ZEEUWSCH DAGBLAD Een millioen voor emigratie NIEUWS naar Australië en Nieuw Zeeland In 1950 wordt begonnen met televisie uitzendingen. VOLDONGEN FEIT „En laat de Ü.N.0.1. nn maar oontroleren" Middelburgse raad zai oisderwijsver- goedingen vaststellen Nederlandse vakverenigingsleiders doen veel ervaringen op in Amerika. Auto met kaMaspel kapseisde JuliileniavoniCkr. Besturenbond Vlissingen was een onverdeeld succes SNIPPER f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dwangpositie. KANS VOOR ONGESCHOOLDE ARBEIDERS Waarschijnlijk voor f 30.- een kljkvergunning. Er is heel wat te leren bij Uncle Sam. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG. No. 14SS Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 13 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, NIeuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.40 u., onder 16.28 u.; Maan op 1.33 u. onder 13.28 u. Hoogwater op Woensdag 14 Dec. Vlissingen: 8.19 u. 1.41 m., 21.06 u. 1.65 m.; Terneuzen: 8.46 u. 1.61 m., 21.31 u. 1.86 m.; Wemeldinge: 9.46 u. 1.26 m., 22.29 u. 1.56 m.; Zierikzee: 9.24 u. 1.07 m., 22.14 u. 1.37 m. De politiek der voldongen fei ten, wordt wat Indië betreft, voortgezet. Terwijl de Eerste Kamer het tractaat van de R.T.C. zelfs nog in de afdelingen moet behandelen, gaat men in Indië rus'tig voort met te doen alsof het tractaat reeds zou zijn goedgekeurd. Republikeinse troepen zijn reeds te Batavia gearriveerd om zich in hun nieuwe omgeving te oriën teren. En dat onder goedkeuring van de Nederlandse autoriteiten. Zo wordt ook de Eerste Kamer voor een fait accompli geplaatst, waaraan niet meer te veranderen valt. De regering vindt het blijkbaar, jammer, dat alles zo duidelijk naar buiten blijkt. Zij heeft daarom aan de H.V.K. doen weten, dat het haar uitdruk kelijke wens is, dat de in gang zijnde voorbereidende maatrege len tot een strikt minimum wor den beperkt, omdat de regering zelfs niet de indruk mag wekken als zoude zij de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor een fait accompli willen plaatsen. Een gebaar. Maar ook niets meer dan een gebaar. En niet eens een mooi gebaar. Want nu blijkt, dat de regering, hoezeer naar het heet ook over tuigd, dat het binnendringen van deze troepen te Batavia en Soera- baja staatsrechtelijk en politiek onjuist zou zijn, heeft doen weten, dat zij er geen bezwaar tegen heeft, dat de voorhoede van het Indonesische leger deze steden binnentrekt. TA e voorhoede is een deel van ■Ly het leger. Het leger zelf. De T.N.I. bataljons zijn binnen getrokken. De Eerste Kamer, de wettige Volksvertegenwoordiging mag nog wat praten, maar zij staat voor een voldongen feit, waaraan niets meer te veranderen valt. Moderne democratie! T n een nabeschouwing over de A aanvaarding van de souverei- niteitsoverdracht, wijst de „Maasbode" er op, dat de voor stemmers zich in een dwang positie bevonden. „De K.V.P. heeft bij haar be sluit geen aarzeling aan de dag gelegd. Voor de katholieke leden van de Kamer waren de gevol gen, die een verwerping met zich zou brengen, zo duidelijk desas treus voor ons land, dat hun besluit van meet af aan vast stond. Niettemin heeft de lei der van de fractie er goed aan gedaan nog eens vast te stellen dat ®et name de regeling m.b.t. de minderheden de zwartste bladzijde uit het wetsontwerp uitmaakte, en dat de regering er beter aan had gedaan in de kwestie van het zelfbeschikkings recht even vasthoudend te zijn geweest als tegenover de kwes- tie-Nieuw-Guinea. Maar het zou gebrek aan werkelijkheidszin hebben betekend indien de K.V.P. om dit bezwaar of om andere onbevredigende punten in het ontwerp zou hebben ge weigerd haar stem daaraan te geven. Zoals telkens geschiedde in 't jongste verleden waarin ons land tegenover het moeilijkste probleem dat het ooit in zijn geschiedenis kreeg op te lossen, is komen te staan, bevonden wij ons ook nu weer in een dwang positie. De meerderheid der Kamer, dit is duidelijk, had ook nu weer een andere oplossing idealer en meer in het belang van ons en de Indonesiërs ge vonden, maar het gezond ver stand vroeg dat met een oplos sing, waaraan ongewenste kwa de kanten zitten, genoegen zou worden *enomen." f" ntkent kan niet worden, dat sommige leden zich in een dwangpositie zagen geplaatst. Maar dit geldt zeer beslist niet van de K.V.P. Vanaf het moment, dat in 1945 de gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh naar huis werd gestuurd, heeft de K.V.P. voort durend de Indische politiek van de opvolgende Kabinetten ge steund. AVelbewust stelde zij zich achter de ministers Logeman en Jonkman en van Maarseveen. Elke keer als een stap in de verkeerde richting werd gedaan, stond mr Romme op de bres om de regering te steunen. Welbewust heeft de K.V.P. er toe meegewerkt, dat de minder heden werden terzijde gescho ven de zwarte bladzijde! dat het zelfbeschikkingsrecht werd verkracht, dat de Grond wet werd geschonden en dat revolutionnaire en onbetrouw bare elementen in Indië de lei ding kregen. Als hier van een dwangpositie tie sprake is, dan moet worden geconstateerd, dat het de K.V.P. was, die er toe heeft meegewerkt het parlement in een dwang positie te plaatsen. Bjj de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van sociale zaken voor het dienstjaar 1949. Aan deze begroting zal volgens het ontwerp worden toegevoegd een post van één millioen gulden, voor „kosten van voorbereiding der plaat sing, en bijdragen in de overtochtskosten van ongeschoolde arbei ders naar Australië en tegemoetkoming in de kosten van gedemo biliseerde militairen in verband met emigratie rechtstreeks van Indonesië uit naar Australië en Nieuw Zeeland. In het algemeen is, aldus de Mem. v. Toelichting, de gelegen heid van emigratie voor onge schoolden gering. Thans doet zich echter een bijzondere gelegenheid voor. Met het s.s. „Volendam", dat ruimte biedt voor ongeveer 1450 passagiers, en een reis naar Indo nesië via Australië zal maken (vertrek op 16 December 1949) kan een aantal ongeschoolde ar beiders overtocht geboden wor den. De vervoerprijs is vastgesteld op f1000, doch gerekend met de vertering aan boord en de eerste reis- en verblijfkosten te Australië zal een bedrag van ongeveer f 1350 nodig zijn. Om duidelijk aan het karakter der vrijwilligheid uitdrukking te geven zal in ieder geval van elke emigrant een aan deel tot een minimum van f 100 in de totale kosten worden gevor derd, doch de minister zou, ais de emigranten niet in staat zijn de verdere kosten te betalen, deze tot een maximum van f 1250 voor Rijksrekening willen nemen. Voor dit doel zal een gedeelte groot on geveer f750.000 van het bedrag groot f 1.000.000 worden bestemd. De militairen ln Indonesië. Verscheidene ongeschoolde krach ten, die thans in Indonesië ais mi litair dienen, wensen, na hun de mobilisatie, rechtstreeks naar Australië te emigreren. De minis ter denkt voor hun vervoer onge veer f230.000.nodig te hebben. Voor een hiermede in verhand staande studiereis van een ambte naar van zijn departement vraagt hij f 20.000.— De achterblijvende gezinnen. Het ligt in 's ministers voorne men aan de achterblijvende gezin nen van emigrerende ongeschool de arbeiders het levensonderhoud zo nodig te verzekeren in de vorm van een uitkering volgens de so ciale bijstandsregeling, waarvan de uitbetaling zal plaats vinden tot het gezin eveneens kan ver trekken, waarbij een maximum termijn van zes maanden is ge steld. Ook de overtochtskosten van de gezinnen zullen mettertijd voor 's Rijks rekening dienen te worden genomen. Verhouding leidde tot moord aanslag. Dader gearresteerd. - In het begin van deze maand werd in een perceel aan de Wei- marstraat te Den Haag op de 34- jarige handelaar in zuivelproduc ten T. van R., een moordaanslag gepleegd. Naar wij thans vernemen werd Zaterdag te Arnhem gearresteerd de 27-jarige monteur P. C. H. W., wonende aldaar. W., die zonder werk is, had in een Haagse dan cing kennis gemaakt met de echt genote van Van R., waaruit een liefdesverhouding ontstond. Na rijp beraad besloten deze twee een aanslag op de man te plegen. W. kocht een hamer, waarmede hij op een nacht van R. op het hoofd sloeg. Van R. heeft het echter aan zijn sterk gestel te danken, dat hij in leven bleef. Hij is intussen als ge nezen uit het ziekenhuis ontsla gen. De echtgenote van Van R., de 27-jarlge R. van D., werd als ver dacht van medeplichtigheid aan poging tot moord gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. DODELIJK ONGELUK IN MIJN Gisteren werd in de ondergrond se werken van de mijn Laura te Eijgelshoven een mijnwerker on der vallend gesteente bedolven en gedood. Het slachtoffer was vijf tig jaar oud, gehuwd en vader van 'drie kinderen. Canada in Veiligheidsraad: Dr v. Royen: „Ook zonder jullie hulp waren we wel gesla agd!" Strijd tegen schadelijke lectuur in West-Duitsland. De Raad van de Protestantse Kerk in Duitsland heeft een wetsontwerp opgesteld ter be- ^ht"S%érdêr ^k^iten scherming van de jeugd tegen 1 - v-era?r te ,£W1Aen „Pornografische en andere scha delijke lectuur". Dit ontwerp zal door kerkelijke en andere auto riteiten in de elf Westduitse staten besproken worden en uit eindelijk bij het Westduitse par lement worden ingediend. DEENS JONGETJE ONTVOERD Meer dan duizend manschappen van het Deense leger zoeken naar een twee en halfjarig Deens jon getje, dat Zaterdag uit een speel tuin in Kopenhagen werd ont voerd. De man, die naar men meent het jongetje ontvoerde werd dood in de bossen gevonden. Hij was een huisvriend van het gezin waartoe het jongetje behoorde. In een op hem gevonden brief zegt hij, dat hij het leven niet lan ger kon dragen. Over het jonge tje wordt echter niet gerept. DOODSTRAF VOOR KOSTOF C.S. Tegen de vijf beklaagden uit het Bulgaarse verraadproces, Kostof, Stephanof, Tavlof, Petkof en Gevrenof, is gisteravond de dood straf geëist. Vier vliegers zijn om het leven gekomen, doordat hun tweemoto- rig toestel op een hoeve nabij de vliegschool te Trenton in Ontario te pletter viel. Ook de comman dant van het kamp is omgekomen. Generaal McNaughton, de Ca nadese afgevaardigde in de Veilig heidsraad, heeft gisteren een ont werpresolutie ingediend met be trekking tot de Indonesische kwestie, toen de Veiligheidsraad deze aangelegenheid weer in be handeling nam. In de resolutie wordt de UNCI (commissie voor Indonesië) ver van haar taak, die haar door de Vei ligheidsraad is opgelegd en in het bijzonder „toe te zien op het na komen van de op de R.T.C. be reikte overeenkomst". -De Nederlandse afgevaardigde dr J. C. van Royen prees de over eenkomst, doch verklaarde, dat zijn regering, die „aanzienlijke concessies had gedaan en zich zelfs opofferingen had getroost", er diep van overtuigd was, dat ook zonder de hulp van de Veiligheids raad en de UNCI een rechtvaar dige en 'bevredigende overeen komst bereikt zou zijn. Palar, de Indonesische afgevaar- Astronomische wedstrijd. Een ingenieur uit Osnabrück, Bücher geheten, heeft 25.000 Mark uitgeloofd voor wie be wijzen kan, dat de sterren on bewoonbaar zijn en een even groot bedrag voor wie het bewfjs kan leveren, dat de zon uit gas sen bestaat. Hij heeft de professoren Kienle en Grotian van de Potsdamse sterrenwacht verzocht aan deze „astronomische wedstrijd" deel te nemen. De ingenieur beweert dat de zon bestaat uit een koude kern, Velke waarschijnlijk wel be woond is. De temperatuur van 6000 graden die aan de opper vlakte heerst, zou volgens hem, gemiddeld graad per kilo meter dalen naar de centrale kern toe. GEEN ROOD-WITTE VLAG VRAAGT DE TWAPRO. De Twapro heeft er bij de re gering en H. M. de Koningin op aangedrongen de rood-witte vlag niet in de Minnahassa te doen uit steken. Verzocht wordt de bevol king, die zich bij de laatste ver kiezingen te~ i de Republiek heeft uitgesp.-aen, niet te dwin gen tot het hjjsen van deze vlag. B. en W. van Middelburg zijn met een voorstel gekomen om de vergoeding voor 1949 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 vast te stellen. Op de thans vast te stellen vergoedingen zijn indertijd reeds voorschotten ver strekt. Zo zal aan de Ned. Herv. school aan de Zuidsingel een vergoeding worden gegeven van f345.39 (al leen 7e en 8e klasse) en wegens uitgaven zal worden betaald f 447.21. Voor de andere klassen wordt in totaal f3731.16 vergoed, de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bedragen f 4483.76. De Geref. school aan de Nieuwe Haven krijgt f3269.15 en f 3987.26 wegens vergoeding der uitgaven. Op het verzoek van het bestuur van de Chr. Burger school aan de Singelstraat wordt betreffende de vergoedingen voor het bijzonder uitgebreid lager on derwijs een bedrag van f2908.12 en f5205.86 wegens gedane uit gaven uitgekeerd. De Chr. school aan 't Zand krijgt in dit verband f2444.76 en f2313.82 voor uitga ven, terwijl voor het 7e en 8e leer jaar nog vergoed wordt f273.93 en f 385.63. Als vergoeding voor het bij zonder gewoon lager onderwijs aan de Chr. Burgerschool aan de Sjngelstr. zal worden uitgekeerd f 4365.21 en f 7276.17 voor gedane uitgaven. De vergoeding voor de school op Geref. Grondslag aan de Verwerij- flrooaUS vastsesteld op f344.35 en I OOO.10. De Geref. school aan de Heren gracht kan voor 1948 op een ver goeding rekenen van f4127.44 naar het aantal leerlingen en f3678.67 wegens gedane uitgaven. Voor de Geref. school aan de Gra venstraat bedragen deze vergoe dingen f 4139.64 en f 6848.56, het geen nog moet worden verhoogd met de uitkeringen voor het 7e en 8e leerjaar resp. f 381.12 en f 375.12. De R.K. school tenslotte zal over 1948 ontvangen f 2791.88 en f 4473.38 vanwege de uitgaven in dat jaar gedaan. Nog meer onderwijsvoorstellcn. Verder zal een nieuwe gemeen schappelijke regeling moeten wor den goedgekeurd betreffende toe lating van leerlingen van buiten Middelburg op de openbare school in de stad. Er bestaat voor het volgen van gewoon lager onder wijs te Middelburg een regeling tot verrekening der kosten met de gemeenten Aagtekerke, Arnemui- den, Biggekerke, Domburg, 's-H. Arendskerke, Goes, Krabbendijke, Koudekerke, Nw- en St. Joosland, Oostkapelle, O.- en W.-Souburg, St. Laurens, Veere, Vrouwenpol der, Westkapelle en Wissekerke. Voor het voortgezet lager onder wijs werd nimmer een regeling getroffen tot verrekening van kosten. Teneinde deze verrekening in de toekomst te voorkomen en aangezien sedert de vaststelling van eerstgenoemde regeling ver schillende punten zijn gewijzigd, verzoeken B. en W. de raad, de oude regeling te willen intrekken en de vaststelling van een nieuwe te bevorderen. Tenslotte wordt een verlanglijst ingevolge art. 72 van de Lager Onderwijswet 1920 van de Chr. school 't Zand, slechts ten dele aanvaardbaar verklaard. Zo valt een fietsenbergplaats er buiten en zullen B. en W. t.z.t. zelf met een voorstel komen om een dergelijke bergplaats bij de school te bou wen. Het aanschaffen van wand versiering, houten podiums en een trap wordt afgewezen. digde zei, dat zijn regering con cessies had gedaan, doch „deze concessies betekenen geen beper kingen van onze souvereiniteit". Galagan (Oekraine) diende een voorstel ln, om le Nederland te verzoeken zijn troepen terug te trekken tot de positie, die voor het begin van de militaire actie in December 1948 ingenomen. 2e Nederland aan te sporen de Indonesische politieke gevangenen vrij te laten. 3e Een nieuwe commissie te be noemen, samengesteld uit leden van de Veiligheidsraad, om toe zicht te houden op het nakomen van het voorgaande. 4e. Deze nieuwe commissie te verzoeken, binnen drie maanden voorstellen in te dienen, gebaseerd op de souvereine rechten van de bevolking. COMMUNISTEN IN INDONESIë ROEREN ZICH. Het politiek bureau van de In donesische communistische partij heeft voor het eerst openlijk zijn stem verheven, sedert de onder drukking van de communistische opstand door de republikeinse re gering in September 1948, en tot het Indonesische volk een „oproep voor nationale eenheid tegen het imperialisme en het semi-imperia- lisme" gericht. EEN „PAULUS POTTER" GEVONDEN? Een Arnhems schilderijenhande laar, de heer W. Rangé, heeft on langs bij een adellijke familie op de Veluwe een schilderij gekocht, voorstellende een landschap met twee koeien. Na schoonmaak kwam hij, met een restaurateur tot de ontdekking, mogelijk een „Paulus Potter" in handen te heb ben gekregen. Het paneel draagt een voluit geschreven signatuur. (Waarschijnlijk de koetjes, die bij de beroemde stier behoren). NEDERLANDERSCHAP VOOR DE SURINAAMSE BEVOLKING Er is een wetsontwerp in voor bereiding, dat beoogt de toeken ning van het Nederlanderschap aan de gehele nationale bevolking van Suriname en de Nederlandse Antillen. Aldus deelt de minister van Justitie in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer mee. Minister Spitzen kondigde gistermorgen aan, dat in 1950 in Nederland de eerste experimentele televisie-uitzending bulten de sfeer van laboratorium en fabriek sexperlmenten zullen worden uit gevoerd. In de loop van dat jaar zal de Nederlandse industrie televisie ontvangtoestellen op de markt brengen. Voor kykver- gunnlng zal waarschijnlijk f 30,per Jaar moeten worden betaald. Op een nader te bepalen plaats ln het Gooi zal een zender worden geplaatst, die een belangrijk deel van Amsterdam en wellicht een gedeelte van de provincie Utrecht zal kunnen bestrijken. De uit zendingen zullen plaats hebben met 625 beeldlijnen. Men is in re geringskringen van oordeel, dat dit aantal beeldlijnen tot 1960 zal moeten gelden. Het experimentele stadium, dat onder de verant woordelijkheid van Nozema zal plaats vinden, zal twee Jaar duren. Toestellen zullen tussen £500 en f 600 kosten. Deskundigen achten het strikt noodzakelijk, om twee jaar lang met televisie in Nederland te ex perimenteren. Men bindt zich dan ook niet aan programmavormen of vaste tijden van uitzending. Heruitzendingen met hulpuitzen ding in andere delen van het land zullen in de twee komende jaren waarschijnlijk wel geschieden, doch voorlopig kan men zich in dat opzicht niet binden. Op dit punt hoopt men zowel van kabel- transmissie als van straalzenders gebruik te maken. Door heruit zendingen zal men een veel gro ter bereik in den lande kunnen krijgen, dan met de vrij geringe reikwijdte van een „moederzen der" het geval is. Deze kwestie moet krachtens de ervaringer) worden opgelost. In het experiment zijn de mo gelijkheden tot uitzending van kleurentelevisie en van plastische televisie opgenomen. DE EXPLOITATIE. Voorlopig zullen Van der Heem te Voorburg en Philips te Eind hoven ontvangers gaan bouwen, tegen een prijs tussen de 500 en 600 gulden. De technische verzorging der uitzendingen zal door P.T.T. ge schieden in samenwerking met de Nederlandse industrie, voorname lijk met Philips. De programma samenstelling wordt toevertrouwd aan de omroeporganisaties, die nauw contact met de Nederlandse filmindustrie zullen hebben, zowel wat betreft het gebruik van film in het televisieprogramma, doch ook ten aanzien van mogelijkhe den tot internationale uitwisseling van programma's. Het totale experiment zal wor den uitgevoerd onder verantwoor delijkheid van de N.V. Neder landse Omroep-Zender-maatschap- schappij „Nozema", waarin P.T.T., de regeringscommissaris voor het radio-wezen en de Nederlandse omroeporganisaties zijn vertegen woordigd. Behalve het technisch advies van de televisiecommissie is ook het financiële advies dezer com missie door de regering aanvaard. Geraamd wordt, dat er na afloop der twee experimentele jaren in Nederland 30.000 kijkers zullen zijn. Na zes officiële zendjaren schat men het aantal kijkers op 225.000. In totaal zou voor verbouwing, apparaturen, straalzenderverbin dingen met Amsterdam, Delft, Militairen krijgen ander legimitatiebewijs voor reizen per trein. M.i.v. 1 Januari zullen de Ne derlandse Spoorwegen het, tot dusver door de militaire autoritei ten verstrekte, legitimatiebe wijs voor het reizen voor half geld aan militairen uitreiken en wel tegen betaling van een gulden per jaar. TRAMS IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN GAAN VERDWIJNEN. Na afloop van de suikerbieten campagne zal ook het trambedrijf voor goederenvervoer in Zeeuwsch Vlaanderen worden ongeheven. Aldus is medegedeeld in een gis teren te Terneuzen gehouden ver gadering van commissarissen der Z.V.T.M. In liet Y.M.C.A.-gebouw te Roseland, een der Zuidelijke voorsteden van Chicago, Is een bijeenkomst gehouden van Ne derlandse vakverenigingsleiders met leiders der Amerikaanse vakbeweging. Verschillende aspecten van de vakbeweging en van de in Ame rika opgedane ervaringen pas seerden de revue. Het is nog te vroeg voor de reizende vakbondleiders om uit deze reis door Amerika conclu sies te trekken. Eén ding is zeker: de massa-industrie is in Amerika mogelijk (misschien zelfs noodzakelijk), doordat Amerika een groot eigen gebied met millioenen inwoners te voorzien heeft. De Amerikaanse vakverenigingsleiders betoogden dat Nederland en andere landen van Europa dergelijke industrie ën alleen zouden kunnen bou wen en renderend maken, als een groot deel van Europa afzet gebied was. De Nederlandse vak bondsleiders wezen er op, dat de vakcentralen in Nederland daar aan medewerken. Alleen het zal niet zo eenvoudig zijn dit tot stand te brengen ais in Ameri ka, waar men, ondanks het groot aantal staten, één taal spreekt. De Amerikaanse arbeider heeft dat staat wel vast een dagelijks bestaan, dat ver uitgaat boven dat van de Ne derlandse. Inderdaad: hij heeft in een groot aantal gevallen zijn auto. In zijn huis staat een koelkast en er is een bad en centraleverwarming met warm watervoorziening. Maar ander zijds: de sociale zekerheid in Nederland is door de verzeke ringswetgeving groter. Nadere bestudering van dit vraagstuk is nodig, om te bezien, of er voor ons land mogelijkheden zijn om in de richting van het eerste te gaan, zonder het tweede te ver liezen. Nederland wil zijn productie omhoog brengen. En in dat op zicht is ongetwijfeld in Ame rika wat te leren. Dat Nederland ondanks het feit, dat de emi gratie beste krachten weg doet trekken de mogelijkheid heeft om Amerikaanse methoden in te voeren, daarvan zijn de leden der delegatie, ook, na wat ze gezien ..ebben stuk voor stuk overtuigd. Noorden, Oosten en Zuiden, als mede voor zendstations een bedrag van f3.250.000 geinvesteerd moe ten worden. Met de bouw van 'n nieuwe studio van 12.000 kubieke meter inhoud zou een bedrag van f 1.100.000 gemoeid zijn. De kosten per zenduur zouden met dit systeem f 2840 bedragen. In totaal zou per jaar voor explo itatie f2.750.000 uitgegeven moe ten worden. Afgezien van de bedragen, die ten behoeve van de twee experi mentjaren aan gebouwen, instal laties enz. gespendeerd moeten worden, schat men dat een jaar programma van 300 zenduren ex clusief rente en afschrijving f 265.000 zal kosten. Met het dub bele aantal zenduren zal ongeveer het tweevoudige van dit bedrag gemoeid zijn. Gistermorgen is te Middelburg een vrachtauto van de P.T.T., waarop een kabelhaspel was ge plaatst gekapseisd. Het ongeluk geschiedde toen de wagen, waar mee men thans de nieuwe tele foonkabel in de binnenstad legt, de bocht Nieuwe BurgGroen markt passeerde. De op de vrachtauto aanwezig» werklieden wisten zich ln veilig heid te stellen, doch de naast ai» chauffeur zittende persoon kon zich bij een poging nog voor de val de auto te verlaten, niet tijdig uit de voeten maken. Hij moest met een beenbreuk naar het Zie kenhuis worden vervoerd. Dokter C. F. Frumau verleende de eerste hulp. De vrachtauto werd beschadigd. Vijf en zestigjarig huwelijks feest. Onder veel belangstelling her dacht Zondag het echtpaar P. OppeneerBeems te Terneuzen de dag, waarop het 65 jaar ge leden in het huwelijk trad. Bruid en bruidegom zijn respectieve lijk 86 en 89 jaar oud. De Scheveningse logger „Pool ster", die Zaterdagavond bij het binnenlopen van de Sche veningse haven op het Zuider havenhoofd vastliep, is gisteren op eigen kracht vlot gekomen. Een foto van het gestrande schip. DE JUBILEUMAVOND, die de Christelijke Besturenbond te Vlissingen, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Chr. Nationaal Vakverbond gisteravond in het Vlissingse Concertgebouw zijn leden heeft aangeboden is een buitengewoon succes geworden. En dat was wei te danken aan het feit, dat het Hilversumse klein kunst ensemble „De Korte Golf", het programma verzorgde. zei hij, is er gevochten om de vrij heid en voor het recht. Dat is d© inzet geweest van het C.N.V., dat opgekomen is uit Patrimonium. De heer Reijtsma ging na hoe het was in de voorgaande eeuw, in de Franse tijd toen alle maatschap pelijke banden verbroken waren. En hij wees op de arbeid van Bil» derdijk, Da Costa, Groen vaft Prinsterer, Kuyper, Talma e.a. om de arbeider zijn plaats te doen innemen. Toen het C.N.V. in 1909 reeds een C.A.O. en een oudedags voorziening voorstelde en later medezeggenschap, waren het d4 socialisten, die er tegen waren. De Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie is dan ook een loot van christelijke stam. Veertig jaar Christelijk-sociale strijd is niet alleen gave, maar tevens op dracht. Opdracht voor ouderen en jongeren om pal te blijven staari en uit te breiden wat in grote strijd gebouwd is. Het programma. Onder leiding van Joh. Bode graven, traden vervolgens de Hil versummers voor het licht, die na een joyeuze entrée, een program ma afwerkten, dat klonk als een klok. Dat hier mensen van de N.C. R.V. aan het woord waren, bleek niet alleen uit de personen als „Lewie de klussiesman" en Joh. Bodegraven, die maar eventjes op zijn eentje een hele poppenkast- vertoning leverde, maar ook uit de spraakwaterval, waaraan zelfs de voorzitter mee moest doen. De leuke, vlotte schetsjes en liedjes oogstten vanzelfsprekend groot succes. De velen, die deze avond meemaakten hebben genoten van gezonde ontspanning, welke men na veertig jaren strijd wel „ver diend" had! In de pauze werd nog; een verloting gehouden ten bate van het fonds D.E.L. Honderden waren aanwezig. Toen de voorzitter van de Chr. Besturenbond, de heer J. Marijs, de honderden mensen, die de zaal tot in de hoeken vulden, verwel komde, zeide hij, dat met dank bare harten het 40-jarig bestaan van het C.N.V. reeds herdacht is en dat het er voor de arbeidende stand heel wat droeviger zou heb ben uitgezien wanneer er geen vakbeweging was gekomen. Voor „De Korte Golf"-mensen vanachter de coulissen kwamen eigenlijk waren ze nog onderweg herinnerde de heer Reijtsma, bestuurder van de Chr, Fabrieks- en Transportarbeiders in een toe spraak aan de veertig jaren Chris telijk sociale strijd, welke het C.N.V. gevoerd heeft. 40 jaar lang De jeugdactie voor de kinder postzegels heeft, naar het A.N.P. vernam 450.000 gulden opge bracht. Bravo voor de 150.000 schoolkinderen, die aan deze actie medewerkten. De „scheermes maniak" die de laatste weken Limburg onveilig maakt door stiekum damesmantels kapot te snijden vergreep zich gisteren aan de overjas van een kapelaan uit Heerlen. En de politie maar zoe ken! Ir. Becker van de afd. Ak kerbouw van het Centraal Insti tuut voor landbouwkundig onder zoek te Wageningen houdt 19 De cember a.s. om kwart voor acht over Hilversum een praatje over de maisresultaten van 1949. Het hoofdkwartier van het korps Mariniers thans in het Haagje ge vestigd, wordt per 1 Februari naar Rotterdam overgeplaatst. In ons land rijden .thans meer dan 100.000 personenauto's. Stalin zal binnen vijf jaar niet meer in staat zijn om Rusland onder zijn controle te houden, heeft de Weense correspondent van de „Manchester Guardian" verklaani. De pracht en praal waarmee Sta- iins verjaardag op 21 December gevierd moet worden betekent het begin van het einde van Stalinis tische periode in Oost-Europa. Het eerste van een reeks spion- nageprocessen tegen Franse bur gers in Polen zal deze week begin nen. 22 December is voorgesteld als datum voor de bijeenroeping te Parijs van de Fibenel-conferen- tie. In het kantoor van de N.V. „Schokbeton" te Kampen is een brutale diefstal gepleegd. De die ven braken in de lasserij van het bedrijf, stalen een snijapparaat, slopen de kantoorgebouwen bin nen, branden de zijkant van de brandkast Joor en verdwenen met een paar duizend gulden. Op de achtste Kerstfruitveiling die de Tielse veiling gisteren orga niseerde was de aanvoer aanmer kelijk groter dan het vorig jaar. In totaal werd er circa 250 ton fruit, verpakt in 15.000 kisten, aangevoerd. Mej. S. Laport te Goes, slaag de gisteren te 's-Gravenhage voor het voorbereidend examen „Heilgymnastiek en massage". DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond. Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen of motregen hier en daar wellicht voorafgegaan door enige sneeuw. Aanvankelijk' zwakke wind later meest matige wind tus sen West en Zuidwest. Na lichte vorst, overdag geleidelijk stijging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1