Vier waterleidingbedrijven op Walcheren worden straks één. umêswmB In de toekomst moet steeds meer water van Zuid-Beveland komen. GEMEENTERADEN ^ERMOCÊMf PLOUVIER HEEFT DE WARME PANTOFFELS Wat brengt de RADIO? Ingewikkelde situatie histo risch gegroeid. fan Bergen, die rijke man. Zaterdag 10 December 1949 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 WERKELIJKHEID FANTASTISCHER DAN GROOTSTE FANTASIE. Een vooraanstaand Nederlands sehryver zei eens in een causerie, dat de werkelijkheid altijd nog fantastischer is dan de grootste fantasie. En daar zit veel waars in. Dat kan zelfs het geval zijn bij een heel „koel" bedryf als de waterleiding op Walcheren. De grootste fantast zou niet in staat zyn de watervoorziening, zoals die in de loop del* jaren op Walcheren is gegroeid, uit te denken. Maar binnenkort zal men toch breken met die historisch gegroeide situatie, want het kdn eenvoudiger en doeltreffender, en waarom zou men het dan niet doen? Zoals de lezer wellicht weet, zijn er op'Walcheren twee water wingebieden. Eén te Oranjezon, waar Middelburg het water van betrekt en één te Biggekerke voor Vlissingen. Oranjezon kan voor lopig aan de behqeften van Mid delburg voldoen, zij het dan ook dat straks een uitbreiding van het waterwingebied zal plaats hebben om de voorziening in de naaste toekomst te verzekeren. Bij de verwachte uitbreidingen en toe name van het waterverbruik zal Middelburg voor haar eigen voor ziening in de toekomst ook nog water van de Mij. Zuid-Beveland moeten hebben. Biggekerke kan de behoeften van Vlissingen en de dorpen niet dekken. Daarom wordt water betrokken van de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland. Van haar pompstation te Ossen- drecht, loopt een transportleiding naar het pompstation van de Wa terleiding Mij. Midden-Zeeland aan de Sloedam en van daar naar de watertoren te Souburg. Deze toren zorgt mét de toren te Vlis singen, dat verschillende dorpen van water worden voorzien. Er zijn echter ook enkele gemeenten, die water ontvangen van Middel burg. De situatie is momenteel zo: voor Aagtekerke en Grijpskerke wordt water ingekocht van Dom burg, dat water koopt van Mid delburg. Vrouwenpolder en Veere krijgen eveneens water van Middelburg. Arnemuiden en Nieuwland hebben een aftaklijntje op de transport leiding van'het pompstation Sloe dam naar Vlissingen. Souburg koopt water In van Vlissingen, dat dus een gedeelte inkoopt van Zuid-Beveland en daarmee ook een aantal Walcherse gemeenten t voorziet. Ziet u wel, dat de wer kelijkheid het wint van de groot ste fantasie? GROOTS PLAN. Na de droogmaking van Wal cheren moesten op allerlei gebied maatregelen worden getroffen ook op het gebied van de drink watervoorziening. Dit gold zowel voor de steden als voor de dorpen die nog geen aansluiting op de waterleiding hadden. Door de re geling voor de getroffen gebieden werd het mogelijk hierin te voor zien. Er werd door de N.V. Water leiding Mij. Midden Zeeland een groots pian opgemaakt, waarbij men er van uitging dat. Walcheren in de toekomst steeds meer wateï- nodig zou kunnen hebben, zowel voor de industrie als de bevolking. Men berekende, dat Walcheren (zonder Middelburg) in het jaar 1975 meer dan twee millioen kub. meter water nodig zal hebben. Opgemerkt zij, dat, wanneer wij over Walcheren spreken, hier Middelburg niet bij inbegrepen is. VAN VIER TOT EEN. In dit plan wil men de Water leiding Mij. Midden Zeeland, het Gemeentewaterleidingbedrijf te Vlissingen en de Gemeentewater- leidingbedrijven „Souburg" en „Domburg" samenvoegen tot één maatschappij, die dan tot taak heeft heel Walcheren (met uit zondering van Middelburg) van water te voorzien. De directeur van de drie genoemde maatschap pijen. de heer P. Kas, die in zijn nieuwe kantoorgebouw aan de Verkuil Quakkclaarstraat in Vlis singen zetelt, heeft in het door hem opgestelde plan, Walcheren in drie voorzieningsgebieden ver deeld: Vlissingen met de gemeen ten ten Oosten van het Walcherse Kanaal, dat een aanvulling krijgt van Zuid-Beveland; Westkapelle, Biggekerke, Meliskerke, Zoute- lande en Koudekerke, waarvoor water betrokken wordt uit de wa- terwinplaats te Biggekerke; voor Domburg, Aagtekerke, Grijpsker ke, Vrouwenpolder en Veere zal de nieuwe waterleidingmij. water Inkopen van Middelburg, dat via de langs Middelburg lopende transportleiding voorzien kan worden van het elders door Mid delburg geleverde water en een surplus wanneer zij eventueel te kort mocht komen. Dit plan is bereids ingediend bij de Interdepartementale commis sie Rijkssteun Drinkwatervoorzie ning en goedgekeurd. Het wachten met de volledige verwezenlijking van het plan is nu nog op de toekenning van de Rijksbijdrage in de "kosten, welke lei',»re dag aangekondigd kan wor den. In die tussentijd is er hard ge werkt, om zodra de bijdrage van het Rijk er is alles in orde te hebben. In dit verband kan op gemerkt worden, dat het voor de dorpen van groot belang is ge weest, dat aanvoerleidingen naar de wederopbouwkampen gelegd werden. RESERVOIR IN DEINEN. In verband met de watervoor ziening van het deel van Walche ren met de dorpen Biggekerke, Meliskerke, Westkapelle, Zoute- lande en Koudekerke zal op de duinen nabij de weg van de dui nen te Biggekerke 'n waterreser voir gebouwd worden. Dit zg. bodemreservoir is noodzakelijk om voldoende druk te waarborgen voor dit gebied, omdat de water torens te Vlissingen en Souburg te ver weg zijn. Wat de water torens aangaat mag opgemerkt worden, dat de toren in Vlissin gen, die eigendom van de gemeen te is, hersteld of vernieuwd moet worden. De toren In Souburg is van de W.M.Z. OOK VOOR DIEREN. Overigens moeten niet alleen de ménsen op Walcheren van water worden voorzien, het kostbare vocht moet er ook voor de dieren zjjn. Daarom is door een kleine commissie van deskundigen uit Zeeland een plan opgemaakt voor de watervoorziening op de weide gronden van Walcheren. Vanzelfsprekend is men hierbij uitgegaan van de bestaande lei dingen naar de dorpen. Wanneer straks de in totaal een goede hon derd kilometer lange „weidelei- dingen" aangesloten zijn op de be staande aanvoerleidingen, heeft Walcheren een \*itervoorziening, die het ideaal zeer nabij komt. NOORD-BEVELAND. Toen de heer Kas ons deze vrij ingewikkelde materie uit de doek jes deed, informeerden wij prompt naar de stand van zaken t.a.v. Noord-Beveland. Dit eiland hoort nl. ook tot het gebied van de Wa terleidingmij. M.Z. en er is voor dit gebied een globaal plan opge maakt. Hier doet zich de moeilijkheid voor, dat deze watervoorziening niet onder de regeling voor de ge troffen gebieden kan worden on dergebracht en de Rijkssteun voor onrendabele gebieden voorlopig is ingetrokken. De enige troost, die wij kun nen geven, is, dat er zoals de heer Kas zei, van verschillende kanten aan gewerkt wordt. BIGGEKERKE. De drie waterleidingmaatschap pijen houden zich overigens niet alleen bezig met het maken van plannen. Na de bevrijding moest er ontzaglijk veel gebeuren aan de waterleiding op Walcheren. Tot heden is ongeveer een 30 kilo meter hoofdleiding gelegd en zijn 3000 aansluitingen gemaakt, ter wijl voorts nog vele bijkomende en andere werken plaats vonden. Thans is men bezig een begin te maken met de verbouwing van het pompstation te Biggekerke, waarvoor de Vlissingse raad meer dan 500.000 gulden uitgetrokken heeft, De vergroting en vernieu wing van het station betekent echter niet dat de totale capaci teit groter zal worden. Moderni sering van de installaties en ver groting van de pompcapaciteit vindt plaats om aan de eisen van de tijd te voldoen en om op de spitsuren voldoende water te kunnen opleveren. Tevens zal de bescherming van het waterwinge bied te Biggekerke verbeterd wor den door meerdere beplanting en onteigening van verschillende ter reinen, wat echter geen uitbrei ding van de terreinen inhoudt. GROTERE AANVOER In 1948 hebben de drie waterbe drijven 750.000 kub. meter water geleverd. Dit jaar zal wel een top jaar worden, want reeds nadert nten de 800.000, wat overigens nog te weinig is. Van die 750.000 kub, m. leverde Biggekerke 250.000 kub. m. en de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland en Middelburg de rest. In de toekomst, wanneer een deel van de dubbele leiding van Ossendrecht de waterwinplaats van de Mij. Zuid-Beveland er ligt (en men hoopt dat dat de aan staande zomer het geval zal zijn) zal nog meer water Van Zuid- Beveland betrokken worden. Dan zal naar men hoopt tevens een einde gemaakt zijn aan het water tekort in de huizen op de hoog liggende boulevards te Vlissingen Aan de verbetering hiervan zal de vernieuwing van het pompstation te Biggekerke natuurlijk ook een belangrijke bijdrage leveren. Wan neer de zeven kilometer lange „extra" leiding door Zuid-Beve land gereed is kan de Mij. Zuid- Beveland 700.000 kub. m. wa ter per jaar leveren. Men zou de vraag kunnen stellen of het dan zin heeft een dergelijke kostbare verandering in het pompstation Biggekerke aan te brengen. Maar de betekenis van Biggekerke moet men niet onderschatten, omdat men hiermee niet alleen de be schikking heeft voor het opvan gen van de topbelastingen maar ook in tijden van nood wanneer de verbinding met Zuid-Beveland bijv. verbroken zou zijn water kan leveren. DE PRIJS. Over de watertarieven te Vlis singen is nog al eens het een en ander gezegd. De heer Kas heeft ons hiervan de verklaring gege ven. Het tarief van de gemeente Vlissingen werkt het bezuinigen in de band. Per kub. meter kost het 50 cent wat bij het verbruiken van grote hoeveelheden voor de in dustrie kan dalen tot 25 cent. In Souburg zijn de kosten nagenoeg eender, al is men bij de vaststel ling van de tarieven hier uitge gaan van de belastbare huurwaar de. Aanmerkelijk gunstiger is het tarief van de W.M.Z., dat afge stemd is op de oppervlakte en het meerverbruik. Wanneer straks echter de vier waterleidingbedrijven één gewor den zijn, zal het met de tarieven ook verbeteren. Dan zal Walche ren (gelukkig) maar één water- prijs ineer kennen en wel die van de W.M.Z. Daarmee is dan de op bouw van een goede watervoor ziening van Walcheren voltooid. ELLEWOUTSDIJR. Woensdag kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergade ring bijeen. Besloten werd voor het jaar 1950 een kasgeldlening groot uitgaven voor de gewone dienst f 159.674.93 en voor de kapitaal dienst inkomsten en uitgaven f 144.411.68. De begroting voor het woning bedrijf gaf aan baten en lasten f 23.822.79, aan kapitaal-inkom- f 15.000.aan te gaan, alsmede sten en uitgaven f 20.220.66. De tot overname van de vvederop- bijdrage van de gemeente wegens bouwwerkzaamheden met als uit- naclelig saldo zal bedragen voerend lichaam de Centrale1 £243.51. Dienst Bevelanden. j jye cijfers voor het Armbestuur fot leden van het burgerlijk zynvoor be gewone dienst armbestuur werden herkozen W. f 13 276.14, bijdrage gemeente Oele en J. Th. Pikkaart. Tevens 2000 en kapitaaldienst inkom- werden tot leden van de woning- commissie benoemd de heren J. Platschorre, L. Bosselaar, P. Die- leman, J. Sandee en J. Stoutha- mer. üp een verzoek van het „Konin gin Wilhelminafonds" om een sten en uitgaven f 6210,47. De heer Koopman zei, dat de secretaris goed werk verrichtte. De heer op den Brouw was het daarmee niét eens. Er kunnen geen vernieuwingen plaats heb i ben. De bestrating is een sluitpost jaarlijks subsidie werd besloten - De mar^t bg£ er b.v. schandalig hiervoor 110 per jaar beschikbaar bij De bestrating is een Itfdensge- te stellen. Tevens werd overge-scbiedenis. De verhoging van uit gaan tot verlenging van de over- yoor ver]ichu=g *an f 1000 eenkomst met de FOG. ter ver- fl2Q0 was fuist Laat zekering van de gemeentegelden, zulks tot een bedrag van f4000 Voor een door de N.V. Water leiding Mij. Zuid-Beveland aan te gane geldlening werd besloten ga rantie te verlenen tot een bedrag van aflossing en rente, evenredig met de deelname in het aandelen kapitaal dezer maatschappij. Goedkeuring werd verleend aan de begroting 1950 van het burger lijk armbestuur, alsmede werd de begroting 1950 van de gemeente vastgesteld. Bij de rondvraag verzocht de heer Bosselaar de Achterweg te herstellen en de heer Dieleman vloeg om inlichtingen omtrent de beperking van het verkeer bij op- dooi. ST.-MAARTENSDIJK. Zeer critische beschouwingen over de begroting. In de raadsvergadering van Dinsdag j.l. werd medegedeeld, dat goedkeuring was ontvangen van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoezicht een woning te verhuren aan de gemeenteopzich ter voor f 3.per week. De heren Koopman en de Viet wilden er f 6.van maken. Op voorstel van de voorzitter werd de huur op f 5.bepaald. Aan de Ver. Kon. Wilhelmina fonds zal f 15.per jaar worden verleend. Aan mej. Oom werd wegens vertrek naar Kloetinge eervol ontslag verleend als onderwijzeres o.l.-school. De rekening 1948 werd vastge steld met aan inkomsten r 243.879.44 en aan uitgaven f242.164.93; batig slot f 1714,51. De kapitaaldienst gaf aan in komsten f 150.231,29 en aan uit gaven f 146.825,07; batig slot f 3406.22. men de lichtpunten 's avonds uit doen met lichte maan. Spr. zag gaarne iets gedaan Voor ouden van dagen, evenals voor achter lijke kinderen. De voorzitter antwoordde, dat hij het ook graag anders zag, maar dat het geld ontbreekt. De heer Langejan wees ook er op, dat de bestrating slecht is. Een nieuwe straat is wel mooi, maar de school kost al f44.000. Voor verbetering der straten is 2 4 3 ton nodig. Over de nieuwe woningen hoorde spr. gedurig klachten. Voorts duurt het lang voordat aan de school wordt be gonnen. De voorzitter zei, dat dit niet aan B. en W. lag, maar dat de vergunning er nog niet is. De begroting werd tenslotte goedgekeurd, alleen met de stem van de heer op den Brouw, op een onderdeel tegen. De heer I. M. Hage werd her kozen als lid van het B.A. De heer de Viet vroeg nog, wanneer de bestrating is het bosje wordt uitgevoerd. Volgens de voorzitter is de aanvraag weg. IJZENDIJKE. Toch politiewoningen! De raad vergaderde Donder dagavond. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de heer A. G. Calon, waarin deze mededeelde ontslag te moeten nemen als wethouder en raadslid. „Het Vrije van Sluis", waarvan hij ontvanger is, duldt niet, dat haar hogere ambtena ren lid zijn van een gemeente raad. De woningwetwoningen, door de gemeente gebouwd, zullen volgens een principebesluit door particulieren, die dit wensen, overgenomen kunnen worden. De begroting over 1950 gaf in De begroting voor 1950 werd de gewone dienst aan inkomsten vastgesteld met aan inkomsten en en uitgaven een bedrag van Leestafel. Setters en Pointers, door G. J. Verweij. Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Dit boekje is verschenen in de serie „De Papieren Keurmeter" en het is geschreven door de be kende kynoioog, fokker en keur meester Verweij. Het is niet al leen bedoeld voor hen die reeds overtuigde liefhebbers van de setters en pointers zijn, maar ook voor hen die een huishond uit een van deze rassen willen kiezen en in 't algemeen voor alle honden- liefhebbers. De schrijver geeft hier deskun dige wenken over de aanschaffing verzorging, voeding en het fokken van deze merkwaardige honden. Op bevattelijke wijze worden de verschillen tussen de drie setter- variëteiten, door deze hondenken ner bij uitnemendheid behandeld. Tal van mooie en verduidelijkende foto's, verluchten de tekst. Dressuurproeven, door H. J. Lijsen. Uitgave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Een werkje' voor paardenlief hebbers. Het bedoeld aan hen die willen deelnemen aan een dressuurproef een duidelijk beeld te geven van de officiële eisen die daarbij ge steld worden. De inhoud is van grote betekenis, voor hen die zon der deskundige leiding moeten oefenen en dan niet alleen voor ruiters, maar ook voor vele jury leden en voor allen die zich inte resseren voor correct rijden. Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, eerste stalmees ter van H. M. de Koningin voor zag dit boekje van een zeer waar derend voorwoord. Hij verklaarde daarin, o.vertuigd te zijn, dat me nig jong ruiter er door het lezen van dit werkje een aanporing krijgt om systematisch en in logi sche volgorde zijn paard de oefe ningen te geven, die noodzakelijk zijn om te komen tot de kunst van het volkomen beheersen van de spierkracht en het evenwicht van het paard. De tekst wordt verduidelijkt door 12 foto's en een drietal teke ningen. ARTSEN VOOR INDONESIË. Dringende oproep. De Protestantse Kerk van Ti- mor vraagt voor haar hospitaal op het eiland Alor een genees heer. Zijn standplaats zal wor den Kalabahi. Tot het werk van de betrokken geneesheer zal be horen de medische verzorging behalve van Alor, van de eiland jes Pantar en Poera. Het hospitaal is van steen en het aantal bedden bedraagt on geveer 40. Sinds Mei van dit jaar werkt alleen nog maar een Ne derlandse verpleegster aan dit hospitaal. Zij ziet met smart uit naar de komst van een opvolger van de in Mei j.l. vertrokken geneesheer. Bij het hospitaal behoort een (Ingez. mededeling, adveit HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Thermogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. f376.270,25 te zien. Post onvoor»- zien: f4371,27. Kapitaaldienst ontvangst en uitgaven f 483056,43. De begroting voor het openbaar slachthuis gaf aan inkomsten en uitgaven kapitaaldienst f 9880,52 De cijfers voor de gewone dienst zijn f 4318,39 aan inkom sten en f 4318,39' aan lasten. On voorzien f 300. Na een besloten zitting werd overgegaan tot bespreking van de reeds in een vorige verga dering aan de orde geweest zijnde bouw van politiewonin gen aan de Gaaipersweide. De voorzitter meende, dat dit voor stel de vorige maal niet vol doende was toegelicht". Hij ver zocht de raad, na de toelich ting in de besloten vergade ring, het hernieuwde voorstel in stemming te mogen brengen. De heer Riemens vroeg, waar de burgemeester de moed van daan haalde, opnieuw deze kwestie ter sprake te brengen. Hij vroeg zich af, hoe de wet houders zich daartoe konden lenen. Nadat de voorzitter nogmaals de toestand had verduidelijkt en had uiteengezet, dat IJzen- dijke maar beperkte mogelijk heden heeft en juist deze kans benut moet worden, verzocht hij tot stemming over te gaan. On der protest verliet de .heer Rie mens de raadstafel. Met 5 stemmen vóór en 1 te gen (Taelman) werd het voor stel aanvaard. Bij de rondvraag werd door de heer Taelman geïnformeerd naar de stortplaats voor vuil. De ophaler neemt het yvinkelafval niet mee, terwijl de stortplaats is afgesloten. Daar de winkeliers zelf hun papier e.d. weg moeten brengen kunnen zij de sleutel altijd ter secretarie bekomen. Op een vraag van de heer v. Cadsand aangaande de herbouw sprak de burgemeester de wens uit, dat IJzendijke in 1950 extra bouwvolume voor de dorpskern zal krijgen voor de herbouw der zakenpanden. Tenslotte richtte de voorzit ter woorden van dank tot wet houder Calon. Daar de beer Ca lon in het openbare leven vele functies bekleedt en een zeer geziene figuur is in IJzendijke, ziet het gemeentebestuur hem node gaan als wethouder, daar men van zijn ervaringen op be stuursgebied ruimschoots profi teerde. Weth. v. Damme voegde hier nog enkele vriendelijke woor den -bij, waarna de heer Calon dankte voor de gesproken woor den en de prettige samenwer king. VAM '{Al 31. „Wacht maar, schobbejak!" schreeuwde Van B.ergen. „Ik krijg jou wel!" Hij holde de kerel na. Maar de man liep als een haas. Behendig als die vent was! Hij sprong over een brede sloot alsof het een greppel was! Maar Van Bergen was ook niet lui! Hij zou ook over de sloot maar hij sprong er in. 't Was ge lukkig geen diepe sloot en 't water kwam niet over zijn laarzen. Maar de vluchteling kreeg op zo'n manier wel een voorsprong. 32. Het duurde niet lang of de man was niet meer te zien. Van Bergen holde wat hij kon maar het bos werd al dichter. Hij bleef even staan en luisterdeHij hoor de niets. Wel een half uur lang bleef liij nog zoeken, maar hij vond geen spoor van de landloper. „Wat 'n strop!" zuchtte hij. „M'n beurs weg! Honderd en vijftig gulden naar de maan! Kom aan, ik zoek niet langer. Ik ga naar huls". (Ingez. mededeling, advert.) kerkelijke leprozerie (melaat sen-kolonie) van 70 verpleeg den. Een dringend beroep .wordt gedaan op de jongere Neder landse artsen. Een tweede punt, dat onder de aandacht dient gebracht te worden betreft de kraamkliniek te Timor-Koepang. Men zoekt voor deze kliniek op zeer korte termijn een vroedvrouw, plus verpleegsters. De jonge Timor-Kerk, die sinds October 1947" haar eigen zelfstandige leven heeft, ziet net grote spanning naar de comst van al deze mensen uit. Generale Synode Geref. Gem. Door de classis Middelburg der Geref. Gemeenten werden benoemd tot afgevaardigden naar de op 22 Dec. te houden Gen. Synode, primi ds W. de Wit en de ouderlingen H. Cij- souw, J. Dekker, D. Kodde, J de Kok, A. Provoost, P. Simons en C. de Visser; secundi de ouderlingen A. J. Schot, A. San- derse, J. Melse, K. de Wolf, I,. Jobse, J. de Korte, P. Verstra ten en S. Louwerse. Door de classis Rotterdam, primi ds A. de Blois, ds M. v. d. Ketterij, ds H. Ligtenberg, dr C. Steenblok en de ouderlin gen A. van Bockhove, A. M. Doudeyns, G. Noordzij, A. van Kranenburg; secundi ds J. Ha- gestein en de ouderlingen S. Moerman, C. Broere, J. van Vliet, A. van Hengel, M. C. v. d. Spek, A. J. de Heer, C. v. d. Spek. Uitbarsting van rassenhaat. Honderdzestien Amerikaanse predikanten en rabbijnen heb ben een verklaring afgelegd, nadat een negentienjarige ne ger in gevecht om het rassen onderscheid in een van de par ken van de stad was doodge stoken. De geestelijken deden belijdenis van hun schuld voer God omdat „wij burgers zijn van een stad, waar het mogelijk is dat een jongen doodgestoken wordt omdat hij een andere huidskleur heeft. In ons hart is nog altijd iets te vinden van de hoogmoti VSB het rjs waartoe wij behoren; wij zijn zo onverschillig geweest ten opzichte van de sociale toe standen dat dit verschrikkelijke kon gebeuren; we waren geroe pen om de leden van Gods ga- zin tot wederzijds vertrouwen en eerbied te brengen en wij hebben gefaald". Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Geboren; Pie- ternella, d. v. J. van Dijke en J. P. Groenewegen; Leonardus K„ z. v. J. JillebaLeijdekkers; Wilhelmina J., d. v. J. Fuchs en C. J. van den Bei Philippus, z. v. G. P. FeijMeijer; Dirk, z. v. J. C. Stroo en B. M. van der Lee; Leendert M., z. v. H. D. in den Bosch en L. Vader; Johan na, d. v. A. van Allervan Ree den; Frederik, z. v. F. Freie cn F. Niezen; Arnoud P., z. v. J. J. StrooLobbezoo. Ondertrouwd: J. H. M. Zege link, 36 j. en L. de Bruijne, 35 j.; C. Groen, 20 j. te Groningen en E. C. J. Brasser, 21 j. Gehuwd: D. van de Kreeke, 31 j. en W. van Klippe, 23 j. Overleden: M. Brugman, 84 j., wed. van J. J. Kotvis; D. Pee man, 80 j.; J. J. Elich, 84 j. WAARDE. Geboren: Johanna P., d. v. M. Waterman en G Schrier; Adriana M., d. v. J. Franje en C. Mol. Overleden: K. Dijl, 72 j., echtg. van C. Verrijs. WOLPHAARTSDIJK. Gebo ren: Maria J., d. v. A. J. Caan en A. M. Katsman. Ondertrouwd: L. ACoit- vriendt, 32 j. en A. van Oevereu 27 j. Gehuwd: P. Hollestelle, 25 j. en W. Reinhoudt, 20 j.; A. van Boven, 18 j. en J. Almekinders, 18 j. Overleden: P. Katte, 76 j., weduwe van A. van der Giezen; M. Nijsse, 76 i., echtg. van C. Polderdijk; ,M. Bliek, C7 J-, echtg. van C. Tavenier. OVEZANDE. Geboren: Jo hannes P., z. v. I Hoondert en A. Pompernolle; Constantinus z. v. M. Vermeule en C. Hoondert; Johanna A. M„ d. v. M. Koens en C. J. Moison. Gehuwd: A. Boonman, 30 j. en M. Boonman, 29 j. Overleden: J. Harthoorn, 79 j., wed. van'F. v. 't Hoff; J. F. P. Schreurs, 79 j., echtg. van M. Looij; M. van 'tWestende, 89 j., echtg. van M. Boonman. KRABBENDIJKE. Geboren: Gerard, z. v. J. Schouten en J. Lagendijk; Pieter, z. v. J. Melis en M. Hofman. Ondertrouwd: B. Versprille, 23 j. en C. J. Kriekaard, 20 j. Gehuwd: F. Dees, 23 j. te Ril land-Bath en W. J. Vergouwe, 25 j. VEERE. Gehuwd: J. J. Jansen, 23 j. te Schoondijke en C. Mat- thijsse, 18 j. Overleden: A. P. Wouters, 80 j. wedn. van L. Pouwer. AAGTEKERKE. Overleden: L. Maljers, 75 j. P. Faaase, 59 j. echtg. van Ap. Maljers. N- EN ST. JOOSLAND. Be vallen: J. van ElsackerKeur, d.; M. van WaardeDelle- beke, d. Ondertrouwd: C. P. Mol, 25 j. en C. J. Dourlein, 24 j. Gehuwd: I. J. Janse, 23 j. en J. K. van de Velde, 20 j. ZOUTELANDE. Geboren: Kristiaan, z. v. C. de Groot en M. de Wolf; Johan, z. v. C. J. van Leerdam en D. de Jonge; Kornelia, d. v. A. Maljaars en E. Jakobsen; Laura Adriana, d. v. L. Bosman en G. van Wer ven. Gehuwd: F. Vos, 25 j. en T. Dingemanse, 22 j. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Cornelia M. P., d. v. T. Aar- noudse en C. van der Klooster; Marinne J., d. v. I. K. Berkeij en B. B. van den Boogaard. Gehuwd: A. L. M. Jansen, 25 j. te Rosmalen en P. J. E. de Wit, 25 j.; A. M. Timmermans, 22 j. te Halsteren en M. J. Boo- gaart, 22 j. Overleden: S. J. van Dijke, 89 j„ wed. van J. van As. NOORDGOUWE. Geboren: Benjamin C., z. v. C. Hendrik- se en J. M. Kuijper; Wilhelmina, d. v. C. Vis en J. W. Blom; Charly, z. v. J. van Oeveivn en W. C. N. van Dienst te Duiven- dijke. Overleden: H. J. Oudesluijs, 53 j., echtge. van B. v. d. Linde te Dreischor; L. van der Maas, 79 j., wednr. van N. Quaak, eer der wednr van J. Otte te Brou wershaven; A. Th. A. de Clercq vaa Weel, 78 j., ongeh. te Haar lem. KORTGENE. Geboren: Lena W., d. v. H. Groenleer en M. van Damme; Leendert, z. v. P. Gou- looze en D. Korsuize; Geer- truid, d. v. G. de FouW_ en P. Verburg; Anna P., d. v. N. Hou terman en M. Heiinsóijk. Gehuwd: J. Rozel, 30 j. en W. Eikenhout, 27 j.; G. Eikenhout, 34 j. en C. H.' Schrier, 29 j.; P. de Smit, 27 j. en C. Korshuize, 26 j.; L. A. Verburg, 19 j. en P. H. de Koster, 19 j. Overleden: C. van der Maas, 70 j., wed. van C. T. Versluis: W. A. Koets, 18 j. SCHOONDIJKE. Geboren: Cornells H. D., z. v. H. J. de Ruijsscher en J. C. Kotvis. Gehuwd: J. A. van de Walle, 55 j. en C. J. de Groote, 50 j. Overleden: J. F. van de Plas- sche, 62 j. ZAAMSLAG. Geboren: Pie ter, z.v. I. Nouse en M. J. iioog- strate. Overleden: C. Snap, echtg. v. B. M. Wisse; P. Wessel, wed. v. M. Geelhoedt; P. Faas, echtg. v. J. van de Voorde; P. C. de Feijter, echtg. v. M. Goosen. Ondertrouwd: A. N. de Visser, 28 j. te Axel en J. J. Dekker, 21 j.; D. P. Bakker, 29 j. te Breda en P, Wisse, 28 j. Gehuwd: F. R. Dieleman, 21 j. te Axel en J. J. Goossen, 21 j.; J. den Engelsman, 23 j. te Axel en G. Hamelink, 26 j. AXEL. Geboren: Jozina H., d. v. J. van Bendegem en A. de Jonge; Jeannette M. M„ d. v. F. Verheezen en W. E. Verhoef; Hebrina E., d. v. J. Blolc en C. Kiel; Catharina M„ d. v. G. H. Meijer en A. M. Oppeneer; Pie- ternella D„ d. v. J. Hamelink en A. J. van Doorn; Elsje, d. v. C. J. Beeldens en C. D. Heijns- dijk; Hendrik J., z. v. J. de Feijter en P. Dees; Jan, z. v. H. Schieman en IC. J. Bareman; Dingena J. J., d. v. F. P. Goede- gebuure en E. H. Slager; Martha L., d. v. A. de Waard en M. W. Alting'; Jaspert P., z. v. W. J. Dieleman en T. S. van de Velde; Antonius P. M., z. v. H. A. M. Sikkema en A. J. Schepers. Gehuwd: J. G. van der Bent, 28 j. te Zaamslag en E. A. Rouw, 26 j.; P. J. van Hee, 39 j. te Biervliet en R. G. Buijze, 29 j. Overleden: Jan Verstraten, 75 j„ echtg. van T. Boer; L. de Putter, 72 j., echtg. van H. de Bruijne; D. de Kraker, 61 j., echtg. van J. P. Kotvis.' Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 8.39 u., onder 16.28 u. Maan op u., onder 13.04 u. Hoogwater op Maandag 12 Dec.: Vlissingen: 6.13 u. 1.51 m., 18.55 u. 1.63 m. Tei'neuzen: 6.42 u. 1.73 m„ 19.19 u. 1.86 m. Wemeldinge: 7.50 u. 1.35 m., 20.22 u. 1.59 m. Zierikzee: 7.27 u. 1.15 m., 20.06 u. 1.39 m. ZONDAG 11 DECEMBER. HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Gram. 9.10 Sport. 9.15 Men vraagt en wij draaien. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Viool cn plano. 10.25 Literair overzicht. 10.50 Amusementsmuziek. 11.15 Cabaret. AVRO: 12.00 Strijkor kest. 12.30 Voor de jeugd. 12:40 Nederlandse volksliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of Gram. 13.20 Accordeonorkest. 13.55 Reportage. 16.15 „Even af rekenen, heren". 16.25 Gram. VA RA: 17.00 Orgelensemble. 17.30 „De avonturen van ome Keesje", hoorspel. 17.50 Gram. 18.05 Re portages. 18.15 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten. IKOR: 19.00 Klnderdtenst. 19.30 Bijbelvertel- l!ng. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Orkestconcert. 20.30 „Paul Vlaan deren en het Sullivan-mysterle", hoorspel. 21.05 „Uit het vergeet boek". 21.35 Hersengymnastiek. 22.00 Strijkkwartet. 22.30 Caba ret. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- revue. 23.3024.00 Lichte muz. HILVERSUM II (415 M.): KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 1.25 Hoogmis. NCRV9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 10.00 Gere formeerde kerkdienst. 11.30 Ge wijde muziek. KRO: 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.45 „Het boek der boe ken". 14.00 „Sterker dan het noodlot", hoorspel. 15.30 Alt, cel lo en plano. 16.30 Vespers. IKOR. 17.00 Jeugddienst. NCRV: 18.15 Doopsgezinde kerkdienst, hierna gewijde muziek. 19.00 Gram. 19.15 „Kent gij uw bijbel?" causerie. 19.30 Nieuws. KRO: 19.45 Actua litelten. 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Ge varieerd progr. 22.45 Avongebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 12 DECEMBER. HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.43 Gram. 9i03 Gram. VPRO: 10.0U „Voor de oude dag", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.15 Gram. 11.40 Voordracht. 12.00 Accorde- ola. 12.30 Mededelingen. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender, 13.0c Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Gram. 14.00 Omroepkoor. 14.30 Populair-wetenschappelijke causerie. 14.15 Gram. 15.00 „Kin deren van de straat", hoorspel. 16.00—16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Reg. Uitz. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varla. 18.20 Pianospel. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 „Extra trein 1078", klank beeld. 19.15 Planovoordracht. 19.45 Reg. uitz. 22.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.45 Cabaret. 21.20 Vezroekpro- gramma. 21.40 „De stichting van het nieuwe wereldvakverbond ta Londen", lezing. 21.55 Radio- Philh. orkest en vrouwenkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Te Deum lau Damus. 9.03 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Familiecompetitie. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Alt en orgel. 12.10 Gram. 12.15 Reli gieuze muziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Religieuze muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vrij en Blij. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 Voor de kin deren. 15.00 Klein vrouwenkoor. 15.30 Gram. 15.45 Bijbellezing. 16.30 Sluiting. 17.30 Viool en pla no. 18.00 Orgelspel. 18.20 Gram. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Strijkorkest. 21.00 „De droom van Nebucad- nezar", hoorspel. 21.40 Koorcon cert. 22.10 Internationaal evange lisch commentaar. 22.20 Verzoek- programma. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 3.154.00 Metropole-orkest.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 4