ZEEUWSCH DAGBLAD N.C.I. ZAL HET WERK VOORTZETTEN Canadese resolutie in Veiligheidsraad goedgekeurd Dr H. HIRSCHFELD hoge commissaris Woningbouwvoiume voor Zeeland in 1950 verdeeld Monumentkopp, centrum van grnotste feest uit Zuid-Afrikaanse geschiedenis NIEUWS De Eerste Kamer. Nederlands schip bjj Florida vergaan COÖPERATIE BERGT GROTE GEVAREN IN ZICH Pian tot fusie van Burg. AriïÊestuur en leiders- vereniging PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND België heeft plan voor droogiegging van Ooster en Wester-Schelde. Bouw van amphitheater er. tentenöorp kost 1 tnilïiosn. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat t", Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen. Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1434 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 14 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d.'Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.41 u., onder 16.28 u.; Maan op 2.59 u., onder 13.40 u. Hoogwater op Donderdag 15 Dec.: Vlissingen: 9.31 u. 1.52 m., 22.13 u. 1.79 n..; Terneuzen: 9.57 u. 1.72 m., 22.39 u. 2.00 m.; Wemeldinge: 10.59 u. 1.32 m„ 23.43 u. 1.64 m.; Zierikzee: 10.40 u. 1.14 m., 23.29 u. 1.44 m. VX ut het Indische vraagstuk vv betreft is thans het woord aan de Eerste Kamer. Hier zijn naar het schijnt de neuzen geteld en is de regering van de overwinning zeker. Vandaar dat men in Batavia en Soerabaja maar doet alsof de Senaat 1 et tractaat van de R.T.C. reeds had goedgekeurd. Ook prof. Rorame die onlangs verklaarde, dat hij de verant woordelijkheid voor de K.V.P.- fractie met betrekking tot In donesië gaarne wil dragen, toonde zich overtuigd, dat de Eerste Kamer geen roet in de rode Indonesische pap zal strooien. Op de uitspraak van de Twee de Kamer, zo verklaarde hij, was hij gerust geweest, naar op de beslissing van de Eerste Ka mer was hij nog geruster. Epn toch...., men kan nooit ■*-' weten. Vandaar dat de professor ad viseert, dat de Eerste Kamer het in de Tweede Kamer bereikte resultaat niet zien zal als een oordeel over het gevoerde rege ringsbeleid. En dan behoort het zeker niet tot de competentie van de Senaat om deze taak over te nemen. De Eerste Kamer mag zich dus niet uitspreken over het ge voerde regeringsbeleid maar uitsluitend over het voorliggen de wetsontwerp. WJ ij verstaan deze wenk. Een oordeel over het ge voerde regeringsbeleid betekent tevens een oordeel over de po litiek van de K.V.P. en haar leider prof. Romme. En dat oordeel kan niet mals zijn. Niet anders, dan een veroor deling. Verk_»arbaar, dat prof. Rom me, wiens houding een groot deel van zijn partijgenoten al lerminst bevredigd heeft, op zulk een oordeel niet gesteld blijkt. Dit mag echter voor de Eerste Kamer geen reden zijn om zich over het gevoerde regeringsbe leid waarvan het thans aan hangige wetsontwerp het resul taat is niet uit te spreken. Met belangstelling zien wij de debatten in de Senaat tegemoet. FELICITATIES EN SOWJET-VETO'S. Sir Benegal Kau van India opende Dinsdag het voortgezette debat in de Veiligheidsraad over de resultaten van de R.T.C. met een rede, waarin hjj o.m. de republikeinse premier, Mohammed llatta, verdedigde tegen de aanvallen van Sowjet-Russische zjjde. Hjj zeide, dat de Nederlands-Indonesische overeenkomst India bij zonder bevredigde. Nadat de Cubaanse gedelegeer de zich prijzend had uitgelaten over de overeenkomst van Den Haag zette de Russische afge vaardigde Tsarapkin een aanval in. H(j kondigde aan, dat hjj zijn veto zou uitspreken over het Ca nadese voorstel om de commissie in stand te houden. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross, feliciteerde de twee partijen en loofde het werk van de UNCI. Al de leden aan de raadstafel, met uitzondering van de Sowjei-Unie en de Oekraine, deden hetzelfde. De Nederlandse afgevaardigde, mr van Royen, zeide o.m., refe rerende aan de verklaringen der Oekrainse en Russische gedele geerden „wij weten allen, dat het voornaamste doel van hun opmer kingen was het vernietigen van een deel van het constructieve werk, dat te Den Haag is gedaan, en om onrust en mogelijk chaos te verfvekken teneinde in dit deel van de wereld de grond te bereiden voor het zaad van het communisme". Over een opmerking van de Russische gedelegeerde, dat de R.I.S. niet geheel zelfstandig zul len zijn na de souvereiniteitsover- dracht vroeg van Royen of de Sowjet-Unie „misschien een casus indien men het zo kan noemen voorbereidt om te weigeren de R.I.S. te erkennen en mede te werken aan de toelating van deze staat tot de Verenigde Naties?" Van Royen zeide te hopen, dat hij ongelijk had doch hij vreesde, dat dit niet het geval was. De stemming viel iri twee delen uiteen: nl. over een motie om de ZEELAND WERD NIET VERGETEN. Begroting Zuiderzeefonds goedgekeurd. Nadat de Tweede Kamer gis teren z.h.s. de begroting van het Zuiderzeefonds had goedgekeurd, ging men er een beetje gemakke lijk bij zitten om met de begro ting van Verkeer en Waterstaat boemelend met de minister door het land te trekken, keuvelend over trarnlijntjes, kapotte wegen en het wegvervoer. De heer En- gelberting Ck.V.P.) vond, dat men met de waterwerken maar slecht opschiet. Ds v. d. Zaal (A.R.) hield een pleidooi voor de Stichting Ned. Part. Binnenvaart en vroeg de prijzen van het goederenvervoer openbaar te maken. De heer v. de Weijden (K.V.P.) vond, dat de Zeeuwse veren gratis moesten zijn. Ook de heer de Ruiter (C.H.) vroeg, in de avondverga dering, aandacht voor Zeeland. Hij bepleitte een betere veerver- binding met Schouwen-Duiveland, een subsidieverlening ter bevor dering van het vreemdelingenver keer in Zeeland, en informeerde voorts naar de stand van zaken ten aanzien van het vliegveld- vraagstuk in deze provincie. Hij vond het tijd worden, dat de ha ven van Breskens en de brug bij Wemeldinge verbeterd worden. De heer v. d. Feltz (C.H) ver klaarde, dat men in Zeeuwsch- Vlaanderen verbitterd is omdat men in opheffing der vrije veren een breken ziet van het ministe riële woord van 1945. „Er is thans nog meer reden dan toen, vond deze spreken, om de banden tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland sterker te ma ken door vrije veren. Trouwens, er zijn ook economische en finan ciële redenen. Hij vond 's minis ters argument niet overtuigend. „Het is een algemeen Neder lands belang" vond de heer Algra (A.R.). De minister kwam in zijn ant woord niet aan de veren toe. Hij besprak het coördinatievraagstuk en verklaarde, dat de W.A.G. en de wet goederenvervoer binnen kort in de Kamer kunnen komen. Vanmiddag om half twee boemelt men verder. Wellicht komen dan de veren in behandeling. Tuinman vond een doodshoofd Maar het was niet van moord afkomstig. Stelt u zich de schrik van de tuinman voor, die onlangs in een tuin van een villa te Bergen op Zoom een doodshoofd opspitte. De politie dacht reeds aan moord toen de zoon des huizes van de vondst hoorde. „O", zei deze „da's niks hoor, er ligt nog wel een tweede schedel ook. Daar speelde ik vroeger met mijn vriendje „In diaantje" mee". Op een dpg had den zij de schedels, die ze gevon den hadden in de Schelde bij het vroegere Reimerswaal, begraven en vergeten. partijen met de ter R.T.C. bereik te resultaten geluk te wensen en over een motie, waarbij de UNCI werd opgedragen haar werk voort te zetten. Met haar 42ste veto vernietigde de Sowjet-Unie de gelukwensen en met haar 43ste de paragraaf over de toekomst van de UNCI. De voorzitter, generaal Mae- Naughton, besliste niettemin, dat het Sowjet-Russische veto geen terugwerkende kracht kan heb ben en dat de commissie daarom zou bljjven bestaan. Te voren had de raad met 9 tegen 2 stemmen de Oekrainse resolutie verworpen, waarin werd voorgesteld, dat de Nederlandse troepen zich zouden moeten te rugtrekken op de posities, die zij voor de gevechten ingenomen hadden en dat de UNCI zou wor den vervangen door een commis sie bestaande uit alle landen der Veiligheidsraad, dus ook de Sowjet-Unie. De vier eerste paragrafen van de Canadese resolutie (over het gelukwensen) verkregen 9 stem men voor en 2 tegen (Sowjet- Unie en Oekraine); de vijfde en laatste paragraaf (over het voortbestaan van de UNCI) werd met 8 tegen 2 stemmen (Sowjet- Unie en Oekraine) bij 1 onthou ding (Argentinië) aangenomen. MONTY VOOR HERBEWAPE NING VAN DUITSLAND. Uit New York wordt gemeld, dat Montgomery tijdens bespre kingen, bij zijn laatste bezoek aan deze stad, heeft voorgesteld in de komende twee jaar enkele divi sies in Duitsland op te richten. Degenen die hen onder de nodige controle van wapens zouden voor zien, zouden, aldus Monty, verze kerd zijn van hun steun in een eventuele oorlog. Wysjinsky is woedend op de V.N. Tot geen enkele prijs herbewapening van Duitsland. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wy sjinsky, is met de „America" te Le Havre aangekomen op weg naar Moskou. Toen verslaggevers hem naar de vergadering der Ver. Naties vroegen, zei hij: „Ik ben woedend. Geen enkele door de V.N. genomen besluit gaf mij voldoening". Op de vraag wat hij van een Duitse herbewape ning dacht, antwoordde de mi nister: „Deze wensen wij niet, tot iedere prijs. Duitsland wordt door de Westelijke mogendheden weder bewapend met de gedach te aan oorlog. Rusland wil boven alles vrede. Wij zijn er verbaasd over, dat het ter sprakg is ge komen om een vijandelijk land op voet van gelijkheid met an dere landen te stichten". Over China zal Wysjinsky: „Alles gaat goed in China. Wij zijn er vrijwel zeker van, dat het China van Mao Tse Toeng door ieder erkend zal worden. Dit is nodig en verdiend". h - Ten behoeve van kanaal AntwerpenDordrecht. De Belgische courant „De nieuwe gids" meldt dat de Bene- lux-commissie voor de water wegenproblemen begonnen is met het nagaan van de Benelux- waterwegen en van de proble men, die moeten geregeld worden, n.l. de verbinding Antwerpen Dordrecht; de sluis van Terneu zen en de stop van Ternaaien. Het staat nu reeds vast, aldus het blad, dat Nederland de ver breding van het kanaal Gent Terneuzen en de modernisering van de sluis van Terneuzen, evenals de stop van Ternaaien als exclusief Belgische proble men beschouwt. De Belgen schij nen de zaak echter anders op te vatten. Volgens „De nieuwe gids" be staat er een Belgisch en een Nederlands plan tot droogleg- gihg van de zeearmen rond de Zeeuwse eilanden. In het Belgi sche plan is dan uitgegaan van de aanleg van een kanaal Ant werpenDordrecht. De commis sie zal subcommissies belasten met' de technische uitwerking van de problemen die bij dit alles rijzen. Het Belgisch plan zou nog het voordeel bieden, dat geen enkele sluis behoeft ge bouwd te worden. De bouw van het kanaal Ant werpenDordrecht zou naar zekere ramingen ongeveer 6 milliard frank kosten. De souvereiniteitsoverdracht op 19 Dec. in de Eerste Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer deelde in de gistermiddag gehouden openbare vergadering mee, dat hij aanneemt, dat het voorlopig verslag in zake de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië Donderdag in handen der leden zal zijn en de memorie van antwoord Zaterdag 17 December. Indien zulks het geval is stelt hij zich voor de Eerste Kamer Maandag 19 December, des avonds om half acht, in open bare vergadering bijeen te roe pen ter behandeling van het wetsontwerp met voortzetting op Dinsdag 20 December, om elf uur. DRIE JONGELUI OP EEN WRAK. Op een wrak van het voor de Marokkaanse kust gestrande Bel gische schip „Rene" vertoeven reeds zes dagen lang, drie jonge lieden, die wegens het stormweer door de reddingsboot van Cassa- blanca niet gered kunnen worden. Gisteren hebben drie vliegtuigen voedselpakketten afgeworpen. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 2 December '49: Serg. H. J. F. Lyppens, uit Terneuzen. Van het K.N.I.L. sneuvelden 5 soldaten, allen uit Indonesië afkomstig. 'it overlevenden, naar zes anderen wordt gezocht. Het 921 ton metende Neder landse motorschip „Doros" van een rederij te Amsterdam is Maandag „ontploft, in brand ge vlogen en gezonken", aldus blijkt uit een bericht van de 10.180 ton metende Amerikaanse tankboot „Sparrows Point", dat door het gemeentelijk radiostation v Baltimore is opgevangen. De tankboot heeft de eerste machinist en zeven anderen, die in een reddingsboot buiten de kust van florida werden aange troffen, opgepikt. De overleven den bevonden zich op 25.41 noor- derlengte en 74.14 westerbreedte. „Naar eén andere reddingboot met zes man aan boord wordt ge zocht", aldus het bericht. „Eén van de geredden heeft zware brandwonden en heeft medische verzorging nodig. Het weer is slecht, hoge golven uit het Oos ten, wind Oost, windkracht 3". De „Der vertrok 8 December uit New ork op weg naar Fort Liberie op Haiti. Aanzienlijk deel bestemd voor herbouwgevallen. Ged. Staten van Zeeland hebben dezer dagen'het woningbouw volume, dat de regering voor 1950 onze provincie ter beschikking heeft gesteld, over de Zeeuwse gemeenten verdeeld. Er was in totaal 195.500 kub. m. beschikbaar gesteld. Hiervan ls tlians 173.700 kub. m. verdeeld, zodat een reserve ls gehouden van 21.800 kub. m., waaruit In de loop van 1950 eventuele bijzondere gevallen geholpen kunnen worden. In het verdeelde volume zijn 200 montagewoningen begrepen met een Inhoud van elk 260 kub. m„ die dienen ter gemoetkoming aan de woningbehoefte l.v.m. de Industrie. Verder is op het voetspoor van de regering bepaald, dat van het toegekende bouwvolume een vrij aanzienlijk deel dient te worden bestemd voor herbouwgevallen. Een begin is gemaakt met de toewijzing van bouwvolume voor tehuizen voor ouden van dagen. In het volgende overzicht geven wij de verdeling in kubieke me ters over de Zeeuwse gemeenten in alfabetische volgorde: per eiland: Walcheren. Aagtekerke 100; Arnemuiden 3900; Biggekerke 500; Domburg 2500; Grijpskerke nihil; Koude- kerke 750; St. Laurens nihil; Me liskerke 250; Middelburg 15.000, waarvan 12.000 kub. m. bestemd dient te worden voor herbouwge vallen. Bovendien zijn 40 mon tagewoningen toegewezen, met een inhoud van eik 260 kub. m.; Nw en St. Joosland nihil; O. en ^A„So"burg 50": Oostkapelle ÏSS m ^00; Serooskerke 300; Veere 250; Vlissingen 10.000, waarvan 3000 kub. m. voor her bouwgevallen bestemd moet wor den. Bovendien zijn 24 montage- woningen toegewezen; Vrouwen polder 500; Westkapelle 1000, uit sluitend bestemd voor herbouw gevallen; Zoutelande 350 kub. m. Tholen en St. Philipsland. St. Annaland 300; St. Maar tensdijk nihil; Oud-Vossemeer 300; Poortvliet 250; Scherpenisse en Stavenisse nihil; Tholen 1000; St. Philipsland 1200 kub. m. Zuid- en Noord-Beveland. Baarland 300; Borssele 800; Driewegen nihil; Ellewoutsdijk 400; Goes 2500 .bovendien zijn 40 montagewoningen toegewezen; 's-Gravenpoider en 's-Heer Abts- kerke nihil; 's-Heer Arendskerke 1100 kub. m., alsmede 4 woningen met een inhoud van 250 kub. m.; 's-Heerenhoek 500; Heinkenszand 1000; Hoedekenskerke nihil; Ka- pelle 1900, alsmede 6 woningen met een inhoud van 250 kub. m.; Kattendjjke 300; Kloetinge 500; Krabbe'ndijke 1200, alsmede 4 woningen van 250 kub. m.; Krui- ninggn 750 kub. m. Twee wonin gen hiervan dienen bestemd te worden voor personeel van de Prov. Stoombootdiensten. Boven dien zijn nog 4 woningen toege wezen met een inhoud van 250 kub. m.; Nisse en Oudelande nihil Ovezande 300; Rilland-Bath 1500; Waarde nihil; Wemeldinge 1100; Wolphaartsdijk 600; Yerseke 2000 alsmede 2 woningen met een in houd van 250 kub. m.; Kortgene 1000; Wissekerke 500 kub. m. Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen. Axel 2000; Clinge 2100, alsmede 6 woningen met een inhoud van 250 kub. m.; Graauw en Langen- dam 500; Hoek 1400; Hontenisse 2000; Hulst 1450, alsmede 40 montagewoningen met een inhoud van elk 260 kub. m.; St. Jansteen 2200, alsmede 6 woningen van 250 kub. m.; Koewacht 750, alsmede 6 woningen van 250 kub. m.; Ter neuzen 2750; Overslag nihil; Phi lippine 500; Sas van Gent, alleen 14.560 kub. m. voor de bouw van 56 montagewoningen; Vogelwaar de nihil; Westdorpe 1200 en Zaamslag en.Zuiddorpe nihil. West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aardenburg 3000, uitsluitend bestemd voor herbouwgevallen. Bovendien zijn 4 woningen toe gewezen van 250 kub. m.; Bier vliet 1890, waarvan 1000 kub. m, bestemd dient te worden voor herbouwgevallen. Voorts zijn nog 2 woningen van 250 kub. m. toe gewezen; Breskens 3000, uitslui tend bestemd voor herbouwgeval len, alsmede 6 woningen van 250 kub. m.; Cadzand 2000; Groede 1000; Hoofdplaat 1000; IJzendijke 2000; Nieuwvliet 500; Oostburg 1000, uitsluitend voor herbouwge vallen; Retranchement nihil; Wa terlandkerkje 500; Zuidzande 1000, uitsluitend voor herbouwge vallen. Schouwen en Duivcland. Brouwershaven 500; Burgh 400 Bruinisse, Dreischor, Duivendijke, Elkerzee en Ellemeet nihil; Haamsctede 500; Kerkwerve ni hil; Nieuwerkerk 500; Noordgou- we 500; Noordwelle ri': Coster- land 500; Ouwerkerk nihil; Re- nesse 500; Serooskerke nihil en Zierikzee 1750 kub. m.; Zonne- maire nihil. Naar van bevoegde zijde ver nomen wordt, heeft dr H. M. Ilirschfeld, economisch advi seur van het dep. van Buiten landse Zaken, zich op verzoek van do regering bereid ver klaard het ambt van Hoge Commissaris in Indonesië met ingang van de sonvereiniteits- overdracht te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling dat dr Hirschfeld deze functie slechts betrekkelijk korte tijd zal bekleden, mede in verband met de opvatting der regering, dat dr Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie kan wor den gemist. LEZING TE GOES. Vanwege de stichting voor Ne derlandse zelfstandige Handel en Industrie worden momenteel in verschillende plaatsen in Zeeland bijeenkomsten belegd voor land bouwers, waarop het belang van de zelfstandige handel voor de boeren wordt beoordeeld. In zaal Krijger te Goes werd gistermid dag een der eerste samenkomsten gehouden. Nadat Ir D. J. v. d. Have de bijeenkomst had geopend en een film over Canada was vertoond, kreeg de heer J. Doppen het woord voor het houden van zijn inleiding, getiteld: „Vrije handel of coöperatie?" Hij behandelde hierin uitvoerig het wezen der coöperatie, zoals deze zich in de practijk voordoet. Oorspronkelijk was de coöperatie als aanvulling of correctie van de particuliere Jeep ramde motorrijder op Rijksweg te Goes. Gisteren ramde een van de Kloetingseweg komende Jeep, be stuurd door de heer S. uit Hoede kenskerke een voor de overweg op de Rijksweg rijdende militaire motorrijder, die van Middelburg kwam. Deze werd enkele meters meegesleurd, doch kwam er met enkele schrammen af. Het motor rijwiel werd vrij ernstig bescha digd. Het grootste feest in de ge schiedenis van Zuld-^frika, de vieringen in verband met de in wijding van het voortrekkers-mo nument bij Pretoria, die het ge hele land gedurende de afgelopen twee maanden hebben bezig ge houden is gisteren begonnen. Dit inwijdingsfeest bij „Monu- mentkoppie" zelf, waar het groot ste aantal mensen bijeen zal zijn en tevens het belangrijkste ver keersprobleem in de geschiedenis van het land zich zal voordoen, duurt van 13 tot 16 December. Op 16 December, de Dingaansdag, vindt de officiële inwijding plaats. Gedurende de afgelopen twee maanden waren er in het hele land reeds feestelijkheden, toen dorpenn op vijftien routes aa boodschappers te paard „ra^port- ryërs", zoals de boeren ze noemen gemeentelijke boodschappen gestuurd hebben naar het monu ment. Iedere keer bij liet vertrek van deze „rapportryers", die dui zenden kilometers rijden moesten, werd groot feest gevierd. De „rapportryers", die met de verste boodschap bij het monument zul len aankomen, vertrekken van daag uit Nederland van Schiphol met een K.L.M.-vliegtuig. Bij de feestelijkheden zal ook een Nederlandse film vertoond worden die ovqr de gehele wereld belangstelling gewekt heeft, n.l. de oude biografische opnamen uit de tijd vóór de film. Deze film bevat scenes van de kronings plechtigheid van H. M. Koningin Wilhelmina en van president Kru- ger tijdens zijn bezoek aan Euro pa. Voor de vertoning van de film, zowel als voor een eindpunt der grote historische optochten, is een indrukwekkend amphitheater tus sen de heuvels rondom het monu ment uitgegraven met een podium voor honderden toneelspelers en zangers. TENTENDORP. Aan de bouw van dit grote am phitheater en aan het aanleggen van water- en electrisehe leidin gen naar het grote „tentendorp" van 3500 tenten want de stad Pretoria kan bij lange na niet alle feestgangers huisvesten is ongeveer f 1.00.000 besteed. De duizenden toeschouwers, die vanuit, het gehele land naar Pre toria reizen, brengen voor de ver schillende overheidsinstellingen grote problemen. Op de inwij dingsdag moet Johannesburg, de grootste stad van Zuid-Afrika, zorgen voor het vervoer van 30.000 mensen, die voor half tien 's morgens, het tijdstip waarop de plechtigheid begint, bij het monu ment aanwezig moeten zijn. Be halve. de treinen, die nu ieder ogenblik met ongeveer 3000 pas sagiers op het station te Preto ria aankomen, zijn er honderden bussen gereserveerd. Er is een parkeerterrein voor 300 b>"«-"n alleen al aangelegd. Achthonderd man politie i bij het monument dienst doen en zevenhonderd verpleegsters zullen aanwezig zijn. SCHEEPSRAMP BIJ CEUTA. Men vreest, dat 64 Spaanse vis sers verdronken zijn 'bij een scheepsongeval onder de Afri kaanse kust, waarbij drie scheep jes vergingen in hevige storm. Reddingsschepen wisten slechts 11 opvarenden te redden. De rassenlijst van landbouw gewassen in het zilver. Aan de uitgave van de 25ste rassenlijst in Januari 1950 zal bij zondere aandacht worden ge schonken. In een bijeenkomst in de Landbouwhogeschool te Wage- ningen zal op 4 Januari a.s. voor de belangstellenden de betekenis van 25 jaren rassenlijst worden geschetst. Aan de in 1940 overleden prof. Ir. C. Broekema komt de eer toe, het denkbeeld om een betrouwba re gids op te bouwen met betrek king tot de rassenkeuze van land bouwgewassen te hebben verwe zenlijkt. In 1924 zag de eerste rassenlijst als een bescheiden ge stencild geschrift het licht. Behalve de boer zijn ook de keuringsdiensten gebaat bij de samenstelling van de rassenlijst. Voor de kwekers werd het le vensbelang, hun rassen op de rassenlijst geplaatst te krijgen. Is eenmaal een ras opgenomen, dan bezet de kweker alle waar borgen tegen unfaire concurrentie of misbruik van de rasnaam. Ook het landbouwonderwijs maakt gretig gebruik van de ras senlijst. Lezing over „De Hooge Veluwe". Gisteravond hield de heer A. B. Wigman voor de vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Be langen te Goes een lezing over het nationale park „De Hooge Veluwe". Spreker gaf allereerst een uiteenzetting over het ont staan van het nationale park als zodanig. Daarna maakte hij aan de hand van" lantaarnplaatjes met zijn gehoor een excursie door het park. Deze lantaarnplaatjes ga ven een goed beeld van land schap, bos- en heidewild in het park. Vooral de opnamen van wild en gevogelte, waaraan heel wat geduld en liefde voor de na tuur ten grondslag moet liggen, gaven blijk van de zeer goed be waard gebleven fauna van het nationale park. De heer B. v. d. Berg, die de avond opende, maakte gewag van de verblijdende groei van het le dental van de Vereniging, dat momenteel groter is dan ooit te voren. onderneming. Coöperatie als doel, in welke vorm zij zich veelal te genwoordig voordoet, is gericht op uitschakeling of vernietiging van de vrije onderneming. Als zo danig voert de totale coöperatie tot een colleetivistische staat, waarvan Rusland het afschrik wekkende voorbeeld vormt. Ook voor de vrije boer vormt totale coöperatie een groot gevaar. Bij vergelijking tussen de onderne mingsvormen slaat de balans door naar de zijde van de zelfstandige onderneming. In zijn betoog be wees de heer Doppen deze stelling met voorbeelden uit de practijk. Onze maatschappij, die berust op de vrije arbeidsverdeling, kent de vrije keus van leverancier (of afnemer) en de concurrentie. De boer-deelnemer aan de coöperatie verliest, aldus de heer Doppen, geleidelijk aan zijn in vloed en controlemogelijkheden, doordat de coöperatie langzamer hand in handen raakt van enkele topfiguren, die er ten eigen bate een machtsspel van kunnen ma ken. Boerenbelang wordt dan bij zaak. Spreker noemde het daar om gelukkig, dat de A.B.T.B. en de C.B.T.B. zich thans uitdruk kelijk hebben uitgesproken tegen het coöperatistisch streven van het Centraal Beheer. Deze gaan terug tot het oorspronkelijk doel van de coöperatie het middel, tot aanvulling of correctie van de vrije onderneming. Tenslotte leg de spr. de betekenis van de coö peratie uit tegen de achtergrond van economische, sociale en maatschappelijke maatstaven. Duidelijk bracht hij daarbij naar voren het grote gevaar, dat de (totale) coöperatie in zich bergt, daar deze uiteindelijk uitloopt op staatssocialisme. Dat de commu nisten grote voorstanders zijn van coöperatie, diene tot waarschu wing, aldus spr. Het betoog werd door de aan wezigen met grote belangstelling aangehoord. Een vijftig ton zware ketel, voor de oorlog bij „De Schelde" vervaardigd, door de Duitsers ge roofd en als oorlogsbuit terugge voerd, is gisteren tot rust geko men in de chemische fabriek „Servo" te Delden. Een Neder lander, genaamd Houvert, is in Insbruck gearresteerd, verdacht van deviezensmokkel. Hij pro beerde Oostenrijk met 600.000 shilling te verlaten. John D. Rockefeller heeft twee millioen dollar geschonken aan het meo- rial hospital te New York voor de kankerbestrijding. Zij, die om gezondheidsredenen naar het hooggebergte moeten, worden door het min. van Soc. Zaken aangeraden naar Frankrijk of Oostenrijk te kiezen, omdat voor Zwitserland slechts beperkt de- viezenvergunningen worden afge geven. Gisteren is te Breda op 68-jarige leeftijd de beelhouwer Lucas van der Meer overleden. Garry Davis begint te lijken op de kat uit het Zuid-Afrikaanse liedje. Hij „kom iedere keer weer". Thans vertoeft hij dagen lang in de kantoren van de ge allieerde controlecommissie voor Duitsland. Iedere avond wordt hij prompt door een agent buiten ge zet en iedere ochtend keert hij trouw terug. Zestienduizend man van één van Londens groot ste electrisehe centrales gaan sta ken. Dat wordt weer een donker Londen. In Eritrea zijn poli tieke onlusten uitgebroken. Vijf handgranaten, die niet ontploften werden gisteren naar de hoofd ingang van de Britse voorlich tingsdienst te Asmara geworpen. De avondklok is afgekondigd. De 15-jarige scholier M. B. uit Enkhuizen, die op 19 November 1948 zijn 16-jarig vriendinnetje doodde is van rechtsvervolging ontslagen. Hij is ter beschikking van de regering gesteld. Men voelt er wel wat voor. Naar alle waarschijnlijkheid zal de vereniging van Burgerlijke Armbesturen op Zuid- en Noord- Beveland een fusie aangaan met de vereniging van leiders van openbare instellingen voor sociale zorg. Gisteren heeft men nl. in de „Prins van Oranje" te Goes over een dergelijk plan vergaderd. Dit plan beoogt, dat de vereniging van B.A. voor Z.- en N.-Beveland een onderdeel wordt van de pro vinciale afdeling van de Vereni ging van Leiders (de grote lande lijke vereniging), waarbij de leden van de Ver. van B.A. op Z.- en N.-Beveland dan tegelijk indivi dueel lid van de grote landelijke vereniging worden. Ter inleiding werd door de heer A. T. de Jong van Hillegersberg, secretaris van de landelijke ver eniging, een causerie gehóuden over „de plaats der Armbesturen nu en in de toekomst", waarin hij een tipje oplichtte van het waas, dat hangt over de komende her ziening van de Armenwet. Hij wees er op, dat de Burgerlijke Armbesturen (wier naam wel omgedoopt zal worden in Instel ling voor Maatschappelijke Zorg) een belangrijke plaats zullen blij ven bekleden in het nieuwe be stel. Een geanimeerde bespreking volgde op deze causerie. Ter vergadering was mede aan wezig de heer C, Lijnzaad, direc teur van de Stichting Zeeland, die aan het plan zijn medewerking heeft verleend. Waar nog niet alle leden Arm besturen het plan in hun verga deringen hadden besproken, kon nog niet anuniem tot een accoord besloten worden. Het merendeel der leden heeft zich evenwel reeds in gunstige zin uitgelaten en verwacht kan worden, dat de andere leden zich er eveneens me de zullen verenigen. JEUGDIGE DIEVEN TE GOES. De politie te Goes, heeft een 3-tal 16-jarige knapen R., P. en H. uit Goes afkomstig, op liet matje laten komen, omdat zij bij de wed. T. een doos met 25 pak jes sigaretten gekaapt hadden. Bovendien hadden zij nog enkele kleine diefstallen op hun naam staan. DROEVIG ONGEVAL TE ZIERIKZEE. Gisteren raakte het 5-jarig zoontje van de fam. C. Kloet, al spelende met zijn autoped onder een vrachtwagen. Het knaapje overleed ter plaatse. BRANDJE TE KAPELLE. Dinsdagochtend stond da schoorsteen van het woonhuis van de erven L. Eversdijk aan de Biezelingsestraat te Kapelle in brand. Grote rookwolken en vlammen kwamen uit de schoorsteen. Gelukkig bleef het daarbij echter. DE BILT ZEGT: Iets minder guur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde, doch later afnemende wind tussen Zuid en West. Later over dag iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1