ZEEUWSCH DAGBLAD Wysjinsky bezocht Berlijn NIEUWS Tweede Kamer nam begroting van Justitie onder de ionpe CLASSIS GOES VAN DE NED. HERV. KERK AANVAARDDE MET ALGEMENE STEMMEN DE NIEUWE KERKORDE. Nationaal Voorbereidingscomité geeft proclamatie uit. Er komt een nieuw Giir. Sanatorium in liet Zuiden des lands De derde loonronde. Een vriendschappelijke receptie, maar journalisten werden geweerd Dertien man overleefden de ramp met de Doros PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Boot met zes vermisten is gevonden Kaasexport liep terug. Vacantiespreiding 1950 wordt voorbereid. Ambtenaren behouden dezelfde functies. Vragen over de suikerprijs. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1436 VRIJDAG 16 DEC. 1940 Hoofdredacteur: R. ZL'LDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u.; Maan op 6.02 u., onder 14.16 u. Hoogwater op Zaterdag 17 Dcc.: Vlissingen: 11.33 u. 1.8? m„ u. m.; Terneuzen: 12.01 u. 2.06 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.54 u. 1.75 m., 13.15 u. 1.57 :n.; Zierikzee: 0.38 u. 1.53 m„ 13.00 u. 1.34 m. Ondanks de herhaalde verzeke ring van sommige ministers, o.a. nog in de Kamervergadering van 10 Nov. jl. is naar het schijnt toch een nieuwe loonsverhoging op komst. Zowel minister Drees als mi nister Lieftinck betoogden toen, dat het niet verantwoord zou zijn in de gegeven omstandigheden tot verhoging van de lonen over te gaan en dat met een beslissing in elk geval tot Juni 1950 gewacht zou moeten worden. In elk geval, zo werd betoogd, zal gewacht moeten worden, tot dat een beter overzicht over de gevolgen van de devaluatie is ver kregen en dat met zekerheid kan worden gezegd, welke repercus sies er nu van de devaluatie op 't Nederlandse prijsniveau zullen uitgaan. Nadien Is de regering naar het schijnt, onder sterke drang van de vakorganisaties tot andere ge dachten gekomen. Nu kunnen voor een verhoging van de lonen, sterke argu menten worden aangevoerd. De prijsstijging van de eerste levensbenodigdheden gaat maar steeds door, terwijl compensaties uitblijven. Wij hebben juist in de bladen kunnen lezen, dat, terwijl de verhoging van de prijs van het varkensvlees een feit is, de toe gezegde verlaging van de suiker prijs niet doorgaat. Toch mag hierbij niet uit het oog worden verloren, dat wjj ons met de huidige politiek in een vi cieuze cirkel bewegen. Als de lonen worden verhoogd kan een nieuwe prijsverhoging niet uitblijven. Dat staat als een paal boven water. De werkgevers, waarvan er ve len zijn die naar enige inkomsten- vermeerdering snakken, hebben nu eenmaal geen Sinterklaas ach ter de hand, terwijl de regering naar zij duidelijk verklaarde niet kan doorgaan, met het uitbrei den en verhogen van subsidies. \T an de zijde der huiseigenaren v is dan ook reeds 'n dringend betoog geleverd om de verhoging van de huishuren niet langer uit te stellen, daar zich onder de huiseigenaren velen bevinden, met lagere inkomens vaak dan die van de arbeiders. Zeker geen onbillijke eis. Maar daarnaast staat, dat zich onder de werkgevers ook zeer veel huurders bevinden, die door ver hoging van de huren dubbel wor den getroffen. Bovendien, ais de loonsverho ging doorgaat en de arbeiders moeten een belangrijk deel van hun toeslag aan de huiseigenaar afstaan, terwijl tevens prijsstij gingen niet uit zullen blijven, dan zijn we weer even ver, en kan onmiddellijk aan een vierde loon- rondo worden begonnen. Un zo blijven we in een vicieuze cirkel ronddraaien. Het is niet gemakkelijk te zeg gen welke maatregelen hiertegen getroffen moeten worden. Maar dat we met de huidige politiek op de verkeerde weg zijn, is nu. toch wel voor ieder dui delijk. UNTER DEN LINDEN WERD AFGEZET. ANDREJ WYSJINSKY, de Sowjet-Russlsche minister van bui tenlandse zaken, zou de Oost-Duitse regering gisteravond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dau tot de instelling van een Oost- Duits leger zou besluiten als een West-Duitse gewapende macht zou z(jn opgericht. Volgens Duitse kringen, die be weren in nauw contact te staan met de Oost-Duitse regering, zou Wysjinsky er de nadruk op heb ben gelegd, dat de volkspolitie niet te zeer het karakter van een para-militaire organisatie moest aannemen. Wysjinsky zou op een langdu rige conferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, hebben gezegd, dat men in de nabije toe komst geen opzienbarende veran deringen in de Russisch-Duitse betrekkingen moest verwachten. Een half uur voordat Wysjins ky de voornaamste geallieerde functionarissen gisteravond in het huis der Sowjet-cultuur zou ontvangen, werden strenge veilig heidsmaatregelen genomen. Honderden zwartgeuniformeer- de leden van de Oost-Duitse volkspolitie, gewapend met kara bijnen en revolvers en begeleid door verschillende secties Sowjet- soidaten met bontmutsen en tom- myguns, zetten Unter den Linden Sociale verzorgster gooide een peukje weg. Binnenbrand in Groninger confectiefabriek. Doordat een sociale verzorgster in haar werkvertrek wat achte loos een peukje had weggeworpen ontstond een zware binnenbrand in de confectiefabriek van de fir ma Santega te Groningen. Het vuur kon tot het kantoor tje van de onvoorzichtige rook ster worden beperkt. De sociale verzorgster was naar een andere afdeling gegaan en ontdekte b(j haar terugkeer de brand. De schade wordt op f 4000.— geraamd. Kapelaan krijgt 4 maanden gevangenisstraf. De kapelaan A. E. F. G. Walfs werd door het Arnhemse Ge rechtshof veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden wegens het doen opnemen van een valse op gave in een authentieke acte (verduistering van staat). Deze geestelijke had, om zijn familie schande te besparen, voor het buiten echt geboren kind van zijn zuster een gefingeerde naam opgegeven aan de burgerlijke stand te Winterswijk. De procu reur-fiscaal had 3 maanden voorwaardelijk geëist en een boete van f 1500.In eerste aanleg was het vonnis van de Zutphense rechtbank een jaar gevangenisstraf. Gisteravond heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de minister-de nota van wijzigingen Inzake het Beheersinstituut had teruggenomen. Hierover komt later een be grotingswijziging. af en ontruimden de straat. Ook journalisten werden geweerd. De westelijke geallieerde auto riteiten ontmoetten hier voor de eerste maal officieel de leden van de Oost-Duitse regering. Een Britse gast, die de receptie bij woonde, verklaarde naderhand tegenover de pers, dat de atmosfeer zeer vriendschappelijk was. De geallieerde autoriteiten, on der wie de drie westelijke stads- commandanten van Berlijn, wer den echter niet aan de Duitsers voorgesteld. Ontstemming over benoeming van burgemeester Schokking. De federatie Den Haag van de Partij van de Arbeid heeft haar ernstige ontstemming uitgespro ken over het feit, dat bij de be noeming van een burgemeester van Den Haag geen rekening is gehouden met de politieke sa menstelling van de bevolkingen dat blijkbaar welbewust niet tot benoeming van een lid van de Partij van de Arbeid in genoem de functie is overgegaan, on danks het feit, dat deze partij over voor dit ambt geschikte candidaten beschikt. NIEUW EERSTE-KAMERLID. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature mr G. E. van Walsum (Party van de Arbeid) benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer dr F. Wibaut te Amsterdam. Op Zaterdag 24 December wordt in de Domkerk te Utrecht een Kerstbijeenkomst gehouden, die evenais vorige jaren door de P.C.J.-zenders naar Indië zal wor den uitgezonden. Sterke Deense concurrentie. De Nederlandse kaashandel heeft de laatste tijd scherpe con currentie van de zijde van Dene marken te weerstaan, met het ge volg, dat de prijzen zich in dalen de richting gaan bewegen. Om de export 4e vergroten, is men de vorige week begonnen met de uitvoer naar Duitsland, Sterke Deense concurrentie heeft de regering echter doen be sluiten tot opheffing van de de valuatieheffing voor de export naar België op 1 Januari. Het Amerikaanse vrachtschip „Williamsburg" heeft de red dingsboot met vermiste opvaren den van de „Doros" ontdekt. De inzittenden, die oorspronkelijk zes in aantal waren, zeiden, dat één hunner was overleden en over boord gezet. De anderen zijn op gepikt en worden door de „Wil liamsburg" naar Miami vervoerd. Het aantal overlevenden be draagt nu, met de door het tank schip „Sparrows Point" geredde acht zeelleden, totaal dertien man. De bemanning bestond in totaal uit 23 koppen, van wie tien Nederlanders. Als overleden worden thans be schouwd: J. C. Krofln uit Haarlem, ge zagvoerder; J. de Jong, Amster dam, eerste stuurman; H. R. H. Schinkel, Zuid-Laren, stuurmans leerling; T. W. Kiffers, Zwolle, electriciën; J. J. Lits, Amsterdam 2e stuurman; J. Pijpensteel, Eind hoven, 3e stuurman; A. C. Jon ker, IJmuiden, 2e machinist; L. Goudsmit, Amsterdam, 3e„machi- nist; G. Bakker, Amsterdam, hof- De heer Burger (Arb.) wenste meer recht in de civiele sector en betere voorzieningen voor het kort geding alsmede van de rechtsbijstand voor on- en min vermogenden in burgerlijke za ken. De heer Terpstra (A.R.) be sprak de herziening van het bur gerlijk wetboek. Bij de methode van voorbereiding, welke de mi nister voorstelt, zullen veel voor delen gemist worden, zei hij, wel ke men b(j de tot nu toe gevolgde werkwijze wel kende. Ten aanzien van het totstandkomen van inter nationale rechtsregelingen is het z.i. steeds de vraag hoe voorko men kan worden, dat de volksver tegenwoordiging voor voldongen feiten gesteld wordt. Een oplos sing ziet hij niet. De heer van der Feltz (C.H.) vond spoedige invoering van een administratieve rechtspraak noodzakelijk. De heer Bachg (K.V.P.) be pleitte o.a. inschakeling van de Kamer of Kamercommissies voor afsluiting van tractaten. Ook de heer Vonk (V.V.D.) achtte administratieve recht spraak wenselijk. De minister moet waakzaam zijn ten aanzien van clandestien wapenbezit, meende hij. De heer Gerbrandy (A.R., op merkende, dat een der belang rijke elementen van de rechtstaat openbaarheid is, vroeg of het par lement en de burgerij niet te veel wordt onthouden. Het Nederland se volk heeft het gevoel in een keurslijf te zijn gekneld en door bureaucratie te worden over heerst. Het antwoord van de minister. Minister Wijers persisteerde ten aanzien van het burgerlijk procesrecht bij wat hij in de Me morie van Antwoord dienomtrent heeft gezegd. Al een halve eeuw heeft men het erover, dat dit recht moet worden vervangen, maar men is nog niet geslaagd in een vernieuwing. De medewerkers van de Stich ting Toezicht Politieke Delin quenten zullen nog enige tijd kun nen doorwerken; dan zal de toe zicht moeten overgaan op de re- classeringsinstellingen. Het is uitermate moeilijk wa pens op te sporen, maar er is toch nog al succes geweest bij een on derzoek. Voorzieningen zullen worden getroffen om onbetrouwbare ambtenaren van vitale posten te kunnen verwijderen. Deze mededeling was voor de heer Terpstra (A.R.) aanleiding bij de replieken te vragen „of deze mededeling zo moest worden verstaan, dat er een nieuwe lijst van verboden verenigingen komt' Daarover kon de minister echter geen mededelingen doen. Om ruim half één werd de ver gadering gesloten. Het Centraal werkcomité va- cantie is reeds de vacantiesprei- ding voor 1950 aan het voor bereiden. Zo is dezer dagen aan alle gemeente- en schoolbesturen in de plaatsen boven 8000 in woners circulaire gezonden, be helzende een sectorenindeling voor de scholen voor l.o., aan vang resp. 15 Juli, 22 Juli en 29 Juli of later. Deze indeling is door alle be reikbare instanties aanvaard en ondersteund en- deze actie in de lagere schoolwereld blijft enige maanden op doorvoering hiervan gericht. Op grond van deze instem ming zijn de bouwvakken voor nemens eveneens 3 sectoren bin dend voor de bedrijven aan te geven, hetgeen hierop neerkomt, dat deze vaeanties zullen begin nen voor de le, 2e en 3e sec tor op onderscheidenlijk 15 Juli, 22 Juli en 15 Augustus 1950 meester; H. B. Huibreehts, ma troos, West-Indië. Toch worden de nasporingen voortgezet. De kok van de „Doros", P. H. van de Bruyn Roosenburg, is overleden in de sloep, waarin zich de vijf opvarenden bevonden en moest overboord gezet worden. Ook hij was afkomstig uit West- Indië. DEBARKATIE „ZUIDER KRUIS" OP 17 DECEMBER. Het troepentransportschip „Zui derkruis" dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. in de ha ven van Rotterdam wordt ver wacht, zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden, Zaterdag 17 December des morgens te 9.00 uur, ontscheept worden. Gelukkig echtpaar kreeg electrisch fornuis. En een speech van Mr Roosjen. Tijdens de wekelijkse steravond van de N.C.R.V., die ditmaal te Haarlem werd gehouden, heeft de voorzitter, mr Roosjen, de naam van het 200.000ste lid bekend ge maakt. Het was het pas getrouw de echtpaar Belgrave uit Aals meer, dat van de N..C.R.V. het eleetrische fornuis en een grote taart kreeg aangeboden. Het ge lukkige echtpaar werd door hem hartelijk toegesproken. Aanbieding handtekeningen. Zaterdagmiddag 17 December a.s. zal de aanbieding van de door de actie „Red de volken van Ambon,. Timor en de Mi- nahassa" verzameld, handteke ningen aan de griffie van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raai geschieden. Deze aanbieding zal te drie uur worden vooraf gegaan door een betoging op het Lange Voorhout. Vervolgens zal men onder trommelslag in op tocht naar het Binnenhof trekken. Zijn zestiende vrouw. J. F. Williams, die in Iowa bekend is als de man die de meeste keren getrouwd is, heeft een eis tot echtscheiding van zijn zestiende vrouw inge diend. Williams is 67 jaar. Nu heeft zijn laatste vrouw, met wie hij in 1946 in het huwe lijksbootje stapte, hem verla ten. Williams trouwde in 1904 voor de eerste keer. AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT. Een Superfort van de Ameri kaanse luchtmacht is bij een startbaan op de vliegbasis Walker te Roswell (Nieuw Mexico) neer gestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 man aan boord. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Winterlezing te Terneuzen. Gisteravond hield Dr J. v. d. Linden van Java, thans tijdelijk verbonden aan de Geref. Kerk van Harmeien, in de Geref. Kerk te Terneuzen een lezing over het onderwerp: „Op weg naar de Heilige Stad" (Openb. 21:14). Na een verhandeling over de zen ding in Indonesië en de verschil lende aspecten daarvan in de naaste toekomst, wees hij op de weg, die wij allen moeten maken naar het nieuwe Jeruzalem. Ieder heeft hiervoor, aldus spr„ in de wereld een afzonderlijke taak, en indien wij, lettend op het door Jezus gegeven zendingsbe- vei, de noodzaak ervan inzien, dat juist door de zending velen door de poorten der Heilige Stad moe ten binnenkomen, moeten wij on ze grote steun verlenen, zowel moreel als daadwerkelijk aan al die jonge kerken, die in de hele wereld bestaan. Onze ogen ge richt houdende op die gouden toe komst, werken wij door, en wij zetten onze schouders onder dit werk. Spr. eindigde met het bekende gezang: „Die hoop moet al ons leed verzachten". Deze aandach tig aangehoorde rede heeft de vele aanwezigen de zekerheid ge geven, dat deze avond goed be steed was. Woensdag heeft de classis Goes der Hervormde Kerk, na opening door de praeses, ds A. Postma van Kamperland, en lezing der notulen zich de hele dag bezig gehouden met het behandelen van de Nieuwe Kerkorde. Het bleek, dat niemand bezwaren liad tegen de theologische achtergrond, waardoor terstond kon worden overgegraan tot de artikelsge- wjjze behandeling. Bij de eind stemming waren alle leden voor. Het resultaat der besprekingen was, dat de volgende artikelen met algemene stemmen werden aanvaard. 1. Van de Kerk. 3. Van de Orde der Kerk, waarbij men de uitdrukking belijdenis en wan del veranderde in belijdenis en leven van gemeenten etc. 5. Van de ambtelijke vergaderingen. 6. Over de organen van bijstand. 10. Van het belijden der Kerk. 11. Van de predik- en eredienst met wijziging van dit geschrift in Van de eredienst. 12. Van de feest- en gedenkdagen. 13. Van het kerkboek, waarbij met alge mene stemmen werd aanvaard een motie van ds Hulsbergen om met nadruk aan de Generale Sy node te verzoeken, geen enkele uitgave van psalmen en gezangen afzonderlijk verkrijgbaar te stel len, maar dit altijd te doen in combinatie met het dienstboek, het belijdenis- en leerboek en de kerkorde. 15. Van de Heilige Doop. 16. Van de catechese. 17. Van de openbare belijdenis des geloofs, met wijziging van de eer ste zin in: Zij die begeren ais be lijdende leden in het midden der gemeente te worden opgenomen OM daardoor en niet zoals de oorspronkelijke lezing: te worden Het nationaal voorbereidings comité heeft de volgende bekend making uitgegeven: „Op de dag van de souvereini- teitsoverdracht zal de rechts staat der vrije en souvereine Re- publik Indonesia Serikat geboren worden, die gebaseerd is op er kenning van de Goddelijke ai- macht, van humaniteit, nationali teit, nationaal besefj democratie en sociale rechtvaardigheid. De souvereine macht zal dan worden uitgeoefend door de Indonesische nationale regering in samenwer king, met de volksvertegenwoordi ging en de senaat". De ambtenaren. In afwachting van verdere be slissingen van de regering der R.I.S. worden alle burgerlijke ambtenaren, onder wie ook de po litie, die op het tijdstip van de souvereiniteitsoverdracht werk zaam is bij de voorlopige federale regering, ambtenaren van de or ganen en diensten der R.I.S. en blijven als zodanig hun verant woordelijkheden uitoefenen. Ieder is verplicht deze ambte naren in de uitoefening van hun taak te erkennen. De strijdkrachten. De Nederlandse troepen van land- en zeemacht zullen niet op treden behoudens op uitdrukke lijk verzoek van de regering der R.I.S. en met goedkeuring van de regeringen of besturen der be trokken deelgebieden, indien hulp nodig mocht zijn ter verzekering van de orde en veiligheid. De vlag gaat neer. Op het tijdstip van de ove dracht der souvereiniteit te Am sterdam zal te Batavia voor het paleis aan het Koningsplein met veel ceremonieel de Nederlandse vlag worden neergelaten en de rood-witte vlag worden gehesen. LOODGIETERSLEERLING UIT DAKGOOT GEVALLEN. De 1-7-jarige loodgietersleer ling J. van Kerpel te Rotterdam is gistermiddag uit een 12 m. hoge dakgoot van een huis geval len. Hij had deze goot schoonge maakt. Met een schedelbasisfractuur is hij in het Gasthuis opgenomen, waar hij in de loop van de middag aan de bekomen verwonding is overleden. Wat zijn „technische redenen"? Het Tweede Kamerlid Stapel kamp (A.R.), heeft minister Mansholt schriftelijk gevraagd, welke de „technische redenen" zijn, die een reeds aangekondigde verlaging van de suikerprijs on mogelijk maken. „Moet uit de bedoelde bekendmaking worden opgemaakt, dat de regering maat regelen in uitzicht stelt, zonder zich vooraf te hebben vergewist of deze technisch uitvoerbaar zijn?", vraagt de heer Stapel kamp. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Matige en in de kuststreken nog vrij krachtige wind uit wes telijke richtingen. Zwaar bewolkt met opklaringen en enkele ver spreid voorkomende buien. Iets zachter vooral in de noordweste lijke helft van het land. De weg was niet gemakkelijk maar het fundament des te hec hter. Naar wjj vernemen is liet voorbereidende werk voor de oprich ting van een Protestants-Interkevkeiyk-Sanatorium in het Zuiden des lands in een vergevorderd stadium gekomen. In beginsel is er overeenstemming tussen de samenwerkende instanties. Ki gen lijk Is het een fusie van een drietal bewegingen, die eenzelfde doel be oogden. Alllereerst vermelden wij hier de Stichting „Heezeroord", ge vestigd te Eindhoven, verder het dusgenoemde Hervormde Sana torium-Comité en tenslotte een groepering van personen uit de Gereformeerde Kerken, Gereformeerde Gemeenten, Chr. Geref. Kerken en Geref. Kerlten (onderli, art. 31 K.O.). DANK ZIJ OVEREEN STEMMING TUSSEN SAMEN WERKENDE INSTANTIES. Het zal gemakkelijk begrepen worden, dat het niet vanzelf ging om tot deze fusie te komen. De weg, die bewandeld is, is ook niet de gewone. Terwijl men doorgaans een ver eniging opricht om deze zaak te dienen, heeft men hier in het Zui den een andere organisatievorm uitgekozen. Bij wijze van vervan ging van een algemene ledenver gadering van een vereniging heeft men hier een college van commis sarissen. Deze commissarissen worden aangewezen door hele of halve kerkelijke instanties. Ge volg daarvan is geweest dat men, aleer tot een definitieve oprich ting te komen, ruggespraak moest houden met allerlei kerkelijke vergaderingen en diaconale con ferenties. Daardoor is de weg niet gemakkelijker geworden. Wel hoopt men dat juist daardoor het fundament der stichting des te hechter zal wezen. De zetelverdeling en liet commissariaat. Van Hervormde zijde heeft men recht op 34 zetels in het commis sariaat, dat uit zestig personen zal bestaan. Ciassicale vergade ringen, Prov., Kerkbesturen, Fe deratie van Diaconieën en Alge mene Diaconale Raad, Raad voor Kerk en Ziekenzorg en Ned. Herv. Stichting voor sociale ar beid in het Zuiden, wijzen com missarissen aan. De diaconieën van de Gerefor meerde Kerken in het Zuiden hebben recht op 15 zetels, de Ge reformeerde Gemeenten op 5, de Chr. Geref. Kerk op 2 en de Ge reformeerde Kerken (onderh. art. 31) op 2 zetels. Voorts verleende men aan Ev. Luth. Kerk, Remonstr. Geref. Broederschap en Bond voor Vrij Evangelische Gemeenten één ze tel en aan de Belgische Nationale Kerk en de Belg. Chr. Zendings kerk een zetel. Hoewel bij deze samenwerking aan de Hervormde kerk een dominerende plaats is toevertrouwd, vertrouwen de minderheden dat hiervan geen misbruik, zal worden gemaakt, maar dat bij alle instanties de be geerte leeft tot een cordiale sa menwerking te komen, in de geest der dienende liefde van Christus. De Stichtingsacte. Tot een zuiver afgewogen re dactie van de stichtingsacte kon het op de vergadering, welke Woensdag te Eindhoven werd ge houden, om des tijds wil, niet ko men. Ds Wesseldijk, Ned. Herv. predikant te Eindhoven en voor zitter van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk, zal in gemeen accoord met ds P. van Til, Geref. pred. te Middelburg tot een der gelijke redactie komen. Als dit concept Koninklijk goedgekeurd is, zal de oprichting van de Pro testants Interkerkelijke Stichting „Zuid-Nederlands Sanatorium te Breda" een feit zijn geworden. Daarna zullen de verschillende hierboven vermelde instanties, door een ingesteld voorlopig co mité worden uitgenodigd voor 8 Febr. 1950 de commissarissen met secundi aan te wijzen. Deze com missarissen worden dan tegen 16 Febr. 1950 bijeengeroepen om een bestuur te kiezen en hun verdere werkzaamheden, ten bate van on ze tuberculose-üjders aan te van gen. SCHEVE SCHOORSTEEN. Pisa moge dan zijn scheve toren hebben en de Oldehove in Leeuwarden moge wat scheef staan, sedert enige tijd kan ook Blokzijl, aan de vroe gere boorden van de Zuider zee, zich beroepen op iets „scheefs" dat meters hoog te gen de sombere winterluchten over veriaten polders zich af tekent. Het is een fabrieks schoorsteen van het vroegere electr'iciteitsbedrijf van Blok zijl. De spits van de pijp wijkt wel een halve meter af van de normale stand. De oorzaak van deze „scheve" affaire? De gronden van het oude land, drogen sterk in door de bema ling van de nieuwe N.O.-Pol- der. Het gemeentebestuur' heeft nu maar besloten de schoorsteen te laten slopen. Het kan namelijk heel hard waaien over die verlaten vlak jes. Het scheve geval zou de omwonenden heel wat narig heid kunnen bezorgen. Met de „Johan van Oldenbar- nevelt", de „Bennekom" en de „Helena", kan zeepost worden verzonden naar resp. Indië, An tillen en Suriname. Posten op 21, 18 en 21 December. De Haar lemse politie heeft een 36-jarige vrouw gearresteerd, die verdacht wordt van oplichting. Gedurende 12 jaar zou zij diverse fabrikan ten hebben afgereisd om giften los te krijgen voor behoeftige T.B.C.-patiënten. Een deel der giften gebruikte zij ten eigen bate. Te Goengahuizen bij Leeuwarden is een kapitale boer derij van de heer Kroeze afge brand, 30 stuks vee kwamen om. Anderhalf jaar is geëist tegen de Rotterdamse ambtenaar A. Maat, die, belast met het beheer en verantwoording van de finan ciën van de voogdijraad te Rot terdam een bedrag van 24.000 gulden heeft verduisterd. De stakende arbeiders in de Londen- se electriciteitscentrales hebben besloten het werk te hervatten in afwachting van de uitslag van verdere onderhandelingen. In Zuid-Duitsland is gisterochtend het zwaarste pak sneeuw van dit jaar gevallen. Een dokter te Kiel heeft een t'azen long gecon strueerd, waarvan het gewicht en de kosten de helft minder zouden zijn dan van een ijzeren long. opgenomen, daardoortot het Heilig Avondmaal te worden toegelaten, doen in'de gemeente openbare belijdenis des geloofs. Het woordje om moet worden tussengevoegd, om nadrukkelijk het Heilig Avondmaal als motief tot het doen van belijdenis te doen gelden, 18. Van het Heilig Avondmaal. 19. Van de dienst der barmhartigheid. 20. Van de her derlijke zorg en het opzicht. 21. Van het huwelijk. 22. Van de fi nanciën. 23. Van liet toezicht.-24. Van de behandeling van bezwaren en geschillen. 25. Van het verband met andere Kerken. 26. Van de hereniging der Kerken. 27. Van de ordinantiën, en 28. Van de ver anderingen in de kerkorde, waar bij in beide artikelen de vergade ring met 3 stemmen tegen de in voeging wenste, dat de Synode wijzigingen en ordinanties en kerkorde heeft vast te stellen, in dien de MEERDERHEID van de consideraties der ciassicale ver gaderingen haar daartoe doen be sluiten. Een zelfde toevoeging werd nog aangebracht in artikel 13. 29. Van de orde der Kerk in tijden van nood vond algemene aanhang. 30 leden der vergade ring wensten nog te zien toege voegd, dat men in elk geval by alle noodmaatregelen gebonden zal blijven aan artikel 10. DISCUSSIE. De volgende artikelen lokten een vrij uitvoerige discussie uit. Artikel 2. Van de gemeenten. Hierby was in de voorlopig door de Synode vastgestelde eindre dactie de oorspronkeiyke lezing: „krachtens de bediening van Woord en Sacramenten behoren vervangen door: „krachtens het genadeverbond behoren tot een Hervormde Gemeente, die rondom Woord en Sacramenten wordt vergaderd" drie groepen: beiydende leden, doopleden en zij die uit Hervormde ouders zyn ge boren. De meerderheid der ver gadering 37 leden wilde d« uitdrukking „genadeverbond" handhaven, omdat alleen hier door de derde groep gemeente leden theologisch gefundeerd kan worden. Een voorstel om de volg orde der drie groepen leden om te draaien werd aangenomen met 25 tegen 23 stemmen. Artikel 4, van de ambten, bleek by sommigen bezwaren te hebben opgeroepen tegen de ambtsbe schouwing welke in de kerorde naar voren komt. Men was van mening, dat het vasthouden aan slechts 3 ambten niet bijbels ge fundeerd kan worden. By stem ming bleken 5 leden onoverko- meiyke bezwaren tegen de ach tergrond van dit artikel te heb ben. Verworpen werd een voor stel om de uitdrukking dat de predikant-evangelisten werkzaam zijn in de kerstening van de we reld te wijzigen in: bekering der wereld, terwyi het leiden van be grafenissen te rekenen onder de ambtsplichten van de predikanten slechts 11 voorstemmers kreeg. Het oorspronkeiyk vastgesteldê ontwerp werd derhalve ongewij zigd aangenomen. Artikel 7. Van de bedieningen, werd met 37 stemmen aanvaard. 8. Van het apostolaat, aanvaard met 8 stemmen tegen. 9. Van de geestelyke vorming der jeugd met 37 stemmen voor. Artikel 14. Van de opleiding en vorming tot dienaar des Woords. Hierin werd door een meerderheid de wyziging aange bracht, dat de zorg hiertoe niet berust bij de Generale Synode, maar by de Kerk. Met 30 stem men voor werd de uitdrukking dat een tot de Evangelie-bedie ning toegelaten candidaat „het recht krijgt te staan naar het ambt van dienaar des Woords gewyzigd in: „krijgt hij het recht zich beroepbaar te stellen". By de eindstemming over het aldus geamendeerde ontwerp ble ken ALLE LEDEN voor te zijn, In volgende vergaderingen ko men nu de 20 ordinanties en Fun damenten en Perspectieven van beiyden aan de orde. Kerstavond te Terneuzen. Door de afd. Terneuzen van da Ver. v. Ned. Huisvrouwen werd Donderdagavond in de bovenzaal van hotel Pays Bas, een Kerst avond gehouden. De aantrekke- hjk versierde zaal was geheel be zet en de stemming was buiten gewoon goed. De avond welke werd afgewisseld door zang, mu ziek en voordracht droeg een prettig en gezellig karakter. Middelburgse zwanenfamilie wordt aanmerkelijk uitgebreid. Zaterdagmiddag vindt de „tewaterlating" plaats. Dank zy schenkingen van de firma's Jobse en Konraad, dé buurtvereniging Nieuw Middel burg en een aankoop van de ge meente zal de zwanenfamilie, die sinds enige maanden in de Mid delburgse vesten zwemt, een be langrijke uitbreiding ondergaan. Hun aantal zal zodoende op twaalf worden gebracht. Vier hiervan zullen morgenmiddag te drie uur aan de Veersesingel t.o. de Zaeh. Jansenstraat officieel te water worden gelaten. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Goes heeft besloten tot verwarming van de kerk over te gaan. De kosten zijn in totaal geraamd op f 25.000.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1