«Iravintie ZW; J HEI SOCIALE WETGEVING. NOTEERT EVEN? Kruiningse raad behandelde de gemeente begroting. Si l 1 WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zeeuwen op de thuisreis. Discussie over woningcommissie voor Hansweert wordt voortgezet. ré V'- VAN BERGEN. V&n Bergen, die rijke man. Beroepsziekten. Maandag 12 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agfna 3 Johan v. d. Boogert gaf Chopin-concert te Goes. Op waardige wijze heeft de Z.V.U. aandacht geschonken aan hét feit, dat op 17 October 1849 dit jaar dus een eeuw gele den de grote componist der pianomuziek, Frédéric Chopin, te Parijs overleed. Zij deed dit, door Johan van den Boogert, hoofdleraar van het Amsterdams Conservato rium, Vrijdagavond in het Schut tershof te Goes te laten optre den, met een keur van Chopins werken. Chopin, die de laatste jaren van zijn leven, toen hij al leed aan de slepende ziekte, die hem op 39-jarige leeftijd al ten gra ve zou brengen, heeft, behalve de uiterst melodieuze, bijna ge heimzinnig klinkende werken, die uit die tijd bekend zijn, ook andere, forse en éclatante wer ken geschreven in de tijd, toen hij r.og alles van het leven ver wachten kon. Mogelijk is het de toehoorders ongevallen, dat Johan van den Boogert zijn keus hoofdzakelijk bepaald heeft bij dforsere werken uit de gezonde tijd van Chopins leven. Zo speelde Van den Boogert de fantasie op. 49 f. min., de so nate op. 58, b min, de ballade op. 38 F Maj. en de Polonaise op. 53 As Maj. de „koffiemolen polonaise". Weinigen, die een pianist deze werken horen en zien spelen, zullen vermoeden welk een enorm physieke kracht en uithoudingsvermogen zij van de speler vergen. Men vraagt zich onwillekeurig af, of Chopin in zijn laatste levensjaren nog in staat geweest is deze werken zelf behoorlijk uit te voeren. Jo han van den Boogert speelde ze echter met een bewonderens waardige gevoeligheid en met meesterlijke vaardigheid. Als kleinere werken had hij de Nocturne op. 32 no. 2, Scher zo op. 39 cis min., de wals in e rnin., en de etuden op. 10 no. 3 en 4 op zijn programma staan, waarnaar het publiek ademloos heeft geluisterd. De belangstelling voor dit concert voor Chopin-liefhebbers was behoorlijk. Als toegift speelde Van den Boogert nog de bekende wals op. 64 no. 2. D. Een bont gezelschap zal voor de Bijz. Politierechter te Middelburg terecht staan. Onder de velen, die Dinsdag a.s. voor de Bijzondere Politie rechter te Middelburg zullen terechtstaan komt wel een heel bont gezelschap voor. Een gehe le scheepsbemanning, die zich heeft schuldig gerpaakt aan overtreding van het deviezen- besluit zal nl. moeten verschij nen. De kapitein importeerde 3 m. flanel, 4 m. japonstof, 2 paar kousen, 1 schort en een aantal repen chocolade. Een machinist van het zelfde schip heeft zich te verantwoorden voor de in voering van een fototoestel en een toiletstel, terwijl een andere machinist een verrekijker in voerde. Tenslotte zal een der matrdzen zich wegens invoering van een radiotoestel moeten ver antwoorden en een ander om dat hij een verrekijker impor teerde. Voor de afwisseling zul len ook een tweetal Engelsen voor de Bijzondere Politierech ter verschijnen, de een heeft kans gezien 263 paar kousen in te voeren, de ander 20. Zeven dagen gevangenisstraf geëist tegen landbouwer te Poortvliet. De landbouwer M. J. B. te Poortvliet kreeg enige tijd ge leden een proces-verbaal, daar hij met een iuxe auto reed, ter wijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde. Verd. was door de Kantonrechter te Zierikzee veroordeeld tot een boete van f 50 of dertig dagen hechtenis. B. was het daarmee helemaal niet eens en tekende hoger beroep aan, zodat hij gis teren opnieuw terecht stond, nu voor de Arrondissementsrecht bank te Middelburg. Wanneer verd. ook maar even heeft ge dacht, dat de rechtbank een mil dere straf zou opleggen, dan de Kantonrechter, dan heeft hij zich hierin deerlijk vergist. De officier van justitie vond de geldboete 'n veel te lichte straf. Spr. eiste in zijn requisitoir een gevangenisstraf van zeven da gen, met ontzegging van 't recht om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 1 jaar. Er slaagden 27 Zeeuwse chauffeurs voor het E.V.O.- diploma. Onder auspiciën van de Con tactcommissie Chauffeurs Vak bekwaamheid (C.C.V.), heeft de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie E.V.O. gedurende de afgelopen maan den in het gehele land de chauf feurs, die hiervoor een opleiding bij de E.V.O. hadden gevolgd, geëxamineerd. Hiervan slaagden 546 candidaten voor het diplo ma B voor eigen vervoer. Uit Zeeland slaagden 27 chauffeurs, die op Zaterdag 17 December a.s. in de Conférié- zaal „Schuttershof" te Middel burg de bewijzen van Vakbe kwaamheid in ontvangst zullen nemen t'idens een feestelijke bij eenkomst. aanvangende 's mid- dars 15.30 uur. De nam-n der geslaagden zijn: J. Bliek. Vlissingen; N. Cor- stanje, Vlissingen; D. Dekker, Goes; D. Groenleer, Colijns- plaat; D. Hendrikse, Middel hui' A. C. L. v. d. Heydt, Vlis singen; A. B. Hulshof, 's-Gra- venpolder; P. Karelse, Borssele; F. Keukelaar, Vlissingen; J. Koens. Heinkenszand; N. H. La- ko, Vlissingen; R. A Laurijs, Westdorpe; O. A. v. d. Meyden, HEDEN 12 DECEalBER. VLISSINGEN, Concertgebouw 20 uur: Feestavond Chr. Besturenbond. DINSDAG 13 DECEMBER. GOES: Schuttershof, 20 uur: Wetenschappelijke Belan gen, lezing over de Hoge Veluwe. MIDDELBURGSchouwburg, 20 uur: C.F.A.-film „De strijd om het zware water". WOENSDAG 14 DECEMBER. MIDDELBURG: Schouwburg, 20 uur: C.F.A.-film; Con certzaal, 20 uur: Z.V.U., Italiaans Strijkkwartet. V lis: ingen; J. Mille, Vlissingen; A. Onderdijk, Wemeldinge, H. O/trdulve, Terneuzen, J. Pol derman, Vlissingen; M. J, de Pooter, Zaamslag; Th. G. Reijn- hout, Goes; W. Roose, Vlissin- gen; J. van Sabben, Souburg; M. v d. Schraaf, Kapelle-Bieze- I.ngfc; A. Schrijver, Goes; J. Stokx, Vlissingen; S. Tango, Middelburg; D. Vos. Koudeker- ke en M. P. de Vos, Middel burg. Tweede semi-permanente school aan 't Zand. Naar wij vernemen zal in 1950 worden begonnen met de bouw van een tweede semi-permar.ente, zeven-kiassige school aan 't Zand te Middelburg. Het is nog niet be kend, of deze school voor het openbaar of het- bijzonder onder wijs zal worden gebruikt. Deze nieuwe school zal in de nabijheid van de dit jaar gereedgekomen school verrijzen. C.C.D. te Goes ontdekte grote koeiensmokkel. Beesten waren verpakt in zeilen. Het is de ambtenaren van de C.C.D. te Goes gelukt op de Wes- ter-Schelde een boot aan te hou den, waarmee men probeerde een vrachtauto met vijf koeien over te zetten naar Zeeuwsoh-Vlaande- ren, om ze vandaar naar België te smokkelen. Drie mensen uit O.- Z.-Vlaanderen werden hierbij ge arresteerd en naar Middelburg overgebracht. De hoofdschuldigen, twee broers uit Nieuw Namen, hadden een truc bedacht om een deel van hun vee vrij te krijgen van identiteitsbewijzen. Ze gaven n.l. voor, dat de koeien op de markt te Rotterdam normaal ver kocht zouden worden, doch toen de dieren daarheen vervoerd zou den worden, gir.g men er niet ver der mee dan Zuid-Bevland, van waar ze in zeilen gewikkeld en achter fruitkisten verstopt op een vrachtauto terug gingen naar Z. Vlaanderen en door naar België. Toen de ambtenaren op de boot ingrepen, bleken de beesten het onder de zeilen zeer benauwd te hebben. Een dertigtal koeien werd op deze wijze reeds naar België gebracht. WEMELDINGE. Filmavond Bijbelgenootschap. Donderdag had in het Herv. Jeugdgebouw te Wemeldinge een filmavond plaats waar de film „Geen grenzen meer" werd vertoond. Ds Oost, Ned. Herv. pred., heette allen welkom. Verschillende films werden vertoond op het gebied van propaganda, druk ken, binden, verzenden van Bij bels. Ook de voorwerkzaamhe den van de nieuwe vertaling van de Bijbel, die in 1950—'51 uitkomt, werd op het doek ge bracht. Ds de Goede, Evang. pred.. bracht na afloop de heer Cou- mou, adj. secr. van het Bijbel genootschap en zijn helper, dank. SINT LAURENS. Vergadering dorpskring Coöp. „Eiland Walcheren". Vorige week vergaderde in het Gem. Vergaderlokaal ae Dorpskring „Sint Laurens" van de Coöp. Landbouwver. „Eiland Walcheren". Voorzitter de heer Joh. Marinissen. De heer Velt- kamp hield een lezing over; „Centrale Coöperatieve afzet van landbouwproducten". Na de pauze vertoonde de heer Ikkink, directeur d»r coö peratie, enige interessante films. NW- EN ST. JOOSLAND. Agenda raadsvergadering. De raad hoopt vanmiddag om twee uur in spoedeisende vergadering bijeen te komen. Aan de orde komt o.m. een voorstel tot wijziging van het reglement van orde, wijziging van het besluit tot verhuring van woningen; overname eigen dommen der voorm. Korfbal ver., adres van de Z.L.M. afd. N.- en St. Joosland inzake ge bruik van een lokaal der O.L. school enz. GRIJPSKERKE. Verbetering. In het bericht over de viering van het 25-jarig bestaan van de Geref meisjesvereniging is een fout geslopen. De bijeenkomst wordt gehouden op Ponderdag 15 December a.s. en niet op Woens dag. ST. ANNALAND. Duivententoonstelling. Was aanvankelijk de tentoon stelling, uitgeschreven door de P.V. „De gevleugelde vrienden" bepaald op Vrijdag 23 December thans wordt vernomen, dat deze zal gehouden worden op Don derdag 15 December in de zaal van de heer Corns. Rijnberg op de haven. Met de „Zuiderkruis", die op 25 November jl. uit Batavia is vertrokken, zullen de volgende Zeeuwen naar huis terugkeren. Vermoedelijke datum van aan komst is 19 December te Rotter dam. J. L. Lenselink, Middelburg; L. Basting, Oostburg; M. Bene der. Yerseke; R. J. M. v. d. Bilt, Axel; J. C. Boogaard, Goes; C. Bossehaart, Schoondijke; J. Buyze, Cadzand; J. D. Dees, Zaamslag; J. W. Dieleman, Axel; C. v. d. Dries, 's-Heerenhoek; R. J. Dusebout, Breskens; G. v. Dijke, Nieuwdorp; M. H. Glas, Kapelle; J. de 'Jager, Kapelle; C. D. de Jonge, Ellewoutsdijk; H. J. Kole, Waarde; A. Kusse, Arnemuiden; F. Meeder, Mid delburg; J. Mersie, Vrouwen polder; J. de Meij, Borssele; W. Moelker, Wemeldinge; M. C. de Moor, Kamperland; A. Panne- koek, 's-Gravenpolder; R. J. M. Rogiers, Sas van Gent; A. Rijk, Oudelande; G. A. Scheele, Sluis- kll;C. de Troye, Middelburg; A. Verhoek, Oosterland; W. H. Verplanke, Zuidzande; I. Visser, Vlissingen; I. A. v. d. Vrie, 's-H. Abtskerke; J. M. v. d. Waeter, Biervliet; A. P. Weesepoel, Wal soorden; J. C. Weststrate, Goes; J. J. van Zweden, Kapelle; P. W. Leenhouts, Cadzand; W. P. van Leuven, Terneuzen; J. G. Lichtenberg, Vlissingen; P. Lie- j vense, Westkapelle; J. C. Lok ker, Zierikzee; A. A. Eeckhout, Terneuzen; W. A. Bruggemans, I Schoondijke; J. Toutenhoofd, Westkapelle; J. Boene, Middel burg; P. C. van Loo, Wolfaarts- dijk; F. M. J. W. Verblaauw, Hansweert; C. v. Hermon, Axel; D. van Maris, Vlissingen; AJ. i Liplijn, Goes; A. J. Mesu, Oost- kapelle; H. J. Takx, Vlissingen; J. Vink, Boschkapelle. Met de „Kota Inten", die op 26 November jl. uit Batavia vertrok en die op 24 December a.s. in Rotterdam hoopt te arri veren, komen de volgende Zeeuwen mee: A. de Bruine, Colijnsplaat; J. P. Gabriëlse, Westkapelle; W. den Herder, Wolfaartsdijk; B. Hoeijdonck, Vlissingen; P. rfou- mes, Westkapelle; W. Jensen, Vlissingen; M. Kunst, Nieuw dorp; B. Lokerse, Zierikzee; C. Menheere, St Maartensdijk; G. Meulmeester, Arnemuiden; L. Ruissen, Wemeldinge; J. Simons, Middelburg; A. J. Vader. Mid delburg; C. de Visser, Oostka- pelle; A. Braber, Noordgouwe; A. Jumelet, Bruinisse; H. M. v. d. Linde, Heinkenszand; P. J. Witkam, 's-Heerenhoek; J. Va der, Vlissingen; J. M. de Jonge, Goes; F. Oele, Kapelle-Bieze- linge; P. F. Priester, Goes; A. Weststrate, Wilhelminadorp; ds D. Morreau, veldpred., Kats. Passagierslijsten liggen op ons kantoor te Goes ter inzage. In de Donderdagavond gehou- den gemeenteraadsvergadering, i v^erd besloten een bijdrage te geven voor de Kankerbestrij- j ding. Bij het voorstel van de heer Lokerse (S.G.) om de sportterreinen op Zondag te sluiten, merkte de heer Burkunk (Arb.) op, dat de heer Lokerse nog veel moet leren als raadslid j en verdraagzaam moet zijn. Laat ieder vrij, wij doen dit ook, ieder heeft genoeg aan onkruid in eigen tuin. De heer Witte j vond het voorstel van Lokerse onvolledig en vroeg dit terug te nemen. Ook de heer Griep (V.V. Dj wilde dit. De heer De Bruin (A R.) wil wel verdraagzaam- heid doch niet op principieel terrein. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel tot sluiting op Zondag verworpen. De verzekering van de ge meentegelden werd van f 12.000 tot f 14.000 verhoogd. De ver voerskosten naar de B.L.O. school wilde de heer Witte ge-1 heel voor rekening van de ge meente laten komen. Dit zal on derzocht worden. Besloten werd een kasgeldlening aan te gaan tot ten hoogste f 250.000. De verhuring van het arres tanten-lokaal aan het Rijk en de overname wederopbouw werkzaamheden werden goedge keurd. Na enige bespreking werd besloten tot aanleg van eleetrisch licht in de Slagveld en de Julianastraat, waarvan de kosten geraamd worden op f 4365,40. Toetreding tot de gemeenschappelijke regeling schooltandverzorging werd goedgekeurd. De periodiek af tredende leden van het Burger lijk Armbestuur I. Vermeulen, J. Sinke en J. Ruissen werden herkozen. Bij de herbenoeming van de leden der woningcom missie, vroeg de heer Rammeloo een tweede commissie voor Hansweert. De voorzitter ont raadde dit ten sterkste en een langdurige discussie volgde. Daar de stemmen over dit voorstel staakten, zal het in de volgende vergadering opnieuw besproken worden. In de plaats van de heer J. H. Swenne werd tot lid commissie van toezicht sportterrein geko zen P. A. Kakebeeke. DE BEGROTING. Hierna volgde de behandeling van de begroting 1950. De heer Burkunk zeide, tevergeefs ge zocht te hebben naar de beloof de bezuinigingen en wees op de noodzakelijkheid van industrie terrein vooral voor Hansweert, dat reeds veel moet missen. De heer Suij zag bezuiniging aan de verkeerde kant, nl. op straten en wegen en noemde als wens de coupure bij de Maarten- broersweg te Hansweert. De heer Witte merkte op, dat het college van B. en W. hem niet bevredigen kon evenmin als 't vorige college. Bij de hoofd- stuksgewijze behandeling merk te de heer Lokerse op, bezwaar te hebben tegen de kermis. De heer De Bruin was het hiermee eens, in tegenstelling met de heren Suij en Witte. In een volgende vergadering zullen de kosten van het nazien van het torenuurwerk en het eleetrisch luidwerk worden be sproken. De post voor onderhoud van wegen en straten met f 5000 verhogen achtte de voorzitter te bezwarend en hij maande aan tot zuinigheid. Vele wensen kwamen naar voren o.a. het planten van bomen, aanleg van riolering en aanschaf van een vuilnisauto. Een voorstel tot sehoolgeldverlaging van de heer Suij werd na langdurige bespre king met 5 tegen 5 stemmen naar de volgende raadsvergade ring verschoven. De wenselijk heid van een muziektent te Hansweert werd besproken. De heer Griep zag gaarne weer een Zondagconcert te Hansweert. Een voorstel om een tweede lokaal voor de kleuterschool te bouwen werd na enige bespre king teruggenomen. De begroting gewone dienst werd daarna ongewijzigd vast gesteld met een bedrag van f 439.115,44 en met een post van onvoorzien van f 4.637,96. Daar na werd de kapitaaldienst be handeld waarbij de post voor 'n kleedlokaal voor de voetbalver eniging van f 2500 werd goed gekeurd. De kapitaaldienst heeft een batig slot van f 283. De begroting van het Burger lijk Armbestuur werd vastge steld f 28.878,36 aan inkomsten en utigaven, met een subsidie van de gemeente van f 10.000. De voorzitter deelde nog me de, dat de verlichting van de Loswal bij de Vlakebrug door particulieren en belanghebben den gefinancierd zal worden. De slechte verwarming in de raadszaal eist verbetering, waar van de kosten plm. f 350 zul len bedragen. Op voorstel van de heer Wit te kreeg de ambtswoning van de burgemeester de naam „Steenwei". Hiermee werd de vergadering die om 6 uur begon en om 12 uur klaar was be sloten. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge is in de va cature L. Ruissen, gekozen de heer C. Burger Jacz. De heer L. Risseeuw te Souburg slaagde té Amsterdam voor het diploma Handelskennis en behaal de eveneens te Amsterdam het di ploma vakbekwaamheid in de brands toffenhandel. "ÏL JJ r-£ 1 -i van 33. 't Spreekt vanzelf, dat Van Bergen eerst slecht te spreken was. Maar langzamerhand fleurde hij toch weer op. „Misschien", ze! hij, „wordt de dief nog ge vonden. En zo nietach, wat ls honderd vijftig gulden? Ik heb nog gouden munten in de kast ter waarde van duizenden guldens! Vooruit, Jo hannes! Niet getreurd!" Toen Van Bergen thuis kwam, liep hij regel recht naar de kast in de keuken waar het kistje verborgen was. 't Was in orde. Het kistje was op zijn plaats. 34. De volgende dag stond Van Bergen een pijp te roken by zijn huls. Opeens zag hij een heel deftig heer op de weg. De fijne meneer was klein van stuk, maar keurig gekleed. Ook rookte hij een sigaar en zwaaide zwierig met een wandelstok. „Wat ls dat voor een vreemde snuiter?" vroeg Van Bergen zich af. „Wat 'n deftigheid! En wat 'n lef heeft dat kleine heertje!" Wat komt die hier in Dertienhulzen doen?" Lieve schepsel. Hij komt hier heen! Moet hij mij hebben?" De ongevallenwetten voor landbouw en industrie regeler de geldelijke gevolgen van on gevallen, welke de arbeiders ir verband met hun dienstbetrek king overkomen. Deze wetten regelen nog meer. Zo worden met ongevallen ge lijkgesteld lichamelijke letsels, die in betrekkelijk korte tijd ontstaan, zoals peesschede-ont- steking, bevriezing, hitteberoer- te, warmtebevanging, zonne steek, blaar en dergelijke. Voorts worden ook met name genoemde beroepsziekten met ongevallen gelijkgesteld. In tal van bedrijven worden ziekte-veroorzakende werkzaam heden verricht. Een heel bekend voorbeeld daarvan is b.v. het bakkers-ec zeem. In hardnekkige gevallen leidt dit vaak tot beroepsom vorming. Voorts worden heel veel ar beiders in tal van bedrijven blootgesteld aan de schadelijke inwerking van stoffen, waar door op de duur ziekten ont staan, die ongeschiktheid tot werken of zelfs de dood veroor zaken. Om er enkele te noemen: ondergrondse werkzaamheden in mijnen, werkzaamheden ver richt in steenfabrieken, porce- Zondagsrijverbod zal vervallen. Het Zondagrijverbod, dat op 31 December a.s. ophoudt van kracht te zijn, zal niet worden verlengd. Indertijd hebben wij reeds ge meld doch thans heeft minister Spitzen het officieel bevestigd in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Posthu mus (Arb.). Zoals men weet is er een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de benzine prijs. De minister is van me ning, dat bij aanvaarding van dit wetsontwerp de hogere benzineprijs een aansporing tot zuinig autogebruik zal mee brengen, waardoor het Zondag rijverbod overbodig wordt. Weliswaar zal het bovenbe doelde wetsontwerp waarschijn lijk nog niet op 1 Jan. van kracht zijn, zodat de remmende invloed van duurdere benzine nog niet tot gelding, zal komen, maar aangezien deze periode buiten het toeristenseizoen valt, acht de minister dit geen over wegend bezwaar. KERK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten (3e pred.- pl.), J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Gemeenten. Tweetal te Kruiningen, H. van Gilst, cand. te 's-Graven- hage en C. Zwerus, cand. te Rotterdam; te Bodegraven, H. van Gilst, cand. te 's-Gra-ven- hage en J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Beroepen te Genemuiden en te Rijssen-Eschkerk, A. Ver- gunst, cand. te Leiden; te Elspeet en te Goudzwaard, 11. van Gilst, cand. te 's-Graven- hage. lein- en aardewerkfabrieken, emailleerbedrijven, enz. En dan niet te vergeten de vergiftigin gen, door b.v. lood en kwik, door phosfor en arsenicum, kool- mónoxyde enz. Al deze werkzaamheden ver oorzaken vaak ziekten, die wor den aangeduid met de naam: „beroepsziekten" en het is van groot belang voor de betrokken arbeiders, dat deze ziekten als ongeval worden behandeld. De Ongevallenwetten geven hier meer waarborgen dan de Ziek tewet en het Ziekenfondsenbe- sluit. De genees- en heelkundige behandeling strekt zich uit over de gehele duur der ziekte en is niet aan grenzen gebonden zo als bij het Ziekenfondsenbesluit. Hetzelfde geldt ook van de uit keringen. Na de tijdelijke uit kering van de Ongevallenwet ten, volgt, indien dit nodig is, de voorlopige en daarna de de finitieve rente. In geval van overlijden is er een vergoeding voor begrafeniskosten en ver der wat zeer belangrijk is, een geregelde uitkering aan nagela ten betrekkingen, indien de overledene althans kostwinner was. Waarom dit hier nu gerele veerd wordt? Omdat met ingang van 1 Sept. 1949 het lijstje van beroepsziek ten een aanvulling heeft gekre gen, die voor een zeer grote groep zeer gewaardeerde krach ten in dienst van de volksge zondheid, van grote betekenis is. Het is de grote groep van jonge vrouwen die dienst doen als verpleegster. Deze groep heeft een zeer groot ziekte-ri- sieo; Denk alleen maar eens aan het gevaar van tuberculeuze in fectie. De geldelijke gevolgen van dat gevaar zijn nu opgevangen door de uitbreiding van de lijst der beroepsziekten in de Onge vallenwet. Met een ongeval, in de zin van de Ongevallenwet, dus overkomen in verband met de dienstbetrekking, wordt gelijk gesteld: „Tuberculose, wanneer deze zich openbaart bij werklieden, (wist u. dat verplèegsters werk lieden zijn in de zin van de On gevallenwet); in bedrijven, waarin werkzaamheden worden verricht, verbonden aan: wijk verpleging; het houden of ex ploiteren van ziekenhuizen, na zorginrichtingen, klinieken, po liklinieken, medische consulta tie- of keuringsbureaux, inrich tingen waar geestelijk gestoor den of ouden van dagen worden verpleegd, sanatoria en genees kundige bacteriologische labo ratoria; het enquêteren voor ge zondheids- en andere sociale or ganisaties; indien zij bij hun in diensttreding met gunstige uit slag onderworpen zijn geworden aan 'n geneeskundig onderzoek, waaromtrent bij algemene maat regel van bestuur regelen wor den gesteld en waarvan de kos ten voor tekening van de werk gever komen". De ziekte wordt tenzij het te gendeel blijkt, geacht verhand te houden met de dienstbetrek king, Indien zij zich gedurende die dienstbetrekking of binnen een termijn van drie maanden, na het beëindigen der dienstbe trekking openbaart. (Ingez. mededeling, advert.) U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPEELiETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilleties. Burytii'hjk atand. Zoals de laatste jaren gebruike lijk is, zal op Woensdag 21 De cember om 7 uur, een advents- en Kerstwjjdingsavond gehouden worden in het cateohisatielokaal der Ned. Herv. Kerk te St. Anna- land. KAPELLE. Geboren: Magda- lena P. A., d. v. J. Eversdijk en M. P. Walhout; Wilhelm D., z. v. G. Ruissen en L. J. de Jonge; Daniël C., z. v. C. v. d. Schraaf en L. P. van Maldegem; Cor nelia J. T., d. v. C. Karelse en T. E. Keim; Adriaan M., z. v. M. de Schipper en N. M. cie Jonge; Johannes C., z. v. J. Slabbekoorn en J. Kesselaur; Jan C., z. v J. C. Fossen en I. J. Noordhoejc; Jan M„ z. v. J. Hoogerland en J. Lepoeter. Gehuwd: J. P. de Bart, 21 j. te Hoedekenskerke en E. J. Brouwer, 23 j. Overleden: F. Kloosterman, 75 j., echtge. van J. Glerum. WEMELDINGE. Geboren; Martha, d. v. M. Bruijnooge en J. J. Schouwenaar. Ondertrouwd: J. Groenleei, 23 j. te Kapelle en J. A. Domini- cus, 23 j.; J. Boone, 30 j. te Kruiningen en J. Mieras, 33 j. KATTENDIJKE. Geboren: Ma ria P., d. v. M. J. Lokerse eh T. C. Simon Gehuv 1: W. D. de Jonge, 23 j. en J. J. van Waarde, 22 j.; P. van Klei nen, 49 j. en A. Maartense, 41 j. wed. van M. P. Heijboer. Overleden: H. A. Cijsouw, 73 j. wedn. van J. J. Brakman. BORET 'ELE. GeborenFrans W. A., z. v. A. v. Tatenhove en P. Walhout; Frans J., z. v. F. Die leman en N. Dekker; Sara G., d. v. N. Meulenberg en A. M. Ruys- aard. Gehuwd: M. v. Oostenbrugge, 30 j. te Stellendam en M. Boon, 26 j.; J. de Bart, 23 j. te Hein kenszand en B. M. Welleman, 20 j. Overleden: A. ap 't Hof, 91 j., wed. v. P. Braqpise. HOEDEKENSKERKE. Geboren: Wilhelmus H., z. v. W. Bek en M. Uitterhoeve. Gehuwd: A. Westdorp, 36 j. en C. L. M. Kort, 24 j. Overleden: M. Jacobusse, 38 j. TERNEUZEN. Geboren: Mar tha C., d. v. J. de Bokx en D. Dieleman. Gehuwd: J. D. Nieuwelink, 18 j. en M. J. C. Smit, 17 j. Overleden: A. M. Smit, 81 j. te Axel, wednr. van P. Baart; M. L. S. Pieters, 2 j.; M. de Meijer, 53 j., echtg. van J. Rouw. Nagekomen Advertentie Algemene kennis geving. Heden overleed, zacht en kalm, onze innig ge liefde ®Man, Broeder, Zwager, Oom en oud- Oom, JACOBUS GOUD, in de ouderdom van 81 jaar en 7 maanden. Uit aller naam: A. GOUD— GOEDEGEBURE. Nieuwdorp, H 291, 9 December 1949. Vrijdagnacht werd het wetsontwerp Souvereiniteitsoverdracht Indonesië met 79 stemmen voor en 21 stemmen tegen door de Tweede Kamer aangenomen. Na afloop van de nachtelijke zitting zittend v.l.n.r. de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, van Maarseveen en Götzen. Staand: staatssecretaris schout bij nacht H. C. W. Moorman, de ministers Teulings, Joekes, Wijers, v. d. Brink en Rutten. De heren hebben zichtbadr veel plezier in hun overwinning of beter gezegd: in de door hen veroorzaakte breuk van ons Koninkrijk. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Grootmoeder en Over grootmoeder JANNETJE VAN ANTWERPEN, Wed. van H. Moerman, in de ouderdom van 83 jaar en bijna 7 maan den. M. MOERMAN- VAN ANTWERPEN. N. MOERMAN. J. MOERMAN. M. MOERMAN- VAN LIERE. K. SPIJKERS- MOERMAN. M. SPIJKERS. A. -L. MOERMAN. A. J. MOERMAN- KRAMER, en Kleinkinderen. Nieuwdorp. 9 December 49

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3