Het Lager Onderwijs in Zeeland weer in normale banen. Axelse Raad sprak over de toestand der woningen. $<?ede NUGGET Bach's Weihnachtsoratorinm meer dan een ontroerend stuk muziek. Bescherming der sportiviteit in Zeeland. Kiezen 4 Delen De inspectie Middelburg kent geen „crepeer- gevallen" meer. PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS GEMEENTERADEN f800.000.— in drie jaar tijds verwerkt. ïWire WssSat S Voorstel tot wederinvoerino Vlissingse Orkest- en Oratoriumvereniging voeren het uit in de St. Jacobskerk. van de kermis. 81at«rdag 17 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Ruim 30 schuim geheel vernield, tientallen zwaar beschadigd, en bovendien de inrichting van de meeste scholen voor openbaar en bUzonder onderwjjs in de Inspectie Middelburg verouderd. Nieuwe scholen laten bouwen, herstellingen en vernieuwingen doen uitvoeren, ziedaar de taak van de heer A. A. Leenhouts, In specteur van het L.O. in Middelburg. Thans, vjjf jaar na het op maken van deze trieste balans, kan de inspecteur zeggen, dat men met de opbouw en het herstel eind volgend jaar gereed ls en dat er Intussen weer hard gedacht wordt aan uitbreiding. openbare lagere school te West- kapelle (die de verwoeste moet vervangen), een nieuwe prot. chr. school te Schoondyke (eveneens in plaats van de verwoeste), en vorder een openbare lagere Niet alleen echter bij de bevrij ding werden scholen verwoest, j Benzine in België goedkoper. Teneinde de accijnsrechten op benzine in Nederland en België broken. Het is het tijdperk vaa t te maken zal met ingang Ho «pbnniiiithroïdinp' nm straks I v.an 19 Januari de Belgische ben de schooluitbreiding, om straks. a j ..„aa. voor mise-ssuriMSas tconde dit voldoende aan waar men belangrijke bedragen be steedt aan de uitbreiding van de scholen. Deze uitbreidingsplannen treft men meestal aan in die in specties, waar weinig oorlogs schade is geleden. Door de oor logsschade, die eerst diende her zal de wegenbelasting tegelijker tijd met 60 procent worden ver hoogd. Melk— Vleesweg Den Haag—Batavia. Weet u hoeveel koeien k in 1940, toen Middelburg de schoo, te Meuwforp e„ de uil" flfln Ho nnrlncr mnact hof-alon steld te worden, kwam ook in landje telt? Zeeland de uitbreiding op het| Nu kunnen we zeggen: een tweede plan, maar het is nu depaar millioen of twintig millioen, tijd, dat dit alles ook hier de aan-maar hoeveel dat eigenlijk is, dacht van de inspecteurs gaat op- wordt nooit helemaal duidelijk, eisen. Zó legde Ir D. de Bidder, een Tenslotte moet ons nog iets van j man, die het weten kan, want het hart. Nog steeds staat de re- j hij is secretaris van de afd. vee- gering geen credieten toe voor j houderij van de Stichting voor de bouw van gymnastieklokalen, de landbouw, het aan zijn toe tol aan de oorlog moest betalen, verbrandden »r scholen, o.m. de Meisjes U.L.O., met de herbouw waarvan aan de Dwarskaai goede vorderingen worden gemaakt, en de R.K. Jongensschool. De Wal- pherse dorpsscholen gingen hoofdzakelijk verloren door de Inundatie, de Zeeuwsch-Vlaamse scholen leden door de belegering ;rote schade, terwijl er op Zuid- eveland scholen te Eilewouts- ijk, 's-Gravenpolder, Nieuwdorp n Woifaartsdijk verloren gingen. (oord-Beveland kwam er nog 't 'este af, want daar bleven alle {choien Intact. Het is bijna niet eer voor te stellen, hoe men In \e dagen na de bevrijding heeft getobd met de lokaliteiten. Er is Dij de opening van verschillende nieuwe scholen al zoveel geschre ven over het leed, dat daarmee gepaard ging, zodat we het vol ledig met de heer Leenhouts eens zijn, als hij zich wil beperken tot net meer hoopvolle geluid over de toekomst. EINDE IN ZICHT. Het einde van het herstel van ,e oorlogsschade is nl.^n zicht, deelde hij ons mede. Eind .'50 oopt de heer Leenhouts, dat her tel en nieuwbouw gereed zijn ge- tomen. De inspecteur kon niet alaten, nu deze mijlpaal voor Zijn inspectie in zicht is gekomen, »rop te wijzen, dat één en ander hooit zo snel zou zijn geschied, (vanneer er niet twee instanties (varen geweest, die naast de plaatselijke gemeentebesturen, ten volle hebben meegewerkt. De- j:e zijn het Provinciaal Bestuur gn met name de heer A. Schout n da heer Witteveen, bouwkun dig hoofdingenieur by het minis erie van Onderwijs, bij wie alle Silannen betreffende de bouw van agere scholen in Nederland op afel moeten komen. WAT BEREIKT WERD. Wanneer de heer Leenhouts 't heeft over hetgeen bereikt is, dan hoemt hij allereerst Vlissingen, Waar vijf scholen kort na elkaar .Werden geopend. Ook het herstel Van de Souburgse scholen is vol tooid, terwijl men in Middelburg gelfs al aan uitbreiding met een nieuwe school kan denken. Werd immers begin September een zevenklassige lagere school pan 't Zand geopend, waar de Hervormde en de openbare school Werden gehuisvest, de urgentie- lijst voor 1950 vermeldt de bouw van nog zo'n school, waarmede Volgend jaar een begin kan wor den gemaakt en waardoor het Christelijk en openbaar lager on derwijs straks ieder hun eigen gebouw zullen bezitten in deze Zich uitbreidende stadswijk, In Rltthem zal In het voorjaar van 1950 worden begonnen met een verbetering van het schoolge bouw, de school te St. Laurens werd al gedeeltelijk verbouwd en een nieuwe school voor Westka- pelle staat op het programma. OVERZICHT. Op de urgentieljjst voor 1948 Stond de inspectie Middelburg vermeld met 24 lokalen, verdeeld over vijf scholen, Voor 1949 kon den 25 lokalen worden gebouwd, Verdeeld over eveneens vijf scho len. Voor 1950 komen er 23 loka len op de urgentielijst voor, te verdelen over zeven scholen. Fi nancieel betekent dit, dat de re- ering in 1948 f 282.000, in 1949 231.000 en in 1950 opnieuw 282.000 voor vernieuwing van gebouwen heeft uitgegeven, d.i. totaal bijna f 800.000. Op de urgentielijst voor 1950 Zijn, behalve <le genoemde nieuwe school te Middelburg, de volgen de objecten opgenomen! bouw Van één lokaal voor de Chr. school te Oostkapelle, bouw van een openbare lagere school te Waterlandkerkje, van een nieuwe breiding van de openbare lagere school te Souburg. Voor Vlissingen ls er dus voor 1950 niets bij, zo merkte de heer Leenhouts nog op, doch daar zal men aan de uitbreiding moeten gaan denken, waardoor men in 1951 de nodige lokalen zal kun nen gaan bouwen. VERBETERING. Niet alleen nieuwbouw en her stel stonden op het programma, toen de heer Leenhouts met het werk in de inspectie Middelburg begon, maar ook verbetering der inrichting. Tot deze verbetering behoorde allereerst het aanschaf fen van nieuwe banken e.d. Ook het sanitair liet hier en daar veel te wensen over, maar, zo kon de inspecteur verzekeren, binnen twee jaar heeft men op iedere school in de inspectie Middelburg waterspoeling. Zelfs op Noord- Beveland? vroegen we wat onge lovig. Ook op Noord-Beveland, zo was het antwoord, dank zij al- Ier medewerking op dit eiland. Nu het eind van nieuwbouw en herstel en de verbetering der oude scholen zover is gevorderd, is er een nieuw stadium aange- Er ontstaat hierdoor een achter stand, die wellicht straks moei lijk in te lopen is. Scholen ver rijzen, over onderwijsvernieuwing hoorders uit op een boerenbonds vergadering-. „Indien men alle koeien van Nederland naast el kaar zou plaatsen, zouden zij een wordt druk gesproken, doch over Tange-weg vormen van Den Haag gymnastieklokalen, iietgeen toch naar Batavia, terwijl tussen de mede een kwestie van de volks- I vier poten van iedere koe een gezondheid is, wordt niet gerept, varken zou kunnen plaats nemen Hopenlijk zal, na dit optimisti sche geluid over de scholenbouw er -uitbreiding, spoedig ook hoop vol nieuws over de bouw van de gymnastieklokalen kunnen wor den gepubliceerd. en op iedere staart een paar kip pen zouden kunnen zitten." Het is dus een melkweg van Den Haag naar Batavia. Botsing tussen vrachtauto en sneltrein) één dode. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met lege melkbussen op de onbewaak- te overweg In de Slichterhorster- I weg onder Nijkerk gegrepen door de sneltrein uit Amersfoort. De melkryder Pater, uit Voorthuizen, werd gedood. Zijn medepassagier zwaar gewond. Hemelvaart van Maria. In 1950- dogma. Paus Pius XII zal op 8 Dec. 1950 Maria Onbevlekte Ont vangenis het nieuwe dogma over de ten hemelopneming van Maria afkondigen. In dit dogma wordt vastgelegd, dat de Heilige Maagd met lichaam en ziel ten hemel is opgenomen. Op 30 December a.s. zal In de St Jacobskerk te Vlissingen door de Vlissingse Orkestvereniging met medewerking van de Vlissing se Oratoriumvereniging, het Weihnachtsoratorium van Johann Se- bastiaan Bach uitgevoerd worden. Dit Weihnachtsoratorium, dat door Bach zelf Kerstoratorium genoemd werd, is eigenljjk geen 'oratorium. Bach zelf heeft het in ieder geval nooit ais oratorium uitgevoerd. In het jaar 1734 componeerde Bach voor ieder van de zes feest dagen in de Kersttijd een cantate, nl. voor de 24ste December, de beide Kerstdagen, Nieuwjaar, en voor de zg. Epiphaniën-Sonntag op 6 Januari, Driekoningen dus. Deze zes cantates zijn op zichzelf staande werken en alleen door de inhoud met elkaar verbonden. Men kon ze door hun overeen komst echter samenvoegen tot één stuk, dat dan 't Weihnachts oratorium Is. Omdat een uitvoe ring van alle zes cantates achter elkaar, veel tyd kost, ze zijn Im mers voor zes verschillende dagen bedoeld en niet voor één avond worden vaak de eerste drie can tates uitgevoerd, of de twee eer ste en de vier and 3 gedeeltelijk. Preiset die Tage. Het Weihnachtsoratorium be staat evenals de beide Passionen uit koren, aria's en recitatieven. De koralen zijn klein en buiten gewoon mooi. Het inleidende koor van de eerste cantate wordt voor afgegaan door de feestelyke klan ken van pauken en trompetten. „Jauchzet, frohlochet auf, preiset die Tage". De hele mensheid wordt opgeroepen om biy te zyn over Jezus' geboorte. Dan begint de evangelist op de tekst van Lu cas 2, te verhalen hoe Jozef en Maria naar Bethlehem gaan om beschreven te worden. De alt vervolgt en zegt, dat Sión zich bereiden moet op het heil dat komt. Het koor zingt „Wie soil ich dich empfangen", op de melo die van „O Hoofd, bedektmet wonden". Dan wordt verteld on der welke omstandigheden Jezus geboren werd en sopraan en bas bezingen in een duet Zyn grote liefde voor ons om zó arm ter wereld te komen. De hieropvol- gende aria van de bas .„Grosser Herr, und starker König", vormt door zijn krijgshaftig karakter 'n grote tegenstelling met het daar- KSns^d^tooï la^'nier^leZ Zn r^k ont- lyk enigszins uit de toon. Het Jroer'ende muziek> maar boven alles: een Evangelie. En des te schoner wordt het wanneer men teSjto klankenTanTe koperen JHfJg °Z* JBaBr V°°rCl blaasinstrumenten. met het hart luistert De tweede cantate wordt ge- Een Evangelie. Het vierde deel begint met een moeiiyk te zingen koor „Fallt mit Danken" en handelt over de naamgeving van Jezus. De can tates vijf en zes verhalen de komst van de Wijzen uit hej Oos ten. Zeer mooi heeft Bach uitge beeld het haastige vragen van de V.'1zen in de koren „Wo 1st der neugeborne König der Juden?" en „Wir haben seinen Stern gese hen", onderbroken door het reci tatief van de alt: „Such ihn in meiner Brust, hier wohnt er". Als de Wijzen Jezus geschenken brengen, zingt bet koor „Ich steh' an deiner Krippen hier". Een ko raal met zeer rijke en diepe in houd, waarin de gelovige geen goyd of zilver, maar zichzelf aan Jezus komt geven. Bach Weihnachtsoratorium is ook nu nog, na meer dan 300 koor besluit dan met de bede Ach mein herzliebes Jesulein", telkens onderbroken door de fees- opend met een der mooiste ge deelten uit het gehele oratorium: een pastorale Symphonie, die het lied der engelen uitbeeldt. Dan volgt het verhaal van de herders afgewisseld met enkele zeer scho ne koralen. De herders komen in de stal op het ogenblik dat Ma ria (de alt) een wiegelied zingt: „Schlafe mein Liebster, geniese der Ruh" terecht genoemd een der mooiste wiegeliederen uit de muziekliteratuur. Op het jube lend en machtig „Ehre sel Gott" van het koor, antwoorden de her ders „Wir singen dir in deinen Heer". Men mag hierbij wel let ten op de volgorde die anders is, dan in het bijbelverhaal. De derde cantate handelt over de herders die naar Bethlehem gaan om te aanbidden en weer keren God lovende en prijzende. Vaak wordt deze cantate gedeel- teiyk uitgevoerd. Men begint dan M. D. Ver. voor Chr. Mulo. Tot secr. van de ver. tot be hartiging van de belangen der Cljr. scholen voor Mulo in Ne derland is benoemd in de plaats va nwijlen de heer J. Gorissen te Haarlem de heer E. Hempenius te Zwolle. In de onder voorzitterschap van burgemeester P. L. D. J. van Oeveren gehouden raads zitting beantwoordden B. en VV. de in de vorige raadszitting door de heer C. van Bendegem ge stelde vragen en gemaakte op merkingen. Ten opzichte van de woningen in de Bylocquestraat is door het college uitvoerig geconfereerd met de districts-opzichter van Bouw- en Woningtoezicht en deze zeide, dat de oorzaak van de slechte bouw van de wo ningen is te wijten aan de slechte bodemgesteldheid al daar. Men is bezig maatregelen te treffen. Inzake de bouw van een ga rage door de districts-opzichter deelden B. en W. mede, dat de platen hiervoor door hem zelf gekocht zijn en de garage ge bouwd is door een gemeente arbeider in zijn vacantietijd. De heer C. van Bendegem merkte op dat het z.i. hier niet alleen om verzakkingen gaat, Ver. tot Chr. hulpbetoon aan T.B.C.-lijders. Jaarvergadering te Amsterdam. Te Amsterdam vergaderde de Vereniging tot Christelyk Hulp betoon aan Tuberculoselyders, on der voorzitterschap van ds C. J. Sikkel. In zyn openingswoord wees de ze erop, dat, al is het sterftecyfer voor tuberculose gedaald, 't aan tal nieuwe gevallen van deze ziekte groot is. Er moet noodza- kelyk sanatoriumruimte voor ons Prot. Chr. volksdeel bijkomen, zal iedere patiënt in eigen sfeer kun nen worden verpleegd. Ons sana torium „Sonnevanck" heeft een eigen signatuur, die we wensen te behouden, zeide hy. Het bestuur was dankbaar voor de arbeid van directie en overig personeel, in het bijzonder voor het handhaven van een goede Christelyke geest in het sanato rium. De voorzitter herinnefde aan wat in het voorbye jaar werd ge bouwd op het terrein van het sa natorium en onthulde iets van de plannen voor de toekomst. Hij verblydde zich over de steeds sterker stygende inkom sten van het Suppletiefonds. Dit heeft ten doel: de daaraan be hoefte hebbende patiënten te hel pen in de betaling der verpleeg- kosten; nieuwe, dure geneesmid delen voor hen ta betalen; het werk van het sanatorium in ver schillend opzicht te steunen. Niet: exploitatie-tekorten te dekken. De jaarrekening over 1948 gaf geen aanleiding tot bespreking en werd goedgekeurd. De aftredènde bestuursleden werden herkozen. De voorzitter deelde nog mee, dat er besprekingen gaande zyn over de bouw van nieuwe Chr. sanatoria. In het Zuiden is daar toe samenwerking gezocht tus sen verschillende Prot. Ohr. groe pen*). Verder is er een werk- commlssie in het leven geroepen door de besturen van het Tuber- culosefonds „Draagt Elkanders Lasten" en van de sanatoria „Zonnegloren" en „Sonnevanck" die bestuderen zal, op welke wijze vermeerdering van sanatoria- ruimte voor de Prot. Chr. volks groep het best te verwezeniyken is. WU publiceerden hierover in onze editie van 16 dezer. maar ook orp materiaal van EEN ANDER JASJE? slechte samenstelling. Er kan ook nonchalant mee omgegaan Soekarno, de pasgekozen pre- 2jjn. sident van de Republiek Indo- De heer van de Berg de op- nesia, heeft plotseling een ander zichter, moest toen in besloten iasj,e aangetrokken. vergadering een uitleg geven. Tot voor kort was zijn leuze. Na heropening der openbare t'00? "a" de Nederlanders. De zitting zei de lieer C. van Ben- Nederlandse soldaten die naar weten tj beheersen. In het eer ste artikel is het de voorzitter van de afdeling, de heer Imanse, die een ernstige waarschuwing met het" koor „Herrscher des richt aan het adres van spelers, Himmels" en eindigt met het de- dia het met de sportiviteit niet vote koraal „Dies hat er alles te nauw nemen of deze zelfs ge- uns getSn". Een nog andere volg-weid aandoen en in het volgen orde is ook mogelijk, waarbij het t de nummer draagt het artikel (la beglnkoor als slotkoor voor deondertekening van de voorzit- cantate gebruikt wordt. 'ters en secretarissen van resp. Twee weken achtereen lezen 1 bestuur en strafcommissie. we in de officiële mededelingen j Er wordt o.a. medegedeeld, dat van de afd. Zeeland van de K. verschillende bondsinstanties in N. V. B. een ernstige waarschu- i vergadering zijn bijeen geweest wing aan het adres van degenen, en dat men het er roerend over die zich op het voetbalveld niet eens is geworden, dat met (Ingez. mededeling, advert.) door J. Z. J. Hazebroek 18) ,,'k Wed dat je, om te begin nen, morgen al niet meer naar me toe komtl". Ze bijt op haar lip, verdrietig èn woedend. „Wie zwijgt stemt toezie ie welWaar slaap je nu nachts? In huis by die me neer Zwart zeker?".... Hy is echter nog niet uitge sproken, of ze wendt het stuur. „Weg van Frits!" denkt ze op gewonden. „Als ik ooit geweten pad, dat hy zó was.... zó ge vindt er niet dadelijk woor den voor. Maar ze trapt wat ze kan. Ze voelt dat hij haar ach terna komt..; Voor da weinige toeschouwers moet het een vreemd gezicht lijn, de wilde achtervolging die pu wordt inzet.Ieti als uit zo'n J?Ud West film, waar ze met ■lt» al eens heen is geweest. Hij haalt haar in! Hfli J wil haar vastgrijpen.ze verweert zich.... ze roept om hulp! I Een jonge boer reeds op z'n Zondags op deze Zaterdagavond, schynt Frits nu tegen te hou- den. Hoe het precies in z'n werk gaat weet ze niet, ze durft de eerste ogenblikken niet omky- ken, en fietst jachtend verder tot de eerste wegbocht, waar de hoge ligusterheg vóór een boe renhoeve haar aan zyn blik ont trekt. Hier begint ze te aarzelen Ja, ze stapt nu zelfs af, en on opgemerkt speurt ze de afge legde weg af, tóch weer zoekend naar Frits. Ze ziet alleen de jonge boer die hem ophield; Frits ziet ze niet. Hij schijnt de achtervolging te hebben gestaakt. Vreemd ge noeg doet dit haar méér pijn, dan alles wat hy heeft gezegd om haar te krenken „Houdt hy niet van me, dat ie me niet verder achterna komt", denkt zy. „Zó gauw geeft Frits zich toch niet over?Als hij terugkomt, vergeef ik hem op slag alles wat hy gezegd heeft." Maar hy komt niet weer op dagen. 't Wordt trouwens ook don ker. „Er zit niet anders op dan dat ik terug fiets", denkt ze mismoe dig. „Bah! 'k Heb me deze avond heel, heel anderg voorgesteld... Op de keper beschouwd is het allemaal de schuld van Wlm Zwart. Want tot op zekere hoog te heeft Frits gelijk het móét wel argwaan wekken dat ik, na alle praatjes die er vroeger gin gen over mij en Wim, thans by hem inwoon Wim is goed en best. Maar dat ik Frits verliezen zou door hem, heb ik niet voor hem over. Ik heb mijn hart op Frits gezet!". Houdt ze van de jonge Frits Dykers, die ruim een jaar jon ger is dan zijzelf? Ze heeft e.' dikwijls aan ge twijfeld. Hij was haar kans en geen slechte kans! Toen ze ja zei tegen Frits wist ze heel goed, dat ze op haar leeftijd niet veel kansen te verliezen had. Hij is wat ruw. Hy is eerzuch tig, wil altijd haantje de voorste wezen. Hy is ook tè veel een man van de nuchtere werkelijk heid, zoals hij zegt, om ooit naar een kerk te gaan. Noem dit maar ernstige tekortkomingen, als'je wilt.... Maar nu ze zo dom is geweest hem los te laten, zodat ze thans door de vallende duisternis heel alleen moet te rug fietsen, nu kan ze wel hui len, en ze beseft, dat ze werke- ïyk van Frits houdt. IX. Er staat een oude massale kerk midden in het dorp, opge trokken uit vierkante, verweer de steenblokken, zoals er tegen woordig niet meer gebruikt worden. Men heeft uitgevonden, dat die kerk, of de stoere toren al thans, al gebouwd moet zyn ten tijde van de kruistochten. Nie mand op 't dorp die hieraan twijfelt. Zou de bronzen klok, bovenin de grauwe toren, óók al zo oud zijn? In elk geval heeft de zware klank, die ae klok op gezette tijden laat horen, iets tijdeloos, iets eeuwigs Reeds om zeven uur in de Zondagochtend wordt Bep door het geblmbam gewekt. Aan de helderheid van het geluid is dui delijk te merken, dat 't helder weer is. Net als in de vroege uren Van de vorige dag Maar meteen staat haar het zy door een streng sportieve strenge en zeer zware straffen een eind gemaakt moet worden aan het onrustbarend stijgende aantal strafzaken. Er wordt zelfs gesproken van uitsluiting voor de rest van het seizoen voor degenen, die zich aan trappen, slaan e.d. schuldig maken. Zy, die de scheidsrechter onbehoorlijk menen te moeten bejegenen, wordt een nog stren ger straf toegezegd, terwijl re cidivisten te lezen kregen, dat zy op generlei clementie meer behoeven te rekenen. De ver enigingsbesturen worden nog een zeer korte tyd in da gele- fenheid gesteld hun leden van én en ander op de hoogte te stellen en te doordringen van de sportieve plicht zich onder alle omstandigheden te beheersen. Het schynt de afdelings-in- stanties ernst te zyn en men kan een streng optreden ter bescher ming van de sportiviteit en de sportieve beoefenaren tegen da onsportlviteiten van voetbalvle gels, tegen onbeheerste ruwhe den en gemeniteiten slechts van harte toejuichen. Het aantal faire en eerlijke voetballers is altijd gelukkig nog aanmerke lijk groter, dan het aantal onbe hoorlijke sportbeoefenaren. Dat zy, die dingen doen, welke op een sportveld niet thuishoren, voor kortere of langere tyd uit gesloten worden, daartegen zal wel niemand bezwaren hebben. Mogen onze Zaterdagvoetballers, die al zo vaak een goed voor beeld gaven, zich realiseren, dat degem verschillende argumen ten van deze ambtenaar te kun nen billijken. Hij was echter niet bevredigd over het toezicht by het bouwen. Het verhaal van de garage-bouw vond spr. gezocht en hij hoopte dat dergelijke din gen niet meer zullen voorkomen. Aanschaffing van een magi- rusladder voor O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de aandacht van de brandiveer- inspectie te Breda. De heer Iz. de Feijter Wz. werd herkozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Tot le den der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden ge kozen, de heren J. Blok, P. J. van Driel, W. E. I. de Jager, J. J. v. Drongelen, A. J. M. Kes- beke, P. F. M. de Kort, F. van Langevelde Pz„ J. L. J. Maris en J. J. de Ridder. De heer van Bendegem pro testeerde er tegen, dat er in de commissie geen enkele P. v. d. A.-man zit. Aan de heer J. van Rijsber- gen te Axel zal een perceel grond worden verkocht van 242 c.A. voor het bouwen van een winkelpand in de Evertsen- straat. Eenzelfde verzoek van de heer J. Sijs werd afgewezen. Aan de Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs te Spui werd voor hogere kosten van restau ratie der school f 612,73 extra toegekend en f395 voor nieuwe leermiddelen. De vergoeding per leerling if.L.O.-i aan de Chr. -school ts Axel werd vastgesteld op f23; de vergoeding voor de bijzon dere scholen op f20,20 per leer ling. DE BEGROTING. Hierna kwam aan de orde de begroting 1950, met op de ge wone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f527.806,88; op de kapitaaldienst f2.144.557,47- aan inkomsten en f2.142.557,47 aan "uitgaven, alzo een batig saldo van f2000. Algemene beschouwingen wer den alleen gehouden door de heer C. van Bendegem, die o.m. zei, dat de samenstelling van 't college van B. en W. niet juist was. Hy hoopte, dat het Burg. Armbestuur nog eens Maat schappelijk Hulpbetoon wordt. Voorts zei hy, te zullen voorstel len de 26 Jaar geleden afge schafte kermis weer in te voe ren. Door de C.H. en A.R. fracties werd verklaard, dat de instel ling van een dienst Maatsph. Hulpbetoon voor hen een prin cipekwestie is. Ipdië kwamen op last van een regering die ten koste van alles de overdracht van het gezag wenste door te zetten, werden ols vijanden beschouwd en be handeld. Zoals dat ook reeds het geval was tijdens de Japanse be zetting, toen Soekarno als een trouwe Jappenknecht meehielp de Nederlanders te bevechten. Dat is nu plotseling anders ge worden. Soekarno treedt nu op als vredesapostel. Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat, heet het nu. Wij willen een vriendschappelijke verhouding. Wij willen de rech ten van allen, zelfs van de ge hate Indo-Europeanen bescher men. Mooier kan het al niet. Wat hiervan te denken? Tot nu toe is gebleken, dat de woorden van Soekarno en zijn vrienden in geen enkel opzicht vertrouwen verdienen. Is dat nu anders? Of is hier de vos die de passie preekt? Is hier een innerlijke verande ring of is het een zaak van een ander jasje alleen? Ik weet het niet. De tijd zal het leren. Misschien wordt het in alle opzichten gegronde wantrouwen van velen beschaamd. Het zou, vooral ook met het oog op de zending en van hen, die op de ondernemingen hun taak hebben, een reden zijn om God ootmoedig te danken. Wethouder P. J. v. Bendegem bestreed de mening van zijn. naamgenoot als zou te veel aan de ambtenaren worden overge laten en te weinig rekening worden gehouden met de raad. By de bespreking van de sub sidie voor de veemarkt uitten diverse raadsleden critiek op het feit, dat men een deel van het vee tot 8 uur 's avonds liet staan in de stromende regen. Tenslotte werd de gemeente begroting en de begrotingen van gas-, vleeskeurings- en woning bedrijf en Burg. Armbestuur aangenomen. Een verzoek tot het leggen van gasbuizen van de gasfabriek naar de Armendijk, in aanslui ting op de leiding van Sluiskil naar Hulst, werd zh.st. aange nomen. Het voorstel tot invoering van kermis op 2e en 3e Pinksterdag, werd door de heer C. van Ben degem bij de rondvraag inge diend. (Ingez. mededeling advert.) Filialen te GOES, TERNEUZEN, VLISSINGEN en ZIERIKZEE. gebeuren van de vorige avond weer voor de geest. houding weer een goede beurt kunnen maken en een niet te De feiten lijken nu heel an- onderschatten goodwill kweken ders. Deze ochtend is van een voor de Zaterdagsport. Laat ook nieuwe, heldere werkelijkheid, en in dit licht lijkt het gebeur de met Frits een heel gewoon misverstand, slechts verergerd door beider dwaasheid Wat heeft ze zich vóór ze ging slapen al niet in het hoofd gehaald? (Wordt vervolgd.) de besturen der Zaterdagver enigingen op dit punt him plicht begrijpen en hun taak verstaan. Meer nog dan om kampioen schap en puntenwinst dient het te gaan om geestelijke waarden en die komen by gewelddadig heden in het gedrang. WESTKAPELLE. Medewerking aan gemeen schappelijke slachthuisregeling te niet gedaan, De gemeenteraad van West- kapelle kwam een dezer dagen in voltallige zitting byeen. De heer P. Minderhoud werd her kozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Vervolgens bracht de voorz. de gemeenschappelijke slachthuisregeling aan de orde. Spreker Was de mening toege daan, dat het raadsbesluit van 13 Mei 1948, waarbij in principe accoord was gegaan met de ge- meenschappelyke slachthuisrege ling, ongedaan moest worden ge maakt en een nieuw raadsbesluit moest worden genomen, waarin medewerking aan de gemeen schappelijke regeling moest wor den ontzegd. Spr. kon hierin, niet alleen geen enkel belang voor de gemeente ontdekken, maar wees op meerdere zeer ernstige bezwaren die aan de regeling verbonden zijn, b.v. veel grotere uitgaven voor de slagers, het vervoer e.d. Weth. Gabriëlse zette uiteen hoe men in 1948 tot het besluit gekomen was. De Keuringskring- Oostkapelle, heeft toen meerdere malen over deze materie vergaderd en zag de re geling met enige ongerustheid tegemoet. Maar omdat er alom de mening heerste, dat by ont breken van vrywilligheid, de re geling door de minister zou wor den opgelegd en men bij opleg ging helemaal niet zou kunnen meepraten, werd besloten prin cipieel mee te werken, om dan tenminste te trachten het huis- slachten op eigen erf te houden. Hoewel steeds in de oppositie, wilde Westkapelle toch geen spel breker zijn, vandaar het princi pebesluit van de raad. Sindsdien zijn van alle kanten bezwaren los gekomen, waardoor spr. dan ook zegt, het voorstel van de burg. te kunnen aanvaarden. De voorz. wijst er nog op hoe in vroegere jaren, de slagerij een bloeiende bedrijfstak was te Westkapelle in verband met de grossierdery. Dit zal bij de nieu we regeling nooit meer tot ont plooiing komen. Ook wees spr. op het gemeente-slachthuis, dat aan alle wettelijke eisen voldoet. De heer W. Westerbeke wilde gaarne met het voorstel accoord gaan en vroeg om dan ook niets toe te geven en tegen de ge meenschappelijke regeling te blijven vechten. Unaniem was de raad het hiermede eens, aller- wege heerst de mening dat heel f 34969.57. de regeling berust op een ge zondmaking van het slachthuis te Middelburg, ten koste van het platteland dat het Middelburgse tekort zal moeten wegwerken en besloten werd dan ook om aan de nieuwe regeling niet meer mee te werken. NIEUWVLIET. Nieuwe raadsleden beëdigd. Een dezer dagen vergaderde de raad van Nieuwvliet. De burgemeester, de heer J. C. Everaars opende de vergade ring en heette in 't bijzonder de nieuwe raadsleden welkom. Voordat de agenda in behande ling werd genomen deelde de burgemeester mede dat het bouwvolume 1950 voor Nieuw vliet is vastgesteld, doch dat dit veel te weinig is. 500 m8. mag Nieuwvliet verbouwen, terwyi de gemeente 9 aanvragen heeft om bouwvolume. De grote moeilijkheid hier is natuurlijk hoe dit te verdelen. De nieuwe raadsleden, de he ren A. Brakman en J. Cappon, werden beëdigd.. De heer Brak man beantwoordde de burge meester en zeide te hopen, dat Nieuwvliet vooral zelfstandig mocht blijven. De geboren en ge togen inwoners van Nieuwvliet vinden het een verschrikkelijk idee dat zy in de toekomst niet meer zelfstandig zouden zyn. Tevens wees spreker erop, dat het vele werk, dat thans pro deo voor de gemeente wordt gedaan, o.a. het onderhouden der be graafplaats, het aanbod van am bachtslieden om gratis de nieu we muziektent te bouwen, het aanleggen van een fietspad naar zee, bewijst de liefde van de Nleuwvlieters voor hun gemeen te. De heer Cruson merkte op dat het jammer is dat de desbetref fende minister niet op Sinte Pier geboren is. Er zou dan stellig geen ontwerp tot samenvoeging gekomen zijn. Aan het Z. Vlaamsche Fruit teelt Proefbedrijf te Philippine werd een subsidie van f 10. verleend. De voorz. deelde mede dat voor Nieuwvliet een uitbrei dingsplan in voorbereiding is. De begroting 1950 werd be handeld en laat in de gewone dienst f 164544.73 aan ink. en uitg. zien. Deze begroting kan sluitend gemaakt worden met een extra rijksbijdrage van f5400. Post onvoorzien f2000. Kapitaaldienst ink. en uitg.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2