ZEEUWSCH DAGBLAD Reddingspoging van de „Koningin Wilhel- mina" kostte twee mensenlevens NIEUWS Hervormde diakenen uit Zeeland kwamen bijeen te Goes Marine-opleidingsterrein aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen Schooltandverzorging in de Waicherse plattelandsgemeenten gaat beginnen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Reddingboot uit Breskens ernstig beschadigd Soekarno legde als eerste president der R.I.S. de eed af „Plechtige tewaterlating" van 4 zwanen te Middelburg SNIPPER- Ned. Herv. Kerk te IJzendtjke in gebruik genomen E.V.O.-diploma's te Middelburg uitgereikt Uitgave Stichting „Zecuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat t\ Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1438 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 19 DEC. 1919 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A; v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u.; Maan op 10.09 u., onder 16.36 u. Hoogwater op Dinsdag 20 Dec.: Vlissingen: 1.38 u. 2.37 m., 14.01 u. 2.33 m.; Terneuzen: 2.12 u. 2.56 m., 14.32 u. 2.52 u.; Wemeldinge: 3.34 u. 1.98 m„ 15.54 u. 1.94 m.; Zierikzee: 3.21 u. 1.72 m., 15.43 u. 1.68 m. VLIEGENDE STORM OP DE NOORDZEE. Dcor de vliegende storm, die eergisteravond en gisternacht ovei de Noordzee spookte en ook de Zeeuwse stromen onveilig maakte, zijn verschillende schepen In moeilijkheden geraakt. De te Vlissingen en Terneuzen op station liggende sleepboten hebben druk werk gehad, evenals de te Breskens en Veere gestation- neerde reddingboten van de K.Z.H.R.M. De te Stellendam gesta- tionneerde reddingboot, die naar het voor de kust van Walcheren ln nood verkerende Zweedse schip „Aslog" voer, heeft het zó moei lijk gehad, dat twee leden van de bemanning over boord zijn ge slagen en naar men moet aannemen, zijn verdronken. Het 1400 brt. metende Zweedse „Aslog" was in ballast op weg van Rotterdam naar Gent en raakte op ongeveer 10 mijl af stand westelijk van de vuurtoren van BurghHaamstede door de zware storm stuurloos. Aan het begin van de Zaterdagavond vroeg het schip dringend om as sistentie, waarop uit Walsoorden de sleepboot „Goliath" uitvoer. Uit Vlissingen vertrok de sleep boot „Blankenburg", maar deze kon 't niet klaren en moest terug varen. Onderwijl was het Zweedse vaar tuig voor anker gegaan, maar tot overmaat van ramp brak één van de beide ankerkettingen, zodat 't schip is een wel zeer gevaarlijke positie kwam te verkeren. Daar het waarschijnlijk leek, dat de bemanning van boord moest worden gehaald, vertrok ken drie reddingboten van de K. Z.H.R.M. naar de Zweed. Het wa ren de „Pres. J. V. Wierdsma" uit Breskens met schipper J. Slis, de „Maria Blankenheim" uit Veere, met schiper J. A. Minne- Jooo en de „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam met als schipper de stuurman B. de Blok. Zowel de sleepboten, de reddingboten, als het in nood verkerende schip hadden het zeer zwaar te verdu ren. Zware stortzeeën sloegen over' het achterdek van de aan zijn enige ankerketting rukkende Zweed. Toen de „Maria Blanken heim" omstreeks midernacht de „Aslog" bereikte was de toestand echter niet zodanig, dat de be manning het schip moest verla ten. De „De Maria Blankenheim" keerde in de nacht nog terug naar Veere en kwam daar om streeks half drie veilig aan. De reddingboot uit Breskens is de gehele nacht van Zaterdag op Zondag bij de Zweed gebleven en keerde eerst gistermorgen naar Breskens terug. Door de zware stortzeeën had het vaartuig ech ter ernstige schade- opgelopen, verschillende stangen werden ver bogen, het springnet werd ver loren en het rooster van de ma chinekamer sloeg weg. De be manning bleef echter ongedeerd. VRESELIJKE NACHT. Anders was het met de „Konin gin Wilhelmina" uit Stellendam welker bemanning een vreselijke nacht heeft doorgemaakt. Om streeks half elf Zaterdagavond gebeurde het fatale: plotseling werd de „Koningin Wilhelmina" door een grondzee gegrepen en scheen zelfs om te slaan. De mast raakte als het ware het water. Toen de boot zich weer oprichtte werden twee mannen vermist. Zij waren over boord geslagen. Het was de schipper B .de Blok zelf, een man van 45 jaar, vader van 4 kinderen en de 44-jarige matroos H. Groteboer, vader van ,5 kin deren. Urenlang bleef men zoe ken, tot tenslotte de pogingen ge staakt moesten worden. De red dingboot was op het ogenblik van 't gebeuren nauwelijks 100 meter verwijderd van een ander onbe kend schip, dat wel moeilijkheden had, doch het zelf nog wel kon klaren. Intussen woedde de or kaan met onverminderde kracht verder en men achtte 't niet ver antwoord naar Stellendam terug te keren. Zo werd een angstige nacht op zee doorgebracht, tot eindelijk het licht daagde en be sloten werd naar Hoek van Hol land koers te zetten. Daar kwa men de vijf overlevenden gister middag om kwart over twaalf aan. De 26-jarige zoon van schip per Blok behoorde tot hen. De „Aslog" doorstond de nach telijke storm en was gistermorgen niet meer in direct gevaar. In de nacht was ook de sleepboot „Go liath" naar Vlissingen teruggeva ren, maar gistermorgen voer deze opnieuw uit om te trachten de „Aslog" naar Vlissingen te sle pen. Gistermiddag is de „Aslog" op eigen kracht Vlissingen gepas seerd en doorgevaren naar Gent. NOG MEER MOEILIJKHEDEN. De „Aslog" was niet het enige schip, dat in moeilijkheden ver keerde, want Zaterdagavond voer het Noorse s.s. „Ogna" in de Wester-Schelde ter hoogte van Hoofdplaat op de „Hoge Plaat" vast. De „Ogna" meet 4998 brt. en was met 1500 ton lading van Antwerpen op weg naar Le Ha vre. Daar het schip met zeer hoog water op de bank vastliep, zag men gistermiddag, toen het weer hoog water was, geen kans het vlot te krijgen. Gelukkig verkeer de het vaartuig niet direct in ge vaar. De sleepboten „Blanken burg" uit Vlissingen en „John P. Best" uit Terneuzen slaagden er gistermorgen niet ln de „Ogna" te bereiken. Een bergingsvaartuig dat er wel in slaagde, ontdekte, dat de schroef onder het zand zat. Vermoedelijk zal de lading geheel of gedeeltelijk vandaag op lich ters worden overgebracht en dan zal bij hoog water wederom ge tracht worden het schip vlot te slepen. Voorts verkeerde ter hoogte van het lichtschip „Texel" de En gelse kustvaarder „Roxton" groot 511 ton, in nood. De reddingboot „Dorus Rijkers" voer uit, doch behoefde niet te helpen, daar een sleepboot van de firma Doeksen kans zag gistermiddag Htet schip de haven van Den Heider binnen te slepen. Tenslotte ls gistermiddag het Zweedse Stoomschip „Guirilla" komende van Antwerpen met machineschade de haven van Vlissingen binnengelopen. De re paratie welke door „De Schelde" wordt verricht, zal vermoedelijk een dag of drie in beslag nemen. Zaterdagmorgen moesten de loodsdiensten worden gestaakt, doch gisteren konden de diensten hervat worden. De storm was Zaterdag op Zondagnacht zó he vig, dat de lichtboeien uitgingen, waardoor het voor de redding boten zeer moeilijk werd de koers terug te vinden. St Nicolaas op bezoek bij de Zeeuwse militaire oorlogs slachtoffers. Een flink aantal leden van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers vierde Zaterdagmidag in het Schuttershof te Goes met hun kinderen een weliswaar laat, maar buitengewoon gezellig St Nicolaasfeest. Namens het be stuur van „Ereschuld en Dank baarheid", dat voor deze middag de geldmiddelen had verschaft, verwelkomde drs C. Stam allen en in het bijzonder de Luit. ter zee le klasse Landreij en de le Luit. Th. Dankers, hoofd van de Sociaie Dienst van het ministerie van Oorlog. De Goese band „De Flierefluiters" verleende muzika le medewerking. Een snelteke naar tevens clown demon streerde zijn kunde; er werd ge- clameerd en gezongen, maar het hoogtepunt van de middag was het bezoek van St Nicolaas en Zwarte Piet, die voor ieder kind een cadeautje hadden meege bracht. De voorziter van de afde ling Zeeland, de heer P. Fransen uit Middelburg, dankte de mede werkenden. de middelen niet hebben. Ook al krijgt men hulp van de overheid, de geestelijke band mag nooit verbroken worden. Gewenst zou daarom zijn, dat de diaconieën 't geld van de overheid uitreikten. In dit verband werd er nog op ge wezen, dat er verscheidene rijke diaconieën zijn, die hun geld vast houden, terwijl zij 't zo prachtig konden steken in een chr. zieken huis of in rusthuisinrichtingen, die van zo groot belang zijn. Er zou wel iets voor te zeggen zijn de grenzen tussen arme en rijke diaconieën op te heffen, maar hierbij moet toch ook weer opgepast worden. Ds Boerlijst sprak een slotwoord. De ontwikkeling van het Diaconaat. Uitgaande van de Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk werd Zaterdagmiddag o.l.v. ds J. H. Boerlijst in „De Prins van Oranje" te Goes een streekverga- derlng gehouden voor de Zeeuwse diakenen ter bespreking van ver schillende diaconale zaken- Ter inleiding van de besprekin gen hield de heer D. G. P. Mul- laard, voorzitter der Ned. Herv. Diaconie te Arnhem, een refe raat over „De ontwikkeling van het Diaconaat". Niets is zo ver ankerd met het verleden als het sociale leven, zei de heer Mul- laard. Reeds bij het volk van Is raël werden maatregelen getrof fen en waren er voorschriften; er was zorg voor weduwen en we zen en gastvrijheid was verplicht. Spr. ging na, hoe het in de eerste christen-gemeenten was en in de middeleeuwen, toen men van het standpunt uitging, dat de rijken er waren om de armen liefdadig heid te bewijzen. Het kreeg toen een Rooms tintje. Nog later kwa men de plaatselijke overheden er tussen en traden diakeriên mTn of meer ln overheidsdienst. Het on derscheid tussen kerk en over heid werd niet gezien. Na de Franse tijd veranderde dit, maar het begin van de 19e eeuw was 'n armzalige tijd, een tijd van ar moede, van brood- en onderkle ren-uitdelingen. Nóch de kerk, nóch de overheid zag de armoede als 'n maatschappelijk probleem. In 1854 kreeg de kerk de kans, maar zij heeft" daarvan geen ge bruik gemaakt. Omstreeks 1895 was de armoede zó erg, dat die in een fatsoenlijke maatschappij niet meer verantwoord was. In 1912 kwam de wet-Heemskerk, die de zorg der kerk primair stelde én die van de overheid se cundair. Maar reeds 1910 was 'n jaar van opschieten; toen werd de Federatie opgericht en werd een blad uitgegeven. De heer Mullaard wees erop, niet alleen naar het cijfer te kijken, maar ook rekening te houden met de geestelijke armoede. En dan is de oprichting van de inrichtingen voor zieken, chronische patiënten en ouden van dagen van 't groot ste belang. Ook de opvoeding van wezen en verwaarloosde kinderen moet alle aandacht hebben, even- .als gezinszorg, die van grote waarde is, omdat een band gelegd wordt tussen kerk en gezin. Vele diaconieën worstelen met finan ciële moeilijkheden. De diaconieën moeten echter niet boven hun stand gaan leven, door b.v. zie kenhuiskosten te betalen, merkte de heer Mullaard op. Dan is het woord aan de overheid. De diaco nieën krijgen het steeds moeilij ker, omdat de onkerkelijkheid sterk toegenomen is, wat tevens betekent, dat de collectes veel minder opbrengen. Bij de laatste volkstelling is gebleken, dat Ne derland 1.600.000 onkerkelijken telt. Maar kerk en diaconie zijn onlosmakelijk aan elkaar ver bonden eri daarom moet het werk voortgezet worden in 't geloof in Christus, Die Zijn kerk in stand houdt. VRAGEN. Met deze inleiding was de ba sis gelegd voor een drukke be spreking, waarbij verschillende zaken aan de orde kwamen. Zo werd betoogd, dat het blad „Dia- conia" de staatshulp wel erg pro pageert en men hieruit haast zou gaan opmaken, dat de diaconieën nog maar weinig reden van be staan hebben. Inderdaad wordt nogal eens op de staatshulp gewe zen, maar dit vindt ook zijn oor zaak in het feit, dat de diaconieën Nieuw jeugdgebouw te Goes. Reeds lang wordt in Goes grote behoefte gevoeld aan een modern en goed geoutilleerd gebouw, dat geschikt zou zijn voor het Jeugd werk. Het C.J.M.V.-gebouw aan de Wijngaardstraat voldoet sedert lang niet meer. Geruime tijd wer den reeds pogingen aangewend om te komen tot stichting van 'n niéuw gebouw. ïba'ns heeft de C.J.M.V. besloten haar gebouw totaal te vernieuwen. Het ligt in het voornemen om het oude ge bouw te slopen en daarvoor in de plaats een gehéel nieuw te zet ten. Het nieuwe gebouw zal be neden één zaal hebben, terwijl op de eerste verdieping twee kleine re zalen zullen komen. De ver bouwingswerkzaamheden zuilen onmiddellijk in het nieuwe jaar aanvangen. Dit besluit van de C.J.M.V., dat in de eerste plaats is genomen in het belang van de jeugdverenigingen, betekent een grote stap vooruit op de weg naar een bloeiend verenigingsleven in Goes. Daar de C.J.M.V. als elke vereniging niet over kapitalen be schikt hoopt zij, dat zij op de steun van ae burgerij zal kunnen rekenen. Vier kabinetsformateurs aangewezen. Zaterdagmorgen heeft Soekar no als eerste persident van de K. I.S. de eed op de grondwet afge legd. Soekarno heeft gisteren mede gedeeld, dat hij vier inplaats van drie kabinetsformateurs, (zoals in de grondwet was aangegeven) benoemd had, omdat hü een feil loze overeenstemming wilde. Het zijn Hatta, Anak Agoeng, de Sul tan van Djogja en die van Pon- tianak. Hatta is premier. Intussen hebben Nederlandse autoriteiten bekend gemaakt, dat 500 leden van de republikeinse politie uit Djogjakarta en 200 on der Nederlands commando staan de leden van de Indonesische po litie uit andere gebieden zullen komen, teneinde behulpzaam te zijn bij het handhaven van de or de in het district Batavia bij de viering van de souvereiniteits- overdracht op 27 December. Voorts zouden 6000 republikeinse soldaten komen ter versterking van de 3000 man omvattende po litie te Batavia. Betrouwbare mi litaire kringen schatten dat on geveer 30.000 Nederlandse solda ten in het gebied van Batavia ge concentreerd zouden worden. Vliegtuig van de Sabena neergestort bij Parijs. Een Dakota van de Sabena is gisteravond bij Aulnay aan de Oostelijke buitenwijken van Pa rijs tegen een huis gevlogen en neergestort. Het toestel was kort te voren van Le Bourget opgeste gen en had een bemanning van 4 man aan boord en 4 passagiers. Allen zijn gedood. Grote turnwedstrijden te Middelburg. Zaterdagmiddag hadden in het Schuttershof en de R.H.B.S. te Middelburg de jaarlijkse turn wedstrijden plaats van de Zeeuws Brabantse Turnkring, waaraan door 35 groepen van zes turners (sters) werd deelgenomen. De wedstrijden stonden onder leiding van de heer Klompe te Goes en hadden ee.i goed en vlot verloop. Des avonds werden de uitslagen bekend gemaakt en daarbij merk te de heer Sio uit Breda op, dat er verenigingen waren geweest, die in een afdeling hadden inge schreven, waarin zij beslist niet hoorden uit te komen, wat, naar hij hoopte, een volgende keer niet meer zou voorkomen. Voor een le prijs moest 75 procent, voor een 2e prijs 70 procent en voor een 3e prijs 65 procent van het totaal aantal te behalen punten worden behaald. De uitslagen publiceren wij morgen. Er komt een nieuwe Keersluisbrug. Op 6 December jl, heeft de ge meenteraad van Vlissingen in be sloten vergadering de gemeente begroting voor 1950 onderzocht. B. en W. hebben thans een ver- slag van de besprekingen 't licht doen zien en enkele van de be langrijkste punten eruit laten wjj hier volgen. Op de vraag, hoe het staat met de terugkeer van de Marine naar Vlissingen, hebben IJ. en W. ge antwoord, dat herhaaldelijk be sprekingen hierover zijn gevoerd. Hieruit is gebleken, dat het de bedoeling is van de Marine om steigers te bouwen in de Buiten haven van Vlissingen, waardoor ligplaatsen aan de wal verkregen worden. Voor deze werken is ook een bedrag uitgetrokken op de begroting van Marine voor 1950. B. en W. hebben overigens goede verwachting, dat van Rijkswege stappen zullen worden gedaan i.v.m. de terugkeer van de Marine en zij denken dan speciaal aan de opleiding. Het is bovendien niet uitgesloten, dat het opgespoten terrein aan de Prins Hendrikweg voor deze opleiding door de Ma rine in gebruik zal worden ge nomen Wat het herstel van de sluizen betreft, merken B. en W. op, dat voor dit doel op de begroting van Waterstaat een bedrag van f 2.000.0ÓÖ is uitgetroken, welk bedrag men in het komende jaar ook wil besteden. Hoewel de burgemeester hier tegen ernstig bezwaar heeft ge maakt, moet worden gevreesd dat een bescheiden inkrimping van de Vlissingse politie zal plaats vin den. Over de bad- en zweminrich ting wordt medegedeeld, dat hier voor een plan was opgemaakt in combinatie met een jachthaven. Als plaats was uitgekozen het ka naal, doch bij nader inzien is men hiervan afgestapt. Als geen an dere plaats gevonden wordt en men geen financiële medewerking van andere zijde krjjgt, zal ech ter genoegen genomen moeten worden met 'n inrichting, zoals die vroeger aan 't kanaal bestond. Blijkens verkregen inlichtingen, aldus B. en W., is op de Rijksbe groting voor 1950 een bedrag uit getrokken voor een nieuwe brug aan de Keersluis. Gehoopt wordt, dat in 1950 met de bouw begon nen zal worden en dat de brug in 1951 in gebruik kan worden ge nomen. Voorts delen B. en W. mede, dat zij aan twee beeldhouwers opdracht gaven een voorontwerp te maken voor een monument ter ere van Frans Naerebout. B. en W. zijn van mening, dat het aan Vlissingen toegewezen bouwvolume voor 1950 ten enen male onvoldoende is om aan be scheiden verwachtingen te kun nen voldoen. In het verslag, waarop we nog nader zullen terugkomen, delen B. en W. ook mede, dat zij wat betreft de afwijzing van subsidie voor het chr. lyceum te Goes nog steeds op hetzelfde standpunt staan. Bevestiging en intrede te Colijnsplaat. Gisteravond deed ds Hugo van Dalen, gekomen van 's-Graven- hage, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat. In de morgendienst werd hij be vestigd door ds Meijer van Wisse- kerke, die tot tekst had Hande lingen 1 8. De intreetekst van ds van Da len was Marcus 6 3. Na de prediking werd de nieuwe leraar toegesproken door de heer M. v. d. Weele, namens de kerk voogdij; ds Postma te Kamper land namens de classis; ds Meijer als consulent; ouderling Pouwer namens kerkeraad en gemeente en ds Retel, pred. der Geref. kerk. Op verzoek van ouderling Pouwer werd staande toegezongen Gez. 91 3. Met een kort woord dank te ds van Dalen voor de gespro ken woorden, daarbij de wens uit sprekend, dat hij tot zegen der gemeente mocht werkzaam zijn. In de Veerse Vest te Middel burg zwemmen sinds Zaterdag middag vier nieuwe zwanen sta tig rond, misschien nog wat on wennig, mcr.r toch weer wat meer sier verlenend aan de vesten. Dank zij het initiatief van de Fa A. Jobse, de Fa J. Konraad en de buurtvereniging Nieuw- Middelburg is het aantal zwanen belangrijk uitgebreid. Ook de ge meente heeft een koppel van deze dieren aangekocht. In totaal zijn er negen bijgekomen. Vier ervan zijn Zaterdagmidag aan de Veerse Singel, t.o. de Zach. Jansenstraat officieel „te water gelaten", nl. die welke geschonken zijn door de Fa Jobse en de buurtvereniging Nieuw-Middelburg waarbij deze thans werden overgedra gen aan het gemeentebestuur. De heer A. Jobse, die namens de schenkers sprak, noemde het een morele plicht van de burgers om de gemeente te heipen het uiter lijk der stad te verfraaien. Mede doordat het gemeentebestuur zelf ook zeer actief is in dit opzicht, kan een goede samenwerking hier prachtige resultaten opleveren. De wnd. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, die vergezeld was van de wethouders L. J. van 't Westende, A. J. Berenpas en L. J. Geers, aanvaardde het geschenk met enkele hartelijke woorden. Al ls Middelburg dan geen haven stad, ook hier beleeft men van daag een officiële tewaterlating, aldus de heer Kögeler. Spr. noem de het een uiting van gezonde burgerzin, wanneer particulier initiatief werkt aan de stoffering der bolwerken. Dit werk vraagt veel offers en daarom is 'n woord van erkentelijkheid op zijn plaats. Daarna werden onder grote be langstelling, zij het zonder de tra ditionele champagne, de siervo- gels één voor één aan het water toevertrouwd en wel door dehe ren Van. 't Westende, Geers, Be renpas en J. W. Matthijssen. Ten slotte werden nog twee jonge een den in de vest „gedeponeerd". Toogdag afd. Zeeland Geref. Jongelingsbond. De afd. Zeeland van de Ned. Bond van J.V. op G.G. hoopt op Paas-Maandag 1950 haar jaar lijkse toogdag te houden te Vlissingen. Als spreker zal o.a. optreden de heer H. Algra te Leeuwarden, .voorzitter van de Jongelingsbond, met het onder werp: „Het karakter van de he dendaagse Geref. Jeugd". Opnieuw hebben de minderheden Zaterdag te Den Haag ln 'n open luchtsamenkomst hun belangen bepleit. Er zijn 238.179 brieven met sympathiebetuigingen ont vangen. Zeeland een voorbeeld voor heel Nederland. Een groot aantal autoriteiten was Zaterdagmiddag naar Koude- kerke gekomen om getuige te z\jn van het symbolische begin van de schooltandverzorging in do Wai cherse plattelandsgemeenten, waarvoor door hechte onderlinge samenwerking van de gemeente besturen een Stichting in het le ven is geroepen. De symboliek van het feit werd door Veere's burgemeester onderstreept door de aanbieding van een marsepei nen gebit. De bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw werd bijgewoond door de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, C. Lijnzaad, direc teur van de Stichting Zeeland, A. A. Leenhouts. inspecteur van 't L. O. en tal van Waicherse burge meesters, benevens bestuursle den van de Stichting, tandartsen en enkele hoofden van scholen. De voorzitter van de Stichting Schooltandverzorging Platteland Walcheren, Koudekerke's burge meester, de heer J. L. Dregmans herinnerde eraan, hoe ongeveer een jaar geleden de oprichting van de Stichting werd besproken in de vergadering van burgemees ters en secretarissen. Men nam unaniem het besluit hieraan mee te werken, aldus Spr., die dank bracht aan de Stichting Zeeland, waar alles administratief werd voorbereid. De heer Dregmans wees er nadrukkelijk op, dat deze Stichting staat los van de over heid. De gemeentebesturen ne men alleen deel in het kapitaal en eventuele exploitatietekorten. De voorzitter sprak er zijn vreug de over uit, dat alle gemeenten deelnemen. Bovendien wees de heer Dregmans erop, dat de be handeling volkomen vrijwillig is en geen enkele leerling wordt ge- Het hete ijzer en de boze plannen. „Met moet het ijzer smeden als het heet is", zal burge meester J. W. van 't Hoff van St Laurens gedacht hebben, toen de heer Schout als lid van Ged. Staten de samenwer king tussen de gemeenten op Walcheren had geroemd. „Wanneer de heer Schout deze samenwerking zo op prijs stelt", aldus spr. „dat hij zich dat dan herinnere, als de boze plannen burgemeester Van 't Hoff doelde op de samen voeging van gemeenten door Ged. Staten zuilen wor den besproken". Met klem be toogde spr., onder grote bijval van zijn aanwezige collega's, dat, wil deze goede samenwer king bestendigd blijven, de bo ze planen voor goed van de baan zullen moeten gaan. dwongen. Spr. deed echter een krachtig beroep op allen, om deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan. Ook deed hij een beroep op de burgemeesters om mee te werken bij het vervoer van het instrumentarium en de leerlingen. ANDERE SPREKERS. De heer Schout feliciteerde na mens het Prov. Bestuur met het totstandkomen van de school tandverzorging op het Waicherse platteland. Spr. uitte zijn vreugde over de perfecte regeling en de goede samenwerking. Do heer Lijnzaad zei, dat op Walcheren in dit opzicht pioniers werk is verricht, waardoor men een voorsprong heeft verkregen op de rest van Nederland temeer daar overal in Zeeland dergelijke Stichtingen worden geformeerd. Spr. bracht speciaal de voorzitter dank voor zijn medewerking, als mede de tandartsen en de zieken fondsen. Nadat nog de heer Eikel uit Breda namens de Ziekenfonds raad had gesproken, sprak de heer Leenhouts, namens de scho len en de patiëntjes, woorden van dank en gelukwens. Spr. bracht bovendien dank aan de gemeente besturen voor de wijze waarop hij steun en medewerking van hen ondervindt bij de oplossing van het scholenprobleem. Tenslote sprak nog de heer H. B. J. Knoop, namens de afd. Zee land van de Mij tot Bevordering van de Tandheelkunde, waarna de burgemeester van Veere, jhr I. F. den Beer Poortugael, met een korte toespraak het marsepeinen gebit aanbood. V.O.M.O.-vergadering te Goes In een zaal van „Slot Ostende" te Goes werd Zaterdagmiddag 'n vergadering gehouden vanwege de V.O.M.O. Na opening door de voorzitter, de heer A. C. Corstan- je, sprak de heer B. Greep, hoofd bestuurslid van de V.O.M.O. Hij wees erop, dat de V.O.M.O.-actie is gericht op verwezenlijking van de door de regering gedane toe zeggingen. Tot nog toe mankeer de daaraan veel, aldus spr. Hij g-f uiting aan zijn wantrouwen in de beloften der Indonesische leiders. Betreffende het probleem van de tewerkstelling der terugge keerde militairen wordt overleg gepleegd met de Unie van Over heidspersoneel om de pensioen gerechtigde leeftijd van over heidsambtenaren vast te stellen op 60 jaar, waardoor veel werk gelegenheid zou ontstaan. Ook de nazorg van verminkten heeft de volle aandacht, evenals het ver voer op overheidskosten van om gekomen militairen uit Indonesië naar Nederland. De woonruimte regeling van militairen is ook een urgent punt. Verder dringt de V.O.M.O. er steeds op aan, dat militairen, van wie de ouders ernstig ziek zün, terugkeren. De ze actie had in enkele gevallen succes. Tenslotte wees dhr Greep erop, dat tabaksartikelen vrij van belasting zijn bij verzending over zee. De reeds betaalde belasting wordt, indien deze artikelen over zee worden verzonden, terugbe taald. Bij sigaretten bedraagt dit bedrag 62 procent van de winkel prijs. Bii de Bulgaarse verkiezingen van gisteren heeft 98 a 100 pro cent gestemd op het vaderlands front, de enige politiêkê partij, die candidaten haa gesteld. Dit weekeinde zijn 43 Oost-Duitse vluchtelingen in kleine boten aan de Zweedse Zuidkust geland. De Poolse gezant in Zweden is naar Warschau teruggeroepen. De Italiaanse monarchisten zijn een campagne begonnen voor een referendum over de vraag, of de monarchie hersteld zal worden. De Veiligheidsraad besloot, dat voorziter Mc Naughton officieuze onderhandelingen zal voeren met India en Pakistan over de kwes- tie-Kasjmir. Waarschijnlijk zal binnenkort een rondetafelconfe rentie worden gehouden tussen India, Pakistan en Zuid-Afrika over de kwestie der Indiërs in Z. Afrika. Het Japans spoorweg personeel gaat in hongerstaking om loonsverhoging af te dwingen. ■- De Milaanse politie moest twee uur optreden om 300 honden van voor 't Milaanse stadhuis te ver jagen. Zij waren daar gebracht door mensen, die protesteerden tegen een voorgestelde verhoging der hondenbelasting. I.v.m. een voorgenomen communistische ac tie te Bangkok moest gisteren in de Chinese wijk te Bangkok, waar 300.000 Chinezen wonen, worden gepatrouilleerd. 18 man waren in Garden City (V.S.) nodig om het vuur te blussen op hooiland, dat veroorzaakt werd door een arend, wiens vleugels, toen hij op een hoogspanningsdraad zat, vlam hadden gevat. Dr Hirschfeld, de Hoge Commissaris voor Indo nesië, krijgt als adviseur dr M. Weisglas, hoofd persdienst Dep. Economische Zaken. De taxi bedrijven in Soerabaja zijn voor lopig gesloten i.v.m. het toene mend aantal diefstallen van wa gens. Met zekerheid moet thans worden aangenomen, dat elf le den van de bemanning van de „Doros" van de K.N.S.M. het le ven hebben verloren. De K.L. M.-Constellation „Overloon" heeft een record met 21 minuten ver beterd, door, onder gezagvoerder Hutchinson, de afstand Gander (V.S.)Prestwick (Schotland) af te leggen in 5 uur 28 min. De federatie van Nederlandse Journalisten is uit de internatio nale journalistenorganisatie, die in communistisch vaarwater is ver zeild, getreden. Geheel on verwacht woonde Prinses Wilhel mina met de Prinsessen Beatrix en Irene gisteren de uitvoering bij van het Kerstspel „De ster van Bethlehem" door leden van de V.C.J.C. te Amsterdam. Te Rotterdam debarkeerden Zater dag 1500 militairen, die de „Zui derkruis" uit Indonesië terug bracht. —Op het station te Alme lo heeft Zaterdagavond een man kans gezien uit een geldkist ach ter een loket ca. f 60 te stelen. Hij sloeg met een steen de ruit in. Gistermiddag werd de geheel gerestaureerde Ned. Herv. kerk te IJzendijke in gebruik genomen. In deze dienst ging voor cand. Bouwen, die het woord bediende uit Jesaja 9 4. Spr. wees op de ellende en duisternis in de ge schiedenis van het Joodse volk, de tocht door de woestijn, waarin men toch het licht zag en 't eind punt bereikte. Dankbaar was men het oude gerestaureerde kerkge bouw weer in gebruik te mogen nemen. Na de prediking zong de gemeente Gezang 10 1 en nam ds Schopenhauer de leiding van de dienst over. Hij ging voor in dankzegging. Op ontroerende wij ze vroeg hij, of God het werk van ds Doorn, die als veldprediker ld Indonesië vertoeft, wilde zogenen en hem behouden thuis brengen. Na het dankgebed werd een brief van ds Doorn uit Bandoeng voorgelezen. Namens do kerkvoogdij droeg de heer A. Brakman het kerkge bouw over aan de kerkeraad. Burgemeester jhr Von Bön- ninghausen tot Heringhaven sprak zijn blijdschap uit over de ingebruikname van dit kerkge bouw, Ds Wiebosch sprak namens de ring IJzendijke, ds Fourier na mens de classis, ouderling Pluime namens het Prov. kerkbestuur en mr Vermaas als vertegenwoordi ger van 't Prov. College van Toe zicht. Zaterdagmiddag zijn in het Schuttershof te Middelburg aan de geslaagden voor het E.V.O.- chauffeursexamen de diploma's uitgereikt. De voorzitter van het district Zeeland der E.V.O., de heer J. Duvekot, bracht dank aan de he ren examinatoren en prees de sa menwerking met de overheid, waardoor deze examens een suc ces zijn geworden. Hij deelde mede, dat nu een derde cursus zal aanvangen. Hij sprak de hoop uit, dat in de toekomst alle chauf feurs in het bezit van het E.V.O.- diploma zouden zijn. Hierna deelde de voorzitter der examencommissie, de heer B. W. Alink mede, dat van de 47 can didaten er 27 geslaagd zijn. De eisen zijn echter zeer zwaar. Het aantal deelnemers aan de cursus loopt steeds op. Wellicht vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat meer en meer chauffeurs en werkge vers gaan inzien, dat dit vakdi ploma practische waarde heeft. Tenslotte vergeleek spr. de cij fers in het district Zeeland' met de landelijke en kwam tot de con clusie, dat Zeeland een zeer goed figuur geslagen heeft. Het per centage geslaagden bedraagt hier 57 procent, en in de overige pro vincies varieert het van 50 tot 64 'h procent. Mr J. L. Nieuwenhuis, Rijks- verkeersinspecteur, reikte aan de geslaagden de diploma's uit en drukte hen op het hart hun ver worven kennis practisch aan te wenden en bovendien te trachten steeds meer vakbekwaamheid te krijgen. De reis van de torpedobootja- ger „Banckent", die onder weg is van Nederland naar Indonesië, verloopt zó gunstig, dat men ver wacht, dat het reeds Zaterdag a.s. in de haven van Tandjong Priok binnenloopt. tot DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig vanavond Nog veel wind. Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nu en dan regen en la ter enkele verspreide opklaringen. Krachtige tot harde en langs de Waddenkust wellicht stormach tige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1