ZEEUWSCH DAGBLAD „Weg met de verraders die ons aan de geallieerden overleverden", Koud Honderdste jaarverslag Alg. Middel burgs Ziekenfonds NIEUWS Het Jodenvraagstuk. riepen voormalige Nazi's te München Vader doodde zijn kind KAMER ZET REDERING PIN OP DE NEDS en beschuldigt haar ran woordbreuk „Het wordt wel 1951 eer op Tholen alle oorlogsschade is vergoed" )tRRES DEKEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Be wederopbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Malversaties by de Bank voor Schouwen en Duiveiand. Yoortrekkersmonument ingewyd Dr Grashuis sprak over veevoeding SNIPPER - V Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 80, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1487 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 17 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA - Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.44 u., onder 16.29 u.; Maan op 7.35 u., onder 14.47 u. Hoogwater op Zondag 18 Dec.: Vlissingen: 0.02 u. 2.16 m., 12.23 u. 2.10 m.; Terneuzen: 0.31 u. 2.35 m., 12.51 u. 2.29 m.; Wemeldinge: 1.48 u. 1.86 m., 14.10 u. 1.75 m,; Zierikzee: 1.34 u. 1.62 m., 13.58 u. 1.50 m. i. VX/st is er geworden uit het volk, dat op het keerpunt der geschidenis zijn Koning- Jezus van Nazareth, de Gezalfde Gods, verworpen heeft en wei gerde het door de Apostelen ge predikte Evangelie aan te nemen? Uit het oude Israël werd het volk der Joden, waarmee de so ciologen en ethnologen eeuwen lang geen weg wisten, omdat het Joden-vraagstuk voor hen het onoplosbare vraagstuk bleek te zijn. Men kan nu eenmaal over de Joden niet spreken of schrijven, gelijk over Egyptenaren of Ro meinen, Engelsen of Duitsers wordt gedaan. Alleen vanuit hst bijbelse standpunt kan hier iets worden gezegd. De apostel Pauius, die de ge weldige crisis in het Joodse volk reeds zag aankomen, laat als geboren Jood de gedachte en het fei niet los, dat zijn volk eenmaal door God werd geadop teerd en bij wijze van verkie zing het volk der beloften wor den mocht. Sinds de val van Jeruzalem geworpen in de volle stroom van het internationale leven werd het Joodse volk voor een groot deel een volk, dat hst geloof der vaderen prijs gaf. Zo werden zij wereldburgers zon der vaderland. Jood zijn, betekende sinds de Christus-verwerping zwerver worden, krachtens de zelfge- vraagde vloek: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Zo kon het Joodse volk met geen ander volk worden vergeleken, omdat het niet meer een volk was gelijk andere volken. Gods oordeel hield de Joden bij eikaar, ondanks hun verstrooiing, omdat Gods belof ten hen weer wilden maken tot een volk. Wij spraken vroeger over Poolse Duitse, Hollandse en an dere Joden en toch waren die wijd verspreide Joden één. Na een eeuwenlange druk kwam de Joden-emancipatie, weer la ter werd het Zionisme geboren, omdat altijd weer blijkt, dat Jo den en andere volken niet kun nen samengaan. Gods oordeel en Gods barm hartigheid verhinderden dat de Joden in de veelheid der volke ren zouden opgaan en onder gaan. Alleen degenen, die leven bij het Woord Gods kunnen de ge schiedenis der Joden volgen en hun oplaaiend nationalisme der laatste jaren verstaan. Het Joodse bloed riep om Joodse grond en het hart der Joden zal eenmaal vragen naar de God der Joden. TA e oorsprong van liet oude Israël lag in een daad van de alwijze en almachtige God, Die dat wordende volk wilde afzonderen van de andere vol ken. En nu na vele eeuwen staan wij weer voor ecnzelfds feit. God Zelf lost het Joden-vraag stuk op. Hij is bezig de lang vertrapte en gehate zwervende Joden weer van de andere vol- kn af te zonderen en hen te doen worden tot één volk en in één land. Pauius' getuigenis (Ron. 11 1) wordt bevestigd: „God heeft Zijn volk niet verstoten". „De roeping Gods is onberou- welijk". Anti-semitisme of Philo-semi- tisme kunnen hier niets verijde len of forceren. God alleen, Die uiteindelijk de geschiedenis schrijft, is bezig het Joden vraagstuk op te lossen. En ook van dit in onze da gen niet meer te loochenen feit geldt het: „Wie dit leest, merke daarop". G. K. HET NAZISME STEEKT DE KOP WEER OP. Reuter meldt, dat volgens berichten in de plaatselijke pers zeventig voormalige S.S.-officieren, Gestapo-agenten en leden van de Sicherheitsdienst Donderdagavond aanwezig waren op een geheime bijeenkomst te München van de extreem- nationalistische „vaderlandse unie". Inbraak in bioscoop te Vlissingen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag wisten onbevoegden zich toegang te verschaffen tot de Luxorbioscoop in 't Bellamy- park te Vlissingen. Zij maakten zich meester van de wisselkas en van de personeelspot, in totaal een kleine f 100. Na scherpe recherche slaagde de politie er in 2 jongemannen aan te houden, waarvan de één een broer was van een lid van het personeel van het theater. Het bleek dat hij in de nacht de sleutel had gerold uit de kleding van zijn zuster, en zich zelf en zijn vriend daarmee toe gang had verschaft. Het grootste gedeelte van het geld werd nog op de beide dieven gevonden, die inmiddels een volledige be kentenis hebben afgelegd. Fietsendieven in Vlissingen gepakt. De laatste weken werden in Vlissingen vrij geregeld fietsen gestolen. Het is de politie thans gelukt 2 Vlissingse jongens aan te houden, die bekend hebben zich aan diefstal van fietsen te hebben schuldig gemaakt. De fietsen werden verkocht in Amsterdam op de zwarte markt of ook wel in Middel burg. Men heeft verschillende fietsen kunnen achterhalen en aan de rechtmatige eigenaars kunnen teruggeven. Statenverkiezingen in Zeeland op 26 April a.s. De verkiezingen voor de Pro vinciale Staten in Zeeland zulien worden gehouden op Woensdag 26 April 1950. De bijeenkomst werd in een restaurant gehouden en alleen op vertoon van speciale uitnodiging werd toegang verleend. Journa listen, die ook hadden weten bin nen te komen, zouden weer uit de zaal gezet zijn. Karl Feitenhansel, de leider van de „vaderlandse linie" zou, onder luide toejuichingen, op de verga dering gezegd hebben: „Weg met de verrraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden hebben overgeleverd". Feitenhansel zou verder ver klaard hebben, dat de Duitse sol daten zich waardiger gedragen hebben dan de geallieerden doen. Waldemar von Knöringen, de so ciaal-democratische leider in Beieren, was volgens Feitenhan sel „een verrader en agent van de Britse geheime dienst". De Amerikaanse commissaris in Beieren, Clarence Bolds, heeft direct een onderzoek naar de ge houden bijeenkomst laten instel len. Aloys Hundhammer, de parle mentaire leider van de Christen- Socialisten in Beieren, zeide, dat „onmiddellijk tegen dezen uitbar sting van het neo-fascisme zal worden opgetreden". Hij probeert thans gedaan te krijgen, dat de „vaderlandse unie" verboden wordt. De „vaderlandse unie" zou vol gens eigen bewering in Beieren 25.000- leden teilen. Het Beierse parlement heeft met algemene stemmen de Beier se regering verzocht, maatregelen Eerst nu is een gruwelijke mis handeling aan het licht gekomen, die een vader in 1944 gepleegd heeft op zijn vier maanden oude baby, een jongetje, waardoor deze baby ten slotte overleed. De Rotterdamse politie kwam er dezer dagen achter, dat het kind van de familie P., die des tijds aan de Schiedamsesingel woonde, vermoedelijk een onna tuurlijke dood was gestorven. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat de baby reeds zes weken na de geboorte moest worden opge nomen in het Sophia-kinderzie- kenhuis. Het leed toen aan her senbloeding. Naanderhalve maand verpleegd te zijn geweest kon de zuigeling iveer naar huis, maar een week later moest het kind opnieuw worden opgenomen wegens kwetsuren aan de hals en een gebroken sleutelbeentje. Op 8 November van dat jaar verliet de baby opnieuw het ziekenhuis, maar een week later overleed hij. Thans is de vader aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het Éénmaal heeft hij zijn zoon tje op het hoofd geslagen, de twee'de maal sloeg hij het in het nekje. De man zal vandaag voor de officier van Justitie worden geleid. Over de stand van zaken be treffende de wederopbouw in West-Z.-Vlaanderen zegt de mi nister van Wederopbouw in de M. v. A. aan de Tweede Kamer het volgende: Voor de wederopbouw van de verwoeste kernen was het hood zakelijk, dat wel overwogen plannen werden uitgewerkt. De hieraan noodzakelijk verbonden tijd maakte het onmogelijk de kernopbouw snel ter hand te nemen. Om deze tijd niet ver loren te doen gaan, hebben verschillende gemeentebesturen er de voorkeur aan gegeven in gedeelten buiten het eigenlijke wederopbouwgebied met de bouw van woningen te begin nen. De minister ontveinst zich niet het gevaar, dat de bouw buiten de getroffen kernen zo danig is gestimuleerd, dat het moeilijk zal zijn deze kernen binnen niet te lange tijd vol gebouwd te krijgen. Hij acht het niet onmogelijk, dat de gemeente Oostburg zich in een dergelijke positie bevindt. Overigens meent hij te moeten opmerken, dat Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen geen reden heeft zich over de trage gang van de wederopbouw te beklagen. In dit ongetwijfeld zeer zwaar getroffen gebied werd onmiddellijk na de bevrij ding een verhoudingsgewijs zeer groot aantal noodwoningen ge bouwd. Daarna heeft men in dit gebied een groot aantal perma nente woningen gebouwd. Een gevolg is, dat in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bij een niet toenemende bevolking thans evenveel woningen (noodwonin gen als woningen gerekend) aanwezig zijn als vóór de oor log. In dit opzicht neemt dit gebied ten opzichte van vele andere gebieden een bevoor rechte plaats in. te nemen tegen mogelijke weder geboorte van het nazisme. Tevens verzocht het om een onderzoek van het kabinet naar de berichten over de bijeenkomst van de „va derlandse unie" van Feitenhansel. M.U.O.R nieuwe naam voor Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Naar de politieke A.N.P.-cor- respondent te Den Haag vernam, zal het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in de toekomst de naam dragen van „ministerie voor unie-aangelegenheden en overzee se ryksdelen" (afgekort: MUOR). Onder dit ministerie zullen dan ressorteren de betrekkingen met Indonesië in unie-verband, de be trekkingen met Suriname en de Nederlandse Antillen en het be stuur over Nieuw-Guinea, dat in de toekomst vanuit Nederland zal worden gevoerd. De Bank voor Schouwen en Duiveiand te Zierikzee heeft in een circulaire, gericht aan haar aandeelhouders, mededelingen ge daan .over verduisteringen, die blijkens het nog lopende onder zoek gedurende vele jaren moe ten zijn gepleegd door haar in Augustus j.l. overleden directrice. Het vertrouwen door deze geno ten en de regelmatige controle door een goed bekend staand accountantsbureau waren oor zaak, dat nooit enige verdenking tegen haar was opgevat. Het uit de onderhandelingen met de Rot terdamse Bank gevolgde onder zoek van de boeken heeft de mal-1 versaties aan het licht gebracht. De Rotterdamse Bank doet nu, rekening houdend met het tekort, dat ten dele door de reserve wordt gedekt, een aannemelijk bod op de aandelen, waarbij di recteuren en deposanten de ga rantie wordt gegeven voor haar vorderingen. Bij aanvaarding zal dit aanbod er toe leiden, dat hef personeel van de Bank van Schouwen en Duiveiand zal over gaan naar De Rotterdamse Bank. Commissarissen van de Bank voor Schouwen en Duiveiand dringen dan ook aan op aanvaarding van dit aanbod. Volgens geruchten zou het verduisterde bedrag in de honderdduizenden guldens lopen. VECHTPARTIJ TE MIDDELBURG. Donderdagavond vond op de Markt te Middelburg een vecht partij plaats tussen twee dronken D.U.W.-arbeiders uit Eindhoven en twee agenten van de Gemeen tepolitie. Toen de beide agenten n.l. aanstalten maakten om de beide lieden mee naar het Politie bureau te nemen, verzetten zij zich. Eén der agenten slaagde er spoedig met enige moeite in, zijn arrestant naar het bureau over te brengen, doch de andere D.U.W.- arbeider bleek nog over meer kracht te beschikken dan zijn vriend. Het gevolg van de vecht partij was, dat agent A. zijn pols heeft verstuikt en zich onder dok tersbehandeling had te stellen. Tegen beide „heren" is proces verbaal opgemaakt. Mej. J. Panny te Goes, slaagde te 's-Gravenhage voor h.et voor bereidend diploma heilgymnastiek en massage. Met Anthony van Kampen naar de Pygmeeën van Nieuw-Guinea. Interessante lezing te Goes. Anthony van Kampen heeft gis teravond met een groot aantal toehoorders een adembenemende reis gemaakt naar het andere eind van de aarde; bovendien een reis naar het stenen tijdperk. Hij heeft zijn toehoorders toestanden en gebruiken leren kennen, die de stoutste fantasie overtreffen. De .lezing, die in het Schuttershof te Goes werd gehouden voor de af deling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Ver. „Oost en West", was getiteld „Naar het land van Jungle Pimpernel". „Jungle Pim pernel" is de door een Ameri kaans journalist aan dr Jean Vic tor de Bruyn gegeven bijnaam. Dr de Bruyn ging als jong ambtenaar van het B.B. naar een gedeelte van Nieuw-Guinea, de vallei van de Wisselmeren, waar voordien nog nooit een blanke een voet had gezet. De bewoners van deze streek, een Pygmeeënstam, Eka- ris geheten, leven nog in omstan digheden als in het stenen tijd perk. Dr de Bruyn wist echter het vertrouwen van deze mensen te winnen, doordat hij zich volledig verplaatste in hun omstandighe den en letterlijk in hun familie werd opgenomen. Hij kreeg van hen de erenqpm „Grote vriend". Ook in de oorlog tegen Japan bleef hij bij hen en gaf hij leiding aan hun strijd tegen de gele in dringers. Met deze dr de Bruyn, die als controleur van het Neder lands bestuur op Nieuw-Guinea werkt, maakte de heer van Kam pen een reis naar het land der Ekaris, van welke reis hij aller hande interessante bijzonderhe den vertelde. Hij lichtte deze le zing toe met lichtbeelden, waar door men een goed inzicht kreeg over de omstandigheden, wa.arin deze.mensen leven. Een dankbaar applaus beloonde de spreker voor zijn interessante en boeiende le zing. Dr J. Nieuwenhuijze opende en sloot de avond. Het was gisteren de grote dag der inwijding van het voortrek kersmonument, dat gebouwd is op één der heuvelen in de omtrek van Pretoria. De plechtigheid begon met een wijdingsdi.enst. Koorzang vormde de overgang van de eigenlijke in wijdingsplechtigheid, die bestond uit verschillende toespraken met als hoogtepunt het plechtig ope nen der deuren. Dit geschiedde precies om twaalf uur, het mo ment waarop thans en in de toe komst op 16 December, Dingaans- dag, een zonnestraal door het dak van het monument valt op de ce notaaf voor Piet Retief en de zijnen. De hoofdrede werd uitgespro ken door de minister-president, dr D. F. Malan, die er op wees, dat het voortrekkersmonument, het grootste en indrukwekkendste van Zuid-Afrika, gebouwd is als een eeuwigdurende huldebetui ging, niet aan een bepaalde ge beurtenis of een reeks van ge beurtenissen, maar aan een heel geslacht. Dit is het voortrekkersmonument te Pretoria, dat gisteren officieel werd ingewijd. Rondom het monument loopt een muur, waarin de wagens, die de voortrekkers bij de verdediging ge bruikten, zijn gehouwen. EEN JAAR MET VELE ZORGEN. Verschenen Is het 100ste jaarverslag van het Algemeen Mid delburgs Ziekenfonds. Het jaar 1948 wordt daarin gekenmerkt als een jaar van grote financiële zorgen. Het nadelig exploitatie-saldo was hoger dan ooit te voren en bedroog f 41.986.90'/z. Het totaal aantal leden bedroeg uit. 1948 15.256, tegen 14.991 het eind van het voorafgaande jaar. Verschillende verhogingen moesten ook nu weer worden ingevoerd. Niettegenstaande de premiever hoging op 17 Febr. 1947, bleek spoedig, dat deze niet voldoende was om de meerdere kosten, voortvloeiende uit de gelijkscha keling van vrijwillig en verplicht verzekerden te dekken. Er werd met het gemeentebestuur van Middelburg een regeling getrof fen, waardoor ook de minder draagkrachtigen de premie kon den blijven betalen. Was deze re geling niet getroffen, dan zouden zeker honderden zich genoodzaakt (Van onze parlementaire redacteur). Bij de aanvang van de middag vergadering vroeg prof. Romme (K.V.P.) hoe het staat met de behandeling van het wetsontwerp waarin de positie van de ambte naren in Indonesië wordt gere geld. Voorzitter Kortenhorst ant woordde, dat hij sterk de indruk heeft, dat de regering dit wets ontwerp liever na de overdracht van de souvereiniteit wil behan delen. In ieder geval hield hij er ernstig rekening mee, dat de re gering op haar belofte van een spoedige behandeling van dit wetsontwerp is teruggekomen. Prof. Romme achtte deze woord breuk onaanvaardbaar en hij zei- de dan ook, dat de Kamer er be paald op moet staan, dat de ge dane belofte wordt nagekomen. De voorzitter werd gemachtigd inzake deze kwestie in overleg met de regering te treden. Een groot deel van de Kamer wenst een verstrekkender garan tie aan de ambtenaren te geven dan de regering. Zij staat vnl. op het standpunt, dat de ambtenaar vrijwillig moet kunnen beslissen of hij in Indonesische staatsdienst wil blijven of niet. De regering daarentegen is bang het bestuurs apparaat te ontwrichten ais zij de keuze te gemakkelijk zou maken. Uit tactische overwegingen geeft de regering er waarschijnlijk de voorkeur aan de behandeling van dit wetsontwerp op een later tijd stip te doen geschieden. Omstreeks elf uur was men be gonnen om verder te debatteren met minister Rutten: Hier werd gesproken over de beurzen voor personen die aan een Universiteit willen studeren met de bedoeling om onderwijzer te worden. De heer de Loor (Arb.) en vele andere leden wilde de tienjarige verbintenis aan het onderwijs als voorwaarde voor het verkrijgen van een beurs la ten vervallen en voor elk jaar, dat de afgestudeerde het onder wijs dient een deel van de schuld kwijtschelden. De heer Terpstra (A.R.) was bijna de enige, die daar niets voor voelde. Hij wilde aan de termijn van tien jaar vasthouden, doch voor elk dienstjaar bij het onder wijs 1/10 van de schuld kwijt schelden. Voor dit denkbeeld voelde mi nister Rutten wel wat en hij zei- de dan ook in die richting naar een oplossing te zoeken. Maan dagmiddag gaat de Kamer met deze begroting verder. G.S. zal met Zeeuws-Vlaamse burgemeesters spreken. Naar wij vernemen zal h.et col lege van Ged. Staten Maandag a.s. een bespreking voeren met de burgemeesters van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen be treffende de aanleg van een vlieg veld. De bespreking zal worden gehouden te Sas van Gent. Verder zal het college Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan het Waterschap Schouwen. Ir. M. A. GE UZE OP KRINGVERGADERING Z.L.M.: Goede oogst was wel verdiend Onder voorzitterschap van Ir. M. A. Geuze werd gistermiddag in café Kesteloo te Poortvliet de al gemene vergadering van de Kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. gehouden. In zijn openingswoord wees Ir. Geuze erop, dat Tholen en St. Philipsland de goede oogst van dit jaar, na al de misère, o.m. met de aardappeloogst, wel nodig had. Trouwens niet alleen hiervoor, maar tevens omdat de boer ook geld moet kunnen investeren in de komende jaren en ir. Geuze vroeg zich af of dat in hogere re gionen wel voldoende begrepen wordt, gezien de steeds stijgende belastingen voor de bedrijven, zo als sociale lasten en, de naar het lijkt op handen zijnde, loonsver hoging van 5 Het is duidelijk, dat deze verhogingen tot uitdruk king zullen komen in de prijzen, wat ook al geschied is. In verband met een en ander merkte de voorzitter nog op, dat het wel tot midden 1951 zal duren eer de laatste hoer op Tholen de vergoeding van oorlogsschade in zijn zak heeft. Op Stavenisse, waar begonnen werd, is men nog maar op de helft Na de lezing der notulen deel de de voorzitter o.m. mede, dat voor in totaal 65 ton gips nog geen vergoeding is aangevraagd en dit vóór 20 Dee. gebeuren moet wil men nog vergoeding krijgen. Hij gaf de leden in over weging een deel van de slotuitke- ring van Landbouwherstel te be stemmen voor het proefbedrijf te Bruinisse. De heer P. Sinke te Kloetinge is benoemd tot markt- vertegenwoordiger voor de Zecova en de heer G. van Nieuwenhuijze te Dinteloord tot werktuigen-ver tegenwoordiger voor de coöp. Tholen, St. Philipsland en Sehou- wen-Duivéiand en W.-Brabant. Omdat de verslibbing op Tholen grotere vormen gaat aannemen is gevraagd hiernaar een onderzoek in te stellen. Speciaal voor de teelt van vroege aardappelen op Tholen zal ontheffing gevraagd worden van de wet op de aardap pelmoeheid, die teeltverwisseling éénmaal in de 3 jaar voorschrijft. De prachtig geslaagde tentoon stelling, verbonden aan de zomer vergadering der Z.L.M. te Tholen, heeft een batig saldo van ruim f 80.— opgeleverd. Veevoeding. Vervolgens sprak dr J. Gras huis, directeur van het Land- bouwproefbedryf „De Schothorst" over de voeding van het vee waarover vaak veel te gemakke lijk gedacht wordt. Dr Grashuis wees er op, dat er tegenwoordig steeds meer geselecteerd wordt en gevraagd wordt van het vee. Gaat de productie omhoog, dan moet ook do voeding omhoog en hier wordt nog te weinig reke ning mee gehouden. In een uitvoerige belangwek kende uiteenzetting wees dr Grashuis er op, dat de voeding niet eenzijdig, maar gemengd moet zijn. 75 van de voeding der koe komt van de weiden. Als een koe veel gras heeft is het echter nog niet zo, dat de voeding voldoet aan de behoefte van het dier. Van groot belang is de bees ten in de zomer en zeker in de herfst bijvoeding te geven. Zeer goed zou 't zijn, dat van de zijde der boeren controle uitgeoefend kon worden op de samenstelling van het door fabrieken gefabri ceerde mengvoeder. Nadat dr Grashuis op geani meerde wijze een groot aantal vragen beantwoord had, werd tenslotte nog medegedeeld, dat in de voorjaarsvergadering een plan voor de aanleg van waterleiding in een deel van de Poortvlietse Weihoek ter tafel zal worden ge bracht. hebben gezien het fonds te ver laten. De onzekerheid ten opzich te van de financiën der vrijwillige verzekering duurt inmiddels nog voort. Overeenkomsten. Met ingang van 1 Juli 1948 sloot ook het Alg. Middelburgse Ziekenfonds zich aan bij de op die datum opgerichte landelijke stichting „Tandheelkundig Con trole Instituut" te Utrecht. Ver der is het fonds ten nauwste be trokken bij de schooltandverzor- ging te Middelburg. Deze medewerking vraagt ech ter geen geringe financiële offers n.l. f2.per kind per jaar. Als eenmaal alle klassen van de la gere scholen er bij zijn betrokken, zal dit een uitgaaf vorderen van f3000.per jaar. 1400 school gaande kinderen bleken bij het begin lid van hét Ziekenfonds te zijn. Vervolgens wordt in het jaarverslag nog uitvoerig aan dacht geschonken aan het 100- jarig bestaan van het fonds, dat op 1 December 1948 werd her dacht. Mutaties. Als deelnemers-apothekers wer den in 1948 toegelaten de heren A. Ringeling en L. v. d. Boogert. Tevens worden door het bestuur onderhandelingen gevoerd over een nieuwe vaststelling van het werkgebied. Het ledental bestond op 31 December 1948 uit 9480 verplicht en 5776 vrijwillig ver zekerden, hetgeen een groei van 1.77 betekent t.o.v. 1947. In de samenstelling van het bestuur kwam een wijziging. De heren A'. G. Bouwense en A. A. de Troye, die namens de leden zitting had den traden af en de beide vaca tures werden op de jaarvergade ring 1949 aangevuld. Zij werden opgevolgd door de heren W. J. van Iren en P. C. Muller, Als nieuwe vertegenwoordigers van de leden werden voorts aangewe- Soekarno is gisteren verkozen tot president van de R.I.S. Van ochtend zal hij de eed afleggen en vervolgens een redevoering hou den. De Chinese communisten leider Mao Tse-Toeng is te Mos kou aangekomen. In Polen is het proces tegen de Fransen, die van spionnage verdacht worden begonnen. De beklaagden hoorden het voorlezen van de acte van be schuldiging onverschillig aan. Zestien Polen zijn gisteren met een Poolse D.C. 3 bij Kopenhagen geland. Zij verklaarden Polen te zijn ontvlucht. Toen veever voerders 's morgens vroeg in het dorpje Arum (Fr.) hun veetrans port een ogenblik onbeheerd lie ten staan, zag een koe kans uit de wagen te ontsnappen en in de duisternis te verdwijnen. Men zocht een hele ochtend vergeefs naar het dier, totdatmen het in Lollum terugvond, waar het was ingeladen. Met zo'n koe zou men aan wedvluchten mee kun nen doen, dachten wij zo. Hier nog een sterk verhaal. In het IJs- selmeer heeft men een snoek ge vangen die twintig pond woog en een meter en vijf c.m. lang was; de grootste die tot dusver in het IJsselmeer werd gevangen. Doordat tussen Haarlem en Vel- zen een vrachtauto slipte en kan telde werden drie van de inzitten den ernstig gewond. De gehele Chinese provincie Kwantoeng is in handen van de Chinese com munisten, meldt Reuter. Traitsjo Kostof, de voormalige plaatsvervangende Bulgaarse pre mier en eerste communistische leider van Dimitrof is gisteren, na een snelle en schitterende car rière in de Bulgaarse communis tische partij als „een verrader van de partij" terechtgesteld. zen de heren J. H. Merk, H. Flier- man en D. Stenhuis. Verhogingen. Een voorstel van het dagelijks bestuur om de specialisten-hono raria van f 3.op f 3.63 te bren gen werd door de Ziekenfonds raad goedgekeurd. Verder bestaat er een regeling, waardoor de huis arts ggjjpnden is aan een vast be drag per ziel en per jaar voor de gewone geneesmiddelen, het zgn. fixum. Dit fixum bedroeg f 1.05 en kon worden verhoogd tot fl.25, waardoor aan een wens van de huisartsen werd voldaan. Enkele cijfers. Het nadelige exploitatie-saldo van de vrijwillig verzekerden over 1947 bedroeg f 18.011.86, dat over 1948 f 41.986.90%, waarvan kan worden afgetrokken een bedrag van f 1533..als extra bijdrage van 't Vereveningsfonds 1948. De nog te verrekenen saldi der ver plichte verzekering staat op de balans voor f21.833.04. Aan ver strekkingen werd in 1948 uitbe taald f 216.411.20% voor de ver plicht en f 152.391.69% voor de vrijwillig verzekerden. Wat de ziekenhuisverpleging betreft bedraagt het aantal ver- pleegdagen resp. 8104 voor ver plicht en 5300 voor vrijwillig ver zekerden. Firma D. J. van der Have bestaat 70 jaar. Zeven personeelsleden kregen Koninklijke onderscheidingen. In verband met het 70-jarig be staan van de Firma D. J. van der Have te Kapelle werden gister middag aan verscheidene perso neelsleden, die meer dan 40 jaar onafgebroken bij genoemde zaak in dienst zijn, Koninklijke onder scheidingen uitgereikt. De procuratiehouder M. Glas, die 54 jaar onafgebroken in dienst is werd onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. De volgende heren ontvingen de zilveren medaille verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau: M. van de Linde de wnd. bedrijfs leider van de Albertinehoeve met niet minder dan 59 dienstjaren, die thans nog ais adviseur werk zaam is; K. van Willegen, maga zijnchef, ook met 59 dienstjaren; A. C. Reijerse, oud-personeelschef, zeer bekend in alle takken van de kwekerij, met 45 dienstjaren; P. Glas, kassier, met 44 dienstjaren; S. Glas, hoofdvertegenwoordiger voor Zuid-Holland met 43 dienst jaren; L. Willeboer, chef van de boomkwekerij, met 42 dienstja ren. Tezamen met eigen familie leden en de firmanten vond de huldiging plaats in besloten kring. Namens de firmanten sprak ir. D. J. van der Have de gehuldig- den met hartelijke woorden toe. De heer H. G. van Suylekom, burgemeester van Kapelle, reikte namens H. M. de Koningin de on derscheidingen uit. Sinds 8 November 1879 is de zaak uitgegroeid tot een bedrijf, dat in geheel het land en ook daar buiten een grote bekendheid geniet. Des avonds bracht het Fanfare corps „Ons Genoegen" aan allen een serenade. (Ingez. mededeling, advert.) Verwarm Uw bed behaaglijk mei een rnnEO ELECTRISCHE - VOOR BABIES EN VOLWASSENEN DE BILT ZEGT» Vr(j veel wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde, af en toe stormachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1