PROVINCIENIEUWS GEMEENTERADEN Lezers grijpen naar de pen Krabbendijke en Arnemuiden moeten aanpassen. Gevaarlijke verkeerssituatie op rijksweg Terneuzen' Belgische grens. VAN BERGEN. Van Bergen, die rjjke man. S. N. P. voor zwaar werk. Donderdag 15 December iyiy PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD "'agfna 3 (Vervolg van pag. 2). A.N.W.B. vraagt aanleg van rijwielpad. rteeos lang is de verkeerssitua tie op de drukke rijksweg Ter- neuzenSas van Gent in hoge mate onbevredigend en gevaarlijk, aldus schrijft de A.N.W.B. Reeds dertien jaar geleden, in 1936, heeft de Bond de Minister van waterstaat verzocht „de spoedige aanleg van een rijwiel pad langs deze weg te willen be vorderen". De totstandkoming va dit rijwielpad moest reeds toen zeer urgent worden geacht, daar het rijwielverkeer hier, vooral op het tijdstip van aan- en uitgaan der fabrieken, zeer druk was. Wielrijders namen dan een groot deel van de slechts zes m. brede rijbaan in beslag, waardoor vooral in de herfst en winter en bij ongunstige weersomstandighe den, voortdurend zeer gevaarlijke situaties ontstonden. Immers, langs deze weg loopt een breed en diep kanaal, dat slechts door een onverharde berm van V/j 2 m. van de rijbaan gescheiden is. De Minister antwoordde des tijds, dat tot aanleg van een fiets pad zou worden overgegaan, zo dra gelden ter beschikking zou den komen. Toen hiervoor in de begroting van het Verkeersfonds voor 1937 weer geen gelden werden uitge trokken, heeft de A.N.W.B. zich in dat jaar opnieuw tot de Mi-, nister gewend; het reslutaat bleef nihil. Nu na de oorlog de drukte op deze hoofdverbinding Terneuzen- België nog aanzienlijk is toege- nor. en, heeft de A.N.W.B., nog steeds niet ui* het veld geslagen, zich opnieuw tot de bevoegde au toriteiten gewend. Aan de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat is ditmaal met klem verzocht, er bij de Mi nister op te willen aandringen, dat ln het komende jaar de no dige extra-gelden voor de aanleg van dit rijwielpad beschikbaar zullen worden gesteld. Op de be groting 1950 komen deze gelden namelijk weer niet voor, hoewel de materialen voor de aanleg reeds geruime tijd ter plaatse aanwezig zijn. Veel hoop op inwilliging van dit v -zoek heeft de A.N.W.B. echter ditmaal heiaas niet Zeeuwse Bond van Harmonieën blijft. Het voorstel van het bestuur ven de Zeeuwse Bond van Har- na ^te-gezelschappen om de bond op te heffen en zich op te lossen in de Federatie, is op een vergadering van deze bond te Goes met 19 tegen 11 stemmen verworpen. Het bestuur kreeg de raad om maar af te treden. Verkeersstremming te Sluiskil. De A.N.W.B. deelt mede, dat de brug te Sluiskil over het ka naal Sas van GentTerneuzen op Donderdagmiddag a.s. van 13 17 uur voor het gemotoriseerde verkeer afgesloten zal zijn, dit in verband met het verrichten van noodzakelijke werkzaamheden. Het verkeer in Zeeuws Vlaan deren van Oost naar West, vise versa, zal of in Terneuzen of in Sas van Gent het kanaal moeten passeren. Wielrijders en voetgangers kunnen te Sluiskil tijdens de stremming wel van de brug ge bruik maken of zullen per pont overgezet worden. MIDDELBURG. „De strijd om de atoombom", In de schouwburg draaide Dinsdag- en Woensdagavond voor de C.F.A. de film „De strijd om de atoombom". In het genre der oorlogsfilms is gedurende de laatste jaren .eel vertoond, doch er is slechts .veinig goeds te voorschijn geko men en om die reden hadden wij van deze film dan ook geen te ,ioog gespannen verwachtingen. Ook het publiek dacht er blijk baar zo over, want de belangstel ling was niet bepaald groot. „De strijd om de atoombom" echter vormt gelukkig een zeer gunstige uitzondering. Het is een volkomen aanvaardbaar en onop gesmukt verhaal, dat nochtans 'n uiterst gevaarlijk en spannend oorlogs-avontuur behelst. Elf jonge Noren, in geallieerde dienst, verijdelen de Duitse po gingen om „zwaar water", een voor de fabricage van de atoom bom onmisbaar product, te fabri ceren en zodoende de oorlog be slissend te beinvloeden. Dat een historisch gegeven dermate „natuurgetrouw" en dus zeer reëel kon worden gerepro duceerd, is bewonderenswaardig. Het vestigt nog eens te meer de aandacht op de kwaliteiten der Franse film het is een Frans- Noors filmproduct waarbij Hollywood ver achterblijft. Men kan er n.l. zeker van zijn, dat 'n Amerikaanse filmmaatschappij er een 'fantastische mislukking van zou hebben gemaakt. Nu is het in de eerste plaats een „verhaal" gebleven, waarin alle filmische onzin zorgvuldig is vermeden, en als zodanig is „De strijd om de atoombom" het zien meer dan waard. GOES. Kerstpottenactie. Evenals andere jaren is het Leger des Heils ook nu weer begonnen met de Kerstpotten actie. De potten, die bij het Post kantoor, het Stadhuis en op de hoek GanzepoortstraatKlok- straat zijn geplaatst, zullen het publiek drie dagen in de ge legenheid stellen hun steentje bij te dragen om het Kerstwerk van het Leger des Heils mogelijk te maken. Een opwekking om het prachtige, onbaatzuchtige werk van het Leger des Heils te steunen, zal naar wij hopen, overbodig zijn! VROUWENPOLDER. Ongewone verhuizing. Maandag gebeurde het te Vrouwenpolder dat door ver schil van mening tussen erf genamen van een boedelschei ding, het huisraad van een arme weduwe onder toezicht van de politie op een wagen geladen moest worden, wat nogal sensa tie verwekte in het rustige dorp. N. EN ST. JOOSLAND. Uitvoering muziekvereniging. De muziekvereniging „Oefening na den Arbeid" heeft haar jaar lijkse uitvoering gegeven. De voorzitter de heer A. I-I. Baur- doux heette bij de opening speci aal welkom de burgemeester met zijn echtgenote en de oud-direc teur de heer P. Meliefste. De heer Pluijmers had een heel nieuw to neel laten inrichten, hetgeen de uitvoeringen in het algemeen ten goede zal komen. In het eerste KATTENDIJKE. Begroting voor 1950 vastgesteld. de Maandag gehouden raads vergadering van Kattendijke, heeft burgemeester A. Schipper zijn hartelijke dank gebracht voor de vele- blijken van belangstelling, die hij bij zijn installatie onder vonden heeft. Op een verzoek van de Dierenbescherming om een subsidie werd afwijzend beschikt. Besloten werd een J/j cent per in woner per jaar beschikbaar te stellen voor het Kankerbestrij- dingsfonds. In de kosten, die een leerling uit de gemeente heeft voor het volgen van de cursus voor kleuteronderwijs te Middel burg, zal de gemeente f 60 bij dragen. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1950 werd goedgekeurd; het gemeente lijk subsidie is geraamd op f 1700. De gemeentebegroting voor 1950 werd vastgesteld met aan in komsten en uitgaven f 93.423,13. De kapitaaldienst wees aan in komsten en uitgaven een bedrag aan van f 90.211,74. In de begro ting is een post van f25.000 op genomen voor straataanleg te Kattendijke en f 3000 voor ver betering van de school. De ver goeding voor het lager onderwijs werd vastgeseld op f 27,38 per leerlin„ Nadat de gemeenterekening over 1948 voorlopig vastgesteld was, werd besloten de gemeente te laten deelnemen aan de ge meenschappelijke regeling school- tandverzorging. De wederopbouwwerkzaamhe den zullen van het Rijk worden overgenomen en uitgevoerd wor den door de Centrale Dienst Be- velanden. De verzekering van de gemeentegelden werd verlengd en de kindertoelage voor de gemeen teambtenaren vastgesteld. De heren J. van Sabben, N. Meijer, J. Smit, J. van Leeuwen en J. Buteijn werden benoemd tot leden der woningcommissie. De gemeente zal deelnemen in de ga randering voor de geldlening van f 1.000.000 welke de waterleiding Mij „Zuid-Beveland" wil aangaan. De burgemeester werd benoemd tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. B(j de rondvraag vroeg de heer Van Leeuwen toezicht op de dem ping van de put bij de smederij, de heer Smit vroeg inlichtingen over de muziektent en de heer Van Sabben wilde graag verbete ring in de afwatering van de wo ningwetwoningen. N.- EN ST.-JOQSLAND. Er komt een bezinkings- installatie aan de Molenweg. 1 De raad van N. en St Joosland I kwam Maandagmiddag onder iei- ding van de burgemeester in spoedeisende vergadering bijeen. Van Ged. Staten was de goedkeu ring ontvangen voor de aankoop van een perceel grond van 500 M3 voor het bouwen van een be- zinkingsinstallatie einde Molen weg ad f 0,75 per M\ De heer E. Verlare heeft zijn benoeming aan genomen als lid van de commissie van advies ingevolge de Woon- ruimtewet 1947. Op voorstel van B. en W. werd besloten de lopen de kasgeldlening met de Centrale Raiffeisenbank door bemiddeling van de Coöp. Boerenleenbank te Arnemuiden ad f 25.000 voor het jaar 1950 te verlengen. M.a.s. werd besloten de eigendommen jvan de voormalige Korfbalvereni- jging „S.I.W." voor een bedrag van f 70 over te nemen ten dien ste van de lichamelijke opvoeding der kinderen op de beide scholen. Het kleedlokaaltje zal worden hersteld, terwijl er 'n afrastering zal worden geplaatst. Een adres van de Z.L.M., afd. Nieuw- en St Joosland inzake gebruik van een lokaal der O.L. school om een cursus te houden in motor- en tractorkennis werd afgewezen. Er is nog steeds geen schoon- maakster komen opdagen, zodat een nieuwe oproep ter kennis van de ingezetenen zal worden ge bracht. Ingevoerd werd een nieuw tarief, zulks met ingang van 1 Januari 1950, voor een te heffen steiger-, kade-, los- en laadgeld aan de haven. Naast het bestaan de tarief zal een nieuwe heffing worden berekend ad f 0,16 van elke 1000 kg. geloste of geladen producten, terwijl voor producten, welke niet worden gewogen op de weegbrug, een los- of laadgeld is verschuldigd van f 0.50 per voer. Bij de rondvraag besprak dhr C. v. Nimwegen het ongeluk overkomen aan dhr K. Knuijt, de heer A. de Jager de trage gang van zaken van de riolering in Molenweg; dhr S. Janse Szn. de te leggen waterleiding in Molen dijk en dhr C. A. Polderdijk het onderhoud van de Oudendijk. deel :.n de avond bracht de mu ziekvereniging enige muzieknum mers ten gehore. Na de pauze werd een drama tisch toneelspel in drie bedrijven „Boerenstrijd" met veel elan op de planken gebracht. Verkiezing kerkcolleges. Tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk in deze gemeente werden benoemd; de heren P. W. de Lan ge en R. Joosse Rzn. De heer De Lange werd herbenoemd en de heer Joosse in de plaats van de heer J. Dingemanse, die had be dankt. Als diakenen werden aan gewezen R. Joosse Jzn en P. de Klerk, in de plaats van J. Koppe- jan en R. Joosse Rzn. De eerst genoemde had als zodanig be dankt, terwijl de heer Joosse tot ouderling was benoemd. KOUDEKERKE. Nieuw bedrijf geopend. Maandagmiddag is het auto reparatie- en garagebedrijf van de heer W. Touw aan de Mid delburgsestraat officieel in ge bruik genomen. Daarbij waren tegenwoordig B. en W., de ge meente-secretaris, de architect de heer Voogt uit Terneuzen, de aannemer, de heer P. Flipse te Koudekerke, de voorzitter van de „BOVAG", de heer Mullié te Middelburg, e.a. De burgemeester, de beer J. L. Dregmans, verrichtte de ope ning. Hij noemde het nieuwe pand een sieraad voor het dorp. Hierna voerde het woord de heer Mullié, die namens de „BOVAG" zijn hartelijke geluk wensen aanbood. Ook de heer Voogt voerde het woord. E.H.B.O.-examen. Maandagavond werd het exa men afgenomen voor het Een heidsdiploma E.H.B.O., van de cursisten die de cursus hebben gevolgd, van de afd. Koudeker ke van het Ned. "Rode Kruis Als examinator trad op dokter G. N. van Gelderen te Middel burg. Alle elf cursisten slaag den, n.l. de dames C. Aarnoutse Jac. Aarnoutse, M. Aarnoutse, J. C. Ruitenbeek, L. Stroo en T. Wielemaker Pd. en de heren J. K. Gideonse, A. Slagboom, J. Verhage Krzn., A. Th. van Wel- sum en P. de Witte. De voorzitter der afdeling, burgemeester J. L. Dregmans, bood de geslaagden zijn geluk wensen aan, wekte hen' op in Rode Kruisverband te werken als helpster en helper en de we kelijkse oefeningen regelmatig bij te wonen. Hij verzocht an deren te animeren aan de nieuw op te richten cursus deel te ne men, welke op 17 Januari 1950 zal aanvangen. Dokter van Gelderen werd hartelijk dank gezegd voor de prettige wijze waarop deze het examen heeft afgenomen. Dok ter Zelvelder werd dank gezegd voor de gegeven lessen alsmede de helpers W. Touw, P. J. de Potter en A. Osté. HOEK. Een 96-jarige. Op 13 December vierde de heer Jac. v. Tatenhove, oudste inwoner dezer gemeente, zijn 96ste geboortedag. De krasse grijsaard, bij wie alleen het ge hoor en gezicht wat verminderen, regelt nog zelf zijn zaken, zoals de onderhandelingen over de verkoop van zijn bedrijfje, waarvan hij nog moeilijk kan scheiden. Hij mocht zich in de algemene belangstelling verheu gen. Gemeentelijke autoriteiten en vele inwoners van Hoek bo den de jarige hun gelukwensen aan. ST. ANNALAND. Aanrijding. Maandagmiddag kwam een luxe auto uit de richting Oud-Vosse- meer en wilde de Langestraat op rijden. Bij 't nemen van de bocht slipte de wagen en reed tegen de tractor van de heer K. op, die daar geparkeerd stond. Daar de heer C. Scherpenisse Wzn bedankte als directeur van het Herv. Zangkoor „V.Z.O.S." te St Annaland, werd, gerekend m.i. v. 1 December jl. ais zodanig be noemd de heer Jacs. Ridderhof, onder-directeur van de voorm. Zangvereniging „Excelsior". Tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande zijn gekozen de heren L. Vos en J. Brasser (in de plaats van de heer K. de Wit te.) In de Geref. Gemeente te Yerseke, zal a.s. Vrijdag 16 Dec., 's avonds 7.30 uur voorgaan ds Chr. van Dam te Werkendam. De heer J. C. van Iwaarden te Heinkenszand is herkozen in de Ned. Herv. Kerk als ouderling. Bij de Maandagavond gehouden verkiezing voor gemachtigde in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Rilland, werden herkozen de heren J. A. Boot en Jac. Bolier en gekozen de heren M. C. Lob- bezoo en A. J. Walraven. Ds de Wit van Middelburg hoopt a.s. Vrijdag (morgen) om 7.30 uur voor te gaan in de Ger. Gemeente te Vlissingen. Uitspraak in zaak tegen Middelburgse jongen. Wegens poging tot doodslag. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg deed gisteren bij vervroeging uitspraak in de zaak tegen C. W. S., 20 jaar, metselaar te Middelburg, thans gedeti neerd, beschuldigd van poging tot doodslag van een 14-jarig meisje. De uitspraak luidde: 8 maan den gevangenisstraf met aftrek voorarrest, waarvan 4 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar, onder de bijzondere voor waarde, dat hij zich gedurende de proeftijd zal gedragen naar de aanwijzingen van het Leger des Heils, afd. Reclassering, te Middelburg, en zich voor de tijd van tenminste 1 jaar zal laten opnemen in de landkolonie van het Leger des Heils „de Grote Batelaar" te Lunteren. Zeeuws att&hLd De bekendste eigenschap van professoren is hun verstrooid heid. Over die verstrooidheid doen allerlei sterke verhalen de ronde. Zo b.v. het verhaal van die professor die zijn vrouw af gaf aan de garderobejuffrouw en met zijn jas aan de schouw burg binnenstapte. In hoeverre al deze verhalen op waarheid berusten kunnen wij helaas niet zeggen; het hier genoemde ge val hebben wij ook slechts van horen zeggen. Toch zijn pro fessoren lang niet de enigen die aan verstrooidheid lijden. Aller lei mensen lijden daar op hun tijd aan. In Waarde leed b.v. pas geleden nog een tractor chauffeur aan deze kwaal. Op zekere avond n.l. kwam deze jongeman, met een S. begint zijn naam en hij komt uit Krabber- dijke, thuis met zijn tractor en metnaar hij tenminste meende, een bieten-magen. Dat laatste meende hij echter alleen, want de magen bleek hij zonder het te hebben bemerkt kwijt te zijn ge raakt. Alles mat hij daaraver kon vertellen, was, dat hij hem even te voren nog gehad had! Over de oorzaak van zijn verstrooid heid meldt onze berichtgever niets. Dat kan van alles zijn. Naar wij echter hoorden is deze chauffeur op een leeftijd, waar op jongemannen over het alge meen nogal ontvankelijk zijn voor de charmes van de andere sexe. Speelde misschien een „blcem" van Bevelandse bodem door zijn gedachten? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht (vac. dr Oberman), W. van Wijngen te Wassenaar; te Zierikzee, J. P. v. d. Boon te Kortenhoef; te Ermelo, J. J. Poot te Barne- veld; te Ter Aar, M. van Ga len te Brake!; te Wilnis, H. Pol, Ind. pred. te Zwanenburg. Aangenomen naar Gaast-Fer- woude, P. E. van Ooijen, cand. te. Groningen; naar Emmeloord (N.O.P.), C. Fortuin, te Berkel- Rodenrjjs; naar Dronrijp, J. Oosterhuis te Heerenveen Ter band. Bedankt voor Vianen, J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee; voor Groningen (nieuwe pred.- pl.), P. J. de Gester te Zwaag- westeinde; voor Woudenberg, J. J. Poot te Barneveld; voor Maasland, J. P. van Roon te Kortenhoef; voor Ede, G. Treure te Wilnis; voor Oudewater, C. van Dop te Ameide. Geref. Kerken. Beroepen te Harlingen, G. Tom te Oudeschoot; te Pijnacker- Nootdorp, K. P. v. d. Wel, le- gerpr., Wagenborgen. Aangenomen naar Zwarte- broek J. P. Boer te Schipluiden. Geref. Gemeenten. Drietal te Nijkerk, H. v. Gilst, cand. te Den Haag, A. Vergunst, cand. te Leiden en G. Zwerus, cand. te Rotterdam. Tweetal te Scheveningen, A. Vergunst, cand. te Leiden en H. v. Gilst te Den Haag. Beroepen te Waarde, G. Zwe rus, cand. te Rotterdam; te Bie- zelinge, A. Vergunst, cand. te Leiden; te Kruiningen, H. v. Gilst te Den Haag. Predikantenweek V.U. Evenals vorige jaren zal ook nu van 26 Jan. a.s. weer een predikantenweek aan de Vrije Universiteit voor alle Geref. predikanten gehouden worden. Voordrachten over actuele on derwerpen zullen gehouden worden door de hoogleraren dr G. Ch. Aalders, dr G. C. Berkou- wer, dr F. W. Grosheide en dr J. Waterink. Niet naar Indonesië. Ds Tj. Haitjema Ned. Herv. predikant te Sloten (Fr.), ds D. v. d. Meulen, Geref. predikant te Aardenburg en ds J. A. Tie- mens, idem te Spijkenisse, zijn 1 Dec. j.l. te Schoonhoven in mil. dienst getreden om 28 Dec. a.s. als res.-legerpredikanl naar Indonesië te worden uitgezon den. In verband met de versnel de repatriëring der Ned. troe pen werd hun uitzending echter afgelast. Genoemde predikanten zullen nu een jaar in Nederland als res.-legerpredikan: dienst doen. Het opschrift voor Middelburgs monument. Het heeft me getroffen, dat al enige malen min of meer deni grerend gesproken werd over de uitgeschreven prijsvraag. Dit nu lijkt me niet fair. Als er poëzie was gevraagd, dan had mogelijk geen enkele Middelburger zich vermeten een poging te doen een opschrift samen te stellen. Ge dachtig aan het: ,,'t Gedicht uit plicht, gelukt niet licht", had nie mand er zich toe gezet. De opgave was echter: een voor het monument passend op schrift van maximum 15 woor den, waarin zowel gevallen bur gers als bevrijders, alsmede de .herrijzenis" van de stad zou .verwoord" zijn. Bij de beoorde ling diende dus allereerst te wor den nagegaan, of men hierin was geslaagd. Had de inzending daar naast nog de verdienste te rij men, zodat het ook gemakkelijk leesbaar en te onthouden zou zijn, dan gaf dat nog geen reden het op z'n kwaliteiten als dichters- werk alleen te gaan toetsen. Een kunstwerk als het monument zal worden, heeft voor „de gewone man" wel enige toelichting no dig. Het getal van mensen, dat kunst weet te waarderen, is niet zo groot en een verduidelijkende tekst zou ons er voor bewaren, steeds toelichting te moeten ge ven, als vreemdelingen vragen: van ,37. „Ook 'n sigaar, Van Bergen?" zei Japie gul. „Hier, pak maar aan „Nee, dank je, ik steek m'n pijp weer aan. Kom, jong, laten we hier gaan zitten, op deze bank. Dan kunnen we nog 'es rustig praten". Van Bergen stak zijn pijp weer aan en zei toen: „Eerlijk gezegd, Japie, ik ben niet helemaal gerust over jou. Is het wel goed, Japie, om nu dadelijk het werk te staken? Als lk jou was zou lk toch maar weer met vis gaan venten". „Mg niet gezien!" zei Japie. „Ha, ha, ha!" 38. Van Bergen zuchtte. „Je moet het natuurlijk zelf weten, Japie. Maar wat mij betreft, lk had nog 'n ouwe geldkist op zolder. Die heb lk nu omlaag gehaald en daar wil lk voortaan mijn geld in bewaren. Jij moet ook gaan sparen, Japie. Dan kun je later een zaak beginnen". Japie luisterde niet eens. Hjj sprong Ineens op en zei: „Zeg, Van Bergen, lk ga vandaag weer naar de stad! Geef me even gauw een stuk of zes munten! Ik wil een cadeau kopen voor m'n moeder. Die ls overmorgen jarig". „Wat wou je kopen, Japie?" „Een gouden oorijzer", zei Japie. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Ie KLASSE: Nieuwdorp I—Co- lijnspl. Boys I; Kloetinge IWol- laartsdijk 1; Wissekerke IRil- laudia I; Wemeldinge IKrab- bendijke I; Arnemuiden IV.C.K. 1. Hoewel Arnemuiden zowel als Krabbendijke sterker zijn dan de tegenstanders, moeten koplopers er toch altijd rekening mee hou den, dat de minder sterke ploegen er altijd een eer in stellen om hen eei^ puntje, liefst twee, afhandig te maken. Nu ligt het niet be paald voor de hand, dat V.C.K. en Wemeldinge dit zullen klaren, maar het zit er toch wel in. Zou een van beide kans zien voor een verrassing te zorgen? Nieuwdorp zal het in Golijnsplaat wel red den en moet altijd proberen nog te profiteren van eventuele strui kelingen der kampioenen van de toekomst. Kloetinge mag nu eens proberen om van Wolfaartsdijk een paar winstpuntjes af te snoe pen. Het kan, maar het is nog niet gebeurd. Rillandia moet be slist niet verzwakt van huis gaan, anders loopt het tegen Wisseker ke mis. 2e KLASSE A: Krabbendijke II —S.N.P. I; Rillandia II—Kats I; Kapelle I's-Heer Hendrikskin deren I. Voor S.N.P. liggen in de wed strijd tegen Krabbendijke II voet angels en klemmen en het is weer eens een wedstrijd van de soort, welke in het rijtje der verrassin gen plegen te staan. Rillandia II zal tegen Kats wel niet veel kun nen bereiken en Kapelle mag geen steek laten vallen tegen 's- Heer Hendrikskinderen. V eilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 13 December. Appels: Zoete Arm- gaard 1622; Grauwzuur 710; Goudreinet 2034; Groninger Kroon 67; Cox's Orange Pippin 4257. Peren: St. Remy 10—12; Gieser Wildeman 725; Comtes- se de Paris 11; Tomaten 22, alles per kg. Andijvie 555; Bloem kool I 18—56; idem II 8—16; id. HI 8; Rodekool 6—13; Wittekool 7; Savoyekool 1127; Boerekool 3—17; Spruiten 6285; Bospeen 829; Peen (kg) 5,5—10; Kroten (kg) 6—10; Witlof 38—98; Uien 5—20; Prei 16—34; Veldsla 65— 68; Kassla 1.23; Koolrapen 11. GOES. Veiling van 13 Dec. Appels: Goudreinetten 1061; Jonathan 858; Cox Orange Pippin 1588; Golden Delicious 648; Zure Bellefleur 537; Reinette van Zucalmaglio 1427; Sterappel 817; Laxton Superbe 2246; Ellisons Orange lil48; Bramley Seedling 15--17; Honds muil 1017; Zoete Ermgaard 5 26; Pomme de Orange 823; Zoete Campagne 516; Kroetap- pels 49. Peren: Doyenne du Cornice 18160; Conference 16 77.20; Br. Alex Lucas 3653; Comtesse'de Paris 646; Florel- lenpeer 8095; Pondsperen 5 15; St. Remy 317; Gieser Wil deman 622; Kleiperen 414. Diversen: Druiven 140169; Mis pels 23, alles per 100 kg. THOLEN Uienveiling van13 Dec. Gew. 23.10; Bonken 22.70 22.80; Drielingen 20.79; Pickless 21.72. Aanvoer 35 ton. Peen 7.53 (3). Aanvoer 30 ton. SINT ANNALAND. Veiling v.' 13 Dec. Uien middel 22.94; Uien bonken 22.53; Uien drielingen 21; Uien pickless 21.80, alles per 100 kg. Aanvoer 90 ton. „Wat is dat voor een ding?" Het zou me een genoegen doen, als de ingekomen antwoorden eens aan de pers verstrekt wer den. Mogelijk dat de gewone Mid delburgers wel anders waardeer den dan de zoekers naar „hogere poëzij". Een enkele proeve moge hier volgen: 1. Werd U vrij van dwinglandij: Vergeet toch niet, wie 't leven [liet Voor U en mij! 2. Verwoest, verbrand, geknecht, Maar schoner herboren, Door wie 't leven verloren Voor Vrijheid en Recht! 3. (Dit is een teruggrijpen op een couplet van het Wilhelmus.) Lijf en goed Hebben zij niet verschoond! Herinner hun bloed Wie in Vrijheid nu woont! Met dank voor de plaatsing. Uw dw., M. C. DEURLOO. Koudek.weg 128, Middelburg. 2e KLASSE B: Wolfaarts^jk HSerooskerke I; De Bevelan ders I's-Heer Arendskerke II. Er is noch voor Serooskerke, noch voor de Bevelanders gevaar bij menen we, want zowel Wol faartsdijk II als 's-Heer Arends kerke II lijken ons te zwak om aan de beide kemphanen iets in de weg te leggen. 2e KLASSE C: Serooskerke II Arnemuiden H; V.C.K. IIDom burg III. Arnemuiden H is aan de kam- pioensschapseer verplicht ook van Serooskerke II met flinke cijfers te winnen, terwijl V.C.K. II met Domburg III ook al niet te veel last mag hebben. Uitslag damwedstrijd ArnemuidenSouburg. D. DavidseJ. Groenevelt 02; J. BlaasseP. v. Eenenaam 02; P. VaderZ. Bosschaart 11; L. de WitteP. v. Sorge Cz. 02; W. KrijgerB. v. Eenenaam 11; L. v. BelzenK. Louwerse 02; I. v. Belzen—P .de Wolff 2—0; P. CoppoolseC. de Visser 20; A. BrasserJ. Janssen 11; Joh. v. BelzenJ. C. Sinke 20. De uitslag was dus 911 in het voordeel van Souburg. SCHEEPSTIJDINGEN. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 13 December: EMPIRE SEA BLUE van Antwerpen. HENRICA van Zeebrugge. 14 December: CORNELIS HOUTMAN van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 13 December: HENRICA naar Huil. 14 December: EM-. PIRE SEA BLUE naar Londen. COR NELIS HOUTMAN naar Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 14 Decem ber: GAASTERLAND van Oost-Auika. DEMOCRAAT van Harlingen. BADZO van Londen. ALNATI van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 13 Decem ber; HEERON naar Londen. LINT HORST HOMAN naar Rotterdam. riCHKLDE- V AART Onderstaande schepen zy'n per 13 Dcc. 1949 te Hansweert gepasseerd voor onder staande bestemmingen: AROSA, Klarenaar; SICILIA, van den Berg; HOOP OP ZEGEN, Waardenberg; BRAM 2, Kempeneers; EXPRESS 20, Fuchs; POSEIDON 3, Specht; EXPRE5S 102, Both; TACOBUS, Gouverneur; ST. F RAN CISCUS, de Bakker; FLUVIALE, Pols; BERANGER, de Bruyn; EXPRESS 28, de Rover; OTTINA, Schulte; DAMCO 52, Kreuze; WIJKDIENST 6, Nouthaan; TELEGRAAF 19, Nortier; HARRY, Wer- mers; FLAMINGO, van den Ouden; BELHINZONA, Vercauteren; NAVEX- MOTOR 4, Illgems; EXPRESS 47, van der Vlies; ALPHA, Rozenbrand; RHE- NUS 85, Lang; ADRIANA, van der Meer; NOOITGEDACHT, Dubbelman; JAMA, Onstwedde; DORY, Sutterer; ADM1RALL, Hoogland; ANTWERPEN, Desech; GILBERT, Korenaar; MA- CHIENSTEEN 23, Visser; VOLHAR DING, van Dalen; TWEE GEBROE DERS, de Graaf; SPERA, van Dijk; ALEX. BRANDT, Steegmans; ANDREA, Spiessens; SIRENE, Minnebo; ALLE- MANNIA, Heyntjes; allen België. TWEE GEBROEDERS, Gankcma; SYNTHESE, vau Maren; beiden Amsterdam. JOAN NA, Visser; ELJO, Fluyt; beiden Utrecht. ENERGIE, Leininga, Leek. EBENHAEZER, Leininga, Boertange. WILHELMINA, Koning, Veele. MARIA, de Geer, Oud-Beyerland. DE MARIA, Jongman, Zwolle. ELISE, Dooms, de Steeg. RIVAL, Blom, Venlo. TWEE GEBROEDERS, Blom, Middelburg. MARTHA, van den Broeck, Arnhem. ONDERNEMING, Kleine, Hoogeveen. CONDOR, Theunisse, St. Maartensdijk. PAX, Theunisse, Zierikzee. RIO, Ruyten- bevg, Werkendam. HOLLANDIA, Ver- sluys; BADZO, Tuyl; beiden Hansweert. CORJO, van Dijke, Roozendaal. GER- TRUD, Haushild; TWEE GEBROE DERS, Wijdeveld; beiden Rotterdam. ONDERNEMING, Broeken; DOU, van Putten; ZEELANDS LUISTER 2, Dane; TELEGRAAF 12, de Jonge; REGINALD, Peeman; allen Duitsland. JUSTINE, Jongekrijg; MARGOT, Schout; HARWO, Huysmans; NAUTILUS 18, Liskamp; THEO EDÜARD, Renssen; ARCHIME DES, Bones; allen Dordrecht. MENTOR, Schmalz; DAMCO 42, Heuvelman; D.STu- CO 24, van WestenNAVIGATIE, van MaarenWILLEM FRED ERIK, Kro nenburg; ST, JOZEF, Gerlach; FLORA 3, van der Geer; SCHIEBROEK, Vink; allen Basel. GERSCHMALP, Friedmann; VIOLA, Nef; GUINEA, Blokland; ARE- NAREA, SzerzerbuschEDELWEIS 3, Kets; URK, Starrenburg; allen Straats burg. Wat brengt de radio? Vrijdag 16 December 1949. HILV. I (301,5 M.) VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.43 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.03 Gram. VPRO 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Accordeonorkest. 11.40 Orgelspel. AVRO 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Alt en piano. 14.40 Voor dracht. 15.00 Kamerorkest en so liste. VARA 16.00 Filmprogr. 16.30 Sluiting. 17.30 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Fe licitaties. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „D. -k om de bocht". 19.15 Orgelspel. VPRO 19.30 „De we reld waarin wij werken", cause rie. 19.50 „Tien voor acht". 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkwartet. 20.30 Godsdienstige causerie. 20.55 Boekbespreking. VARA 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.25 Reportage. 21.50 Buitenl. weekoverzicht. 22.05 Populaire muziek. VPRO 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILV. II (415 M.) NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws, f '9 Te Deum Laudamus. 9.00 Weerberichten. 9.03 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. 12.30 Medede lingen. 12.33 Vocaal ensemble, cembalogezelschap. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Strijk kwartet. 14,10 Pianoconc. 14.40 Voordracht. 15.00 Gram. 15.10 Koorconcert. 15.40 Voordracht. 16.00 Twee violen. 16.30 Sluiting. 17.30 Friese uitz. 17.45 Kamer muziek. 18.15 Causerie over het Nederlands Bijbelgenootschap. 18.30 Gemengd koor. 18.45 Cau serie namens de christelijke vak beweging. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg. Uitz. 19.30 Gram. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gr. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.15 Progr. gewijd aan de Vrije Universiteit. 21.35 Semi-klassieke muziek. 22.05 Orgelconcert. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Nagekomen Advertentie Heden nam de Here tot Zich onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer LAMBREGT WILLEM VAN HALST, in de gezegende ouder dom van bijna 89 jaar. Uit aller naam: J. VAN HALST— HEIJSTEK. Kortgene, 13 Dec. 1949 Aansterdainsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 December medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 194S Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabclfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 Cum. Pref. Wd. Wilton Billiton I rubr. Dito H rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. Kon. Olie Dito ouder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Dcli Bat. Rubber Kcndeng Lemboe Oost Java Rubby De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China Jap,lijn 101 9354 97 96H mi 9954 99'A so'A 10076 95 - 9754 6054 100 159 18454 30354 120 14554 19454 135 mi 207H 24554 283 298 23954 16954 15254 270 276H 298 30254 301 524 13154 113 91 73J4 40 160 132 101 9854 9754 97>4 9S54 9954 9954 80J4 100% 9554 9754 6044 100# 15944 184'<4 304 120 14554 193 13654 155 206 24344 283 299 238 16954 15454 27054 27554 29754 29944 299J4 522 13154 11354 90 74 4254 9354 49}4 16054 1 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Scheepv. Rott. Lloyd Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co. Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstclbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij Ned. Bk. v. Zd. Afr. Rotterd. Bank Surinaamsche Bk. Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U. S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K T.exas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 123 123 144 143 14754 145}4 17054 170 135 135 14454 14454 mi 14854 67 67 RA 86 3354 OU 33 107 10754 134*4 13354 118 115 162 162 173J4 174J4 222 22354 146J4 145 97 97 71 70 188 188 178J4 178}4 18254 182J4 55 2644 2644 m 9244 7154 2674 27# SI son 2354 a 5 7644 77 6354 64J4 1744 1854 5644 3844 3854 2344 2344 7?4 354 9 r 1244 1354

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3