Chr. Schippersschool kan niet zonder internaat. Jonge bomen en strniken oherse wegen. langs de Wal- Kiezen 4 Delen Zzeuunó atfohJUi „Het laatste Avondmaal" werd naar Nice gesmokkeld. Schipperskinderen raken achter ais ze niet aan de wal verblijven. „Zwerftochten door Zeeland" i Bjjz. Politierechter te M'burg Beroep op Protestants Christelijk Zeeland. De beplanting staat er goed voor. Zsutschade is meegevallen. Zó wordt de beplanting der Walcherse wegen. GriepbeslrijcSing mei 4 middelen iegelijk. €kefariite,4* Een leerling van Tan Meegeren zou het hebben geschilderd. Zaterdag 10 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD °agina 3 „In Wemeldir.ge moet het geloof iets groots verrichten". De schippers zelf kwamen dan ook met het idee: „sticht een internaat' is de titel van het boek, dat Zitting van Dinsdag 6 December. ^>'1? L' i ?roeder schreef met pe volgende zaken werden be- medewerking van de Goese handeld- journalist Nic. J. Karhof. Het is opgedragen aan allen in Zee- A. V., timmerman te Bruinisse, land, die leden en streden voor had de houtbeschikking overtre- de bevrijding en aan allen, die den- 25 of 10 dagen. Maar lezer, zeggen en doen is er nog om hjden. i A. W„ hout- en klompenhande twee. Want hoewel de Nat. Chr.Wat speciaai het werk is van'Iaar te Goes, had te Kruiningen Onderwysveremgmg, de N.C.O.V. de beer Broeder en wat van de populieren doen rooien, terwijl die in 1922 werd gesticht, mede heer Karh0f komt niet duidelijk er slechts voor 149 bomen onthef- dank zij Rijkssteun, thans 48 tot uiting in het byna 200 pa- finS van het Rapverbod was ver- DE_ CHRISTELIJKE SCHIPPERSSCHOOL te Wemeldinge, cle aan "walven me"' "drt uïïStaïïoïïT w'vf LSwer te Bier- StQat. tfat.,aehteraf' Het if een modem .totaalbedrag van f200.000 steunt Se vooral dè hoofdstukken oTC? vIiet' had aan 2 b« hem in dienst nl?..gebouwtje met brede ramen die uitzien op de sluis- is dit lang niet voldoende om de oorx0gstiid in Zeeland voor zÖnde arbeiders een uurloon toe- Wemeldinge van een internaat zi;n rekening heeft genomen, i gekend van f 1.—terwijl dit uur- te voorzien. Het boek is zeer onderhou- loon was vastgesteld op ten hoog- Een taak weggelegd. Daarom is hier voor Prot. Chr. dijk. Daarachter boldert het water tegen stoere schepen. Soms stapt pan zo'n schip een even stoere figuur de wal op. Hy daalt de dijk af om even later terug te keren met aan de hand een kind. En op het schip ziet een moeder verlangend uit naar haar jongen, die zij, misschien, al in geen twee maanden heeft gezien. In de roef strijkt ze hem over de ruige krullebol, Zeeland een taak weggelegd. terwijl het jog enthousiast vertelt„En ik ben al aan het p_el? taa!j> waarop de heer C. vierde leerboekje moeder!" Schipperskinderen en dat zijn er in ons land zo'n kleine 9000 moeten óók naar school, l.eren en liefst zo vlug moge lijk. Maar vlug èn goed Ieren zijn twee; met goed onderwijs1 staat namelijk en dat vooral in Wemeldinge het huisves tingsprobleem in nauw verband. Wij komen voor dit probleem de aandacht van de lezer vragen. Hoe is het met het onder wijs gesteld? Het onderwijs aan de schip perskinderen kan op verschei dene manieren geschieden. Daar zijn allereerst de gewone lagere scholen. Een ieder zal begrijpen, dat schipperskinderen hier niet goed tot hun recht komen. Het zijn nu eenmaal „trekvogels", die, naar gelang een reis korter of langer duurt, vele uren moe ten verzuimen. Men kent voorts de scholen met schippersklassen, lagere scholen met een, uitsluitend voor varende schipperskinderen inge richte, klasse. Dan zijn er de zgn, „ligplaatsscholen". Hier kan het „varende kind" voor de tijd dat het „ouderlijk schip" in de haven ligt, onderwijs genieten. Het heeft een eigen rekenboek je en taalboekje m een map en een aantekenboekje met de ge maakte vorderingen. De onder wijzers van deze scholen weten dus hoe ver het kind is geko men en kunnen het dan zonder bezwaar op deze scholen wordt namelijk individueel on derwijs gegeven verder hel pen. In de practijk is echter ge bleken, dat de kinderen in het algemeen niet verder komen dan het derde of vierde leerjaar van een lagere school. Tenslotte kent men nog de zgn. „continuscholen". Deze heb ben eveneens een individuele onderwijsmethode. Het kind blijft dan echter aan de wal, in een kosthuis of een internaat. Zo'n school is ook de Prinses geatrixschool in Wemeldinge. it onderwijs is gebleken de «nige radicale oplossing te zijn en men streeft er dan ook naar dit aantal scholen zo groot mo gelijk te maken. Hard werken. Het continu-onderwijs vergt heel wat van de beide leer krachten aan deze enige Prot. Chr. Schippersschool in Zee land, de heren Jac. v. d. Berge, het hoofd en de heer v. d. Maas. Want juist het „stuk voor stuK afwerken" van de kinderen .mgt veel geduld en niet min- dei* liefde. dat ontbreekt hier niet, hebben we mógêtt con stateren toen men ons de school liet zien. „Het is prachtig", zei de heer v. d. Maas, „zoals de kinderen hier hun best doen. Ze komen er met hun 8ste jaar maar als je ziet wat ze in een half jaar presteren, dan sta je er van versteld". Én hij wees vol gerechtvaardigde trots Sp het „controlebord" waarop in rood, blauw en geel krijt, de vorderingen van de leerlingen prijken. „We moeten ze wel eens wat remmen, want ze willen allemaal boven aan de lijst ko men", lacht hij. Een schooldag op een schip persschool duurt langer dan op een gewone lagere school. De kinderen zitten er van negen tot half twaalf, van één tot drie en van half vier tot half zes. Men kent er geen klassen. Klassikaal onderwijs wordt alleen zo mogelijk gegeven in aard rijkskunde, geschiedenis en zang. Het gebeurt, dat de leer lingen met rekenen in het vier de leerjaar zitten, en met taal in het vijfde. Wel streeft men er naar, het lesrooster in de scholen zoveel mogelijk uniform te maken. Tevens wil men een versnelde methode voor het onderwijs invoeren. Een groot voorstander hiervan is de heer K ■■«•■■■■■■■■■■■■■■■■■a P. Tazelaar uit Den Haag, in specteur in Alg. Dienst, die sinds October 1947 met het toe zicht op alle schippersscholen in ons land is belast en die een ruime studie van dit onderwijs heeft gemaakt. Hij was het ook, die inzag, dat goed onderwijs slechts mo gelijk is wanneer de kinderen ter plaatse gehuisvest kunnen worden. Het probleem in Wemeldinge. En hier ligt nu ook het grote probleem voor Wemeldinge. Voor de schippers valt het niet mee hun kinderen in de kost te doen, want niet altijd wordt een gezin gevonden, waar het I dit streven metterdaad te wil- kind dezelfde goede christelijke len steunen, wetende dat het levenssfeer vindt, die voor de in het belang en ten zegen van ouders zoveel betekent. I het christelijk onderwijs is. Kuiper, Insp. L.O., toen hij in 1947 zijn taak als Inspecteur van de Schippersschool aan de heer P. Tazelaar overdroeg, reeds heeft gewezen. Wat hij trouwens voor deze, door interkerkelijke samenwerking ontstane, school gedaan heeft, is van onschat bare waarde gebleken. Bij zijn afscheid zei hij: „In Wemeldinge moet het geloof iets groots verrichten". Dat kan. Want er is plaats voor een internaat van minstens 60 leerlingen. Op de bestaande school zou misschien een verdieping te bouwen zijn of wellicht komt er mettertijd een bestaand gebouw vrij. Nogmaals, ook bij de schip pers is belangstelling genoeg; de gemeente en het rijk zullen hun medewerking zeker niet onthouden. We twijfelen er daarom niet aan of Prot. Christelijk Zeeland zal niet achterblijven wanneer een oproep' gedaan zal worden dend geschreven en na het le-st® f °;80'- zen heeft men zijn kennis van I Fr- L- L- landarbeider te Sluis, Zeeland verrijkt. Nieuwe dingen lwas b« werkgever weggeble- geeft de heer Broeder niet, dat ven' zonder ontslag te hebben ge was ook zeker niet zijn opzet. Men kan in dit boek heel veel interessants vinden over folk- vraagd. f25 of 10 d, E. C., poelier te Aardenburg, had in Juli en Aug. 1949 in een bij lore, monumenten, onder de be- bem ln gebruik zynd pand 320 kg. volking levende legenden, bij- aanwazl^ Daar de,ze hoe" zondere boerderijen, kastelen,veelheid groter is dan nodig voor terwijl men uit de styl en de buise,,Jk gebruik of voor de wijze van aanpak op iedere "''oefening van zijn bedrijf werd bladzijde de grote liefde voorverdachte veroordeeld tot fo() of Zeeland proeft. Men is nogal diep op de his- torie ingegaan en dat kan ook niet anders in een provincie als 20 dagen. H. d. V., kleermaker te St. Lau rens, had in Juli en Aug. 1949 na bij Aardenburg in strijd met het de onze met zo'n riike eeschie- deviezenbesluit grote partijen bo- denl achTer Te rug j ter frauduleus uitgevoerd, f250 of Dat lofliederen op het bijzon- p3?, n"' dere natuurschoon in Zeeland1 C. V. G„ melkshjter te Aarden- niet ontbreken^ spreekt wdvan-|hfl fn de maanden Juni t.m. Aug. stranden de fraafe wegen bv 1949 «tedeplichtig is geweest aan De historiebeschrijving over de laatste wereldoorlog in Zee land kon niet anders dan zeer onvolledig zijn. Niettemin ge ven de mededelingen een goede indruk van wat zich heeft af gespeeld. Een groot aantal fraaie foto's verlucht het boek, dat is uit gegeven bij de Uitgeverij F. G. genomen boter was zijn straf. G. J. C., vlasser, te Aardenburg, werd ook medeplichtigheid aan vorenbedoelde frauduleuze uitvoer ten laste gelegd. Kroonder te Bussum in de se rie „Kent uw land en hebt het lief". Het-is wel heel merkwaardig, wanneer men tegenwoordig een tocht over Walcheren maakt: men rydt over wegen, die zijn aan% gelegd op plaatsen, waar voorheen bouw- of weiland lag en dik wijls staat men voor een viersprong, die er nooit is geweest. Walcheren staat finaal op zyn kop en zy, die vroeger Walcheren kenden als hun eigen voortuintje, dreigen nu de kluts kwjjt te raken. Sterk viel ons dat op, toen \vy kortgeleden met enkele heren van Staatsbosbeheer een tochtje over het eiland maakten, om de nieuwe beplantingen te bezichtigen. Was dat aantal nieuwe wegen een verrassing voor ons, deze nieuwe aanplant was een openba ring! U moet, als het een dag goed weer is, de fiets eens pak ken en het eiland rondryden om die jonge beplanting te bekyken. Geen ogenblik spyt zult u daarvan hebben. U moet echter wel een paar stevige laarzen aantrekken, want de Walcherse klei is behoorlyk vet! Er zitten al zeer veel jonge bomen en struiken in de grond. En wat belangrijker is: zij staan er bijzonder goed bij. De droge zomer, die achter ons ligt, heeft de bomen en struiken practisch geen kwaad gedaan. Wanneer men ziet, hoe enorm alles sinds het voorjaar is ge groeid, dan is het bijna ongelo felijk. Dit bewijst wel, dat de grond over een flinke waterre serve heeft beschikt, want an ders waren duizenden stuks plantmateriaal van de droogte omgekomen. Alleen de jonge beplanting van het vroon tus sen Westkapelle en Zoutelande heeft nogal wat van de droogte geleden, maar daarover straks meer. DE ZOUTSCHADE. De zoutschade is bijzonder door J. Z. J. Hazebroek 12) „Hoe is 't met Tineke?" vraagt ze. ,,'k Heb haar nog niet ge hoord", antwoordt Wim. „Ze slaapt erg ongeregeld, maar ik zou zeggen, laat 'r maar liggen tot ze wakker wordt" „En dan?" „Nou, dan geef je d'r een bo terham, en een kopje thee met veel melk. Trek haar ook maar dezelfde kleren aan van giste ren met die gummi broek weet je wel?" „Is dat nou werkelijk alles, wat er, aan zo'n baby gedaan moet worden?" denkt Beb wei felend. Gunst, zijzelf weet óok niks van kinderverzorging. Kon ze moeder maar eens raadple gen, of dokter van Asperen „Nou, wjj gaan hoor!" zegt Wim een poosje later, „je redt het wel, hè? Kwart over twaalf op z'n laatst ben ik trouwens weer terug, en vanmiddag vrij, gelukkig.... O, maar jij moet weg hè?" schiet hem te binnen. „Pas als de kinderen naar bed zijn, eerder niet", merkt ze ge ruststellend op. „Enfin, we zullen wel zien. Hans, geef netjes tante Bep een hand, en kom mee!" Als ze ziet hoe het ventje als 't ware achter zijn uitgestoken handje aan schroomvallig jp haar toekomt, slaat ze in een plotselinge opwelling haar arm om de smalle schoudertjes, en geeft het kind een kus op z'n wang. „Dag Hansje!" 't Komt niet in haar op, te laten volgen: Zul je je best doen op school, op zoiets. Eerder is ze geneigd hem aan te sporen. VI. Zo'n eerste dag betekent iedere bezigheid die je verricht, een ontdekking van tientallen andere dingen, die noodzakelijk gedaan moeten worden. Je kunt een kleutertje als Tineke niet behoorlijk aankleden, als de knopen aan d'r kruippakje ont breken,' en je kunt geen knopen aanzetten, als je niet naald en'grote winkelhaak.... Dit laat- draad hebtWat zit er dan ste komt, doordat er in dit huis maar de onooglijkheid ervan schijnt haar niet te deren.... Bep haast zich. Ze wil graag, dat Wim reeds na één ochtend resultaten zal zien. Ze heeft, o, geestdrift ge noeg! En een gezonde eerzucht bezit ze óók. Maar het duurt niet lang of haar wangen gloeien, d'r haar is losgeraakt, en in haar witte schortje is een gcueigu ïicui aan ic uwmua vandaag es een keer een woord weet.... anders op dan te zoekenV Maar wat een tijdverlies alle maal! Is er een stofzuiger? Loesje begrijpt de vraag niet eens, laat staan dat ze 't ant- nu echte kwajongen te wezen En dan komt nu het werk op haar af. Tafel afruimen. Kolen op de haard. Waar heeft Wim z'n kolen? Nu pas merkt Bep. wat ze hem de vorige avond al lemaal had moeten vragen. Heeft hj| een stofzuiger? Maar als ze hiernaar zoekt hoort ze Tineke, en deze moet nu eerst geholpen. ,,'k Zal Wim vragen of Tineke voortaan bij mij in de kamer mag slapen", denkt ze. „Dan kan ik zorgen, dat ze geholpen is op de onverwachtste plaatsen spijkers zitten geslagen, die vroeger misschien ergens toe dienden, maar nu niets dan Jast veroorzaken. Als er een groentenman langs gaat met -z'n karretje, herinnert Bep zich, dat Wim niet over geld heeft gesproken. Ze rent naar boven, waar haar porte- monnaie ligt. Van eigen geld Is er dan tenminste een hand veger? Ja, een veger is er in de keu ken, en een stofblik ook. Maar 't laatste ligt boordevol aardap-1 betaalt ze wat ze nodig heeft, pelschillen. Waar kun je hier' „Later reken ik met Wim wel aardappelschillen kwijt? af", denkt ze. Maar ze vergeet Allemaal tijdverlies. van deze uitgaven aantekening Bep gunt zich deze eerste te houden.... ochtend amper tijd om aandacht Weer een nieuwe zorg: ze aan de kinderen te schenken. Zeheeft nu aardappelen, voor drie heeft ook niet de minste last' dagen tegelijk, en ze heeft van het tweetal; Tineke ver-' groenten, maar nog niets om jus maakt zich in de box, Loesje te maken. De margarine is zo bouwt van blokken huizen, en' goed als op. Weggaan om een vóór de anderen 's morgensbedden, voor haar poppen. Diie winkel te zoeken durft ze niet, wakker worden.,.." onooglijke poppen bezit ze, terwille van de kinderen. meegevallen of beter gezegd: zij is bijna niet voorgekomen. Als ergens wat planten minder zijn aangeslagen dan kon worden verwacht, is helemaal niet ge zegd, dat dit komt door de zout- beschadiging, want het blijkt vaak zeer moeilijk uit te zoe ken, wat de juiste oorzaak daar van is. Er zijn plaatsen, waar vroeg in het seizoen werd ge plant en de resultaten tegenvie- len, terwijl op andere plaatsen, waar pas zeer laat werd geplant, de boel „als itool" groeide. DE VEERSEWEG. Wij zullen thans iets van de stand der beplantingen op Wal cheren vertellen en beginnen dan met de Veerseweg. Wie hier langs rijdt, ontdekt al on middellijk het grote verschil met een jaar geleden. Toen nog geheel kaal, nu al omzoomd door een haag van boompjes en struiken. Zij werden omstreeks Januari geplant. Nog in de be bouwde kom van Middelburg staan enige leilinden en ook wat gewone linden. Verderop staan wilgen (die zonder wortels zijn geplant en nu reeds stevig wor tel hebben geschoten) en essen. Bij de op deze weg uitkomende zijwegen is minder beplanting aangebracht, teneinde het zicht niet te belemmeren. Onder Vee re zijn grauwe abelen geplast. Dit zljs bijzonder fraaie, enigs zins romantisch aandoende bo men, voor Walcheren zeer ge schikt met het oog op de sterke winden, die hier kunnen optre den. Het is de bedoeling, deze grauwe abelen ook op andere plaatsen van het eiland te plan ten. De onderbeplanting van de Veerseweg bestaat uit struiken als de meidoorn, de sleedoorn, de es, de els, de veldesdoorn, de kurkiep, enz. Deze laatste, die ook op de vronen is en zal worden aangeplant, is momen teel nog moeilijk verkrijgbaar en moet voor een deel uit Frankrijk worden aangevoerd. IEP EN IEPZIEKTE. Na deze kürkiep nog iets over de gewone iep. Bekend is, dat de iep door de iepziekte langzamerhand uitsterft. Dat is voor Walcheren vooral zeer te betreuren. De boom paste in 't landschap en was daarbij een boom, die goed hout leverde. Men is nu door veredeling doen de een iep te vinden, die voor deze iepziekte ongevoelig is. Gemakkelijk is dat niet, want toen men onlangs een nieuw soort iep, de No. 24, gevonden meende te hebben, die aan de voorwaarde van resistent zijn voldeed, bleek, dat deze soort zulke andere eigenschappen be zat, dat het eigenlijk een ande re boom geworden was, in ieder geval niet veel meer op een lep geleek! Nu schijnt men een an dere soort lep gevonden te heb ben, die resistent is, de No. 62, maar de onbekendheid met haar hoedanigheid is oorzaak, dat het Staatsbosbeheer nog niet tot aanplant op uitgebreide schaal kan overgaan. GEEN KAARSRECHTE WEGEN. In het begin spraken wij over de nieuwe Walcherse wegen. Het bijzondere daarvan is, dat dit geen wegen zijn (zoals door sommigen werd gevreesd), die kilometers lang recht zijn en dus het grillige karakter van 't Walcherse land verloochenen. Integendeel, deze landwegen zijn zó gelegd, dat van rechtlij nigheid volstrekt niet gespro ken kan worden. Er komen flauwe bochten in voor, die, wanneer deze wegen eenmaal van opgaande beplanting zijn voorzien, zeer fraai zullen zijn. Als voorbeeld daarvan mag ze ker worden genoemd het z.g.n. Wilgenlaantje bij Veere, dat bij de begraafplaats begint. Men zou nu al niet meer zeggen, dat dit een nieuwe weg is. Wanneer men hier over een jaar of tien komt, wanneer de wilgen tot volle ontwikkeling zijn geko men, dan zal men vast denken, A. D. C. F., adj. commies te Souburg, begaf zich op 31 Juli '49 langs het grenskantoor te St. An na ter Muiden naar België. Bij visitatie kwamen van tussen een opgevouwen zakdoek nog 2 bank biljetten van f10 en een van 100 Belg. frs. te voorschijn. Dit geld werd inbeslag genomen en ver dachte thans veroordeeld tot f 15 of 5 dagen, met verbeurd verkla ring geld. H. B., schoenmaker te Souburg, had op 15 Aug. 1949, toen hij zich langs het douanekantoor te Eede naar België wilde begeven, opge geven f 10 in zijn bezit te hebben. Bij visitatie werd bovendien nog een bedrag van f80 op hem ge vonden. f30 of 10 dagen, met verbeurd verklaring geld. A. J. v. L., z. b., te Zierikzee, had op 29 Aug. 1949, toen hij het douanekantoor Nispen passeerde op weg naar België, boven het door hem aangegeven bedrag nog 120 Belg. frs. in zijn bezit. fl. of 1 dag, met verbeurdverklaring der francs. Vlees of vis. Minister Mansholt aldus de „Nieuwe Eeuw" bracht op 5 Dec. de surprise van een ver hoogde varkensvleesprijs. De huisvrouwen voelen zich beet genomen. Nog niet zo lang ge leden werd om andere ver hogingen te camoufleren het varkensvlees met f0,50 per kilo verlaagd. Nu gaat het f 0,44 om hoog. De pil wordt verguld door de mededeling, dat de suiker prijs zal dalen. Maar dat is niet leuk meer. De vrouwen moeten het voorbeeld van hun Deense sexegenoten maar volgen; toen daar het vlees opsloeg, zeiden de vrouwen: dan kopen we vis! Ze kochten vis en de vleesprijs zakte als een baksteen. (Ingez. mededeling, advert.) Voor de bestrijding van griep is Chefarine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat brachten. Het bestand deel Chefarox zorgt dat - al is de werking zeer krachtig - uw maag toch niet van streek raakt. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 I 0.75 Vandaag is het vijf jaar gele den, dat te Renesse tien helden door de Duitsers op gruwelijke wijze werden omgebracht. Toen was overig Zeeland reeds be vrijd, maar op Schouwen en Duiveland duurde de Duitse terreur met on verminderde kracht voort. Er is in. de laatste vijf jaren ontzettend veel gebeurd. Van de idealen, waarmede deze tien mannen de strijd aanbonden te gen de indringer en waarmede zdj, met een lied op de lippen, ae dood ingingen, is niet veel terechtgekomen. Wy, die achter bleven, denken maar meer hoogst zelden aan hun offer voor de vrijheid. En daarom zijn wij heel dikwijls deze met bloed veroverde vrijheid met waarde In Renesse is, dichtbij de plaats, waar de tien de dood vonden, een monument opge richt. Een monument ter ere Gods, zoals een spreker hei bij de onthulling op 4 Mei van dit jaar uitdrukte. Want het was God, Die hier stervensgenude schonk. De stille omgang vindt voortaan op de bevrijdingsdag plaats, maar de gedachten van velen zullen in het bijzonder op deze dag uitgaan naar hen, die hun gemeenschappelijke rustplaats op het kerkhof te Renesse von den. Zegene God vooral de nabe staanden van deze tien helden. In rook opgegaan. F 51.67 per hoofd der bevolking. Elke Nederlander rookte in 't jaar dat 31 October 1949 eindig de, 94 sigaren en 616 sigaretten en had bovendien 1.07 kilogram tabak nodig om de brand in zijn pijp te houden. Tot deze conclusie komt het Centraal Bu reau voor de Statistiek in een dorre statistiek over 't tabaks verbruik in Nederland. De rokerij kostte per man f 51,67, hetgeen menigeen de verzuchting zou doen slaken, dat het nogal meevalt. Vergeten mag evenwel niet worden dat hetzelfde statistische Bureau uitgaat van het feit, dat de gemiddelde bevolking in het genoemde jaar 9.923.000 bedroeg. Het slaat het tabaksverbruik eenvoudig om over jong en oud, man en vrouw, maar zo ligt het in de practijk toch niet. De ba by, tal van dames en vele ande ren kunnen uitgeschakeld wor den van de aangename bezig heid van roken, zodat in feite het cijfer per roker veel hoger# ligt. Maardat weten zij zelf ook wel. Belgische kunstkenner verklaart! De vondst van het nieuwe doek van Han van Meegeren „Hef laatste Avondmaal" Hoor prof. Coremans in de villa te Nice is zuiver bedrog, heeft de Belgische kunstkenner Jean Decoen te Brussel verklaard. „Reeds enkele maanden geleden heb Ik in een artikel bekend gemaakt, dat het mij niet zou verwonderen, indien prof. Coremans opnieuw met een sensationele ontdekking zou ko men. Het was mij bekend, dat me vrouw Van Meegeren, samen met prof. Coremans, naar de vil la te Nice zouden vertrekken, waar Han van Meegeren tot 1939 heeft gewoond. De reis zou ge schieden met een soort kam peerwagen, waarin een geheime bergplaats was aangebracht. Het staat voor mij als een paal boven water, dat het doek, dat prof. Coremans thans „ont dekt" zou hebben, van zeer re cente datum is, in Nederland vervaardigd werd door een leer ling van Van Meegeren en daarna door mevrouw Van Mee geren en prof. Coremans naar Nice werd gesmokkeld". Onderzoek in de villa leverde niets op. Decoen, die zoals bekend, de felle verdediger is van de theo rie, volgens welke „De Emmaüs gangers" en „Het laatste Avond maal", dat in het bezit is van de Rotterdamse verzamelaar Van Beunlngen, echte Vermeers zijn, deelde vervolgens mede, dat hij enkele dagen voordat prof. Coremans in Nice was, zelf een bezoek aan Van Meegeren's villa heeft gebracht. Met twee andere personen had hij de ap partementen aan een grondig onderzoek onderworpen. Evenmin als de Nederlandse recherche had hij in de villa iets kunnen vinden. Volgens een Amersfoortse kunstkenner, die met Han van Meegeren be vriend was, zou dit „Avond maal" zich te Nice bevinden „tussen triplexplaten inge klemd". Mevrouw Van Meege ren had hem dit zélf meege deeld. dat deze weg er altijd gelegen heeft, zó past hij in dit land schap. ROND VEERE. Wat het plan voor de beplan ting van het krekengebied rond Veere betreft kan nog weinig worden medegedeeld over de juiste omvang en ligging van 't geprojecteerde-bos. Alles is hier afhankelijk van de toekomstige indeling en de ligging der land bouwbedrijven in deze omge ving. Een tocht door de Schellach levert een aantal verrassingen op. Want hier is een wegenstel sel tot uitvoering gebracht, dat geheel nieuw is. Van deze we gen is al 6 k 7 km beplant en het ligt in de bedoeling de rest, nog ongeveer 10 km, dit jaar aan te planten. Dan heeft dit deel van Walcheren zijn defini tieve beplanting gekregen. Korte Berichten. Een 48-jarxge Berlijnse café- houdster is schuldig bevonden aan manslag, omdat zij haar man met een broodmes doodstak toen hfj haar Aeredale terrier had uitge laten, doch vergeten had de hond terug te brengen. Volgens thans gepubliceerde cjjfers, die zijn gebaseerd op de laatste volkstelling van 1946, wo nen er in totaal 44.692 Jo- dgn in Duitsland, zijn 38.5 millioen Duitsers lid van de Evangelische kerk, 22.6 millioen Rooms-Katho- liek en behoren een half millioen tot andere godsdienstige richtin gen. Frieda Koessling, een vijftig jarige Berlijnse verpleegster, die onlangs van een oom bezittingen heeft geërfd ter waarde van zes millioen dollar, op voorwaarde dat zij met een Amerikaans burger zou trouwen, is te Berlijn in het huwelijk getreden met een Ame rikaan van Duitse geboorte, Paul Koswig. In Januari aanstaande zal het paar naar Amerika vertrekken. Volgens Lovell Lawrence, een raket-deskundige van de Ameri kaanse marine, zal men binnen tien, jaar raketvliegtuigen voor passagiersvervoer kunnen maken, die in negentig minuten de af stand van de Oostkust naar da Westkust van de V.S. zullen kun nen afleggen, namelijk met een snelheid van elfduizend km per uur. De gemeente-autoriteiten van New York hébben de acht millioen inwoners van de stad bevolen elk „niet-essentieel" gebruik van wa ter stop te zeften. De watervoor raad van de stad is tengevolge van de lange droogteperiode en ongewoon hoog verbruik sterk verminderd. De Oostenrijkse bondskanselier Figl heeft de geallieerde bestuurs raad van Oostenrijk verzocht de Oostenrijkse politie te mogen be wapenen, opdat zij zal kunnen op treden tegen „zwaar gewapende misdadigers in uniform, die in de afgelopen 3 weken te Wenen en in Neder-Oostenrijk gruwelijke mis daden hebben bedreven". De Franse Senaat heeft gister ochtend een resolutie aangenomen waarin hij zich uitspreekt tegen elke herbewapening van Duits land. Adrianus Pelt, de 57-jarige Ne derlandse assistent-secretaris-ge neraal van de V.N., is door een speciale commissie voorgedragen voor de post van commissaris der Verenigde Naties In Libye, welk gebied op 1 Januari 1952 onaf hankelijkheid moet verkrijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3