ZEEUWSCH DAGBLAD Labour leed een nederlaag in Australië Doden in de strijd tegen Japan herdacht NIEUWS ZES VERMISTEN bij scheepsramp Veriieterde methode voor kunstmatige Gedeeltelijke verhoging Middelburgse reinigingsrechten Hervormde Jongeren te Vlissingen lieblien weer een eigen gebouw PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAN-D Er breekt een Stalins volgelingen tjjd aan voor interessante demonstratie te Goes Koningin Juliana woonde pMtiglieM in Grote Kerk te 's-Gravenfaage bij SNIPPER Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat. f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1432 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 12 DEC. 1919 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezclinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.40 u., onder 16.28 u. Maan op 0.08 u., onder 13.16 u. Laatste Kwartier 2.48 u. Hoogwater op Dinsdag 13 Dec.: Vlissingen: 7.16 u. 1.43 m, 20.01 u. 1.60 m. Terneuzen: 7.45 u. 1.65 m., 20.24 u. 1.81 m. Wemeldinge: 8.47 u. 1.28 m„ 21.23 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.24 u. 1.09 m., 21.08 u. 1.35 m. ROBERT MENZIES VERSLOEG CHIFLEY. DE LABOURPARTIJ IS VERSLAGEN in Australië bjj de ver kiezingen, die gisteren gehouden zijn. Vjjf millioen Australiërs trok ken ter stembus om 123 vertegenwoordigers in het Huis van Afge vaardigden en 42 nieuwe senatoren te kiezen. De coalitie van Liberalen en de Boerenpartij heeft minister-president Joseph Chifley „van de troon gestoten" door 75 zetels te winnen en Labour er 44 over te laten. Nieuwe premier wordt naar alle waarschijnlijkheid nu Robert Gordon Menzies de liberale leider, die in een verklaring plechtig beloofde „het communisme uit Australië te verbannen". Men verwacht nl., dat de gou verneur-generaal van Australië, McKell, Menzies, zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Chifley, de leider zal vermoedelijk heden het ontslag van zijn rege ring aanbieden. Chifley: Ik heb me nergens over te beklagen. Over de resterende vier zetels is nog niets bekend. Men ver moedt echter niet, dat in de hui dige samenstelling veel zal veran deren. Ohifley is de laatste acht jaar aan het bewind geweest. Voor het huis waren 350 candi- daten gesteld, onder wie 34 com munisten en voor de senaat 155 onder wie 20 van Stalins volgelin gen. Toen hij zijn nederlaag ver nam verklaarde Chifley: „Het is de beslissing van het volk, ik heb me nergens over te beklagen". In zijn verklaring beloofde Men zies o.m. de vrijheid van het par ticulier initiatief te herstellen. Regeringsclepartementen, rege- ringsbedrjjven en geregistreerde vakverenigingen zullen gezuiverd worden van communistische func tionarissen. Voorts zal de coalitie de wet doen herroepen op de na tionalisatie van de Australische banken. De leider van de agrarische par tij, Fadden, beloofde in een aan vullende rede opheffing van de benzinedistributie en besteding van 250 millioen Australische pon den voor ontwikkeling van de Australische industrie. De voorzitter van de Australi sche communisten, Dixon, heeft verklaard, dat de partij „haar werk ondergronds zou voortzet ten". De vakbonden zullen zich tegen een dergelijke maatregel verzetten, aldus Dixon. WIE IS MENZIES? De Liberale leider Menzies, is, volgens Reuter' een brilliant geleerde, een bekwaam politi cus en advocaat en goed spre ker. In 1939 werd hij op 44- jarige leeftijd premier, op twee na de jongste premier in de Australische geschiedenis. Hij is thans 54. Menzies verklaar de op drie September 1939 als premier Duitsland de oorlog. RADIOKERKDIENST UIT GOES. Gisteravond 5 uur werd uit de Ned. Heiv. Kerk te Goes een kerkdienst uitgezonden. In deze dienst, die door de I.K.O.R. werd uitgezonden in haar serie „De jongekerk hoort het oude Woord" ging voor ds H. A. Visser, die sprak naar aanleiding van het zesde gebod. De kerk was tot de laatste plaats bezet. SJhMN/m I ■5—KlgaKi Amerikaanse vice-consul ontsnapte op het nippertje. De Amerikaanse vice-consul te Koenming, de laatste Chinese pro vinciale hoofdstad, die nog in han den der nationalisten was, doch die thans door een staatsgreep in handen is gekomen van personen, die de stad aan de communistische troepen willen overleveren, is er op het laatste nippertje in ge slaagd per vliegtuig te ontkomen. Het toestel slaagde er ternauwer nood in te starten. In de lucht bleek, dat negen nationalistische vliegers als verstekelingen de reis meemaakten, waardoor het vlieg tuig te zwaar was geworden. Men is echter behouden te Honkong aangekomen. Alle hoop is opgegeven. Gisterochtend is in Het Kanaal de Nederlandse kustvaarder „Toornvliet" van het cargadoors- kantoor Soetermeer en Fekkes ge zonken. Door het Deense s.s. „Cimbria", dat de noodseinen ont ving konden dria opvarenden wor den gered. Zes personen worden er vermist. Men heeft alle hoop opgegeven hen te redden. Het s.s. „Lanahrone" vond ter plaatse van de ramp nl 8 km. ten Zuidwesten van het Goodwin lichtschip twee reddingboten, waarvan er één was omgeslagen. De drie geredde opvarenden, die aan boord van het Deense s.s. „Cimbria" gebracht werden, zijn H. de Wild uit Rotterdam, A. Dijkhuizen uit Scheveningen en J. M. Bol uit Scheveningen, twee matrozen en een lichtmatroos. Do Engelse reddingsboten, die do> 1 namen aan de opsporingen, zijn naar hun basis teruggekeerd. Afscheid ds van Griethuysen. Onder overweldigende belang stelling nam ds van Griethuysen, wegens vertrek naar Numansdorp afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te St. Annaland. Z. Eerw. had tot tekst gekozen Zach. 9 9, deze woorden: „Zie, uw Koning zal u komen, recht vaardig, en hij is een Heiland". Na de prediking volgden ver schillende toespraken, waarin ds van Griethuysen er aan herinner de, dat hij 13 Maart 1938 door ds J. Batelaan, de tegenwoordige zendingsdireetor alhier in het ambt werd bevestigd. Bijna 12 jaar heeft hij deze gemeente ge diend met twee onderbrekingen, eerst vanwege de evacuatie en daarna door zijn dienst als leger- predikant in Indië. Veel lief en leed heeft hij hier mogen beleven. Zo werden meer dan 200 begrafe nissen door hem geleid. Met wee moed herdacht spr. wijlen de ouderlingen I. Quist en J. Kur- vink. Vervolgens richtte ds van G. zich tot de ouderlingen en diake nen, de kerkvoogden, notabelen, verdere kerkelijke functionarissen, de ring-coiiega's ds J. Bateiaan uit Utrecht en ds N. Kooreman uit Rhenen. De scheidende leraar werd toe gesproken door ouderling M. Overbeke op wiens verzoek werd toegezongen Ps. 121 4. Namens de ring Tholen en als vriend werd het woord gevoerd door ds Joh. de Bres, namens de classis door ds E. S. de Lint, ter wijl tenslotte nog gesproken werd door de consulent, ds R. C. van Putten. Met het zingen van Ps. 133 3 werd deze plechtigheid besloten. De burgemeester was wegens familie-omstandigheden verhin derd. Arts uit Wemeldinge bedacht: De afdelingsbesturen van het Zeeuwse Rode Kruis hebben Za terdag in Hotel „Centraal" le Goes met belangstelling een de monstratie bijgewoond van de door dr Gnirrep uit Wemeldinge bedachte, verbeterde methode van kunstmatige ademhaling. Deze methode berust nl. op een combinatie van de zgn. „Sylvester methode" en de „vvip-methode". Dr Gnirrep, die de door hem ge vonden manier uitvoerig besprak er waren nl. naast een aantal doktoren ook leken op medisch gebied aanwezig toonde aan, dat de Sylvester-methode een in ademingsmethode is, waarbij het middenrif een „negatieve" bewe ging maakt. De wipmethode, die veel in de Angelsaksische landen wordt toegepast en waarbij de be wusteloze patiënt op een brancard liggend, beurtelings met het hoofd omlaag en naar boven wordt ge houden, heeft nu als gevolg, dat het middenrif door de schomme lende beweging beurtelings om hoog en omlaag wordt gedrukt. De gecombineerde methode nu, waarbij gelijktijdig de armbewe gingen van de „sylvester" worden verricht, heeft als gevolg, dat de longen meer lucht binnenkrijgen, terwijl tevens reflexen op het ze nuwstelsel ontstaan en ook de bloedsomloop er door bevorderd wordt. De aanwezigen toonden zich zeer verrast over deze me thode die zelfs door één persoon verricht kan worden. Aan deze demonstratie ging een huishoudelijke vergadering vooraf waarbij o.m. aanwezig waren dr J. C. C. Haan, hoofd van de afd. Fondsenwerving en vertegenwoor diger van het hoofdbestuur, dr VisserSmit, inspecteur voor het hoofdbestuur in Zeeland. Rode Kruis film. Na de demonstratie draaide het hoofd van de filmdienst de heer K. O. Noordenbos, een gedeelte van de Rode Kruis film „Van mens tot mens"; een treffende film over het Rode Kruiswerk in Indië, als mede enkele andere films, w.o. de film over de rampenoefening bij Fort Rammekens te Vlissingen. Moedige padvinders beloond met gouden kruis. Twee flinke Nederlandse jon gen Jan Barten, Henk Hack, le den van de Haarlemse Prins Wil- lempadvindersgroep, hebben Za terdag uit handen van de hoofd commissaris der N.P.U. de heer W. C. Roest v. Limburg, het gou den kruis ontvangen voor moedig gedrag. Op 25 Augustus van dit jaar hebben deze twee Haarlemse pad vinders een Belgisch echtpaar, dat bij Dinant in de Maas was geraakt en in ernstig verdrinkingsgevaar verkeerde, uit het water gered, in hun tent verzorgd en aan droge kleren geholpen. Ook aan een Haagse verkenner werd het gouden kruis uitgereikt. Het was de 16-jarige patrouille- leider Nico Heiner, die de afge lopen zomer met levensgevaar een 18-jarig meisje uit zee heeft ge red. K.K.M. vraagt volksstemming onder Zwitsers toezicht. Het bestuur van de K.K.M. (staatkundige comité van de Mi- nahassa) heeft, naar wij verne men, telegrammen verzonden aan de vertegenwoordigingen van de V.S. van Amerika, Engeland, Frankrijk en België bij de Ver. Naties en aan de Zwitserse rege ring met het verzoek aan de be volking van de Minahassa „het recht te verlenen van een vrije volksstemming onder neutrale Zwitserse supervisie voor de over dracht van de souvereiniteit. GEMEENTERAAD GOES. Behandeling begroting 1950. De gemeenteraad zal a.s. Woens dag des n.m. half twee vergaderen ter behandeling van de gemeente begroting 1950 met de daarbij be horende bedrijfsbegrotingen. Verder komt o.m. nog aan de orde, voorstellen tot het in bruik leen geven van een gedeelte van de oude school voor ULO aan de Kreukelmarkt aan de school op G.G. (gewijzigde regeling) en tot machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen; tot het sluiten van een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de Incasso- Bank; tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Waterleiding Mij. Z.-Beveland aan te gane lening. In het verslag van de financiële commissie over de gemeentebe groting 1950 wordt onderschreven het oordeel van B. en W., dat ook voor 1950 een zeer voorzichtig fi nancieel beleid geraden is. Door G.S. is dringend voorge schreven, dat de begroting uiter lijk 15 December in hun bezit moet zijn. De commissie acht het juist, dat er gestreefd wordt, de wettelijke termen in acht te ne men, maar zij stelt daar tegen over dat dan ook van G.S. mag worden verwacht, dat ook zij de gestelde termijnen niet zullen overschrijden. De begroting 1949 is n.l. nog steeds niet goedge keurd. Aanstelling van een tweede straatmaker acht ook de commis sie gewenst, maar wel stelt zij de vraag of het gewenst is zulk een functionaris in vaste dienst te nemen. Verder worden nog enkele vra gen gesteld over de gasfabriek, over de uitgaven voor beplanting en besnoeiing en over de bok voor het lichten der sluisdeuren. De be staande bok heeft nl. erg geleden doordat hij ruim 4 jaar aan weer en wind was blootgesteld. Ge vraagd wordt of er nu een gele genheid is de nieuwe bok behoor lijk op te bergen. Voorts wordt geïnformeerd, of B. en W. pogingen in het werk willen stellen, de veemarkt weer nieuw leven in te blazen. AANRIJDING TE MIDDELBURG. Zaterdagmiddag heeft zich op het kruispunt St. Janstraat, Turfkaai en Nieuwe Haven een botsing voorgedaan tussen de luxe auto van mevr. M. J. v. V. en een bus van de N.V. Stoomtram Wal cheren. Beide voertuigen liepen lichte materiële schade op. Voorstellen gemeenteraad. GEEN SUBSIDIE VOOR DE ZANGSCHOOL. Als Maandagmiddag 19 Decem ber a.s. de gemeenteraad van Mid delburg bijeen komt, wacht een 22 punten tellende agenda op af doening. O.m. zal ditmaal worden besproken de gedeeltelijke verho ging van de reinigingsrechten, terwijl B. en W. verder adviseren geen subsidie te verlenen aan de zangschool van -de Kon. Vereni ging Uit het VolkVoor het Volk. Destijds is vastgesteld, dat voor het afzonderlijk halen van vuil f 2.50 per uur en per kub. m. rei nigingsrechten moest worden be taald. B. en W. zijn thans van me ning, dat dit moet worden ver hoogd tot f 5.80, welk bedrag door de overheid is goedgekeurd. Te vens heeft B. en W. het tonnen stelsel nog eens besproken. De be woners van 't Zand zijn aange zegd, dat zij twee privaattonnen moeten aanschaffen öf zich op de riolering aan moeten sluiten. Er zijn echter nog gedeelten, waar geen riolering aanwezig is. B. en W. stellen daarom voor, een rege ling, die dan gelijk voor de gehele stad zal gelden dat, waar aan sluiting op de riolering onmoge lijk is en omdat aanschaffing van twee tonnen een kostbare geschie denis zou worden, deze bewoners gemeentetonnen kunnen gebrui ken, waarvoor dan een jaarlijkse vergoeding van f 3.zal moeten worden betaald. Bovendien wordt hier nog toegevoegd, dat van de bewoners van die gedeelten, waal zeer binnenkort riolering zal wor den aangelegd en die zich reeds bereid hebben verklaard, hierop te zullen aansluiten, zolang nog het oude tarief zal worden geheven. Geen subsidie. De Kon. Vereniging Uit het VolkVoor het Volk heeft een verzoek ingediend om van de ge meente een subsidie te mogen ont vangen van f 600.voor de kort geleden heropgerichte zangschool. De vereniging subsidieert deze zangschool met een bedrag van f 200, hetgeen B. en W. zeer be- vreemt, daar men van mening is, dat de hoofdvereniging toch het leeuwenaandeel in het tekort dient te dragen. Bovendien schat de vereniging de bijdragen van de ouders op f 225. B. en W. menen, 32.000 KRUISEN OP DE WEG NAAR DE BEVRIJDING. (Van onze Utrechtse correspondent.) Onder auspiciën van de Ned. Ind. Bond van Ex-krijgsgevangenen en Geïnterneerden (NIBEG) is Zaterdag in de Grote Kerk te 's-Gra- venhage een herdenkingsbijeenkomst gehouden. H. M. Koningin Juliana, minister-president dr W. Drees, verscheidene ministers en tientallen andero hoogwaardigheidsbekleders waren, met enige honderden nabestaanden van gevallenen en slachtoffers in de strijd tegen Japan, bijeen, om degenen te herdenken, die in de oorlogs jaren in Indonesië het leven lieten. Het vermogen om te vergeten is een geschenk van de Schepper, waarvoor wij niet dankbaar ge noeg kunnen zijn, verklaarde ds A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredi- kant, die de dienst opende. Wij behoeven gelukkig niet alles wat we beleefd hebben mee te dra gen. Er zijn echter dingen, die al tijd in ons geheugen gegrift moe ten blijven. Tot die dingen be hoort zeker het offer, dat door vele Nederlanders in Zuid-Oost Azië is gebracht. Indrukwekkend waren de woor den, die mevrouw Ko Luijckx Sleijfer sprak. 32.000 kruisen, al dus deze voormalige geïnterneerde in een vrouwenkamp, zouden ge plant staan langs de weg naar de bevrijding van Indonesië. 32.000 kruisen! Als de zee haar doden teruggaf, als de tropische plan tengroei niet al lang de graven der in de binnenlanden gesneuvel de soldaten had overwoekerd. Als de lichamen van vrouwen en kin deren, omgekomen in de 72 con centratiekampen niet reeds wa ren vergaan in de grond die ons zo lief is. Doch ook al zou er een ere- veld met 32.000 kruisen zijn, ook al zouden alle namen in het hard ste graniet staan gebeiteld, dat alles ware vergankelijk. Onuit wisbaar blijft echter de nagedach tenis van al die doden in ons hart. Door de duistenis naar het licht. Dat deze 'herdenking gelet op de jongste beslissingen inzake Indonesië een bijzonder karak ter kreeg, ligt voor de hand. Schout bij Nacht H. C. W. Moor man, staatssecretaris van Marine, die speciaal het offer ter zee me moreerde (meer dan Het derde deel der marinemannen kwam om), zeide er van overtuigd te zijn, dat hier de spreuk gold „Per aspera ad astra", door de duister nis naar het licht. Ds G. van Duinen, Gereformeerd predikant te Wassenaar-Zuid, zei- de dat hij deze woorden met blijd schap had vernomen. Al moet men een herdenking zien ais confron tatie met het leed, het is ook de confrontatie met de troost en het is ten diepste de confrontatie met de taak. Dit laatste vraagt van ons dat wij alle negativisme opzij zetten. Juist met het oog op de doden. Hun bloed is de band tus sen Oost en West. Zij stierven voor Indonesië, wij willen er voor leven! Een taak voor Den Haag? Nadat generaal-majoor van het K.N.I.L. S. de Waal, namens de strijdkrachten te land en mr W. M. Hens, als vertegenwoordiger van de mannelijke geïnterneerden had gesproken, sloot pater Victo- rius Beekman, een franciscaner monnik, die op Java missie-arbeid had verricht, het samenzijn. De pater kwam met een voor stel. Als nu de stad Den Haag eens het oog hield op de kerkho ven van Nederlanders in Indone sië, zeide hij. Wij hebben hier in het land allerlei begraafplaatsen geadopteerd van geallieerde strij ders uit andere natiën. Zou het geen aanbeveling verdienen wan neer ook aan de rustplaatsen der gevallenen in de tropen werd ge dacht? Dit leek hem een geschikt werk voor Den Haag. Bij het einde van de dienst zon gen alleh „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij". De Grote Kerk zo dikwijls gebruikt op natio nale hoogtijdagen was stemmig versierd met palmen en vlaggen. Met hulp van Leiden en Leidschendam werd het „Jan van Bovenhuis" ingericht. VOOR ALLEN die zich interesseren voor het Hervormd jeugd werk in Vlissingen, was het Zaterdag een goejle dag. Immers, in tegenwoordigheid van elen werd het „Jan van Boven-huis", gelega teerd door mevr. van Boven en ingericht met financiële steun van Leiden en Leidschendam, Zaterdagavond officieel geopend door bur gemeester Mr B. Kolff. Vier lokalen, een bestuurska mer en een ruime knutseikeider bezit het nieuwe gebouw. In de drie achter elkaar gelegen kamers die tot een zaal gemaakt kunnen worden, verwelkomde de heer J: de Voogd, voorzitter van de Stich ting Hervormde Jeugdgebouwen (in oprichting) de burgemeester van Vlissingen, met de gemeente secretaris en wethouder Poppe, predikanten, kerkeraadsleden uit Vlissingen, Leiden en Leidschen dam en anderen. Hij vertelde hoe het Hervormde jeugdwerk, dat al leen van de C.J.M.V. uitging, ja ren geleden in een kleuterschool gehouden werd. Later kwam het in het gebouw aan de Noord straat, dat van woning omge bouwd werd tot vergaderplaats. Dit kostte echter zoveel, dat de lokalen ook aan andere verenigin gen verhuurd moesten worden, wat het jeugdwerk, door gebrek aan ruimte, dan weer niet ten goede kwam. Door de oorlog werd het gebouw zwaar beschadigd en van de kosten van herstel (f 8000) kreeg men niet veel terug, zodat men weer in de schulden zat. Toen legateerde mevr. van Boven haar woning op het Bellamypark aan de jeugdverenigingen. Daar de kosten van verbouwing voor de C.J.M.V. niet alleen te dragen zouden zijn, werd tezamen met de Herv. Jeugdraad overgegaan tol oprichting van de stichting Herv. Jeugdgebouwen. De kerkeraad schonk een deel van het door haar in het kader van de actie „Noord helpt Zuid" van de Hervormden uit Leiden en Leidschendam ont vangen geld, waarmee de restau ratie betaald kon worden. De heer de Voogd dankte hiervoor de ker keraad en de Hervormden uit de beide Hollandse plaatsen en an dere medewerkenden voor hun hulp. Ook herinnerde hij er nog aan, dat wijlen de heer van Boven veel voor het jeugdwerk voelde en deed. BURGEMEESTER KOLFF. Hierna nam burgemeester Kolff de doek weg, welke over het her inneringsbord hing, waarop ver meld staat, dat het gebouw ter nagedachtenis aan haar overleden echtgenoot, gelegateerd is aan de gezamenlijke Chr. Jeugdvereni gingen door mevr. J. E. van Bo venDaenen, die 2 April 1946 overleed. Mr Kolff herinnerde daarbij aan de opkomst van het jeugdwerk, dat de jonge mensen meer wilden dan de ouders kon den geven. Het werk is gegroeid maar niettemin geloofde de bur gemeester, dat het in de grote be volkingscentra nog slechts in een beginstadium is. Door het hele jeugdwerk zag Mr Kolff de rode draad lopen van het sterke indi vidualisme naar een sterkere ge meenschap .Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het gebouw velen tot zege* zal zijn. De heer de Voogd droeg met een toepasselijk woord vervolgens het gebouw over aan de heer Dek ker, vtnd. voorzitter van de Jeugd raad, die er erg blij mee was, want men was het C.J.M.V.-ge- bouw „uitvergaderd". Ds J. S. Hartjes, complimen teerde namens de kerkeraad van de Herv. Gemeente, de jeugdver enigingen met dit tehuis. Hij her innerde nog aan het meelevende echtpaar van Boven en richtte zich met een opwekkend woord tot de jeugd. De heer M. I. de Jonge, uit Lei den wees er op, dat het bezit van een jeugdgebouw in Leiden nog altijd een wens is gebleven, zo veel te beter begrijpen wij echter' de blijdschap hier, zei hij. Tenslotte voerden de heren J. Moll, namens de kerkvoogdij en W. de Ridder, ais oud-voorzitter het woord, waarna de aanwezigen enige culinaire genoegens smaak ten en het gebouw bezichtigden, dat er werkelijk keurig uitziet! dat de vereniging van 130 leerlin gen, die elk f 0.10 per week be talen f 650 kan incasseren. In ver band met de minder gunstige toe stand der gemeenjtefinanciën ad viseren B. en W. het verzoek af te wijzen. Verder stellen B. en W. voor, dat de boek- en kantoorwin kels i.p.v. 's Woensdagmiddags, zoals thans het geval is, op Dins dagmiddag gesloten zullen zijn evenais vele andere zaken. Bij een onderzoek of de afbraak van de Nieuwe Poort op een goedkopere manier dan destijds voorgesteld, zou kunnen geschieden, delen B. en W. aan de raad mee, dat zulks niet het geval is, zodat opnieuw wordt voorgesteld de toestand te handhaven. Onderwjjs. Ook de onderwijszaken zijn weer vertegenwoordigd. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen aan de uitbreiding van de fietsen bergplaats van de Chr. Burger school' voor U.L.O. Ook de R.K. school, die in de school aan de Verwerijstraat is gehuisvest dient een fietsenbergplaats te krijgen Voorschotten voor vergoeding voor het vakonderwijs 1950 zullen worden verlaagd aan de Chr. Bur gerschool en de Geref. U.L.O.- school. Verder zal door de raad worden vastgesteld de grootte van de voorschotten, die voor 1950 zullen mogen worden opgenomen door de schoolbesturen der Bijzon dere Scholen. Wat het voortgezet lager onder wijs betreft zal voor de gemeente lijke scholen een bedrag van f 53,73 en f 27,92 per leerling voor de in bruikleen gegeven scholen, beschikbaar worden gesteld. Benoemingen. Tenslotte komen nog enkele be noemingen op de agenda voor. Voorgesteld wordt de heren L. Onderdijk en J. H. C. Vroom te herbenoemen tot bestuursleden van de Godshuizen. Verder zal het reglement betreffende beheer en toezicht op de sportterreinen wor den vastgesteld, terwijl tevens een zevende bestuurslid van de com missie van beheer moet worden benoemd, waarvoor worden voor gedragen: 1. mr J. A. Heijse, 2. D. Taai. Tot bestuursleden van de Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg zullen worden herbenoemd de heren A. D. Lit- tooij, J. M. Hertogh en mr. J. Moolenburgh. Tenslotte moet de commissie van toezicht op het la ger onderwijs worden aangevuld. Mevr. G. G. Luyendijkv. d. Wal, alsmede de heer ir A. Rot huizen zijn herkiesbaar, terwijl de heer J. J. Louwerse en J. C. E. J. Peeck zich niet meer herkiesbaar stellen. In de plaats van eerstge noemde worden nu voorgedragen 1. E. W. Bueninck, 2. J. P. van 't Hof en in de vacature van laatst genoemde zal worden voorzien door benoeming van L. M. D. Bis- schops of A. J. A. Brouwer. De Belgische grensbewoners mogen van hun regering geen in kopen meer doen in Nederland. Peoh voor de grenswinkeliers. - Voor automobilisten, die naar Frankrijk gaan, geeft de K.N.A.C. een goede raad. In het land van Marianne staken n.l. een flink aantal Benzinepomp-houders. Men wordt aangeraden wat lege jerry cans mee te nemen en deze in Frankrijk bij de eerste de beste pomp, waar niet gestaakt wordt, te vullen, teneinde niet het gevaar te lopen ergens midden in het land te blijven staan. Volle benzine- blikken meenemen geeft moeilijk heden met de douane. De cen ten-actie voor het legermonument gaat door. Nog steeds vloeit het geld binnen bij Rhenen's burger vader. Wie helpt het tweede mil lioen vol maken? De Cadiclubs zullen worden opgeheven. Aan de grens is een autobus waarmee men dagelijks Belgische werk meisjes naar Eindhoven vervoert in beslag genomen. Men vond n.l. ook nog een flinke partij smokkel- nylons. Prins Charles van Enge land heeft amandel-ontsteking. Zijn moeder, Prinses Elisabeth be vindt zich op Malta. - In Wil- liamsport .(Pennsylvania) zijn ne gen kinderen van 1 tot 13 jaar levend verbrand in een uit twee verdiepingen bestaande woning. De Israëlische communisten heb ben er genoeg van. Omdat de S.U. baar goedkeuring aan het plan tot internationalisatie van Jeruzalem heeft gehecht, hebben honderden zich uit de partij teruggetrokken. Het schijnt voor te komen, dat een groot aantal communistische agenten West-Duitsland intrekken onder het rr-~m gevlucht te zijn voor commii Jsche terreur. In de V.S. is ee,i lamp uitgevonden, die een helderheid heeft, van van de zon. De lamp is J/j cm. in doorsnede. Hoewel het lichtgeven de e^pnent aan de lucht bloot staat, bedraagt de levensduur et telijke honderden branduren. Nee, de Russen hebben haar niet uitgevonden; die doen dat over een eeuw „met terugwerkende kracht". Tenminste het blijkt nu, dat een Rus de automatische lino type-zetmachine uitvond en wel in 1867. Onder voorzitterschap van de heer mr H. B. Bouwman, verga deren Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" de -Verzeker den-vertegenwoordigers van bo vengenoemd Ziekenfonds, waar de heer A. Buijs als bestuurslid werd herkozen. Direct daarop volgend had de algemene vergadering van ge noemd fonds plaats-, waarin o.m. het jaarverslag van de secretaris dokter C. Griep aan het oordeel der aanwezigen werd onderwor pen. De administrateur, de heer J. Meyers, (wegens uitstedigheid van dokter Griep) lichtte het ver slag nader toe en deed hierbij nog verschillende mededelingen, o.a. dat 1948 een toename van inge schrevenen gaf van 1267. Nadat verschillende vragen waren be antwoord, werd dit verslag goed gekeurd. Vervolgens kwam de re kening en verantwoording van de administrateur over 1948 aan de orde. Ook hierbij gaf de heer Meijers tal van toelichtingen, wel ke door de aanwezigen zeer op prijs werden gesteld. Ook de vele vragen werden door hem beant woord. Uit het verslag van de secre taris, dokter Griep, ontlenen we het volgende: In 1948 werd beslo ten het bestuur uit te breiden met een tandarts en één verzekerde- vertegenwoordiger. Het bestaat thans uit een onpartijdig voorzit ter, 1 specialist, 1 niet-apotheek- houdend arts, 1 tandarts en 4 ver zekerden-vertegenwoordigers. De Raad van verzekerden-vertegen woordigers bestaat uit 27 perso nen, verdeeld als volgt: Goes met plm. 8500 verzekerden 6 zetels, platteland Z.-Beveland met plm. 27.000 verz. 18 zetels en platte land N.-Beveland met plm. 5000 verz. 3 zetels. Op 31 Dec. 1948 werkten aan het Fonds mede 24 apotheekhou- dende artsen, 4 niet-apoth. hou dende artsen, 18 specialisten, 11 tandartsen, 2 apothekers, 1 vroed vrouw en 4 heilgymnasten-mas- seurs. Door de contr. geneesheer, dr van Gelderen te Middelburg, werden o.m. 735 aanvragen voor ziekenvervoer behandeld. Met ingang van 4 Jan. 1948 werd tot bode-controleur bevor derd de bode M. Looy te Hans- weert, welke reeds zeer vrucht baar werkte, door verzekerden te bezoeken, de gezinssamenstelling te controleren enz. In 1948 bedroeg het gemiddeld aantal ingeschreven verpl.-verze- kerden 27.182 en dat der vrijw.- verzekerden 13.981, samen 41.163. Het werkelijke totaal bedroeg op 1 Jan. 1949 41.809. Dit is 63.3 pet van de gehele bevolking van Z.- en N.-Beveland (ruim 66.000 per sonen op 31 Dec. '48). Vanaf 1 Jan. '49 hebben zowel de verpl., als de vrijw. verzekerden recht op f4.50 per dag bij sanatoriumver- pieging. In Aug. '48 werd een aan vang gemaakt met de uitgifte van een maandblad, dat gratis ver strekt wordt aan de gezinnen der verzekerdennen waarin deze inge licht worden over hun rechten en plichten als verzekerden, wat door betrokkenen buitengewoon ge waardeerd wordt., Uit de toelichting op de balans en de Verlies- en Winst-rekening lichten we thans nog enkele cij fers, o.a. dat de kosten der verpl. verzekering in 1948 beliepen in to taal f572.398.48, zijnde f20.975 per ziel (1947: f19.394). Voor de vrijw, verzekering be droegen de netto-uitgaven f 319.778.53 of f 22.873 per ziel, waarin begrepen f 0.056 van vo rige boekjaren. Over 1948 bedroe gen de kosten' derhalve f 22.817 (1947: f19.241) per ziel. Voor wat <3e vrijw. verzekering betreft bedroeg het nadelig saldo over 1948 f 21.311.81,, wat wel zeer wijst op een onhoudbare toe stand-, waarin de komende Zie kenfondswet noodzakelijkerwijze 'n voorziening zal moeten treffen. MIDDELBURGSE BELASTING BETALERS TEVREDEN. De Middelburgse debiteuren van prof. Lieftinek hebben Zaterdag middag in grote getale de kans waargenomen om de toch ook van hun centengebouwde nieu we kazerne voor de C.O.A.K. te bezichtigen. Het geheel maakte op de bezoekers zo'n buitengewoon goede indruk, dat men alleszins van mening was, dat de belasting, centen hier zeker nuttig besteed waren. Bovendien werden de band tussen de Zeeuwse hoofdstad en het garnizoen weer nauwer aan gehaald. C.H.U. KAMERKIESKRING VERGADERDE. In Hotel „Centraal" te Goes vergaderde Zaterdag het bestuur van de C.H. Kamerkieskring met de afgevaardigden der statenkrin- gen. Gesproken werd over de can- didatenlijst voor de ev. Statenver kiezingen. Besloten werd met meer lijsten uit te komen en wel zo, dat de kop van de lijst gelijk luidend is, doch het tweede ge deelte verschillen toelaat. Het on derwerp van bespreking waren de namen der groslijst en het aantal eandidaten die eventueel op de lijsten geplaatst zullen worden. DE BILT ZEGT: Nog noordelijke wind. Wisselende bewolking. Voorna melijk in de kustgebieden nog en kele verspreide buien. Matige^ langs de Waddenkust aanvanke lijk krachtige noordelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1