ZEEUWSCH DAGBLAD Tweede Kamer aanvaardde Soevereiniteitsoverdracht. Vijf ministers poogden de Kamer te overtuigen. HIEUWS Grootste gedeelte van de C. H. U. stemde tegen. R. T. C.-resultaten vormen een laatste kans Cbristenvolken in nsed doen beroep op de Zeeuwen. i! Souvereiniteitsoverdracht moet nu gesdiieden. Zelfbeschikkingsrecht wordt geweld aangedaan. Verwerping van het ontwerp betekent internationale ramp. F. P.O. M. KOCH SNIPPER Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goès, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat f, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admim- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG Nro. 1430 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 9 DEC. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur; JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.36 u., onder 16.29 u. Maan op 21.20 u., onder 12.34 u. Hoogwater op Zaterdag 10 Dec.t Vlissingen: 4.35 u. 1.79 m., 17.07 u. 1.85 m. Terneuzen: 5.04 u. 1.96 m., 17.33 u. 2.03 m. Wemeldinge: 6.21 u. 1.54 m„ 18.44 u. 1.70 m. Zierikzee: 600 u. 1.30 m., 18.28 u. 1.47 m. Na zich een hele dag aan het Indonesische vraagstuk gewijd te hebben, heeft de Tweede Kamer vannacht om juist 2 uur de grote beslissing genomen: Met 71 tegen 29 stemmen nam zij het wetsontwerp betreffende de souvereiniteitsoverdracht aan. Voor stemden de Partij van de Arbeid (27 leden), de K.V.P. (32 .leden), de V.V.D. (8 le den). Van de C.H.U. stemden 4 leden voor en 5 leden tegen. Tegen stemden de heren Beernink. Schmall, van der Feltz. Krol en de Ruiter, voor stemden de heren Tilanus, Kikkert, van de Wetering en Mej. Wttewaal van Stoetwegen. Verder stemden tegen de A.R. (13 leden), de C.P.N. (8 leden), de S.G.P. (2 leden) en de K.N.P. (alleen de heer Weiter). Voor de eerste maal in de parlementaire geschiedenis van Neder land namen alle Kamerleden aan een stemming deel. volgens Minister van Maarseveen. (Van onze parlementaire redacteur.) De belangstelling ln de Tweede Kamer was gisteren beslist gro ter dan op de tweede dag waarop de Kamer sprak over de over dracht van de sonvereiniteit. Bjjna 'alle Kamerleden waren aan wezig om naar de replieken van do Ministers te luisteren. Daar mede waren bijna de gehele Aorgen en middag gemoeid. Geen wonder: want niet minder dan vijf Ministers kwamen aan het woord; t.w. v. Maarseveen, Stikber, Götzen, Joekes en Schoklang. Minister van Maarseveen zeide allereerst dat het Nederlandse Volk zich zeer sterk laat leiden door gevoelens, veelal meer door gevoelens dan door rede. Zo wordt ons Volk verhit en in verwarring gebracht. Uitgebreid sprak hij over de ontwikkeling van het na tionalisme in Indonesië. Het steeds weer aanknopen van de onderhandelingen voelen velen als een nederlaag, die voorkomen had kunnen worden. Grote, belangrijke f roepen hebben zich steeds ge- eerd tegen het beleid van de Re gering, maar er is geen sprake van dat het gehele Volk dit beleid verwerpt. De vraag of de souve- reiniteit nu of straks kan worden overgedragen gaat niet op. Het gaat hier om: nu of nooit. Be staat er énige zekerheid dat straks die minimum voorwaarden wel aanwezig zullen zijn Een uit stel zou de vorming van een nieuw Kabinet ten gevolge hebben, dat echter niet zal steunen op grote groepen in ons land en dat zeker in uiterst moeilijke internationale verwikkelingen zou geraken. Het nieuwe kabinet zou maken, dat er een onoverbrugbare kloof tussen Nederland en Indonesië zou ko men, een kloof, die het huidige kabinet heeft weten te overbrug gen. De leden van een eventueel nieuw kabinet zouden een on draagbare verantwoordelijkheid op zich nemen. LAATSTE KANS. Het resultaat van de R.T.C. was de laatste kans. Die gaat bij verwerping verspelen. De reke ning die dan aan het Nederlandse Volle gepresenteerd zal worden zal verschrikkelijk zijn. Indien men de mening is toegedaan dat Nederland teveel concessies heeft gedaan, dan moest de Minister dat ontkennen, want nu weet men ten minste waar men aan toe is! Het zal van meer wijsheid getuigen als men zal trachten met de na tionalistische krachten tot over eenstemming te komen om geza menlijk het communisme te be strijden, dan deze groepen in de armen van het communisme te werpen. Ook daarom gaat het „nu of straks" niet op. Het zou anders voor Rusland oogsttijd worden. Spreker zag geen strijd met de grondwet. Als het wel zo zou zijn dan moeten de tegenstanders be seffen dat zelfs het Goddelijk Ge bod in noodgevallen voor afwij kingen vatbaar is! Wat er ook ge beurt: de nieuwe rechtsorde zal toch baan breken. Bij verwerpnig zal dit geschieden op een wijze die een volkomen breuk zal bete kenen met datgene wat de Grond wet bepaalt. Het is beter zoveel mogelijk de grondwet na te ko men zoals thans gebeurt dan de hoogste wet volkomen illusoir te maken .De Regering erkent dat zij vaak op het randje van de grondwet heeft gelopen. De strijd over de grondwetsvragen speelt zich dan ook ln de grensgebieden af. Een verschil in de termen Hoofd of Kroon der Unie kon Mi nister van Maarseveen niet ont- deken. Over het zelfbeschikkingsrecht in de Minahassa zeide de Minister dat het onmogelijk is te verklaren dat de Twapro aanhangers het merendeel van de bevolking uit maken. Wel geloofde hij, dat er alle aanleiding is voor een ple bisciet. De raad van Minahassa had zich echter eerst uitgespro ken om bij Oost-Indonesië te wil len behoren. De status quo moet daarom voorlopig gehandhaafd blfjven. Het plebisciet zal gehou den worden onder het toezicht van de Unci. „Mop". Volgens Reuter lacht he den heel Columbia om de mop van de vijf ling, d-e het gehele land voor de gek ge houden heeft. Duizenden waren naar het stadje geko men om de vijfling te zien. Toen de opgewonden „me nigte met persfotografen" en verslaggevers zich voor de woning van de „gelukkige ouders" verdrong, vond zij vijf jongens van verschillen de leeftijd. De „mop" zou zijn bedacht door een familielid van de genen die de namen van de vijfling hebben bedacht. KONINKLIJKE ONDERSCHEI DINGEN AAN MILITAIREN IN INDONESIË. Tijdens een parade heeft de heer Lovink acht koninklijke onderscheidingen aan militairen uitgereikt. Er waren vele auto riteiten aanwezig, waaronder de leden van de UNCI. Minister van Maarseveen: Instelling Duits veiligheids bureau? Voor het eerst sinds de on dertekening van de overeen komst inzak6 de stopzetting der ontmantelingen heeft kanselier Adenauer een bespreking ge voerd met de hoge commissie. Daarbij zou, zo werd in geal lieerde kringen verklaard, de instelling van een Duits veilig heidsbureau worden besproken. Dit bureau zou inlichtingen moeten inwinnen omtrent ac ties, die ten doel hebben, op roer tegen de federale regering te ontketenen. Het zou evenwel geen politionele bevoegdheden nebben. Fritaluxbesprekingen aanstaande? In kringen, die in nauwe ver binding staan met de Belgische regering, werd vernomen, dat munsters van Frankrijk, Italië el? Henelux-landen waar schijnlijk in Januari a.s. te Pa rijs zullen bijeen komen, ten einde besprekingen te voeren over het volgen van een ge meenschappelijke politiek door de vijf landen. COMMUNISTEN ZOUDEN TSJENGTOE DICHT GENADERD ZIJN. Volgens reizigers, die uit Tsjengtoe in Hongkong zijn aan gekomen, hebben voorhoeden van de communistische legers een punt, 32 km. ten zuid-oos ten van Tsjengtoe, de voorlopige nationalistische hoofdstad, be reikt. Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek zou gistermorgen vroeg met premier Yen Hsi Sjan ln een vliegtuig uit Tsjengtoe naar Taipeh (Formosa) ver trokken zijn. Z(jn aan de minimale voorwaar den voor de overdracht voldaan? Is de federale Staat reeds vol doende gevormd om do macht te kunnen aanvaarden? aldus vroeg Min. van Maarseveen zich af. De Regering beantwoordt deze vraag bevestigend. Zij gelooft dat de voorwaarden voor een krachtige eensgezinde staat thans aanwe zig zijn. Weliswaar mag men de betekenis van de communistische groepen niet onderschatten, maar juist door de overdracht van de souvereiniteit zullen deze extre mistische elementen het best be streden kunnen worden. De over dracht brengt oneindig veel min der risico's met zich mede, dan het niet overdragen. Voor Nederland bestaat geen keuze. Het zou in Indonesië een machtige indruk maken als de re sultaten van de R.T.C. met grote meerderheid zouden worden aan genomen. Wij moeten voorkomen dat ons verleden als een loden last op de toekomst drukt. Als ons Volk leeft, dan bouwt het aan zijn toekomst. Dan zullen Nederland en Indonesië niet verloren gaan Voor Nederland ligt een grote taak in Indonesië. Doch er is durf nodig om-deze toestand te krijgen. Een nieuwe toekomst ligt voor Nederland open. ECHTSCHEIDING EN UNIE. De vele opmerkingen van de sprekers beantwoordende zeide Minister van Maarseveen dat het verwijt van de heer Weiter, dat hij net handelt alsof' liet een echtscheidingsprocedure betrof voor hem niet te aanvaarden was. Heeft U wel eens gezien dat er na een echtscheiding een Unie kwam tussen beide echtgenoten? zo vroeg hij onder grote hilariteit. Ter geruststelling van de Kamer kon hij namens de Regering ver klaren dat er nog steeds geen Ho ge Commissaris van de Kroon is aangewezen, hoewel ons nauwe lijks één maand van de overdracht scheidt. Over de opzegbaarheid van de Unie zeide de bewindsman dat er in ht Unie-Statuut een bepaling is opgenomen die spreekt van een duurzame samenwerking. Daarom staat er geen artikel over opzeg ging in. Natuurlijk kunnen met goedvinden van beide partijen wij zigingen worden aangebracht. De Regering is bereid de vesti ging van Nederlandse Indonesiërs op Nieuw Guinea te bevorderen. Een uitgebreide emigratie is thans niet mogelijk. Eerst zullen er vak lieden naar toe moeten. Aan de hand van een rede van Hatta kwam de Minister tot de conclusie dat men vertrouwen kan schenken in de Indonesische lei ders. Een hervatting van de on derhandelingen met de Indonesi sche delegaties achtte hij onmo gelijk. Dat zou een-vernietiging z ,n voor het prestige van de lei ders in Indonesië. Een poging daartoe zou met één slag het ge hele vertrouwen vernietigen. Het zou een brevet van onvermogen betekenen. AANNEMEN OF AF TREDEN. Het Kabinet zou geen verant woordelijkheid willen dragen voor do verwerping van dit wetsont werp. Do gevolgen daarvan zullen te fataal zijn. Aan verwerping zijn voor de Regering onmiddellijke consequenties verbonden. Onge twijfeld zullen we aldus de Minis ter voor moeilijkheden komen te staan. Maar do Regering ver trouwt dat deze wet leidt naar het einde van het Indonesische conflict. Dat betekent een terug keer naar orde en rust, herleving van de welvaart, en een Innige samenwerking. Minister Stikken In de avondvergadering kregen de Kamerleden de gelegenheid om hun gevoelens nog eens kenbaar te maken, en te antivoorden op de betogen van de Ministers. Daarvan werd door de Kamerle den druk gebruik gemaakt. Ten slotte voerden nog enkele Minis ters het woord. Daarna was het ogenblik van de grote beslissing aangebroken: het ogenblik van stemming. HET ZELFBESCHIKKINGS RECHT. De heer Schouten, die de rij der sprekers opende, maakte als zijn mening kenbaar dat het overleg met en tussen de volkeren van Indonesië over hun staatkundige positie terzijde gesteld was. Dat achtte hy in strijd met de grond wet. De Unie kan feitelqk en we- zeiyk die rechten niet waarbor gen; zij heeft geen enkele bevoegd heid maatregelen te nemen inzake rechtszekerheid, waarborging van menselijke rechten, enz. Hoe hij het wendt of keert, spr. kon slechts een ernstig tekort constateren ten aanzien van de handhaving en ten uitvoerlegging van het zelfbeschikkingsrecht. HEENGAAN! De heer Romme zeide dat de kernfout van de heer Schouten was dat deze een man was die gevangen zit in het verleden, waaruit hy zich niet kon losma ken. De heer Weiter herhaalde zqn opvatting, dat het ontwerp tegen de grondwet was. Hem was ge bleken uit de redevoeringen van de ministers, dat iedereen tegen ons is, dat ons land maar klein is en uitgeput. Dat waren z.i, uitingen van een slappe geest. Naar zijn oordeel was het beter dat het kabinet heenging. De heer Tilanus meende dat verwerping van het ontwerp zou zijn in strijd met geest en hoofd zaak van hoofdstuk 14 van de grondwet en dat het chaos zou veroorzaken. Hij kon geen vrqmoe- digheid vinden het wetsontwerp af te wyzen. Volgens de mening van de heer Oud (V.V.D.) zullen de gevolgen van verwerping ernstiger zijn dan die van aanneming. De heer Wagenaar (C.P.N.) hield zich verder stil nadat de voorzitter hem enkele malen tot de orde had moeten roepen om dat hij qualificaties gebruikte, die niet toelaatbaar waren. Verder voerden nog het woord de hegr van de Wetering (C.H.), Prof. Gerbrandy (A.R.), v. d. Goes van Naters (Arb.), Schmall (C.H.), ds Zandt (S.G.P.). Zq brachten ech ter geen nieuwe gezichtspunten meer aan het licht. De sprekers werden beantwoord door de ministers van Maarseveen en Stikker en door de Staatssecre taris van Marine, Moorman. Een amendement van de heer Oud betreffende art. 12 van het Uniestatuut werd met 62 tegen 37 stemmen verworpen. „Carbet" overgedragen. Gistermiddag is ln de haven van Vlissingen tijdens een kleine plech tigheid het motorvrachtschip „Carbet" door de N.V. Koninklijke Maatschappü „De Schelde" aan de „Compagnie Generale Transatlan- tique" overgedragen. Ir J. W, Hupkes hield namens de directie der maatschappü een korte toe spraak, waarby hy de hoop uit sprak, dat de rederij veel genoe gen van dit schip zal beleven. De heer P. Bechet, consul gene raal van Frankryk te Rotterdam, voerde het woord namens de Franse regering, terwijl tenslotte de heer R. de la Boisse, de kapi tein van de „Carbet" een speech hield Vervolgens werden de Ne- deilandse vlag en de vlag van de maatschappü „De Schelde" ver wisseld voor de Franse vlag en de vlag van de C.G.T. E.C.A. schenkt 89.000.000 voor uitbreiding hoogovens. De Economie Cooperation Ad ministration Missio in Nederland heeft toestemming verkregen voor het financieren van een program ma voor modernisatie en uitbrei ding van de Koninklijke Neder landse hoogovens en staalfabrie ken N.V. te IJmuiden. De afvloeiing bij de rijkspolitie Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de afvloeiing van ongeveer 500 leden van het corps rijkspolitie, welke door de regering op korte termijn nood zakelijk wordt geacht en waar mede op de begroting 1950 te kening is gehouden, zodanige wijze geschieden, dat de ontsla gen met inachtneming zoveel mogelijk van. de belangen van het betrokken personeel ener zijds en die van de dienst ander zijds, geleidelijk in 1950 zullen worden verleend. Op 1 November j.l. de tien milliosn reeds ver gepasseerd, Het aantal inwoners in Ne derland bedroeg op 1 November j.l. 10.006.208, zo kan men in het statistisch bulletin van het centraal bureau voor de sta tistiek lezen. In October j.l. werden 7055 huwelijken gesloten, 18.459 kin deren geboren en er stierven 5714 personen. De tweede Minister die het te bereiken en niet in een sfeer woord voerde was Minister Stik- van oorlog. Eindelijk is een nieu- ker, die op verzoek van verschil lende sprekers uitgebreid sprak over de buitenlandse invloeden. Allereerst ging hij uitvoerig de historie van 1945 na, daarby de verantwoordelijkheid van de Rege ring ten opzichte van Indonesië en de Ver. Staten belichtend. Steeds heeft de dreiging van de intrekking van de Marshall hulp boven ons gehangen. Waar zou de sociale rust gebleven zq'n als wij uit het Atlantisch Pact waren ge treden? Uittreding uit dit Pact zou ongunstige gevolgen hebben. Maar de Minister vertelde ook voor de eerste maal, dat de toe treding ook veel moeiiykheden heeft gekost. Naar eer en geweten kon de Minister van Buitenlandse Zaken verklaren dat het de Regering niet ontbroken heeft aan energie om haar standpunt uiteen te zetten aan het buitenland. Het heeft in ieder geval niet aan gebrek aan toewijding en» inspanning gelegen dat er geen beter resultaat is be reikt. De houding van de Austra lische Regering en vakbonden, het wapenembargo, de luchtroute van de K.L.M. en nog meer andere onaangenaamheden waren een bewijs dat men in het buitenland onze politiek niet kon waarderen. Met overtuiging kon hjj verkla ren dat verwerping van dit wets ontwerp voor onze internationale positie een ramp zou betekenen. Onmiddellijk zou men trachten ons te dwingen de souvereiniteit over te dragen, onder heel wat ongunstiger voorwaarden. Er is geen redel(jke aanleiding om te geloven, dat we tegen de politieke stroom kunnen oproeien. De situatie in Indonesië is thans nog zo gespannen dat er weinig voor nodig is om de stemming al daar te doen omslaan. De con structieve elementen zouden zich dan van ons afwenden. Daarbij komt nog, dat er dan een vertrou wenscrisis zal komen. Hy geloofde dat het onjuist is te zeggen dat men de Indonesische leiders niet kan vertrouwen. Een oplossing is alleen ln een sfeer van vertrouwen we basis voor samenwerking ge legd. Op het ogenblik is er ver trouwen, doch het is nog broos en teer. Wanneer Nederland de re sultaten van de R.T.C. niet zou ratificeren zouden we het ver trouwen gaan verspelen. Minister Stikker hoopte dat de Kamer dit wetsontwerp zal bekrachtigen, omdat Nederland dan weer in sa menwerking met Indonesië een nieuwe positie kan innemen. GOTZEN: FINANCIËLE OFFERS ZIJN ZWAAR. De andere Ministers spraken meer over détailzaken. Daar was allereerst Minister Götzen, Minis ter zonder Portefeuille, die toe gaf dat Nederland zware finan ciële offers heeft gebracht. Maar deze offers kunnen een bron van welvaart openen. De financieel- economisohe overeenkomst komt aan op de uitvoering. Met Wes terse formuleringen kon men niet tot overeenstemming komen. Deze spreker achtte het een verheugend verschynsel, dat er meer vertrouwen is gekomen in ondernemerskringen na de R.T.C. Hy was het met de lieer Weiter eens dat Indonesië een zo rijk land is, dat het in enkele jaren kan zijn hersteld. Minister Joekes zeide dat de Regering er voor moet waken dat er massa's ontslagen zouden plaats vinden. Dat zou leiden tot onrust en verwarring in het be stuursapparaat. De verwerping van dit wetsontwerp achtte hy zo nadelig voor de Nederlandse amb tenaren, dat hy de gevolgen daar van liever niet wilde schetsen. - SCHOKKING: JUIST DE MILITAIREN! De Minister van Oorlog, Sohok- king, wees erop dat we staan op de drempel van een ander tqdperk in de geschiedenis. Hij herdacht de offers die door de militairen in Indonesië zün gebracht. Vol gens hem was het opvallend dat juist zoveel militairen van Indo nesië zyn gaan houden. Die sfeer geeft mogelijkheden voor samen werking. „Die samenwerking, daar gelooï ik in", zo zeide hy. TSJECHISCHE TROEPEN zijn systematisch bezig langs de Duitse grens een z.g. „dode" zone te maken van drie km. breed. Alle gebouwen in deze zone worden afgebroken en tankvallen gegraven. Een in Eckererauth woonachtige pan- nenfabrikant kijkt naar zijn eens zo mooie bedrijf in de dode zone. Ook op de dorpen zal actie gevoerd worden. Bewogen bijeenkomst te Goes Ook de Zeeuwen hebben gehoor gegeven aan het appèl dat de vol ken van Ambon, Timor en de Mi nahassa op het Nederlandse volk gedaan hebben. In een door dui zend personen bijgewoonde verga dering hebben gisteravond in het Goese Schuttershof de vertegen woordigers van het Comité Geme nebest Grote Oost opnieuw hun argumenten, hun trouw aan Ne derland en Oranje en hun intense afkeer van do Republiek kenbaar gemaakt. „Trouw aan God, aan land en volk en aan Oranje" is het devies van deze volken, die strijden voor hun „zelfbeschikkingsrecht"; het recht dat in het Handvest der V.N. erkend is. Treffend waren de redevoeringen van de heren Pol haupessy en Vigeleyn, treffend vooral op deze avond waarop de deling van het Koninkrijk in twee souvereine staten als een zwaard van Damocles ons volk boven het hoofd hing. Een' bewogen gehoor reageerde herhaaldelijk met applaus en luid was de bijvalsbetuiging toen aan het begin der bijeenkomst Ds D. Kuiper van Rilland, die de spre kers namens het Comité van Ac tie welkom heette, het voorstel deed direct een telegram naar de heren Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) te zenden omdat immers hun stem de beslissing zou kun nen geven. TELEGRAM AAN DE KONINGIN. Aan Koningin Juliana werd aan het slot een telegram verzonden met de bede om bescherming voor de volken van Timor, de Minahas sa en Ambon „opdat zij niet aan ellende en terreur zullen worden overgeleverd". De heer L. Polhaupessy sprak bewogen over de strijd die nu reeds vier jaar lang gevoerd wordt, opdat de „uitstoting van rijksgenoten" verhinderd zal wor den. Hy herinnerde aan de ge schiedenis der volken van Ambon, Timor en de Minahassa, „trouwer aan de Koningin dan menig Ne derlander". Duizenden zqn tijdens de Japanse bezetting als illegaal werker doodgemarteld. „Laat ons volk kiezen tussen Koningin Juli ana en Soekarno, tussen het Wil helmus en het Indonesia Raja en ge zult zien wat er geschiedt", riep hij uit. Bewogen verhaalde hy, hoe de vertegenwoordigers van zijn volk bij de R.T.C. aan het lijntje waren gehouden, waren opgelicht door mannen als Scher- merhorn en Romme. Laat men ons toch zelfbeschik kingsrecht vóór de souvereini teitsoverdracht plaats vindt. Een volksstemming tussen twee party en is onmogelijk, wanneer een van deze twee de wapens heeft", riep hij uit. Als de souvereiniteitsoverdracht thans plaats vindt ls het uit met de vrije meningsuiting, overal in Indië zal de T.N.I. de scepter zwaaien enige ogenblikken stilte en zong men gezamenlijk, begeleid door de Harmoniever. „Hosanna", het Wilhelmus. Met een beroep op de Zeeuwse bevolking beëindigde de heer Polhaupessy zijn toespraak. ACTIE IN ZEEUWSE DORPEN. Na een korte pauze, waarin de aanwezigen werden opgewekt in alle Zeeuwse dorpen een actie tot inzamelen van handtekeningen te ontketenen dit werk moet bin nen zes dagen gereed zyn sprak do heer Vigeleyn Nikijuluw, de vertegenwoordiger van Ambon. Hy liet een zelfde geluid horen, daarnaast wijzende op de grote offers die het Ambonese volk in liefde voor het vorstenhuis heeft gebracht en nog wil brengen. Men vraagt er een ruil voor: Het Ne derlanderschap te mogen behou den. „Is er nog rechtvaardigheid in Holland zo vroeg hy. Of moeten wij en de andere goedwillende vol ken ln Indië ons verlaten, verra den en verkocht voelen?" Allo aanwezigen beseften zeker hoe groots de strijd van deze vol ken ls en hoe tragisch deze dreigt te worden. „Draagt onze gedach ten verder uit" vroeg de heer Vi geleyn aan het slot. De Christen- Zeeuwen zullen deze stem van de christenvolken ln nood verstaan. Het moet! De legervoorlichtingsdienst deelt mede dat men geen zeepost meer dient te verzenden aan leden van de 7 Decemberdivisie die nog in de tropen vertoeven. In 1950 zal Tiel zijn 1500-jarig bestaan vieren, evenals 'het feit dat het 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. Met de „Eendracht" zul len Woensdag 850 drachtige vaar zen, ter waarde van iy2 mill, gul den de reis naar Peru aanvaarden. 50.000 Griekse ambtenaren zijn gisteren voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Zij eisen 40 pet. loonsverhoging. De Chinese na tionalistische regering heeft be sloten de regeringszetel te ver plaatsen naar Taipeh op Formosa. Dit zal dan de 5de nationalisti sche hoofdstad zijn. De wilde staking in de Amerikaanse atoom- stad Oak Ridge waarbij 3000 arbeiders betrokken waren, is ge ëindigd. Omdat de politie een optocht met een beeld van St. Nl- colaas verbood hebben de Leuven se studenten een aanval gedaan op het politiebureau met aardap pelen en rot fruit. Naar in Brussel wordt medegedeeld zal de volksraadpleging over de Belgi sche koningskwestie niet eerder plaats kunnen hebben dan in de tweede helft van Februari. Be zoekers van België zullen in het vervolg meer mee mogen nemen naar België. Zij zullen o.a. 400 sigaretten en 500 gram aan tabak en sigaren mee mogen nemen over Op zyn verzoek betrachtte men de grens. Talloos vele Zeeuwen, mensen van buiten onze provincie en ook buitenlanders hebben met ontroe ring kennis genomen van het overiyden van de heer F. P. O. M. Koch uit St. Jansteen. Hy was een man met singuliere gaven, als industrieel, als sterk sociaal voelend mens, als oud- illegaal, als meelevend.vaderlan der met onze jongens in Indië, en ook als voorvechter voor onze Koninkiyke Marine. Dikwijls hebben wq tot laat in de nacht gepraat ook over de toe komst van ons Koninkrqk en dan sprak hij het liefst over onze Marine. Telkens schokte het hem als hy sprak over het grote onheil, dat over de Nederlanden is gekomen, dat hij vooral weet aan diepere en verder teruggaande oorzaken. Dan begon het college en wij luister den scherp naar zqn fijne stem, gedreven als hy werd door een sterk nationale overtuiging. Het staatsgebouw is door de zeemacht in de meest ruime zin van het woord, dus marine, zee handel, koopvaardij en visserij op getrokken. Nederland is vanaf zijn geboor te een zeemogendheid geweest en de Nederlanders waren zeelieden. Zolang de regerende vorsten als Prins Willem van Oranje, Prins Frederik Hendrik, ook de Gebroe ders de Wit en een brede laag van de bevolking een maritieme visie bezaten, was het goed voor ons koninkrijk en werd voorkomen, dat heel het staatsgebouw wan kelde en in puin zou storten. Wyien de heer Koch bouwde zün betoog altijd sterk op en had steeds de cijfers zo voor het grij pen. Hq wees er dan op, dat wij in 1939 het 3e wereldrijk vormden, na Engeland en Frankryk; de 4» scheepsbouwer, die ln 1939 meqy en betere schepen bouwde dan de machtige U.S.A.; de 6e of 7e han delsvloot ter wereld hadden, naan tonnage gerekend zeker de 5e o£ 6e; 25.000 binnenvaartschepen be. zaten, de helft van de Rqnvaart; een grote visserij; en een ma rine bouwden die ver beneden on ze standing als zeemogendheid was. Van 1928 tot 1939 hadden wfj staatscommissies om tot een bel hooriyk oorlogsapparaat te ko men. Nog hoor ik het wijlen de heer Koch zeggen: „Na 110 jaar ver gaderen beseften wy eindelqk, dat wq minstens één gehele vloot, een compleet slageskader met omlijs ting, moesten bouwen om onze standing althans enigszins op te houden". Toen stond de wereldoorlog voor de deurondanks lang praten en uitstellenhebben onze Marine en onze Koopvaardij van 19401945 grootse prestaties geleverd, waarop wij allen trots moeten zqn. „Bitter teleurgesteld zijn wij" aldus de thans oveledene „over alles wat er door deze re gering gedaan en nagelaten is". De allergrootste teleurstelling, iets wat hem dag en nacht, ook tüdens zqn ziekte, bezighield, wa$ het feit, dat ook de Katholieke Volks Party met dit internatio nalisme meedeed en ons Konink rijk hielp slopen". Een waarlijk groot man ging heen. Grijpskerke. (Z.). P. DE KAM. 7 December 1949. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kal) zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlqk ter post moet zijn be zorgd slaan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Johan van Oldenbarneveldt" (21- Dec.). Antillen s.s. „Bennekom' (18 Dec.). Suriname m.s. „Bonaire" (18 Dec). Vergadering C.H.J.G. te Goes. Woensdagavond vergaderde de C.H.J.G. afd. Goes onder voorzit terschap van de heer A. G. Hey. boer, ten huize van mej. J. Duve- kot. De voorzitter opende op da gebruikelqke wqze, waarna de heer H. Frije het onderwerp in leidde: „Hoe komt een wet lot stand?" waarop na de pauze een vlotte bespreking volgde. De voor zitter deed daarna enige medede lingen betreffende het winterpro- gram. Nadat de heer Frije de ver gadering nog verraste op enige korte voordrachtjes, volgde de rondvraag. Na beantwoording der hierin gestelde vragen eindigde de heer Frije deze goed geslaagde vergadering met dankgebed. Eerherstel voor Arnemuiden. In de gisteravond gegeven .Steravond" van de N.C.R.V. heeft de leider opgemerkt, dat bij de „Steravond" te Middelburg, een der sprekers een iets te scherp puntje aan zijn tong had wat be treft de vrouwen van Arnemuiden. Hq bood daarvoor zqn veront schuldiging aan, maar voegde er aan toe, dat de spreker het wer- kcJyk niet zo bedoeld heeft als het door sommigen is opgevat. DE BILT ZEGT: Guur weer. Vrij veel bewolking niet af en toe regen of hagelbuien. Matig» wind uit Westelijke richtingen. Vrij koud, temperatuur tussen 4 en 7 graden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1