ZEEUWSCH DAGBLAD Minister kwam met „redelijke oplossing" voor de „verenkwestie" „Waarom knabbelt de regering aan die paar millioen voor do vrije veren NIEUWS Men zoekt naar 16 vermisten Goesse Raad niet optimistisch over begroting voor 1950 Kerstveiling te Kapelle symbool van het Zeeuwse kwaliteitsfruit. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND HIJ OVERWOOG: Matig tariefje voor auto's; voetgangers en wielrijders gratis Voorlopige grondwet RIS. ondertekend De heer A. L. S. Lockefeer te Hulst, lid van Ged. Staten: Tarieven voor vervoer over de Wester-Schelde altijd ten laste der bevolking SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 8">, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1435 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 15 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.42 u. onder 16.29 u.; Maan op 4.29 u., onder 13.16 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Dec.t Vlissingen: 10.37 u. 1.69 m„ 23.13 u. 1.98 m.; Terneuzen: 11.05 u. 1.89 m„ 23.41 u. 2.18 m.; Wemel- dinge: 12.15 u. 1.45 m., u. m.; Zierikzee: 11.57 u. 1.24 m., u. m. „VERKEER EN WATERSTAAT" GOE DGEKEURD. (Van onze parlementaire redacteur.) ZEELAND, en vooral Zeeuwsch-Vlaanderen, zal met spanning afgewacht hebben wat minister Spitzen gisteren zou antwoorden over de belangrijke kwestie betreffende de veergelden over de Wester-Schelde. Welnu, hjj voelde er niets voor de huidige toe stand te handhaven. Evenmin voelde hij zicli gebonden aan de be lofte, die de regering in 1945 had gedaan. Hjj wilde echter wel medewerken aan een economisch verantwoordo oplossing en was bereid te overwegen de veergelden geijjk te doen zyn aan de kos ten, die anders een auto over de weg moet afleggen. Fietsers en voetgangers zouden dan gratis kunnen oversteken. Baron v. d. Feltz, die een amendement had ingediend, trok dit later weer in en do begroting werd goedgekeurd. Dinsdag bereikte de Kamer nog een telegram van de Provinciale Slaten in Zeeland, waarin er op aangedrongen werd om geen veergelden te heffen. Uiteraard onderstreepte de Zeeuwse afge vaardigde v. d. Feltz dit tele gram met kracht. Evenals ver leden jaar was ook ditmaal zijn argument, dat de band tus sen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland sterker zal worden aangehaald als er geen veergelden zullen worden gehe ven. Er waren echter ook finan ciële en economische redenen voor Baron v. d. Feltz om voor vrijdom te pleiten. De bedrijven zullen moeilijk kunnen concurre ren als zij de veerkosten in de prijzen moeten calculeren. Z. Vlaanderen is door de oorlog sterk verarmd en moet daarom juist extra geholpen worden. Ver der vroeg spreker zich af, wat een matig tarief is. Kan de minister garanderen, dat een eventuele op volger het bedrag niet zal ver hogen? Zou het antwoord van de minister hem niet voldoen, dan zag de heer v. d. Feltz zich ge noodzaakt een amendement in te dienen. 's Ministers antwoord. In zfjn antwoord wraakte mi nister Spitzen de gedachte van de Zeeuwse afgevaardigde, dat de minister heeft gepoogd zijn ne derlaag van verleden jaar te wil len wreken door thans acht ton uit te trekken op de begroting voor de veergelden. De bewinds man wees erop, dat hier gevoels argumenten tegenover zakelijke argumenten staan en dat maakt de zaak juist zo moeilijk. Minister Spitzen ontkende dat de huidige regering door een eventuele veer gelden-heffing het woord van de regering in 1945 zou breken. Door een éénzijdige verklaring kan men zijn opvolgers geen verplich tingen opleggen. Het bestaan van het recht op de vrije veren wordt daarom dan ook door hem ont kend. Zou men dat recht wel er kennen dan wordt aan Zeeuwsch- Vlaanderen blijvend voordeel ge boden boyen andere moeilijk te bereiken gebieden .zoals Schou wen en Duiveland, Goeree en Overflakkee en de Waddeneilan den. Aan de hand van vele cijfers toonde de minister aan, dat de wilde- en beurtvaart schade lijden door de vrije veren. Dat de Staat deze tak van scheepvaart zal hel pen vond de minister onmogelijk. Men moet niet vergeten dat het Rijk ook door een matig tarief Zeeuwsch-Vlaanderen zal steu nen. De kosten van de veren be dragen ruim twee millioen gul den. Dat betaalt het Rijk. De op brengst van de tarieven daaren tegen zullen slechts ongeveer 800.000 gulden bedragen. Was niet te imponeren Het argument, dat de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen dik wijls over België zullen moeten reizen kon de minister ook niet imponeren. In de Benelux-ge- dachte past dit geenszins, terwijl men bovendien ook de bewoners van Zuid-Limburg een gratis ver voer naar het Noorden biedt, hoe wel we toch moeten hopen, dat Zuid-Limburg cultureel bij Ne derland zal blijven behoren. De consequenties van vrije veren zijn niet te dragen. In beginsel zou Iedere natuurlijke verkeers- verhindering moeten worden op geheven, zonder dat het de ge bruiker iets kost. Baron v. d. Feltz was niet overtuigd. De heer v. d. Feltz was geens zins overtuigd door de argumen tatie van de minister. Hij diende daarom een amendement in om de begrotingspost voor de veren Radiorede van Soekarno. In het republikeinse gebouw te Batavia werd gisteren de voor lopige grondwet der Verenigde Staten van Indonesië onderte kend. Moh. Rum, de voorzitter van het nationale voorbereidingscomi té, tekende als eerste, gevolgd door de vertegenwoordigers van 16 deelstaten. De voorlopige grondwet maakt het bestuur van de R.I.S. gedurende een jaar mo gelijk. Gisteravond sprak Soekarno een radiorede uit, waarin hij op de Nederlanders een beroeï> deed om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de nationale re gering en de T.N.L met acht ton te verhogen, zijnde de geraamde opbrengst van de te innen veergelden. De heer Algera (A.R.) wilde een veer als een weg beschouwen, terwijl de heer v. d. Weijden (K.V.P.) een beetje ang stig werd doordat de minster zich beroepen had op het Kabinets beleid. In zijn repliek erkende de mi nister wel moreel gebonden te zijn. En juist daarom is de rege ring bereid het grootste deel van de kosten te betalen. Toch wilde hij wel meewerken aan een oplos sing, die economisch verantwoord zou zijn. Hij verklaarde bereid te zyn te overwegen of het niet mo gelijk was om de veergelden ge lijk te doen zijn aan de kosten die een auto of vrachtwagen zou heb ben als zij een even lang traject over de weg moesten afleggen. Bandenslijtage en schoenenslij- DE RAMP VAN DE „DOROS". Acht overlevenden van de „Doros" zijn gisteren door een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht te Miami in Florida aan land gebracht. Het zoeken naar zestien vermisten duurt nog voort. Eerste-machinist R. Helmers, de enige Nederlander onder de geredden, zei dat alle andere offi cieren om het leven zijn gekomen. Steward Edward Amzand ver klaarde, dat zich Maandag om ongeveer 11 uur een ontploffing had voorgedaan. De oorzaak wist hjj niet. „Ik geloof dat de ontplof fing zich midscheeps voordeed, maar in enkele seconden stond het gehele schip in vuur en vlam. Ik rende naar een reddingsboot en hielp by het uitzetten. Er wa ren 26 man aan boord. Ik weet niet wat er met de anderen ge beurd is. Velen sprongen te water en wij hebben er enkelen opge pikt. De' kok zat alleen in een boot en wij waren met z'n der tienen. Daarom stapte een aantal over in de boot van de kok en dat is het laatste wat wij van hen gezien hebben". De eerste machinist weigerde met verslaggevers over de ramp te spreken. tage van fietsers en voetgangers, worden natuurlijk niet vergoed... Die zullen dus gratis oversteken. Wel zal het wellicht mogelijk zijn om verschillende klassen te ma ken voor het passagiersvervoer. Mocht iemand persé eerste klas willen varen, dan zal hij daan-oor een vergoeding moeten betalen. Het amendement van Baron v. d. Feltz ontraadde hij echter zeer ernstig. De Kamer dacht nog even diep na, maar toen kwam het hoge woord eruit. Baron v. d. Feltz trok zijn amendement in en de minister kon zijn begroting verder zonder moeilijkheden in zijn zak steken. In de avondvergadering is een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van het de partement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. N.C.R.V. heeft meer dan 200.000 leden. Het ledental van de N.C.R.V. heeft de 200.000 overschreden. Uit een aantal aanmeldingen heeft de voorzitter van de N. C. R. V. gistermorgen het 200.000- ste lid getrokken. Heden tijdens de steravond te Haarlem zal de N.CJR.V.-voorzlt- ter mr Roosjen de gelukkige toe spreken. Ambachtsschool zal openbaar verkocht worden Gemeente kon er niets mee aanvangen. Aan het einde van de gisteren gehouden gemeenteraadsvergade ring deelde de burgemeester van Goes, Mr W. C. ten Kate mede, dat de gemeente op alle mogelijke manieren getracht heeft het schoolgebouw, dat in de toekomst door de Ambachtsschool verlaten zal worden om een nieuw gebouw te betrekken, voor de gemeente te behouden. Deze pogingen zijn echter zonder succes gebleven. Het scheen dat P.T.T. er wat voor voelde, om er het postkan toor te vestigen, maar gistermor gen ontving men een brief met een negatief antwoord. Daar het gisteren de laatste dag was, dat de gemeente voorrang had bij de aankoop van het gebouw, legden B. en W. het probleem voor aan de raad. De leden wisten echter ook niet zo gauw te beslissen. Men sprak nog wel even over een tehuis voor ouden van dagen, wat te duur bleek, terwijl het gebouw hiervoor ook niet erg geschikt is. Tenslotte werd besloten, dat de gemeente van aankoop afziet, zo dat de Ambachtsschool straks openbaar zal worden verkocht. 24-UURSTAKING IN ITALIë. Een millioen Italiaanse arbei ders in staatsdienst zullen heden in opdracht van de communisti sche en niet-communistische vak bonden 24 uur staken. Culturele verenigingen krijgen 3000 gulden subsidie. De gemeenteraad van Goes, heeft gistermiddag de begroting voor 1950 behandeld. Weliswaar liadden de raadsleden de begro ting niet lang kunnen bestuderen, wat zijn oorzaak vond in liet feit, dat Ged. Staten de begroting spoedig in bezit wilden hebben, maar dit nam niet weg, dat de raad er een hele middag over bezig was voor en aleer alle raadsleden hun goedkeuring betuigden met de voorlopige schatting van de inkomsten en uitgaven van de ge meente Goes. Te Belgrado is een aantal Wit- Russen in de Joegoslavische in dustrie ontslagen. Het zou een voorzorgsmaatregel zijn tegen spionnage van deze Russen op be vel van de Sowjet-ambassade. Voor de begroting aan de orde kwam, keurde de raad nog een viertal voorstellen goed, o.a. het formeel vaststellen, dat de school der Geref. Gemeente, ook gebruik mag maken van gangen en toilet ten in het schoolgebouw aan de Kreukelmarkt en liet- aangaan van een kasgeldlening van f 500.000 voor het komende jaar. Vanzelfsprekend, ging aan de eigenlijke behandeling van de be groting het politieke steekspel vooraf, waarvoor vooral van de zijde van de heer R. Zuidema en de heer J. Visscher veel belang stelling bestond. De heer W. J. J. M. Vroome, die het eerst zijn al gemene visie op de begroting openbaarde, was zuinig met de politiek. Wat hij zei, kwam er op neer, dat de uitslag van de ge meenteraadsverkiezing in Goes de K.V.P. tot grote voldoening stem de. SOMBER. Al zijn er enkele lichtpuntjes, het algemeen beeld van de be groting vond de heer Vroome somber. De riolering, die niet toe laat, dat er voor iets anders geld uitgetrokken wordt, is de molen steen om de hals der gemeente. Op een bijzonder goed ogenblik viel ditmaal ons gesprek van de week, dat wjj hadden met de heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst, lid van Ged. Staten. Want de heer Lockefeer is de expert van het Provinciaal Bestuur voor de stoombootdiensten In Zeeland, welke diensten thans weer In het volle licht van de belangstelling staan. Het begrip „vrije veren over de Wester-Schelde" zegt iedere Zeeuw meer dan voldoende. De heer Lockefeer is in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren en getogen, maar door zijn zeer vele contacten in andere delen van Zeeland, in overig Neder land e'n ook in België kan men hem, wanneer hjj met groot elan en met een zuidelijke welbe spraaktheid de noodzaak van vrije veren verdedigt, zeker niet van subjectivisme of sentimen taliteit beschuldigen of verden ken. Ieder kent nu zo langzamer hand wel de argumenten van minister Spitzen, om weer ta rieven op de veren over da Wester-Schelde in te voeren. „Mijnheer Lockefeer, U zult zeker niet overtuigd zijn door de argumentatie van de minis ter. Kunt U Uw mening daar tegenover zetten?" Een steekspel. „Overtuigd ben ik allerminst. Integendeel. Het wordt zo'n beetje een steekspel. Een kwes tie van touwtrekken. De groot ste lacune in het standpunt van de minister vind ik, dat zo licht vaardig wordt heengegleden over het motief waarom in 1945 de veren werden vrijgegeven. De vrijdom kwam -totaal onge vraagd en werd gegeven uit na tionale overwegingen. Men kan inderdaad de veren benaderen vanuit het standpunt van ex ploitatie of uit een oogpunt van algemeen Rijksbeleid. Dat ge schiedde in 1945 echter niet. Men legde toen alle accent op de zeer bijzondere positie van Zeeuwsch-Vlaanderen en ik vind altijd zo erg jammer, dat de regering dit argument nu te genover de Staten-Generaal verzwijgt. De regering ging toen ook uit van de gedachte der doortrek king van de Rijkswegen over de Schelde. U weet, dat de wegen vanaf Breskens, Terneuzen en Perkpolder Rijkswegen zijn. Het komt eigenlijk alles hierop neer, dat de motieven, die toen gol- .niet overtuigd. den, nu nog onverminderd, ja, ik zou haast zeggen, nog veel sterker bestaan. Vergeet u toch niet, dat de Benelux straks een realiteit wordt en dat het nodig zal zijn Zeeuwsch-Vlaanderen nog meer tot Nederland te trek ken. Heus, er leeft aan de over kant toch wel een zeer sterk nationaal sentiment, sterker dan velen vaak denken." Het psychologisch element, „Er ligt in deze kwestie m.i. ook een zeer duidelijk psycholo gisch element. Gelooft U dat ook niet?" „En ofl Het „terugbelasten" der vrije veren zou psycholo gisch een totaal verkeerde in druk op de Z.-Vlaamse bevol king maken. Ik weet veel te goed dat in deze streek een ge voel van achteruitzetting leeft. En ik denk er niet aan dit ge voel nog te verlevendigen. De mensen moeten daarin juist de stimulans vinden zelf zo actief mogelijk te rijn. Anders valt de critiek op het Westen op hen zelf terug. En Z.-Vlaan deren maakt volstrekt geen gunstige uitzondering op de re gel, dat een sterk regionaal be sef en een gezond regionalisme nog te veel ontbreken. Maar door wat de regering nu met de vrije veren wil ontstaat er in Z.-Vlaanderen een zekere de valuatie van het nationale besef. Voor ieder volk is toch een eer ste vereiste, dat het vertrouwen heeft in zijn regering. U voelt, dat dit enorm geschokt wordt, wan neer In 1945 de regering voor een daad bepaalde argumenten aan voert en een volgende regering vier jaar later tegenovergesteld beslist, terwijl de motieven pre cies dezelfde zjjn gebleven". (Zie vervolg op pag. 2.) Dat er reeds aanvragen voor in dustrie-vestiging liggen, vond hij mooi en hij zei, dat vestiging niet genoeg bevorderd kan worden. In dit verband vroeg hij B. en W. de belangstelling voor het Am- bachtsonderwijs te stimuleren. De subsidie-verdeling voor culturele doeleinden, waarvoor een bedrag van f 1000 uitgetrokken is, kon naar de mening van de heer Vroome rneer aanspraak maken op een fooienstelsel. Tenslotte vroeg hij o.a. door verdiepings- bouw, de laatste overblijfselen van de dorpsgeest in Goes op te ruimen en merkte hij op de be dragen voor onderhoud van ge meentewerken, zoals politiebu reau, te laag te vinden. NIET BEVREDIGD. Daar de heer Visscher er nog niet was, bekeek de heer Ph. Ha- verhoek voor hem even de ver kiezingen, waardoor de samen stelling van de raad en 't college van B. en W. werd gewijzigd. In de begroting had hij graag een wat meer optimistische toon be luisterd. Was de gemeente jaren eerder begonnen met de aanleg van riolering, dan waren er nu veel meer perspectieven geweest. In elk geval kunnen B. en W. thans hun stuurmanskunst tonen! De heer Haverhoek betreurde het dat op de Rijksbegroting nog geen gelden uitgetrokken zijn voor herstel van de Rijksweg. Voorts vroeg hij hoe B. en W. tegenover de Volksgezondheid staan, merkte op, in de huisvestingspolitiek geen vaste lijn te kunnen bespeuren en zei tenslotte, dat het college van B. en W. hem nog niet be vredigd heeft. Zoals later bleek, hadden B. en W. zich dit misnoegen op de hals gehaald door de behandeling van het uitbreidingsplan. HET NOORDELIJK STADSDEEL. Mr J. Sepers, hield niet erg van politieke besprekingen bij de ge meentezaken en kwam direct naar voren met het verzoek om een bad- en zweminrichting, die een stad als Goes onmogelijk kan missen. Demping van de Kade en uitbreiding van het Noordelijk stadsdeel beval hij aan om het Noordelijk stadsdeel weer leven in te blazen. Verder wilde hij graag een vergadergebouw voor de Hervormde gemeente in de nieuwe bouwplannen. Gaslevering op lange afstand vond hjj ,wel goed, maar is het verantwoord nog zoveel geld voor het gasbe drijf uit te geven en zal boven dien de gemeente niet, mede het verlies van het Prov. Gasbedrijf, moeten dragen, wanneer de pro vincie de gaslevering op lange af stand ter hand neemt. Een vee markt had zijn sympathie en ver der vroeg hij aandacht voor de te klein behuisde Herv. school en naar de stichting van het Prot. Chr. Streekziekenhuis. ROOMS-ROOD. De heer Zuidema, kwam nog even terug op de verkiezingsactie, toen de Middensiandspartij een pamflet uitgaf, waarin zij zei „boven alle partijen" te staan. Dit achtte de heer Zuidema on mogelijk. Ieder raadslid heeft partij te kiezen. Nog enkele pun ten van het pamflet nam hij on der de loupe om tot de conclusie te komen, dat het optreden van de Middenstandpartij bij de ver kiezingen absoluut te veroordelen was. De heer Zuidema noemde de P. v. d. A. in beginsel reaetion- nair en zei, dat de wethouders- Er waren 80 deelnemende telers. Woensdagmiddag werd te Ka pelle de 3e Kerstveihng gehou den, waarvoor zowel van de zijde der kwekers als van de kopers grote belangstelling bestond. In de ruime veilingshal stonden de kratten en kisten keurig opgc steld. Telers hadden hier hun beste beentje voorgezet, om het Ne derlandse publiek het beste te bieden van wat er op dit gebied te krijgen is. Ruim 1800 kratten verpakt fruit waren aangevoerd in standaardkwaliteit. Daarnaast nog ruim 2500 kisten met. huiS' houd I kwaliteit. Ongeveer de helft van de aanvoer was af komstig uit het koelhuis. Ook het pakstation van de veiling heeft een zeer groot aandeel ge had in deze Kerstveiling. Ruim 60 van het aangevoerde fruit is daar gesorteerd en verpakt. Al het fruit zag er bijzonder verzorgd en smaakvol uit. Ongeveer 80 telers namen aan deze Kerstveiling deel. Wegens afwezigheid van de voorzitter sprak de heer A. J. de Visser, vice-voorzitter, het welkomstwoord. Bijzonder heet te hij welkom B. en W. van Kapelle. Ook een woord van waardering richtte hij tot de combinatie hem niet beviel. Ook .hier is weer de Rooms-Rode coalitie. Overigens sprak hij de hoop uit, dat er wat meer bouwvolume toe gewezen zal worden 'in de toe komst en zei dat G.S. als ze de begroting spoedig willen hebben, maar eens de begroting voor 1949 goed moeten keuren, want daar zit het Bijz. kleuteronderwijs al lang op te wachten. Dat de gas fabriek nog met een tekort werkt is te erger, omdat Goes gas levert aan omliggende gemeenten, maar de tekorten alleen mag dragen, 't Streekziekenhuis noemde hij, verbetering van de Rijksweg om tenslotte vestiging van een vee markt toe te juichen, waarbij hij B. en W. vroeg onder het oog te zien of in elk geval de najaars kermis kan verdwijnen. BADINRICHTING. De ene week, die er was voor de bestudering van de begroting vond de heer A. de Roo ook te kort. Het opkomen van de Mid denstandspartij, zei spr. die een misverstand wiide rechtzetten, geeft de C.H.U. nog meer reden tot bezinning dan de V.V.D. Hij vroeg B. en W. een kosten en ex ploitatiebegroting voor een bad inrichting op te maken. Mogelijk, dat deze dan nog in de begroting 1950 opgenomen kan worden. AANFLUITING. De verkiezingsuitslag heeft uit gewezen, dat er toch wel iets haperde, zei de heer A. Vermaire. Dat er twee leden van de Midden standspartij in de raad zijn geko men, mag de candidaten niet ver weten worden. Zij zijn er om mee te bouwen aan de toekomst van Goes. Met beginsel-politiek wilde hij wat voorzichtig zijn; 't is meestal zo, dat men vóór alles rechtvaardig moet zijn. Ook hij vond het verzoek van de finan ciële commissie om een veemarkt Een militair vliegtuig is giste ren te Batavia neergestort. De enige inzittende, wiens naam nog niet bekend is, werd gedood. Tegen de ex-burgemeester van Den Haag, W. Visser, is een half jaar gevangenisstraf geëist. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. In de nabijheid van het lichtschip „Owers" in Het Kanaal, bevond zich gisteravond een jacht in zinkende toestand. Het riep een S.O.S. en men is on middellijk op weg gegaan de op- varende(n) te redden. Meer dan 14 personen werden gedood en ernstig gewond bij een ont ploffing in een vleesverpakkerij te Sioux City (Iowa). Meer dan 1500 leden van de Ver. van Nazi slachtoffers in Hessen hebben gis teren het parlementsgebouw te Wiesbaden bestormd om kracht bij te zetten aan hun eisen t.a.v. een vergoeding voor in de oorlog geleden schade. De parlements- zitting werd verlengd en besloten werd om de Nazislachtoffers voor Kerstmis voorlopig maar 500 Mark uit te betalen in afwachting van een nieuwe regeling. De verkiezing van de colleges van Prov. Staten in Noord- en Zuid- Holland zullen op 26 April gehou den worden. Tegen Aus der Funten, de leider van de Zen- tralstelle für Jüdische Auswande- rung is gisteren door het Amster damse bijzondere gerechtshof de doodstraf geëist. Aus der Funten, die de dood van meer dan 10.000 Joodse landgenoten op zijn gewe ten heeft, werd gisteren juist veertig jaar. Naar aanleiding van een circulaire, die de burge meester van Ude- out had laten verspreiden meldde zich gisteren een landbouwer aan met een la ding kruit in jute zakken, genoeg om het hele dorp de lucht in te laten vliegen. Hij bracht de zak ken op het politiebureau, zette ze neer, stak een sigaret aan en wierp de lucifer achteloos in de richting van de zakken. jury. Hierna reikte hjj de prij zen uit aan de bekroonde in zenders. De winaars. Ie prijs A. J. de Visser met 94 pnt. medaille Centraal Bureau voor veilingen; 2e pr. W. Vis scher met 93 pnt. (medaille id.) 3e pr. C. Baas met 92.6 pnt. (me daille id.); 4e pr. P. Zegers met 92.5 pnt (medaille gem. Kapelle). Aan het slot bracht de heer de Visser hulde aan het veilings- personeel voor het vele voor bereidende werk. Namens het gemeentebestuur sprak de burgemeester van Suylekom een erkentelijk woord. Hij wees er op, dat de drie eenheid God, de natuur en de mens in deze streek zo nauw verbonden is. Ook voor de kopers waren verschillende prijzen en verras singen beschikbaar gesteld. Hoogste prijs per kg. Hier voor waren drie prijzen beschik baar gesteld. Deze werden alle drie gewonnen door D. Schip per, Kapelle. Aankoop van hoogste aantal kilo's: le prijs J. Hoogstratë de Bad, Kapelle, 2e pr. P. Zegers, Kapelle, 3e pr. J. Verstegen, Goes. Aankoop voor het hoogste be drag: le prijs P. Zegers, Ka pelle, 2e pr. J. Hoogstratëde Bad, Kapelle, 3e pr. J. Meijaard, Kloetinge. De jury bestond uit de heren Robijn, Jansen en Oele. Vooral waren te bewonderen: Goudreinette, Jonathan, Golden Delicious, Doyenné de Cornice, Comtesse de Paris. Voor deze bijzondere veilings dag bood het bestuur aan iedere 'bezoeker een verversing aan in de vorm van een glas wijn en een sigaar. op z'n plaats, maar vond het aan fluiting, dat Goes geen behoorlijk rusthuis heeft. ANTWOORDEN. Hierna was het de taak van B. en W. om de raadsleden van antwoord te dienen. De voorzitter zei, dat stimulering van het be zoek aan de Ambachtsschool en het plaatsen van urinoirs in het nieuwe bouwplan overwogen zal worden. Het opstellen van een zo veel jarenplan is erg moeilijk. Aan een zwem- en badinrichting hoeven we voorlopig niet te den ken; we mogen reeds blij zijn als we tot schoolbaden komen, zei mr ten Kate. Kadedemping wordt in 't oog gehouden. Heeft de Herv. Ge meente behoefte aan een verga derlokaal en beschikking over geld, dan kan ze 't beste eens gaan praten op gemeentewerken. Afschaffing van de-najaarskermis is wel moeilijk, want dit heeft de laatste keer nog f 3200.in 't laadje gebracht. Over het Prot. Chr. Streekziekenhuis had mr. ten Kate, niet bepaald optimis tische geruchten gehoord en een rusthuis zal zoveel kosten, dat er in de komende jaren niet aan ge dacht kan worden. Weth. J. H. Roose, antwoordde, dat het zwaartepunt voor 1950 ligt op de riolering, die de eerste S jaren f 500.000 vraagt. De uit voering van 't gehele plan, zal wel vijf jaar duren en komen op circa 2.000.000. Hier is bij inbegrepen 500.000 voor een zuiveringsin stallatie, f50.000 voor bouw van kolken en f50.000 voor huisaan- sluitingen. Weliswaar staan er wat inkom sten tegenover, maar 't zal toch in de komende jaren alles van de gemeente vergen. Weth. Buys merkte op, dat het regelmatig op breken van straten voor repara ties en dergelijke nooit geheel weg te werken is, al Wacht men één en ander tegelijk uit te voe ren. Wethouder J. J. van Melle had het gasbedrijf weer eens te verdedigen, 't Gas op lange af stand, is nog een nevel en mist- geschiedenis, die overigens alle aandacht heeft. De inkomsten van 't gasbedrijf zijn gedaald en zullen nog wel meer dalen, door vermindering van gasgebruik. Ondanks het feit, dat straks het gasbedrijf als distributiebedrijf dienst zal moeten doen bij de gasvoorziening op lange afstand, achtte hij het toch nodig de ge breken in de gasfabriek op te knappen om voorlopig de gasleve ring te waarborgen. Wij komen morgen op een en ander terug. Medegedeeld zjj nog, dat een ■oorstei van de heer Vroome om subsidie voor culturele vereni gingen van f 1000 op f 3000 te brengen, na enige discussie aan genomen werd met 9 tegen 6 stemmen, die van A.R., C.H. en V.D. de WND. KRINGCOMMISSARIS RODE KRUIS ZEELAND. Tot waarnemen! kringcommis saris van het Ned. Rode Kruis in Zeeland, is benoemd mr. J. A. Heyse te Middelburg. DE BILT ZEGT: Veel wind. Matige tot krachtige en later langs de kust tot storm aanwak kerende wind tussen Zuidoost en Zuidwet. Meest zwaar bewolkt met regen. Hier en daar mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1