ZEEUWSCH DAGBLAD Na lang debatteren viel een historische beslissing. Wat doet de V.V.D. in de Eerste Kamer l Wijziging uitbreidingsplan goed gekeurd. Ir van Beekom hartelijk verwelkomd door Krniningen. NIEUWS Wiens beeldenaar is dit? kameroverzicht. Suiker wordt niet goedkoper. De lieer F. P. 0. M. Koch te St Jansteen ter- aarde besteld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bestuur van „Bethesda" vergaderde Een onbaatzuchtig mens, waaraan Zeenwsch Vlaanderen veel te danken heeft Première van E. C.A.-film draaide in intieme kring. SNIPPER Mevr. v. Hoogstraten-Schoch 80 jaar. Overeenstemming over vor- ming van West-Duits „huurleger"? Uitgave Stichting „Zeeuwich Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1481 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 10 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huyssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.38 u., onder 16.28 u. Maan op 22.44 u., onder 12.51 u. Hoogwater op Zondag 11 Dev.: Vlissingen: 5.21 u. 1.66 m., 17.55 u. 1.74 m. Terneuzen: 5.50 u. 1.84 m., 18.20 u. 1.94 m. Wemeldinge: 7.03 u. 1.45 m., 19.29 u. 1.65 m. Zierikzeel 6.41 u. 1.23 ni., 19.13 u. 1.44 m. 'P oen de leerlingen van de Fa- rizeeën tot Jezus kwamen met de vraag of het geoorloofd was de keizer belasting te be talen, of niet, antwoordde Jezus: toont mij het geldstuk van de be lasting; wiens beeltenaar en op schrift is dit? Erf op het ant woord: des keizers, zeide Jezus tot hen: „geeft dan de keizer wat des keizers is en Gode wat Gods is". Op de vraag zelf, en de bedoe ling die de Farizeeën daarmee hadden gaan wij hier niet nader in. Wij wijzen op deze dingen al leen om duidelijk te maken hoe Jezus hier vasthoudt aan de wet van alle tijden, dat waar het kei zerlijk geld in omloop is, ook het keizerlijk machtsgebied is. Zo is het ook nu nog in onze tijd. Onze gulden draagt de beel denaar van onze Koningin hier en in Indië, zolang de band tussen Nederland en Indië niet definitief verbroken is. In andere landen is het niet an ders. Wanneer in een land munten in omloop worden gebracht, met da beeldenaar van een vreemd staatshoofd, dan is dat een be wijs dat het er met de zelfstandig heid van zulk een land maar slecht voorstaat; dat het is afge zakt tot beneden de rang van een vazal. Daarom is van bijzondere be tekenis was dezer dagen uit Tsjecho-Slowakije werd gemeld Ter gelegenheid van Stalin's 70ste verjaardag worden hem uit alle vazalstaten grote hoeveel heden geschenken aangeboden. Verhaald wordt, dat Oost-Duits- land zo ongeveer wordt leegge plunderd om aan Stalin geschen ken van allerlei aard te kunnen offreren. In Tsjecho-Slowakije schijnt men nog een stapje verder te zul len gaan. Daar heeft „men", dat zijn Stalins knechten, die in zijn naam dit land terroriseren, be sloten als teken van aanhanke lijkheid afhankelijkheid was hier beter op zijn plaats! mun ten met de beeltenis van Stalin in omloop te brengen. T~A e N. R. Crt. die aan dit ge- ■*-' beuren een belangrijk artikel wijdde, wees er terecht op, dat dit illustreert, misschien nog meer dan de benoeming van een Rus sisch maarschalk tot opperbevel hebber van het Poolse leger, de staat van onderwerping, waarin de Oost-Europese staten ten aan zien van Rusland zijn geraakt. Van het ophouden van een schijn van onafhankelijkheid, zoals in de eerste jaren na de oorlog, is zelfs geen sprake meer. Nog woedt er hier en daar enig verzet, heimelijk merendeels en voorzichtig, maar het volk wordt steeds meer murw gemaakt. De katholieke geestelijkheid heeft zich nog niét geheel gewon nen verklaard, en openlijk ver klaard, dat waar de rechten Gods In het gedrang komen, er een grens is welke zij niet kan over schrijden, maar de Moskouse gesel is fel en de geheime politie kent geen pardon. „De middenstand is uitgeroeid, opstandige arbeiders zijn verban nen en ook de boeren moeten er aan geloven. Hoewel in het mo derne Tsjecho-Slowakije van grootgrondbezit geen sprake is, spreekt men toch van „koelake" van „dorpskapitalisten", die zich in de oorlog op onrechtmatige wij ze verrijkt hebben. De vervolgin gen zijn reeds in volle gang. j~A eze gewelddadige afbraak der vrijheden treft ons in Tsjecho-Slowakije het meest, om dat dit land van de Oost-Europese satellietstaten verreweg het meest democratische was en vooral om dat juist daar de gekozen macht hebbers, de vertrouwelingen van het volk, het oprechtst getracht hebben met behoud van hun de mocratische beginselen trouwe volgelingen van Rusland te zijn". Deze loyale houding heeft ech ter niet mogen baten. Voor het communisme is er maar één weg, die van Stalin, en men heeft het de vazalstaten wel ingepeperd, dat zij deze weg en geen andere hebben te gaan. En die weg is nog weer een an dere dan die van Lenin, naar het schijnt. Bij Lenin stond de inter nationale revolutie op de voor grond, terwijl, aldus de N. R. Crt., Stalin de weg gaat naar nationaal Imperialisme, de weg die ander halve eeuw geleden Napoleon is gegaan, toen hij zich van de revo lutie ontdaan had om een per- soonl'jke dictatuur te vormen. Het kan zijn. Het verschijnen van Tsjecho- Slowaakse munten met de beelde naar van Stalin, wijst in elk ge val in deze richting. T n de practijk maakt het, naar het ons voorkomt, echter wei nig verschil. Wij zien hier een mens, de ver tegenwoordiger van een stelsel, die als zovelen voor hem grijpt naar de wereldheerschappij, naai de meest volstrekte dictatuur, waarbij de diepste grond altijd weer gaat en gaan moet o mde vraag, wie in waarheid koning zal zjjn, om de vraag voor of tegen Christus. Gelukkig dat de Westerse we reld niet geheel blind is voor de gevaren die hier dreigen. Er is echter geen reden om van deze tegenstand hoge verwachtin gen te koesteren. Dat blijkt wel in ons land, waar Regering en Volksvertegenwoor diging niet het minste bezwaar blijken te hebben, met de revolu tie te pacteren. Wij spreken nog altijd van een Christelijk Nederland. Wiens beeldenaar is dit? Geeft dan Gode wat Gods is. (Van enze parlementaire redacteur.) De beslissing is gevallen. Na veel debatteren, het debat stond ongetwijfeld op hoog peil Is het merendeel der Kamer bezwe ken onder de argumenten van de Regering, dat uitstel van do sou- vereiniteltsoverdracht onmogelijk ls, dat dit evenals verwerping chaos en een radicale breuk met Indonesië zou betekenen. Dit was dan werkelijk do allerlaatste kans. Dezo to verspelen zou een mis daad zijn jegens ons volk en Indonesië. Men zal de Regering stellig niet kunnen verwijten, dat zij te kort is geschoten In het schilderen van een sombere toestand. Nochtans raakten de tegenstemmers daarvan niet zo ontler de In druk, dat zij niet langer volhardden in hun oppositie-houding. schikkingsrecht zeer verzwakt door de Regering overgenomen. Men kon moeilijk bezwaar hebben tegen dit amendement. Diende het om de Eerste Ka mer V.V.D.-fractie een kapstok te geven om haar stem aan op te hangen? Zoals bekend hangt het van de V.V.D. in de Eerste Kamer af of de Regering de vereiste tweederde meerderheid zal weten te verwerken. Zal die kapstok na de verzwakking van dit amende ment stevig genoeg blijken te zijn? Het is een vraag, die waard is gesteld te worden, doch die on beantwoord zal moeten blijven. Ook in de Senaat zal alles- van het debat moeten afhangen. Op dit standpunt zeide de V.V.D. zich in de Tweede Kamer ook te stel len. Doch de repliek van Mr Oud WELOVERWOGEN. Dat was hun goed recht al werd er dan ook van meer dan één zijde beroep op hen gedaan om een offer te brengen terwille van de eensgezindheid, terwille van de toekomstige samenwerking met Indonesië. Neen, lichtvaardig zijn zij zeker niet tot hun afwij zend standpunt gekomen. Dat bleek wel uit de rede van de heer Schouten. Voor hen was het onmogelijk een offer te brengen, omdat zij dan achteraf /ouden instemmen met het Regeringsbeleid, dat sinds 1945 verworpen werd. Een beleid, dat in strijd was met de diepste levensovertuiging van de rechtse tegenstemmers. Dat de commu nistische steun niet op prijs werd gesteld, bleek overduidelijk uit het antwoord van de heer Schou ten op de interruptie van Wage naar (Comm.) die zeide, dat de sociaal-democraten beginselloos waren. „Betrek mij niet in Uw strijd met deze lieden", zo zeide hij, „aan Uw steun heb ik noch principieel, noch practisch behoef te". Geen oppositie dus, terwille van de oppositie. Dit geldt ook voor de twee Rijkseenheidaanhan- gers, die zich uiteraard dezer da gen fel tegen de Regering hebben verzet. Daar was allereerst Wei ter (K.N.P.); vernietigend en overtuigend. Daar was Gerbrandy die het opnam tegen Prof. Rom me, op een wijze waaraan de K.V.P. fractie-voorzitter nog wel eens zal terugdenken. Gerbrandy, de man van Rijks eenheid, die op grond van onze hoogste wetgeving het ongedeelde Rijk propageert. Maar zie, daar kwam Prof. Romme aan de hand van citaten vertellen, dat de oud minister-president niet leefde uit de gedachtengang van een Kuyper en een Colijn, die beiden geschre ven hebben, dat een splitsing van het Rijk in de toekomst zeer wel mogelijk zou zijn. Van de Calvinis tische revolutie-theorieën schijnt deze afgevaardigde nooit te heb ben gehoord. C.H.U. EN V.V.D. Het was spoedig duidelijk, dat de C.H.U. in twee delen uiteen zou vallen. Een feit, dat voor de partijleider Tilanus niet prettig zal zijn geweest, omdat daaruit blijkt, dat het overleg, dat de laatste tijd regelmatig heeft plaats gevonden tussen de Eerste en Tweede Kamer-fracties dier par tij geen enkel positief resultaat heeft afgeworpen. De Eerste Ka merfractie zal nu ook wel tegen stemmen en de verschillen in de C.H.U. zullen voorlopig hoe spijtig dit ook is nog niet zijn opgelost. De houding van de V.V.D. was iets moeilijker te begrijpen. Zij be gon met een tweetal amendemen ten op de goedkeuringswet in te dienen, waarvan er één ongetwij feld oorspronkelijk niet van be lang was ontbloot. Later werd dit amendement over het zelfbe- Donderdagmiddag vergaderde het bestuur, van „Bethesda" te Vlissingen met de 17 plaatselijke afdelingen van Walcheren en Z. Vlaanderen, in de kerkzaal van het ziekenhuis. De voorzitter, ds J. C. Sickesz, las 2 Kon, 5 en na gebed gaf hij een overzicht van hetgeen zich in het afgelopen jaar had voorge daan. Hij memoreerde -het plotse linge overlijden van de genees heer-directeur, dr J. J. Woiters en het heengaan van de -heer v. d. Saned, die sedert de oprichting bestuurslid en penningmeester is geweest. Het vertrek van ds J. Hindriks naar Rotterdam wordt nog altijd ais een gemis gevoeld. Hij was in moeilijke jaren vice- voorzitter der vereniging. Zijn plaats wordt ingenomen door ds A.' Verschoor. Spr. deelde mede, dat als nieuwe chirurg van het ziekenhuis is opgetreden dr P. C. Kraan als opvolger van ds A. Sta- verman, de medisch adviseur van het ziekenhuis, aan wie het be stuur veel dank is verschuldigd. Twee t.b.c.-barakken in de tuin van „Bethesda" konden nog niet geopend worden door gebrek aan verpleegsters. Men gaat echter de toekomst met hoop in het hart te gemoet Nadat de secretaris de notulen en het jaarverslag had voorgele zen, gaf de penningmeester een overzicht van de financiële resul taten. Een pensioenregeling voor employé's van „Bethesda" is thans in werking. Daarna was het woord aan de afgevaardigden van wie ds J. v. d. Berg te Souburg wees op het te geringe aantal leden en donateurs. Het bestuur deelde mede, dat thans een propagandacommissie aan het werk is, die het verlies aan leden hoopt in de halen. Ver schillende afgevaardigden wezen op de grote betekenis van een christelijk ziekenhuis voor heel Walcheren. Ds van den Berg sloot de ver gadering met dankgebed. (V.V.D.) op dit concrete punt was dermate zwak dat het niet zo on menselijk is om daaraan te gaan twijfelen. „Stikker spreek a.ujs." zeide Mr Oud, „gooi de zaken klaar op tafel, dan kunnen wij ge documenteerd een beslissing ne men." En Stikker sprak, met een mooie stem zonder iets te zeggen. Wellicht was het voor hem niet zo prettig de verantwoordelijkheid voor de V.V.D. op zijn brede schouders te moeten nemen. GEVAARLIJK RANDJE. Zo heeft de Tweede Kamer een historische beslissing genomen, een beslissing echter, die afweek van alle voorstellingen ooit door een partij in ons land gemaakt. Zelfs Jhr. v. d. Goes van Naters moeSt erkennen, dat ook de socia listen zich een andere Unle-con- structie hadden ingedacht. Een bewijs dat de Indonesische poli tiek der Regering een glij-poiitiek is geweest. Een bewijs gezien de vele grondwettige bezwaren hoe onjuist het is geweest om een partijen-program vast te leggen in de grondwet! Van een program kan men nog wel eens afwijken, doch als dit program in de grond wet komt heeft' het wettelijke kracht. De ernstige, menselijke, rede van Minister van Maarseveen boette juist zoveel van haar kracht in doordat hij erkende, dat de Regering verschillende malen op het randje van de grondwet heeft gelopen. Van een randje glijdt men nog altijd vrij gemakkelijk af! De souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer. Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het thans door de Tweede Kamer gpedgekeurde wetsontwerp betreffende de sou vereiniteitsoverdracht zal, naar verwacht wordt, volgende week Dinsdag plaatshebben. In de week daarop kan de openbare behande ling dan geschieden. Het is niet onmogelijk, dat, na de zeer uit voerige behandeling in de Tweede Kamer, de Kamer van vijftig het besluit zal nemen, zich grote be- beperking op te leggen. Twee en dertig Neder landse boeren en tuin ders, die in Amerika de land- en tuinbouw bestudeerd hebben, keerden met de „Edam" terug in ons land. Het hoofd van de ECA- missie, de heer Cla rence Hunter, heeft zichtbaar plezier fti de begroeting tussen een Zeeuwse moeder en haar zoon, Wim Bal kenende uit Wol- ghaartsdijk. Naar de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening me dedeelt, is het om technische re denen niet mogelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van sui ker. In de onderhandelingen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lo nen en prijzen zal ook de prijs stijging van het varkensvlees en het feit, dat een gedeeltelijke compensatie door prijsverlaging van de suiker achterwege zal blij ven, onderwerp van besprekingen uitmaken. Overdracht van Fort de Koek. Op 7 December is Boekit Tinggi (Fort de Koek) overgedragen aan de Republiek in aanwezigheid van Nederlandse en Republikeinse autoriteiten en een waarnemer van de UNCI. Na het vertrek der Nederlan ders is de T.N.I. van twee zijden de stad binnengerukt. Siboega is Woensdagochtend aan de T.N.I. overgedragen. Gisteren is ojj de R.K. begraafplaats te Sint Jansteen, onder grote belangstelling van autoriteiten en burgers, bet stoffelijk over schot teraardebesteld van de lieer F. P. O. M. Koch, in leven voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zee land en directeur van de C.V. Tricotagefabriek Behaegel en Fils te Hulst. UIT DE GOESSE RAADSZAAL. In de parochiekerk te Sint Jan steen werd gistermorgen de Hei lige Mis van Requiem gecele breerd, waarna de plechtige uit vaart naar de achter de kerk ge legen begraafplaats plaats vond. Vele Zeeuwse autoriteiten gaven hierbij blijk van hun medeleven. Onder andere waren aanwezig de heer A. S. de Jonge, alg. secreta ris van de Kamer van Koophan del, de heer C. A. Kammeraad, plaatsvervangend voorzitter van de K. van K., de heer A. Hendrik- se, secretaris van de Kamer te Terneuzen, majoor P. de Kam en de heer A. de Kam, die de Com missaris der Koningin vertegen woordigde. Verder was er de voormalige staf van de illegaliteit in Z. Vlaanderen, w.o. de heer D. C. Bouwense en kapt. R. Plas- schaert, Ir G. F. M. J. Wats, Bel gisch consul en directeur van de l'Azote te Sluiskil, drs M. C. Ver burg, directeur van het E.T.I., en- Na acht maanden weer thuis. I)e gemeente Kruinlngen heeft gisteren de eer genoten de pre miere voor Nederland te zien van de door de E.C.A. vervaar digde film over de studiereis van de 32 boerenzoons die onder leiding van Ir C. W. C. v. Beekom, Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, naar Amerika zijn geweest. Dat Kruiningen die eer genoot, kwam, omdat de heer v. Bee kom, wiens bureau in Kruiningen ls gevestigd, in intieme kring in het raadhuis gehuldigd is, waar namens het gemeentebestuur en velo genodigden burg. Vogelaar hem en zijn echtgenote hartelijk verwelkomde. Tijdens dezo bijeenkomst heeft lr v. Beekom op zijn eigen, on derhoudende wjjzo verteld over het leven der Amerikanen. Burg. Vogelaar: „Wij zijn trots op U." „Wij zijn trots op U, het is ons een eer U weer te mogen begroe ten", zei burg. Vogelaar. „Dat U voor dit belangrijke werk werd uitgekozen stemt ons, die U allen zo van dichtbij kennen tot grote blijdschap". Dat het doel van de reis be langrijk was, was volgens de bur gemeester ook wel gebleken uit de grootse ontvangst te Rotter dam. Hij noemde het nog meer ver heugend, dat de kennis die de heer Beekom in „de Staten" heeft op mogen doen, de landbouw ,de kurk waar Neerlands wel vaart op drijft", aldus burgemees ter Vogelaar en vooral de Zeeuwse landbouw ten goede zal komen. Nadat hij de heer v. Beekom had bedankt voor de wijze waar op hij in het grote Amerika toch steeds „de zoon van een klein volk, dat de toets der critiek kan door- Vogelaar zich met enkele warme en welgekozen woorden tot mevr. v. Beekom. Hij verzekerde de heer v. Bee kom tenslotte op de steun van het gemeentebestuur te kunnen rekenen. Namens de standsorganisaties in Zeeland ook drs Knibbe, de secretaris v. d. C.B.T.B. was aan wezig sprak de Z.L.M.-voor- zitter P. Scheele-de Putter een woord van welkom. Ook hij noem de het een eer dat ir v. Beekom de uitverkorene was geweest en hij bracht dank aan God, die ir v. Beekom ook op deze reis heeft willen vergezellen. Nadat namens de Ver. v. Be drijfsvoorlichting de heer Smaile- gange uit Krabbendijke had ge- gen, in Rotterdam te vertonen, Ir v. Beekom: „Het is geweldig!" Ir v. Beekom die hierna het woord voerde hij deed dit op geestige wijze en zeer onderhou dend bleek overweldigd te zijn door de hartelijke ontvangst. Thuis vonden hij en zijn echtge note, die de laatste twee maanden eveneens „aan de overzijde" ver toefde, het „bedje gespreid" en dat had hen diep getroffen. Toen vertelde hij over Amerika, een vol uur lang, maar niemand verveelde zich. Hij schilJerde de mensen met hun gebreken en vertelde over hun wijze van leven. Over de reli gie zei hij dat men deze buiten het dagelijkse sociale, culturele en politieke leven houdt. Toch was volgens hem de Ame rikaan religieus. Zo vond hij in iedere hotelkamer een bijbel en de diensten in de boordevolle kerken hadden her. ten zeerste geïmpo neerd, door de predikaties over „de practijk van het Christendom in het dagelijkse leven". Toen tenslotte de film werd vertoond gaf ir v. Beekom een kleine toelichting. De film heeft n.l. nog maar een maal gedraaid en wel in Amerika voor hoge E.C.A.-autoriteiten, waarbij o.m. ook ambassadeur v. Kleffens tegenwoordig was. Het was de bedoeling deze film, waar van copieën zijn gestuurd naar alle Amerikaanse ambassades in landen die Marshall hulp ontvan- staan was gebleven, richtte burg. breugen". sproken, voerde tenslotte de heer Luijendijk, ir v. Beekom's assis tent, het woord. Hij Vond dat „een nieuwe periode was aangebroken" en hoopte dat zijn chef nu samen met de ex-cursisten „het goede wat Amerika had meegegeven naar de lage landen overzee zou doch de verlate aankomst van de „Edam" verhinderde dit. De film, in kleuren opgenomen, voldeed de aanwezigen zeer. Men zag de jongens aan het werk, men zag ook de 4-H clubs, en groot was de belangstelling als de enige Zeeuw, Wim Balkenende, op het doek verscheen. kele burgemeesters uit omliggen de gemeenten en vertegenwoordi gers van de textiel- en vlasindu strie. VADERLANDER. Nadat op het graf de abzoute was verricht, las de heer A. de Kam een boodschap voor van de Commissaris der Koningin, die door ziekte verhinderd was. De Commissaris herinnerde eraan, hoe hij de heer Koch in de bezet tingstijd had teren kennen als een vaderlander die zijn hele persoon gaf in de strijd tegen de over weldiger en zijn leven daarvoor in de waagschaal stelde. Na de be vrijding viel bij de wederopbouw van Zeeland de enorme werk kracht, het verantwoordelijkheids besef en de onkreukbaarheid van de overledene op. Zelden had Jhr. de Casembroot iemand ontmoet, die met zijn gedachten zo bij zijn vrienden verkeerde en hen zó met raad en daad diende. Door de ar beid van de heer Koch is bereikt, dat Zeeuwsch Vlaanderen zich in een veel grotere belangstelling mag verheugen dan vroeger, ver klaarde de Commissaris, die ten slotte woorden van deelneming tot mevr. Koch richtte. Een vertegenwoordiger van het personeel der Tricotagefabriek zei, dat de heer Koch ieders res pect afdwong door zijn rechtvaar digheidsgevoel en elkeen met raad en daad terzijde stond. 3 Novem ber j.l. zou hun chef zijn 25-jarig jubileum gevierd hebben, doch door zijn ziekte werd dit uitge steld, voorgoed De heer Kammeraad sprak na mens Bestuur en Raad van Bij stand van de K. van K. zijn grote waardering en dankbaarheid uit voor de activiteit van de overle dene op het gebied van de vlas- en klompenindustrie, de vrije ve ren en de vliegvelden. Vijf jaar was bij hem de leiding van K. van K. in goede handen. Hij sprak de hoop uit dat het mevr. Koch ten troost mag zijn, dat haar echtge noot zóveel heeft kunnen geven. Namens de familie sprak nog een broeder van de overledene, terwijl de oudste zoon dank bracht voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. De plechtigheid werd besloten met het leggen van een aantal kransen. In de gisteren gehouden verga dering van de gemeenteraad was de heer Vingerling m. k. afwezig. De heer B. Burger werd be noemd tot ambtenaar v. d. Bur- gerl. Stand. Bij het voorstel tot de bouw van 2 woningen, werd op de vraag van de fin. commissie of het mo gelijk is voor een bedrag van f 10.000.— een behoorlijke woning te bouwen, toestemmend geant woord. Omtrent de plaats waar deze woningen zullen worden ge bouwd is door B. en W. nog geen beslissing genomen. Gedacht is aan een terrein bij de gemeente- reiniging; de woningen zouden dan misschien als dienstwoningen kunnen worden aangewezen. B. en W. zullen echter trachten, dit in antwoord op aangevoerde beden kingen, een betere plaats te vin den. Daarna kwam aan de orde de herziening van het uitbreidings plan. Hierover ontstond een zeer brede, soms tamelijk verwarde discussie, waarmee een paar uren gemoeid waren. Tegen het plan zelf, bestonden na de daarin aangebrachte wijzi gingen geen bezwaren. Het werd dan ook met algemene stemmen aangenomen. Omtrent de dóorbraakmogelijk- heden bestond groot verschil van mening. Door de meerderheid van B. en W. was voorgesteld, de Anjelier straat door te trekken naar de Heemisseweg. De fin. commissie had hiertegen in verband met de hoge kosten bezwaar gemaakt en adviseerde tot verwerping. Na een breed debat, waaraan door meerdere leden werd deel genomen, en waarbij ook ter spra ke kwam de ontsluiting van het Noordelijk stadsdeel, werd dit voorstel met 13 tegen 1 stem, die van de heer Buys, verworpen. Daarna werd zeer uitvoerig ge discussieerd over een voorstel van de minderheid van B. en W. om de Anjelierstraat door te trekken naar de Oostsingel en demping van een gedeelte Oostvest voor afronding naar de Kleine Kerk straat. De moeilijkheid hierbij bleek te zijn, dat niet gezegd kan worden hoe het verkeer zich In de toekomst zal ontwikkelen. Tenslotte werd besloten hier omtrent nog geen beslissing te nemen, maar B. en W. ls de ge legenheid te stellen deze zaak na- Labouroverwinning te Zuid-Bradford. Bij de tussentijdse verkiezing voor een parlementszetel te Zuid- Bradford (Yorkshire) heeft de Labourpartij met een meerderheid van 4000 stemmen de overwinning behaald. Dit wordt als een belang rijke aanwijzing voor de uitslag van de algemene verkiezingen van het volgend jaar gehouden. De Socialisten hebben hiermee het 'ongekende record behaald, dat zij sinds 1945 alle zetels hebben behouden. Bijna heel vrouwelijk Barne- veid was gisteren voor het stad huis vergaderd, toen drie bruids paren tegelijk in het 'huwelijks bootje stapten; ljet waren 2 zus ters en een broer uit 'hetzelfde gezin. Vooral de bruidsjaponnen, die rood en wit en blauw waren, gingen erg over de tong. Steeds meer Nederlandse kerkklokken zullen In de volgende jaren in Amerika gaan luiden, aldus de heer G. Fritsen, klokkengieter te Aarle-Rixtel, die juist van een za kenreis naar Amerika is terugge keerd, waar hij heel goede zaken heeft gedaan. In Den Haa| is de premiere vertoond van de L.O. en L.K.P. film. Er was zeer veel belangstelling, vooral van officiële zijde. Gistermiddag ontdekte een broodbezorger dat een 72-ja rige man aan de Kon. Wilheimina- iaan te Gouda door gasverstikking om het leven was gekomen. - Doordat een electrisch straalka cheltje op het voeteneind van zijn bedje was gezet, raakte het bed- degoed van een 11 maanden oude baby te Leiden in brand. Het kind stierf aan de bekomen brandwon den. Een Roemeens piloot is gisteren gedwongen van zijn koers af te wijken en een landing te ma ken bij Belgrado. De passagiers verkozen Joego-Slavië boven Roe menië. Gisteren dreigde een nieuwe uitbarsting van de Etna. Een asregen kwam neer op Cata nia, 20 km. van de vulkaan. Na de devaluatie bestaat er een dergelijke grote vraag naar ruwe diamant, dat de diamantfabrikan ten zijn gaan rantsoeneren. Frankrijk heeft de uitvoer van strategische materialen, in het bijzonder van olie en brandstof voor vliegtuigen, naar Oost-Euro pa stopgezet. der te bezien, teneinde dan met een voorstel te komen. Zoals gezegd ging hiefaqn voor af een breed debat, waarbij de di recteur van gemeentewerken, aan hen die dit vroegen, nadere in lichtingen verstrekte. De meerderheid van de Raad bleek voor dit plan te gevoelen, maar men achtte het niet gewenst nu reeds een definitieve beslissing te nemen. In een a.s. Woensdag te houden vergadering, die om half 2 zal aan vangen, zal de begroting 1950 aan de orde worden gesteld. Heden viert de schrijfster mevrouw van Hoogstraten Schoch haar tachtigste verjaar dag. Amanda Augusta Schoch werd 10 December 1869 te Arnhem geboren. Zij verwierf zich in brede kringen bekendheid en waardering als schrijfster van christelijke romans. Anna van Hoogstraten-Schoch was redactrice van het maand blad voor vrouwen en meisjes „Onze Gids", van het tijdschrift voor vrouwen „Christelijk Vrou wenleven", medewerkster aan „De Nederlander", „Timotheus", de „Zeister Courant" enz. Zij was bestuurslid van verschillen de philantropische verenigingen, was verscheidene jaren lid van de gemeenteraad van Zeist voor de C.H.U. en van de Prov. Sta ten van Utrecht. Ock maakte zij deel uil van de centrale commis sie voor de filmkeuring. Tussen 1916 en 1932 publiceerde zij 10 romans, waaronder „De grote levenswet", „De slotvrouwe van Westwoud", „Onkeltje", „Rena- ta", „Gouden Teugels" (tienmaaj herdrukt en vertaald in het Duits en Zweeds), „De steenen Pelgrim", „De lange weg", ,,'t Swanevecht" en „De liefde van een moderne Vrouw". Na 1932 verschenen onder an dere „Horizon", „Menschen dia meetellen", „De lange weg" en zes bundels novellen en medi taties. Sneeuw. In verschillende delen van Gr.- Brittannië is de eerste sneeuw ge vallen. Meer sneeuw en ook ijzel worden vèrwacht. Het heeft voor het eerst jn deze winter ln Frankrijk gesneeuwcj, Dit geschiedde in de afigelopefl nacht gedurende een half uur t& Alencon. in Noord-Frankrijk. Internationaal bewind over Jeruzalem. De algemene vergadering de® Verenigde Naties heeft gisterefi met een flinke meerderheid beslo» ten Jeruzalem onder een perma nent internationaal bewind te plaatsen, dat zijn gezag zowel bin nen als buiten de stad zal uitoefe nen. De algemene vergadering be? sloot voorts dat het internationale bewind over Jeruzalem zal komen te staan onder een door de be- heerschapsraad aan te wijzen ho gere autoriteit. De meeste in Oost-Berlijn verschijnende bladen berichten uit Bonn, dat de westelijk Hoge Commissarissen toegestemd zou den hebben in de oprichting van een „huurleger" van 110.000 man in West-Duitsland. Het officiële Russische blad „Tagliche Rundschau" 'ver klaart, dat het besluit op een bijeenkomst van de westelijke Hoge Commissarissen met Ade nauer werd genomen. De Hoge Commissarissen stemden in met het treffen van voorbereidingen voor de vorming van, zoals het heet, een Duits contingent in de West-Europese strijdkrachten. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk tussen Zuid en West later draaiend naar Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1