Nederlandse regering leefde royaal van het goud der Nederlandse Bank. BAAYENS Ongeveer 89 pCt van ons gaud lag op 10 Mei 1940 in het buitenland. Vanaf het najaar 1944 was de zuinig heid zoek. Voor accuraat Brillewerk Loongrens voor inkomstenbelasting wordt op f 5000.- gebracht. Uitgaven beliepen meer dan 769 millioen. Wat we gebruiken. Dank zij initiatief van de Nederlandse Bank. Ambtenaren in Londen leefden te luxueus. oHoesten? DAMPOPASTILLES Speciaal in Optiek kvERK EN ZENDING. Leestafel. Wat brengt de RADIO? Zaterdag 17 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agina 3 UIT 'T DERDE VERSLAG VAN DE PARLEMENTAIRE ENQUÊTECOMMISSIE. (Van onze parlementaire redacteur. De Parlementaire Enquêtecommissie Regeringsbeleid 19401945 heeft haar derde verslag over het Financieel en Economisch be leid aan de leden der Staten-Generaal toegezonden. De commissie, wier vorige verslagen algemeen worden beschouwd als zijnde van grote historische waarde, heeft ook thans weer een werk verzet, dat bijna fabelachtig is. Weliswaar heeft dit derde verslag een veel minder politiek karakter dan de vorigen, doch het bevat een keur van gegevens, waardoor ook dit werk een waardige plaats in de rij van zijn voorgangers zal innemen. Het aanzien alleen is al waardiger. Telde het eerste deel 985 pagina's en het tweede 1375, het derde spant de kroon; niet minder 1714 blad zijden zijn aan de financiëel-economische problemen gewijd. Ook ditmaal is de commissie weer niet zonder critiek. Tot een alge mene slotconclusie is zij echter niet gekomen. In de inleiding op dit lijvige werk spreekt de commissie trouwens klare taal, die men gevoegelijk als een slotconclusie kan beschouwen. „Toen de Nederlandse Rege- ring in Engeland met haar werk zaamheden aanving, beschikte zij slechts over een klein aantal ambtenaren, die uit Nederland waren overgekomen", zo schrijft de commissie. „Bovendien had zy de beschikking over enkele per sonen die reeds in Engeland ver toefden en zich direct voor amb telijke arbeid hadden aangeboden. Daarnaast waren er dan ambte naren, werkzaam in Engeland in diplomatieke dienst. In de jaren, gedurende welke de Regering overzee verbleef, breidde het aan tal ambtenaren en arbeidscon tractanten zich geleidelijk uit tot over de duizend. Aan de over grote meerderheid echter was het ambtelijke werk volkomen vreemd. Ook waren de onderwer pen die behandeld moesten wor den, geheel nieuw. Het Neder landse overheidsapparaat was niet op oorlog ingesteld; er moest der halve een geheel nieuwe practijk worden opgebouwd, waarbij niet j huidige directeur-secretaris van i de Nederlandse Bank, heeft aan de commissie enige mededelingen gedaan. In de zomer en vooral in hetj najaar van 1938 ging de Neder landse Bank meer en meer het standpunt innemen, dat het met het oog op de ontwikkeling van de politieke toestand eigen lijk niet verantwoord was de grote goudvoorraad, die zich in haar kluizen bevond, geheel in Nederland te laten. Er werd be sloten een gedeelte van dit goud naar het buitenland te brengen, waar men het veiliger achtte. Op initiatief van de Nederland- se Bank werd daarom in 't najaar van 1938 een aanvang gemaakt EN NU.... ENGLANDSPIEL. Het derde deel van de Parlementaire Enquêtecom missie is langer uitgebleven dan oorspronkelijk werd verwacht. De Kamerleden- rechercheurs hebben deze zomer echter enige weken vacantie genomen zeker niet onverdiend terwijl zy bovendien nog tot de ont dekking kwamen, dat zij ook nog Kamerleden waren. Zo heeft bijv. het P.B.O.-debat geducht roet in het enquête eten gegooid. En bovendien dit verslag is dikker dan al de voorgaande. Het samen stellen daarvan vergt natuur lijk extra tijd. Nu is de commissie volop bezig met punt F van het onderzoek. Dat belooft inte ressant te worden. Het gaat n.l. over de verbindingen tussen Engeland en het be zette gêbied. Daar komt het Engelandspiel uitgebreid bij ter sprake. Mr Donker, de voorzitter van de commissie, heeft ons nu al verklapt, dat het vierde verslag waarschijn lijk nog wel dikker zal wor denTwee delen zullen de belangrijke gegevens niet kunnen bevatten. Daarom worden het er ditmaal drie. Dat kan wat worden! met het overbrengen van het goud naar het buitenland, het- t zÜn verklaring meermalen aan de geen echter geen eenvoudige zaak i toenmalige president van de Ne- was. In normale tijden pleegt derlandse Bank, de heer Trip, men, aldus de heer De Jong, na- voorstellen heeft gedaan tot ver- tuurlijk dergelijke goudzendingen zending van goud naar het bui- te verzekeren. In verband mettenland, deelde aan de commissie het grote aan die transporten mede, dat het hem bekend was, kon worden geput uit gegevens J verbonden risico waren de assu- dat de heer Trip daarover dik- van het verleden. Naar het oordeel der commissie mogen bij het uitoefenen van cri tiek op het financieel beleid, ge zien de moeilijke omstandigheden, waaronder gewerkt werd, deze factoren niet uit het oog worden verloren. Wanneer men dit alles in ogen schouw neemt, moet men in me nig opzicht waardering hebben voor de wijze, waarop het ambte lijk apparaat in Engeland en el ders werd opgebouwd en heeft gefunctionneerd." Deze conclusie is ongetwijfeld een ere-saluut aan de Nederland se Regering in den vreemde. Ook al zijn er stellig door haar be leidsfouten gemaakt. Hoe kwam de Regering in Londen aan geld? Een voornaam ding, dat een Regering nodig heeft om te kun nen regeren is ongetwijfeld geld. Hoe kwam de pas uitgeweken Regering daaraan? Zij had daar voor verschillende mogelijkheden. Eén daarvan was de verkoop van goud, dat reeds voor een deel naar Engeland was overgebracht. Toen op 10 Mei 1940 Nederland ln oorlog geraakte, was een groot gedeelte van de goudvoorraad van de Nederlandse Bank alsmede al het goud van de Egalisatiefonds reeds in veiligheid in het buiten land, met name in de Verenigde Staten, Engeland en Zuid-Afrika, terwijl een bedrag aan goud ter waarde van f 8000 in Bern was gedeponeerd. De goudvoorraad van het Egalisatiefonds, waarvan de Nederlandse Regering de eige nares was, beliep 52121 kg. Deze hoeveelheid goud werd door de Nederlandse Bank voor de Rege ring bewaard en beheerd. Zij be vond zich in de kluizen van de Bank en werd daar steeds apart gehouden. Prof. Mr A. M. de Jong, de radeuren niet bereid op één schip wijls voeling hield met Minister meer dan 15 millioen gulden aan Colijn. Het was naar de schatting goud te verzekeren. Bovendien van de heer de Jong in het begin góudvoorca'ad' van Amsterdam wensten de assuradeuren niet alle van 1939 dat zulk een gesprek I® Engeland heeft bedongen. Vir»tc»n unnn •yiillra eriiiirtvrynHincran Van (IP nppn Inn mpt rir* i n Inn Uit de vermelde cijfers blijkt Boompjes lag toen al onder Duits vuur. Met behulp van de mari niers gelukte echter een hoeveel held goud ter waarde van 22 mil lioen gulden aan boord te bren gen van de loodsboot no. 19. Deze bopt zou dit goud vervoeren naar twee Engelse torpedojagers, die aan de monding van de Nieuwe Waterweg lagen. De loodsboot is echter ln aanraking gekomen met een magnetische mijn en gezon ken, zodat de lading in de Nieu we Waterweg terecht kwam. Gedurende de bezettingstijd hebben de Duitsers daarvan een hoeveelheid ter waarde van 19 20 millioen gulden geborgen. On danks het verzet van de Neder landse Bank is dit goud bij een vonnis van het Prijsgerecht te Hamburg door de Duitsers prijs verklaard. Van de 110 baren, die door de Duitsers niet zijn opgevist, is na de bevrijding het grootste gedeel te weer boven water gebracht. De totale hoeveelheid goud, die zich, toen de Duitsers ons land bezetten, in de kluizen vpn het gebouw der Nederlandse Bank te Rotterdam en de bodem van de Nieuwe Waterweg bevond, verte genwoordigde een waarde van 228 millioen gulden. Dit is ongeveer 20 pet. van de totale waarde van de Bank. Ruim 80 pet., ter waar de van 887 millioen gulden, lag in het buitenland. Blijkens het bovenvermelde zou het grotendeels aan het initiatief van de directie van de Neder landse Bank zijn te danken, dat de Nederlandse Regering gedu rende haar gedwongen verblijf In het buitenland beschikking had over het grootste gedeelte van het goud van de Nederlandse Bank. De commissie: bijna niets meer over De commissie heeft gemeend niet nader op de vraag te moeten ingaan in hoeverre het mogelijk ware geweest de gehele goud voorraad uit Nederland weg te voeren. Het verhoor van de heer de Jong geeft de commissie aanlei ding tot een opmerking over het bedrag van f 500.00, dat de K. N, S. M. voor het vervoer van de van boten voor zulke goudzendingen te aanvaarden. Deze factoren hadden ten gevolge, dat de goud transporten naar het buitenland slechts in betrekkelijk bescheiden van de heer Trip met dr Colijn er toe leidde, dat de goudzendin gen onderbroken werden, omdat de heer Colijn die niet meer no dig achtte. Kort daarna zijn de zendingen echter na nieikfr over- dat de Nederlandse Regering te Londen voor het verkrijgen van middelen in zeer aanzienlijke mate uit de goudvoorraad heeft tempo plaats vonden zenumgen ecmer na nieuw over- zy heeft 126 314 k d Niettemin nam echter de goud-,leg met de Regering hervat. Het *e£kochtJen voor de aflossing van verplaatsing al spoeijjg zodanige was de bedoeling het goud zoveel d d h eesloten lenineen afmetingen aan, dat dit de Ne- j mogelijk naar Amerika te sturen, yan 100 en 35 ^illioen doUar is derlandse Bank aanleiding gaf omdat men meende dat het daar uiteindelyk wederom 116.254 kg. non Hn ft/T i mcloro iron Hi nQnOion hdt \7F>1 lCTCb I tl CT Vphooneri limto aan de Ministers van Financiën voor te stellen een Koninklijk be sluit uit te lokken, waarbij de bank werd ontheven van de ver plichting om wekelijks bekend te maken welk gedeelte van haar het veiligst lag. Scheepsruimte naar dit werelddeel was echter niet gemakkelijk te krijgen, om dat Engeland in die tijd ook be zig was een deel van zijn goud naar Amerika over te brengen en goudvoorraad zich in het buiten- wij dus op de Engelse boten moei- land bevond, hetgeen geschiedde, lijk ons goud geplaatst konden De heer de Jong, die volgens krijgen. goud nodig geweest. De verkrij ging vari verreweg het grootste gedeelte van haar middelen is slechts mogelijk geweest door overdracht van een uitermate belangrijk deel van de Neder landse goudvoorraad. Op basis van Je op 31 Maart 1940 vast gestelde goudprijs van f 2009 per kg. fijn is de tegenwaarde daar van reeds bijna f 500.000.000. Met betrekking tot de hier te lande meer dan eens geuite be wering dat onze Regering in En geland van aldaar gevestigde Ne derlandse industriële ondernemin gen financiëele bijstand zou heb ben genoten hetgeen onder de gegeven omstandigheden zeker ongewenst zou zijn geweest is de commissie op grond van de Na het uitbreken van de oor- dam lagen, bevracht voor een be- lög in September 1939 was het drag van f 500.000 en met deze normale vervoer van goud zeer boten is de gehele goudvoorraad-Iv00r haar afgelegde verklaringen bezwaarlijk geworden, omdat het uit Amsterdam naar Engeland Ivan oordeel, dat van de juistheid wegens het grote molestrisico verscheept, waar hij de volgende I van ^eze bewering niets bewe- practisch niet verzekerd kon wor- dag veilig aankwam. den. In het overleg met de Rege ring speelde, zoals reeds is ge zegd, de toenmaals door ons ge volgde neutraliteitspolitiek, die gericht was op het zo weinig mo gelijk aanstoot geven aan de oor logvoerende partijen, bovendien een belangrijke rol. De eerste dag, dat Nederland in oorlog was, heeft de heer de Jong de laatste twee boten van de K.N.S.M., namelijk de „Iris" en de „Titus", die nog in Amster- In de kluizen van de Bijbank van de Nederlandse Bank te Rot terdam echter lag nog een aan zienlijke voorraad goud. De Bank was volgens de heer de Jong nooit gekomen tot export van dit goud Oorlogvoeren is duur. Uitgebreid sprak de Enquête commissie over de omvang en de aard der uitgaven, waarvoor de Regering zich gedurende de oor als gevolg van de neutraliteitspo-j J°S geplaatst zag. En natuurlijk 1 z-,ZW./9,-s rzn /~i<~vLr nnimrlnttond or in litiek der Regering. Gedurende de strijd ln de Mei dagen van 1940 te Botterdam is nog gepoogd om deze voorraad te transporteren. Het gebouw van de Bijbank te Rotterdam aan de loerde zij ook nauwlettend of, in verband met de grote nood, waar in ons land verkeerde, de zo dringend vereiste zuinigheid en doelmatigheid wel voldoende in acht werden genomen. De oud-minister-president, Prof, Ten aanzien van het tijdvak vanaf het najaar van 1944 heeft de commissie de indruk gekregen, dat vooral gedurende de maanden, volgende op de invasie in Normandië en die van het verblijf van het Militair Gezag in België en in de zuidelijke provincies van Nederland in vele gevallen de uitgaven van het Departement van Oorlog niet hebben voldaan aan de daaraan te stellen eisen van overleg en soberheid. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat gedurende deze tijd ons leger actief in oorlog was, waardoor de omstandigheden zeer snel wisselden en in vele opzichten onzekerheid bestond. Daarenboven dienden bij de komst van de Nederlandse militaire autoriteiten in ver schillende plaatsen in Zuid-Nederland op korte termijn maat regelen te worden getroffen ter handhaving van rust en orde en ter voorkoming van ziekten en andere rampen. Daartoe was het noodzakelijk, dat het militaire gezagsapparaat op snelle wijze aanzienlijk werd uitgebreid, hetgeen o.a. met zich bracht, dat een groot aantal nieuw aangestelde functionaris sen benevens de Binnenlandse Strijdkrachten militair moesten worden uitgerust. Gedurende de eerste maanden is dit aanleiding geworden tot het op minder effi ciënte wijze verrichten van ver schillende aankopen en tot ge brekkige administratie der door het Militair Gezag gevorderde auto's. En de salarissen? Publicaties betreffende de sa larissen hebben de indruk geves tigd, dat de functionarissen te Londen van hoog tot laag gedu rende hun verblijf aldaar door de combinatie van salaris, verblijfs vergoeding en eventueel andere emolumenten, Inkomens genoten, die in generlei verhouding ston den tot hetgeen zij voor overeen komstige werkzaamheden in Ne derland zouden hebben ontvan gen. Zij zouden daardoor ln staat zijn geweest te leven op een maatschappelijk niveau, dat ver uit boven dat, waarop zij in Ne id gewend waren te le ven, .-i wijl velen hunner door de te ruime inkomsten, die zij zou den hebben genoten, in het bezit van een belangrijke spaarpot zouden zijn terugg<ceerd. Bij aankomst Van de Neder landse Regering te Londen op 14 Mei 1940 werden de ministers te zamen met enkele ambtenaren, die hen vergezelden, onderge bracht in Grosvenor House. Een groot aantal zeer belang rijke vraagstukken, die op korte termijn tot oplossing zij het dan ook een voorlopige moes ten worden gebracht, deed zich voor. Te luxueus. Toch heeft men zich al heel spoedig bezig gehouden met een ander onderwerp, dat, hoewel het van minder belang was, toch sterk de gemoederen bezig heeft gehouden. De Regering moest, hoewel nog slechts terloops, haar aandacht wijden aan de vergoe ding der buitengewone uitgaven, waartoe de ambtenaren door hun tijdelijk verblijf ln Engeland ge dwongen waren. Deze ambtenaren foch, voor het merendeel vreemdeling te Londen, waren gedeeltelijk on dergebracht in Grosvenor House, dat, ofschoon niet behorend tot de duurste hotels in Londen, toch stellig een duur onderdak was. De mees ten hunner zochten dan ook reeds na enkele weken, toen zij uit hun toegekende verblijfs vergoeding zelf de hotelkosten moesten betalen, naar goedkopere logeergelegenheid in pensions en familiehotels. Als zij daarin slaag den, waren echter ook daar de uitgaven hoger dan voor hen in Nederland het geval geweest zou zijn. Ter vergoelijking van de vrij luxueuse levenswijze is wel aan gevoerd, dat de vaak veel en ver antwoordelijk werk verrichtende ambtenaren verkeerden in een voor hen vreemde omgeving, bui ten gezinsverband; zij kwamen er zodoende foe zich wat vlugger aan te passen aan de vlottere sfeer en de wat luchtiger wijze van leven, die te Londen onder invloed van de oorlog en de bom bardementen waren ontstaan. De commissie kan aan deze argu mentatie geen al te grote waarde toekennen, mede omdat een deel der ambtenaren zich aan de wer king van deze invloeden wist te onttrekken. De commissie meent dan ook, dat een aantal ambte naren niet geleefd heeft op een wijze, die tot uitdrukking bracht, dat in verband met de moeilijke toestand der financiën van het Koninkrijk de grootst mogelijke soberheid geboden was. Indien deze ambtenaren z ich tengevolge van een lagere ver blijfsvergoeding genoodzaakt had den gezien hun intrek te nemen in een pension, wat blijkens het geen anderen deden zeer stellig mogelijk was, zou dit naar de I mening der commissie meer in I overeenstemming zijn geweest |met de vereiste soberheid. I Het heeft wel wat zuiniger ge kund, maar de commissie is uiter aard niet ontevreden over het 'feit, dat de verblijfsvergoedingen tot tweemaal toe zijn verlaagd. Wachtgeld voor ministers. Bij een niet gepubliceerd Ko ninklijk besluit van 28 Augustus 1940 is bepaald, dat met ingang van 1 Augustus van dat jaar aan een Minister, hoofd van een de partement, aan vice-president van de Raad van State en aan i de directeur van het Kabinet der j Koningin, die tengevolge van de op 10 Mei 1940 ingetreden oor logstoestand zijn werkzaamheden buiten Nederland had moeten was ontslagen, met ingang vpn de dag van het ontslag een wacht geld werd toegekend op de voet I van de bepalingen van dat be sluit. Het is de commissie gebleken, dat enkele dagen vóór het aftre den van minister de Geer, toen klaarblijkelijk een nadere rege ling terzake urgent werd geacht, de Regering tot de invoering van de hierboven weergegeven wacht geldregeling' is overgegaan. De commissie is van oordeel, dat op de hier weergegeven gron den de wachtgeldregeling voor Ministers en ambtenaren, die op 28 Augustus 1940 te Londen tot 'stand kwam, gebillijkt kan wor den. Zij meent evenwel, dat van deze, gelü-k van het hele te Londen gevoerde salarisbeleid gezegd kan worden, aan de royale kant was, in het byzonder doordat de op wachtgeld gestelde de volledige verbiyfsvergoeding bleef genie ten. Tenslotte heeft het de commis sie getroffen, dat het desbetref fende Koninklyke besluit nimmer is gepubliceerd. flngez. mededelin-, advert.) Op- en ondergang van Zon en Maan Maandag: Zon op 8.45 u„ onder 16.29 u.; Maan op 9.01 u., onder 15.32 u. N. M. 19.55 u. Hoogwater op Maandag 19 Dec.: Vlissingen: 0.51 u. 2.33 m., 13.10 u. 2.27 m.; Temeuzen: 1.24 u. 2.51 m., 13.40 u. 2.45 m.; Wemeldinge: 2.44 u. 1.96 m., 15.02 u. 1.88 m.; Zierikzee: 2.30 u. 1.70 m., 14.50 u. 1.62 m. Mr P. S. Gerbrandy, kwam in zijn memorandum over het Regerings beleid in Londen tot de conclusie, dat de Regering in Londen ruim f 337 millioen had uitgegeven. Mr Donker en zyn speurders komen echter tot een veel hoger bedrag. Zij berekenden, dat de werkebjke totale uitgaven meer hebben be dragen dan f 769 millioen. Met betrekking tot de aard van de uitgaven kan worden opge merkt, dat het belangrijkste ge deelte daarvan wordt gevormd door de uitgaven, welke gedaan zyn in verband met de oorlog voering. Met waardering moet daarby melding worden gemaakt van de medewerking welke de Neder landse Regering van Engelse zyde heeft ondervonden bij de ver schaffing van hetgeen nodig was voor de instandhouding en uit breiding van haar militair appa raat. Gezien de zeer bijzondere om standigheden, waarin de Neder landse Regering verkeerde, ten gevolge waarvan haar weinig ambtenaren Ier beschikking ston den, die de nodige ervaring be zaten voor het voeren van een aan alle eisen voldoend comptabel beheer, is de commissie van oor deel, dat ln algemene zin de uit gaven van de Departementen van Oorlog en van Marine gedurende de periode van 14 Mei 1940 tot het najaar van 1944 met een aan vaardbare mate van ovêrleg zyn geschied. Deze uitspraak houdt echter niet in, dat de commissie ervan overtuigd is, dat ten aan zien van deze uitgaven de Depar tementen van Oorlog en van Ma rine in alle opzichten de grootst mogelijke zuinigheid is betracht. (Ingez. mededeling, advert.) Lange Vorststr. 1 06, Goes Tel. 21 59 Ds H. J. Grisnigt. Ds H. J. Grisnigt, die van 1924 1936 voorganger was van de Vrije Geref. gemeenten, resp. te Waddinxveen, Hierden en Berg ambacht en overging tot de Chr. Geref. kerken is opnieuw over gegaan tot de Vrije Geref. ge meenten. Om gezondheidsrede nen zal ds Grisnigt voorlopig nog geen beroep in overweging nemen. Zendingsarbeiders blijven op hun posten. Van ds Rullmann werd een schrijven ontvangen, waarin hy meedeelt, dat het in Poerwokerto (Banjoemas) rustiger is dan ooit. Van chaos is geen sprake. Na overleg met leidende figuren van het Javaanse kerkehjk leven, zo wel als met Indonesische instan ties,, hebben de Zendingsarbeiders in Banjoemas (Ds Rullmann met gezin, ds Kuiper, dr Allaart en zün vrouw, Zr Scheffer, mej. Hoeksema, en de heren Barink en Gils) allen besloten op hun post te blijven. Van officiële Indone sische zyde werden alle garanties gegeven, die redeiykerwüze ver wacht kunnen worden. De over dracht in dit gebied zal waar- schijniyk op 16 December plaats vinden. De Zendingsarbeiders vragen wél de -bijzondere voor bede van het Thuisfront in deze overgangsperiode. De Zendingshogeschool Oegstgeest. Volgen,', jaar slechts twee predikanten naar Indonesië. Aan de zendingshogeschool in Oegstgeest is de studie voor a.; zendingsarbeiders(sters) niet opgeheven. Het is nodig dit te publiceren daar by velen de ge dachte heeft post gevat, dat ;.g.v. de drastisch besnoeide zendingsbegroting voor 1950 de Hogeschool haar deuren voor lopig gesloten heeft. Wel is juist, dat volgend jaar slechts twee zendingspredikan ten naar Indonesië kunnen wor den uitgezonden. Van de andere, die gereed staan of nog in op leiding zyn, wordt gevraagd hun studie voort te zetten. Het is niet te voorzien, wanneer aan hun wachttyd een einde zal komen. Het is zeer goed mogelijk, dat de situatie plotseling ten goede verandert. Het zou niet in overeenstem ming zyn met de apostolische taak van de Kerk indien men de opleiding zou stoppen Er wordt niet getwyfeld aan de ze kerheid, dat er in de Indonesi sche kerken voor zendingspredi kanten nog plaats is. Aan de vorming van een corps Indone sische predikanten is echter bij de samenstelling van de begro ting prioriteit verleend. Ontwikkelingscursus voor Christenen ln Indonesië. Naar wy vernemen zal een stichting worden in het leven geroepen die ten doel heeft het bevorderen van de ontwikkeling, opleiding in- en voorlichting van alle Christenen, die in In donesië in de maatschappelijke samenleving een leidende func tie bekleden of vermoedelqk zullen bekleden. De stichting tracht haar doel te bereiken door het organiseren en geven van cursussen, het verspreiden van met het doel der stichting samenhangende, al dan niet door de stichting uit te geven geschriften alsmede door ge bruikmaking van alle middelen die het directorium nodig of wenselijk oordeelt. In het direc torium hebben zitting genomen de heren prof. dr J. H. Bavinck te Bilthoven, ds G. J. Cozijnsen te Hellendoorn, dr W. G. Har- renstein te Amsterdam, dr R. Verschenen is de Memorie van gen overeenkomstig het vastge- Antwoord op de Ryksbegroting stelde werkplan tegen 1 Juli 1950 1950 van het departement van Fi- zullen zijn geregeld, nanciën. De minister deelt mede, dat het Deze bevat enige mededelingen in de bedoeling ligt, de centrale aangaande de werkzaamheden vermogensopsporingsdienst in de van de commissie, welke destyds loop van het jaar 1950 op te hef- ie inrroetcl/i tov Knotiirlo»»i«rr iron fn» „4ji n is ingesteld ter bestudering van 3e mogelykheden tot vereenvou diging van de belastingwetgeving. Binnenkort zal deze commissie voorstellen indienen tot verho ging van de bestaande inkomens- en loongrens, waarboven de loon trekker vatbaar is voor een aan slag in de inkomstenbelasting, nl. van f 4000 tot f 5000 en tot ver eenvoudiging van de heffing van loonbelasting van huispersoneel. De achterstand by de belasting administratie wordt geleideiyk ingelopen.. Naar wórdt verwacht, zal, wat de aanslagregeling betreft, in 1953 weer een normale toestand zün bereikt. Indien zich geen bijzondere om standigheden voordoen, kunnen de aangiftebiljetten over 1949 in Maart 1950 worden uitgereikt en zullen de voorlopige aanslagen 1950 grotendeels voor 1 Juli 1950 kunnen worden geregeld. Ten aanzien van de definitieve aan slagen in de inkomstenbelasting over 1946 ên 1947 bestaat de ver wachting, dat voor zoveel de aan- gifteposten betreft, deze aansla- fen. Nog steeds worden door deze dienst belangrijke vermogensbe standdelen ten bate van de Staat opgespoord. Over het jaar 1949 vertegenwoordigden deze vermo gensbestanddelen tot dusverre 'n waarde van ruim f 23 millioen. Korte Verklaring der Heilige Schrift, met nieuwe vertaling. Genesis door prof. dr J. C. Aalders. Uit gave: J. H. Kok, Kampen. Enige tyd geleden hebben wy de tweede druk van deze bekende en veel gebruikte Bijbelvertaling en -verklaring aangekondigd. Verschenen zyn thans de delen en 3 van het boek Genesis, waarmee dit eerste Bybelboek compleet is. Uit het feit, dat al leen van het boek Genesis drie delen nodig zyn, bhjkt wel, dat we korte" verklaring niet al te let terlijk hebben te nemen. Evenals de eerste voor-oorlogse druk is ook deze uitgave in alle opzichten keurig verzorgd. Lutherse Scheurkalender. Wy ontvingen de Lutherse scheurkalender 1950, uitgave van het Nederl. Luth. Genootschap voor in- en uitwendige zending. Het eenvoudige keurige schild, bevat onder een banier de woor den: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid. De voorzyde van de blaadjes is bewerkt door de predikanten J. M. Lindeyer, G. L. Duivendak, J. P. van Heest e.a. De achterzijde bevat de gebruikeiyke verhaal tjes, verzen enz. Minister v. d. Brink heeft op 29 November een nieuwe en ori ginele methode toegepast by de verdediging en de toelichting van zyn begroting van econo mische zaken in de Tweede Ka mer. Achter de ministertafel had hij doen opstellen enige grafie ken die op duidelijke wyze de den zien het verschil tussen de Nederlandse productie en de Nederlandse verplichtingen, het verschil ook tussen de Neder landse behoeften en de Neder landse middelen. Dit verschil bleef, alhoewel er enige verbetering intrad sinds 1947, nog belangrijk en zo boe ren we in 1949, het jaar dat bijna is afgesloten, nog 600 millioen gulden in ons nationaal bezit achteruit. Op den duur moet dit tot een grote economische de pressie leiden, als we het ver schil niet weten te overbruggen en de achterstand weten in te halen. In verband hiermede heeft de minister in listige tekeningen ook een grafiek gegeven van het verbruik per hoofd van de be volking van een aantal indus triële consumptiegoederen in 1949, in tegenstelling bij 1933, een der laatste normale jarpn voor de oorlog. Deze grafiek is vooral leerzaam voor het volk. Het kan deze cijfers verwerken en het kan er ook lering uit trek ken. De kreet dat de levensstan daard omlaag moet, wordt alom gehoord, doch daarbij zucht elka huismoeder vrijwel tegelijk: Ik weet niet waarop ik het halen moet. Welnu de grafiek van minister v. d. Brink leert ons wat. Men bestudere eens de vol gende gegevens. In 1949 gebruikte het Neder landse volk, in verhouding van 1938 als 100 gezien, het vól gende: Sigaren 55, sigaretten 95, ta bak 80, textiel 100, schoenen 95, plaatsen van vermaak 160, elec- triciteit 145, gas 110, personen auto's 105, broden en beschuit 95, koek en gebak 130, bonen, ryst etc. 85, aardappelen 125, groenten 125; fruit 140, gedis tilleerd 210, suiker 100, versna peringen 130, jam 110, thee 70, plantaardig vet 180, dierlijk vet 55, vlees 50, vis 120, melk 115, kaas 80, eieren 60. Dit is, aldus de N. Pr. Gr. Crt., wel een lange lijst, maar men kan er precies uit zien waar we meer en waar we minder ge bruiken dan in het basisjaar 1938. Het gaat nu eens niet over het geld dat we gebruiken, doch over de goederen. Er is geen enkele categorie van ons volk uitgeschakeld, het gaat ons allen aan. Ieder kan toepassen op ieder. Zondag 18 December. HILV. I (301.5 m). VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Orgelspel. 9.10 Sport. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. 1KOR: 10.30 Doopsgezinde kerk dienst. AVRO: 12.00 Kwintet. 12.30 Voor de jeugd. 12.40 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen. 13.20 Vrolijke muziek. 13.50 „Even afrekenen, heren' 14.00 Gram. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Phllharm. orkest. 15.30 Film praatje. 15.45 Lichte muziek. 16.30 Sportrevue. VPRO: „Tussen kerk en wereld", causerie. 17.20 Cau serie. declamatie en plano. VARA 17.30 „De avonturen van ome Keesje", hoorspel. 17.50 Meisjes koor. 18.05 Reportage. 18.15 Nieuws. 18.30 Strijdkr. 19.00 Ra- dlolympus. 19.30 Lichte muziek. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Actu aliteiten. 20.15 „Die schone Gala thee", opera. 21.10 Cabaret. 21.35 Omroeporkest. 21.55 „Paul Vlaan deren en het Sullivanmysterie", hoorspel. 22.30 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 83.1524.00 Gram. HILV. n (415 m). NCRV. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Morgen- wydlng. 9.15 Kerkkoor. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.25 Toespraken. 10.35 Claveclmbel- concert. 10.55 Klokgelui. 10.56 Hoogmis. 12.15 „De Heiligdommen van Italië", causerie. 12.30 Itali aanse volksliederen. 13.00 Nieuws 13.20 Italiaanse muziek. 14.00 „Rome zien", klankbeeld. 14.25 „Aida", opera. 15.10 „wy spreken dagelyks Italiaans". 16.10 Klank beeld. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Nederlands Hervormde kerkdienst NCRV: 19.00 Kamerkoor. 19.15 .Kent gy uw Bybel?" 19.30 Kroeskamp, het Tweede Kamer lid H. J. W. A. Meyerink te Arnhem, dr L. Onvlee en ds B. Richters te Baarn, die als secr. zal optreden. Voorts zyn uitge nodigd in het curatorium zitting te nemen de heren H. Algra het der Eerste Kamer te Leeuwar den, J. W. Bonda te Oegstgeest, mr J. Donner, president van de Hoge Raad te 's-Gravenhage, prof. mr N. Okma te Amster dam, dr A. A. L. Rutgers te Driebergen. De cursussen zullen in 1950 in het Zendingscentrum te Baarn worden gehouden. Nieuws. KRO: 20.05 Napolitaan- se liederen. 20.40 Literaire cau serie. 20.50 „Aida", opera (verv.) 21.2522.10 „De kruik", hoor spel. 22.40 „Sport ln Italië", cau serie. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Symphonle- orkest en solisten. Maandag 19 December. HILV. I (301.5 m.). AVRO, 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio- ochtendblad. 9.03 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair con cert. 10.50 Gram. 11.00 „Op den uitkyk", causerie. 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pl ano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.50 „Ver geten verleden", causerie. 14.00 Kamerkwartet. 14.20 „Wat gaat er om ln de wereld", causerie. 14.40 Piano en cello. 15.15 Geva rieerd progr. 16.00 Musicalender. 16.30 Sluiting. 17.30 Hoort, zegt het voort. 17.45 Reg. uitz, 18.00 Nieuws 18.15 Gram. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Filmkrant. 19.30 Muzikale causerie. 19.45 Reg. r.itz. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkestconcert, 20.35 „Radioscoop". 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILV. n (415 m). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Sport. 7.15 Een woord vcor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gram. 9.08 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Famllleeom- petitie. 10.10 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Pianorecital. 12.10 Zigeunerkwintet. 12.33 Vo caal ensemble, cembalo-gezel schap en solisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 Voor de kinderen. 15.00 Accorde on-orkest. 15.15 Koorconcert. 15.45 Bybellezing. 16.30 Sluiting. 17.30 Cembalogezelschap. 18.00 Orgelspel. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Motetgezelschap. 21.00 „Wind oer die berge", hoorspel. 21.35 Gram. 22.15 Internationaal evangelisch commentaar. 22.25 Strijkkwartet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3