Generaal Winkelman wilde persé een integrale capitulatie. Kwaliteit van fruit moet verbeterd worden. Duivententoonstelling te Goes. Als de lonen omboog gaan. Kiezen Verpletterende Belastingdruk. Misstanden bij Verkeer en Waterstaat. Overdracht van de souvereiniteit. 'k kan niet bfj uw jas vasthouden." Tweede Kamer en Garantie- wet. Belangrijke lezing van de heer W. J. Robijn te Goes. Anti-Stalinistische communis tische party in Duitsland. •ÏÏÏÏÏÏÏÏ1 <4 Delen Zün eigen vrouw bevorderd van typiste tot hoofdcommies Dinsdag 20 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Admiraal Furstner voor de parlementaire enquêttecommissie. Ik besloot de verantwoordelijk en ik mociit niet naar Engeland uitwijken." zo laat mogelijk. Ik zou de gene raal nog eens opbellen als de be lli het uitgebreide verhoren-deel van de parlementaire-enquête- richten van de nacht binnen wa- comralssie treft dé lezer telkens weer zeer interessante passages ren en er zou geen enkele van de aan. Daarby behoren ongetwijfeld de lotgevallen van admiraal kleinere scheepjes, die dus mee- Furstner, die voor dat hy door de voorzitter werd ondervraagd een 1 deden aan de verdediging te land, verhaal vertelde over de omstandigheden waaronder hy naar En- met weinig diepgang, naar Enge- geland is uitgeweken. i land worden gezonden, voordat de Na zich eerst te hebben beklaagd over de gebrekkige oorlogs- capitulatie aanvrage zekerheid voorbereidingen van de Nederlandse regering, waarmede hy zich -zou zijn geworden. Ik heb de ge- geenszins kon verenigen stak admiraal Furstner, oud-minister van Marine en thans lid van de Raad van State, het volgende ver haal af. „Als ik mij wel herinner", was het uit het kamp van de Loos- drechtse plassen, dat het eerste bericht kwam over een in wan orde terugtrekkend Nederlands leger. Maandagavond ben ik toen op het hoofdkwartier geweest en daar kreeg ik voor het eerst de Indruk dat er een „debacle" dreigde. Het was met recht voor my een slag toen Generaal Winkelman zei, dat de toestand op het landfront zeer slecht was. Een nog grotere teleurstelling voor mij was de houding van de Generaal Winkelman ten opzichte van het door mij uitgedrukte voornemen om, als hy de veilig heid van de vlootbasis niet meer kon garanderen, met een deel van de marinestaf over te steken naar Engeland, ten einde van uit En gelse havens de strijd voort te zetten. Ik weet natuurlijk niet meer woordeiyk wat de Generaal lel, maar ik herinner my wel één uitdrukking en die was: „Inte grale capitulatie". Als het ergste zou gebeuren zo sprak de ge neraal ongeveer zou hy een in tegrale capitulatie aanvragen en dat betekende in zyn woorden: „Ik biyf ais opperbevelhebber, de generaal van Voorst, de comman dant van het veldleger, blüft met net leger en U blijft met de Ma rine". Ook Nederlands-Indië. Ik zei dat ik het voornaamste deel van de Marine reeds in En geland had en dat wij, behalve aan dit stukje Nederland ook moesten denken aan Nederlands- Indië, dat nog vry was. Naar myn mening was met de val van Ne derland in Europa de oorlog nog geenszins verloren. De generaal heeft toen een betoog gehouden over de onoverwinnelijke kracht van de Duitsers met hun „Sturz- kampfflugzeuge" en met hun tanks; wij zouden ons by het on- vermydeiyke moeten neerleggen en dan moesten vrij het hebben van een integrale capitulatie. Het Was een uiterst onverkwikkelyk gesprek, dat eindigde met een ONAANVAARDBAAR ZEGGEN ZEER VELE LEDEN. BUjkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de ga- rantiewet voor de Nederlandse ambtenaren in Indonesië, ontmoet de inhoud der wet by zeer vele leden bezwaren. Verscheidene leden waren by- zonder teleurgesteld omdat het vrijwilligheidsbeginsel niet is op genomen. Zeer vele leden verklaarden eveneens de wet in deze vorm on aanvaardbaar te achten. Een der economische faciliteiten, ter ver werkelijking van de vrywilligheid echten zy vrije overtocht naar Ne derland, althans voor de zg. trek kers. Zij vroegen met klem de by- zondere aandacht der regering voor het door hen voorgesteld drieledig systeem van garanties. Vele andere leden sloten zich hierby aan. Zeer vele leden meenden dat preventief toezicht op de redelyk- heid van beëindiging van de dienst op grote practische en po litieke bezwaren zou stuiten. Zy vroegen om een Nederlands or gaan, dat actief werkzaam zal zyn ln het belang der Nederland se ambtenaren. Gevraagd werd of er een garan- tiewet komt voor afvloeiende mi litairen. Vele leden wezen op de belan gen van de Indische Nederlan ders. Vele leden ook vroegen hoe het staat met hen, die zich door stu die voorbereiden op uitzending naar Indonesië. neraad Winkelman 14 Mei 's mor gens om acht uur nog eens opge- i beid om te vragen of de toestand hopeloos was. De generaal zei paar woorden van de generaal,toen met een soort „sneer". „Ik die n°°k zal vergeten nl.: „Ja dacht dat u al weggelopen was", adrmraal, ik kan U niet by uw jas antwoordde hem, dat ik daar- vasthouden, als U wilt gaan over niet meer wilde praten. Dit gesprek had plaats in de maar dat ik naar de toestand op nacht van 13 op 14 Mei, ik denk dat ogenblik informeerde. „Die is te ongeveer middernacht. Het zeer slecht" zeide hij toen, waar- werd voor my een moeilijke op ik antwoordde, dat dit wel de nacht. Ik sprak: in tegenstelling laatste keer geweest zou zyn, dat met myn gewoonten in diep hy mijn stem zou horen. Ik gaf vertrouwen de zaak nog eens door met myn sous-chef staf, de kolo nel van Ty'en, omdat de tweede vlagofficier, die ik ook op ons hoofdkwartier had, de schout-by- nacht Heeris, niet aanwezig kon zijn wegens moeilyke huiselijke omstandigheden. De kolonel van Tüen wees er zeer terecht op, dat wy reeds twee kruisers, een mo derne jager en zes onderzeeboten toen per telex order Willemsoord opdracht te geven een torpedo boot naar Scheveningen te zen den; ik was n.b van plan daar mede naar Engeland over te ste ken". Admiraal Furstner belandde tenslotte ergens in Duinkerken. NatuurUjk werd hem gevraagd wat hy nu eigenlijk wel 'dacht van de houding van generaal Winkel- in Engeland hadden en dat de op- man. „Ik geloof", zo luidt zijn perbevelhebber er met de staf antwoord, „dat de generaal Win- moest zyn, opdat die schepen niet keiman een beetje ouderwets be- geheel zouden worden overgeno-grip had van het „met ere de men door de Britse Marine. Ook j wapens neerleggen". Hy was de bemanningen zouden zich ver- meen ik, instinctief wat bang om laten voelen als er geen vlagoffi- Iets te doen, wat de vijand hem cier voor haar belangen opkwam na de, in zyn ogen, eervolle capi- en die ervoor zorgde, dat er ondertulatie zou kunnen kwalijk eigen vlag doorgevochten werd. nemen';. niet. Uitbreiding van de fruitteelt is alleen verantwoord voor goede fruittelers; gelegenheidstelers hebben geen toekomst. By het Zaterdagmiddag vergaderdein zoeken naar nieuwe rassen wordt voornameiyk gezocht naar rood hotel „Centraal" te Goes de Ver. van Oud-leerlingen van de Fruit- teeltschool te Wilhelminadorp. gekleurde vruchten, in verband met de voorkeur die het publiek Na de opening door de voorzit- heeft voor gekieUrde vruchten, ter, de heer M v. d. Vrie en af- geer sterk legde spr. de nadruk doening van enkele huishoudelijke 0p ,^e kwaliteit van het fruit, die zaken kreeg de heer W. J Robijn, tot e]ke prijs moet worden verbe- hoofdassistent van de Rijkstum-1 ter(j ^js Zeeuwen hebben wy, al- bouwvooriichtmgsdienst, het woord. Hy had tot titel van zyn lezing gekozen: „In welke rich- Is Giuliano ontsnapt? Op Sicilië doen geruchten de ronde, dat Sicilië's „bandieten koning" Giuliano door het net van de politie gesnapt is en Si cilië heeft verlaten. Nadat Giuliano de laatste keer het eiland had verlaten werd hy in een bar in een beruchte wijk van Rome herkend, toen hy een guitaar-speler vroeg een bekend Italiaans lied: „Geef mij vrijheid en d^ hogere bergen" te spelen. In de afgelopen week hebben drie personen, die zich metgezel len van Giuliano noemden, zich bij de politie gemeld. Tegenwoordige en vroegere le den van de Duitse communisti sche party, onder wie een lid van de communistische fractie In de West-Duitse Bondsdag, hebben te Beriyn (Franse sector) vergaderd voor de stichting van een anti- Stalinistische „onafhankelyke ar- beidersparty voor Duitsland". Tot voorzitter van de party is gekozen Kari Heinz Scholz, die vóór Hitiers tijd een leidende functie bekleedde in de commu nistische partij Duitsland. Vorig jaar heeft Scholz tweemaal ge tracht een „vrije communistische party" te stichten in West-Ber- lyn, maar de geallieerde Kom- mandantura gaf geen toestem ming. Van de zyde der nieuwe party verwacht men, dat ongeveer 40 procent van de communisten in West-Duitsland zich uiteindelyk zullen aansluiten, daar de party verklaart zowel uiterst rechts als uiterst links te bestrijden. N.V. TERNEUZENSE SCHEEPSBOUW MIJ. IN HET ZILVER. Tegelijk met het 25-jarig bestaansfeest der N.V. Terneuzense Scheepsbouw Mij. te Terneuzen, herdacht de directeur, de heer J. F. de Klerk, het feit, dat hij 25 jaar directeur van het be drijf is. Op de joto u.l.n.r.: de heer J. F. de Klerk; mr R. J. J. Lambooy; burgemeester van Waalwijk en de heer W. A. V. van Doorne, directeur van Van Doorne's Aanhang wag en fabriek te Eindhoven, bij het gedenkbord, dat de jubilerende direc teur van de Scheepsbouw Mij. werd aangeboden. ting moet de fruitteelt zich ont wikkelen?" Om de ontwikkeling van dus spr., het voordeel dat men I weinig last heeft van nachtvor-1 sten, bovendien is men in deze provincie beter toegankelyk voor j goede voorlichting. Ook de wyze j ,.ee"waarop het product het publiek- bepaalde cultuur na te gaan dient bereikt is van belang. Alle moge- men terug te grypen op de ge- - schiedenis om zodoende een in zicht te verkrygen in de proble men waarmee men te worstelen heeft, aldus begon de heer Ro- byn. Spr. gaf vervolgens een over zicht over het afgelopen fruit- seizoen. De oogst was dit jaar buiten verwachting groot; zy be droeg naar schatting ongeveer 500.000 ton, waarbuiten gelaten het kleine fruit. De kwaliteit liet nogal te wensen over. Door de lange bloeiperiode ontwikkelde zich vry veel schurft, doch door de laat intredende droogte en de intensieve bestrijding is het uit eindelijke resultaat toch meege vallen. De afzet viel, ondanks minder gunstige vooruitzichten, erg mee. Er was betrekkelyk veel export, waarvan het grootste ge deelte naar onze oosterburen ging. Dit jaar werden nog veel minderwaardige- rassen geëxpor teerd; dat zal in volgende jaren niet meer toegelaten worden. De klant is, ook op dit gebied, ko ning. De binnenlandse afzet vol deed dit jaar niet aan de gestel de verwachtingen. Daarvoor zyn verschillende oorzaken aan te voeren, b.v. de grote winstmarges van de handel, de verminderde koopkracht van het publiek, het overblyven van de minder goede kwaliteiten voor binnenlands ge bruik enz. De reactie van de fruitteler daarop dient te zyn de kwaliteit van het fruit op te voe ren; hy zal de cultuurzorgen zo goed mogelyk moeten uitvoeren. In verband met de geringe vraag naar bepaalde rassen zal hy deze bomen moeten omenten, oprui men of vervangen door andere soorten. Spr. maakte vervolgens enkele opmerkingen over nieuwe rassen, die echter weinig nieuwe gezichtspunten opleverden. In verband met de grote vraag die er naar dit piantmateriaal zou ontstaan en de kleine hoeveelheid die daarvan momenteel beschik- j oeieiai is van ueiang. iiiit: moge- lijkheden die de afzet biedt, die nen te worden benut. Gewikkelde vruchten hebben het voordeel, dat het rot wordt gelocaliseerd, ter- wyl op de buitenlandse markten grote vraag bestaat naar deze vruchten. Toch zal, ook voor de binnenlandse markt, meer de na druk moeten worden gelegd op de kwaliteit. Op deze zeer aandach tig aangehoorde causerie volgde een uitvoerige discussie. Enkel gebaarde mannen! Ten gevolge van de grote droogte is de watervoorraad van de stad New-York zoda nig uitgeput, dat men is overgegaan tot instelling van een waterloze Vrijdag, waar op de New Yorkers worden verzocht geen water te ge bruiken voor baden, wassen en scheren. De Nederlandse consul- generaal, de heer Cnoop Koopmans, en zijn staf werk ten op originele manier mee door de volgende kennisge ving aan de deur van het consulaat te bevestigen: „Heden zal het consulaat slechts diegenen helpen, die zich niet geschoren hebben. In geval van nood kan men (ook als men zich bij ver gissing wel geschoren heeft), een baard van Sint Nicolaas lenen en daarvoor 10 dollar voor het Nederlandse liefda dige genootschap storten. W.g. de Nederlandse consul- generaal, Cnoop Koopmans." De mededeling trok veel bekijks van publiek en pers fotografen. (Ingez. mededeling, advert.) RUWE HUI D Wensen van middenstanders en land bouwers. De besturen van de drie een- stelsel dient zo spoedig mogelyk trale middenstandsbonden rijn aanhangig te worden gemaakt, van oordeel, dat ingeval van een algemene loonsverhoging voor loontrekkenden de volgende maatregelen gemotiveerd zyn: 1. De loonsverhoging worde als Op een te Amsterdam gehouden vergadering, heeft de voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, de heer H. D. Louwes, ver klaard, dat de land- en tuinbouw de gevolgen van de nlenwe loon kostenfactor beschouwd en dient en prijspolitiek, die op stapel doorberekend te kunnen worden. 2. De omzetbelasting dient zo spoedig mogelijk by de bron ge heven te worden, zodat de mid denstander niet met de incasse ring hiervan wordt belast. 3. In de aangekondigde wyzigingen van de ondernemersbelasting wordt de vrijstelling van het winstbe drag tenminste gebracht op f 5000 en uitgebreid tot firman ten, terwyl aangenomen wordt dat voor het belastingjaar 1950 de ondernemingsbelasting geheel zal vervallen. 4. Er dient een hogere belastingaftrek voor levensonder houd plaats te vinden voor niet- werknemers (tot een bepaalde in- komengrens). 5. Er zal een straf fere toepassing van de vestigings wet moeten komen in afwachting van de reeds lang toegezegde nieuwe vestigingswet. 6. Een wet baar is, noemde hy deze rassenter beteugeling van het cadeau- staat, alleen kan aanvaarden, als de verhoogde lonen worden door berekend ln de pryzen der land bouwproducten. „De loon- en prijspolitiek", be toogde de heer Louwes, „mag niet worden gevoerd ten koste van de land- en tuinbouw. Deze krijgt nog maar een bescheiden deel van het nationale inkomen. De agra rische bevolking is niet bereid een vermindering van dit deel te aan vaarden en zal zich daartoe niet laten dwingen". Een Dakota van de Mexican Airlines, die sedert Vrijdagavond van een vlucht naar Veracruz werd vermist, is by het dorp Noa- linco verongelijkt. Dertien passa giers en vier man bemanning zyn om het leven gekomen. door J. Z. liazctirock 20) 't Duurt geen twee seconden of Wim pakt 'r op, en laat ze hardhandig op een andere stoel neer. Ongelukkigerwijs stoot het kind hierby een van de gereed staande kopjes met thee om... „Zie je nou wel!" gaat Wim tekeer. „Dat heb je d'r nou van! Meteen het schone tafellaken weer-vies! „Hij heeft de tafel dus wel opgemerkt" denkt Bep. Maar als ze ziet, hoe hij Loesje opnieuw oppakt, en ze, na een paar klap pen tegen d'r billen in een hoek zet, waar ze jammert, is Bep het helemaal niet met de opvoed kundige methodes van haar zwager eens. En byna ongemerkt begint ze party te kiezen. Tegen Wim. En vóór de kinderen. Op deze dag blykt nog eens te méér, dat de maand Maart onberekenbaar is. Nu men toe nemende bewolking verwacht, en buien, blyft de hemel helder, en de voorjaarszon schijnt deze dag tot een echt feestelyke dag te willen maken. Na het mid dageten gaan ze, op voorstel van Bep, in de voorkamer zit ten, allen, behalve de kleine Tineke, die haar middagslaapje moet houden. Voor de kinderen is het een deftige kamer, waar ze maar zelden komen. Er staan geen ge wone stoelen, maar heel grote, waar je wel samen in kunt zittenHet heten fauteuils. En pappa z'n schrijfbureau staat er en nog méér dingen van pappa. Je moet zorgen nergens aan te komen.... Als ze de afwas klaar heeft, gaat Bep in de erker zitten. Door de zijramen ver over de weg uitzien. Evenals Wim heeft ze een boek uit de boekenkast genomen, maar ze leest nauwe lijks; telkens dwaalt haar blik af naar buiten 't Is tamelijk druk op de weg. Wie een visite heeft af te leg gen, doet dat nu. Wie na de lange wintermaanden naar een voorproefje van de zomer ver langt, maakt deze middag lang zaam, kuierend zoals ze dat hier noemen, een wandelingOp geschoten jongens en meisjes trekken voorbij, in baldadige troepjes.... de meeste jongens hebben zich voorzien van wil- gestokken. Ze proberen flink te doen. De meisjes giechelen aan stellerig Frits echter, die ze verwacht, daagt niet op. En het wordt steeds later. Als ze, ondanks alles, toch niet een beetje bang was voor Wim Zwart, en voor de vragen die hij haar zou kunnen stellen, ging ze even buiten kyken Maar ze voelt zich belemmerd in d'r vrijheid, door Wims aan wezigheid. „Ik wil me niet blootgeven", denkt Bep. En zelfs als ze naar buiten kijkt, zorgt ze, dat dit Wim niet te veel kan opvallen Overigens schijnt Wim nogal erg verdiept in het dikke boek, dat hij terhand heeft genomen. Hij zit in een luie houding, ver onderuit gezakt. Maar dit is geen bewijs van luiheid des geestes, integendeel. Onder z'n voorovergevallen lokken is zyn voorhoofd gefronsd. Zijn oren zyn rood geworden. Met een scherp gepunt potlood geeft hy telkens tekentjes in zyn boek.. Stoor hem naar nietl Als Loesje die domoor, ineens opspringt van de vloer waarop ze met haar broertje speelde, en als ze haar vaders knieën omklemt, bedelend om een ver haaltje, krijgt het kind een on verwacht heftige schrobbering: „Kun je me dan nóóit met rust laten!" roept hy. Opky'kend, meent hy in Bep d'r ogen meelijden met de kin deren te bespeuren. Hy probeert, op zachtere toon: „Vraagt het maar es aan tante Bep, misschien weet die wel een mooi verhaaltje voor jullie...." ,,'tls te proberen", denkt Bep. Ze vraagt de kinderen of za het verhaal van Sneeuwwitje kennen. ,Nee?Kom dan maar. In lezen heeft tante Bep tóch niet veel zinZó, ieder op een knie. En goed luisteren hoor! Er was eens Terwijl ze vertelt, vleien de twee kleintjes hun kopjes tegen haar borst. Haar sterke armen bewaren hen voor vallen. Ze moeten zich wel zo veilig gaan voelen als in een behaaglijk nestje Ze horen van Sneeuwwitja, die by de dwergen ging leven. Ze horen van een schone prins, die haar uit ballingschap en schijndood naar het geluk terug voerde. Dat hun tante Bep intussen ook zélf op haar prins zit te wachten, weten ze natuurlijk niet. Dit weet ook Wim niet Vrijdag en Zaterdag werd in het Beursgebouw te Goes een grote postduivententoonstelling gehouden door de P.V. „De rode doffer". Er was voor deze ten toonstelling een groot aantal in zendingen binnengekomen uit een groot gedeelte van Zeeland. De kwaliteit van de aangevoerde die ren was over het algemeen goed en er vielen prachtige exemplaren te bewonderen. De pryzen werden gewonnen als volgt: Klasse I; oude doffers, 1947 en ouder, blauwband en blauwkras: 1. J. Timmerman, Lewedorp; 2. N. v. Antwerpen, 's-Heer Arends- kerke; 3. M. Mieras, Goes. Klasse II, idem, alle overige kleuren: 1. D. M. Klaassen, Mid delburg; 2. M. Gelok, Goes; 3. J. Zwartepoorte, Goes. Klasse III, oude duivinnen, blauwband en blauwkras: 1. H. Janse, 's-Heerenhoek; 2. P. Ryks, 's-Heerenhoek; 3. P. Schrijver, Goes. Klasse IV, oude duivinnen, ove rige kleuren: 1. M. B. de Munck, Goes; 2. W. C. Hundersmarck, Kattendyke; 3. J. Westeinde, Le wedorp. Klasse V, jarige doffers, broed '48, blauwband en blauwkras: 1. H. G. Harthoorn, 's-H. Arends- kerke; 2. J. Vermue, 's-Graven polder; 3. M. B. de Munck, Goes. Klasse VI, jarige doffers, broed '48, rood en vaal: 1 en 2 P. Dob belaar, Driewegen; 3. C. Pouwer, Veere. Klasse VII, jarige doffers, broed '48, alle overige kleuren: 1. H. Joosse, 's-Heerenhoek; 2. Wem- merslager, Hansweert; 3. Th. de Boer, Goes. Klasse VIII, jonge duivinnen, broed '48, blauwband en blauw kras: 1. P. Rykse, 's-Heerenhoek; 2. J. Bakker, Goes. 3. J. Reijerse, Goes. Klasse IX, jarige duivinnen, broed '48, rood en vaal: 1. Joh. de Witte, Goes; 2. A. C. Boone, Yerseke; 3. Joh. de Witte, Goes. Klasse X, jarige duivinnen, broed '48, overige kleuren: 1. Joh. de Witte, Goes; 2. Westeinde, Le wedorp; 3. P. v. Sabben, Middel burg. Klasse XI, jonge doffers, broed '49, blauwband: 1. P. Sonke, Waarde; 2. C. Wisse, Middelburg; 3. Joh. de Witte, Goes. Klasse XII, jonge doffers, broed '49, biauwkrans: 1. J. Vermue, 's-Gravenpolder; 2. Joh. de Witte, Goes; A. Priester, Goes. Klasse XIII, jonge doffers, rood en vaal: 1. J. Louwerse, 's-Gra- venpolder; 2. N. Gelok, Goes; 3. J. Goedbloed, Goes. Klasse XIV, jonge doffers, alle overige kleuren: 1. J. Timmerman Lewedorp; 2. P. van der Vliet, Kapelle; 3. Joh. de Witte,' Goes. Klasse XV, jonge duivinnen, br. '49, blauwband; 1. J. Timmerman, Lewedorp; 2. P. v. Westeinde, Le wedorp; 3. G. de Hond, Goes. Klasse XVI, jonge duivinnen, br. '49, blauwkras: 1. P. van Sab ben, Middelburg; 2. W. P. Butler, Biezelinge; 3. Gebr. Minnaard, Biezelinge. Klasse XVII, jonge duivinnen, br. '49, rood en vaal: 1. Joh. de Witte, Goes; 2. J. Tholenaar, 's-H. Hendrikskinderen; 3. P. Ryk, 's-Heerenhoek. Klasse XVIII, jonge duivinnen, br. '49, alle overige kleuren: 1. P. v. d. Vliet, Kapelle; 2. P. v. Sab ben, Middelburg; 3. D. M. Klaas sen, Middelburg. Klasse XIX, late jonge doffers, br. '49, blauwband en blauwkras: 1. A. v. Bremen, 's-Heerenhoek; vim SPREKENDE BEELDEN, Minister can den Brink heeft onlangs in de Tweede Kamer een aantal statistieken geëta leerd ter toelichting van zijn begroting. Daaronder zijn er figuren die een duidelijke taal spreken. Wat betreft het gebruik van voedings- en genotmiddelen blijkt, dat de consumptie van i bonen, rijst en meel belangrijk lager ligt dan voor de oorlog. J Hetzelfde geldt, maar in nog I sterkere mate van dierlijke vet ten, vlees, vleeswaren en eieren. Hiertegenover staat een meer der gebruik van aardappelen, groenten en fruit (40 pet) en plantaardige vetten. Met de snoeperij ging het ook vooruit en wel met 30 pet. Dit is echter :iog niets in ver gelijking met het gedistilleerd. Hier was een meerder gebruik van, schrikt niet, 110 pet. Meer dan verdubbeld! Er is bij deze statistieken nog een andere zaak die de aandacht trekt. Met de rokerij gihg het iets achteruit maar het bezoek aan vermakelijkheidsinrichtin gen nam toe met niet minder dan 60 pet. Het is geen opwekkend tn moedgevend beeld, dat hier ge toond werd. Als het waar is, aldus da „Nieuwe Eeuw", dat „geld niet gelukkig maakt", bestaat er in Nederland minstens één instan tie die heel erg .ongelukkig moet zijn: de belastingdienst. Deze dienst telt zyn inkomsten met milliarden. En dé lijn der in komsten is de laatste 7 jaren steeds stijgende. Dit in tegen stelling tot het inkomen van de burgers. Zodra wij gaan werken, dient de fiscus zich aan in de vorm van loonbelasting. Wanneer u voor uzelf gaat beginnen, lijkt het wel of de belasting ook voor zichzelf gaat beginnen. U betaalt dan n.l. o.a. ondernemingsbelasting, inkom stenbelasting en omzetbelasting, en mocht u personeel 'n dienst hebben, dan komen daarbij nog 2 M G Rouw, Goes;" 3 P. Gom- sociale lasten, als Verevenings- mers Goes. 1 heffing, rentezegels, de lasten Klasse XX, late jonge doffers, br. '49, alle overige kleuren: 1. C. Pouwer, Veere; 2. J. Bakker, Goes; 3. J. van Maaren, Goes. Klasse XXI, late jonge duivin nen br. '49, blauwband en biauw krans: 1. J. A. v. d. Plassche, Yerseke; 2. C. Pouwer, Veere; 3. J. Duynkerke, Borssele. Klasse XXII, late jonge duivin nen, br. '49, alle overige kleuren: 1. D. ^Kloosterman, Goes; 2. Jan- se, 's-Heerenhoek; 3. M. de Waard, Kruiningen. Mooiste duivin tentoonstelling: Joh. de Witte, Goes. Mooiste doffer: H. G. Hart hoorn, 's-Heer Arendskerke. van de kinderbijslag, Ziektewet, Ziekenfondsbesluit, Bijzonder Ongevallenfonds en Ongeval lenwet. Ook in uw privéleven doet de belasting zich gelden in de vorm van personele belasting, school geld, radiobelasting en vele an dere. Daarbij komen dan nog de in directe belastingen. Deze betaalt u in de vorm van accijnzen op b.v. suiker tabak, bier, enz. Vooral de zelfstandige onder nemer wordt bijna (of hele maal) verpletterd onder de be lastingdruk. Dit ter aanmoedi ging van de industrialisatie. (Ingez. mededeling, advert.) De N. Haagsche Crt. vestigt de aandacht op misstanden, die zich bij "verschillende departementen voordoen. Onlangs werd gewezen op een frappant geval van dubbele inko mens van een hoofdambtenares van een met dat departement ge lieerde Stichting en haar echtge noot, hoofdambtenaar by het de partement van Buitenlandse Za ken. Thans wordt melding gemaakt van een ander geval, dat in amb telijke kringen evenzeer grote be vreemding, om niet te zeggen: er gernis wekt en wel a i het de partement van Verkeer en Wa terstaat. De huidige minister, mr D. G. W. Spitzen, tot zyn benoeming secretaris-generaal van dat de partement, heeft deze laatste functie niet definitief opgegeven, uit nabye ervaring wetend, dat 't ministeriële leven soms heel kort kan wezen en dat de wegen der politiek, zeker voor een onpolitiek vakminister, soms zeer zonderling zyn. Daarom is een wnd. secretaris generaal benoemd, voordien een der hoogste, onder de secretaris generaal staande, functionarissen aan het departement. Nu geviel het, dat deze belang rijke functionaris, na scheiding van zyn eerste echtgenote, de vrouw zyner keuze vond op zijn eigen departement in de gedaan te van een typiste. Tot zover is, althans ambteiyk gezien, alles en régie. Vreemd doet het evenwel aan, dat deze dame (in October 1946 in het huwelijk getreden) in middels tot hoofdcommissies be vorderd werd en aan hetzelfde departement als haar echtvriend en wel by het Directoraat-Gene raal voor Scheepvaart werkzaam ié. In een tyd waarin vaders van dikwyls grote gezinnen op de keien gezet worden, aldus de N. Uitsluitend verkrijgbaar bi] apotheken, drogisten en de specioalbranche. Duitser bouwde helicopter. De 45-jarige uitvinder Walter Galanska, uit Frankfort, heeft in een garage een helicopter ge bouwd, maar heeft daardoor de gealliëerde voorschriften over treden. De Duitsers mogen n.l. geen vliegtuigen bouwen. Hy zal zich vandaag voor een rechtbank van de Amerikaanse hoge com missie moeten verantwoorden. I Van Amerikaanse zijde is mee gedeeld, dat het vliegtuig er erg onhandig uitziet, maar dat het bij proefnemingen in de garage wel los van de grond is geko- men. Het is op vier gewone fietswielen gemonteerd en maak te de indruk van een invaliden wagentje, dat wat aan de grote kant is. Regering verzorgt radioverslag Naar wy vernemen zal by de souverelniteitsoverdracht op '11 December a.s. ln het Koninklijk Paleis op de Dam een ooggetuige- verslag worden uitgezonden, niet verzorgd door de Nederlandse omroepverenigingen, doch door de Regeringsvoorlichtingsdienst. De programma's der omroepvereni gingen worden op die dag uitge schakeld van 10 uur 's morgens tot 12 uur. De zaak- dr H. W. v. d. Vaart Smit. De Bijzondere Strafkamer van de Haagse Rechtbank zal Don derdag 16 Febr. a.s. de zaak tegen dr H. W. v. d. Vaart Smit in be handeling nemen, wyl ze door de byzonderë raad van cassatie voor een hernieuwd onderzoek naar een ander Hof verwezen werd. H. Crt., moeten gevallen als hier gesignaleerd, schrijnend genoemd worden en ln het algemeen be lang moet een spoedige en radi cale opruiming van deze, wy aar zelen het niet te schrijven, mis standen met nadruk geëist wor den. (Ingez. mededeling advert.) Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich de monstreren komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelyks red den meer aan. Tenzy ge de be roemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond zelfs niet voor mensen, die moei lijk innemen; en na korte tyd alleen maar een goede gewoon te: iedere morgen in Uw eerste kopje thee of zoo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloed zuiverende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en ge wrichten pynigende onreinheden uitbannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij .wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weer kerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrygbaar by alle Apothekers en Drogisten.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2