ZEEUWSCH DAGBLAD Eerste Kamer zal heden stemmen Hst Eerste Kabinet in Iniionsië. Aanleg van riolering kost 2 inillioen Oogstjaar 1949 was een uitzonderlijk jaar Tocb subsidie voor de Middelburgse zangschool NIEUWS Het Jodenvraagstuk. Houding van V.V.D. en C.H. nog niet bekend terug Minister Van Sc^aik uit Indonesië. De derde loonronde. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Staatsgreep in Syrië Rfloh. Hatta minister-president. SNIPPER Zeeuwsch-Vlaamse burge meesters willen een vliegveld Uitgave i „Zeeuwsch Dagblad", -.akantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat J>9, Tel. 2794; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1439 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 20 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.46 u., onder 16.30 u. Maan op 10.57 u., onder 17.55 u. Hoogwater op Woensdag 21 Dec.t Vlissingen: 2.28 u. 2.33 m., 14.54 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.00 u. 2.52 u., 15.24 u. 2.46 m. Wemeldinge: 4.24 u. 1.93 m„ 16.46 u. 1.91 m. Zierikzee: 410 u. 1.67 m., 16.35 u. 1.65 m. De terugkeer der Joden naar Palestina. II. "MT iemand denkt er aan, dat de Boeren van de oude Nederl. Stam ooit allen uit Zuid-Afrika zullen terugkeren naar Neder land. Niemand vermoedt, dat de oude Nederl. nederzettingen uit Amerika naar de „oude wereld" zullen terugkeren. Maar de Jo den keren wel terug naar Pa lestina. Dat is geen vermoeden meer, maar een feit dat slechts te con stateren valt. De Joden, na de verwerping van de Christus, eerst klein gemaakt door de Ro meinen, later omgebracht door de kruisvaarders, gefolterd door de Spaanse inquisitie; gemeden, veracht en gebrandmerkt over al; op grote schaal verminkt en vermoord door het derde Rijk, herleven als volk in het oude vaderland. 14 e Joden hebben in de loop der eeuwen overal kunnen staan aan het graf van hun ver volgers. Doordat zij het inner lijke bewustzijn van hun natio nale bestemming nooit hebben losgelaten en overal onder el kaar een buitengewone gemeen schapszin hebben beoefend, bleef hun oog steeds gericht op het oude vaderland. Gedurende eeuwen hebben de orthodcvce Joden elkaar ge groet met de woorden: „Het volgende jaar in Jeruzalem". Velen hoopten daar te sterven en begraven te worden. Nu wil len zij er wonen, leven en wsr- ken. Dank zij de geweldige activi teit van het Zionisme werd de opbouw van Palestina op doel matige wijze aangepakt. Het eerste begin was in de kust vlakte van Palestina. Zeer be scheiden was de eerste neder zetting, maar de perspectieven waren vanaf het begin voor de Zionisten duidelijk en groot, (~)P het eerste Zionisten-Con- gres in 1897 kwamen zij openlijk uit voor een doelbe wust streven naar een algemeen erkende eigen woonplaats der Joden in Palestina. Dr Weizman die in de eerste wereldoorlog door een uitvin ding onbetaalbare diensten aan Engeland bewees, mocht een vergoedingseis noemen. Heel eenvoudig antwoordde hij: „A1- les wat ik wens is de gelegen heid iets voor mijn volk te doen". Hij stelde aan de En gelse regering voor, Palestina als het Joodse Nationale Tehuis te erkennen. Op 1 Nov. 1917 stond Mr Balfour dit namens de regering toe, met concessies voor aanwezige niet-Joden. De Volkenbond bekrachtigde de Balfour-verklaring en ver trouwde aan Engeland het man daat over Palestina toe. 7 o boekte het Zionisme op vredige wijze in oorlogstijd een geweldig politiek succes. Spoedig na het einde van de eerste wereldoorlog begon de grote trek naar het nieuwe Te huis op oude bodem. Eerst veel Poolse, daarna Duitse Joden. In 1939 waren er reeds ruim 200.000 Duitse Joden in Pa lestina. En gelijk in oude tijden de nakomelingen van de patriarch Jakob met rijke buit uit Egypte naar het beloofde land mochten trekken, zo heeft Nazi-Duitsland ongewild de grote stoot aan de oprichting van de Joodse Staat gegeven, doordat de immigran ten veel geld en veel materialen in het land konden brengen. Uit alle richtingen kwamen de verstrooide zonen van Abra ham en de gehele wereld stond voor het feit, dat de terugge keerde Joden de voorbereiding troffen voor het stichten van een nieuwe Staat p od volvoert Zijn plan. Hij roept Zijn volk, dat eenmaal het Verbond, de wetge ving en de beloften ontving, van de einden der aarde. Het wordt weer één volk in één land. God heeft nog een plan met dat volk in dat land. G. K. Politie-agent assisteerde bij bevalling. De Haagse politie blijkt van al- de markten thuis te zijn. Zelfs is zij in staat vroedvrouwen te ver vangen. In een huis aan de Zusterstraat werd in de nacht van Zondag op Maandag een baby verwacht. De vroedvrouw liet op zich wachten en daarom werd de politie gealar meerd. Terstond werd de hoofd agent Ter Veer met een collega ter assistentie gezonden. Terwijl zijn collega zorgde, dat een dok ter ter plaatse kwam, hielp Ter Veer, die zelf vader van acht kin deren is, bij de bevalling. Toen de dokter kwam, was een welgescha pen jongen geboren. De arts was zeer tevreden over de „deskundi ge" hulp. Gevecht met inbrekers. Twee gemaskerde en gewapen de mannen zijn Zondagmorgen om 4 uu:; een mode-atelier aan de Fann.us Scholtenstraat in Den Haag binnengedrongen. De eigenaar en diens echtgenote sloegen echter zodanig van zich af, dat een van de inbrekers door de politie kon worden ingerekend. Hij was reeds in het bezit van ge stolen juwelen ter waarde van ca. f 1000.De andere inbreker werd eveneens gearresteerd. WETSONTWERP SOU VEREINITEITSOVERDRACHT AAN INDONESIë. De Eerste Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van het wetsontwerp overdracht der sou- vereiniteit aan Indonesië. Prof. Anema (A.R.) was de eerste spreker. Hij verklaarde, dat geen bezwaar bestaat by zjjn fractie tegen de souvereiniteitsover- dracht óp zichzelf, maar tegen de voorwaarden, waaronder dit zou moeten geschieden. Deze zijn niet voldoende aan wezig. De resultaten van de R.T. C. brengen geen continuatie van het Rijk, bieden geen waarborgen voor rechtsorde en deugdelijk be stuur en geven slechts toe aan de revolutie. De unie is een leeg ka der geworden, waarvan men maar moet hopen, dat het Inhoud zal krijgen. Het z.g. negatieve stelsel heeft bij de grondwetsherziening de ne derlaag geleden, maar tijdens de R.T.C. is het in feite gevolgd. Hierin ligt ons grondwettelijk be zwaar, aldus spr. Voorts zegt men, dat de gevol gen van verwerping zó ernstig zouden zijn, dat men h;er- om alleen reeds het ontwerp zou moetén aannemen. Spr. verwierp echter dit dilemma. Hij verklaar de tenslotte: „Wij staan hier om een non possumus en kunnen dus onze stem niet aan het ontwerp In 't geheel niet pessimistisch. Mr van Sehaik is van zijn be zoek aan Indonesië per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd. Hij werd begroet door dr W. Drees. „Ik kom beslist niet pessimis tisch terug", zei de minister. „Bepaalde moeilijkheden met betrekking tot de souvereiniteits- overdracht heb ik niet kunnen ontdekken". Hij voegde daaraan toe niet de mogelijkheid geheel te willen uitsluiten. De minister zeide, dat er in Indonesië geen noemenswaardige' onrust heerst. Ook van Indonesische zijde wordt alles gedaan om orde en rust te handhaven. „Natuurlijk" aldus mr van Sehaik „heerst bij zo'n be langrijk feit als de souvereini- teitsoverdracht altijd een zekere nervositeit, vooral, ook onder de ambtenaren. Soekarno heeft ech ter te kennen gegeven, dat met hen zal worden samengewerkt, hetgeen een kalmerende uitwer king heeft gehad." De minister zeide, dat de be noeming van dr Hirschfeld gun stig in Indonesië is ontvangen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gister middag de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd en gisteravond die van Justitie. Vrijdagmorgen om elf uur komt het ontwerp garan- tiewet Nederlandse ambtenaren in Indonesië aan de orde. geven De heer Molenaar (V.V.D.) be toogde, dat de regering' te reke nen had met de erfenis van het verleden. Hij was van mening, dat het thans bereikte niet in strijd is met de grondwet. De beslissing over het voor- of tegenstemmen zal zijn fractie eerst nemen, wan neer de debatten zijn geëindigd. De heer G. Kolff (C.H.) noem de de snelle behandeling van het ontwerp onverantwoordelijk. De overeenkomst van de R.T.C. be tekent voorts slechts een volken rechtelijke boedelscheiding. De heer Jonkman (Arb.) be toogde, dat de internationale or ganen hun instemming met de re sultaten der R.T.C. hebben be toond. De regering en de Tweede Kamer troffen reeds voorberei dende maatregelen van de over dracht. Indonesië heeft deze re sultaten reeds aangenomen en is begonnen met de uitvoering. De heer Van Santen (C.P.N.) betoogde, dat de communisten de vrijheidsstrijd van de Indonesiërs ondersteunen en dat zij daarom juist hun steun niet aan het ont werp kunnen geven. Hierna werd het debat verdaagd tot vanmor gen 11 uur. Het leger bezet Damuscus. In Syrië heeft voor de derde maal binnen zes maanden een staatsgreep plaats gehad. Damas cus is gistermorgen door militai ren bezet en het gebouw van de generale staf is omsingeld. Het radiogebouw staat onder militai re controle. Radio Damascus heeft een com muniqué van kolonel Adib Tsjit- sjaki uitgezonden, waarin gezegd wordt: „Het leger heeft het heft in handen genomen om het door ge neraal Hinnawi en zijn zwager te gen de veiligheid van het leger en van het republikeinse regiem ge smede complot te doen misluk ken. Het leger zal zich niet men gen in burgerlijke aangelegen heden, indien althans zijn bestaan of dat van de republiek niet in gevaar wordt gebracht". Generaal Sami Hinnawi, de op perbevelhebber van de Syrische strijdkrachten, is aangehouden, evenals zijn zwager Assad Talas, secretaris-generaal van 't minis terie van buitenlandse zaken. De residentie van president Haghem Atassi, het stafgebouw en de ministeriële gebouwen zijn door soldaten omsingeld. Op het vliegveld van Mezze mogen geen vliegtuigen opstijgen of landen. Indonesië heeft zijn eerste Kabinet. In strijd met de voorlopige Grondwet werden vier Kabinets formateurs aangewezen, die Zondagavond tot overeenstem ming kwamen, in die zin, dat Moh. Hatta tot minister-prési dent werd aangewezen. Verwacht wordt, dat reeds vandaag de samenstelling van het Kabinet bekend zal worden gemaakt. President Soekarno heeft aan de pers medegedeeld, dat dit eerste Kabinet een nationaal zakenkabinet zal zijn. Op de vraag, of hij bij de benoeming der formateurs prin cipiële moeilijkheden had onder vonden, antwoordde Soekarno, dat deze moeilijkheden niet be stonden. Over de vorming van de nieu we regering der Republiek ver klaarde mr Assaat, die na de vorming van de regering der R.I.S. als waarnemend president van de Republiek fungeert, aan Aneta, dat hij zal streven naar de vorming van een parlemen tair nationaal Kabinet, nadat het huidige presidentiële Kabinet onder Moh. Hatta zal zijn af getreden. Dr Assaat heeft voorts mede gedeeld, dat hij ook zal trach ten, in het nieuwe republikeinse Kabinet de linkse partijen zit- De „Ogna" zit nog muurvast. Het Noorse stoomschip „Ogna" dat eergisterenmorgen op de „Ho ge Plaat" bij Breskens is vastge lopen, heeft men gisteren gepro beerd vlot te trekken. Niet min der dan acht sleepboten waren hierbij in actie, maar alle pogin gen zijn tot nu toe mislukt. Van daag zal men opnieuw proberen het schip vlot te krijgen, maar de deskundigen zijn van oordeel, dat dit zonder meer niet zal geluk ken. Dan zal men moeten wach ten tot er lichters zijn gearriveerd om de lading, in totaal 700 ton, over te nemen, waardoor het schip waarschijnlijk 3 a 4 voet hoger zal komen te liggen. ting te doen hebben. Het overleg tussen de H.V.K. en het nationale comité van voorbereiding over de gang van zaken in Indonesië en in Neder land op de dag der souvereini- teitsoverdracht duurt nog voort. Voor wat de gang van zaken in Nederland betreft, treedt de H.V.K. op namens de Neder landse regering. Eisen van het N.V.V. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) eist met ingang van 1 Januari a.s. door middel van bindende voor schriften een loonsverhoging van 5% met een minimum van 12. voor alle werknemers van 23 jaar en ouder aldus een resolutie, die Zaterdag aan het einde van een buitengewoon congres werd aangenomen. Het N.V.V. eist o.m. verder, dat de lonen van alle werknemers van 18 tot 23 jaar zodanig worden verhoogd, dat een geleidelijke aanpassing aan de stijging der lonen van de werknemers boven 23 jaar wordt verkregen. De loongrens voor de sociale verze keringswetten zal in afwachting van een definitieve herziening op f 4500.— moeten worden ge bracht. Daarnaast verklaarde het N.V.V. zich bereid op intensieve wijze mee te werken aan de verhoging van de productie, na overleg eventueel door het ploegenstelsel tijdelijk uit te breiden door het tijdelijk verrichten van overwerk en eventueel door het vaststellen De regering heeft besloten per 1J van een grotere differentiatie in Jan. a.s. de Stichting Kon. Natio-1 de beloning van geschoolde en on- naal Steuncomité op te heffen. geschoolde arbeiders. ADRES AAN DE EERSTE KAMER. Het comité van actie Zeeland inzake de eenheid van het Rijk en de bescherming van de rechten der minderheden, heeft aan alle leden der Eerste Kamer 'n adres gezonden. Hierin wordt dringend verzocht tegen de voorgestelde souvereinjteitsoverdracht te stemmen en mede daardoor de volken van Ambon, Timor en de Minahassa en andere goedwillen de volken in Indië te redden. Ambachtsschool te Terneuzen 30 jaar. Onder grote belangstelling, vooral uit kringen van het Nijver heidsonderwijs, vierde gisteren de ambachtsschool te Terneuzen haar 30-jarig bestaan. Tijdens de officiële herdenking werden de heren Meertens en Kaan, resp. 30 jaar en 25 jaar lid van het hoofd bestuur, gehuldigd. Goes gaat breken met verouderde toestand. Ophalen van 1300 tonnetjes drukt zwaar op gemeentelijk budget. Goes is nog altijd in het bezit van een tonnenstelsel, een stelsel overigens (lat zwaar op de begro ting drukt, want de 1300 tonne tjes, die door de reinigingsdienst opgehaald en geledigd moeten worden, kosten de gemeente in totaal f 18.C00 a f 19.000 per jaar, Dat Goes nog met dit onhygië nische en uit de tijd geraakte systeem opgescheept zit, ligt aan de snelle groei van de stad en 't teit, dat de aanleg van een rio lering door de oorlogsjaren ver hinderd werd. Thans is de aanleg van een rio lering in Goes het meest urgente probleem, dat echter zoveel geld vraagt, dat er in de eerstkomen de jaren practisch geen geld is voor andere grote werken. In totaal zal de aanleg van rio lering rond twee millioen gulden kosten. En voordat de aanleg van een volledige riolering eén feit is, zullen de Goesenaren zeker tien jaar ouder zijn. De bestaande rioleringen zijn niet alleen veel te nauw, maar zit ten bovendien vol met modder, die men er niet of heel moeilijk kan uithalen, omdat de soms halfvergane buizen dan in elkaar dreigen te zakken, 30.000 INWONERS. Reeds vóór de oorlog werd een plan opgemaakt voor aanleg van een riolering, waarbij men uit ging van een te bereiken inwoner tal- van 20.000. De oorlogsomstan digheden verhinderden de uitvoe ring en daarom is de dienst Ge meentewerken er weer volop aan bezig. In het plan werden ver schillende wijzigingen aange bracht, o.m. als gevolg van het feit, dat men nu uitgaat van een inwonertal van 30.000. Dat lijkt veel, maar men maakt een derge-" lijke kostbare geschiedenis nu eenmaal niet voor een paar jaar. Er is gerekend op een afschrij- vingsperiode van 75 jaar. De grootste moeilijkheid, die men had op te lossen, was de lo zing van het vuil. In zee of haven ging niet en dus bleven over de sloten. Daar men het vuil echter be zwaarlijk zo in de sloten kan lo zen, is achter aan de Zuidvliet- straat, tegen de grens van de ge meente 's-Heer Arendskerke, een zuiveringsinstallatie geprojec teerd, die uit twee verdiepingen zal bestaan. De benedenruimte zal een grote septic-tank zijn, terwijl boven de machinekamer is. Daar alle vuil niet In de sep tic-tank geborgen kan worden, zullen naast het gebouw zg. vloeivelden komen. Dit lijkt niet erg fris, maar de directeur van Gemeentewerken, de heer J. Oranje, met wie wij dezer dagen Uver de riolenkwestie een onder houd hadden,, verzekerde, dat er geen kans op reukverspreiding over de stad is. Deze zuiverings installatie zal ongeveer f500.000 kosten, maar zal niet in één keer gebouwd worden. Wanneer het aankopen van de grond voor dit gebouw of zonodig de onteigening vlot verloopt, kan men in Sept., of October 1950 de bouw van de kelder die ongeveer f 215.000 zal kosten, aanbesteden. Er komt nog ontzaglijk veel meer kijken bij de aanleg, maar daarover in 'n volgend artikeltje. Maquette van de Lange Jan te Middelburg. In een officieuze raadsvergade ring is gisteravond gesproken over de bovenbouw van de Lange Jan. Daartoe was een maquette aanwezig. Na deze bespreking door de raad is de maquette te ruggezonden naar Den Haag. Het zal vermoedelijk nog wel enige tijd duren, voordat één en ander tot uitvoering zal worden ge bracht." In ieder geval is de be handeling in de raad een teken, dat de jarenlange besprekingen over de nieuwe spits van de Lan ge Jan in een slotstadium zijn ge komen. CARILLONSPEL TE GOES. Aan de vooravond van Kerst mis, Zaterdagavond dus, zal van 9 tot 9.30 uur het Goese carillon worden" bespeeld. Op Oudejaars avond is er carillonspel van 11.30 tot 12 uur. Daarna zullen gedu rende 10 minuten de drie grote klokken worden geluid. NAJAARSVERGADERING Z.L.M. TE GOES. Geen Sloegronden vo or Walcherse boeren? In de gistermiddag in zaal Krijger te Goes gehouden algemene najaarsvergadering van de Z.L.M. is een niet alledaags besluit ge nomen. Het bestuur stelde nl. voor de contributie met een gering bedrag te verhogen, maar hiermee gingen de leden niet accoord. De afdeling Waterlandkerkje vond, dat er in de begroting voor '50 zó beknibbeld was op de reiskosten van de voorzitter en op de kosten van het secretariaat, dat zij ondersteund door de afde ling Rilland een flinkere contributie-verhoging voorstelde. Met algemene stemmen werd dit aangenomen, zodat de contributie thaus is: voor leden grondgebruikers f 4 en voor niet-grondge- bruikers f 6,50, terwijl de heffing per H.A. van f 0,75 op f 0,85 gebracht is. De heer M. Dekker, leraar aan het Chr. Lyceum te Goes, is ge slaagd voor r,et examen Engels M.O. B. Na in het bijzonder o.m. te hebben verwelkomd het erelid, jhr J. van Vredenburch, en de he ren C. A. Kammeraad, wnd. voor zitter en A. S. de Jonge, secre taris van de Kamer van Koop handel, gaf de voorzitter Ir M. A. Geuze, in zijn openingsrede 'n overzicht van het oogstjaar 1949, dat in de landbouwhistorie wel als een uitzonderlijk jaar bekend zal blijven. Op de goede of zeer goede opbrengsten van verschil lende landbouwproducten, die de heer Geuze noemde, maken de aardappelen een uitzondering, omdat ze gemiddeld maar 'n heel gewone opbrengst te zien gaven. De fruitoogst was groot en de prij zen kwamen uiteindelijk op een redelijk niveau. Het was voor de boeren en niet in het minst die uit de gedupeerde gebieden hard nodig, dat er 'n goed jaar kwam. Niet alleen om de gevolgen van het droge jaar 1947 te boven te komen, maar ook met het oog tp de toekomst, want er is veel geld nodig voor allerlei investe ringen. Tegen de gevolgen van de devaluatie rest maar één ding, zei Ir Geuze: toch doorberekening in de prijzen te vragen. „We voelen er niets voor de dupe te worden van de lonten van anderen!" Uit voerig belichtte de voorzitter de verschillende problemen, die sa menhangen met de fondsvorming voor consumptieaardappelen. Een ervan is het sterk teruglopende verbruik van aardappelen. In Am sterdam is het verbruik terugge lopen van 160 kg per hoofd per jaar tot 90 kg en dan is de Zeeuwse aardappel bovendien voor twee-derde van zijn vroeger debiet in de hoofdstad terugge drongen door de Noord-Hollandse kleiaardappel. Wanneer men zou kiezen voor een areaalheffing om een fonds te vormen zal deze tot een redelijk bedrag beperkt moe ten blijven. Maar ook dit kan niet zonder meer geschieden. Gezien de risico's en de grote kosten aan de aardappelteelt ver bonden, zal de uitkering voor overschot-aardappelen, die tijdig dienen te worden vastgelegd, niet tot de kale kostprijs beperkt mo gen blijven. Daarbij zal echter een teeltregeling, een teeltbeper king op den duur, naar alle waar- scnijnlijkheid altijd noodzakelijk zijn. Vooral de verbouwers van uien en wijnpeeën waarschuwde hij tegen het achter de markt aan zaaien. Voorts merkte de voorzitter op, dat de belangstelling voor emi gratie in Zeeland in vergelijking met de rest van het land beslist laag is terwijl er toch ook in onze provincie nog een teveel is aan boeren- en iandarbeidersjongens. Vervolgens deed de voorzitter verschillende mededelingen, o.a. dat er momenteel in totaal 41 cursussen gegeven worden met 667 leerlingen. Voorts zal voor verschillende streken in de pro vincie ontheffing gevraagd wor den van de wet op de aardappel moeheid voor de vroege aardap pelen. Hierna werd de verhoging van de contributie aangenomen en de begroting voor 1950 goedgekeurd. Prof. E'. W. Hofstee uit Wage- ningen sprak daarna over de so ciale positie van de kleine boeren. Van zijn rede geven we morgen een verslag. DE SLOEPOLDER. Bij de rondvraag werden ver schillende problemen aan de orde gesteld, o.m., dat de strook grond bij Zoutelande, waarop bos ge plant zal worden, zo laag geschat is. Ook het onoordeelkundig om springen met landbouwgrond en de administratieve rompslomp, die naar het lijkt iets minder zal worden, kwamen ter tafel. De heer Zwagerman en Ir Van Hees waarschuwde dat boeren op Walcheren er zeker niet op moeten rekenen, dat zjj grond krijgen in de nieuwe Sloepolder, omdat er 3000 H.A. in de Noord- Oost Polder beschikbaar is ge steld voor de Walcherse boeren. Wat er met de gronden ki de Sloepolder zal gebeuren is niet bekend en Ir Geuze vroeg terecht: „Waarom al die geheimzinnig heid Dank zij de goodwill Bezwaren tegen vele aanvra gen voor fietsenbergplaatsen. Er is gistermiddag in de Mid delburgse gemeenteraad 'n span nende strjjd geleverd, tussen de raadsleden en B, en W. De inzet was het subsidie, dat was ge vraagd door de Kon. Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" en dat door B. en W. werd afge wezen. Na een langdurig debat bleek, dat de goodwill van de ver eniging bij de raadsleden zó groot was, dat zij het niet eens waren met B. en W. in dij; opzicht en 'n voorstel van de heer I. van Loo (Arb.) aannamen met drie stem men tegen, waarbij f 200 werd toegekend. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) verzette zich als eerste het geen te begrijpen was tegen 't voorstel van B. en W. Uitvoerig sprak hij over de geschiedenis van de vereniging en hij conclu deerde, dat B. en W. door deze afwijzing weinig waardering toon den voor het werk der vereniging. Spr. zei, dat het onmogelijk is alle kinderen f 0,10 te laten be talen. De kinderen uit „Kinder- zorg" betalen niets en de grote gezinnen zouden worden gedu peerd. De heer Schenk stelde voor de zangschool door de moei lijke jaren heen te helpen en een subsidie toe te kennen van f400 voor de beide volgende jaren. De heer Van Loo vond het voorstel van B. en W. te ver gaan en stel de voor f 200 alleen voor 1950 te verlenen. De heer H. J. Flierman (Arb.) zei, dat met het verlenen van dit ^subsidie het hek van de dam is en andere verenigingen ook kunnen komen aankloppen. De heer J. S. Hoek (A.R.) wees op de zwakke financiële opzet van de zangschool. Men heeft reeds bij voorbaat gerekend op een bij drage uit de gemeentekas, aldus spr., die deze opzet niet kon goed keuren. Wel vond hij, dat door 't organiseren van feesten „Uit het VolkVoor het Volk" de gemeen tekas ontlast, zodat men dit ver zoek niet zonder meer van de hand kon wijzen. Ook de heer Hoek wilde f 200 subsidie toe kennen. Verder steunden de heer A. Flipse (C.H.) en mevr. De Vlieger (Arb.) het voorstel van de heer Schenk. Alleen de heer A. J .Schot (S.G.P.) verklaarde zich voor een afwijzing, VOORZITTER ANTWOORDT De heer J. W. Kögeler ant woordde, dat B. en W. wel dege lijk veel waardering hebben voor het werk van „Uit het Volk Voor het Volk" doch, hij vond 't verkeerd het gevraagde subsidie van f 600 als sluitpost op de be groting van de zangschool te zet ten. Bovendien achtte hij de ver houding tussen het subsidie en de bijdrage van de vereniging, resp. f 600 en f 200, niet juist. De heer Kögeler kondigde ech ter aan, dat in de toekomst geen subsidies meer zullen worden toe gekend, daar men ook in deze op de kleintjes moet gaan passen. Spr. gaf de heer Schenk de raad om door middel van parti culiere bijdragen het tekort van de zangschool te dekken. Nadat de heer Schenk had gerepliceerd kwam het voorstel van B. en W. in stemming. Alleen de voorzitter, de weth. van openbare werken, L. J. van 't Westende en de heer Schot stemden voor, waarmee de afwijzing was verworpen. Het voorstel Schenk om f 400 —Volgens het nationalistische nieuwsbureau in China hebben de nationalistische troepen Koen- ming, de hoofdstad van Joennan, heroverd. Duizenden nationa listische Chinese soldaten vluch ten momenteel over de Tonkinese grens naar Indo-China. De Amerikaan Averell Harriman is voor een jaar gekozen tot voor zitter van de financiële commis sie van het Atlantisch Pact. Op 30 December zal de souverei- niteit in Vietnam worden overge dragen. Vietnam is dan een zelf standig deel der Franse Unie. De Amerikaanse kustwacht heeft het zoeken naar het wrak van de „Doros", die verleden week bij Miami moet zijn gezonken, ge staakt. Gisteren is te Wage- ningen overleden prof. ir M. F. Visser, oud-hoogleraar in de land- bouwwerktuigkunde aan de Land bouwhogeschool. Dr G. G. J. Mettrop, geneeskundig inspecteur in algemene dienst, is benoemd tot adviseur voor moederschaps- zorg en kinderhygiëne bij de We reldgezondheidsorganisatie. Za terdag overleed te Apeldoorn mej. A. L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van de Konin gin voor het Loo en omstreken. Tijdens een ruzie heeft Zaterdag de petroleumventer H. de 71-jari- ge Van L. te Doetinchem met een zweep enkele klappen gegeven. Van L. zakte bij zijn thuiskomst in elkaar en overleed kort daarop. H. is gearresteerd. Gistermor gen is de 69-jarige J. A. R. te Den Haag onder een tram geraakt en op slag gedood. Zondagavond heeft op het politiebureau Wes terstraat te Amsterdam 'n vrouw een kind het leven geschonken. De agenten riepen de hulp in van de vrouw van een adjudant van politie, die boven het posthuis woont. te verlenen werd eveneens ver worpen, met 11 stemmen tegen en 6 voor. Tenslotte werd liet voorstel van de heer Van Loo aangenomen met alleen de voor zitter eri de heren Van 't West ende en Schot tegen. OVERIGE PUNTEN. De overige punten gingen vrij wel onder de hamer door. De Singelstraat-school, alsmede de R.K. school, krijgen hun fietsen rek. De vergoedingen voor liet onderwijs werden vastgesteld, waarbij de heer Schot tot de con clusie kwam, dat de school voor Geref. Onderwijs aan de Verwe- rijstraat was vergeten. De ver goedingen werden resp. op f 2198,53 en f 2378,64 vastgesteld. De héren J. S. Hoek en I. van Loo wezen er nog op. dat steeds meer verzoeken om fietsenberg plaatsen van scholen binnenko men. Beiden verzochten één en ander tot het hoogstnodige te be perken. Bij de .behandeling van de be grotingswijziging voor 1947 werd meegedeeld, dat wegens gebrek aan belangstelling geen posten meer zullen worden uitgetrokken voor schoolbaden. De boek- en kantoorboekhan dels zullen voortaan Dinsdag middags gesloten zijn i.p.v. de» Woensdagmiddags, daar de raad het voorsetel .van B. en W. hier toe goedkeurde. Ook de Kamer van Koophandel juichte deze wij ziging van harte toe. Er ontstond nog een debat over het beschikbaar stellen van een gedeelte van de openbare weg aan de Rotterdamse kade aan de heer J. Sukkel om er een benzine station te vestigen. Het erfpacht bedrag, dat per jaar zal moeten worden betaald, zou f 15,90, nl. f 0,30 per Ms bedragen. De heer Wattel (A.R.) vond dit veel te laag en wilde het bedrag verho gen; de heer Hoek had bezwaren uit aest'. Aisch oogpunt. De voor zitter zei, dat het uitgeven van het gedeelte van de loswal aan de Rotterdamse kade was gebonden aan het bedrag van het erfpacht- canon. Dit kan niet zomaar wor den verhoogd. Spr. voelde er ver der weinig voor, het bedrijfsleven grote lasten op te leggen. De he ren Hoek en Wattel stemden te gen. De heren P. Meliefste (A.R.) en mr P. van Empel (C.H.) wa ren afwezig. Bespreking met Ged. Staten. Op uitnodiging van Ged. Staten van Zeeland kwamen gisteren te Sas van Gent veie burgemeesters en secretarissen van de gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen b(j- een om te spreken over de stich ting van een vliegveld in dit deel van Zeeland, nl. in de Van Wijck- huijsepolder. Behalve mr A. J. van der Weel en de Griffier der Staten woon den alle leden van Ged. Staten deze bespreking, die onder leiding stond van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, bij. Alleen de burge meesters van Groede, Nieuwvliet, Schoondijke en Zuidzande konden de bespreking niet bijwonen. Er werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over de noodzaak van een vliegveld! waarover al len 't eens waren), de kapitaais- investatie door de gemeenten, de eventuele exploitatietekorten en de wijze, waarop deze verdeeld moeten worden enz. Alle burgemeesters hebben in beginsel hun medewerking tot het stichten van een vliegveld toege zegd. Er werd een commissie inge steld, die bestaat uit twee burge meesters uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, twee uit Oost Z.r Vlaanderen en één uit de kanaal zone, welke commissie nader de verhouding tussen de financiële bijdragen der gemeenten onder de loupe zal nemen en hierover een schema zal opstellen. Voorzitter van deze commissie is de heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten en secretaris mr J. M. Pilaar, chef der tweede afdeling ter Prov. Griffie. Na afloop dezer bespreking was er gelegenheid voor de ge meentebestuurders andere zaken met Ged. Staten te bespreken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Zo kwamen ter sprake de persleiding voor de gasvoor- ziening van Sas van Gent naar Terneuzen, de organisatie van de schoolartsendienst en de kwestie van het extra bouwvolume voor getroffen stads- en dorpskernen. Na de officiële vergadering werd nog geruime tijd in meer offici euze sfeer over talrijke vraag stukken van gedachten gewisseld. M.l.v. heden kunnen de tele- foon-abonné's uit de districten Breda en Goes de aangeslotenen op het telefoonnet te Alphen aan de Rijn automatisch bellen onder nummer 01720. DE BILT ZEGT: geldig tot W eersverwachting vanavond leis kouder. Langs de Waddenkust krachti ge tot stormachtige, elders krach tige en tijdelijk harde wind tus sen Zuid-West en West. Wisselen de bewolking met enkele buien. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1