Machtige Belgische vlasindnstrie dreigt de Nederlandse de adem af te snijden. Qrovinti|^/HS Drie personen dreven groots opgezette kantsmokkel. Kiezen Delen Ook in Zeeland moet meer gemechaniseerd en sssrEÏÏE VZet efficiënter gewerkt worden. In Benelux-verhand valt voordeel van thans weg. Vervolg interview met deheerA.L.S.Lockefeer Rundvlees wordt wéér duurder. FinanGiële positie van Terneuzen nog niet verbeterd. BotersmoMielaars aa vech- tershazen veroordeeld. Nieuw-Guinea onder eigen beheer. Donderdag 15 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 HEEFT DE VLASVERWERKING IN NEDERLAND NOG TOEKOMST? Wil men in de toekomst in Nederland en dus ook in Zeeland een vlasindustrie bezitten van betekenis voor de arbeidsmarkt en van invloed op de economische constellatie in ons land, dan zal er wat moeten gebeuren. Ook, neen vooral, in Beneluxverband, zal de grote Belgische concurrent de Nederlandse vlassers de das om kunnen doen. We geloven"te mogen veronderstellen, dat de Neder landse Lc. Zeeuwse vlasverwerking, over een aantal jaren geen grote perspectieven meer kan bieden wanneer die verwerking niet beter, op meer moderne wjjze geschiedt en er rationeler gewerkt wordt. In een vorig artikel over deze materie merkten wij op, dat de situatie op het gebied van vlas momenteel niet zo ongunstig is. Vooral als gevolg van de devalua tie, die in Nederland 30 procent en in België slechts 12 procent bedroeg worden de laatste tijd na genoeg alle vlasvezels, welke an dere landen nodig hebben, uit Ne derland betrokken. Vóór de deva luatie was dit ook al zo, omdat de lonen in ons land lager liggen dan in België en wij daardoor goed koper konden leveren. En ten slotte kwamen de landen met een zachte valuta (evenals Neder land) liever bij ons kopen dan in België met zijn harde valuta. Op het moment is de toestand bij on ze buren zelfs zo, dat men bene den de kostprijs moet verkopen en omdat men daar nu eenmaal niet veel voor voelt, hebben een groot aantal fabrieken de productie Stopgezet, waardoor honderden Belgische rabeiders vooral in de fabrieken langs de Leie zon der werk zijn komen te zitten. Dit voordeel zal echter verval len, wanneer de Benelux en daarmee de economische eenwor ding van België en Nederland vol ledig is. Dan zullen beide landen hun producten tegen eenzelfde prijs aan het buitenland moeten Verkopen. Concurreren is dan al leen mogelijk, wanneer men beter en tegen lagere kostprijs produ ceert. TEN ACHTER. En dan is de Belgische viasin- dustrie absoluut ver voor bij de Nederlandse. Immers de gróte moderne Belgische vlasverwer kingsfabrieken kunnen veel ratio neler werken en betere producten afleveren dan de nog steeds be trekkelijk eenvoudig uitgeruste Nederlandse vlasindustrie, waar- Van we in het algemeen gerust kunnen zeggen, dat ze niet overal tnet de tijd meegegaan is. Het gesaar is dan ook niet denkbeeldig, dat In de toekomst de Belgische vlasindustrie de Ne derlandse zoveel concurrentie aan doet, dat de Industrie ln ons land Bteeds meer zal moeten wijken en mogelijk op den duur zelfs be trekkelijk weinig reden van be staan meer heeft. En dan zou het uiteindelijk gevolg kunnen zjjn, dat Nederland zich op het gebied van vlas zal moeten beperken tot het verbouwen van het product en de levering aan België. Eén en ander krijgt nog een ac cent, wanneer men ziet, dat het vlas als verwerkihgsstof al voor een groot deel is en steeds meer verdrongen wordt door andere stoffen als nylon, plastic en der gelijke. Wanneer men zich hierbij reali seert, dat 43 procent van de Ne derlandse vlasindustrie in Zeeland geconcentreerd is, begrijpt men, dat de Zeeuwse vlasindustrie zeer ernstig bedreigd wordt. Daarom zal men in Zeeland moeten komen tot efficiënter wer ken en tot aflevering van produc ten, die de vergelijking met de Belgische goed kunnen doorstaan. MECHANISATIE. Dat wil dus zoveel zeggen, dat de Zeeuwse vlasverwerking meer gemechaniseerd moet worden. 70 procent van de kosten van één baal vlaslint is arbeidersloon. Als er dus gezocht wordt naar een manier om goedkoper te produ ceren, dan moet deze in de eerste plaats gezocht worden in grotere mechanisatie van de verwerking. Dat betekent inderdaad de aan schaffing van nieuwe en betere machines, waarvoor veel kapi- taals-investatie nodig is, en een zo efficient mogelijk aanwenden van de arbeidskrachten. Gelukkig wordt er op dit terrein al het een en ander gedaan. Men is nl. bezig met het verrichten van uitgebrei de onderzoekingen naar mecha- men iets wil bereiken dan kan men dit beter met een hechte or ganisatie dan op eigen houtje. In het kader van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie is men momenteel bezig een Federatie van Vlassersbonden te formeren, met de bestaande organisaties als peilers. Ook het organisatieleven moet de volle belangstelling heb ben van de vlassers. Om een voor beeld te noemen mogen we op merken, dat het nog steeds een probleem is, of de vlasindustrie onder landbouw gerangschikt zal worden of onder industrie. Dit nisch drogen. Hiervoor is momen-iaatste biedt verschillende voorde- teel een machine in aanbouw, I jen> en dus zaj men eFj hecht ge- organiseerd, voor» moeten vechten. Dat er door samenwerking veel te bereikm is hebben de Zeeuws- Viaamse vlassers al ondervonden na de oprichting van de Stichting Zeeuwsch-Vlaamse Vlasindustrie, waarin de vier Zeeuwsch-Vlaamse vlassersverenigingen samenwer ken. Deze Stichting, die jammer genoeg in West Zeeuwsch-Vlaan- deren weinig zaken doet, omdat maar een zeer groot bezwaar is, dat de kosten van dit apparaat momenteel nog rond de f 120.000 liggen. EFFICIENCY. Voorts zijn enkele experts bezig met een efficiency-onderzoek. Dit geschiedt momenteel op een be drijf in Holland, maar voorzover het betreft het dauwroten van vlas, zal dit onderzoek in Z. Vlaanderen plaatsvinden. De uit- de vlassers hier blijkbaar met vol komsten van dit onderzoek zullen doende medewerken, heeft de ge- alle vlassers onder de ogen krijgen hele afzet van het vlas voor haar en hopenlijk zullen zij er hun rekening genomen, zodat de vlas voordeel mee doen i sers zelf zic" hier met meer mee Gelukkig begrijpt men in'te bemoeien hebben. Hiermee is Zeeuwsch-Vlaanderen en trou-1 triet alleen van hen een last wens ook op Schouwen en Duive- land de eisen van de tijd. Men zou heus wel meer overgaan tot het warmwaterroten, het aanschaf fen van zwingelturbines, ware het niet, dat het gebrek aan kapitaal de grote rem is. Met mechanisatie alleen is men er echter nog niet. Zeer veel aan dacht zal geschonken moeten wor den aan het volgen van betere methoden en de opleiding van jon ge mensen tot bekwame vlassers. De laatste tijd is men ook hier mee volop bezig in Zeeuwseh- Vlaanderen, getuige de opening van een vlassersschool te Koe wacht nog niet zo lang geleden. SAMENWERKING. Waarvoor we tenslotte ook nog de aandacht willen vragen is een weggenomen, maar vooral is be reikt, dat de afzet nu veel beter verloopt en men behoorlijke prij zen maakt, natuurlijk naar ge lang de kwaliteit van het product. Er wordt in Zeeland dus zeer zeker gewerkt, maar er moet nog heel veel gedaan worden wil men voorkomen, dat de machtige, uit stekend geoutilleerde Belgische vlasindustrie, de Zeeuwse en Ne derlandse industrie in de toekomst de adem gaat afsnijden. Het zal voor de Zeeuwse vlas sers echter onmogelijk zjjn alleen de moeilijkheden te overwinnen, alleen al voor wat betreft het in vesteren van grote geldsbedragen. Daarom zal er op de één of an dere wijze hulp van buitenaf moe ten komen. Het hoofd van de Unie. Slechts een symbolische functie. In een vergadering van het voorlopig republikeinse parle ment heeft Hatta het woord ge voerd over het Uniestatuut. Dit statuut, zo verklaarde hij, is geen grondwet, daar de natio nale grondwet geen bindmiddel is van een internationaal verdrag. Het hoofd van de Unie bezit, zo zeide Hatta, geen enkel recht en heeft slechts een symbolische functie. Daarom heeft het hoofd van- de Unie geen vetorecht en Vergelijking met de Wadden eilanden gaat niet op. „In de memorie van antwoord op de begroting van verkeer ei waterstaat maakt de minister een vergelijking tussen Z. Vlaanderen en de Wadden eilanden. Gaat die wel op?" „Volstrekt niet. In de eerste plaats niet, omdat Z.-Vlaande- hij voegde er aan toe, dat het,ren, gezien in het raam van de hoofd van de Unie geen_hoofd van:nati-nale economie veel be de R.I.S. is. Het hoofd van de Unie beknot in geen enkel op zicht de souvereiniteit van de R. I. .S langrijker is en ook niet, omdat de mededeling: „u kunt, als de boot niet vaart, altijd nog over België naar Z.-Vlaanderen", geen steek houdt. Want daarom gaat het nu juist, nationaal be keken! Wij willen, wat dit be treft, geheel in eigen land blij ven! Nee, heel de kwestie is op een ander spoor gereden. De vrije veren moeten weg, omdat de exploitatiekosten te hoog zijn. En om dit te demonstreren. De subsidie op het varkens- worden aiierlei verkeerde argu- v lees, welke aanvankelijk f 0.55 menten aangevoerd." per kg bedroeg, en nadien Is te ruggebracht tot 14 cent, zal op Oneconomisch gebruik? Maandag 19 December a s wor-1 „De regering voert ook aan. den teruggebracht tot elf cent. cjat q'c veren oneconomisch Deze subsidie zal geleidelijk nog Worden gebruikt. Wat is daar Minder subsidie op varkens vlees. Industrialisatie blijft actueel. „Muijs en De Winter" zijn speci aal toegewezen" voor onderbren- B. en W. van Terneuzen hebben ging van werknemers in de in de begroting voor 1950 aan de dustrie. raadsleden toegezonden. In do fi- Zeer actueel blijven de haven nanciële positie onzer gemeente, en de industrialisatie met alles zo schrijven B. en W., is sinds het wat daarmee samenhangt. B. en vorig jaar geen verbetering geko men. Slechts door besnoeiing van de door de verschillende diensten ingediende begrotingen is een sluitend geheel verkregen. W. wijzen in dit verband op het nog steeds uitblijven der bijzon dere spoorwegtarieven. Betreffende het vliegveld zijn momenteel geen mededelingen te doen. De op grond van de wettelijke De moeilijkheden in de gas- Noodvoorziening Gemeentefinan- voorziening zullen eerlang worden ciën toegekende geldelijke bijdra- ondervangen door het in bedrijf gen zijn nauwelijks voldoende om stellen van de cokesfabriek. de normale toeneming der uitga- B. en W. houden rekening met ven te kunnen financieren. De toestand is nu zo, dat het aangaan van verplichtingen in verband met grotere kapitaals uitgaven onvermijdelijk het even wicht der begroting zou versto ren, waardoor de vooruitstreven de activiteit voorlopig geremd zou worden. B. en W. wijzen op de voorzie ningen, die reeds hun beslag heb ben gekregen, o.a. de riolering (gedeeltelijk) van het lage stads gedeelte. Helaas moet de verdere afwerking om financiële redenen worden uitgesteld. Inzake de stadhuisplannen to-1 nen B. en W. zich vooralsnog te rughoudend. Bij de onderhande lingen over het bouwterrein moe ten nog vele hindernissen uit de weg worden geruimd. De wijzi ging der bouwplannen van het Oostelijk bolwerk moet hierop wachten. Huizenbouw. De uitbreiding der gemeente met nieuwe woonwijken heeft een gr ot deel van de werkzaamheden van B .en W. gevraagd. Enige verbetering in de huisvestingsmo gelijkheden kwam tot stand door de oplevering van 150 en 10 huur koopwoningen in de Oranjebuurt en te Sluiskil. Verdc- door de 112 en 12 wo ningwetwoningen in de Bloemen- buurt en de Vogelbuurt. De in aanbouw zijnde 84 en 64 monta gewoningen volgens systeem een teruggang van de vermake lijkheidsbelasting met f 5000. Ge raamd is f 27.000 tegen f 32.000 voor 1949. De totale ontvangsten en uit gaven worden geraamd op f 1.322.015 voor de gewone dienst en f 1.734.222 voor de kapitaal- dienst. Voor het onderhoud van straten en pleinen is f26.000 uitgetrok ken en voor de plantsoendienst f 13.620. De dienst voor Maatschappelij ke Zorg wordt geraamd op f 127.000. Uit de ondernemingsbelasting verwacht men een Rijksuitkering van f 156.000 (voor 1949 was f 124.000 begroot) De bijdragen uit het Gemeente fonds belopen een totaal-bedrag van f 304.000. Het gemeentelijk badhuis moet f7700 opbrengen, terwijl voor '49 f 8000 was geraamd. f 61.000 wordt als aandeel in de kosten van het Centraal Bouw en Woningtoezicht en f 42.000 aan subsidies voor het lager nijver heidsonderwijs geraamd. Donderdag 22 December a.s. wordt de begroting behandeld. Ter voorziening in de vacatures zijn in de Gereformeerde Kerk te Serooskerke (W) voor ouderling gekozen de heren J. de Wolf en M. T. Sturm en voor diaken de heren H. Geldof en J. Sinke. verder dalen en op 13 Februari van het komende jaar tot nul zijn gereduceerd. Daarmee komt dan een einde aan een subsidie-poli tiek, welke in de laatste tijd nog al wat stof heeft doen opwaaien in verband met de uitkering van het subsidie op de zogenaamde huisslachtingsvarkens. Op de prijs van het varkensvlees voor de con sument zal de intrekking van het subsidie naar verwachting geen verdere invloed uitoefenen. Met het rundvlees staat het an ders. Sinds het ogenblik, waarop de subsidieregeling hiervoor werd ingetrokken, namelijk 6 November j.l., heeft de consumentenprijs van het rundvlees een belangrijke stijging ondergaan, welke gemid deld neerkomt op 7580 cent p. kg. De door de slagersorganisa ties geadviseerde prijzen zijn voor biefstuk en haas thans f4, voor rosbief f 3,50, voor lappen f 2,90, gehakt f 2,60 en vet f 2, per kg. De prijsverhogende fac toren werken echter nog steeds door en volgens ingewijde kringen van waar? „Dit is wel zeer sterk over dreven. Het spreekt toch van zelf, dat niemand eerst reis- en benzinekosten gaat betalen voor zijn plezier, om van een vrij veer gebruik te maken. Ver geten mag niet worden, dat de vrije veren het provin ciaal verkeer ten zeerste bevor deren. En afgezien daarvan: men :ou maar eens een enquête moeten instellen onder de mid denstanders van Vlissingen, Middelburg en Goes over de ge volgen van de vrije veren voor hun zaken. Ik heb altijd stelling genomen tegen de, vooral in W. Z.-Vlaanderen onder vele middenstanders heersende ge dachte, de vrije veren af te schaffen, omdat zij er in hun za ken last van hebben. Men kan zich toch niet in het isolement opsluiten. Allereerst dient men zijn zaak op behoorlijk peil te hebben. En als deze mensen consequent willen zijn, moeten uuui cii vuieciia iiigcwijtac iviiiigcii - 1 - ontstaat daaruit voor de komende Belgische grens maar met tijd een tendenz tot stijging van de consumentenprijs. Men kan dan ook geredelijk vernachten, dat de berekende stijging van 7580 cent per kg, welke reeds in de huidige prijzen is verdisconteerd, in het komende voorjaar niet voldoende zal zijn, om de slagers een redelijke winst marge te verzekeren. Met een verdere stijging van de prijs van het rundvlees moet dan ook zeer ernstig rekening worden gehou den. (Ingez. mededeling, advertentie.) kranten gaan dichtplakken. Laat men de zaa! toch breed zien." Klachten van de beurtvaart. „En de klachten van de beurtvaart?" „Eigenaardig is, dat minister Spitzen alleen het adres van de beurtvaarders noemt ter staving van zijn standpunt. Maar er zijn legio andere adressen, die juist aandringen op behoud van de vrij veren. Het gaat om de vraag, wat het zwaarst weegt. De hele Nederlandse binnen vaart heeft een klap gekregen. In Zeeland niet erger dan el ders. De invloed der vrije ve ren is niet overwegend. De oor zaak ligt dieper, n.l. in de ver- keersevolutie. In Beneluxverband wordt de concurrentie straks voor b.v. de klompen- en vlasindustrie veel groter. Vervoerskosten spelen hier een zeer belangrijke rol. U begrijpt dat bij invoer van ta rieven de concurrentiemogelijk heden veel geringer worden of misschien geheel verdwijnen." Bijzondere Politierechter. Op 10 October 1949 werd door Ambtenaren der Inv. en Ace. aan de aanlegplaats der veerboot te Breskens een auto aangehouden, waarin een grote partij kant ver borgen was, welke frauduleus was ingevoerd. In verband hiermee werd H. B. K. te Rotterdam gearresteerd. Hij was in contact gekomen met W. S. F., echtg. van C. d. K. te Terneuzen en met haar broer G. H. F.. Met deze was hij over eengekomen, dat getracht zou worden kant uit Frankrijk te smokkelen. Septemb-- '49 gingen W. S. F. en K. met f1200,— op stap naar Gent, wisselden daar het frauduleus uit Nederland uit gevoerde geld tegen Franse frs. Met 100.000,— Fr. francs werd de reis voortgezet naar Calais, waar het geld in 4000 m kant werd omgezet. Via België werd door J. Z. ,1. Hazehroek 16) o— Hjj haast zich om thuis te komen om zo gauw mogelijk te weten, wat er aan da hand is. Bep moet vooral niet denken, dat ze hem behandelen kan als een kwajongen! Daarna, 's middags om een uur of vier, als de grauwe re genwolken door de wind uiteen zijn gedreven, 'Zodat er hier en daar weer hemelsblauw tussen het wolkenwit tevoorschijn komt.,.. terwijl Bep, met' Hansje achterop, langs een dorpsweg fietst om inkopen voor de Zondag te doenin die zelfde tijd fietst Frits Dij kers in een goed pak en een lichte regenjas naar het huis van dokter van Asperen, Hij weet niet beter of Bep is daar waar hij haar al zo vaak heeft afgehaald „Hallo!" zegt hij aan de ach terdeur tegen het bellemeisje. „Is Bep al klaar, Bep Kooi man?" „Weet u dan nog niet, dat ze weg is?" krijgt hij ten antwoord. „Weg?" „Ze heeft 'r ontslag genomen. Heeft ze 't u niet gezegd? Dat begrijp ik niet goedMaar 'tis toch heus waar. Eergisteren kwam ze er pas mee voor de dag, en gisterochtend was ze al voor 't laatst. Wij zijn er slecht mee, zolang er geen ander is" Het kind schijnt het interes sant te vinden, een woordje te mogen meespreken in een lief desverhouding, die ze al een paar weken heeft gadegeslagen. Haar eigen avonturen moeten nog beginnen.... Niets in de houding van de jonge Dijkers ontgaat haar Hij wordt rood van drift, ziet ze. Hij weet met z'n figuur niet goed raad. Toch gaat hij nog niet heen „Weet je aar ze naar toe is gegaan?" vraagt hij ineens, hef tig. ,,'k Geloof dat ze tegen me vrouw zei, dat ze naar d'r zwa ger moest'k Heb de naam wel gehoord, maar hoe was die ook al weer" „Wim Zwart soms?" „Dat kan wel ja.... 'tWas een heel dringend geval, zei ze, en 't kon geen dag uitstel lijden, ze moest er direct heen" Ziezo, nou weet ie het! Maar dit gaat te ver! Ze kan wezen wat ze wil, maar hij laat zich door haar niet behandelen als een kwajon gen! Wat verbeeldt ze zich? Grimmig fietst hij terug, al zijn gevoelens tegen haar zjjn in opstand. Hij twijfelt er niet aan of ze is de zijnemaar wraakzuchtige gedachten geven hem in, dat hij haar op de een of andere manier flink straffen moet, en dat hij haar, zo gauw ze elkaar weerzien, minstens even diep moet krenken als zij het hem heeft gedaan. Hij geneert er zich voor, zon der Bep thuis terug te komen. Hij overlegt even, of hij niet de motor zal nemen, om naar het huis van Wim Zwart, die school meester te razenMaar jdist dan zou hij Bep misschien mis lopen. Want ondanks alles re kent hij er stellig op, dat ze vanavond komen zal „Dan moet ze in elk geval dit punt, dit café hier passeren", denkt hij. ,,'t Beste is dat ik in 't café achter het raam ga zit ten, en naar haar uitkijk".... VIII. 't Wordt bijna zeven uur eer Bep Kooimaq komt. Ze heeft zich zo veel mogelijk gehaast, maar hoe gaat dat? Er viel nog dit en nog dat te doen bij Wim in huis, en daardoor werd het toch weer later, dan ze ver wacht had Ze heeft zich buiten adem gefietst, om nog zo vroeg moge lijk bij Frits aan te komen. Ze wil het café al voorbij rijden. maar dan ineens hoort ze klop pen, en ziet ze hem achter het raam staan. Ze stapt af, en wacht. Het treft onaangenaam, hem in dit ordir aire dorpscafé te ontdekken. Mr.ar de onaange name verrassing duurt niet eens lang. Ze maakt zich wijs, dat het wel past-bij die sterke, ruwe Frits Dijkers, nu en dan met een beetje branie een café binnen te stappen en een glas bier of een borrel te bestellen Als hij naar buiten komt, zwaait en lacht ze niets minder hartelijk „De arme jongen heeft zeker lang moeten wachten", denkt ze. „Hij kijkt tenminste zó nors Maar hij zal wel gauw bij draaien. Vooral als hij straks weet, hoe de vork in de steel zit Ze stapt weer op; hij komt naast haar. Bep heeft geen aan leiding meer zich te haasten. Nu is alles goed, en in ordeNa dat ze voor haar zwager de hele dag hard gewerkt heeft, zodat ze reden heeft, voorlopig over haar resultaten tevreden te zijn, is ze nü toch goed en wel weer bij Frits terug (Wordt vervolgd.) kocht tegen f 0,40 de M. Had men voldoende geld, dan toog men weer naar Calais. Verscheidene malen werd deze tocht onderno men en men verdiende zodoende een aardige cent. Men besloot een eigen auto te kopen en het be drijf geheel in eigen beheer voort te zetten. In totaal werd 12 maal kant uit Frankrijk gehaald. Iede re rit ongeveer 7 8000 meter. G. H. F., die als chauffeur met de wagen naar Frankrijk reed, kreeg voor iedere rit f 100, hij kreeg van zijn zuster telkens de benodigde som om te Calais zaken te doen. De gemaakte winst werd door verdachten K. en W. S. F. gedeeld. Bij de laat ste rit echter, wachtten K. en W. S. F. tevergeefs op de lading van 17462 meter kant. Voor de Bijz. Politierechter gaf K. de feiten toe, evenals W. S. F. en haar broer. De Off. van Justitie vond juffr. F. wel ondernemend, maar achtte het jammer, dat zij haar energie op de verkeerde manier heeft ge bruikt. K. en mej. F. kregen 5 maan den gevangenisstraf met aftrek voorarrest en G. H, F. 4 maanden gevangenisstraf met aftrek; alles met verbeurdverklaring der inbe- slaggenomen goederen. BOTERSMOKKEL. De douane-ambtenaren waren er blijkbaar niet tevreden mee, dat twee mensen die met een au to via Kapeliebrug naar België wilden, slechts voor 40 frs. aan gaven. Ze keken de wagen na en ontdekten onder de motorkap en in een lege benzinetank 63 k.g. boter. De beide smokkelaars uit Antwerpen en Zwijndrecht af komstig, vertelden eerst de vol gende dag de boter te hebben ge kocht bij de winkelier C. V. van V. te Hulst. De smokkelaars kre gen 1 maand gevangenisstraf en de winkelier f150,of 30 dagen. D. v. G„ landarbeider te Oost burg en P. I. de R„ opperman te Waterlandkerkje, hadden reeds lang onenigheid, maar gingen op de vroege ochtend van een Oc- toberdag elkaar te lijf. Ze beten en schopten en de R. ging zijn collega-vechtersbaas met een oude schaar bewerken. Twee voorbijgangers haalden hen uit de droge sloot, w. r ze al vechtende in waren gerold. De Politierech ter veroordeelde van G. tot f 60 of 30 dagen en de R. tot een week FRITALUX. Het krantenlezend publiek is weer eens verrast met eennieuto „Is er nog een stijging in het vervoer momenteel?" „Ik geloof, dat we ongeveer de „piek" hebben bereikt. In de exploitatiekosten is een dalende tendens merkbaar en de reislust gaat afebben. Hoe, ook al in Be neluxverband, straks de ont wikkeling van het vervoer zal zijn, kan niemand voorspellen.^rdHiSS^ Wij moeten er b.v. rekening Niet ;ecjereen zal onmiddellijk mede houden dat, wanneer er door hebb f hiermee nu straks geen douaneformaliteiten bedoe,d WQrdt meer zullen butaan, vele Be.- De ge„e;ux bennen we nu zo gen overland Nederland zullen iangzamerba.l(i een beetje, maar binnenkomen. En zo zo djt is weer een nieuwtje waar- meer te noemen zijn. mee we 71()g ,det vertrouwd zijn. „Ik vraag me bjj deze kwestie Voor hen die er belang ln van de vrije veren altijd weer af, stellen, zij hier meegedeeld, dat waarom de regering nu toch aan de Fritalux een broertje is, of die paar millioen, een zeer klein een zusje, ik weet dat zo niet, bedrag op het totaal der Rijksbe- van de Benelux. groting, zit te knabbelen. Beseft Het is een economische unie, men dan niet, dat Zeeuwsch- gesloten tussen de Beneiux-lan- Vlaanderen, wat zjjn gehele struc- den, België, Nederland en La tuur en zjjn historische ontwik- xemburg en Frankrijk en Ita- keling betreft, een andere aanpak lië. vraagt Met geen enkel randge-De bedoeling is economische bied in ons gehele land is dezesamenwerking in de meest streek te vergeljjken. Waarom brede zin. doet de regering nu eens niets Besloten is, dat West-Dttits- bjjzonders voor Zeeland? Inplaats land, voorlopig althans, niet zal daarvan wil men overgaan tot in-mogen toetreden. voer van tarieven. Hoe men het; Maar dat kan veranderen. ook wendt of keert: deze komen; Wat dan wel tot gevolg zal altijd ten laste van dp bevolking, hebben, dat de Fritalux wordt want de Provincie kan de tekor- omgedoopt in Dufritalux of, om ten niet dragen". De Zeeuwse visserij. De heer Lockefeer is ook voorzitter van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen. In een paar zinnen geeft hij zijn mening over de Zeeuwse vis serij. „We moeten in Zeeland ko men tot een behoorlijke, repre sentatieve organisatie van vis sers, die haar stem laat horen in de Ned. Visserij Centrale, om daar de grote belangen, die er Franse gevoeligheden te vermij den, in Fridutalux. En als 't woord dan wat lang mocht worden, dan spreken we van Dufri of Fridu, waardoor het economisch vermaak nog een poëtisch tintje krijgt boven dien. R.T.C.-overeenkomst door K.N.I.P. geratificeerd. De R.T.C.-overeenkomst is gis teren met 226 tegen 62 stemmen voor de Zeeuwse visserij op betbjj drie c dingen door de vol- spel staan, te behartigen. Er moet een flink „eenheidsfront" komen, maar daaraan ontbreekt tot heden helaas nogal wat." tallige zitting van het republi keinse K.N.I.P. geratificeerd. Oud-directeur Zeeuwse Hypotheekbank overleden Notaris H. Worst te 's-Herto- genbosch is, 79 jaar oud, aldaar overleden. De heer Worst werd in 1910 benoemd tot notaris in- Den Bosch. Hij was o.m. direc teur der Zeeuwse Hypotheekbank te Middelburg, voorzitter van de ring van notarissen in het arr. 's-Hertogenbosch en voorzitter van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. Van 1935 tot aan de bezetting was de heer Worst ook lid van de Bossche ge meenteraad. De schooltandverzorging op Walcheren. De schooltandverzorging op het platteland van Walcheren zal be gin Januari van het nieuwe jaar een aanvang nemen. Dit gehele werk gaat uit van een daartoe opgerichte stichting, die zelfstan dig haar werk regelt en met de overheid als zodanig niets heeft uit te staan. De deelname aan de verzorging is verder volkomen vrijwillig. Van dwang is er geen sprake. Alle schakeringen op godsdienstig en politiek gebied op het platteland werken samen om dit sociale werk te doen sla gen. Het algemeen bestuur be staat uit de volgende heren: J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke, voorzitter; A. Korteweg, admini strateur van het Algemeen Zie kenfonds Walcheren, secr.-pen- ningm.; mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van N. en St Joosland; L. P. van Oor schot te Vlissingen, bestuurslid Ziekenf. Walcheren; P. Blaauw, voorzitter van de Mij voor Tand heelkunde, afd. Zeeland te Mid delburg; H. B. J. Knoop, voorzit ter der schooltandverzorgings- commissie van de Mij voor Tand heelkunde te Vlissingen; F. S. Vaandrager, bestuurslid van „Het Groene Kruis" te Domburg; D. Kodde, voorzitter afd. Zeeland „Oranje Groene Kruis" te Zoute- lande; K. J. Steketee, voorzitter van het Chr. Nationaal schoolbe stuur te Arnemuiden; A. H. S. Stemerding, inspecteur voor Chr. Volksonderwijs te Souburg; A. de Visser, namens de scholen, aange sloten hij de Ver. van Geref, Schoolonderwijs te Meliskerke; H A. Mosselman, secretaris der afd. Walcheren Ned. Onderwij zersvereniging te Koudekerke; D. W. Wijsman, voorzitter afd. Wal cheren der Ver. v. Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen te Biggekerke. Adviserende leden zijn de schoolartsen mej. J. C. P. Ta- zelaar en de Inspecteur dér Volks gezondheid dr J. R. v. d. Borgh, beiden te Middelburg. Industrievestiging op Tholen heeft aandacht van regering. Naar aanleiding van de mede deling van de minister van eco nomische zaken in de Tweede Kamer inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de in<ras- trialisatie van Nederland, heeltt de stichting „Gemeenschap Ei land Tholen" de aandacht van de minister gevestigd op de nood zakelijkheid van de vestiging van industrie op het eiland Tholen. De minister heeft daarop als volgt geantwoord: „In antwoord op Uw nevenvermeld schrijven, deel ik U mede, dat ik overtuigd gevangenisstraf. Bij schriftelijk vonnis werden veroordeeld: G. J. W. O te Til burg tot 4 m. gevangenisstraf voorw., proeftijd 2 jaar en f 500 of 100 dagen en W. J. B. tè Hulst tot 4 m. gevangenisstraf voorw., proeftijd 2 j. en f 250 of 2 maan den. Beiden waren in de tapijten- smokkelzaak, welke op 6 Dec. is behandeld, betrokken. ben van de moeilijke omstandig heden, waarin Tholen verkeert. Het is mij bekend, dat dit eiland onvoldoende werkgelegenheid biedt voor zijn groeiende bevol king, waardoor een groot aantal personen genoodzaakt is, elders te gaan werken. Met bijzondere belangstelling heb ik daarom ken nis genomen van Uw mededt.i.ig, dat 't Economisch Technologisch Instituut Zeeland een industrie plan voor Tholen zal samenstel len. Gaarne zal ik t.z.t. van dit plan kennis nemen". Kanaal van Terneuzen. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat In de di rectie Zeeland te Middelburg brengt ter kennis, dat in verband met de uitvoering van werken aan de draaibrug te Sluiskil de scheepvaart op Woensdag 21 De cember van 8.0011.00 uur ge stremd is in het kanaal en Don derdag 15 Dec. van 13.00—17.00 uur het wegverkeer over de brug gestremd is. Deze stremmingen gelden ook voor zeeschepen. Gedurende een deel van de stremming zullen wielrijders en voetgangers over de brug kunnen. De overige tijd zullen zij van een overzetveer ge bruik kunnen maken. Cud-N.S.B,-burgemeester van Axel krijgt tien jaar gevangenisstraf. De 49-jarige P. M. Smalle- gange, die van 1941 tot 1944 burgemeestei van Axel is ge weest, werd gistermorgen door de Bijz. Raad van Cassatie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. Het Haagse Bijz. Hof had hem tot twaalf jaar veroordeeld. Deze straf achtte de Raad, blijkens zijn arrest, te zwaar. S. werd gekarakteriseerd als een man, klein in het goede en in het kwade. Een handlanger van S„ de 56-jarige F. N. de Block werd tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Zie vervolg pag. 3). Machtigingswet ingediend. De regering heeft b(j de Twee de Kamer een ontwerp-maebtt- gingswet voor Nieuw-Gulnea in gediend. Daarin wordt voorge steld, met ingang van de souve- reiniteitsoverdracht het bewind over dit gebied voort te zetten op de voet van de thans voor ge- Iieel Indonesië geldende wettelijke regelingen en voorschriften. De uitoefening van het algemeen be stuur wordt opgedragen aan een door de Koningin te benoemen Gouverneur. In verband met deze afzonder lijke bewindvoering over Nieuw- Guinea 'zullen volgens deze wet verder voorlopige maatregelen kunnen worden getroffen, waarbij kan worden afgeweken van de thans van kracht zijnde wet op de staatsinrichting van Indone sië. Telkens binnen zes maanden, nadat zo'n maatregel is vastge steld, zal deze ter goedkeuring aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. De huidige verhouding van Nieuw-Guinea tot Nederland wordt volgens deze wet dus ge handhaafd met de bepaling, dat binnen een jaar na de overdracht van de souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië do toekomstige staatkundige status zal worden bepaald door nieuwe onderhandelingen tussen de VSI en Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2