Tijdens laatste wereldoorlog heerste grote onrust in Zuid-Afrika. Nagenoeg alle vaklieden op Schouwen hebben werk. Uitbreidingsplan 1942 opnieuw in behandeling. De Raad van Tholen vergaderde. Kiezen L 4 Delen s Velen hebben scherpe critiek op Smuts. s Denk aan de grote bijeenkomst op hedenavond 8 u. in het Schuttershof te Goes betreffende de Indonesische minderheden. Die Stem van Suid-Afrika (XXII) Korte Beriohten. Gedemobiliseerden werden tot dusver geplaatst. Gemeenteraad Goes. Lezers grijpen naar de pen. Mannelijke vüfling geboren. Donderdag 8 December 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De samenwerking tussen Smuts en Hertzog duurde tot 19S9, toen het einde kwam als gevolg van de kwestie of Zuid-Afrika neutraal zou blijven dan wel aan de zijde van Groot-Brittannië en zijn bond genoten ln de oorlog zou gaan tegen Duitsland e.s. Hertzog, die de neutraliteit wenste, moest het afleggen tegen Smuts, die van mening was, dat de Unie aan de zijde van Engeland tegen de As-mogend- hedeo ten strijde moest trekken. „KLASIE HAVINGA". De meerderheid was zeer klein en slechts met de medewerking van de Afrikaner-Party, waarvan de leider ls de bekende dr Havin- Nog diverse keren is gepro beerd in eerste instantie door Hertzog en vervolgens door Pirow en dr Maian het parlement zo ver te krijgen, dat vrede gesloten werd met Duitsland, doch Smuts wist deze pogingen met succes te Wo£rigëns is het niet bepaald J»erin* worden ^vormd. rustig geweest, want er was altijd •en grote minderheid, die van me-1 ning was, dat deelneming aan de oorlog slechts in het belang was van Engeland en dat Zuid-Afrika zich er buiten moest houden. Er ontstonden min of meer ge heime organisaties, die tot doel hadden de actieve deelname aan de oorlog zoveel mogelijk tegen te werken om van erger niet te spreken. DE OSSEWA BRANDWAG. Men zegt, dat de z.g. Ossewa Brandwag, door dr van Rensburg in 1938 opgericht, één van de las tigste en gevaarlijkste is geweest, térwiji zij in elk geval uitgespro ken pro-Duits was. Er vonden veel sabotage-gevallen In het land plaats. In 1943 werden verkiezingen ge houden, waaruit Smuts met zijn Verenigde Partij met 89 zetels te voorschijn kwam, waarby hy de steun kreeg van de Arbeiders- Party, de Dominon-Party en de Qnafhankelijken, die gezameniyk 18 zetels konden opbrengen. Hier tegenover kon de oppositie de Afrikaner-Party en de Nationalis ten, slechts 43 zetels stellen. Het bewind Smuts is doorge- Etot verleden jaar, toen by de ïene verkiezingen de Ver- e Party de nederlaag moest tegen de Nationalisten en Afrikaner Party. De algemene was, dat dr Malan en zyn aanhangers nog meer verrast wa ren door dit resultaat dan Smuts 6.S., want zy bleken vrywel geen voorbereidingen te hebben getrof fen om de regering over te nemen. gers het maar eens met de Natio nalistische of Afrikaner Party hadden geprobeerd, waarvoor zij diverse redenen meenden te heb ben. In de eerste plaats werd het verwijt gehoord, dat hij te veel buitenslands was met name in Engeland en dat hy in de eerste plaats aan de belangen van het Britse rijk dacht in plaats van aan die van Zuid-Afrika. Onder dege nen, die zo redeneerden, waren er zeer velen, die van Engelse af komst waren. Men meende, dat dit te meer van belang was, aan gezien Smuts als zeer sterke per soonlijkheid sommige mensen plegen hem wel de „dictator" on der de democratische leiders te jebied aan de Republiek overge- agen. Voorbereidingen voor de ga in de wandel genaamd noemen moeilyk sterke men- „Klasje Havinga" kon een re-sen naast of om zich heen kon hebben. De enige man van for maat in zijn kabinet Jan Hof (Ingez. mededeling advert.) meyr kwam op vrij jeugdige leeftijd te overlijden, waardoor Smuts alleen, min of meer geïso leerd, op eenzame hoogte kwam te staan. Men verweet Smuts te recht, dat hy, gezien zijn hoge leeftijd en overigens in overeen stemming met het democratische principe, tijdig prima, jonge krachten naar zich toe had moe ten trekken in plaats van hen af te stoten. Over het algemeen wordt aan genomen, dat Generaal Smuts en zyn Verenigde Party „United Party" zelf de schuld zijn vanTenslotte heeft zijn party nog hun nederlaag. Smuts die zelf,de fout gemaakt, dat zij de ver- het meeste verrast moet zijn ge-1 kiezings-campagne zeer slecht en weest meende, dat zijn positie vrij lauw had georganiseerd, vrijwel onaantastbaar was. Een waardoor talloze stemmen verlo- feit is, dat vele van zön aanban- ren gegaan zyn. Er heerst thans op de arbeids markt op Schouwen-Duiveland een veel gunstiger situatie, dan men enlgo weken geleden had durven hopen. Practisch is het zo, dat iedere geschoolde landarbeider, die vrij komt en zich by het Ar beidsbureau meldt, onmiddeliyk gerooid, maar het sorteren van aardappelen en uien houdt nog wel wat personeel bezig, terwyi voor de afgelopen maand ook de vertraagde bietenlevering natuur lijk er toe mee werkte, dat nog wat personeel werd vast gehou den en enkelen by het bieten- weer kan worden geplaatst. Land- transport toch ook weer niet kun- bouwdorpen als Oosterland, Nleu- nen worden gemist, werkerk, Ouwerkerk, Zonnemaire In Bruinisse vinden veel handen en Brouwershaven tellen dan ook werk by het vissen van de mos geen enkele werkloze, zodat de selen, terwyl de wederopbouw, het werkloosheid ook over het geheel lossen van stenen e.d. allen die in genomen belangrijk minder ls, danverschillende plaatsen op Schou- vorig Jaar om deze tyd. Verschillende factoren werken daartoe mede, maar de belangryk- de landbouw zelf. Nu de inkom sten van de landbouwers wat be ter zyn, gaat men er niet zo gauw toe over zijn personeel te bedan ken, want werk is er nog in over vloed. JDe bieten zijn nu grotendeels De gemeenteraad van Goes zal Vrijdag a.s. 's avonds 8 uur ver gaderen. Aan de orde komt de benoeming van een ambtenaar van de Burg. Stand, waarvoor wordt aanbevo len de heer B. Burger. Verder wordt voorgesteld voor een beschikbaar gesteld bouwvo lume van f 20.000 van gemeente wege 2 woningen te bouwen. Po gingen om op korte termyn par ticuliere gegadigden te vinden mislukten, vandaar dit voorstel. In de vergadering van 24 No vember werden tegen de voorge stelde wyziging van het „Uitbrei dingsplan 1942" verschillende be zwaren naar voren gebracht. Als gevolg daarvan zyn enkele wyzi- gingen aangebracht. Voorgesteld wordt een nieuwe bebouwingsklasse voor woningen groot min. 475 m3, zuidelijk van de van Dusseldorpstraat en ter west zijde van de Bergweg, en ter over brugging van de hier bedoelde vil- labouw 'n tussenklasse te creëren met dezelfde grootte-maten, doch in blokken van max. twee aaneen. Deze woningen zouden gebouwd kunnen worden aan de noordzijde van de van Dusseldorpstraat en aan het Prinses Beatrixplein. In Verband hiermede wordt voorge steld de van Dusseldorpstraat toch tweebanig te maken. Ter voorkoming van moeilijkhe den met de verdiepingsbouw wordt voorgesteld B. en W. te machtigen tot het toestaan van een éénsge- zlnswoningbouw op deze gronden tot een goothoogte van 5.80 m. wen-Duiveland, hierbij betrokken zyn, bezig houden. Enige grond werken zoals het leggen van een 4 - - kabel in de Gouwe Veerpolder, het f z .,w,e' <?e herstellen van de straatweg Pik- gunstiger financiële resultaten in gatPrommelsluis enz., oefenen na I a vutti/m vtxr falf Mn jnitrAw> i eveneens een gunstige invloed uit, zodat thans alleen te Nieuwer- kerk aan een DUW-object ge werkt wordt. Alle andere DUW- objecten wachten, tot de toestand in het vrije bedryf minder gunstig zou worden. Jn Schouwen wordt by de Heide Maatschappij gewerkt by het planten van bomen, doch dit werk geschiedt niet als DUW-objec,t. De arbeiderskampen in Schouwen zyn slecht bezet en twee staan er zelfs helemaal leeg. In het kamp te Kerkwerve zyn nog wat mensen uit Noord-Brabant geplaatst, die er werken aan het grote ontwate ringsplan van midden Schouwen. Toch schynt het in de bedoeling te liggen ook het kamp te Kerkwer- Bijgevoegd is een vergelyking tussen het recht doortrekken van de Anjelierstraat naar de Heer- nisseweg en het doortrekken van 1 ve geleideiyk te ontruimen, de Anjelierstraat naar de Oost-1 Wat de andere Bedrijfstakken singel Het eerste plan wordt ge-1 betreft is er momenteel nog vraag raamd op plm. f 67.500.— en het I naar metselaars. Wel staan er en- tweede op f29.000.—. B. en W. i ke,la schilders ingeschreven, stellen voor tot het laatste te be sluiten. Naar wy vernemen ligt het in de bedoeling, dat de gemeenteraad op Woensdag 15 Dec. opnieuw zal vergaderen ter behandeling van de begroting 1950. Beperking van fruit en tulnbouw- productenex-port naar Duitsland op handen. In West-Duitse economische kringen wordt voorspeld, dat bin nenkort zal worden overgegaan tot beperking van invoer van zui- vruchten, fruit en tuinbouwpro- Werkloze timmerlieden zyn er niet, maar er is daarnaar ook geen vraag. Het dit najaar van de MULO-scholen afgestudeerde kan toorpersoneel is behoorlijk afge vloeid, wel is er aanbod van krachten, die vrijkomen hij Distri- butiedienst of andere diensten, zo als de P.V.C. De gedemobiliseer den konden tot dusverre worden geplaatst, voor de toekomst baart deze categorie echter wel enige zorg. Het aantal jeugdorganisaties, dat by de Nederlandse Jeugd Ge meenschap is aangesloten, is uit gebreid met de Plattelands Jonge- ducten in West-Duitsland. By een 1 ren Gemeenschap Nederland, aantal handelsverdragen zijn voor,waarin 7 regionale gemeenschap- West-Duitsland hoge passieve pen zijn geïncorporeerd, omvat- saldi ontstaan. tende 200 leden. Padangt als eerste stad in mid den-Sumatra ls Zaterdagochtend Pajacumboh met het omliggende gel dri overdracht van Boekit Tinggi (Fort de Koek) zyn in volle gang. Soerabajai een patrouille van de T.N.I. heeft ten Ooeten van Soerabaja een bende rampokkera gearresteerd. Het K.NXL. leende haar een auto voor het overbren gen der arrestanten. Bataria: op 13 December zal een groep republikeinse ambtena ren naar Nederland vertrekken voor het bestuderen van aange legenheden op het gebied van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken, aldus meldt ra dio Djogja. Bataria: volgens het Chinese blad „Keng Po7' zou koning ïbn Saoed van Saoedi Arabië door be middeling van de staatsbank te Mekka, te Bandjermasin drie dia manten laten kopen met een to tale waarde van f 250.000 en be stemd voor zijn rijkssieraden. Bandoeng: door het parlement van Pasoendan, dat deze week de resultaten van de Rondetafelcon ferentie in behandeling heeft, zal a.s. Maandag worden gestemd over ratificatie. 937 soldaten en 537 burgers (mannen, vrouwen en kinderen) zijn by het beleg en bombarde ment van Jeruzalem gedood door de Arabische kogels en granaten, aldus een officiële Israëlische be kendmaking. Vele honderden zyn van honger en uitputting om het leven gekomen. Volgens „El Naclonal" is Fran co Scasselatti, een van Mussolini's voormalige ministers, in Vene zuela aangehouden, waarheen hy via het Vaticaan en Spanje ge vlucht zou zyn na voor oorlogs misdaden te zün veroordeeld. De Tsjechoslowaakse consul te Chicago, dr Ladislav Hynko, die order gekregen had naar Praag te komen, is afgetreden en heeft aan Aoheson om politiek asyl ln Ame rika verzocht. Ook zyn secreta resse, Miroslava Svec, heeft ont slag genomen. Het Britse wervingsbureau te Hannover heeft dertienduizend Duitse handwerkslieden inge schreven voor arbeid in de voor malige Italiaanse kolome Cyre- naica. Ook by de Britse wervings- bureaux in Hamburg en Slees- wijk-Holstein hebben zich grote aantallen vrijwilligers voor arbeid in Afrika opgegeven, onder wie velen, die reeds onder Rommels commando daar geweest zijn. Het centrale Inlichtingenbureau van de Britse regering deelt in zijn jaarlyks rapport mede, dat de dienstneming in de strijdkrachten (als beroepsmilitair) beneden het gestelde doel is gebleven, „in sommige gevallen er Ver bene den". In Sjanghai is het communis tisch bureau voor ..de controle op grondeigendom en onroerende goederen overgegaan tot de ver beurdverklaring van 6931 wonin gen, waaronder 331 van Koeng, voormalig minister-president, en 106 van T. V. Soeng, oud-minister van financiën, die beschouwd wer den als de rijksten in nationalis tisch China. Te Georgetown, in Brits-Guyana, is een klein Spaans vaartuig, met 36 inwoners van de Kanarische Eilanden aan boord, aangekomen. De inzittenden wilden aan Fran co's bewind ontkomen. De Britse immigratie-autoriteiten gaven de Spaanse vluchtelingen 24 uur tyd om weer te vertrekken. Zy zün nu onderweg naar Venezuela. Als gevolg van een staking, waaraan bijna 2000 arbeiders deel nemen, wordt de bouw van een fabriek, welke wordt gebouwd in het kader van de door het Ameri kaanse Congres verleende mach tiging om tot een bedrag van 300 miliioen dollar, uitbreiding te ge ven aan de atoom-energiebedrij ven te Oak Ridge, in Tennessee, vertraagd. Moeilijkheden in de Belgische vlasindustrie. De vlasproducten van de Leie- streek hebben als gevolg van de overproductie, welke hen ver plicht hun producten met verlies te verkopen, het werk stop gezet. Door deze maatregel zün honder den arbeiders zonder werk ge raakt. DE SINT PIETERSBERG WORDT AFGEGRAVEN. Tot spijt van de natuurliefhebbers wordt de Sint Pietersberg bij Maastricht steeds verder afgegraven. De dunne bergwand, die de afgravingen aan de Maaskant lange tijd voor het oog der bezoekers verborg, is nu ook verdwenen. door J. Z. J. Hazebroek 10) -O— 'tls al over twaalven, als hy z'n boek one1 er het hoofdkussen wegbergt. Peinzend kiikt hy dan nog een poosje voor zich uit. „Misschien krijg ik nu weer een beetje kans", overlegt hy. „Bep is verbazend flink, dat zie je zo. Ze speelt het wel klaar hierEn als ik dan m'n han den vry kryg, komt eindelijk, eindelijk weer eens de gelegen heid om te laten zien, dat ik Iets kanIk ga weer een ver haal schryven, een jongens boek.. Als Bep nou maar niet begint met de heleboel hier p"erhoop te gooienzy met 'r schoonmaak! Dat moet ik ze uit 'r hoofd zien te praten".,.. V. Als Bep de volgende ochtend akker wordt, is baar eerste lee, dat ze de wekker niet heeft gehoord en ze schrikt een beetje. ,,'kHeb me verslapen", denkt ze, „en de dokter wil, dat hy om zeven uur kan ont- byten. 't Spreekuur begint pre cies om acht" Pas als ze de ogen opent, dringt de werkelijkheid van het heden tot haar door. Ze ligt in een vreemd bed, in een vreemde omgeving. Toen Marie nog leef de, was Wlm Zwart de man van haar zuster. Maar eigenlyk ishy nu een vreemde. Toch laapt ze in zijn huis.... Ze zal nog moeten wennen in deze nieuwe situatie. „Hoe laat zou het zijn?" vraagt ze zich af. „Wim heeft vanochtend toch school?" Ze glijdt het bed uit. Goed dat ze er min of meer op had gerekend, vannacht hier te slapen. Vader had de gek ge stoken met haar volgepakte fietstas. Hy nam vroeger op zn reizen, zelfs naar 't buitenland, helemaal niets aan bagage mee, beweerde hy Een heel stapeltje spullen heeft Bep gisteravond op het nachtkastje gelegd. Met een' paar rappe bewegingen grijpt ze er nu een handdoek uit en een washandje, waarin zeep is ga- borgen Een kam, een tan denborstel, alles heeft ze by de hand.... Wat had ze nu zonder dit alles moeten beginnen? Binnen een kwartier is ze zo ver, dat ze, gekleed en wel, naar beneden kan gaan. 't Is nog steeds muisstil ln huis. „Wim heeft z'n kinderen goed gedresseerd", denkt ze een beetje spottend. „Meestal zyn kinderen vroeg wakker, maar zelfs Tineke, dat schaap, durft vaders slaap niet te storen" 't Blijkt echter pas kwart over zeven op de electrische pendule, die Wim, zoals ze weet, van het schoolbestuur als huwelijksca deau heeft gekregen. Hij staat als onderwyzer hoog aange schreven, weet ze ook Ja, de man in wiens huis ze nu verkeert, is niet «de eerste de beste op het dorp; hy is bo vendien leider geweest van een knapenvereniging en ouderling in de kerk. Hy ls een vlotte spreker. Hy kan boeken schry ven óók. Wim Zwart is een soort autoriteit Is 'tnu ook niet een beetje daarom, dat ze voortdurend be zig is, critiek op hem te oefe nen? Vroeger heeft ze hem veel te hoog aangeslagen, bijna als iemand uit een andere, be schaafder wereld. Nu wil ze hem zo niet langer zien. Hy is net zo gewoon een mens als een ander, als zijzelf. Wim z'n kamertje is naast de keuken gelegen. Bep vraagt zich af of ze hem roepen moet. Ze zal er nog maar even mee wachten en eerst voor het nood zakelijkste gaan zorgen. Kwart voor acht hoort ze 'teerste gestommel ln de slaap kamer. Ze haast zich nog méér dan eerst. Gelukkig dat ze gister avond de achterkamer en de keuken nog heeft glad geruimd, al zei Wim, dat ze evengoed de volgende morgen na 't ontbyt alles af kon werkenNu speelt ze 't, ondanks haar laat opstaan, nog klaar dat het vroege zonlicht neerschijnt op een behoorlyk klaargemaakte ontbijttafel, waaraan een paar bloemetjes in een vaasje wat kleur en opgewektheid 'geven Loesje, een kabouterachtig poppetje in haar blauwe pyama, glipt het eerst de kamer binnen. Ze kykt Bep een ogenblik ver wondend aan. „Goeiemorgen Loes", zegt Bep opgewekt. Loesje zegt niets te rug, ze keert zich om en loopt, blykbaax verlegen, weer weg. (Wordt vervolgd.) Discussie over subsidie verlening Chr. Kleuterschool. De raad van Tholen heeft Maandag vergaderd. Aan de heren G. R. Streurtgers en A. J. Leef- aard werd eervol ontslag verleend met Ingang van 1 Januari 1950. Voorts werd besloten de wyzi ging van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van bouw-, woning- en welstandstoe zicht alsnog goed te keuren. Aan het Groene Kruis werd een sub sidie van f1000 voor 1950 ver leend De aanvullende subsidie door het bestuur van de Chr. kleuter school aangevraagd, lokte een brede discussie uit. B. en W. stel den voor, dit verzoek af te wyzen, omdat de andere kleuterschool wel schynt uit te komen. Er is destijds n.l. bepaald dat subsidie per leerling gegeven zal worden. Of dan de voorgestelde subsidie van f 30 niet verlaagd kon worden tot f 25 vroeg de heer De Heer. Als u een middel aanwyst hoe we daaraan moeten komen, ant woordde de voorzitter, valt er nog over te praten. B. en W. hebben zich wel degelyk beraden, maar we weten niet, hoe wij aan geld moeten :omen. De heer Jansen meende, dat men de scholen in elk geval niet in de steek mag laten. Degenen, die daar kinderen op school hebben, moeten daar zeker niet de dupe van worden. Tenslotte werd gestemd. Tegen het voorstel tot afwijzen stemden de heren De Hond, Verduit, Quist de Heer en Jansen. Voor de beide wethouders, Goedemondt, Wagemaker en Berrevoets: 55. Een verzoek van de Ohr. Kleu terschool om subsidie over 1950 (B. W. stelden voor de subsidie over de twee scholen te verdelen) werd aangehouden. Het verzoek van het Bestuur van de Vrije Polders te Tholen, om de meerdere kosten van on derhoud van de Singel, voor ge meente-rekening te nemen, werd, na brede discussie, afgewezen. Het is n.l. een openbare weg, aldus B. en W. en men weet niet wat de meerdere kosten zün. De heer Wagenaar vond het bil lijk, dat de gemeente betaalt. De heren Verduit en Quist waren het met herr eens. De heer Goedemondt kon niet in zien, op welke rechtsgronden het verzoek van de Polder berustte. De heer van Westen meende, dat de Polder de reparatie gemak kelijker zal kunnen dragen dan de gemeente. Weth. van de Berge bracht ais argument naar voren dat men nog niet eens aan het voorkomen van ongelukken heeft gedacht. De Polder was z.i. veel te vroeg met het verzoek geko men. De heer Jansen stelde voor, met de Polder contact op te nemen. Nadat de heer Wagemaker had voorgesteld van de weg een B- weg te maken, werd over het voorstel gestemd. Een voorstel van B. en W. om deel te nemen aan de gemeen schappelijke regeling voor sehool- tandverzorging op het eiland Tho len, werd In principe aanvaard. Wel stelden B. en W. voor, af- wyzend te beschikken op het ver zoek van B. S. en O. om één cent >er inwoner subsidie te verstrek ten. De R.K. tuinbouwschool vroeg om f25,subsidie per leerling. Besloten werd eerst om een be groting te vragen. In het gunstig ste geval zal in totaal f75,ge geven worden. Het huis van de heer J. M. Jan- se zal gekocht worden, teneinde de bocht naar de Molenvlietsestr, te kunnen verbeteren. Koopsom f 3000,—. Slmon Llndhoutetraat. De straat waar de nieuwe hul zen zyn gebouwd in de omgeving van de Singel zal, ter nagedach tenis aan de tijdens de bezetting door zyn verzetswerk omgekomen stadgenoot Simon Lindhout, de Simon Lindhoutstraat genoemd worden. Met stilzwü'gen werd vol ledige Instemming met dit voor stel getoond. Als leden der Gascommissie werden benoemd de heren Jansen en de Heer; als vertegenwoordiger hl de Raad van Aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij Tholen de heer B. J. van Westen. Als vakleraar lichamelyke oe fening werd gekozen de heer Soe- tink, terwyi de datum van in diensttreding nader zal worden bepaald. Tegelykertijd werd aan de heer Verheul met ingang van 1 Nov. 1.1. als zodanig eervol ont slag verleend. De Raad ging accoord met de uitgifte van enkele stukjes grond, nX aan Oerlemans en Borsius en v. d. Leye, zulks tot ulterhjk Nov. 1950. Enkele wijzigingen werden aan- inzake verhuring van gem. grond, terwyl eveneens daarin de nieuwe gem. woningen werden opgeno men. De voorlopige vaststelling van de uitgaven der O.L.S. over 1948 lokte evenmin weinig debat uit. De kohieren reinigingsrechten werden zonder meer vastgesteld. Enkele verhogingen maakten o.m. vaststelling van een nieuwe legesverordening noodzakelyk. Verhoogd werd b.v. bewyzen voor huisslachting, waar men voortaan 1 kwartje voor moet betalen. Hetzelfde was het geval dus ook verhogingen op de heffing van aanplakrechten. En een nieu we verordening op de heffing van besmettelyke ziekten werd vast gesteld met als norm de z.g. schoolgeldmaatstaf. De nieuwe verordening op de heffing van keurloacn en vast stelling nieuwe tarieven voor het gebruik noodslachtplaats,, waarin het keurloon op f 4,50 staat, werd met de stem van de heer Verduit tegen, aangenomen. De wyziging In de tarieven voor industrie- en verwarmingsgas, thans resp. gesteld op 11 en 8!4 cent, ging ook onder de hamer door. De gemeenterekening over 1948 werd vastgesteld met aan ink. f429.712,12 en uitg. f464.917.41. De kap.dienst ver toont in ontv. en uitg. een be drag van f 612.922,99. De reke ning van het wegenfonds 1949 werd goedgekeurd. De begroting 1950. Inzake de begroting der ge meente en die van het Gasbe- Irijf 1950 had de commissie van onderzoek .verschillende op merkingen, die door de voorzit ter werden beantwoord. De commissie gaf in overwe ging bfj het benoemen van ge meente-personeel te letten op vakbekwaamheid. Dit is niet al tijd mogclyk. Eén lid had bezwaar tegen de uitgaaf voor de achooltandverzor- ging. (Reeds in een der vorige punten aangenomen. Red.). v/m „VOLLE AANDACHT". 'tKomt nogal eens voor, dat iemand op een brief aan een mi nister of een departement ten antwoord krijgt, dat de bedoelde zaak „de volle aandacht heeft". Wanneer de ontvanger van zulk een brief nu echter mocht menen, dat over het bedoelde vraagstuk ernstig wordt nage dacht en zwaar gestudeerd, dan is hij er toch naast. Dat is niet de bedoeling van het antwoord. De heer Schmal heeft dat on langs in de Tweede Kamer dui delijk gemaakt. „Toen ik, zo vertelde hij, als jong ambtenaar ten departe- mente werd ingeleid door een voortreffelijke en kundige refe rendaris, zei hij mij, dat het in het algemeen usance was op brieven die niet voor beant woording vatbaar waren mede te delen: deze zaak heeft de volle aandacht". In het departementale jargon betekent „volle aandacht" dus zoueel als; met een kluitje in het riet. Eventuele adressanten kunnen hiermee rekening houden. Ook de rioleringen gaven stof tot aanmerking. De heer Goede mondt wees in dit verband op de riolering bij de garage Duine. Men zal hierop letten was het antwoord. Voorts vroeg men toezicht op het wachtlokaaltje van de bussen waar zich veel ouden van dagen ophouden. Bezwaar werd gemaakt tegen de vorm van subsidieverstrek king aan de Muziekvereniging. De heer Verduit merkte op, dat hij gaarne de subsidie van de Kleuterscholen zag gebracht op f25. De heer Jansen handliaafda hetgeen hy reeds over de Kleu terscholen heeft gezegd. Hij wilde ook voorstellen de subsi die te brengen op f25 en liet dan over te laten aan B. en W., waaruit de gelden gevoteerd kunnen worden. De voorzitter zei, dat hU daaraan wil meewerken, maar niet kan beloven, dat het f25 zal zijn. Hij zal trachten de mid delen te vinden. Voorts vroeg de commissie to« te zien bij de op te leggen hon denbelasting. B. en W. stelden voor de hon denbelasting met 50 pet. te ver hogen. Dit voorstel werd met 3 stemmen tegen aaiïgënomen. Nadat men, ondanks het ad- Vies van de C. v. O., besloten had de post verbouwing gym nastieklokaal op de begroting te handhaven kwam de post caril lon ln bespreking waartegen de heer Verduit bezwaar maakte. Tenslotte werd de begroting 1950 m.a.s. aangenomen. Vastgesteld werd het bedrag per 1.1. voor 1950 op f 12,24 voor gewoon ondenrijs en op f 25.40 voor U.L.O. De overeenkomst in rek.cou- rant by de Bank van Ned. Gem. werd vastgesteld op f 80.000. Hierna werd de vergadering met enkele welgekozen woor den door de voorzitter gesloten. Hek of haag? Geen Italiaanse populieren? In het „Zeeuwsch Dagblad" van 30 Nov. j.l. werd geschreven over wat Staatsbosbeheer op Walche ren gaat planten. Nu kan ik het met het begin van dit artikel volkomen eens zün. Ook ik hoop, dat de wegen op Walcheren weer mooi en doelma tig beplant worden. Iets anders is het geval met de heggen. Wat de schrijver in verband hiermede zegt van lelijke afsluitingen van voortuintjes door hekken en muurtjes e.d. kan waar zyn. Alles wat niet goed onderhouden wordt, is in de regel niet mooi. Maar dit is dan tooh ook waar t.o.v. een haag. Wil men daar iets van ma ken, dan dient deze vakkundig en op tyd te worden geknipt, iets, wat in de praktijk nog' wel eens wat te wensen overlaat. De kan dan ook nog niet geloven, dat een gemeenschappelijke haag hierop een gunstige uitzondering zou ma ken, Daarbij komt nog iets. Wat is eigenlyk een haag? Uit plant kundig oogpunt gezien niets an ders dan een onding, dan netjes op een rij geplante heesters, die van tijd tot tyd mishandeld wor den en dan een styve eentonige indruk maken. Ik denk hierbij aan de afscheidingen van kleine tui nen, zoals we dit voorheen In Mid delburg konden zien by de wonin gen in „Nieuw Middelburg". Hier voor was als afscheiding gebruik gemaakt van een haag van Ligus- trum Ovalifoliuni, de „meest uitverkorene" voOr dit doel. Door het water zijn deze gelukkig op geruimd. Ook is een haag can een kleine tuin een echt kweekplaats voor slakken en ander ontuig, terwyl ze veel voedsel aan de meestal toch al kleine oppervlakte ont trekt. Er zijn heus wel mooiere afscheidingen te maken, zoals b.v. met de Botanise rozen met hun oompacte en toch losse groeiwijze of een paar leirozen langs een paar draden. En dan iets over de Italiaanse populieren. De schrijver noemt dit een boom, die in het Walcherse landschap niet thuishoort, maar in Lombardye. Inderdaad, maar wat is dat nu voor een argument? De meeste van onze bomen en heesters zyn hier niet inheems. Het ls ook geen productieve boom, want hij levert een slechte kwali teit hout. Dit is inderdaad waar, maar daar gaat het meestal in de eerste plaats niet om. Waar het in de regel wél om gaat is, dat deze boom vlug groeit en daarom hy op een bepaalde hoogte afge knot wordt, ls soms waar, maar om een goed windscherm te kwe ken, moet men zyn bomen niet „onthoofden". Dat is onzin. Hoe men dit dan wel moet doen it hier niet aan de orde. Daarover zou een apart artikel te schryven zijn, ook wat betreft diverse com binaties. Daar komt momenteel voor Walcheren nog wat bij. De laatste jaren zün vrij veel nieuwe boomgaarden aangeplant en wel van zeer jonge boompjes. Deze vragen direct reeds beschutting. Een reden te meer, dat vrij alge meen daartoe de Italiaanse popu lier is gebruikt voor scherm. En tenslotte is de populier ook als sierboom mooi. Dat hy erg vatbaar is voor ziekten, valt nog wel mee. Zeker niet erger dan vele andere soorten. Vooral een doelmatige snoei kan in deze veel goed maken. Bovendien: waarom zou een landbouwer of fruitteler alle aan dacht besteden aan de ziektebe strijding van zijn vruohtfoomen en daarbij het noodzakelyke wind scherm vergeten? Ik hoop, dat in de toekomst niet alle voortuintjes een stijve „gestroomlünde" af scheiding krijgen en dat de Itali aanse populier ook op Walcheren in ere blijft. G. LABRUYÈRB. Middelburg, December 1949. In 'n eenvoudige hut te Columbia. In een eenvoudige hut te An gostura, ln het Noord-Westeiyk gedeelte van de Columbiaanse pro vincie Antioquia, heeft, volgens uit Madellin, de voornaamste stad van de provincie, ontvangen be richten, een boerenvrouw het le ven geschonken aan een vyfling. De jonggeborenen zyn allen van het mannelyke geslacht. De hut wordt thans door de politie be waakt. De namen der vyf nieuwe Co- lumbianen zyn: Fermin, Ramiro, Rodrigo. Nubor en Francisco, VON BALLUSECK PERMA NENT VERTEGENWOORDIGER BIJ DE VER. NATIES. D. J. von Balluseck is bij Kon. Besluit met ingang van 1 Februari 1950 benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klase, terwyl hÜ met ingang van diezelfde datum is benoemd tot vertegenwoordiger ueze uooiu viug groeit «u uaaivm permanent ----m-hp* als windscherm niet te versmaden voor Nederland by de Ver. in gebracht ln het Delegatie-besluit is. Dat de boom soms afsterft, als te New York.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2