Een groot aantal wetsontwerpen zal worden ingediend. a-atassKs Btt=3assr.5 Ds Godefridns Udemans, een Zeeuwse predikant van bijzonder formaat. Kiezen Tegen de wil der Nederlandse regering trekken TM-troepen Batavia binnen. Beroering onder Franse communisten. Tariefioon zonder plafond. Garantie aan ambte naren in Indonesië. Het televisievraaystuk OatwaPiï-Jjiroapwet ligt gereed. Hij was al op zijn 18e jaar dorniné. Teyen het alcoholisme. Kwartiermaken voor de bezettingstroepen. Is er een grote zuivering op komst? 13 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J Uit de Memorie van Antwoord op beqrotinq O., K. en W. In de Memorie van Antwoord op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, deelt de minister mede, dat aan het wetsontwerp betreffende het kweekschoolonderwjjs de laatste hand gelegd wordt. Ook is de al gemene maatregel van bestuur betreffende het buitengewoon la ger onderwijs voltooid. Binnen kort worden de laatste adviezen verwacht over het wetsontwerp betreffende 't algemeen vormend middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs. Een levendige acti viteit wordt ontplooid ter voorbe reiding van regelingen op het ge bied van het nijverheidsonderwijs. Ondanks de verdeeldheid der meningen over onderwijsvernieu wing meent de minister, dat de verfrissing van ons onderwijs, zo wel naar zijn inhoud als naar zijn vorm, voortgang behoort te vin den. Aan drie Rijksleerscholen wor den thans proeven genomen om de problemen van het lager onder wijs tot een oplossing te brengen De proeven zijn met het begin van de nieuwe cursus aangevangen en worden gehouden aan de Rijks leerscholen te Deventer, Haarlem en Middelburg. Bij een gemiddelde klassebe zetting van 35 leerlingen zullen bij het lager onderwijs in de jaren 1952 en 1953 resp. rond 4400 en 6800 meer onderwijzers dan in '49 In de school aanwezig moeten zijn. SCHOOLLOKALEN'. Wat betreft de bouw van school lokalen zijn de vooruitzichten voor het jaar 1950 vrij gunstig. Ge meente- en schoolbesturen zullen $en aanvang kunnen maken met de bouw van ongeveer 1900 loka len. Het tekort wordt hierdoor Weliswaar niet geheel teniet ge daan, doch wel tot een bescheiden omvang terug gebracht. DE KWEEKSCHOLEN. Indien in een bepaalde streek van het land, bijv. in een streek, Welke excentrisch ten opzichte van grote plaatsen is gelegen, het oprichten en instandhouden van 'n nieuwe kweekschool wenselijk moet worden geacht, zal de mi nister geen overwegend bezwaar hebben tegen het verlenen van subsidie aan een zodanige kweek school. Wat betreft het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs Stelt de minister zich voor te ko men tot herziening van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs door een wet, waarbij het gymna sium wordt gehandhaafd, het ly ceum als zelfstandig schooltype Wordt gelegaliseerd, een algemene middelbare school met vierjarige cursus wordt geïntroduceerd om de hogere burgerschool van haar tweeslachtigheid te ontdoen. Met kracht wordt er naar ge streefd het aantal nijverheids- Scholen zodanig op te voeren, dat zij kwantitatief aan de behoefte Voldoen. Helaas zijn 's Rijks geld middelen niet toereikend om alle Verzoeken om uitbreiding, hoe goed gemotiveerd ook, te kunnen ïwilligen. In het bijzonder geldt dit t.a.v. het nijverheidsonderwijs voor meisjes. (Ingez. mededeling, advert.) Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U nek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiver heden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes en. die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru schen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Het ligt in het voornemen van de minister in het voorjaar van 1950 een nota bij de Kamer in te dienen over onderwijsvoorziening met het oog op de industrialisatie. RADIOWEZEN. Over het radiowezen wordt me degedeeld, dat een ontwerp om roepwet grotendeels gereed ligt. De minister hoopt er in te slagen het ontwerp zeer spoedig geheel gereed te hebben. De minister is het ermede eens, dat de tijd gekomen is om 't aan tal regeringsuitzendingen te ver minderen. Het ligt in het voor nemen tot een nieuwe verminde ring met ingang van 1 Januari a.s. over te gaan. Het ligt niet in het voornemen de televisie buiten het definitieve omroepbestel te laten vallen. Over 't perswezen wordt medegedeeld, dat, naar 's ministers ambtgenoot van Economische Zaken heeft me degedeeld, binnenkort een maxi mum-prijsvaststelling voor 't ver vaardigen van dagbladen in loon- druk tegemoet kan worden gezien. SUIKERCAMPAGNE IN WEST-BRABANT. In West-Brabant zal de suiker- Korte Berichten. De organisatie der V. N. heeft vastgesteld, dat zij voor het vol- campagne aan de dne saraenwer- geD& jaar 49.641.773 dollar nodig kende fabrieken der V.C.S., de be- heeft. De algemene vergadering drijven te Roosendaal, Dinteloord heeft deze begroting met alge- en Zevenbergen, worden beëindigd mene stemmen bij 7 onthoudin- op 10 Januari 1950. De bietenop- gen aangenomen, brengst is dit jaar zeer aanzien- Rjk De V.C.S.-fabrieken zullen op zaterdag is de „Equipe Mar- 10 Januari samen een millioen ton j «nette", samengesteld uit vier bieten hebben verwerkt bij een Franse padvinders, die met een gezamenlijke dagcapaciteit vanroeiboot van Canada naar New 10.000 ton. Met 15,5 procent Is 't Orleans waren vertrokken, aldaar suikergehalte dit seizoen aan debehouden aangekomen. De vier lage kant gebleven. VERMISTE BELGISCHE JONGENS GEVONDEN. Twee Belgische jongens van zes VOELT U WAT VOOR EEN OOSTENRIJKSE WONING? Het ligt in de bedoeling van het Rijk de geprefabriceerde Oosten rijkse woningen, zodra deze voor de huisvesting van rijksambtena ren niet meer gebruikt zullen worden, over te dragen aan de betrokken gemeenten en, zo een gemeente daaraan geen medewer king wil verlenen, ze door tussen komst van het domeinbestuur te verkopen. GEREF. JEUGDLEVEN IN NOORD-WEST-DUITSLAND. Er komt* steeds meer contact tussen het gereformeerd jeugdle ven in Nederland en Duitsland. zeevaarders hebben, ter herden king van de verjaring van de ont dekkingsreiziger Pera Marquette, die in de 17de eeuw de Mississippi is opgevaren, dezelfde weg in te genovergestelde richting afgelegd, een afstand van 4600 km. Prof. Mortimer baron von Fai- kenhausen, een der grote heden daagse Duitse deskundigen inzake kennis van de klieren met inwen- dinge afscheiding, is op 57-jarige leeftijd te Hamburg overleden. Bij de luchtbasis Trenton (On tario) is een opleidingsvliegtuig neergestort. De vierkoppige be manning kwam om het leven. Russen bij Tito? - i belegd voor calvinistische jongens jaar, die gedurende meer dan. twee*eisjes uit No0rd-West-Duits- dageni werden vermist, zijn thans lan(J waarop met medewerking levend aangetroffen ta een dicht van >t Nederlandse gereformeerd bos aan de Belgisch-Duitse grens. jeUgdcentrum gesproken zal wor- Zy konden nog niet zeggen, wat den over de grote vragen in het er gebeurd was. Hun toestand is na_o0rlogse Duitse leven, bevredigend, ondanks de daoor- stane ontberingen. I Volgens de Amerikaanse radio commentator Drew Paerson zou ni. „;f de Amerikaanse ambassade te w fi aJl hel vt vsn Belgrado het State Department den week te Zagreb zijn aangeko men, een onderhoud hebben gehad met maarschalk Tito. Na gedu rende 4 uren met de Joego-Sla- vische maarschalk te hebben ge sproken zijn de twee Sowjet-per- soonlijkheden per vliegtuig weder vertrokken, aldus het bericht. Dit jaar is het juist drie ecuwen geleden, dat ds Godefridus Corne- lisz Udemans stierf en daarom wil ik in een paar artikelen iets over het leven en de geschriften van zijn verscheidene honderden bladzijden dik. Evenals zijn col lega Teelinck blijkt hij een na volger te zijn van de Engelse piëtisten, die niet in de eerste deze geleerde Zeeuwse predikant plaats de nadruk legden op het vertellen. belijden van hun geloof, maar In 1581 of 1582 werd hij te Bergen op Zoom geboren, waar schijnlijk uit een geslacht van Schouwen afkomstig, dat zich hier gevestigd had. Hij studeer de theologie en werd reeds in 1599, dus op 18-jarige leeftijd, als predikant bevestigd te Haamstede en Burgh, plaatsen die voor de ruwste van het hele eiland Schouwen golden en waar de grootste ongebonden heid heerste, volgens zekere be richten tenminste. Er schijnen nogal bezwaren geweest te zijn tegen zijn jeug dige leeftijd, maar als hij in 16021 beroepen werd te Zierikzee, heeft de gemeente weinig zin hem weg te laten gaan. Zelfs de Staten van Zeeland moesten er aan te pas komen en het heeft geduurd tot 1604, vóór hij te Zierikzee zijn intrede kon doen; tot zijn dood in 1649 is hij hier gebleven. Hij werd een paar jaar na zijn vertrek in Haamstede opgevolgd door Ds Willem Teelinck, die la ter naar Middelburg vertrekt, een bekende figuur uit de Zeeuwse predikantenwereld, iemand van dezelfde opvattin gen als Ds Udemans. In de strijd tussen Remon stranten en Contra-Remonstran ten blijkt hij een felle tegen stander van de Remonstranten te zijn. Hij wordt één der Zeeuwse afgevaardigden naar de Synode te Dordrecht, wordt zelfs gekozen als vice-president en heeft op deze manier een werkzaam aandeel gehad in de veroordeling van de Remon strantse opvattingen. Dordrecht leerde hem daardoor kennen en vooral op het beleven ervan in de practijk van het leven. Als reactie op de leer der goede werken, die naar Roomse opvatting medewerken tot het verkrijgen der zaligheid, werd vooral de nadruk gelegd op de rechtzinnigheid der leer. Zonder dat hij dit laatste verwaarloosde, leerde hij, dat goede werken no dig zijn „want gelijk het lichaam zonder de geest dood is. zo is het geloof zonder de werken dood" —o zegt hfj in zijn bekende werk: „Practijk, dat is werke lijke oefening van de Christe lijke hoofddeugden: geloof, hoop en liefde". Ook zijn „Geestelijk compas" is vol goede raadgevingen voor het leven van iedere dag. Even min als een zeeman het waagt zonder kompas uit te varen, moeten ook de mensen op hun levensreis een kompas hebben bij de gevaren van de duivel, de wereld en eigen vlees. „De Heere Christus moet onze ad miraal zijn, de Heilige Geest onze piloot, Gods Woord ons kompas, het geloof ons schip, Je hoop ons anker, het gebed ons convooi". Een vervolg hierop is het „Geestelijk roer van 't koop mansschap', dat weer geheel ge richt is op de practijk van het geloofsleven; geen geloof voor de binnenkamer alleen, maar uitgedragen op de markt van de wereld, voor alle levensterrei- bracht een beroep uit op de Zie-, neJV rikzeese predikant: hij bedankte: Verder heeft hij nog een ver ervoor evenals later voor een1 klaring gegeven van het Hoo0- beroep naar 's-Hertogenbosch. I jlec* en o.a. geschreven, de Lee- In 1613 trouwde Ds Udemans'der (ladder) van Jacob, een za- met de Brouwershavense bur- ^g nieuwjaar, de laatste ba- gemeestersdochter Magdaletia ™n; verscheidene werken van Stoutenberg, die hem in 1620 hem z«n ln het Dults vertaald, een tweeling schonk, n.l. een dochter Johanna, later gehuwd met de burgemeester van Zie rikzee, tevens dichter,. Rochus Hoffer, en een zoontje, van wie verder niets bekend is. Vermoe delijk is deze jong gestorven. ZIJN GESCHRIFTEN. Vooral door zijn geschriften heeft Ds Udemans grote invloed uitgeoefend op zijn tijdgenoten. Hij was wel geen veelschrijver, maar enkele van zijn boeken STRIJD TEGEN DE VOLKS ZONDEN. Fel gaat Ds Udemans (en ook Teelinck) te keer tegen de in zijn tijd heersende volkszonden. De welvaart en bloei hadden in zijn tijd geleid tot weeldezucht en zedenbederf. Vooral de rijken moesten het ontgelden, in het bijzonder zij, die niets voor de armen over hadden, want Ude mans had een sterk ontwikkeld sociaal gevoel. Alle voorkomende misstanden worden in zijn geschriften be sproken en veroordeeld: over dadige maaltijden, pronkzuent en praal op het gebied van huis raad en kleding, „lichtvaardige en overdadige versiering .1 lichaams als met name het blan ketten of vernissen van het aan gezicht, het krullen en kroesen van het haar, het haar verven met een andere kleur als God verleend heeft, dat mannen en vrouwen met prachtige en over dadige klederen zich opsmuk ken gelijk poppen en afgoden' Ook ijvert hij voor een stren gere sabbatsviering, heftig gaat hij te keer tegen hen die Je rustdag ontheiligen en dan noemt hij een menigte van zulke duivelse werken: „drinken en klinken, dansen en springen, kijven en vechten, verzuimen van de Christelijke verzamelin gen, spelen met teerlingen en kaarten, onnutte en vuile praat, lezen van goddeloze boeken, ko pen en verkopen, reizen voor zaken, inzamelen van de oogst, banketten en maaltijden, jacht en visserij spelerijden, boog schieten, kaatsen, en dergelijke zaken meer". Voorzover deze vermaken en bezigheden geoorloofd zijn, kan dit op de werkdagen plaats heb ben. Noodzakelijke werken van dokters, apothekers en vroed vrouwen moeten op Zondag doorgaan, ook de verzorging ran het vee en de verdediging /an het land kunnen niet uitgesteld worden. Ook het vasten overeenkom stig de bijbelse regels acht Ds Udemans in bijzondere omstan digheden alleszins gewenst. Vooral de overdreven mode zucht striemt hij fel, en wel in het bijzonder de in zijn tijd op komende mode der mannen om lang haar te dragen, maar dat is een geschiedenis apart, waar over een volgende keer. L. v. W. Ds C. A. J. van Engelen f Te Wageningen is op 76-jarige leeftijd overleden de 'oud-Zen- dingspredikant C. A. J. van En gelen. Na tot Zendingspredikant te Neukirchen te zij'n opgeleid, ar beidde Van Engelen van 1895—'96 te Ngao. Van 1898 of was de over ledene werkzaam op Midden-Java. Tegen de rassenpolitiek. De in Kaapstad vergaderende synode van de Evangelisch-Lu- therse kerk van Zuid-Afrika heeft de regering dringend gewaar schuwd voor de nieuwe rassen politiek. De verklaring zegt ver der, dat het thans onmogelijk is om de vrijheid van de niet-Euro- peanen in Afrika te beperken, zo als dat in de laatste jaren telkens is gebeurd. Het gevolg zal zijn, dat er binnen niet al te lange tijd een ontzettende opstand van de gekleurde volken zal uitbreken. „Toch niet.' recht durft aankijken. „Zo. Dat valt me mee." „Versta me goed", verduide- „Nee, ze vroeg alleen, heel lijkt hij. „Als ik zeg schulden, p I A 1 - gewoon, of ik er aan denken wil, dan behoef je niet aan grote be- "fy J_y ClCll kaar zo gauw mogelijk een'dragen te denken...... Maar L pakje terug te geven." j 'tzijn de vele kleinigheden, die i Eerst houdt hij z'n hoofd diep tezamen tóch nog een zware .oor J. J, Hazebi oek i over 2ijn bord gebogen, zodat I last vormeneen te zware ze niets dan zijn zwarte, golven- j last eigenlijk al, voor iemand de haar ziet, dan komt hij om-die aan handen en^voeten ge- ..Bij een groentenman, die hier hoog, zijn gezicht ziet rood, zijnbonden is, zoals ik" 14) langs kwam", vertelt Bep, on derwijl n prakje voor Tineke gereed makend. „En o jaje buurvrouw heeft me een pakje margarine geleend".... Met een ruk kijkt Wim op. „Maar dat had je niet moeten doen!" roept hij ineens, blijk baar boos. Ze verontschuldigt zich, en vertelt hem hoe ze ertoe geko men is. Ze voelt zich echter vol komen veilig voor zjjn boos heid. Hij weet niet, dat hjj en kel haar nieuwsgierigheid wekt. ,,'tls een grote kletskous, dat mens", gaat hij tekeer. „Wat z(j over je te weten komt, dat weet in een ommezien het hele dorp. Dat ik die Janny hier in huis moest halen, was de grootste ramp, die me ooit overkomen ogen zwart, vonkend. j Nog twee, drie haastige hap- „Ze heeft je méér gezegd! D'r i pen en hij is klaar met eten en valt niet véél te vertellen, maar! gooit z'n vork naast het bord wat er te vertellen viel, heeft T.& je gezegd. Zo is dat volk hier! Hou d'r maar over op! Ze rusten niet, voordat ze je om standigheden uit mekaar gera feld hebben enkel maar om je door 't slijk te kunnen sleu ren." Driftig neemt hij een hap, slikt, en vervolgt: „Weet je wat de hele kwestie is, Bep? Ik heb grote onkosten gehad, ru al ja ren lang. Marie en ik hadden indertijd nog een aardig spaar potje, maar daar is niets meer van over. Op 't ogenblik zit ik in schulden." De ernst waarmee hij nu spreekt is zo dringend, dat Bep Is! Ze begon je zeker dadelijk zich schaamt over haar nieuws- uit te horen? neer. „Ik heb al vaker gemerkt, dat er over me gekletst wordt, de laatste tijd. Het jaar dat ze me allemaal nawezen en zeiden: die arme schoolmeester die z'n vrouw verloren heeftdie tijd van valse meewarigheid is blijkbaar voorbijNu hebben ze weer wat j.nders nodig om over te praten in deze misse lijke kleine negorijNou is het: die schoolmeester die schul den durft te maken.... Bah, bah, en nog eens bah! Maar laat ze maar over me kletsen!" „De buurvrouw heeft heus niet over je gekletst", waagt Bep eindelijk in 't midden te brengen,, En zeker niet in de gierigheid, en ze hem niet eens zin zoals jjj 'tnu bedoelt".. „Als zij het niet deed, dan deed een ander het wél", houdt hij verbitterd vol. „En de suf ferds weten niet, hoe ik, het laatste jaar vooral, heb moeten tobben. Daarom hoop ik nu, dat jij me voorlopig helpen wilt, en dat ik daardoor eindelijk weer een behoorlijke kans krijg. Hoe vond je dat boek dat ik vroeger geschreven heb?" „Mooi", geeft ze een beetje onwillig toe. Ze wil het niet prijzen. Er ligt al genoeg zelf verheffing ln zijn woorden, ook zónder dat ze bewondering uit spreekt „Zo ga ik zo gauw mogelijk wéér een boek schrijven". „Oók een jongènshoek?" „Ja." Nu is er niets jongensachtigs meer aan hem .Zijn gezicht staat streng. Er tekent zich weer een korte, diepe rimpel af tussen zijn samengetrokken wenkbrau wen „Danken Hans", commandeert hij kort. „Toe joh, we hebben nog méér te doen vandaag." (Wordt vervolgd. Drankgebruik en -misbruik neemt in ontstellende mate toe. De Nationale Commissie tegen het Alcoholisme heeft een oproep gericht tot het volk, waarin er op gewezen wordt, dat het drank gebruik en -misbruik in ontstel lende mate toeneemt. „In vele kringen, waarin men er vroeger niet aan dacht een bor rel te drinken, is het nu usance geworden. Ook de, vrouwen en de jeugd ontzien zich niet hieraan mee te doen. Wij zien hierin een groot ge vaar voor ons volk. Maar, wat ons vooral met zorg vervult is, dat velen zich geen re kenschap geven van het gevaar dat ons volk bedreigt, en dat ve len, die geroepen zijn leiding aan ons volk te geven wjj denken aan politieke leiders, geestelijken, leiders van jeugdverenigingen, vakverenigingen, vrouwenvereni gingen .professoren, artsen, lera ren, onderwijzers, enz. inpiaats van ons volk voor deze dreigende gevaren te waarschuwen, mee doen met de drinkgewoonte. Waar in vroeger tijden vele van deze personen drankbestrijders waren, hebben deze hier niet alleen mee gebroken, maar zijn ook zij hët voor zichzelf als normaal gaan be schouwen, in het openbaar en in besloten kring de borrel te ge bruiken. Dit alles verontrust ons in hoge mate en daarom komen wij tot U met het ernstig verzoek, waar U op ons volk of op bepaalde volks groepen invloed kunt uitoefenen, door woord en daad mede te wer ken aan het tegengaan van het al coholgebruik". Dit manifest is door tal van vooraanstaande personen, minis ters, kamerleden, predikanten enz. ondertekend. Zeeuwse namen ont breken. Omdat Zeeland geen prominen te figuren oplevert? Of omdat het drankgebruiK hier van minder be tekenis is? In zijn Memorie van Antwoord deelt de minister van Wederop bouw mede, dat de omvangrijke proeven met tariefioon zonder plafond zijn afgelopen, met uit zondering van Amsterdam, waar tengevolge van een staking de proef in Maart 1950 voltooid zal zijn. Het resultaat van de proeven is, dat voor het volgend bouwseizoen waarschijnlijk een algemeen ta riefsysteem voor de volkswoning bouw kan worden ingevoerd, waarvan, naar verwacht wordt, 'n stijging van de arbeidsproductivi teit in het bouwbedrijf het gevolg zal zijn. Van de doden niets dan goed. Bulgaarse ministers en commu nistische leiders hebben Zaterdag avond uiting gegeven aan hun „warme dankbaarheid aan kame raad Stalin, omdat deze het 't Bulgaarse volk mogelijk gemaakt heeft het geliefde lichamelijke beeld van Georgi Dimitrof vele ja ren te behouden." Zij verklaarden dit bij de ope ning van een mausoleum voor wij len Georgi Dimitrof, de voormali ge Bulgaarse minister-president, die in Juli jl. te Moskou is over leden en wiens lijk gebalsemd is. vim DRANK IN DE MAN. Enige tijd geleden werd in dt Badhuisstraat te Schcueningen een 24-jarige jongeman door een auto aangereden, met het gevolg, dat hij kort daarop stierf. Bij onderzoek bleek, dat dt chauffeur die de auto bestuurd» een flink aantal borrels naar binnen had gewerkt. Toen hij op het ongeluk opmerkzaam ge maakt werd, schreeuwde hij aap ook, „ik kan niet stoppen, ik heb een borrel op" waarop hij doorreed of er niets gebeurd was. De Officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf, n.l. 9 maanden voor de aanrijding ert 3 maanden voor het doorrijden, plus de intrekking van het rij bewijs voor een jaar. Hij ver klaarde het te betreuren, dat hij geen zwaardere straffen mocht eisen. Een opvatting die ik volkomen deel. Er moest eenvoudig geen sprake van zijn, dat dergelijke onverantwoordelijke elementen ooit weer een schijn van kans kregen, een motorrijtuig te be sturen. C. F. Callenbach j- Te Amersfoort is Donderdag in de ouderdom van 78 jaar overle den de heer C. F. Callenbach. De overledene, die vele jaren mede-firmant was van de Uitg, Mij „Callenbaoh" te Nijkerk, was in maatschappelijke kringen een geziene figuur. De heer Callen bach was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. WETSONTWERP INGEDIEND. De regering heeft een wetsont werp ingediend, hetwelk beoogt garanties te geven aan de Neder landse ambtenaren in Indonesië. Tijdens de jongste debatten aan de Ronde Tafel Is van alle zijden uit de Kamer, op spoedige indie ning van een dergelijk voorstel aangedrongen, blijkbaar omdat vertrouwen in de te vormen Indo nesische regering, toch niet zo groot is. De voorgestelde garantie geldt algemeen gedurende twee jaar na de souvereiniteitsovcrdracht. Daarna is zjj nog drie jaar van kracht, doch uitsluitend voor hen, die zich binnen die eerste twee jaren in Nederland hebben ge vestigd. De waarborg heeft betrekking op de voldoening van alle rech ten en aanspraken, welke de amb tenaren toekomen volgens de re gelingen, die op 5 Aug. jongst leden van kracht waren. Het rijk garandeert verder bij het bereiken van de 45-jarige leeftijd een evenredig pensioen aan Overheidsdienaren, die na het tijdvak van 5 jaar de dienst ver laten en dan een diensttijd van minstens 10 jaar achter de rug hebben. De voorgestelde wet heeft ook. betrekking op gewezen Over heidsdienaren, die na Augustus 1945 in Indonesië aan de weder opbouw hebben meegewerkt, doch vóór 5 Augustus jongstleden zijn ontslagen. Eveneens zijn daarin opgenomen de nagelaten betrek kingen van personen, die tot een der categorieën hebben behoord, waarop de wet van toepassing is. In verband met de in de pers verschenen mededelingen, dat re publikeinse troepen Batavia zou den beginnen binnen te trekken, en dat zij na 15 December a.s. volledig met de veiligheidsmaat regelen belast zouden zijn, deelt de Minister van Overzeese Ge biedsdelen het volgende mede: „Dadelijk na de voorgenomeij souvereiniteitsoverdracht op 27 December a.s., zullen de organen van de V.S.I. belast zijn met de handhaving van orde en veiligheid. Het spreekt vanzelf, dat hiertoe een omvangrijke voorbereiding no dig is. Bij de te dier zake gehou den besprekingen met militaire en bestuursautoriteiten was gebleken dat te Batavia een belangrijk aan tal T.N.I.-bataljons nodig zou zijn om de openbare veiligheid in re delijke mate te kunnen waarbor gen. Voor een doeltreffende taakver vulling leek het de autoriteiten nodig, dat deze T.N.I.-bataljons te voren in Batavia gelegerd zouden zijn en in staat gesteld zouden worden zich in hun nieuwe om geving te oriënteren. In verband daarmede stelden de autoriteiten in Indonesië aan de Nederlandse regering voor goed te keuren, dat de eerste T.N.I. afdelingen omstreeks 15 Decem ber 1949 in Batavia zouden bin nentrekken. De regering heeft daarop meegedeeld, dat dit staatsrechtelijk en politiek on juist zou zijn en dat daarom het binnentrekken van de T.N.I. in Batavia en andere grote steden, niet mocht plaats vinden, zolang de Tweede en de Eerste Kamer de resultaten der R.T.C. niet zouden hebben aanvaard. Thans verneemt de regering, dat, hoewel de feitelijke maehts- overgave eerst op 27 December 1949 in Indonesië zal plaats heb ben, indien ook de Eerste Kamer der Staten-Generaai de resultaten van de R.T.C. aanvaardt, de au toriteiten in Batavia hebben goed gevonden, dat kwartiermaker- van het toekomstige R.I.S.-leger in de steden komen om er politie- technische besprekingen te hou den en voorbereidingen te treffen. In de steden worden echter geen wapenen overgedragen of gewapend optreden van de R.I.S.- troepen toegelaten v o o r de eind beslissing van het Nederlandse parlement. De regering heeft aan de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon doen weten, dat het haar uitdruk kelijke wens is, dat de in gang gezette voorbereidende maatrege- Het officiële Franse communis tische orgaan „L' Humanlté", heeft een resolutie gepubliceerd van het centrale comité van de Franse communistische party, waarin gezegd wordt, dat het .Titoisme" is doorgedrongen in de Franse communistische party en dat versterking van de „revoluti- onnalre waakzaamheid" is gelast. In de gelederen van de partij, aldus de resolutie, zijn tendenties merkbaar, die de strijd der com munisten voor de vrede belemme ren of verzwakken. „Opportunis tische afwijkingen" nemen toe en de reactie op Anti-Sowjetrussi- sehe campagnes is onvoldoende. Deze verklaring van communis tische zijde heeft in Franse poli tieke kringen groot opzien ge wekt. Men beschouwt haar als het symptoom van een diepgewortelde crisis. Volgens de „France Soir" zou een zuivering zonder weerga in de Franse communistische par tij verwacht kunnen worden. De resolutie veroordeelt in het hijzonder de plaatselijke commu nistische organisaties in de depar tementen Aisne (Nrd.-Frankrijk) Moroihan (Bretagne) en Marne (ten Oosten van Parijs). Ook wordt critiek geoefend op de or ganisaties ln de departementen Rhone en Gironde. Het centrale comité klaagt er over, dat de bijeenkomst, kort geleden van de ministers van de fensie van het Atlantisch Pact te Parijs, „geen aanleiding heeft ge geven tot demonstraties als die, waarmede generaal Bradley in Augustu 1944 werd verwelkomd' orges Cogniot, een der redat mu ren van het bulletin van de Ko- minform, die de resolutie voor stelde, beschuldigde de Joegosla vische ambassade te Parijs ervan verdeeldheid onder de Franse communisten aan te kweken. Voor onze jongens-over-zee. Het C.J.M.V. organiseert ont moetingsdagen op 12, 13 en 14 December op de Ernst Sillem- hoeve voor gedemobiliseerde militairen met hun meisjes of vrouwen. Aanmelding op Singel 58, Amsterdam. De Gereformeerde Jongelings- bond ontving van zijn leden ge durende 1949 ongeveer f 50.000 voor de jongens in Indonesië. Het C.J.M.V. ontving voor het zelfde doel in twee weken ruim f 1300! len tot een strikt minimum wor den beperkt, omdat de regering zelfs niet de indruk mag wekken, ais zou zij de Eerste Kamer der Staten-Generaai voor een fait accompli willen plaatsen", aldus de mededeling van de minister van Overzeese Gebiedsdelen. T.N.I. AANGEKOMEN. Zowel te Batavia als te Soera- baja zijn gedurende het afgelopen weekeinde de eerste T.N.I.-troe- pen aangekomen. In beide geval len betroffen het kwartiermakers en oppassers van de T.N.I., die de verschillende door de autoriteiten aangewezen gebouwen in gereed heid zullen brengen voor de komst van de aangewezen T.N.I.-batal jons. Hoewel de T.N.I.-ieden in de straten veel bekijks hadden en voor de door hen ingenomen ge bouwen zich voortdurend menig ten vormden, zijn geen incidenten voorgekomen. Donderdag wordt de president der R.I.S. gekozen. Donderdag zal de raad .voor verkiezing van de president der Republiek Indonesia Serikat te Djogja vergaderen. Iedere deel staat zal door een afgevaardig de hierin vertegenwoordigd zijn. Indien in deze zitting meer dan één candidaat voor de presidents zetel zal worden gesteld, zal geen stemming worden gehouden, doch zal overleg worden ge pleegd in een algemene bespre king, totdat door de raad over eenstemming is bereikt ten aan zien van de president. Dit steunt op art. 169 van de voorlopige Oproep tot medewerking. De televisie staat voor de deur en wat dan Dan zal op de Chris tus-belijders de dure roeping rus ten deze vinding te gebruiken ter ere Gods. Weliswaar zal de alge mene verwezenlijking van de tele visie in ons land nog wel enige ja ren op zich laten wachten, doch de tijd, die nog rest, wordt steeds korter. Vele, schier onoverkomelijke problemen zullen moeten worden opgelost. Aangezien bij de televisie de film nauw betrokken is, zal moe ten worden aangestuurd op eigen, christelijke filmproductie. Het lijkt onmogelijk maar het moet! De tijd dringt. 't Is daarom, dat de heer P. K. Dommisse te Den Haag, één der oprichters van de N.C.R.V., de hand aan de ploeg heeft geslagen door een oproep in verschillende bladen te plaatsen, waarin perso nen, instellingen en bedrijven wer den uitgenodigd zich aan te mel den voor de voorbereiding van te levisie en filmproductie „ter ere Gods en in opdracht van Christus de menshheid dienende". Uit de talrijke reacties, die hy ontving blijkt, dat de belangstel ling zeer groot is. In antwoord hierop heeft de heer Dommisse 'n algemeen schrijven tot de reflec tanten gericht, waarin hij hun enkele conclusies voorlegt en toe zending van een meer uitgewerkt oordeel over deze materie ver zoekt. Wat wil de initiatiefnemer? Zijn uitgangsstelling is een zuiver ideeële. Uitgaande van het ge- loofsstandpunt wil hij trachten zo veel mogelijk krachten op te spo ren die zich met deze problemen bezighouden en concentreren. Overtuigd ais de heer Dommisse is, dat de oplossing van het chris telijke film-, dus ook van het christelijke televisievraagstuk op internationaal niveau moet wor den gezocht, wil hij zijn actie dan ook internationaal richten. Het is duidelijk, dat de heer Dommisse samenwerking met de reeds bestaande instanties en geen financiële doeleinden nastreeft. Hij wil de eerste stap zetten op een moeiiyke weg. Zij, die hoe dan ook, belangeloos met hem willen medewerken, dus niet zij, die lou ter adhaesie willen betuigen, kun nen zich te allen tijde schriftelijk tot hem wenden. Adres: Hogewal 15, Den Haag. Oud S.D.-agent gearresteerd. Na enige jaren vruchteloos zoeken is het de recherche thans gelukt de hand te leggen op de S.D.-agent P. C. Doctor uit Laren, die op dolle Dinsdag de wijk nam naar Duitsland. Als S.D.- agent zou hij onder meer in samenwerking met de reeds ver oordeelde N. Ros, acht millioen gulden aan diamanten en geld van Joden afhandig hebben ge maakt en daarop aan de Duitsers 2 pet hebben verdiend. Hij zou zich ook niet hebben ontzien, ambtshalve in beslag genomen goederen ten eigen bate aan te wenden. De man is in het Huis van Bewaring te Amsterdam ingesloten. De communistische leider Ge- grondwet der R.I.S.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2