden, nadat de ministerraad in zijn ver gadering van Donderdagochtend de nieuwe maatregelen nog aan een laatste beoordeling zal heb ben onderworpen. Plannen tot uniformering van Britse, Canadese en Amerikaanse strijdkrachten. Het Britse ministerie van De fensie heeft gewag gemaakt van plannen ter standaardisering van de Britse, Canadese en Ameri kaanse gewapende diensten wat betreft de bewapening, uitrusting en opleiding. Deze regelingen zullen verzekeren, dat, wanneer dat nodig mocht blijken, er geen materiële of technische hinder palen zullen bestaan voor vol ledige samenwerking tussen de betrokken strijdkrachten en zo economisch mogelijk zal worden omgesprongen met de gecombi neerde hulpbronnen en energie. De drie landen zullen waar nemers uitwisselen ter bestude ring van militaire oefeningen en de ontwikkeling en beproeving van materialen. KERKNIEUWS. Ds E. J. Beker te Voorhout heeft voor het beroep naar de N. H. Gemeente te Vlissingen be dankt. „Bezige handen", zo zal de Pro vinciale Tentoonstelling van voor werpen in vrije tijd vervaardigd worden genoemd, die in Mei 1950 te Middelbug wordt gehouden. Het was reeds lang bekend, dat de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg het ini tiatief zou nemen tot het organi seren van een Huisviyttentoon- stelling, en thans zijn de plannen bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling de deel name aan deze huisvlijtexpositie open te stellen voor allen, die in de provincie Zeeland woonachtig zijn, o.w. ook degenen, die in de arbeiderskampen verblijven. Hier door hoopt het bestuur te berei ken, dat deze tentoonstelling het beste zal laten zien van wat op Zeeuwse bodem door beoefenaars van handenarbeid en door dille- tanten op het gebied van schil der-, teken-, beeldhouwkunst enz. wordt gepresteerd. Dat op de me dewerking van diverse vormen van volkskunst wordt gerekend, behoeft geen betoog. Ook kan men in vroeger jaren vervaardig de werkstukken inzenden. Prijzen. Voor de beste inzendingen zul len prijzen en diploma's beschik baar worden gesteld. Teneinde een billijke beoordeling te bevor deren, is het aantal rubrieken vrij groot. Elke rubriek is in twee groepen gesplitst, n.l. inzendingen van personen tot en met 14 jaar en boven deze leeftijd. In de volgende rubrieken kan worden deelgenomen: schilderen, teknen, boetseren en beeldhou wen. Verder de houtbewerking, zoals kleine meubels, houtzaag- werk, houtsnijwerk, inleg en tar- siawerk. Tevens zijn er rubrieken voor metaalbewerking, cartonna- gewerken en de vrouwelijke hand werken," zoals haak- en breiwerk, borduurwerk, knoop- en weef werk benevens kantwerk. Ten slotte kan zelfvervaardigd speel goed worden ingezonden evenals scheeps- en vliegtuigmodellen. Men kan reeds thans inschrij ven voor deze tentoonstelling. Voor iedere aanmelding wordt voor de jongeren f 0.25 berekend, voor hen die ouder zijn dan 14 jaar f0.50. Er is voor deze expositie een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de Commissaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, leden van Ged. Sta ten, burgemeesters van diverse grote gemeenten in de provincie e.a. Het tentoonstellingscomité bestaat uit de heren J. Vos (voorz.), F. J. Konraad, J. W. Machgeeis, J. C. E. J. Peek, J. C. Polderman, P. de Vos en het secretariaat is in handen van de heer H. Pieters. Wordt Sjahrir minister van Buitenlandse Zaken? De eerste regering van de R.I.S. is Dinsdagochtend beëdigd. De officiële lijst bevat de volgende namen: Minister-president: drs Moh. Hatta; Buitenlandse Zaken: Moh. Hatta ad interim; Binnenlandse Zaken: Anak Agoeng gde Agoeng Defensie: de Sultan van Djogja; Zonder portefeuille: Sultan Ka- mid de Tweede; Justitie: prof. mr Soepomo; Economische Za ken: ir Djoeanda; Gezondheid: dr Leimena; Verkeer en Water staat: ir H. Laoh; Financiën: inr Sjafroeddin Prawiranegara; So ciale Zaken: mr Kosasih; Onder wijs: Aboehanifah; Godsdienst zaken: Kiai Wahid Hasjim; Ar beid: Wilopo; Voorlichting: Mo- nonoeto; Zonder portefeuille: Roem. Het kabinet telt 5 leden uit de kringen van de B.F.O. en 11 uit Republikeinse kringen. De eerste regering heeft on middellijk na haar vorming een programma bekend gemaakt, dat uit 7 punten bestaat. Het omvat: Een reorganisatie van het K.N. I.L. en de vorming ener federale strijdmacht. Het bevorderen van een zo spoedig mogelijke terug keer van de K.L.-troepen naar Nederland. Handhaving van orde en rust; het op wettige .wijze voorbereiden der verkiezingen; met alle middelen te streven naar een verbetering van de econo mische toestand, de financiën, enz; het op hoger peil brengen van het onderwijs voor de massa, de stichting van een nationaal cultuurcentrum en een intensive ring van de strijd tegen het an- Kerstwijdingssamenkomst Chr. Plattelandsvrouwen te Goes. Dinsdagmiddag hield de afd. Noord- en Zuid-Beveland van de Chr. Plattelandsvrouwenbond haar Kerstwijdingssamenkomst in één der zalen van de heer Krijger te Goes o.l.v. mevr. A. A. Mol de Vries. Na gebed en enige bestuurs mededelingen ging men - over tot het gezamenlijk uitvoeren van een Kerstliturgie. Na de pauze hield ds Karelse, Evang. predikant te Goes, een le zing over: „Kerstfeest in het ver re Oosten". Hij schetste de ontwikkeling van het heidens feest tot Chris- tusfeest. En dit, nu helaas, vaak gedevalueerde christelijke feest tot feest van 't licht. Hij wekte op het weer zijn waarde te doen her krijgen door Christus toe te laten in eigen hart en leven. Daarna behandelde hij de wijze van vie ring in het verre Oosten onder de verschillende zendingscorporaties. Hij wekte op om in de geest met alle christenen, die nu in In donesië verblijven, mee te leven, daar ook reeds vorig jaar een vie ring zoals men die gewoon was, niet toegestaan werd. Hierna ging hij voor in gebed. Volgens een West-Berlijns blad zijn in de uranium-mijn Dietrich te Unteriesdorf in Zuid-Saksen Zaterdag jl. 18 Duitse mijnwer kers omgekomen, doordat 'n gang instortte. Stalin heeft ter ge legenheid van zijn 70e verjaardag de Orde van Lenin gekregen. Dr Psenicka, juridische adviseur van dr Beran, de aartsbisschop van Praag, is uit Tsjecho-Slowa- kije naar Beieren gevlucht. - In Oost-Berlijn zijn twee hoofdoffi cieren van de Oost-Duitse politie gearresteerd. De gehele staf van de Tsjecho-Slowaakse legatie te Wenen op twee man na is naar Praag teruggeroepen. Scapini, voorheen ambassadeur der Vichy- regering, is bij verstek tot 5 jaar dwangarbeid en verbeurdverkla ring van zijn bezit veroordeeld. Scapini ligt thans ziek in Zwit serland, waarheen hij is gevlucht. Bij Tully in Noord-Oost Au stralië heeft een onbekende vis een jongen in ondiep water aan gevallen, tengevolge waarvan de jongen is overleden. De Frans- Duitse handelsbesprekingen zijn voor onbepaalde tijd opgeschort. De Fransen weigerden Duitse messen en scharen in te voeren en de Duitsers Franse wijnen te kopen. De Chinese nationalis ten hebben de Engelse regering gewaarschuwd, dat zij mijnen hebben gelegd voor de in commu nistische handen zijnde Chinese havens. Twee Nederlandse jon gens uit Alkmaar zijn te Brus sel aangehouden. Zij wilden dienst nemen bij het Franse vreemde lingenlegioen, stalen in Utrecht twee fietsen en in Den Bosch een motorrijwiel. Te Deventer is een kindje van 11 maanden in zijn kussen gestikt. Over enkele we ken zullen in de Noord-Oost Pol der drie scholen gereed komen, nl. in Marknesse, Ens en Kreg- genburg. De Ned, Bakkerij Stichting heeft de regering ver zocht de prijzen voor volksbrood te herzien i.v.m. de huidige kos ten en de nog te verwachten kos tenstijgingen. Ir M. G. Hofstede zal per 1 Januari a.s. wegens het bereiken an de leeftijdsgrens zijn ambt van inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs neerleggen. alfabetisme; het op vreedzame wijze regelen van de kwestie in zake Nieuw-Guinea en organisa tie van de buitenlandse dienst. In politieke kringen te Batavia verluidt, dat Sjahrir waarschijn lijk gepolst zal worden voor de portefeuille van Buitenlandse Za ken. Rotterdamse wijkraad reikt onderscheiding uit. Namens de wijkraad van Per- nis en met instemming van het gemeentebestuur van Rotterdam werd eergisteravond aan de leid ster van het Thuisfront „Pernis", mevr. L. A. M. Hordijk-Heerebout ter gelegenheid van haar vertrek naar Middelburg, een oorkonde uitgereikt, voor het vele werk, dat zij sedert 1945 heeft verricht voor de in Indonesië vertoevende militairen. Zij is de eerste Rotter damse ingezetene, die een derge lijke onderscheiding van de wijk raad heeft ontvangen. Lid van Tribunaal uit Axel ging buiten zijn boekje. Vrijdagmorgen zal voor de Ar rondissementsrechtbank te Mid delburg verschijnen de landbou wer G. W. uit Axel, die als lid van het Tribunaal in December 1947 buiten zijn boekje is gegaan. Bij het Tribunaal was nl. aan hangig een zaak legen G. F. P. v. d. Peyl. Deze was veroordeeld tot een geldboete, doch de zaak zou opnieuw in behandeling wor den genomen. Van der Peyl had W. toen aan geboden 10 procent van het be drag, waarmee het Tribunaal in tweede instantie de geldboete, die bij de eerste behandeling aan v. d. Peyl was opgelegd, zou worden verminderd, van hem te aanvaar den, waarop W. zou zijn ingegaan. Verder zal voor de rechtbank verschijnen L. D., commissionair te Terneuzen, die W. met v. d. Peyl in contact heeft gebracht. De „Oqna" noq steeds op de „Hoge Plaat". Het Noorse s.s. ,Ogna", dat Zondagmorgen op de „Hoge Plaat" bij Breskens aan de grond is gelopen, zit nog steeds muur vast. Vijf sleepboten hebben gis teren tevergeefs getracht het schip vlot te krijgen. Daarom is men gistermiddag begonnen de lading in lichters over te laden. Men wil vooreerst 500 ton van de lading uit de „Ogna" halen en dan vanmiddag opnieuw een po ging doen om het schip vlot te krijgen. Algemene vergadering „Het Vrije van Sluis". Tijdens de algemene vergade ring van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", die gisteren te Oostburg werd gehouden, werd van de zijde van het bestuur me degedeeld, dat de kosten voor het gefieel op peil brengen van het Waterschap, zowel voor wat be treft de zeewering, de wegen als de waterleidingen, worden ge raamd op ongeveer 20 millioen gulden. Daar dit ver uitgaat bo ven de draagkracht van het Wa terschap, zal steun van Rijk en Provincie bij uitvoering der thans in studie zijnde plannen onont beerlijk zijn. De begroting van inkomsten en uitgaven voor de dienst 1950 toont de volgende cij fers: gewone dienst f 2.243.952,10, buitengewone dienst f 1.305.000. Tijdens de algemene beschouwin gen over deze begroting werd aangedrongen op spoedige indij king van de Braakman, zulks n. a.v. het feit, dat gronden in de nabijheid ten zeerste van verzil- ting hebben te lijden. Gemeente Aardenburg koopt de „Elderschans". Door de gemeente Aardenburg is het 7 H.A. grote landgoed „El derschans" aangekocht voor de som van f 41.000. Het is nog niet bekend welke bestemming aan dit bezit gegeven zal worden. VLISSINGEN. In 1950 geen sportploeg naar Scarborough. Nu de beide grote voetbalclubs in Vlissingen niet meedoen aan de uitzending van een sportploeg naar Scarborough in Engeland, is het niet mogelijk een ploeg Vlis- singse sportlieden in het komende jaar uit te zenden. Dit is thans besloten op een vergadering van de Vlissingse sportverenigingen. In 1951 zal echter wel een uit zending plaats hebben, wanneer er tenminste een uitnodiging van de Engelsen komt. GOES. Meisje aangereden. In de Wijngaardstraat is door een postauto het 14-jarig meisje V. uit Yerseke afkomstig aange reden. Ze brak daarbij een sleu telbeen en werd naar het zieken huis St. Joanna vervoerd. Later kon ze echter naar huis terug keren. tot DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig vanavond: Opklaringen, Aanvankelijk veel bewolking met in de Oostelijke provincies nog enige regen. Overigens over wegend droog weer met later op klaringen vanuit 't Zuid-Westen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1