prow'ntiyjpMB "tfORT Aantal samenwoningen is norm voor toewijzing van bouwvolume. Achterstand wordt slechts geleidelijk ingelopen. TERHORST De middenstand lbouwt op VAN BERGEN. Van Bergen, die r(jke man. Zeeuwen op weg naar huis. HOEST Meer vakmensen nodig. Zaterdag 17 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 .uendienat. Zondag 18 December wordt de artsendienst in Goes waargeno men door dr C. Griep, Ganze- Eoortstraat 6, telef. 2460; in riewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door dr Lucas Luijckx, Werril 16, 's-Heeren hoek, telef. K 1105—282; in 's-H. Arendskerke, Heinkenszand en Wolphaartsdijk door dr A. I. Vos, Dorpsstraat 2, Wolphaarts dijk, telef. K 1198—231; in Wol phaartsdijk en Kapelle-Bieze- linge door arts I. J. Risseeuw, Biezelingsestraat A 136a, Ka- pelle-Biezelinge," telef. K 1102 290; in Middelburg door arts C. F. Frumau, Groenmarkt 17, telef. 2635; In Vlissingen door arts A. J. van Kooten, Koudek.- weg 78, telef. 2525; in Veere, Se- rooskerke en Oostkapelle door dr ReijndersSchilt, Dorpsstraat 46, Serooskerke, tel. K 1189212; in Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle door arts L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Kou dekerke, telef. K 1185—231; in Tholen, Oud- en Nieuw Vosse- meer en St. Philipsland door dr P. J. Duinker, Tholen, telef. 40 en dr 3, Vermet te Nieuw-Vos- semeer, telef. 10. Apotheken. In de week van 17 December tot en met 24 December zijn de volgende apotheken voor avond en nachtrecepten geopend; Goes: La Porte Middelburg: van Pienbroek. Vlissingen: v. Ockenburg, Badhuisstraat. Verkiezing Prov. Staten. Donderdagavond had te Goes een bijeenkomst plaats van de besturen der Statenkringen Mid delburg, Vlissingen, Goes, Zie- rikzee en Tholen der K.V.P. Na breedvoerige besprekingen werd besloten, dat genoemde kringen met één gemeenschap pelijke lijst zullen uitkomen bij de a.s. Statenverkiezing en dat de afdelingen zelfstandig de can- didaten zullen moeten aanwijzen. Betreurd werd, dat de K.V.P. op de eilanden slechts de be schikking krijgt over drie zetels, doordat Z.-Vlaanderen er zes voor zich reserveert. MIDDELBURG. Goede vacantiebesteding. Door een levensverzekerings maatschappij werden dezer da gen een aantal bouwplaten ter beschikking gesteld voor de buurtvereen. Nieuw Middelburg. Het bestuur van deze buurtver eniging heeft de kinderen, die daarvoor in aanmerking kwa men een bouwplaat gegeven, waardoor een behoorlijke beste ding van de vrije dagen van de Kerstvacantie "is gewaarborgd. Ook de buurtvereniging 't Zand kreeg een aantal van deze bouwplaten voor de kinderen. Eindelijk Thans heeft men ook een begin gemaakt met het herstei van een der toegangswegen tot de Veersesingel en brug bij de Koepoort. Nu de Noordsingel en Veersesingel deels zijn bestraat, is het zeker niet voor de tijd, dat dit zeer slechte stukje weg werd verbeterd. Do heer L. A. Stnfkoper cre-lid van do N.S.O. Woensdagavond heeft de heer L. A. Stofkoper voor de Vereni ging van Leerlingen-Scheeps-, werktuigkundigen N.S.O. ver schillende schetsen voorgedra gen tijdens een door deze ver eniging georganiseerde ontspan ningsavond in de Caljouwzaal van de Ambachtsschool. In zijn openingswoord kon de directeur, de heer Visscher, talrijke aanwezigen welkom heten. Na een korte inleiding, waarin hij een overzicht gaf van het pro gramma, las de heer L. A.. Stof koper het Kerstverhaal „Wan nes Rops" van de Vlaamse schrijver Ernest Claes voor. Voor de pauze las de heer Stof koper verder nog enkele eigen schetsen voor. Na de pauze las de heer Stofkoper voor uit eigen werk. De heer Visscher dankte de heer Stofkoper hierna hartelijk voor hetgeen hij deze avond had geboden. Spr. dankte hem ver der voor de vele verdiensten ten aanzien van de organiserende vereniging, waarna de directeur onder grote bijval meedeelde, dat een en ande- aanleiding was geweest om de heer Stofkoper tot erelid van N.S.O. te benoe men. hetgeen door deze gaarne werd aanvaard. Opvoering van „Scrooge en Marley". Een tot de laatste plaats met leerlingen van de Middelburgse Middelbare scholen bezette Schouwburgzaal was gistermid dag getuige van een van de door de Z.V.U. georganiseerde solo opvoeringen van „Scrooge en Marley". Tot de laatste scene toe heeft Rob Geraerds, die op buitengewo ne wijze alle rollen van deze „Christmas Carol" van de beken de Engelse schrijver Charles Dic kens vervulde, de aandacht van de jongelui, maar zeker ook van de aanwezige ouderen weten te boeien. Het was een goed idee van de Z.V.U. om een drietal van der gelijke voorstellingen, juist in de tijd voor Kerstmis In Zeeland te laten geven. De meeste jongens en meisjes kennen deze geschie denis wel van de schoolbanken. Thans echter leven de figuren als Scrooge en Marley voor hen en zo zal het ook zijn als straks Rob Geraerds in een tweetal voorstel lingen te Goes Hildebrand's Per soon uit de Camera Obscura ten tonele zal voeren. Vandaag wordt de solo-opvoering van „Scrooge en Marley" herhaald, nl. te Oost burg en te Vlissingen. Afloop verkoping. •Notaris J. L. Hertogs heeft Donderdagavond in het Notaris huis verkocht: Huis en erf te Middelburg, Dam 55, groot 1 A. 12 c.A. Ko per T. J. Schuitemaker aldaar q.q. voor f5500. Winkelhuis en erf te Middel burg, Nederstraat 5/7, groot 75 c.A. Koper C. Petiet aldaar, voor f850. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd en te rug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, ver schillende wanten en kinderwan ten, koperen gewichten, pakje pruimtabak, schortceintuur, kin derlaarsje, portemonnaie. En voorts verschillende voorwerpen die bij particulieren zijn gedepo neerd. De lijst ligt ter inzage aan ons kantoor Korte Noordstraat 35. VLISSINGEN. Keurigo opvoering van „Reepelsteeltje". De buurtvereniging „Badhuis straat en Omgeving", heeft wel heel wat aangedurfd om de kin deren van leden in het Concert gebouw de kinderoperette „Re pelsteeltje" te laten uitvoeren. Maar misschien had men zoveel vertrouwen in de kinderen, dat men vooruit wist dat hun op treden een volle zaal intens zou boeien. Meer dan 60 kinderen in prachtige speciaal voor deze ge legenheid gemaakte costuumpjes gestoken, hebben het verhaal van „Reepelsteeltje" in Dorea, zo keurig opgevoerd, dat de dames en heren, onder wier leiding dit gebeurde, hun vele moeiten en zorgen om alles tijdig voor el kaar te krijgen, ruimschoots heb ben zien belonen. Wanneer men weet, dat het zingen van de kinderen helder, klaar en zonder aarzeling was, dan is het wel voor te stellen dat de vele aanwezigen Donderdag avond enthousiast waren. De heer C. A. Bikker dankte de heer van Druten die de algehele leiding had en de andere mede werkenden. (Prinses Miranda bood de heer Van Druten bloe men aan en „Reepelsteeltje" gaf hem een boek. ARNEMUIDEN. Afscheid hoofd der Chr. Bewaarschool. Donderdagmiddag nam het hoofd van de Christelijke Be waarschool mej. F. J. Poortvliet afscheid van de school. Zij zal binnenkort in 't huwelijk treden. Het gehele bestuur van de school was aanwezig. Ds Keijzer, de voorzitter, dankte haar voor de bewezen diensten en bood haar namens het bestuur een mooi schilderij aan. Mej. Poortvliet, die 11 jaar op de Bewaarschool gewerkt heeft, dankte voor de toepasselijke woor den en voor het schilderstuk, ter wijl -de kinderen door haar ont haald werden en een aandenken van haar ontvingen. Het nieuw benoemde hoofd, mej. L. C. Cop- poolse uit Middelburg werd te vens hartelijk welkom geheten. Zij zal op 1 Januari in dienst treden. Duivententoonstelling. De duivententoonstelling van de Postduivenvereniging „De Voorwaarts", welke gehouden wordt in het café van de heer Hameling te Arnemyiden, en die eerst op 13 en 14 Januari 1950 zou plaats vinden, is vervroegd omdat de keurmeester niet op die dagen aanwezig kan zijn. De ten toonstelling vindt thans op 23 en 24 December plaats. De keuring der duiven wordt op 23 December gehouden. If ATTEN'DI.JKE. Vergadering „Groene Kruis". Donderdagavond vergaderde de afd. van het Groene Kruis onder voorzitterschap van de heer Lou- werse. Deze opende de vergade ring en heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. Het voor naamste punt der agenda was re organisatie van de Wijkverple ging. Men besloot om voor een jaar gezamenlijk met de vereni gingen te Goes en Wllhelmlna- dorp en Kattendijke een zuster aan te stellen. De contributie- regeling werd bepaald op f 5 per gezin en f 2.50 voor elk meerder jarig kind. De rondvraag leverde niet veel bijzonders op. KRABBENDIJKE. N.C.R.V.-steravond. Het ligt in het voornemen van de N.C.R.V. om op Woensdag 4 Januari a.s. een ontspannings avond te houden in een der ge bouwen van de N.V. Groenten- conservenfa-briek „Zuid-Beveland" alhier. Het programma bevat: Spraakwaterval, Familiecompeti tie, Jubo-film, Radiokwartet o.l.v. Meindert Boekei. HEINKENSZAND. Rectificatie. In de rubriek „In 't Kort" van de krant van 15 Dec. staat, dat de heer J. C. van Iwaarden Is herkozen als ouderling. Dat be rust op een abuis. De heer J. O. v. Iwaarden is herkozen als kerk voogd. TERNEUZEN. Goed initiatief van de C.J.M.V. Aangezien het voor de oorlog aanwezige verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk door de oor logsomstandigheden werd ver woest en hiervoor tot op heden geen ander gebouw in de plaats is gekomen, is door diverse leden van de C.J.M.V. het initiatief ge nomen, het tot heden in gebruik zijnde lokaal „Bethel" te restau reren. Hoewel plannen bestaan tot het bouwen van een geheel nieuw jeugdgebouw, is men nog niet aan de verwezenlijking van deze plannen toe en is wel te voorzien dat voorlopig met de be staande ruimten genoegen geno men zal moeten worden. Het lokaal „Bethel" wordt nu, onder leiding van enkele bekwa me vaklieden, door de leden der C.J.M.V. zelf gemoderniseerd en het laat zich aanzien dat van dit lokaal, zonder dat hieraan zeer grote kosten verbonden zijn, een "ezelllge en zeer bruikbare ver gaderruimte kan worden gemaakt. Het initiatief is voor velen een voorbeeld, dat navolging verdient. Examens. Voor het dezer dagen gehouden examen voor assistent der invoer rechten en accijnzen slaagden on der meer de heren: A. B. Bracke, Sluis; F. Verschelden, Aarden burg; Cl. B. Poppe, Sas van Gent B. A. Laures, Sas van Gent; A. P. Remarie, Zuiddorpe; J. P. Ma- ris, Zulddorpe; P. Orlebeke te Hulst en G. Wierlnga, Walsoor den. OOSTERLAND. „Geen grenzen meer". Voor de vertoning van de film van het Ned. Bijbelgenoot schap „Geen grenzen meer", die in het Herv, Jeugdgebouw plaats vond, was de opkomst niet be paald daverend. Ds P. Moerman van Sirjansland leidde de bij eenkomst, terwijl in de pauze een vertegenwoordiger van het N.B.G. een opwekkend woord sprak en de heer C. J. Zoeterwij de aanwezigen vroeg mee te werken aan het werk van het Bijbelgenootschap door lid te worden. (Ingez. mededeling, advert.) In de zojuist verschenen Me morie van Antwoord op het Tweede Kamer-verslag van de Begroting 1950 van het minis terie van wederopbouw, wordt ingegaan op de wijze, waarop het bouwvolume van 1950 werd verdeeld. Als grondslag voor de toewij zing van het woningvolume voor 1950 aan de provincies en de grote steden heeft gegolden het acute woningtekort. Als norm voor het acute woningtekort werd gebezigd het totaal aantal huishoudens met kinderen, dat inwoont bij andere huishoudens. Het aantal van deze samenwo ningen geeft naar de mening van de minister een billijke ver gelijkingsmaatstaf voor de span ningen als gevolg van het woon ruimtetekort. Met deze maatstaf worden evenzovele factoren in rekening gebracht als met de voor 1949 gevolgde methode van verdeling. Woningen, mits niet groter dan 500 m3., waarvoor geen fi nanciële steun van het rijk werd gevraagd, zullen gebouwd kun nen worden zonder dat deze ten laste komen van het contingent van de gemeente, waar ze ge bouwd worden. Het maximum aantal woningen, dat op deze wijze gebouwd mag worden is gesteld op 3500. Het ligt in de bedoeling van de minister om ook voor 1950 een speciaal contingent beschik baar te stellen voor de herbouw van bedrijfspanden in de ver woeste stadskernen. De bouw van winkels in nieuw te bouwen wijken zal uit de normale daar voor beschikbare contingenten bestreden moeten worden. Achterstand wordt geleidelijk Ingelopen. Ten aanzien van de vraag, of het tekort aan woonruimte in het afgelopen jaar nog is toege nomen, kan worden vermeld, dat de toeneming van de woningbe hoefte door het grote aantal hu welijken en de lage sterfte be trekkelijk groot is geweest. Hoe wel deze toeneming niet exact valt te berekenen, kan worden aangenomen, dat de toeneming van de woningbehoefte en die van het aantal woningen in 1948 met elkaar in evenwicht zijn ge weest. Voor 1949 mag worden aangenomen dat reeds in be scheiden mate op de achterstand zal worden ingelopen. Verwacht mag worden, mede door een ver- j minderde toeneming van de wo- ningbehoefte, dat in de komende jaren de achterstand in een ver- sneld tempo zal worden inge haald. Het aantal woningen, dat per 1 jaar gebouwd dient te worden om het aantal woningzoekenden en samenwonende gezinnen niet te doen toenemen, kan op 33.000 gesteld worden. De minister deelt de mening, dat de woningproductie, die thans het vooroorlogse peil weer heeft bereikt, nog aanzienlijk op gevoerd zal worden om het wo ningtekort binnen niet al te lan ge tijd in te halen. Niettemin acht hij het mogelijk dat vóór 1960 een behoorlijke huisvesting van de Nederlandse bevolking wordt bereikt. Kerken en boerderijen. Voor da sector „kerken" is in 1950 11 millioen uitgetrokken, tegenover 4 millioen in 1949. In deze sector is niet begrepen het herstel van kerken en kerkelijke gebouwen, waarvoor uit de sec tor „herstel oorlogsschade" kan worden geput, evenmin is in de ze sector begrepen het bouw volume voor andere kerkelijke gebouwen, waarvoor 3 millioen is begrepen in de sector „overige bijzondere gebouwen". Het ligt in het voornemen in 1950 ten minste 1000 boerderijen te doen bouwen. In overleg met de landelijke adviescommissie voor de boerderijenbouw zijn hiervan aan Zeeland toebedeeld 120 boerderijen. Getroffen gebieden in het gedrang. Toegegeven moet worden, dat de systematische opbouw van de getroffen plaatsen, zoals die in de jaren 1940 tot 1943 geschiedde, enigszins in het gedrang is ge komen. In Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren zijn bij een niet toenemen de bevolking, thans evenveel woningen (noodwoningen als woningen gerekend) aanv/ezig als voor de oorlog. Wij ontvingen: DAMESWINTERMANTELS prima wollen stoffen 50.50. DAMESREGENMANTELS HEREN- EN JONGENS- CONFECTIE. Kremerstraat, BERGEN OP ZOOM. In de Geref. Kerk te Krabben- dijke zijn gekozen tot ouderling de heer C. Boucherie en tot dia ken de heer H. T. van Harn. Te Utrecht is geslaagd voor het Wijkdiploma Zr. J. J. Min naar te Kruiningen. Nieuw restaurant te Middelburg. Reeds bijna een jaar stond op de Markt te Middelburg het grote pand, waar tot 1 Januari 1949 de kantoren van de We deropbouw gevestigd waren, leeg. Hedenmiddag te vier uur echter zal dit pand, dat des tijds is herbouwd, in de plaats van het vroegere restaurant van de heer Hoogesteger, opnieuw als zodanig in gebruik worden genomen, ditmaal onder direc tie van mevr. A. Hoogesteger Fleurbaay. Het pand is keurig ingericht en draagt de naam „De Huifkar". Verschillende muur schilderingen zijn in de zalen aangebracht, die het Walcherse leven in beeld brengen. Eén en ander is een aanwinst voor de Markt.- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddinxveen (2e pred.pl.), J. Zwijnenburg te Huizen. Bedankt voor Groot-Ammers, J. Zwijnenburg te Huizen; voor Vinkeveen, C. van Dop te Ameide; voor Ridderkerk, J. W. de Bruijn te Sprang. Geref. Kerken. Beroepen te Medemblik, A. J. Jansens te Ter Aar; te Gar- relsweer, Joh. Karstens, leger- pred. te Oldenzaal. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Elburg, J. C. van Ravenswaaij te Zaamslag. Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes, Aagteker ke, Meliskerke, Hoedekenskerke- Nis:-,e, Scheveningen en Waar denburg, A Vergunst, cand. 1e Leiden; te Dinteloord en te Giessendam, H. van Gilst, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor 's-Gravenpolder, J. W. Kersten, cand. te Rotter dam; voor Waarde, G. Zwerus, cand. te Rotterdam. Predikbeurten. ZONDAG 18 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Kats: 10 ds v. Wijck, 6 dhr de Zwart. Krabbendijke: 9.30 ds v. Voorst Vader, Middelburg; 2.30 3s Baarslag. Goes: (Vrijz. Herv.) 10.30 ds Metz. Middelburg: Oost- kerk: 10 ds van Woerden, 7 ds de Vries; Concertzaal: 10 ds Smits; Engelse kerk: 9.45 ds de Vries; Doopsgez. kerk (Vrijz. Herv.)7 ds Metz. Vlissingen: St. Jacobs- kerk: 10 ds Sickesz, 6 ds Spijker boer; Havendorp: 10 ds Klooster man; Engelse kerk: 9.30 voor jongeren. Geref. Kerken. Krabbendijke: 9.30 en 2.15 ds Stam. Geref. Gemeenten. Krabbendijke: 9.30, 2 en 0 ds Bel. Chr. Geref. Kerken. Blezelinge: 9.30 en 2.30 ds Grup- pen. Middelburg: 10 en 3 leesd. Oud-Vossemeer10, 2.30 en 6.30 leesd. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 ds van Leeuwen, Delft; 21 Dec.: 7 nm. ds du Marchle van Voort- huijsen, Sliedrecht. Vlissingen: 9.30 en 5 leesd. Vrije Evang. Gemeenten. Goes: 9.30 en 6 ds Karelse. Yerseke: Stud. Hamers, Utrecht. Wemeldinge: 10 en 2.30 ds de Goede. Geref. Kerken. (onderh. art. 31 K.O.). Goes: 2 leesd., 6 ds Hordijk. Souburg: 9.45 en 2.30 stud. Trlmp, Amstelveen. Vlissingen: 4.30 stu'd. Trimp, Amstelveen. Wolphaarts dijk: 10 en 2 ds Hordijk. Oud Geref. Gem. 's-Gravenpolder: 19 Dec. 7 dhr de Jong, Kralingscheveer. St. Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 dhr de Jong. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 leesd. Doopsgezinde Gem. Goes: 10 mej. dr Bakker. Leger des Hells. Middelburg: 10 Heiliglngs- dlenst, 4 Openluchtsamenkomst, .30 Verlossingssamenkomst o.l.v. kapt. Ie Roy. van 41. Japie liep vlug voort. En het duurde niet lang of hij haalde een voorname meneer in. 't Was de burgemeester. Japie kon niet laten een praatje met hem te maken. De burgemeester keek verwonderd naar het chique heertje dat hem zo vrijmoedig aansprak. r.Wie ben jij eigenlijk?" vroeg de burgemeester. „Ik? Mijn naam is Jacobus. Maar in de wan deling noemt men me vaak Japie. Zégt U maar gerust Japie, hoor!" 4. „Me dunkt", zei de burgemeester, "7,jü bent diezelfde jongen die met de hondenkar rijdt". „Precies", zei Japie. „Dat hebt U goed gezien. Maar Ik heb de zaak aan de kant gedaan". „Zo", zei de burgemeester. „En ga je nu rente nieren?" „Precies". „Heb je 'n erfenis gehad?" „O nee", zei "Japie. „De zaak zit zo: mijn vriend Van BergenHier hield Japie ineens op. Hij wachtte even en zei toen: „Kijk, meneer de bur gemeester, hier moet ik afslaan. Ik wens U ver der een prettige wandeling hoor, en tot ziens!" •Met het troepentransportschip „Sibajak", dat 3 December uit Tandjong Priok vertrok en ver moedelijk 30 December in Rot terdam zal arriveren, zijn de vol gende Zeeuwen op weg naar huis; Arnemulden: Korp. P. van Bel- zen. Bergen op Zoom: Korp. M. P. Daane, Korp. A. van Kempen, Sold. I P. E. H. v. d. Velden, Ser- gt.-maj. P. C. de Ron, Sold. I A. P. v ,d. Veer, Sergt.-maj. A. H W. Bakx, Sold. I A. J. van Bom mel, Sold. W. J. Boon, Sold. I P. J. Schouteren en Sergt.-maj. W. P. Gijzen. Biervliet: Sold. C. van Renter- ghem. Bruinisse: Sold. J, v. d. Berge. Drelschor: Sold. I A. D. Lind- hout. Ellewoutsdijk: Korp. A. Oost hoek. Goes: Sold. I J. J. Cappon en Sold. J. W. Smallegange. 's-Heer Arendskerke: Sold. A Nagelkerke. Heinkenszand: Sold. I F. Bliek. Hoofdplaat: Sold. IH. C. Scher- béljn. Kapelle: Korp. G. W. P. de Kam. Kloetinge: Korp. W. L. Deurlo. Middelburg: Sold. I J. Keijmel, Korp. H. J. Lijnbach, le luit. A. C. ter Weer, Matr. W. Polder- man. Nieuwdorp: Sold. I C. van Ant werpen. Nw. en St. Joosland: O.W. I J. Marijs, Vliegtuigmkr. I L. M. Adriaansen. Poortvliet: Sold. R. Versteege. Renesse: Korp. P. Bakker. Ritthem: Sold. C. J. Vink. Sas van Gent: Korp. A. Oele. Schoondijke: Sold. P. J. Ger- naert. Souburg: Sold. I C. de Land- meter, Korp. M. de Wijze, Korp. F. de Punder, Mar. J. Strobos, Stavenisse: Korp. C. J. Brouw. St. Annaland: Korp. J, C. v. d. Boogaart, Korp. J. de Wilde. St. Maartensdijk: Sold. I C. J. de Graaf. Terneuzen: Sold. D. W. Oile bek.. Tholen: Sold. I S. Vermaas. Vlissingen: Korp. A. Wielema ker. Vogelwaarde: Sold. J. C. Jans sen. Wissekerke: Sergt. H. K. Kra mer. Woeiisdrecht: Wmr. G. A. P. Hack, Korp. P. Zandee. Zierikzee: Sold. W. Wijsman, (Ingez. mededeling advert.) Rode Hoestpoeders van Mijnharde Doos 45 Ct. V eilingsberichten. Ontvangst geëvacueerde Ouden van Dagen. Woensdagavond a.s. om 7 uur zullen de ouden van dagen, die geëvacueerd zijn geweest in Etten (N.-Br.), officieel worden ontvan gen in de Willem IH-kazerne te Vlissingen. Waarschijnlijk zullen op deze ontvangst aanwezig zijn B. en W. van Vlissingen, ambte- naren van. de dienst van Sociale zorg te Den Haag en het bestuur van de Stichting Rusthuizen. (Ingez. mededeling, advert.) HOOFDPiJNHm Mijnharde Hoofdpijnpoeders. 45 cc. Mijnharde Hoafdpijntabletten. 75 cc. Waterstanden. Keulen 0.97 0.08)Ruhrort —1.04 (—0.20)Lobith 910 (—0.11)Nijmegen 6.89 (-0.13); Arnhem 7.09 (-0.10); Eefde 2.49 (-0.03); Deventer 1.63 (-0.04); Borg haren 40.25 (—0.10); Belfeld 10.98 (-0.32); Grave (ben.) 4.64 (—0.68); Vreeswijk 0.35 (plus 0.06). SCHEEPSTIJDINGEN. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 15 December: FORTUNA van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 15 December: EMPYER SIBLEU naar Londen; 16 De cember: FORTUNA naar zee. Gepasseerd naar Antwerpen 15 Decem ber: AXELDIJK. van Rotterdam. AK- KRUMDIJK van Londen. 16 December: PRINSENGRACHT van Amsterdam. ZEEHOND van Hull. ARTEL van Rot terdam. Gepasseerd van Antwerpen 15 Decem ber: ALUDRA naar Buenos Aires. KLIP FONTEIN naar Amsterdam. HILVER SUM naar Rotterdam. ADM. DE RUIJ- TER naar Dublin. 16 December: KOETA naar zee. GROTE VAART. AARDIJK 15 v. Londen. AKKRUM- DIJK 15 (n.m.) te Antwerpen. ALDABI 15 te Las Palmas. ALWAKI 15 45 mijn West Scillies. BLOEMFONTEIN 15 v. Tcneriife. BREDA 15 v. Curasao n. Cristobal. CERAM 15 v. Bombay n. Ka rachi. DRENTE 16 te Port Said. GROTE BEER 15 v. Soerabaia n. Batavia. HE CUBA 15 te Barbados. KAMERLINGH ONNES 15 (8 uur) te Belawan. KOTA INTEN pass. 15 (22 uur) Kaap Bon. LUTTERKERK 15 te Suez. ORANJE 15 v. Batavia n. Singapore en Amsterdam. ORANJEFONTEIN 16 te Beira. PRINS ALEXANDER 15 v. Hamburg n. Rotter dam. SLOTERDIJK 15 te Port Swetten- hara. RIDDERKERK 16 te Hongkong. STAD BREDA 15 pass. Finisterre. STAD MAASSLUIS 16 te Savona. TERNATE pass. 13 Guardafui. TJIPONDOK 15 te Rio de Janeiro. VAN DER WAALS 15 te Philadelphia. WILLEM RUYS 15 v. Suez. ZEELAND 15 v. Port Said. ZUI- GOES. Veiling van 16 Dec.: Bloemkool I 33—50, id. II 15 22, id. Ill 812, Knolselderij 10, alles per 100 stuks; Spruiten I 46—52, id. II 30—34, Witlof I 62. id. stek 28, Groene Kool 1422, Rodekool 1315, Boerekool 16 20, Peen I 5,506, Waspeen 26, Prei 25—32, Uien 16—20, id. stek en afw. 14,50, Andijvie 1731, Kroten 68, alles per 100 kg.; Selderij 4—6 per 100 bos. ZIERIKZEE Uienveiling van 15 Deo.: Uien middel 23,66, id. bonken 23,02, id. driel. 21,35, id. pickless 21.05, Wijnpeen II en III 7,93. Alles per 100 kg. ST. MAARTENSDIJK. Vei ling van 15 Dec.: Uien 23,30, id. bonken 22,30, id. driel. 22, id. picklers 21,90, id. stek 4,50. Aanvoer 40 ton. Stekpeen 3,84, Peen II 10, id. Ill 7,50. Aanvoer 30 ton. Eigenh. II 6, kriel 3,50. Aanvoer 2 ton. ST ANNALAND. Veiling van 15 Dec.: Uien gew. 23,0323,10; Uien grove 22,10; Uien drielingen 22.40; Uien pickless 21,8121,86; Uien stek 4,49—5,25; Peen II 9,51; Peen III 7,52; Peenvoer 3,85, alles per 100 kg. Aanvoer uien: 90.000 kg; aanv. peen 18.000 kg. DERKRUIS pass. 15 Ouessant wordt 16 aan de Hoek van Holland verwacht. AB- BEDIJK 15 v. Philadelphia n. New York alwaar 16 Verw. ALBLASSERDIJK 16 Vera Cruz verw. ALDABl 16 v. Las Palmas. AMSTELVEEN pass. 16 Oues sant. BENGKALIS pass. 16 Gibraltar. CISTULA (t.) pass. 15 Port Said. ENA (t.) 15 v. Curacao n. Maracaibo. HERA 16 te Amsterdam. JACOB CATS 16 verw. Algiers. KLIPFONTEIN 16 te Amster dam. LEERDAM 16 verw. te Norfolk. LUTTERKERK 15 te Suez. MAAS HAVEN 15 pass. Finisterre. MARIE - KERK 16 te Amsterdam. M ADO ERA 17 verw. Marseille. MIJDRECHT (t.) 16 v. Kabda (nabij Abadan) naar Zuidpool gebied. PARKHAVEN 15 te Antwerpen. STRUYVESANT 15 v. Azoren naar Amsterdam. THEMISTO 15 te Barry. VEENDAM 16 (v.m.) te Bermuda. WIEL- DRECHT (t.) 17 verw. te Rastanura. ZWIJNDRECHT 16 v. Amsterdam n. Stettin. BETERE OPLEIDINGS MOGELIJKHEDEN. Het ambacht telt in Nederland minstens 156.000 bedrjjven met 420.000 arbeidskrachten en een jaaromzet van 2 milliard gulden. Van de uit &A millioen perso nen bestaande beroepsbevolking is ongeveer één procent in het ambacht, dat in acht bedrijfstak ken te onderscheiden is, werk zaam. Zowel in het belang van het ambacht zelf, maar niet min der in dat van de industrie, welke voor een deel op het ambacht leunt, moeten hiertoe meer vak mensen aangetrokken worden, terwijl de opleidingsmogelijkhe den dienen te worden uitgebreid. Wanneer men de tijdsduur, dat iemand werkzaam is, rekent op 40 jaar, zijn er jaarlijks voor een normale vervanging ongeveer 10.000 personen nodig. Van de be roepsbevolkingsaanwas van 40.000 mensen gaat ongeveer 60 pet. in ambacht en industrie, waarvan rond 18.000 een ambacht kiezen. Het is nodig, dat 70 tot 80 pet. of wel 12.600 lieden geschoold worden. De werkelijkheid is echter, dat per jaar slechts ongeveer 2000 leerlingen bij ambacht en indus trie te werk worden gesteld, zo dat van een ontstellend tekort kan worden gesproken, dat spoe dig moet aangevuld worden, wil het ambacht in -stand blijven en de geschiktheid hiervoor opge voerd. (Ingez. mededeling advert.) Jijist van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Burgerlijke Stand. SCHELDE-VAART Onderstaande schepen passeerden Hans- weert per 15 December 1949 voor de vol gende bestemmingen. ISALA 2, Bokslag, Brussel. ENJO, En gelsraa; RIJNTRANS 5, Bakker; OKA, Verbeek; TELEGRAAF 4, Heystek; COMMERCE, Dijnze; NAVEXMOTOR 9, van Damme; EXPRESS 39, Maesseit; NOVA, de Kievit; ORTNIN, Verduijn; ANNECHIENA, Deinny; EXPRESS 31, Groc/tveldARTEVELD, v. Kerkhoven JACO, Goumare; RHENUS 96, Gerth; VALZEINA, Duinont; NOOIT GEDACHT Hout; JANNETJE, Touwen; VITESSE, Liemberg; MARIA, Verhuist; ARNAR, Molengraaf; CONFIDENCE, Koster; MORGENSTER, Berends; GERI, Wierdsma; GEAN, v. d. Funk; FUR KA, Huizen; KLYBECK, Klaessens; AL- VRACHT 10, Deur zen; MARIE LOUISE, Reijngoud; BALDER, de Groot; allen Antwerpen. DRIE GEBROEDERS, Pape, Chatelineau. LUCTOR, Schouwenaar, Vilvoorde. ANNY, Ter Steege, Boom. GLOVER, Apallius, Hoboken. LUCTOR, v. d. Adel, Haarlem. WIJKA, Liemberg, Delft. LAMORINIERE, de Roeck, Leiden. STAD AMSTERDAM 10, Sponselee; NIEUWE ZORG, van Vijven; beiden Amsterdam. JAMA, RoukemaEVER RAEDY, Jonker; beiden Leeuwarden. ADRIEN, van Laar; HYDRA, Silvius; JOHANNES 2, Nagel; TELEGRAAF XI, HuybrechtsHENDRIKA JOHANNA, Kriesels; WUTACH, v. d. Poel; allen Rotterdam. ANTONIA, v. Rijk, Dordrecht. BODIO, Riechenbach; AUROLO, Bra bants; EXPRESS 28, de Rover; NAVEX MOTOR 7, van Heijgen; DAMCO 62, Wclie; RHENUS 128, HarmensdorfCA-I PRICONIA, Emans; allen Basel. FRA-1 TERNITE 7, Bridts, Duitsland. GOES. Geboren: Cornelia J., d. v. C. J. Voois en D. Schout! Maria, d. v. W. van der Kloostef en J. T. Tholenaar; Bingenis, z. v. D. I. Sinke en P. J. Bink. Gehuwd: A. M. ter Horst, 29 j. te Utrecht eh P. A. Hofstra, 31 j. Overleden: E. van Zweden, 60 j. te Kruiningen; J. Timmer man, 83 j„ te Ovezande; W. Meulbroek, 27 j., te 's-Heer Arendskerke. WEMELDINGE. Geboren: Bastiaan V. T„ z.v. J. J. Lagen dijk en M. Vuijk. VLISSINGEN. Bevallen: M. M. Klip-van der Va te, zn; N. M. Jan- sen-Lensen, zn; M. V. van Tuil- Lélies, zn; W. de Ruiter-van Steenwjjk, d.; N. P. Daalhuizen- van der Graaf, d.; L. S. Goosens- de Bree, d.; S. S, de Rijcke-For- tuin,, zn. Ondertrouwd: J. Blaauw, 24 jr en J. de Rijke, 23 jr. Getrouwd: D. P. C. van den Berge, 25 jr en L. E. van Eenen- naam, 27 jr; K. Klap, 27 jr en S. de Jong, 22-jr; Overleden: J. Gabriëlse, 49 jr wed. van C. J. J. van Espen; P. M. K. B. Knoop, 52 jr echtg. van A. D. J. Saeij; JVT Florijn, 62 jr echtg. van A. van Waarde. OOSTERLAND. Geboren: Ja- comina, d. v. A. Otte en L. Dooge; Wilhelmina, d. v. W. Otte en N. Dooge; Jakobus, z. v. M. Kloet en K. C. van den Hoek. Gehuwd: J. Lems, 28 j. en A. I. Dorst, 23 j.; J. op 'tHof, 28 j. en S. P. de Rijke, 25 j. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 1G December medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 101 Dito 1947 98% Dito 1937 97% Dollarlening 1947 97% Invest. Certificaten 98% Nederland 1962-64 ex. 99% Dito cum. 99% Nederland N.W.S. 80% Spaarcertificaten 100% ïndië 1937 A 95% Grootboek 1946 97% Kol. Bank 62% Ned. Ind. Handelsbank 100 Ned. Handel Mij 160 A.K.U. 184% Berghs Jurgens 302% v. Berkel Patent 119 Clavé Delft 145% Centrale Suiker 193 Fokker 136% Gelder Zonen ïo7 Kon. Hoogovens 205% Lever Br. Unilever 276 Ned. Ford 286 Ned. Kabelfabr. 299% Philips' Gloeit. 239% Dito 6 Cum. Pref. Wd. 169% Wilton 153% Billiton I rubr. Dito II rubr. 272 Dordtsche Petr. 275% Dito Pref. 297 Kon. Olie 300% Dito onder aand. 299% Moeara Enim 521 A'dam Rubber 133 Bandar Rubber 115 Deli Bat. Rubber 93% Xendeng Lei >e 77 Oost Java Ruc^r 42%. De Oostkust 95 Serbadjadi 50 Holl. Ara. Lijn 160% Java-China Jap.lijn 134 Kon. Boot 124% 101 98% 97% 97% 98% 99% 99% 100% 95% 97% 65 101 160 184% 303 118% 145% 192 138 158% 204% 246% 286 300 240 169 152 280% 274% 295 136 118 95 79 44 98 51% 161 135% 126% Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Scheepv. Rott. Lloyd 'Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Scnembah Muller Co. Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij Ned. Bk. v. Zd. Afr. Rotterd. Bk. Twentsche Bank Surinaamsche Bk. Am. Smelting Anaconda Copper Betht. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kcnnecott Rep. Steel Standard Brands U- S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 143 148 170J4 136% 146 150% 69% 87% 34 109% 137% 118 162 174 224% 151 97 70 189 179 183% 27% 27% 51% 23% 5% 77 65% 39 22% 145 149% 171 138% 151% 153% 72% 89% 36 113% 139% 120 162% 175 224% 155 97 72% 187 180 27% 93% 71% 23% m 3834 22% 13%

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4